معرفی کامل بیماری سرطان معده

  • 1398-10-22
  • 0
معرفی کامل بیماری سرطان معده + راه تشخیص و درمان آن

بیماری سرطان معده یکی از بیماری‌های دستگاه گوارش است که  با نام گاستریک کانسر (gastric cancer) هم شناخته می‌شود و معمولاً به آرامی در طول چندین سال گسترش پیدا می‌کند. در این نقشه راه با تمام زوایای سرطان معده به زبانی ساده آشنا خواهیم شد.

زمانی که سلول‌های سرطانی در لایه‌ی داخلی معده تشکیل شوند، سرطان معده آغاز می‌شود. این سلول‌ها می‌توانند تبدیل به تومورهای سرطانی شوند.  با شناخت علایم و نشانه‌های این بیماری، تشخیص زود هنگام سرطان هم آسان‌تر شده و در نهایت درمان بیماری هم موثرتر خواهد بود. 

راهنماي سرطان معده

معرفی کامل بیماری سرطان معده + راه تشخیص و درمان آن

آناتومی معده 

با هم نگاهی به آناتومی معده خواهیم داشت تا بهتر با این عضو حیاتی بدن انسان آشنا شویم.

معده اندامی کیسه مانند است که بین مری و روده‌ی کوچک قرار دارد. معده علاوه بر گوارش مواد غذایی در ذخیره‌ی غذا هم نقش دارد. از نظر آناتومی، معده به 5 ناحیه‌ی مختلف تقسیم می‌شود: دهانه‌ی معده، طاق معده، جسم معده، آنتروم، پیلور معده

علاوه بر این معده از 5 لایه‌ی بافتی نیز تشکیل شده، این لایه‌ها شامل لایه‌ی مخاطی، لایه‌ی زیر مخاطی، لایه‌ی ماهیچه‌ای، لایه‌ی زیرسروزی و  لایه‌ی سروزی هستند. 

در عکس زیر می‌توانید تمام این نقاط را به تفکیک ببینید.

آناتومی معده

از طرفی دیگر معده ارتباط تنگاتنگی با عقده های لنفاوی بدن دارد، اگر سرطان معده تا گره‌‌های لنفی پیشروی کند، روند بیماری شدیدتر و وخیم‌تر خواهد بود.

انواع سرطان معده 

برخی از انواع شایع و غیر شایع سرطان معده را با هم مرور می‌کنیم: 

آدنوكارسینوم(Gastric adenocarcinoma)

 شایع‌ترین نوع از سرطان معده ، آدنوكارسینوم  است و خود به دو زیر شاخه روده‌ای و منتشر تقسیم می‌شود. آدنوکارسینوم روده‌ای معمولا از آن بخشی از معده که در نزدیکی روه‌ی کوچک قرار دارد، آغاز شده و غالباً افراد بالای 80 سال را درگیر می‌کند. آدنوکارسینوم منتشر غالباً در افراد جوان‌تر و افرادی با گروه خونی A  دیده می‌شود. آدنوکارسینوم منتشر همان چیزی است که به عنوان سرطان معده شناخته می‌شود.

معرفی کامل بیماری سرطان معده + راه تشخیص و درمان آن

تومور استرومال گوارشی (Gastrointestinal Stromal Tumor (GIST))

درباره‌ی تومور استرومال گوارشی باید بگوییم که  این نوع از سرطان معده غیر شایع است. سلول‌های بینابینی کاجال  که مسئول تنظیم انقباضات روده‌ای هستند، به عنوان نقطه‌ی آغازین این نوع از سرطان معده شناخته می‌شوند.

ﻟﯿﻮﻣﯿﻮﺳﺎرﮐﻮم(Gastrointestinal Leiomyosarcoma)

 برای سرطان ﻟﯿﻮﻣﯿﻮﺳﺎرﮐﻮم  نیز باید گفت که این نوع از سرطان معده غیر شایع است و به ندرت به درون گره‌های لنفی انتشار می‌یابد. این نوع از بیماری از ماهیچه‌های صاف لایه‌ی ماهیچه‌ای معده یا از بافت لامیناپروپریا که خود بخشی از لایه‌ی مخاطی معده است، آغاز می‌شود.

کارسینویید (Gastrointestinal Carcinoid)

این نوع از سرطان معده غیر شایع است،  سرطان کارسینویید از لایه‌ی مخاطی معده در قسمت جسم و طاق معده شروع می‌شود. امکان انتشار یا متاستاز  این گونه از سرطان معده به دیگر اندام‌ها کم است. 

لنفوما (Gastrointestinal lymphoma)

 این نوع از سرطان معده غیر شایع است، معمولاً معده را درگیر می‌کند، سرطان لنفوما در عین حال می‌تواند در هر بخش  دیگری از لوله‌ی گوارشی را هم به وجود آید.

اگر سوالی درباره‌ی سرطان معده دارید می‌توانید سوالات خود را  در قسمت نظردهی که در قسمت پایین همین مقاله است بگذارید تا در کمترین وقت ممکن پزشکان و کارشناسان دکتر دکتر به سوالات شما پاسخ دهند.

منبع:

cancerquest.org

 

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

  • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «معرفی کامل بیماری سرطان معده»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر