مجله پزشکی دکتر دکتر

راهنمای کامل نگهداری از بیماران مشکوک به ویروس کرونا در منزل

23 اسفند 1398

131

پیشگیری، مراقبت و درمان عفونی و گرمسیری- ویروس کرونا
راهنمای کامل نگهداری از بیماران مشکوک به ویروس کرونا در منزل

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

چگونه می‌توان خود را قرنطینه کنیم؟ اگر کسی از اعضای خانواده‌ی ما به بیماری کووید 19 دچار شده باشد چه کنیم؟ چگونه یک محیط ایزوله برای بیماران مبتلا به ویروس کرونا بسازیم؟ در این مقاله به تمام این سوالات پاسخ می‌دهیم.

بسیاری از مردم تفاوت بین قرنطینه و ایزوله را نمی‌دانند در ابتدا این مفاهیم را مرور خواهیم کرد

تفاوت بین جداسازی و قرنطینه

جداسازی یا ایزوله (Isolation) و قرنطینه (quarantine) هر دو راهکارهایی برای بهداشت عمومی جامعه بوده که مانع از گسترش بیش‌تر بیماری کووید ۱۹ خواهد شد.

امروزه با شیوع ویروس کرونا این دو واژه را زیاد می‌شنوید ولی باید توجه کنید که این دو مفهوم کاملا متفاوتی دارند. بر اساس اعلام وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده آمریکا این دو معانی یکسانی ندارند.

تفاوت بین جداسازی و قرنطینه

ایزوله یا جداسازی چیست؟

در جداسازی یا ایزوله برای کمک به توقف گسترش بیماری از رفت و آمد فرد مبتلا جلوگیری می‌شود. زمانی که با افراد مبتلا به بیماری کووید ۱۹ سرکار داریم زیاد این واژه را استفاده می‌کنیم.

برای مثال افرادی که تست کرونا مثبتی دارند باید در محیطی ایزوله شوند. افرادی که علایم شدیدتر بیماری را نشان می‌دهند باید در بیمارستان‌ها یا مراکز درمانی تحت جداسازی قرار گیرند و افرادی که به صورت خفیف با این ویروس درگیر هستند باید در خانه ایزوله شوند.

برای حصول اطمینان از اینکه روش ایزوله کردن افراد در تماس با بیماران کرونایی می‌توانید با پزشک مشورت کنید و از راهنمایی‌هایشان استفاده کنید. تا در این صورت با استفاده از مشاوره درست بتوانید زنجیره انتقال این بیماری را متوقف کیند. برای دریافت مشاوره یا پرسیدم سوال می‌توانبد از سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر استفاده کنید.

قرنطینه چیست؟

قرنطینه انتشار بیماری‌های مسری را محدود می‌کند. قرنطینه به جدا کردن و متوقف کردن افراد سالمی که مشکوک به ابتلا به بیماری کووید ۱۹ اطلاق می‌شود. این افراد در شرایط قرنطینه نگهداری می‌شوند تا ببینند بیمار می‌شوند یا خیر.

این افراد ممکن است بدون اینکه بدانند در معرض ویروس قرار داشته‌اند یا به ویروس مبتلا شده‌اند ولی هنوز علائمی ندارند.

بر اساس اعلام سازمان کنترل و جلوگیری از بیماری‌ها مدت زمان قرنطینه برای بیماری کووید ۱۹ چهارده روز از آخرین تماس با ویروس است.چهارده روز طولانی‌ترین دوره‌ی کمون با نهفتگی ویروس‌های کرونای مشابه است.

توصیه‌هایی برای تمیز کردن و ضدعفونی کردن محیطی که فرد مبتلا ایزوله شده

هنوز اطلاعاتی زیادی در مورد بیماری کووید ۱۹ نداریم ولی بر اساس دانسته‌های فعلی در مورد این ویروس جدید و ویروس‌های کرونای قبلی مانند سارس و مرس می‌دانیم که ویروس کرونا از طریق ارتباط نزدیک با فاصله‌ی کم‌تر از یک متر منتقل خواهد شد. انتقال از طریق قطرات تنفسی اتفاق می‌افتد. انتقال این ویروس از طریق قطرات تنفسی بسیار بیشتر از سایر اشیا است.

شواهد جدید اما حاکی از این است که ویروس جدید تا چندین ساعت روی سطوح مختلف ساخته شده از مواد مختلف باقی می‌ماند. تمیز کردن مداوم سطوح مختلف با مواد ضدعفونی کننده بهترین راه برای پیشگیری از ابتلا به کووید ۱۹ و دیگر بیماری‌های تنفسی ویروسی است.

در این مقاله توصیه‌هایی در مورد چگونگی پاک کردن و ضد عفونی کردن محیط‌های خانگی که فرد مشکوک و تحت نظر و فرد مبتلا به بیماری کووید ۱۹ در آن تحت جداسازی شخصی قرار دارند، ارائه می‌شود. هدف این است که مدت دوام ویروس در این محیط‌ها کاهش یابد.

توصیه‌هایی برای تمیز کردن و ضدعفونی کردن محیطی که فرد مبتلا ایزوله شده

این توصیه‌ها در صورت افزایش اطلاعات ما در مورد ویروس به روز رسانی خواهد شد.

شما می‌توانید برای کاهش زمان دسترسی به اطلاعات جدید در مورد این بیماری از طریق سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر در ارتباط باشید و اطلاعات جدید و درست این بیماری را از پزشکان سامانه دکتردکتر در یافت کنید.

 • پاک کردن به معنی برداشتن میکروب‌ها، آلودگی‌ها و ناخالصی‌ها از سطوح است‌. در این فرایند میکروب‌ها کشته نخواهند شد، بلکه تعداد آن‌ها کاهش یافته و خطر انتشار آن‌ها کاهش می‌یابد.
 • ضدعفونی کردن به معنی استفاده از مواد شیمیایی خاص برای کشتن میکروب‌هاست. ضدعفونی کردن سطوح بعد از پاک کردن آن‌ها خطر انتشار عفونت را بسیار کاهش خواهد داد.

چه نکاتی در قرنطینه خانگی باید رعایت شود؟

در این قسمت به موضوعات مهم در قرنطینه خانگی برای دوری از ابتلا به ویروس کرونا خواهیم پرداخت.

توصیه‌های عمومی برای پاک کردن و ضدعفونی کردن روزانه‌ی خانه

اعضای خانواده می‌توانند با استفاده از مواد شوینده و مواد ضدعفونی کننده به صورت مرتب سطوحی که بیش‌تر لمس می‌شود مانند میزها، دستگیره‌های در، پریزهای برق، دسته‌ها، سرویس‌های بهداشتی، شیرهای آب، سینک‌های روشویی و ظرفشویی را تمیز کنند.

 چه نکاتی در قرنطینه خانگی باید رعایت شود؟

بر روی شوینده ها و مواد ضدعفونی کننده برچسب‌هایی نصب شده که طریقه‌ی درست مصرف آن‌ها را در اختیار افراد قرار می‌دهد. قبل از استفاده از این مواد دستکش دست کرده و در اتاقی قرار بگیرید که تهویه‌ی مناسبی دارد.

توصیه‌های عمومی برای پاک کردن و ضدعفونی کردن خانه‌هایی که یکی از افراد آن به علت بیماری ایزوله شده است

 • اعضای خانواده باید اطلاعات و دانش خود را در مورد بیماری، علایم و چگونگی پیشگیری از انتشار آن را بالا ببرند.
 • با استفاده از مواد شوینده و مواد ضدعفونی کننده به صورت مرتب سطوحی که بیش‌تر توسط بیمار لمس می‌شود مانند میزها، دستگیره‌های در، پریزهای برق، دسته‌ها، سرویس‌های بهداشتی، شیرهای آب، سینک‌های روشویی و ظرفشویی باید تمیز و ضدعفونی شوند.
 • اتاق خواب و سرویس بهداشتی جداگانه به فرد بیمار داده شود و تماس با فرد بیمار به حداقل برسد.
 • تا آن‌جایی که امکان دارد فرد بیمار باید از دیگر افراد خانواده دوری کنند.
 • باید وسایل شخصی مورد نیاز بیمار مانند دستمال کاغذی، دستمال توالت و شوینده‌ها به مقدار کافی حاضر باشد
 • اگر تنها یک سرویس بهداشتی در خانه وجود داشته باشد، بعد از هربار استفاده‌ی فرد بیمار باید به دقت شسته و ضدعفونی شود. 
توصیه‌های عمومی برای پاک کردن و ضدعفونی کردن خانه‌هایی که یکی از افراد آن به علت بیماری ایزوله شده است

چگونگی پاک کردن و ضد عفونی کردن در خانه‌ی ایزوله یا قرنطینه

نحوه‌ی ضدعفونی کردن سطوح

 • از دستکش یکبار مصرف استفاده کرده و هر بار با رعایت نکات ایمنی آن‌ها را دور بریزید. اگر از دستکش‌های چند بار مصرف استفاده می‌کنید باید آن را فقط به تمیز کردن سطوح آلوده اختصاص داده و برای کار دیگر از آن استفاده نکنید. برای تمیز کردن و ضدعفونی کردن وسایل مختلف راهنمای هر وسیله را به دقت مطالعه کنید و یا از کارخانه‌ی سازنده سوال بپرسید. بعد از در آوردن دستکش‌ها بلافاصله دست‌های خود را بشویید.
 • اگر سطوح کثیف هستند پیش از استفاده از مواد ضدعفونی کننده با مواد شوینده یا آب و صابون به خوبی محیط را تمیز کنید.
 • برای ضد عفونی کردن محیط از الکل اتانول ۷۰ درصد و یا مایع سفید کننده‌ی رقیق شده استفاده کنید. در هنگام استفاده از مایع سفید کننده تهویه را روشن کرده و توصیه‌های ایمنی را رعایت کرده و تاریخ انقضای محصول را چک کنید.
 • برای تمیز کردن سطوح نرم‌تر مانند فرش و موکت بعد از برداشتن آلودگی‌های قابل دید، از مواد شوینده‌ی خاص این سطوح استفاده کنید.
بهداشت دست‌ها و سایر اقدامات پیشگیرانه در ایزوله

نحوه‌ی تمیز کردن لباس‌ها، حوله‌ها 

 • برای جا به جا کردن لباس‌ها و حوله‌های فرد بیمار دستکش بپوشید و بعد از هر بار استفاده آن را دور بریزید.
 • اگر از دستکش‌های چند بار مصرف استفاده می‌کنید باید آن را فقط برای جا به جا کردن لباس‌های کثیف فرد بیمار  اختصاص داده و برای کار دیگر از آن استفاده نکنید.
 • اگر از دستکش استفاده نمی‌کنید از شستن دست‌های خود مطمئن شوید.
 • لباس‌های کثیف فرد بیمار را تکان ندهید. این کار احتمال انتشار ویروس از طریق هوا را کاهش خواهد داد.
 • در صورت امکان لباس‌ها را با بیش‌ترین میزان درجه حرارت بشویید و بعد به دقت خشک کنید. 
 • لباس های فرد بیمار می‌تواند به همراه سایر لباس‌ها شسته شود، ولی شما در صورت امکان این کار را به صورت جداگانه انجام دهید.
 • از سبدی جداگانه که درون آن پلاستیک قرار داده‌اید برای حمل لباس های کثیف فرد بیمار استفاده کنید.

بهداشت دست‌ها و سایر اقدامات پیشگیرانه در ایزوله

 • اعضای خانواده باید مرتب دست‌های خود را بشویند، این کار خصوصاً بعد از تعویض دستکش‌ها و بعد از تماس با فرد بیمار اهمیت دارد. برای شستن دست‌ها باید از آب و صابون به مدت 20 ثانیه استفاده کرد. اگر در دسترس نبود باید از ژل ضد عفونی کننده‌ی دست بر پایه الکل استفاده شود. 
 • با دست شسته نشده هرگز چشم، صورت، بینی و دهان نباید لمس شود .
 • زمان‌های مهم برای شستن دست‌ها:
 • بعد از فین کردن، سرفه و عطسه کردن 
 • بعد از استفاده از سرویس بهداشتی 
 • قبل از غذا خوردن و آماده سازی مواد غذایی 
 • بعد از تماس با حیوانات مزرعه و حیوانات خانگی 
 • قبل و بعد از مراقبت از فردی که نیازمند کمک است (مانند کودکان)
بهداشت دست‌ها و سایر اقدامات پیشگیرانه در ایزوله

دیگر نکته‌ها برای محیط ایزوله فرد مبتلا به ویروس کرونا

 • فرد بیمار در صورت امکان باید در اتاقی جداگانه غذا بخورد و یا به او غذا داده شود. با استفاده از دستکش و آب گرم باید بشقاب‌ و قاشق چنگال این افراد را شست و بعد از تماس با ظروف این افراد باید دست‌ها را به دقت شست.
 • در صورت امکان سطل آشغال جداگانه‌ای که درون آن پلاستیک قرار داده شده را به فرد بیمار اختصاص دهید. دست‌های خود را بعد از گره زدن پلاستیک و تعویض آن بشویید.
 • زباله‌های مربوط به فرد بیمار را به صورت جداگانه دفع کنید. از قرار دادن آن‌ها در کنار سایر زباله‌های تر به شدت خودداری کنید
 • با مسئولین محلی اداره‌ی بهداشت منطقه‌ی خود در مورد چگونگی معدوم کردن این زباله‌ها صحبت کنید.

جلوگیری از انتشار ویروس کرونا در خانه و محیط‌های آپارتمانی 

در این بخش به سه گروه توجه ویژه می‌شود:

 • افراد مبتلا و مشکوک به ابتلا به بیماری کووید 19 – همچنین افرادی که تحت نظر هستند و برای طی فرایند درمان نیازی به بستری شدن ندارند و باید در خانه تحت مداوا قرار گیرند.
 • افرادی که پیش‌تر به بیماری مبتلا بوده، در بیمارستان بستری شده و بعد از بهبودی به خانه بازگشتند.
 • اعضای خانواده و کسانی که در خانه با فرد بیمار مبتلا به کووید 19 سرکار دارند.
جلوگیری از انتشار ویروس کرونا در خانه و محیط‌های آپارتمانی

اقدامات پیشگیرانه برای ویروس کرونا

 • افراد مبتلا و مشکوک به ابتلا به بیماری کووید 19 همچنین افرادی که تحت نظر هستند و برای طی فرایند درمان نیازی به بستری شدن ندارند و باید در خانه تحت مداوا قرار گیرند
 • افرادی که پیش‌تر به بیماری مبتلا بوده، در بیمارستان بستری شده و بعد از بهبودی به خانه بازگشتند 

در صورتی که وضعیت فرد چندان وخیم نباشد، در بیمارستان بستری نخواهد شد و باید در محیط خانه جداسازی شخصی شود. وضعیت سلامت و روند بهبودی فردی که در خانه ایزوله شده توسط کارکنان مراکز بهداشت محلی به دقت و به صورت مرتب بررسی خواهد شد.

زمانی که پزشک تشخیص داد که فرد بیمار می‌تواند فعالیت‌های روزانه‌ی خود را از سر بگیرد، فرد باید اقدامات پیشگیرانه‌ی زیر را رعایت کند:

به جز رفتن به مراکز درمانی محل زندگی خود را ترک نکنید

افرادی که به نوع خفیف بیماری کووید ۱۹ مبتلا هستند باید در خانه تحت جداسازی شخصی قرار بگیرند. تنها برای نیازهای درمانی فرد می‌تواند از خانه خارج شود و باید فعالیت‌های روزانه‌ی خود را محدود کند.

از رفتن به مدرسه، سر کار و فضاهای عمومی باید به شدت پرهیز کرد. استفاده از وسایل نقلیه‌ی عمومی جایز نیست.

 فرد باید خود را از دیگر افراد و حیوانات خانگی جدا کند

 سایر افراد: فرد بیمار تا جایی که امکان دارد باید درون اتاقی جداگانه و به دور از دیگر اعضای خانواده‌ی خود استراحت کند. در صورت امکان فرد بیمار بهتر است از سرویس بهداشتی جداگانه استفاده کند.

حیوانات: فرد بیمار باید از حیوانات خانگی هم دوری کند. با وجود اینکه شواهدی مبنی بر انتقال بیماری از انسان به حیوان وجود ندارد، ولی توصیه می‌شود که فرد بیمار حداقل تماس را با حیوان خانگی خود داشته باشد. 

در صورت امکان بیمار می‌تواند از دیگر اعضای خانواده و یا دوست خود درخواست کند که از حیوان خانگی اش مراقبت کند.اگر این امکان وجود ندارد فرد باید قبل و بعد از تماس با حیوان دست خود را به خوبی بشوید.

 فرد باید خود را از دیگر افراد و حیوانات خانگی جدا کند

نکات ویژه برای بیماران مبتلا به ویروس کرونا

قبل از ملاقات با پزشک تماس بگیرید

اگر وقت دکتر دارید، پیش از مراجعه تماس گرفته و اعلام کنید که مبتلا به کووید ۱۹ هستید. 

ماسک بزنید

فرد بیمار زمانی که با دیگر افراد و حیوانات در ماشین یا اتاق مشترک قرار دارد، وقتی به مراکز درمانی مراجعه می‌کند باید دهان و بینی خود را با ماسک بپوشاند.

اگر فرد به دلیل مشکلات تنفسی قادر به استفاده از ماسک نباشد، سایر اعضای خانواده نباید با فرد در اتاق مشترک قرار بگیرند یا اینکه آن‌ها هنگام ورود به اتاق باید ماسک بزنند.

نکات ویژه برای بیماران مبتلا به ویروس کرونا

در هنگام عطسه و سرفه جلوی دهان و بینی خود را بپوشانید 

برای پوشاندن بینی و دهان خود از دستمال کاغذی استفاده کنید و بعد آن را درون سطل آشغال بیندازید. بعد از آن فرد باید دست خود را به مدت ۲۰ ثانیه با آب و صابون شسته و اگر آب و صابون در دسترس نبود از ژل ضد عفونی کننده‌ی دست استفاده کند.

شستن مرتب دست‌ها

دست‌ها مرتب و خصوصا بعد از عطسه و سرفه، رفتن به سرویس بهداشتی و قبل از خوردن غذا و آماده سازی مواد غذایی باید شسته شوند. آب و صابون بهترین گزینه برای تمیز کردن دست‌هاست و در صورت عدم وجود آن‌ها می‌توان از ژل ضدعفونی کننده‌ی دست حاوی الکل ۶۰ درصد استفاده کرد. هرگز با دستی که شسته نشده بینی، چشم و دهان خود را لمس نکنید.

شستن مرتب دست‌ها

وسایل شخصی خود را با دیگران شریک نشوید

در مدت بیماری فرد بیمار باید از بشقاب، لیوان، فنجان، قاشق و چنگال، حوله، سرویس خواب شخصی خود استفاده کند. این وسایل باید مرتب با آب و صابون شسته شوند.

سطوحی که مرتب با آن در تماس هستید را روزانه تمیز کنید

سطوحی که فرد بیمار با آن‌ها در تماس بوده و یا ممکن است آغشته به مایعات بدن، خون یا مدفوع باشد را باید مرتب تمیز کرد. در هنگام تمیز کردن این سطوح باید از دستکش استفاده شود.

سطوحی که مرتب با آن در تماس هستید را روزانه تمیز کنید

علایم خود را کنترل کنید

در صورتی که دچار تنگی نفس شدید با اورژانس تماس بگیرید. پیش از ورود به آمبولانس یا مراکز درمانی ماسک بزنید و به کارکنان اطلاع دهید که به کووید ۱۹ مبتلا هستید.

تحت جداسازی شخصی بودن تا اطلاع ثانوی

فرد مبتلا به کووید ۱۹ تا زمانی که علایم بیماری در او وجود دارد باید در شرایط ایزوله باقی بماند. پزشک و یا کارکنان محلی شبکه‌ی بهداشت تشخیص می‌دهند که فرد می‌تواند از شرایط ایزوله خارج شود یا خیر

برای دریافت اطلاعات بیشتر و همچنین حصول اطمینان از صحت اطلاعات دریافتی از منابع مختلف بهتر است با یک پزشک در ارتباط باشید و از مشاوره‌های پزشکان استفاده کنید. برای ارتباط سریع‌تر و راحت‌تر می‌توانید از سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر استفاده کنید.

توصیه‌های ایمنی برای خانواده‌های افراد مبتلا یا مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا

توصیه‌های ایمنی برای خانواده‌ای که یکی از اعضای آن 

 • تست کرونای مثبت دارد 
 • یا مشکوک به ابتلا بوده و تحت نظر است 

افرادی که به طور مستقیم و نزدیک با افراد مبتلا در ارتباط هستند در صورت بروز علایم بیماری (تب، سرفه و تنگی نفس) باید هر چه سریع‌تر به مراکز درمانی مراجعه کنند.

 

برای برقراری ارتباط با فرد بیمار باید به توصیه‌های زیر عمل کرد:

 • اعضای خانواده باید اطلاعات کافی در مورد چگونگی مراقبت از فرد بیمار داشته باشند و به او برای گرفتن داروها و خرید اقلام ضروری زندگی کمک کنند.
 • علایم فرد بیمار را به دقت زیر نظر داشته و در صورت تغییر و وخیم‌تر شدن آن حتماً با مراکز درمانی مراجعه شود.
 • اعضای خانواده باید در صورت امکان در اتاق فرد بیمار حضور پیدا نکنند و از سرویس بهداشتی و تخت خواب او استفاده نکنند.
 • از ورود افراد به خانه جهت عیادت فرد خودداری شود.
 • اعضای خانواده باید از حیوان خانگی به شدت مراقبت کرده و در صورتی که بیمار  هستند آن را لمس نکنند.
 • باید هوا در خانه جریان داشته باشد، دستگاه‌های تهویه، بخور و کولر ها به جریان انداختن هوای آزاد کمک می‌کنند. اگر اتاق‌های خانه پنجره دارند آن‌ها را باز کرده و اجازه دهید که هوای آزاد جریان داشته باشد.
 • نکات بهداشتی را به دقت رعایت کنید و دست‌های خود را مرتب به مدت ۲۰ ثانیه با آب و صابون بشویید.
 • از لمس صورت، دهان و چشم‌های خود با دست شسته نشده خودداری کنید.
 • فرد بیمار زمانی که با دیگر افراد و حیوانات در ماشین یا اتاق مشترک قرار دارد، وقتی به مراکز درمانی مراجعه می‌کند باید دهان و بینی خود را با ماسک بپوشاند. اگر فرد به دلیل مشکلات تنفسی قادر به استفاده از ماسک نباشد، سایر اعضای خانواده نباید با فرد در اتاق مشترک قرار بگیرند یا اینکه آن‌ها هنگام ورود به اتاق باید ماسک بزنند.
 • در هنگام تماس با مایعات بدن بیمار حتماً دستکش و ماسک یکبار مصرف استفاده کنید و بعد از استفاده آن‌ها را دور بریزید.
 • ابتدا ماسک خود را برداشته و سپس دست خود را بشویید. حالا ماسک خود را برداشته و سپس دوباره دست‌های خود را بشویید.
 • از وسایل شخصی شخص بیمار استفاده نکنید. 
 • همه‌ی سطوحی که فرد بیمار با آن در تماس است را مرتب با مواد شوینده پاک کرده و ضد عفونی کنید. در این حین باید از دستکش و ماسک استفاده کنید.
 • لباس‌ها و ملحفه‌ی آلوده‌ی فرد بیمار را مرتب بشویید.
 • هنگام حمل وسایل مربوط به بیمار دستکش به دست کرده و آن‌ها را از بدن خود دور نگه دارید. و بعد از آن دست‌های خود را بشویید
 • در صورت امکان لباس‌ها را با بالاترین درجه حرارت ممکن بشویید 
 • زباله‌های حاوی مواد آلوده را به صورت جداگانه دفع کنید و بعد از جمع آوری آن‌ها دست‌های خود را با آن و صابون بشویید
توصیه‌های ایمنی برای خانواده‌های افراد مبتلا یا مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا

در صورتی که سوال، نگرانی و صحبتی در رابطه با ویروس کرونا دارید؛ در بخش پرسش و پاسخ اختصاصی کرونا با ما در میان بگذارید. کارشناسان و پزشکان دکتردکتر آماده پاسخ‌گویی به شما هستند.

منبع:

6abc

cdc.gov

cdc

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «راهنمای کامل نگهداری از بیماران مشکوک به ویروس کرونا در منزل»

131 پاسخ به “راهنمای کامل نگهداری از بیماران مشکوک به ویروس کرونا در منزل”

 1. فاطمه گفت:

  سلام تست مادرم ۵ روزه مثبت شده ایشون دیابت دارن و سه روز بستری بودن ک دکتر مرخصشون کرد و تو خونه قرنطینه بودن من تو بیمارستان و خونه مستقیم باهاشون در ارتباط بودم ی هفته بود گلوم خشک میشد و تک سرفه میزدم که بعد خوب شد اما الان سه روزه مجدد خشکی گلوم شروع شده و از دیروز معده درد بودم و از امشب اسهال شدم من برای پدر و برادرهام هم اشپزی میکردم و باهاشون در ارتباط بودم ولی با ماسک الان بهم گفتن با مادرم یکجا باشم چون احتمال مبتلا شدنم بالاست خواستم بدونم میتونم هنوز هم کارای خونه رو انجام بدم با رعایت پروتکل ها و اینکه تو یک اتاق با مادرم باشم برا مادرم ک خطر نداره ؟! لطفآ راهنماییم کنید که خودم برم تست بدم و چه داروهایی بخورم ؟!و اینکه ممکنه برادرهام و‌پدرمم مبتلا شده باشن؟!

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اولا بنظر بنده باید اتاقتان از مادرتان جداگانه ولی شما هم در اتاق مجزا باشید
   خیر باید قرنطینه شوید شما هم
   جهت تجویز دارو از مشاوره تلفنی رایگان مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک استفاده کنید

 2. سحر گفت:

  سلام من تستم مثبت شده یه پسر ۱۴ماهه دارم میتونم پیش خودم نگهش دارم ؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد ماسك بزنيد و اصلا بغلش نكنيد فقط در حدي كه شمارا ببيند
   براي غذا هم شخص ديگه اي بايد غذا براتون بپزه و ظرف غذا شما بايد جدا باشه
   مدام هم به دست فرزندتون الكل بزنيد

 3. سارا سلطانی گفت:

  سلام شوهر خواهر من ۱۰ روزه کرونا مثبته، پدرم اصلا باهاشون در تماس نبوده اما باخواهرم البته با ماسک در لرتباط بودن.
  دو شب پیش پدرم بدن درد و سرفه تر و تب داشتن، بلافاصله جداشون کردیم حتی سرویس بهداشتی رو و حتی اون قسمت رو از بقیه خونه با نایلون جدا کردیم، پدرم دیرو تست کرونا حلقوی دادن که جوابش هنوز نیومده اما از دیشب تبشون قطع شدهو سرفه ها کمترن
  دکتر هیچ دارویی تا زمان جواب تست تجویز نکردن اما من خودم ویتامین سی و دمنوش بهشون میدم
  ممکنه راهنمایی بفرمایید

 4. علی اکبرایزدی گفت:

  سلام من از دیروز علایم سرماخوردگی دارم شک دارم به کرونا باید خوردوخوراک چی بخورم بهتره ممنون از لطف شما

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد مايعات بيشتر بخوريد، اين آزمايشات را انجام دهيد لطفا
   Cbc.diff
   Esr crp
   Ldh
   Covid igm and igg

 5. ص گفت:

  شوهرم از دوهفته پیش سردرد داشت البته سابقه سردرد شدید را داشت .بردیمش دکتر آمپول و سرم استفاده کرد خوب شد .بعد از یک هفته دیگه باز هم سر دردش شروع شد‌.دوباره دکتر براش سرم وامپول تجویز کرد تثت کرونا داد بعد ۵روز مثبت بود حالش خوبه ۶روزه که قرنطینه است حالا قبل از تثت در کنار خانواده بود احتمالی که ما درگیر شده باشیم هست ؟چون من باردارم هفته ۳۷ ام امروز یه کم آبریزش بینی دارم لطفا راهنمایی کنید

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بله احتمال ابتلا شما هست
   بايد تست pcr بديد و در صورت مثبت شدن به
   متخصص ريه مراجعه كنيد

 6. لیلا گفت:

  سلام وقتتان بخیر، دوروزه که شوهرم تست کرونا داده و مثبت بوده خیلی خفیفه! ممکنه من هم مبتلا شده باشم؟ببخشید من یه بچه سه ساله دارم!شوهرم تویه اتاق قرنطینه است ویه اتاق دیگه هست که من بچه اونجا میخوابیم چطوری میتونم مواظب دخترم باشم که اون مبتلا نشه!

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد همتون ماسك بزنيد (شوهرتون و شكا و بچتون)
   شما و دخترتونم تست بديد تا در صورت ابتلا دارو مصرف كنبد

 7. زهره گفت:

  آيا در صورتي كه تست يكي از اعضاي خانواده بدون هيچ علامتي مثبت ميشود و فرد مذكور در اتاقي ايزوله و از يك سرويس بهداشتي اختصاصي نزديك به محل ايزوله استفاده ميكند باز هم اعضاي خانواده بايد ماسك بزنند؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بله عزيزم بايد ماسك بزنند

 8. پرستو تابش گفت:

  وقت بخیر
  بنده ۴۷ سال سن دارم و دو شب گذشته در انتهای گوش چپ احساس خشکی پیدا کردم و از دیروز ظهر هم لکه سفیدی در انتهای گلو می بینم و امروز هم چشم چپم دچار قرمزی شده است آیا نشانه هایی از کرونا هست؟
  باید عرض کنم که بنده آسم دارم و بیماری آسم تحت کنترل هست و اسپری استفاده می کنم ..ضمنا به دلیل بیماری آرتریت روماتوئید به مدت ۲ سال است که هیدروکسی کلروکین استفاده میکنم ….ممنون میشم من رو راهنمایی بفرمایید که اگر این علائم مشکوک به کرونا هستند بنده چه کنم؟سپاااسِ فراوان

 9. هستی گفت:

  سلام ما من بردار شوهرم را دو روز پیش دیدم و حالا معلوم شده کرونا دارد چند ساعتی در یک خانه بودیم امکان مبتلا شدن من و همسرم وجود دارد

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بهتره قرنطينه كنيد خودتونو تا دو هفته
   احتمالش هست ناقل باشيد

 10. رضا ش گفت:

  سلام من کرونا مثبت هستم با درگیری خفیف ریه و دو هفته است در منزل قرنطینه هستم دارو تنها آزیترومایسین و ناپروکسن و آستامینوفن و ویتامین سی و قرص موکولین بهم تجویز شده و کلروکین سولفات اصلا تجویز نکرده اند علتش چی میتونه باشه در ضمن الان وضع عمومیم خوبه فقط کمی هنگام نفس کشیدن دردسینه دارم به نظرتون بیماریم بهتر شده و بدتر؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اگه ۱۲ روز از شروع علایمتون گذشته و علایم بدتر نشده یعنی وارد فاز بهبودی شدین

 11. نیلا گفت:

  سلام. 28سالمه کرونام مثبت شده. خودم و همسرم. از 3شهریور علایم دارم شدید بودن خوب شدن. من فکرم نمیکردم که اصلا کرونا داشته باشم. تااینکه بخاطر یه عمل مجبور به این آزمایش شدیم. 13شهریورازمایش دادم متوجه شدیم کرونا داریم و مثبتیم. بعدازاون هفته پیش دوباره تست دادیم بازم مثبت شدیم تست مخاط رو انجام دادیم. یعنی درواقع18روز بعدازاولین علایمم. اما چراهمش متبت نشون میده. مرتب آب نمک غرغره میکنیم. فایده نداره ظاهرا. از طرفیم برادرم کرونامثبت هستن پیش همدیگه ایم دیگه بدون هیچ ماسک یاچیزی گیش همیدیگه ایم فقط موقع خواب اتاقمون جداس. بنظرشما این میتونه کرونا رو بدتر کنه برامون؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام سه هفته بعد از بهبودتون آزمايشتون منفي ميشه
   بهتره قرنطينه باشيد

 12. مهدیه گفت:

  سلام و وقت بخیر
  دختر ۷ ساله من روز دوشنبه صبح تب کرد و دل پیچه اسهال داشت پسر ۴ ساله ام هم با اینکه دو روز در کنار ما نبود دوشنبه شب تب کرد و دلپیچه و اسهال و استفراغ داشت هر دو بعد از ۱۲ ساعت تبشون قطع شد و رو به بهبود بودند که پسرم بعد از دو روز مجدد تب کرد و ۱۲ ساعت بعد قطع شد اما بعد از ۴ روز هنوز اسهالشون خوب نشده.
  ولی حال عمومیشون کاملا خب هست.
  سه شنبه هفته قبل آزمایشگاه رفته بودند.
  آیا اینها رو میشه علائم کرونا تلقی کرد؟ یا سرماخوردگی عادی هست؟
  آیا باید دو هفته قرنطینه بشیم؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام عزیزم
   بله میتونه نشونه کرونا یا هر نوع عفونت گوارشی ویروسی دیگه باشه
   قرنطینه بشین و برای گرفتن درمان از مشاوره تلفنی با متخصص اطفال استفاده کنین

 13. افسانه گفت:

  سلام.وقتتون بخیر.مادر بنده ۶۲ سال سنشون هست و از دیروز بدن درد و سردرد داشتن.امروز سرفه های خشک و تب هم اضافه شد که به دکتر مراجعه کردند و دکتر تشخیص کرونا دادن.میزان اکسیژن خونشون در حال حاضر نرمال هست.داروی آزیترومایسین،ناپروکسین،ویتامین سی، و شربت برونکلد بهشون دادن.دکتر توصیه کردن تا ۴۸ ساعت در منزل تحت مراقبت باشن و اگر حالشون بدتر شد برای آزمایش و اسکن ریه اقدام کنن.خیلی نگرانشون هستم و میخوام بدونم دستورات پزشک کافی هست یا اقدامات دیگه ای هم لازمه انجام بشه؟ممنونم از پاسخگویی و محبتتون

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام عزيزم بله كامله نگران نباشيد شما فقط وضعيتشونو تو خونه بررسي كنيد

 14. مهدی گفت:

  سلام و درود
  بنده روز بیست و یکم تست پی سی ار دادم و مثبت شدالان حدود هشت روز هست در قرنطینه هستم
  هیچ علامتی ندارم
  در این چند روز استراحت ویتامین و مایعات فراوان استفاده کردم
  این عدم علامت تا کی ادامه خواهد داشت

  کار خاصی باید انجام بدم البته برام ازیترو دیفن هیرامین وهیدروکسی کلروکیون سولفات تجویز کردند
  الان زمان الوده شدنم رو نمیدونم کی و کجا بوده
  به هرحال این عدم علامت ادامه داره یا ممکنه جور دیگه ای باشه
  داروهام در حال اتمام هست
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلا، زمان الودگيتون رو از همون زمان مثبت شدن تست PCR تون قرار ميديم
   بايد ٣ هفته بعد از بهبودي و منفي شدن تست ها قرنطينه باشيد

 15. ناشناس گفت:

  شوهرم یک هفته است کرونا گرفته اما الان مطمئن شده ایم وما تو این یک هفته در یک خانه بودیم ولی تقریبا دور از هم الان ما هم الوده هستیم من و یک دختر ده ساله و دخترم دیروز تا حالا کمی تب داره چه کار کنم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد آزيترومايسين بخوريد اما بهتره توسط متخصص عفوني ويزيت شويد

 16. زهرا گفت:

  سلام شوهرمن تست کرونا داد مثبت بود بعد از۱۲روز هنوزبدن درد وعرق سرد در بدنش داره دارو جز استامینوفن مصرف نکرده ودر خانه قرنطینه هست واز لحاظجسمی خیلی ناتوان شده ایا اینها طبیعیه یا اینکه به بیمارستان کرونا های مراجعه کنم ممنون

 17. رضا گفت:

  سلام من ۷ تیر گلو درد و بدن درد گرفتم ازمایش خون دادم گفتم مثبت بعد ازمایش pcr دو عدد گوش پاکن حلق بینی انجام دادم تاریخ ۸ جوابش۱۱ امد گفتن مثبت رفتم قرنطینه از شنبه ۷ گلو دردم دوشنبه۹ خوب شد حس بویام دوشنبه ۹ رفت ۳ روز بعد حس بویام برگشت از ۱۲ تا حالام که ۲۴ باشه مشکل خاصی ندارم تست دیگه ۲۲ دادم igg 8.7 و igm مقدارش ۱.۷ بود ایا باز باید در قرنطینه باشم از روز پایان علامتم ۱۴ روز و ازروز مبتلا شدن حدودا ۱۹ روز میگذره ممنون

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد ٢١ روز قرنطينه باشيد
   ٣ روز ديگه هم صبر كنيد

 18. فاطیما گفت:

  سلام خسته نباشید
  مادرم تست اولیه کرونا رو داده مثبت شده ولی جوابه اصلیه نیومده و هیچ علائمی تا الان نداره خیلی کم سرفه میکنه و ما خیلی استرس داریم چیکار کنیم

  • علی گفت:

   سلام من دو روز بدندرد و لرز داشتم و بعد دو روز الان مشکلی ندارم تست crp دادم مقدار crp صفر بود آیا با این تست مشخص میشه عدم ابتلای من؟ممنون میشم جواب بدید

 19. ناشناس گفت:

  سلام چند روز غرق سرد داشتم ولی هیچ جام درد ندارم می خواستم بدون با کرونا است یا نه ممنون میشم جواب بدید

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام ممكنه، بايد اين آزمايشات را انجام دهيد:
   Cbc.diff
   Esr crp
   Ldh

  • سونیا گفت:

   سلام.ببخشید یکی از دوستان من دخترش کرونا گرفته و بیمارستان بستریه متاسفانه من اینو نمیدونستم و ۲روزه که با این ادم یه سره باهم هستیم و رو بوسی ام کردیمو بهم نزدیک شدیم و امروز که جداشدم ازشون فهمیدم دخترشون کرونا داره و بستری هستش الان نشانه ای ندارم اما نگرانم که نکنه یه وقتی این ادم از دخترش گرفته باشه و به منم انتقال داده باشه لطفا بگید بهم چیکارکنم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 20. مبینا احمدی گفت:

  مشکوک به کرونا هستم یک دکتر گفته منفی یک دکتر گفته مثبت . علاعم تب و بدن درد داشتم زیر سرم و دوتا امپول زدم خوب شدم الان چیکار کنم .

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   آزمایشات شما باید بررسی شود
   اما با توجه به علایم احتمال کرونا زیاد است

 21. بی نام گفت:

  سلام شوهرم یک هفته قرنطینه بوده ازمایش خون داده گفتن یکی مثبت شده برو تست غربالگری هم بده میترسه میگه محیط الودست من بعد یک هفته امدم خونه چون کسی نیست ازش مراقبت کنه بچه کوچیک دارم خودم هم خیلی میترسم علائمش هم زیاد حاد نیست گلو درد وبدن درد داره من چیکار کنم؟

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   به مدت دو هفته در اتاق جداگانه باشند
   همه افراد خانواده ماسک بزنند
   فاصله خود را با ایشان رعایت کنید
   وسایل شخصی ایشون از بقیه جدا باشد

 22. فاطمه گفت:

  سلام من به علت اسهال و سردرد و تحوع به بیمارستان رفتم بعد از سی تی گفتن عفونت ریه هست و یه طرف ریه کمی درگیر شده…اما با مراجعه و به علت داشتن فرزند دوساله ترسیدم و تست کرونا دادم گفتن چند روز اینده جواب اماده هست…الان طرف راست سرم و گوشم درد عجیبی داره…ایا به خاطر کرونا هست…و چرک خشک کنی که مصرف کردم…

 23. mdh گفت:

  سلام وقت بخیر.دو تا سوال داشتم…
  1-اگر مجبور بشیم ی جایی بریم مثلا مطب دکتر یا … ک تجمع باشه و مشکوک ب بودن بیمار کرونایی
  و کلا شک داشته باشیم ک شاید من هم مبتلا شدم….دارویی هست بخوریم (برای مشکوکی بدون علائم) ؟؟؟(ک میگن گربه رو دم حجله کشتن 🙂
  2-اگر علائم کلا سرماخوردگی داشته باشیم چی؟مثلا بعد از بودن در مکان مشکوک علائمی مثل گلو درد خفیف.عطسه.گرفتگی صدا.سردرد….
  .
  .
  .
  ممنون میشم پاسخ بدید

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   در حال حاضر دارویی جهت پیشگیری از کرونا وجود ندارد
   در صورت علائم با مراجعه به پزشک و معاینه داروی لازم تجویز می شود

 24. بی نام گفت:

  مادر من حدود دو ماه قبل سونو از قلب داشتن ک دمرت گفتن کمی ریه هاشون مشکل داره و براشون اسپری هم نوشتن در صورتی ک مادر من دخانیات هم مصرف نمیکنن اما گفتن ریه آب آورده کمی اما کرونا نیست و گفتن بخاطر کرونا و حساسیت ریه فعلا سیتی اسکن نرن الان با توجه به علائمی ک دارن چیکار باید کرد؟ رفتن ب دکتر واجبه یا در منزل بمونن؟

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   لطفا از مشاوره تلفنی دکتر دکتر جهت ارتباط با متخصص داخلی استفاده کنید

 25. بی نام گفت:

  سلام مادر من با علائم بدن درد و ضعف شدید عضلات و سر درد دیروز رو گذرونده و امروز هم همچنان بدن درد شدید و کمی آب ریزش بینی داره آیا علائم مشکوک به کروناست؟

 26. سارا گفت:

  سلام . خواهر بنده ۱۷ فروردین با علامت سرفه رفتند دکتر و تشخیص کرونا دادند . ۱۴ روز هم در قرنطینه بودند . حالش خوب شد و سرفه هایش کم شد ولی هنوز خوب نشده .قرص سیتریزین و شربت دیفن هیدرامین هم خوردند . الان خواهر بنده باید چیکار کنند. ممنون از پاسخگویی شما .

  • سارا گفت:

   سلام شربت برم هگزین عوارضی همچون سرگیجه دارد. ایا مشکلی ایجاد می کند یا عوارض کم کم برطرف می شود .

   • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

    سلام
    اگر سرگیجه در ایشان رخ میدهد مصرف نکند

  • Monta گفت:

   سلام، بنده چند روز هست با علائم مشکوک به کرونا درگیرم، اول با شکم درد شروع شد و تقریبا فردای آن روز تب کردم، دو روزی با قرص استامینوفن ۳۲۵ میگذروندم بعد ۵۰۰ مصرف کردم و ۲ یا ۳ روز اول تقریباً درد شکم کم شد، حالا با گذشت حدودا ۸ رزو از شروع بیماری هنوز تب و دل درد رو هنوز دارم و ۲ روزی هست اسهال همراه فشار و درد دارم اما عمل دفع راحت انجام نمیشود.
   چکار باید بکنم؟

 27. بهنام گفت:

  فردکورنای بعداز ۱۴روزقرنطینه میتواند باخانواد باهم باشندباشند.البته من حس بویایم راازدست داده بودم الان ۹۰درصد بدستآوردم لطفا راهنمای بکنید

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   دوست عزیز
   بله بعد از ۱۴ روز میتواند

 28. زهرا گفت:

  سلام، همسر من هفته ی گذشته دیسکشو عمل کرد و پنجشنبه مرخص شد از بیمارستان امام خمینی تهران! امروز تب و بدن درد داره دیروز دوسه بار سرفه ی کوتاه کرد و میگه حس میکنه سینش ناراحته ولی سرفه نداره! اینم میتونه کرونا باشه؟ ضمن اینکه بخاطرعمل کمرش پله ها رو نمیتونه بره پایین و بالا بیاد! منتظر باشیم علایم دیگه ای سراغش میاد یا نه؟! چیکارش کنم؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   دوست عزیز
   اگر سابقه جراحی به تازگی دارد و اکنون از جانب قفسه سینه احساس ناراحتی دارد لازم است ویزیت شود
   همچنین میتوانید جهت بررسی بیشتر شرح حال ایشان از مشاوره تلفنی مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با متخصص داخلی استفاده کنید

 29. آلا گفت:

  با سلام
  پدر بنده به کرونا مبتلا شدند دوره درمان رو که ۱۴ روز قرنطینه به همراه دارو هست را طی کردند اما اکنون دچار بی خوابی و بی قراری هستن و تا نیمه شب بیدار هستند
  چه باید کرد

 30. محمد گفت:

  سلام پدربزرگم ۷۵ سالشه بدون بیماری زمینه ای مبتلا به این بیماری شده و یک هفته بیمارستان بستری بوده امروز ترخیصش کردن چشماش کم سو شده و نمیتونه ببینه پارسال آب سیاشو عمل کرده و فشار چشم داره بخاطر همین ویروسه؟و بینایش برمیگرده؟الانم سردرد شدید داره و اشتها نداره راهنمایی کنید ممنون میشم

  • دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   کاهش بینایی حتما توسط متخصص چشم بررسی شود
   سردرد و کاهش بینایی بعلت افزایش فشار چشم میتواند باشد

   • ناشناس گفت:

    همسرم 4روزه که تست کروناشون مثبته و درگیری خفیف ریه دارن ..منو ایشون تو یه اپارتمان هستیم اتاقشون جداست و از سرویس بهداشتی جداگانه استفاده میکنن ماسک هم میزنیم فقط ظرفهای ایشونو با بقیه ظروف میشورم البته با وایتکس کفایت میکنه یا باید جداگانه باشند؟

    • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

     سلام
     جداگانه شسته شود

     • مجيد گفت:

      سلام بنده پنچ روز پيش مادرم رو در بيمارستان جهت درمان كرونا بستري كردم چند ساعتي بين بيماران كرونايي بودم با دو تا ماسك خوب بعد خودم رو قرنطينه كردم و بعد از چند روز آزمايش رفتم مثبت بودم اما بدون علامت هستم آيا بايد كاره خاصي انجام بدم

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

زهرا عکاف زاده:

ممنون از اطلاعات تون...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام باید قد پدر و مادرتون بررسی شه همچنین قد الانتون هم مهمه که چقدره...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام باید قد پدر و مادرتون بررسی شه همچنین آزمایش هورمونی وعکس مچ دست بد...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام محلول نئولایس یا دای لیس از داروخانه تهیه کرده و مطابق دستور نوشته ...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام محلول نئولایس یا دای لیس از داروخانه تهیه کرده و مطابق دستور نوشته ...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام محلول نئولایس یا دای لیس از داروخانه تهیه کرده و مطابق دستور نوشته ...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام ازمایشتون باید دقیق بررسی شه همچنین pt,ptt,inr,و آنزیم کبدی هم چک شه...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام ممکن مشکلات خودایمنی مثل itp باشه با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام جای نگرانی نداره و به مرور خوب میشه بعد قطع دارو دوباره ازمایش بدین...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام باید مشکلات طحال، بیماری های خودایمنی و....بررسی شن...