مجله پزشکی دکتر دکتر

همه‌چیز درباره علائم و روشهای درمان آسم آلرژیک کودکان که باید بدانید

4 اردیبهشت 1400

0

بیماری‌های داخلی
همه‌چیز درباره علائم و روشهای درمان آسم آلرژیک کودکان که باید بدانید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

آسم یکی از بیماری‌های مزمن ریوی است که در جهان افراد زیادی به آن مبتلا هستند. این بیماری انواع مختلفی دارد و به‌دلایل گوناگونی مانند قرار گرفتن در معرض گازهای شیمیایی، مصرف مواد غذایی و گردوغبار بروز می‌کند. آسم آلرژیک کودکان، یکی از رایج‌ترین انواع آسم به شمار می‌رود که به‌دلیل وجود عوامل حساسیت‌زا یا مسائل ژنتیکی ایجاد می‌شود. اگر فرزند شما به این بیماری مبتلا است یا درمورد آسم آلرژیک کودکان و دلایل و علائم بروز آن سوال‌هایی برایتان پیش آمده در این مقاله همراه ما باشید.

آسم آلرژیک چیست؟

آسم آلرژیک یکی از بیماری‌های شایع بین بزرگسالان و کودکان محسوب می‌شود. این بیماری به‌دلیل مواد حساسیت‌زا و واکنش سیستم ایمنی بدن بروز می‌کند. زمانی که فرد در معرض عوامل آلرژی‌زا مثل گردوغبار، گرده گیاهان، خاک، حشرات یا برخی مواد غذایی قرار می‌گیرد، سیستم ایمنی بدن موادی را تولید می‌کند که موجب تولید مخاط غلیظ و ایجاد تورم در مجاری تنفسی می‌شود. علاوه بر این، التهاب به وجود آمده باعث ایجاد تنگی نفس، سرفه و خس‌خس سینه می‌شود. در صورت تشخیص و درمان به‌موقع این بیماری، می‌توان آن را با دارو یا اسپری‌های تنفسی به‌خوبی کنترل کرد.

آیا کودکان هم به آسم آلرژیک مبتلا می‌شوند؟

کودکان هم مانند بزرگسالان به بیماری آسم مبتلا می‌شوند. این بیماری می‌تواند به‌دلیل عوامل وراثتی یا قرار گرفتن در معرض مواد حساسیت‌زا مثل گرده گل، حیوانات خانگی، ریزگردها یا عفونت‌های دستگاه تنفسی و هوای سرد ایجاد شود. معمولا آلرژی یا حساسیت، علائم آسم را تشدید می‌کند. علاوه بر این، برخی کودکان بعد از انجام ورزش دچار تنگی نفس یا حمله آسم می‌شوند. آسم آلرژیک می‌تواند موجب خستگی، کم‌خوابی و اختلال در عملکرد ریه کودکان شود.

رژیم غذایی آسم کودکان
آسم آلرژیک در کودکان

علت آسم آلرژیک در کودکان

بر اساس مطالعات و تحقیقات ارائه شده توسط آکادمی آلرژی، آسم و ایمونولوژی آمریکا (AAAAI)، نمی‌توان دلایل اصلی ابتلا کودکان به بیماری آسم را مشخص کرد. اما می‌توان برخی از عوامل که در بروز و تشدید آن نقش دارند را تعیین کرد که به‌طورکلی شامل موارد زیر است:

 • ابتلا به آلرژی یا حساسیت‌های پوستی و غذایی
 • سابقه خانوادگی در ابتلا به آلرژی یا آسم
 • قرار گرفتن در معرض دود سیگار قبل از تولد و دوران نوزادی
 • چاقی
 • زندگی در مناطقی با آلودگی هوای زیاد

از کجا بفهمیم که کودک مبتلا به آسم آلرژیک است؟

تشخیص این بیماری برعهده پزشک متخصص ریه است. بهتر است والدین به علائمی که کودکان در زمان ابتلا به سرماخوردگی، نفس کشیدن و انجام ورزش و بازی دارند توجه کنند. در صورت مشاهده نشانه‌های غیرطبیعی مانند خس‌خس سینه هنگام تنفس، با پزشک مشورت کنید. زیرا توجه به الگوها در علائم آسم مهم هستند و در تشخیص صحیح کمک فراوانی می‌کنند. بنابراین، توجه کنید که نشانه‌های آسم در کودکتان چه زمانی اتفاق می‌افتد:

 • صبح زود یا شب
 • در حین ورزش و بازی یا بعد از آن‌ها
 • در فصول خاص
 • بعد از خندیدن یا گریه کردن
 • زمانی که در معرض عوامل حساسیت‌زا قرار می‌گیرد

علائم آسم آلرژیک کودکان

همان طور که گفتیم، علائم آسم آلرژیک کودکان عبارت است از:

 • تنگی نفس
 • خس‌خس سینه هنگام نفس کشیدن
 • سرفه
 • خستگی
 • احساس سنگین یا فشار روی قفسه سینه
 • تشدید سرفه و مشکلات تنفسی هنگام ابتلا به سرماخوردگی
 • کم‌خوابی یا مشکل هنگام خواب به‌دلیل تنگی نفس
درمان آسم آلرژیک کودکان
اسپری تنفسی برای کنترل آسم آلرژیک در کودکان

روشهای درمان و پیشگیری از آسم آلرژیک در کودکان

برای درمان آسم آلرژیک کودکان، درمانی قطعی که به‌طور کامل این بیماری را مداوا کند وجود ندارد. اما با دارودرمانی و استفاده از اسپری‌های تنفسی می‌توان تا حد خوبی آن را کنترل کرد. بنابراین، در وهله اول برای تشخیص آسم آلرژیک در کودکان باید به پزشک متخصص مراجعه کنید و با توجه به توصیه‌ها و روش‌های درمانی برای کنترل بیماری اقدام کنید. توجه داشته باشید که تشخیص دیرهنگام این بیماری می‌تواند موجب آسیب دائمی به ریه شود.

درمان آسم در کودکان وابسته به شدت، سن و علائم آن است. دارودرمانی و استفاده از اسپری‌های تنفسی، معمولا برای پیشگیری از افزایش شدت نشانه‌های بیماری و کنترل آن‌ها استفاده می‌شود؛ به‌طوری‌که فعالیت روزانه کودک مختل نشود. 

زمانی که آسم به‌دلیل آلرژی ایجاد می‌شود، باید در کنار داروهای کنترل‌کننده آسم برای درمان آلرژی نیز اقداماتی انجام شود. به همین دلیل آنتی‌هیستامین یا اسپری‌های بینی که به کاهش علائم آلرژیک کمک می‌کنند تجویز می‌شود. اگر کودک دچار حمله شدید آسم شود، در صورت صلاحدید پزشک باید از دستگاه تنفسی نیز استفاده شود. همچنین توجه به رژیم غذایی آسم کودکان و اجتناب از مصرف غذاهای آلرژی‌زا، می‌تواند در کاهش شدت علائم مفید باشد. 

کلام آخر

آسم آلرژیک در کودکان که یکی از انواع شایع آسم محسوب می‌شود، می‌تواند باعث ایجاد تنگی نفس، سرفه، خس‌خس سینه و خستگی در کودکان شود. تشخیص به‌موقع این بیماری و کنترل آن، روی کیفیت زندگی کودک اثری نمی‌گذارد و می‌تواند از آسیب‌های جسمی مثل کاهش عملکرد ریه در آینده جلوگیری کند.

 سوالات متداول

علائم آسم آلرژیک در کودکان چیست؟

علائم آسم آلرژیک در کودکان شامل تنگی نفس، سرفه، خس‌خس سینه، خستگی، احساس فشار روی قفسه سینه و کم‌خوابی یا مشکل هنگام خواب به‌دلیل تنگی نفس است.

به چه دلیل کودکان به آسم آلرژیک مبتلا می‌شوند؟

بر اساس تحقیقات انجام شده نمی‌توان دلیل اصلی بروز آسم آلرژیک در کودکان را تشخیص داد. اما ژنتیک و شرایط محیطی مانند چاقی و قرار گرفتن در معرض دود سیگار قبل از تولد و دوران نوزادی، در شکل‌گیری آن نقش مهمی دارد.

عوارض آسم آلرژیک در کودکان چیست؟

خستگی، کم‌خوابی و اختلال در عملکرد ریه از مهم‌ترین عوارض آسم آلرژیک در کودکان به شمار می‌روند.

چه عواملی شدت علائم آسم آلرژیک را در کودکان افزایش می‌دهد؟

قرار گرفتن در معرض مواد آلرژی‌زا مثل گرده گل، خاک، حیوانات خانگی و همچنین عوامل دیگری مانند ابتلا به عفونت‌های دستگاه تنفسی، ورزش و هوای سرد نیز در تشدید علائم آسم آلرژیک را در کودکان موثر است.

منابع:

aaaai

acaai

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «همه‌چیز درباره علائم و روشهای درمان آسم آلرژیک کودکان که باید بدانید»

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه tsh نرمال فعلا خیر...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام باید عکس مچ دست بگیرین برای بررسی صفحه رشد...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام باید فشارخونتون بررسی شه عدد hb, plt هم درآزمایش مشخص شه...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه ۸ سالته باید از نظر بلوغ زودرس و رشد قد بررسی شین...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

خواهش میکنم🌸🌸...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام باید بررسی شین...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام نه موردی نیست...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص مغز و اعص...