معرفی کامل هلیکوباکتر پیلوری

 • 1398-10-24
 • 2
معرفی کامل هلیکوباکتر پیلوری + راه تشخیص و درمان آن

هلیکوباکتر پیلوری (Helicobacter pylori (H. pylori)) نوعی باکتری است که در دستگاه گوارش عفونت ایجاد می‌کند، این نوع باکتری بسیار شایع و در عین حال مسری است. هلیکوباکتری از راه دهان وارد شده و مسیر خود را در طول لوله‌ی گوارش ادامه می‌دهد.

 

راهنماي هلیکوباکتر پیلوری

هلیکوباکتر پیلوری چگونه منتشر می‌شود؟

هلیکوباکتری می‌تواند در بزاق دهان زنده بماند، پس بنابراین فرد مبتلا می‌تواند عفونت را از طریق بوسیدن یا رابطه‌ی جنسی دهانی به فردی دیگر منتقل کند. غذا و نوشیدنی آلوده  هم راه دیگر ابتلا به عفونت هلیکوباکتری است.

معرفی کامل هلیکوباکتر پیلوری + راه تشخیص و درمان آن

با وجود اینکه عفونت هلیکوباکتر پیلوری غالبا خطرناک نیست ولی دلیل عمده‌ی زخم معده و زخم‌های لوله‌ی گوارش این عفونت باکتریایی است. زخم معده اگر درمان نشود می‌تواند به بیماری‌های وخیم‌تری همچون سرطان معده ختم شود.

برای آشنایی به چگونگی ابتلا به عفونت هلیکوباکتری، علایم عفونت و روش‌های درمانی آن با ما در ادامه مقاله همراه باشید.

هلیکوباکتر پیلوری چه‌قدر شایع است؟

چیزی در حدود ۶۰ درصد جمعیت جهان به عفونت هلیکوباکتری مبتلا هستند. در سال ۲۰۱۴ نتایج پژوهشی در مجله‌ی ارولوژی اروپای مرکزی (Central European Journal of Urology) منتشر شد و بر اساس آن بیش‌تر از ۹۰ درصد افراد مبتلا به عفونت هلیکوباکتری این باکتری را در دهان و براق خود دارند.

بنابراین این عفونت از طریق رابطه‌ی جنسی دهانی و بوسیدن به فرد دیگر منتقل شده و همچنین احتمالا عامل اصلی التهاب پیشاب‌راه است. این نوع از التهاب با آنتی بیوتیک درمان می‌شود.

معرفی کامل هلیکوباکتر پیلوری + راه تشخیص و درمان آن

این پژوهش همچنین عنوان می‌کند که این عفونت به بیماری‌های وخیم‌تری همچون انواع سرطان معده و زخم معده منجر خواهد شد. در سال ۲۰۱۸ پژوهش دیگری انجام شد و بر اساس آن دانشمندان دریافتند که عفونت هلیکوباکتری احتمالا در پیشرفت بیماری پارکینسون هم نقش بازی می‌کند.

علاوه بر این شواهد نشان می‌دهد که شیوع هلیکوباکتری پیلوری در میان ملت‌های توسعه یافته و کودکان در حال کم شدن است. هم‌چنین گفته می‌شود که رواج این عفونت باکتریایی در میان اقلیت‌های قومی به یک نگرانی بزرگ تبدیل شده است. از طرفی نتایج یک پژوهش جدیدتر بیان می‌کند که‌ مقاومت جهانی باکتری هلیکوباکتر پیلوری به آنتی بیوتیک در حال افزایش است.

آیا هلیکوباکتر پیلوری واگیردار است؟

باید گفت که هلیکوباکتر پیلوری بسیار مسری است، عفونت هلیکوباکتری از طریق بوسیدن یا رابطه‌ی جنسی دهانی، غذا و آب نوشیدنی آلوده منتقل می‌شود. اگر برای درمان عفونت آنتی بیوتیک مصرف می‌کنید، هنوز امکان دارد تا این عفونت را به فرد دیگری منتقل کنید. تا زمانی که همه‌ی آزمایش‌ها حاکی از بین رفتن عفونت نباشد، خطر مسری بودن عفونت هلیکوباکتری از بین نرفته است.

معرفی کامل هلیکوباکتر پیلوری + راه تشخیص و درمان آن

ریسک فاکتورهای عفونت هلیکوباکتری چیست؟

زندگی کردن در جوامع پر جمعیت و مکان‌هایی که امکان دسترسی به آب آشامیدنی سالم وجود ندارد، شانس ابتلا به عفونت هلیکوباکتری را افزایش می‌دهد. زندگی در خانه‌ها و یا جوامعی که بهداشت در آن رعایت نشده هم خطر ابتلا به این عفونت را تا حد زیادی افزایش می‌دهد. در جوامع در حال توسعه که مردم به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارند، خطر ابتلا به این عفونت بیش‌تر از باقی نقاط است.

ریسک فاکتورهای عفونت هلیکوباکتری چیست؟

اگر از اعضای خانواده کسی به عفونت هلیکوباکتری مبتلا باشد، دیگر اعضا هم در معرض ابتلا به این بیماری قرار خواهند گرفت. افراد مبتلا به عفونت که برای درمان از آنتی بیوتیک استفاده می‌کنند هم می‌توانند این عفونت را به فرد دیگری منتقل کنند. تنها در صورتی که آزمایش‌های پزشکی نشان دهد که عفونت به صورت کامل برطرف شده، خطر به صورت کامل رفع شده است.

اگر درباره‌ی عفونت هلیکوباکتری و نحوه‌ی انتشار و درمان آن سوال دارید می‌توانید در قسمت نظردهی در قسمت پایین همین مقاله سوالاتتان را بنویسید تا در کمترین زمان ممکن پرسش‌های شما توسط پزشک جواب دهید.

 

منبع:

healthline

 

 

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «معرفی کامل هلیکوباکتر پیلوری»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

2 دیدگاه در حال حاضر

 1. آقای دکتر سلام
  بنده به دلیل داشتن میکروب زیاد معده دچار بیماری کهیر هستم درمانش چیست

  • سلام ضمن درمان ميكروب معدتون قرص تلفست هر ١٢ ساعت يك عدد مصرف كنيد

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر