معرفی کامل هلیکوباکتر پیلوری

معرفی کامل هلیکوباکتر پیلوری + راه تشخیص و درمان آن

هلیکوباکتر پیلوری (Helicobacter pylori (H. pylori)) نوعی باکتری است که در دستگاه گوارش عفونت ایجاد می‌کند، این نوع باکتری بسیار شایع و در عین حال مسری است. هلیکوباکتری از راه دهان وارد شده و مسیر خود را در طول لوله‌ی گوارش ادامه می‌دهد.

 

هلیکوباکتر پیلوری چگونه منتشر می‌شود؟

هلیکوباکتری می‌تواند در بزاق دهان زنده بماند، پس بنابراین فرد مبتلا می‌تواند عفونت را از طریق بوسیدن یا رابطه‌ی جنسی دهانی به فردی دیگر منتقل کند. غذا و نوشیدنی آلوده  هم راه دیگر ابتلا به عفونت هلیکوباکتری است.

معرفی کامل هلیکوباکتر پیلوری + راه تشخیص و درمان آن

با وجود اینکه عفونت هلیکوباکتر پیلوری غالبا خطرناک نیست ولی دلیل عمده‌ی زخم معده و زخم‌های لوله‌ی گوارش این عفونت باکتریایی است. زخم معده اگر درمان نشود می‌تواند به بیماری‌های وخیم‌تری همچون سرطان معده ختم شود.

برای آشنایی به چگونگی ابتلا به عفونت هلیکوباکتری، علایم عفونت و روش‌های درمانی آن با ما در ادامه مقاله همراه باشید.

هلیکوباکتر پیلوری چه‌قدر شایع است؟

چیزی در حدود ۶۰ درصد جمعیت جهان به عفونت هلیکوباکتری مبتلا هستند. در سال ۲۰۱۴ نتایج پژوهشی در مجله‌ی ارولوژی اروپای مرکزی (Central European Journal of Urology) منتشر شد و بر اساس آن بیش‌تر از ۹۰ درصد افراد مبتلا به عفونت هلیکوباکتری این باکتری را در دهان و براق خود دارند.

بنابراین این عفونت از طریق رابطه‌ی جنسی دهانی و بوسیدن به فرد دیگر منتقل شده و همچنین احتمالا عامل اصلی التهاب پیشاب‌راه است. این نوع از التهاب با آنتی بیوتیک درمان می‌شود.

معرفی کامل هلیکوباکتر پیلوری + راه تشخیص و درمان آن

این پژوهش همچنین عنوان می‌کند که این عفونت به بیماری‌های وخیم‌تری همچون انواع سرطان معده و زخم معده منجر خواهد شد. در سال ۲۰۱۸ پژوهش دیگری انجام شد و بر اساس آن دانشمندان دریافتند که عفونت هلیکوباکتری احتمالا در پیشرفت بیماری پارکینسون هم نقش بازی می‌کند.

علاوه بر این شواهد نشان می‌دهد که شیوع هلیکوباکتری پیلوری در میان ملت‌های توسعه یافته و کودکان در حال کم شدن است. هم‌چنین گفته می‌شود که رواج این عفونت باکتریایی در میان اقلیت‌های قومی به یک نگرانی بزرگ تبدیل شده است. از طرفی نتایج یک پژوهش جدیدتر بیان می‌کند که‌ مقاومت جهانی باکتری هلیکوباکتر پیلوری به آنتی بیوتیک در حال افزایش است.

آیا هلیکوباکتر پیلوری واگیردار است؟

باید گفت که هلیکوباکتر پیلوری بسیار مسری است، عفونت هلیکوباکتری از طریق بوسیدن یا رابطه‌ی جنسی دهانی، غذا و آب نوشیدنی آلوده منتقل می‌شود. اگر برای درمان عفونت آنتی بیوتیک مصرف می‌کنید، هنوز امکان دارد تا این عفونت را به فرد دیگری منتقل کنید. تا زمانی که همه‌ی آزمایش‌ها حاکی از بین رفتن عفونت نباشد، خطر مسری بودن عفونت هلیکوباکتری از بین نرفته است.

معرفی کامل هلیکوباکتر پیلوری + راه تشخیص و درمان آن

ریسک فاکتورهای عفونت هلیکوباکتری چیست؟

زندگی کردن در جوامع پر جمعیت و مکان‌هایی که امکان دسترسی به آب آشامیدنی سالم وجود ندارد، شانس ابتلا به عفونت هلیکوباکتری را افزایش می‌دهد. زندگی در خانه‌ها و یا جوامعی که بهداشت در آن رعایت نشده هم خطر ابتلا به این عفونت را تا حد زیادی افزایش می‌دهد. در جوامع در حال توسعه که مردم به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارند، خطر ابتلا به این عفونت بیش‌تر از باقی نقاط است.

ریسک فاکتورهای عفونت هلیکوباکتری چیست؟

اگر از اعضای خانواده کسی به عفونت هلیکوباکتری مبتلا باشد، دیگر اعضا هم در معرض ابتلا به این بیماری قرار خواهند گرفت. افراد مبتلا به عفونت که برای درمان از آنتی بیوتیک استفاده می‌کنند هم می‌توانند این عفونت را به فرد دیگری منتقل کنند. تنها در صورتی که آزمایش‌های پزشکی نشان دهد که عفونت به صورت کامل برطرف شده، خطر به صورت کامل رفع شده است.

اگر درباره‌ی عفونت هلیکوباکتری و نحوه‌ی انتشار و درمان آن سوال دارید می‌توانید در قسمت نظردهی در قسمت پایین همین مقاله سوالاتتان را بنویسید تا در کمترین زمان ممکن پرسش‌های شما توسط پزشک جواب دهید.

 

منبع:

healthline

 

 

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
در همین خصوص بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

70 دیدگاه در “معرفی کامل هلیکوباکتر پیلوری

 • با یکبار استفاده از لیوان فرد دیگر ممکن است ب این باکتری مبتلا شویم؟

  پاسخ
  • سلام
   اگر فرد آلوده باشد بله ممکنه

   پاسخ
 • با درود
  برای من که سالهای متمادی است از این باکتری سمج رنج میبرم و بارها با مصرف انتی بیوتیک وضعدسلامنیم بهبود یافته ولی بعد چند مدتی مجددا مبتلا شده ام. این سوال پیش امده این باکتری در معده از غدا تغذیه میکند یا از خون ممنون میشم اگردر این مورد اطلاعات لازم را برایم ارایه فرمایید. با تشکر مهندس افشار

  پاسخ
  • سلام
   باکتری با تاژک هاش در لایه های سطحی مخاطی قرار میگیره و با استفاده از آنزیم هایی که داره سبب ورود و خروج یون های محیط به درون خودش میشه و به این شکل انرژی کسب میکنه

   پاسخ
 • سلام در چه دمایی از بین می رود؟

  پاسخ
  • سلام
   از بین رفتن در محیط های مختلف متفاوت است
   مثلا در آب در دمای ۴ درجه یک هفته زنده می ماند
   اما بیشترین سرعت رشد و تکثیر در دمای ۳۵ تا ۳۷ درجه است

   پاسخ
 • سلام اگه بدون اطلاع از میکروب معده شخصی از قاشق یا بشقاب من که فقط با آب خالی شسته شده و ریکا زده نشده استفاده کرده باشه ممکنه اون هم مبتلا شه؟

  پاسخ
  • سلام
   بعیده

   پاسخ
 • با سلام من دخترم هلیکوباکتری پیلوری داره ودرسکمی زیاد. ی سه چهار روزی هست که متوجه شدیم الان داره دارو مصرف اما از درد شکمش یا اصلا کم نشده. آخرین بار هم که بالا آورده استفراغ خونی بوده. باید چکار کنم. پیشنهاد شما جناب دکتر چیست

  پاسخ
  • سلام
   اگر استفراغ خونی دارد باید آندوسکوپی شود

   پاسخ
 • سلام روزتون خوش زدن قاشق آلوده به غذا باعث آلوده شدن آن می شود آیا با گرم کردن غذا یا گذشتن چندین ساعت این باکتری در غذای آلوده از بین می رود؟

  پاسخ
  • سلام بله با گرم كردن غذا برطرف ميشه

   پاسخ
 • سلام نامزد من زخم معده دارند و دارو مصرف میکنند ایا فقط از طریق بوسه لب یا لب گرفتن امکان انتقال ویروس هست؟؟

  پاسخ
  • سلام بله منتقل ميشه

   پاسخ
 • اگر امشب از غذایی استفاده بشه و فردا ظهر فرد دیگه ایی از اون استفاده کنه امکانش هست بیماری انتقال پیدا کنه حدود ۱۵ ساعت بعد

  پاسخ
  • سلام
   بعید

   پاسخ
 • سلام.آیاشناکردن دراستخرهای سرپوشیده باعت انتقال میکروب هلیکوباکتر پیلوری میشود

  پاسخ
  • سلام احتمالش كمه

   پاسخ
گفتگو
جدیدترین‌ها
پریشانی عاطفی چیست و چگونه می‌توان آن را تشخیص داد
پریشانی عاطفی چیست و چگونه می‌توان آن را تشخیص داد
توصیف بسیاری از تجربیات و احساساتی که در طول زندگی با آن‌ها...
معرفی بهترین داروها برای درمان یبوست شدید در بزرگسالان
معرفی بهترین داروها برای درمان یبوست شدید در بزرگسالان
یبوست از بیماری‌های شایع است که گاهی برای بسیاری از افراد مشکل...
عوارض آندوسکوپی ریه و روش جایگزین آن
عوارض آندوسکوپی ریه و روش جایگزین آن
آندوسکوپی ریه، آزمایشی است که به پزشکان امکان بررسی ریه‌ها و مجاری...
علائم کیست تخمدان چپ چیست؟
علائم کیست تخمدان چپ چیست؟
تخمدان‌ها بخشی از دستگاه تناسلی زنان هستند. آن‌ها در قسمت پایین شکم...
آیا بیماری پسوریازیس واگیردار است؟
آیا بیماری پسوریازیس واگیردار است؟
پسوریازیس یک اختلال خود ایمنی است، که باعث ایجاد التهاب در نواحی...