معرفی کامل انواع سرطان خون

 • 1398-11-01
 • 22

سرطان خون انواع مختلفی دارد که بر روی سلول‌های خونی و مغز استخوان تاثیر می‌گذارند. در این مقاله به معرفی انواع سرطان خون و اینکه هر کدام چه ویژگی‌هایی دارند، صحبت خواهیم کرد.

انواع سرطان‌های خون روی سلول‌های خونی و مغز استخوان اثر می‌گذارند. مغز استخوان بافت اسفنجی در حفره میانی استخوان‌های بدن است که انواع سلول‌های خونی از آن نشأت می‌گیرند. انواع سرطان‌های خون نوع عملکرد و شکلِ سلول‌های خونی را کاملا تغییر می‌دهند. 

انواع سلول‌های خونی

در مجموع ۳ نوع سلول خونی وجود دارد که عبارتند از:

 • گلبول‌های سفید که بخشی از دستگاه ایمنی بدن هستند و وظیفه مقابله با عفونت‌ها و بیماری‌ها را برعهده دارند.
 • گلبول‌های قرمز خون که اکسیژن را به بافت‌ها و اندام‌های بدن می‌رسانند و همین‌طور دی‌اکسید کربن را به شش‌ها منتقل کرده تا بتوانند آن را از دستگاه گردش خون جداسازی کرده و فرایند تبادل گاز را در بدن انجام دهند.
 • پلاکت‌ها نیز یکی از اجزای اصلی سلول‌های خونی هستند که در هنگام بریدگی رگ‌ها به‌هم می‌چسبند و موجب لخته شدن خون می‌شوند.

تقسیم بندی سلول‌های سرطان خون

سلول‌های سرطان خون به ۳ نوع عمده تقسیم می‌شوند:

 • لوسمی
 •  لنفوئیدی (لنفوم)
 • میلوئیدی یا مغز استخوانی

سرطان‌های خون باعث می‌شوند سلول‌های مغز استخوان و دستگاه لنفاوی که وظیفه ساختن سلول‌های خون را برعهده دارند، سلول‌هایی غیرطبیعی و ناکارآمد را تولید کنند. همه‌ی این سلول‌ها روی انواع مختلفی از گلبول‌های خون تاثیر گذاشته و موجب تغییر این سلول‌های خونی می‌شوند. 

انواع سرطان‌های خون

لوسمی

بدن افراد مبتلا به سرطان خون، تعداد زیادی گلبول سفید غیر طبیعی می‌سازند که کارایی لازم برای مقابله با عفونت‌ها و بیماری‌ها را ندارند. سرطان‌های خون بسته به نوع گلبول‌های سفید خونی که روی آن اثر گذاشته و رشد سریع (حاد) یا آهسته (مزمن) به ۴ نوع عمده تقسیم می‌شوند. 

لوسمی حاد لنفوئیدی (ALL)

این نوع سرطان خون با نوعی از گلبول‌های سفیدی به نام سلول‌های لنفاوی یا لنفوسیت‌ها در مغز استخوان شروع می‌شود. بدن مبتلایان به لوسمی حاد لنفوئیدی، لنفوسیت‌های زیادی می‌سازند که تجمع یافته و جای گلبول‌های سفید سالم خون را می‌گیرند. این نوع سرطان خون در صورتی که به موقع درمان نشود به سرعت پیشرفت می‌کند. 

لوسمی حاد لنفوئیدی در بین کودکان از رایج‌ترین انواع سرطان است. اطفال بین ۳ تا ۵ ساله بیشتر از بقیه به این نوع سرطان مبتلا می‌شوند. در همین حال، افراد مسن بالای ۷۵ سال نیز می‌توانند به لوسمی حاد لنفوئیدی مبتلا شوند. 

در صورتی که فرد دارای یکی از شرایط زیر باشد احتمال بیشتری برای ابتلا به این نوع سرطان خون را دارد، این عوامل عبارتند از:

 • برادر یا خواهری مبتلا به لوسمی حاد لنفوئیدی داشته باشد.
 • سابقه‌ی شیمی‌درمانی یا پرتودرمانی برای انواع دیگر سرطان را داشته باشد.
 • با پرتوی یونی (تابش یوننده) زیادی مواجه شده باشد.
 • به سندرم داون یا سایر اختلالات ژنتیکی مبتلا باشد.

لوسمی میلوئیدی حاد (AML)

 این نوع سرطان که به آن لوسمی حاد مغز استخوان نیز گفته می‌شود، سلول‌های مغز استخوان یا میلوسیت‌ها را درگیر می‌کند، این سلول‌ها به طور معمول تبدیل به انواع سلول‌های خونی مانند گلبول‌های سفید، قرمز و پلاکت می‌شوند.

لوسمی میلوئیدی حاد شمار سلول‌های خونی سالم از هر ۳ نوع را به شدت کاهش می‌دهد. این نوع از سرطان خون نیز به سرعت رشد می‌کند. لوسمی میلوئیدی حاد عمدتا در افراد بالای ۶۵ سال شایع است و میزان ابتلای مردان نسبت به زنان به این نوع سرطان خون بیش‌تر است.

اگر فرد دارای یکی از شرایط زیر باشد احتمال ابتلا به این نوع سرطان خون در او بیش‌تر است، این عوامل عبارتند از:

 • قبلا برای سرطان‌های دیگر شیمی‌درمانی یا پرتودرمانی شده باشد
 • مواجه زیادی با مواد شیمیایی مانند بنزین داشته است
 • استعمال سیگار و سایر فرآورده‌های دخانی
 • مبتلا به یک اختلال خونی مانند «سندرم‌های میلودیسپلاستیک (Myelodysplastic Syndromes) یا «پلی سیتمی ورا (polycythemia vera)» یا اختلال ژنتیکی مانند سندرم داون باشد

لوسمی مزمن لنفاوی (CLL)

 این نوع سرطان از شایع‌ترین سرطان‌های خون در بین بزرگسالان است. لوسمی مزمن لنفاوی به مانند لوسمی حاد لنفوئیدی از لنفوسیت‌های مغز استخوان آغاز می‌شود، اما روند رشد سلول‌های سرطانی در آن آهسته‌تر است.

بسیاری از مبتلایان به لوسمی مزمن لنفاوی تا سال‌ها پس از شروع سرطان مشخصه‌ی بارز یا علایم خاصی ندارند. لوسمی مزمن لنفاوی عمدتا کهنسالان ۷۰ ساله یا مسن‌تر را مبتلا می‌کند.

سابقه‌ی خانودگی سرطان خون می‌تواند احتمال ابتلا به این نوع سرطان را نیز افزایش دهد. در همین حال، مواجهه زیاد با مواد شیمیایی مانند آفت‌کُش‌ها یا حشره‌کُش‌ها می‌تواند یکی از عوامل ابتلا به لوسمی مزمن لنفاوی باشد. 

لوسمی مزمن میلوئیدی (CML)

این سرطان خون نیز مانند لوسمی میلوئیدی حاد از سلول‌های مغز استخوان (میلوسیت‌ها) شروع می‌شود. اما سلول‌های غیر طبیعی در این نوع سرطان خون آهسته‌تر رشد می‌کنند.

لوسمی مزمن میلوئیدی در مردان نسبتا بیشتر از زنان شایع است. در حالی که لوسمی مزمن میلوئیدی بیشتر بزرگسالان را مبتلا می‌کند، اما گاهی اوقات اطفال نیز به آن مبتلا می‌شوند. مواجه زیاد با پرتوی یونی نیز می‌تواند احتمال ابتلا به این سرطان را افزایش دهد. 

لنفوئیدی

این نوع سرطان روی دستگاه لنفاوی تاثیر می‌گذارد. دستگاه لنفاوی شبکه‌ای از رگ‌ها و مویرگ‌ها است که غدد لنفاوی، طحال، لوزه‌ها و تیموس را تشکیل می‌دهد. سلول‌های لنفاوی وظیفه‌ی انتقال و ذخیره‌ گلبول‌های سفید خون را برعهده دارند تا به بدن در هنگام مقابله با عفونت‌ها و بیماری‌ها یاری برساند. سرطان لنفوئیدی در گلبول‌های سفیدی به نام لنفوسیت‌ها آغاز می‌شود. 

انواع سرطان لنفوئیدی

دو نوع عمده‌ی سرطان لنفوئیدی وجود دارد که عبارتند از: 

لنفوم هوچکین (Hodgkin’s lymphoma)

 این نوع سرطان از سلول‌های دستگاه ایمنی موسوم به لنفوسیت‌های B یا سلول‌های B شروع می‌‌شود. این سلول‌ها پروتئین‌هایی به نام پادتن را می‌سازند که در مقابل عوامل بیماری‌زا مقابله می‌کنند.

مبتلایان به بیماری لنفوم هوچکین در غدد لنفاوی خود لنفوسیت‌های بزرگی به نام سلول‌های «رید اشتنبرگ (Reed-Sternberg)» دارند.

لنفوم غیر هوچکین (Non-Hodgkin’s lymphoma)

این بیماری نیز از لنفوسیت‌های B یا سلول‌های دیگر دستگاه ایمنی موسوم به لنفویست‌های Tیا سلول‌های T شروع می‌شوند. لنفوم غیر هوچکیننسبت به بیماری لنفوم هوچکین شایع‌تر است.  

هر دو نوع بیماری به چند گروه فرعی تقسیم می‌شوند. این گروه‌های فرعی بسته به محل رشد سلول‌های سرطانی و کارکرد آن‌ دسته‌بندی می‌شوند. کسانی که دستگاه ایمنی ضعیفی دارند (افراد مسن یا بیماران) احتمال بیشتری برای ابتلا به سرطان خون لنفوئیدی را دارند.

عفونت‌های ناشی از «ویروس اپشتینبار (Epstein-Barr virus)»، «اچ‌آی‌وی (HIV)» یا «هلیکوباکتر پیلوری (Helicobacter pylori)» نیز احتمال ابتلای فرد را به این نوع سرطان‌ خون افزایش می‌دهند. سرطان خون لنفوئیدی بیشتر افراد ۱۵ تا ۳۵ سال و همین‌طور افراد بالای ۵۰ سال را مبتلا می‌کند. 

میلوئیدی یا مغز استخوانی

این سرطان، سرطان سلول‌های پلاسما در مغز استخوان است. سلول‌های پلاسما نوعی گلبول سفید هستند که پادتن‌ها را تولید می‌کنند. سلول‌های میلوئیدی از طریق مغز استخوان در بدن توزیع می‌شوند.

این سلول‌ها می‌توانند به استخوان‌های فرد آسیب رسانده و جای سلول‌های خونی سالم را بگیرند. سلول‌های میلوئیدی می‌توانند پادتن‌های غیرطبیعی را بسازند که توان مبارزه با عفونت‌ها را ندارند.

از آنجایی که این نوع سرطان در اغلب بخش‌های مغز استخوان وجود دارد به آن «مولتیپل میلوما (Multiple myeloma)» یا میلوم متعدد نیز گفته می‌شود. مردان بالای ۵۰ سال بیشتر از دیگر گروه‌های سنی احتمال ابتلا به این نوع سرطان را دارند.

اگر فرد دارای یکی از شرایط زیر باشد احتمال ابتلا به این نوع سرطان خون در او بیش‌تر است که عبارتند از:

 • ابتلای یکی از بستگان به سرطان میلوئیدی
 • ابتلا به چاقی
 • مواجه زیاد با پرتوهای یونی

شما می‌توانید از طریق فرم نظرها در قسمت پایین همین مقاله‌ آخرین سوالات و مشکلات خود درباره سرطان خون  را بیان کنید تا پزشکان و کارشناسان دکتر دکتر به سوالات شما رسیدگی و راهنمایی لازم را داشته باشند.

 

منبع:

webmd

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «معرفی کامل انواع سرطان خون»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

22 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام خسته نباشین
  یک سوال داشتم چند درصد احتمال بهبودی کامل و نتیجه دادن پیوند برای بیمار۴۵ ساله مبتلا به all وجود دارد؟

  • سلام
   پاسخ خوب به پیوند بستگی به فاکتورهای زیادی از جمله استیج بیماری و بررسی دقیق آزمایشات و چگونگی منیج پس از پیوند و همینطور روحیه بیمار دارد
   تعیین درصد موفقیت آن هم به طور نسبی را فقط فوق تخصص خون مربوطه میتواند پیش بینی کند

 2. سلام روز بخیر
  من چند ماه هست هموگلوبین خونم 9 هست و پلاکت خونم 160 قرص فولیک اسید و آهن مصرف میکنم ایا نیاز هست با دکتر خون هم مشورت کنم

 3. سلام ببخشید کسی که عفونت هلیکوباکترپیلوری داره و پلاکت خونش بسیارپایین هست احتمال کدام نوع سرطان خون رو بیشتر داره؟

  • سلام، اين سوال خيلي كلي هيتش
   عفونت هليكوباكتر بستگي به محلش ميتونه عوارض مختلفي بده
   اگر در معده باشه ميتونه لنفوم بده
   اگر در دوازدهه باشه سرطتن ايجاد نميكنه
   پلاكت پايين هم اگر همه معاينات نرمال باشند يك بيماري خود ايمني است كه با كورتون برطرف ميشود
   لزوما سرطان زا نيست.

 4. سلام
  آیا هیپروئوزینوفیلی نوعی از سرطان خون است

  • سلام
   بستگی به میزان ائوزینوفیل و علت افزایش ان ها دارد

 5. سلام وقت بخیر. پدر من 41سالن و هیچ مشکلی نداشتن تا حالا حتی شیش ماه پیش خون اهدا کردن ومتوجه ی موردی نشدن تا اینکه حدود سه هفته فقط از خستگی و بی حوصلگی یه ازمایشCBC دادنو فهمیدیم گلبول سفیدخونشون خیلی پایین در حد دوهزار واحده. البته دکترگفته بود هیچ سلول مشکوکی مشاهده نکرده در نمونه. دوباره همه ی آزمایش ها تکرار شد حتی سونوی کبد و طحال هیچ مشکلی نداشتن هیچ علامتی به جز خستگی و بی حالی ندارن .دکتر شهر ما نتونسته تشخیص قطعی بده و گفته ازمایش ها رو ببرین تهران یا مشهد و دوباره انجام بدین میخاستم ببینم ایا امکان نداره یه بیماری اتو ایمن باشه😭و اینکه اگه سرطان باشه به نظرتون بیشتر کدام سرطان هس احتمالش😞پیشاپیش از پاسخ گویتون مممنونم

  • سلام
   دوست گرامی نگران نباشید
   اما آزمایشات ایشان باید به دقت بررسی گردد و آزمایشات تکمیلی انجام شود
   به فوق تخصص خون مراجعه کنید

 6. فردی که بیماری ttpداشته است فوت میکند و در جایی خواندم افراد به خاطر این بیماری فوت نمیکنند بلکه یک بیماری دیگر مثل سرطان دارند امکان دارد فرد دچار سرطان خون بوده باشد؟

  • سلام
   ممکن است علت فوت چیز دیگری است
   نیاز به بررسی آزمایشات و پرونده ایشان است

 7. سلام خسته نباشید. ببخشید من مدتی قبل درد توی قفسه سینه احساس میکردم ولی الان کمتر شده اما امروز درد توی شونه و کتف چپم میپیچه و بعضی مواقع تا آرنج دست چپم هم درد میگیره.ممکنه به خاطر درد قبل باشه یا علت دیگه ای داره؟

 8. سلام و عرض ادب دکتر
  4 ماه پیش متوجه ابتلای پدرم به MM شدیم. چون علامت نداشت احتمالا دیر متوجه شدیم. در آزمایش نخست مغز استخوان نوشته بود که بیش از 60 درصد سلول ها ابنرمال هستند. بعد از چهار ماه درمان آزمایش جدیدی گرفته شده که اندفعه سلول ها رو به تفکیک آورده که دکتر به دلیل شرایط کرونا نتونست مثل قبل برامون توضیح بده وضعیت چطوره. بیشترین درصد ها مربوط به سری های اریتروئید، لمفوسیت، segment و سلول های پلاسمایی به ترتیب 28، 18، 12 و 12 درصد هست. Band و Meta به ترتیب 9 و 8 درصد میلوسیت و پرومیلوسیت به ترتیب 7 و 2 درصد و نهایتا Blast رو 3 درصد عنوان کرده. میخواستم بدونم وضعیتشون چطوره؟ چند درصد این سلول ها غیر نرمال هستند؟ اگر یه ایمیل فعال بدید که نتیجه آزمایش رو براتون میل کنم خیلی ممنون میشم.
  با عرض شرمندگی بابت ایجاد زحمت
  خیلی متشکرم

  • سلام‌
   دوست عزیز
   با توجه به شرایط خاص پدر شما
   و لزوم بررسی دقیق آزمایشات و اقدامات
   از مشاوره تلفنی مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با فوق تخصص خون یا متخصص داخلی استفاده کنید

 9. سلام ببخشید آیا خوردن الکل تاثیر بدی روی لوسمی مزمن داره؟

 10. با سلام ببخشید دوست من ازمایش داده گفتن احتمال داره سرطان خون داشتخ باشی البته احتمال50درصد دادن فوق العاده اعصابش خراب است احتمال داره سرطان خون نباشد؟

  • سلام
   بررسی نتیجه آزمایش باید انجام شود تا بتوان نظر داد
   جهت تشخیص سرطان باید اقدامات بیشتری انجام شود که خیل مواقع جهت اطمینان از عدم وجود سرطان است

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر