معرفی کامل انواع سرطان خون

سرطان خون انواع مختلفی دارد که بر روی سلول‌های خونی و مغز استخوان تاثیر می‌گذارند. در این مقاله به معرفی انواع سرطان خون و اینکه هر کدام چه ویژگی‌هایی دارند، صحبت خواهیم کرد.

انواع سرطان‌های خون روی سلول‌های خونی و مغز استخوان اثر می‌گذارند. مغز استخوان بافت اسفنجی در حفره میانی استخوان‌های بدن است که انواع سلول‌های خونی از آن نشأت می‌گیرند. انواع سرطان‌های خون نوع عملکرد و شکلِ سلول‌های خونی را کاملا تغییر می‌دهند. 

انواع سلول‌های خونی

در مجموع ۳ نوع سلول خونی وجود دارد که عبارتند از:

 • گلبول‌های سفید که بخشی از دستگاه ایمنی بدن هستند و وظیفه مقابله با عفونت‌ها و بیماری‌ها را برعهده دارند.
 • گلبول‌های قرمز خون که اکسیژن را به بافت‌ها و اندام‌های بدن می‌رسانند و همین‌طور دی‌اکسید کربن را به شش‌ها منتقل کرده تا بتوانند آن را از دستگاه گردش خون جداسازی کرده و فرایند تبادل گاز را در بدن انجام دهند.
 • پلاکت‌ها نیز یکی از اجزای اصلی سلول‌های خونی هستند که در هنگام بریدگی رگ‌ها به‌هم می‌چسبند و موجب لخته شدن خون می‌شوند.

تقسیم بندی سلول‌های سرطان خون

سلول‌های سرطان خون به ۳ نوع عمده تقسیم می‌شوند:

 • لوسمی
 •  لنفوئیدی (لنفوم)
 • میلوئیدی یا مغز استخوانی

سرطان‌های خون باعث می‌شوند سلول‌های مغز استخوان و دستگاه لنفاوی که وظیفه ساختن سلول‌های خون را برعهده دارند، سلول‌هایی غیرطبیعی و ناکارآمد را تولید کنند. همه‌ی این سلول‌ها روی انواع مختلفی از گلبول‌های خون تاثیر گذاشته و موجب تغییر این سلول‌های خونی می‌شوند. 

انواع سرطان‌های خون

لوسمی

بدن افراد مبتلا به سرطان خون، تعداد زیادی گلبول سفید غیر طبیعی می‌سازند که کارایی لازم برای مقابله با عفونت‌ها و بیماری‌ها را ندارند. سرطان‌های خون بسته به نوع گلبول‌های سفید خونی که روی آن اثر گذاشته و رشد سریع (حاد) یا آهسته (مزمن) به ۴ نوع عمده تقسیم می‌شوند. 

لوسمی حاد لنفوئیدی (ALL)

این نوع سرطان خون با نوعی از گلبول‌های سفیدی به نام سلول‌های لنفاوی یا لنفوسیت‌ها در مغز استخوان شروع می‌شود. بدن مبتلایان به لوسمی حاد لنفوئیدی، لنفوسیت‌های زیادی می‌سازند که تجمع یافته و جای گلبول‌های سفید سالم خون را می‌گیرند. این نوع سرطان خون در صورتی که به موقع درمان نشود به سرعت پیشرفت می‌کند. 

لوسمی حاد لنفوئیدی در بین کودکان از رایج‌ترین انواع سرطان است. اطفال بین ۳ تا ۵ ساله بیشتر از بقیه به این نوع سرطان مبتلا می‌شوند. در همین حال، افراد مسن بالای ۷۵ سال نیز می‌توانند به لوسمی حاد لنفوئیدی مبتلا شوند. 

در صورتی که فرد دارای یکی از شرایط زیر باشد احتمال بیشتری برای ابتلا به این نوع سرطان خون را دارد، این عوامل عبارتند از:

 • برادر یا خواهری مبتلا به لوسمی حاد لنفوئیدی داشته باشد.
 • سابقه‌ی شیمی‌درمانی یا پرتودرمانی برای انواع دیگر سرطان را داشته باشد.
 • با پرتوی یونی (تابش یوننده) زیادی مواجه شده باشد.
 • به سندرم داون یا سایر اختلالات ژنتیکی مبتلا باشد.

لوسمی میلوئیدی حاد (AML)

 این نوع سرطان که به آن لوسمی حاد مغز استخوان نیز گفته می‌شود، سلول‌های مغز استخوان یا میلوسیت‌ها را درگیر می‌کند، این سلول‌ها به طور معمول تبدیل به انواع سلول‌های خونی مانند گلبول‌های سفید، قرمز و پلاکت می‌شوند.

لوسمی میلوئیدی حاد شمار سلول‌های خونی سالم از هر ۳ نوع را به شدت کاهش می‌دهد. این نوع از سرطان خون نیز به سرعت رشد می‌کند. لوسمی میلوئیدی حاد عمدتا در افراد بالای ۶۵ سال شایع است و میزان ابتلای مردان نسبت به زنان به این نوع سرطان خون بیش‌تر است.

اگر فرد دارای یکی از شرایط زیر باشد احتمال ابتلا به این نوع سرطان خون در او بیش‌تر است، این عوامل عبارتند از:

 • قبلا برای سرطان‌های دیگر شیمی‌درمانی یا پرتودرمانی شده باشد
 • مواجه زیادی با مواد شیمیایی مانند بنزین داشته است
 • استعمال سیگار و سایر فرآورده‌های دخانی
 • مبتلا به یک اختلال خونی مانند «سندرم‌های میلودیسپلاستیک (Myelodysplastic Syndromes) یا «پلی سیتمی ورا (polycythemia vera)» یا اختلال ژنتیکی مانند سندرم داون باشد

لوسمی مزمن لنفاوی (CLL)

 این نوع سرطان از شایع‌ترین سرطان‌های خون در بین بزرگسالان است. لوسمی مزمن لنفاوی به مانند لوسمی حاد لنفوئیدی از لنفوسیت‌های مغز استخوان آغاز می‌شود، اما روند رشد سلول‌های سرطانی در آن آهسته‌تر است.

بسیاری از مبتلایان به لوسمی مزمن لنفاوی تا سال‌ها پس از شروع سرطان مشخصه‌ی بارز یا علایم خاصی ندارند. لوسمی مزمن لنفاوی عمدتا کهنسالان ۷۰ ساله یا مسن‌تر را مبتلا می‌کند.

سابقه‌ی خانودگی سرطان خون می‌تواند احتمال ابتلا به این نوع سرطان را نیز افزایش دهد. در همین حال، مواجهه زیاد با مواد شیمیایی مانند آفت‌کُش‌ها یا حشره‌کُش‌ها می‌تواند یکی از عوامل ابتلا به لوسمی مزمن لنفاوی باشد. 

لوسمی مزمن میلوئیدی (CML)

این سرطان خون نیز مانند لوسمی میلوئیدی حاد از سلول‌های مغز استخوان (میلوسیت‌ها) شروع می‌شود. اما سلول‌های غیر طبیعی در این نوع سرطان خون آهسته‌تر رشد می‌کنند.

لوسمی مزمن میلوئیدی در مردان نسبتا بیشتر از زنان شایع است. در حالی که لوسمی مزمن میلوئیدی بیشتر بزرگسالان را مبتلا می‌کند، اما گاهی اوقات اطفال نیز به آن مبتلا می‌شوند. مواجه زیاد با پرتوی یونی نیز می‌تواند احتمال ابتلا به این سرطان را افزایش دهد. 

لنفوئیدی

این نوع سرطان روی دستگاه لنفاوی تاثیر می‌گذارد. دستگاه لنفاوی شبکه‌ای از رگ‌ها و مویرگ‌ها است که غدد لنفاوی، طحال، لوزه‌ها و تیموس را تشکیل می‌دهد. سلول‌های لنفاوی وظیفه‌ی انتقال و ذخیره‌ گلبول‌های سفید خون را برعهده دارند تا به بدن در هنگام مقابله با عفونت‌ها و بیماری‌ها یاری برساند. سرطان لنفوئیدی در گلبول‌های سفیدی به نام لنفوسیت‌ها آغاز می‌شود. 

انواع سرطان لنفوئیدی

دو نوع عمده‌ی سرطان لنفوئیدی وجود دارد که عبارتند از: 

لنفوم هوچکین (Hodgkin’s lymphoma)

 این نوع سرطان از سلول‌های دستگاه ایمنی موسوم به لنفوسیت‌های B یا سلول‌های B شروع می‌‌شود. این سلول‌ها پروتئین‌هایی به نام پادتن را می‌سازند که در مقابل عوامل بیماری‌زا مقابله می‌کنند.

مبتلایان به بیماری لنفوم هوچکین در غدد لنفاوی خود لنفوسیت‌های بزرگی به نام سلول‌های «رید اشتنبرگ (Reed-Sternberg)» دارند.

لنفوم غیر هوچکین (Non-Hodgkin’s lymphoma)

این بیماری نیز از لنفوسیت‌های B یا سلول‌های دیگر دستگاه ایمنی موسوم به لنفویست‌های Tیا سلول‌های T شروع می‌شوند. لنفوم غیر هوچکیننسبت به بیماری لنفوم هوچکین شایع‌تر است.  

هر دو نوع بیماری به چند گروه فرعی تقسیم می‌شوند. این گروه‌های فرعی بسته به محل رشد سلول‌های سرطانی و کارکرد آن‌ دسته‌بندی می‌شوند. کسانی که دستگاه ایمنی ضعیفی دارند (افراد مسن یا بیماران) احتمال بیشتری برای ابتلا به سرطان خون لنفوئیدی را دارند.

عفونت‌های ناشی از «ویروس اپشتینبار (Epstein-Barr virus)»، «اچ‌آی‌وی (HIV)» یا «هلیکوباکتر پیلوری (Helicobacter pylori)» نیز احتمال ابتلای فرد را به این نوع سرطان‌ خون افزایش می‌دهند. سرطان خون لنفوئیدی بیشتر افراد ۱۵ تا ۳۵ سال و همین‌طور افراد بالای ۵۰ سال را مبتلا می‌کند. 

میلوئیدی یا مغز استخوانی

این سرطان، سرطان سلول‌های پلاسما در مغز استخوان است. سلول‌های پلاسما نوعی گلبول سفید هستند که پادتن‌ها را تولید می‌کنند. سلول‌های میلوئیدی از طریق مغز استخوان در بدن توزیع می‌شوند.

این سلول‌ها می‌توانند به استخوان‌های فرد آسیب رسانده و جای سلول‌های خونی سالم را بگیرند. سلول‌های میلوئیدی می‌توانند پادتن‌های غیرطبیعی را بسازند که توان مبارزه با عفونت‌ها را ندارند.

از آنجایی که این نوع سرطان در اغلب بخش‌های مغز استخوان وجود دارد به آن «مولتیپل میلوما (Multiple myeloma)» یا میلوم متعدد نیز گفته می‌شود. مردان بالای ۵۰ سال بیشتر از دیگر گروه‌های سنی احتمال ابتلا به این نوع سرطان را دارند.

اگر فرد دارای یکی از شرایط زیر باشد احتمال ابتلا به این نوع سرطان خون در او بیش‌تر است که عبارتند از:

 • ابتلای یکی از بستگان به سرطان میلوئیدی
 • ابتلا به چاقی
 • مواجه زیاد با پرتوهای یونی

شما می‌توانید از طریق فرم نظرها در قسمت پایین همین مقاله‌ آخرین سوالات و مشکلات خود درباره سرطان خون  را بیان کنید تا پزشکان و کارشناسان دکتر دکتر به سوالات شما رسیدگی و راهنمایی لازم را داشته باشند.

 

منبع:

webmd

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
67 نظرات
 1. س ر می گوید

  سلام من خونریزی پریودم زیاده و یه بار پام دو سانت کبود شد و ماهی یه بار دوماهه که دهنم آفت میزنه آزمایش انعقاد خونم pt 13وptt 32 ,بوده آیا ممکنه سرطان خون داشته باشم

 2. مطهره می گوید

  سلام عرض میکنم
  پدرم ۷۲سالشونه و سرطان مولتیپل میلوما دارن و پلاکت خونشون بیست هزار بود که ۳واحد تزریق کردن شد پنجاه هزار.
  ۳روز قبل هم خیلی پایین بود دو واحد تزریق کرده بودن.
  خیلی نگرانم میشه لطفا راهنماییم بفرمایید.متشکرم

 3. Ahmad می گوید

  سلام. وقتتون بخیر. شرمنده درمان all در کودکان با شیمی درمانی چند درصد جواب میده ؟

 4. آراد می گوید

  سلام دکترجان
  برادر من aml داره و مرحله اول شیمی درمانیش تمام شده دکتر گفته که بدن تا چند روز ضعیف میشه و دوباره قوی میشه .خواستم بدونه ملاحظه بگید که افراد با این بیماری طول عمرشون حدودی چندساله .درضمن ۴۰ سالشه الان

 5. م.ش می گوید

  سلام وقت بخیر
  اگر در آزمایش WBC بالا باشه و MCH و RDW_CV پایین باشه بیماری چی هست؟

 6. ا ر می گوید

  سلام
  من آزمایش cbc دادم و مقدار گلبول سفید و پلاکتم بالا بود و جواب آزمایش jak2 هم مثبت اعلام شده، بیماری که دارم چی هست الان؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   پلی سایتمی ورا احتمالا
   نگرانی نداره اما زیر نظر پزشکتون باشین

   1. فرنوش می گوید

    سلام خواهر منم pv داره
    خیلی نگرانم
    آشنایی با بیماریش نداریم !
    چقدر خطرناکه

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام
     خیر خطرناک نیست
     درمان داره
     با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به فوق تخصص خون مراجعه کنید.

 7. ناشناس می گوید

  سلام‌وقت‌به‌خیر‌اگه‌کودک‌چهار‌ساله‌میزان‌wbc12300باشه‌‌مشکلش‌چیه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بايد دوباره تكرار شه
   ممكنه عفونت ادراي باشه يا عفونت دستگاه تنفس

 8. بهزادی می گوید

  در بیماری مولتیپل میلوما گفتن که الان کم خونی شدید داره…دو ماه پیش قبل اینکه ازمایش بده یه خونریزی معده داشت البته.لطفا جواب بدید…امکان داره با شیمی درمانی درمان شه یا پیوند؟خیلی ممنونم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام درمان انتخابي پيوند مغز استخوان هست
   شيمي درماني هم بهشون كمك ميكنه و كم خوني كه دارن درمان ميشه

 9. بهزادی می گوید

  سلام .کسی بوده که مبتلا به مولتیپل میلونا بوده باشه و درمان شده باشه؟ممنون

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام درمان قطعي نداره
   با شيمي درماني كنترل ميشه

 10. زینب می گوید

  سلام خسته نباشید یه سوال داشتم سرطان خون درمان داره یا نه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بستگي به نوع سرطان و استيجش داره اما با شيمي درماني خيلي از سرطانهاي خون درمان ميشوند

 11. محمد می گوید

  سلام مادر من به mm مبتلا شده و الان یک ماه هست که در بیمارستان بستری هستش و پس از تشخیص قطعی با الوکید و دگزامتازون شروع به درمان کردن . آیا این بیماری درمان میشود و یا اینکه طول عمر این بیماران چقدر است؟ جواب آزمایش بتا2(۰.۲) هستش و پلاکت بین ۱۱۰ هزار تا ۸۵ هزار متغیر هستش . ممنون از شما

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام تا با دارو كنترل ميشه اما اينكه عدد طول عمر ميخوايد خيلي نسبي هست
   اگه مدام تحت كنترل و تحت نظر پزشكشون باشن مشكلي ندارن
   پلاكتشون beta2 شون هم خوبه

 12. اذین می گوید

  سلام وقتتون بخیر. یک نوجوون 17 ساله که دچار سرطان نوع cml هست ایا با شیمی درمانی و پیوند امکان بهبود کامل هست براش؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بله عزيزم cml درمانش شيمي درماني هستش و خيلي هم خوب جواب ميده

 13. بنیتا می گوید

  سلام شوهرمن مبتلا به سرطان خون aml بود چند جلسه شیمی درمانی شدیه جلسه مونده بود که شیمی بشه بره براپیوند غده لنفاویش تحریک شدگفتن مریضیش فرق کرده شده allاما الان دوجلسه شیمی شده غده ها ازبین نرفته ميگن شیمی درمانی روش جواب نداده آیا راهی هست؟ البته برا بار اول که آزمایش مغز استخوان گرفتن جواب اوليش allبود جواب تکمیلی که اومد گفتن amlهست

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   با توجه به شرح حال ،

   برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌توانید از مشاوره تلفنی با فوق تخصص خون استفاده کنید.

 14. جمال محمد پور می گوید

  سلام من ازسال ۹۴بیماریMDSدارم چندوقتی تحت درمان بودم ودرمان بعد یک سال قط کردم بعد سه سال بازم بیماریم برگسته الانم نمونه مغز استخوانم گرفتم اختلاتی دارد آیا من سرطان دارم یانه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   نمیتوان گفت سرطان است بلکه تعریف درستش نارسایی مغز استخوان در ساخت سلول های خونی سالم است

 15. Zz می گوید

  سلام ببخشید cllدرمان داره؟ یکی از نزدیکان حدود ۲ ساله که سی ال ال دارند،و گلبول سفیدشون همیشه بالاست،پلاکتش سه هفته پیش ۱۴۹ بوده الان ۹۰ هست‌.
  ولی علائم کرونا هم داره میتونه دلیلش این باشه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام متاسفانه خيلي بدخيم و پيشرونده هست
   شيمي درماني ميكنن تا طول عمر بيشتر شه

 16. حامد می گوید

  سلام میخواستم ببینم چند درصد سرطانهای خون درمان قطعی دارن ممنون یا حداقل جلو پیشرفتشون میگیره

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام دوست گرامی بستگی دارد که نوع سرطان خون کدام باشد؟
   لنفوم باشد یا لوسمی؟حاد یا مزمن؟هوچکین غیرهوچکین
   بر اساس این ها پاسخ به درمان بسیار متفاوت است

 17. مریم می گوید

  سلام
  شخصی که سرطان خون داره اگه میوه هایی که اهن دارن یا قرص اهن بخوره چه اتفاقی برای شخص میفته ؟
  بدتر میشه یا بهتر ؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام نه اصلا ربطي نداره ميوه خوبه اتفاقا انتي اكسيدان داره
   فست فود و غذاهاي مانده نبايد بخورن

 18. Armin می گوید

  سلام مادر من سرطان غیر هوچکین دارند و شیمی درمانی شدید شدند و پرتو درمانی ستون فقرات و سر هم انجام دادند در حین پرتودرمانی دست ها و قسمتی از پاها کبود شدن و wbc خونش خیلی بالا و بقیه خیلی پایین هستند ،خواستم بدونم ایا نوع سرطان تغییر کرده که کل بدنش درد و سوزش داره خونریزی از دماغ هم دارد.

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام خير نوعش تغيير نكرده پروسه بيماريشون هست
   بايد دوباره به انكولوژيستشون مراجعه كنن

 19. sh می گوید

  سلام وقت بخیر
  میخواستم بپرسم سرطان خون AML M2 درمان داره؟ میشه لطفا یه مقدار توضیح بدین

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بله درمان داره اما نهايتا بعد از شيمي درماني بايد پيوند مغز استخوان انجام دهند

 20. Mh می گوید

  سلام خسته نباشید یکی از اقوام ما آزمایش خون دادن و میزان پلاکت خون شون ۴۵۰۰۰۰ بوده و بقیه سلول های خونی و فاکتور های خونی در رنج نرمال هستند احتمال ابتلای ایشون به سرطان خون وجود دارد؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام خير در رنج نرمال هستش

 21. کریم کوهستانی می گوید

  سلام من حدود 2 ماه پیش کرونا گرفتم. فاکتورهای خونی پایین امد. الان که کرونا خوب شده با درد دست و استخوانهای قفسه سینه در گیرم بعد از سیتی اسکن میگن تغییرات لیتیک در استخوانها و ستون مهره ها دیده میشه. و احتمال سرطان خون است. ایا تاثیر کرونا است یا این موضوع درسته؟ باید چه کار کنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام نه عزيزم اون از اول بوده ربطي به كرونا نداشته الان تشخيصش داديد

 22. نیلوفر می گوید

  سلام خسته نباشید برادرم به سرطان خون ALL مبتلا هست ایا این مریضی درمان هم دارد

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بله درمان دارد
   باید زیر نظر فوق تخصص خون باشند

 23. شیما می گوید

  سلام پسرخاله من ۷ ساله هستش و سرطان خون مربوط به گلبول های قرمز خون داره احتمال درمانش چقدره؟؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   باید نوع (نام بیماری) سرطان خون مشخص شود

 24. ترنم می گوید

  سلام خسته نباشین
  یک سوال داشتم چند درصد احتمال بهبودی کامل و نتیجه دادن پیوند برای بیمار۴۵ ساله مبتلا به all وجود دارد؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   پاسخ خوب به پیوند بستگی به فاکتورهای زیادی از جمله استیج بیماری و بررسی دقیق آزمایشات و چگونگی منیج پس از پیوند و همینطور روحیه بیمار دارد
   تعیین درصد موفقیت آن هم به طور نسبی را فقط فوق تخصص خون مربوطه میتواند پیش بینی کند

 25. زهرا نامور می گوید

  سلام روز بخیر
  من چند ماه هست هموگلوبین خونم 9 هست و پلاکت خونم 160 قرص فولیک اسید و آهن مصرف میکنم ایا نیاز هست با دکتر خون هم مشورت کنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   باید فاکتورهای دیگر از جمله mcv و ferittin, Tibc و esr و crp و ldh نیز بررسی شوند

 26. سجاد می گوید

  سلام
  اگر یک هیپروئوزینوفیلی توصیه بعد از 5 سال کورتوتراپی توصیه به پیوند مغز استخوان شود آیا بیماری وارد فاز سرطانی شده است؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام سوال خيلي كلي هستش
   احتمالش ضعيف است

 27. Melika می گوید

  سلام ببخشید کسی که عفونت هلیکوباکترپیلوری داره و پلاکت خونش بسیارپایین هست احتمال کدام نوع سرطان خون رو بیشتر داره؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام، اين سوال خيلي كلي هيتش
   عفونت هليكوباكتر بستگي به محلش ميتونه عوارض مختلفي بده
   اگر در معده باشه ميتونه لنفوم بده
   اگر در دوازدهه باشه سرطتن ايجاد نميكنه
   پلاكت پايين هم اگر همه معاينات نرمال باشند يك بيماري خود ايمني است كه با كورتون برطرف ميشود
   لزوما سرطان زا نيست.

 28. سجاد می گوید

  سلام
  آیا هیپروئوزینوفیلی نوعی از سرطان خون است

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بستگی به میزان ائوزینوفیل و علت افزایش ان ها دارد

 29. مهسا می گوید

  سلام وقت بخیر. پدر من 41سالن و هیچ مشکلی نداشتن تا حالا حتی شیش ماه پیش خون اهدا کردن ومتوجه ی موردی نشدن تا اینکه حدود سه هفته فقط از خستگی و بی حوصلگی یه ازمایشCBC دادنو فهمیدیم گلبول سفیدخونشون خیلی پایین در حد دوهزار واحده. البته دکترگفته بود هیچ سلول مشکوکی مشاهده نکرده در نمونه. دوباره همه ی آزمایش ها تکرار شد حتی سونوی کبد و طحال هیچ مشکلی نداشتن هیچ علامتی به جز خستگی و بی حالی ندارن .دکتر شهر ما نتونسته تشخیص قطعی بده و گفته ازمایش ها رو ببرین تهران یا مشهد و دوباره انجام بدین میخاستم ببینم ایا امکان نداره یه بیماری اتو ایمن باشه?و اینکه اگه سرطان باشه به نظرتون بیشتر کدام سرطان هس احتمالش?پیشاپیش از پاسخ گویتون مممنونم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   دوست گرامی نگران نباشید
   اما آزمایشات ایشان باید به دقت بررسی گردد و آزمایشات تکمیلی انجام شود
   به فوق تخصص خون مراجعه کنید

 30. فاعزه می گوید

  فردی که بیماری ttpداشته است فوت میکند و در جایی خواندم افراد به خاطر این بیماری فوت نمیکنند بلکه یک بیماری دیگر مثل سرطان دارند امکان دارد فرد دچار سرطان خون بوده باشد؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   ممکن است علت فوت چیز دیگری است
   نیاز به بررسی آزمایشات و پرونده ایشان است

 31. rashidi می گوید

  سلام خسته نباشید. ببخشید من مدتی قبل درد توی قفسه سینه احساس میکردم ولی الان کمتر شده اما امروز درد توی شونه و کتف چپم میپیچه و بعضی مواقع تا آرنج دست چپم هم درد میگیره.ممکنه به خاطر درد قبل باشه یا علت دیگه ای داره؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   دوست عزیز
   باید معاینه شوید
   اگر درد با حرکت دادن دست بیشتر میشود میتواند اسپاسم عضلانی باشد که با مسکن بهبود میابد
   اما اگر دایمی باشد و با حرکت دادن دست بدتر نشود معاینه شوید

   1. رشیدی می گوید

    ممنون لطف بزرگی کردید.?

    1. مشاور سلامتی می گوید

     ??

 32. ابوذر می گوید

  سلام و عرض ادب دکتر
  4 ماه پیش متوجه ابتلای پدرم به MM شدیم. چون علامت نداشت احتمالا دیر متوجه شدیم. در آزمایش نخست مغز استخوان نوشته بود که بیش از 60 درصد سلول ها ابنرمال هستند. بعد از چهار ماه درمان آزمایش جدیدی گرفته شده که اندفعه سلول ها رو به تفکیک آورده که دکتر به دلیل شرایط کرونا نتونست مثل قبل برامون توضیح بده وضعیت چطوره. بیشترین درصد ها مربوط به سری های اریتروئید، لمفوسیت، segment و سلول های پلاسمایی به ترتیب 28، 18، 12 و 12 درصد هست. Band و Meta به ترتیب 9 و 8 درصد میلوسیت و پرومیلوسیت به ترتیب 7 و 2 درصد و نهایتا Blast رو 3 درصد عنوان کرده. میخواستم بدونم وضعیتشون چطوره؟ چند درصد این سلول ها غیر نرمال هستند؟ اگر یه ایمیل فعال بدید که نتیجه آزمایش رو براتون میل کنم خیلی ممنون میشم.
  با عرض شرمندگی بابت ایجاد زحمت
  خیلی متشکرم

  1. دکتر آمنه مرشدی می گوید

   سلام‌
   دوست عزیز
   با توجه به شرایط خاص پدر شما
   و لزوم بررسی دقیق آزمایشات و اقدامات
   از مشاوره تلفنی مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با فوق تخصص خون یا متخصص داخلی استفاده کنید

 33. رشیدی می گوید

  سلام ببخشید آیا خوردن الکل تاثیر بدی روی لوسمی مزمن داره؟

  1. دکتر آمنه مرشدی می گوید

   سلام
   بله میتواند داشته باشد

 34. ایدا می گوید

  با سلام ببخشید دوست من ازمایش داده گفتن احتمال داره سرطان خون داشتخ باشی البته احتمال50درصد دادن فوق العاده اعصابش خراب است احتمال داره سرطان خون نباشد؟

  1. دکتر آمنه مرشدی می گوید

   سلام
   بررسی نتیجه آزمایش باید انجام شود تا بتوان نظر داد
   جهت تشخیص سرطان باید اقدامات بیشتری انجام شود که خیل مواقع جهت اطمینان از عدم وجود سرطان است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر