بیماری ایدز چیست؟ اچ‌آی‌وی چیست؟ آیا هر کسی که مبتلا به ویروس اچ‌آی‌وی باشد یعنی ایدز گرفته است؟ در این سلسله مقالات درباره‌ی اطلاعات پایه اچ‌آی‌وی و هر آنچه از بیماری ایدز وجود دارد صحبت خواهیم کرد؟

راهنماي بیماری ایدز

اچ‌آی‌وی و ایدز چیست؟

به صورت خلاصه باید بگوییم که :

 • اچ‌آی‌وی (HIV) ویروسی است که به سیستم ایمنی بدن حمله می‌کند.
 • اگر اچ‌آی‌وی درمان نشود، سیستم دفاعی بدن شخص ضعیف و ضعیف‌تر شده تا جایی که دیگر قادر به دفاع از بدن در برابر عفونت‌ها و بیماری‌های کشنده نیست.

انجام آزمایش مرتب اچ‌آی‌وی به فرد کمک می‌کند تا هر چه سریع‌تر درمان‌های آنتی رترو وایرال (antiretrovira) دریافت کرده و سلامت باقی بماند.

 • ایدز مجموعه‌ای از نشانه‌ها و بیماری‌هایی است که در مرحله‌ی آخر و اگر عفونت با ویروس اچ‌آی‌وی درمان نشود، پدیدار می‌شود. 
بیماری ایدز

اچ‌آی‌وی چیست؟

اچ‌آی‌وی (HIV) ویروسی است که به سیستم ایمنی بدن حمله می‌کند، این دستگاه به صورت طبیعی حکم سد دفاعی بدن در برابر بیماری‌ها  را دارد. ویروس به نوعی خاصی از گلبول‌های سفید به نام لنفوسیت T کمک کننده (T-helper cell) – یا سلول‌های CD4 – حمله کرده و یک نسخه از خود را درون این سلول‌ها تکثیر می‌کند.

ویروس اچ‌آی وی

هر چه‌قدر ویروس، گلبول‌های سفید از نوع CD4  بیش‌تری را تخریب کرده و نسخه‌های بیش‌تری از خود را تولید کند، سیستم دفاعی بدن شخص هم ضعیف‌تر خواهد شد. به عبارتی دیگر شخص آلوده به ویروس که درمان‌های آنتی رترووایرال (antiretrovira) را هم دریافت نکرده باشد، به سختی امکان مبارزه با عفونت‌ها و بیماری‌ها را پیدا خواهد کرد. 

داروهای آنتی رترو وایرال یا داروهای ضد رترو ویروسی داروهایی ترکیبی هستند که ویروس را به صورت مشخص از بین نمی‌برند، بلکه آن‌ها چرخه‌ی عمر ویروس را در مراحل مختلف هدف قرار داده و به این ترتیب ویروس قادر به تکثیر و ایجاد نسخه‌ی دیگری از خود نخواهد بود. اگر استفاده از این دسته از داروها بدون وقفه ادامه داشته باشد، تعداد ویروس به حد غیر قابل تشخیص خواهد رسید.

اگر عفونت ویروس اچ‌آی‌وی درمان نشود، دستگاه ایمنی بدن ظرف 10 تا 15 سال به طرز شدیدی آسیب دیده و دیگر قادر به انجام وظیفه دفاعی خود نخواهد بود. با این همه نسبت پیشرفت عفونت ویروسی به عوامل مختلفی همچون سن، سلامت عمومی و پیشینه‌ی بیمار بستگی دارد. 

با توجه به شیوع ویروس کرونا و اهمیت در خانه ماندن برای کاهش زنجیره انتقال این بیماری؛ شما عزیزان می‌توانید از طریق سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر با پزشک متخصص ارتباط برقرارکرده و مشاوره دریافت کنید. برای دریافت مشاوره روی دکمه زیر کلیک (یا لمس) کنید.

حقایق پایه در مورد اچ‌آی‌وی 

 • ویروس اچ‌آی‌وی (HIV) مخفف عبارت ویروس نقص ایمنی انسانی (Human immunodeficiency virus) است.
 • افراد مبتلا به اچ‌آی‌وی در صورت دریافت درمان‌های آنتی رترو وایرال، که درمان‌هایی موثر و در دسترس است، می‌توانند زندگی طبیعی و طولانی داشته باشند. 
 • اگر بیماری شخص در مراحل اولیه تشخیص داده شود، فرد هم سریع‌تر درمان‌های مورد نیاز را دریافت کرده و در نهایت مدت زمان بیش‌تری یک زندگی با کیفیت را تجربه خواهد کرد. 
 • درمان‌های آنتی رترو وایرال حتی در مواقعی، سطح اچ‌آی‌وی را تا حدی پایین می آورند که آزمایش خون قادر به تشخیص آن نخواهد بود. افراد ناقل که میزان ویروس در خون آن‌ها قابل تشخیص نیست، قابلیت انتقال ویروس به شخص دیگر را ندارند. 
 • برای شناخت بهتر وضعیت بیماری، باید مرتب آزمایش اچ‌آی‌وی انجام شود.
 • اچ‌آی‌وی در مایع منی مردان، خون، ترشحات واژن زنان، ترشحات مقعدی و شیر مادر وجود دارد.
 • اچ‌آی‌وی از طریق عرق، بزاق و ادرار قابل انتقال نیست
 • استفاده از کاندوم‌های زنانه و مردانه بهترین راه برای پیشگیری از اچ‌آی‌وی و دیگر بیماری‌ها و عفونت‌های قابل انتقال مقاربتی (sexually transmitted infections) است. 
 • برای تزریقات نباید از آمپول و سرنگ مشترک استفاده شود
 • اگر فرد ناقل ویروس اچ‌آی‌وی باردار باشد، ویروس موجود در خون، در زمان زایمان و یا در طی شیردهی می‌تواند به بدن نوزاد منتقل شود. درمان ویروس تا حد زیادی خطر انتقال از مادر به کودک را کاهش می‌دهد. 

ایدز چیست؟

ایدز (AIDS) مجموعه‌ای از علایم و نشانه‌ها (سندروم‌) ناشی از ویروس اچ‌آی‌وی است. زمانی می‌توان گفت که شخص به این بیماری مبتلا شده که سیستم دفاعی بدن بسیار ضعیف‌ شده و قادر به دفاع در برابر عفونت‌ها نیست. علاوه بر این در بدن فرد مجموعه‌ای از نشانه‌ها و بیماری‌ها ظاهر خواهد شد. 

این آخرین مرحله‌ی اچ‌آی‌وی است، در این زمان، عفونت درمان نشده بسیار گسترده شده و در نهایت به مرگ شخص می انجامد.

حقایق پایه در مورد بیماری ایدز

 • کلمه ایدز (AIDS) مخفف عبارت نشانگان اکتسابی کمبود ایمنی (acquired immune deficiency syndrome) است. این بیماری همچنین عفونت اچ‌آی‌وی پیشرفته یا اچ‌آی‌وی مرحله آخر هم نامیده می‌شود. 
 • ایدز مجموعه‌ای از نشانه‌ها و بیماری‌های ناشی از عفونت پیشرفته‌ی ویروسی است که باعث تخریب سیستم ایمنی بدن شده است. 
 • امروزه به دلیل وجود درمان‌های موجود برای اچ‌آی‌وی افراد کمی به ایدز مبتلا می‌شود و در نهایت افراد زیادی یک زندگی سالم و طولانی را تجربه می‌کنند. 
زندگی با بیماری ایدز

با وجود اینکه درمانی قطعی برای اچ‌آی‌وی وجود ندارد، با درمان و پشتیبانی درست، افراد مبتلا به این ویروس می‌توانند یک زندگی سالم و طولانی را تجربه کنند. برای این منظور شخص باید برنامه درمانی خود را به صورت مرتب و به شکلی درست اجرا کند. 

با توجه به شیوع ویروس کرونا و اهمیت در خانه ماندن برای کاهش زنجیره انتقال این بیماری؛ شما عزیزان می‌توانید از امکان تماس تلفنی دکتردکتر به صورت رایگان بهره‌مند شوید. برای دریافت نوبت یک ربع مشاوره پزشکی رایگان؛ روی تصویر زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی رایگان با پزشک

منبع:

avert.org

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «معرفی کامل بیماری ایدز»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر