22 روش برای جلوگیری از ریزش موی سر – قسمت دوم:درمان‌های پزشکی، داروها و روش‌های دیگر

  • 1398-09-11
  • ۱۴۹۸ بازدید
  • 0

راهکارهای بسیاری برای کُند کردن یا معکوس کردن ریزش مو وجود دارد. اما استفاده از هر روشی بسته به علت ریزش مو متفاوت است. برخی بیماری‌ها مانند تلوژن افلوویوم (ریزش مو بعد از بارداری) ممکن است خود به خود برطرف شوند. در ضمن باید به یاد داشته باشید که ریزش مقداری کمی مو طبیعی است. اما وقتی ریزش مو پایدار باشد نیاز است که به یک پزشک یا متخصص پوست و مو مراجعه کنید. ریزش مو ممکن است علل مختلفی داشته باشد که از جمله شایع‌ترین علل آن می‌توان از مشکلات غده تیروئید، استرس، عفونت سر، طاسی با الگوی مردانه یا زنانه و یا کهولت سن نام برد.

در ادامه قسمت اول 22 روش برای جلوگیری از ریزش موی سر  با قسمت دوم همراه خواهیم بود . در این قسمت درباره‌ی درمان‌های پزشکی، داروها و روش‌های دیگر برای جلوگیری از ریزش مو با شما صحبت خواهیم کرد.

 

 

درمان‌های پزشکی برای جلوگیری از ریزش مو

۱۴. لیزر‌تراپی

روش درمانی لیزرتراپی مو با لیزر کم‌توان یا لیزر سرد، به تقویت و افزایش تراکم مو کمک می‌کند. پژوهش‌های مختلفی نشان دادند که این روش درمانی می‌تواند باعث تقویت مو در افرادی با ریزش موی ارثی و ریزش مو در اثر شیمی‌ درمانی شود. این درمان که به آن فتوبیومودلیشن یا نور قرمز درمانی نیز گفته می‌شود؛ با تحریک سلول‌های بنیادی اپیدرمی موجب بهبود رشد مو می‌‌شود.

۱۵. پلاسمای غنی از پلاکت

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) به پوست سر موجب می‌شود که موی سر در برخی نواحی سابقا آسیب‌دیده مجددا رشد کند. در این روش درمانی، از یک دستگاه سانتریفوژ پیشرفته برای جداسازی محلول پلاسمای غنی از پلاکت استفاده می‌شود، این محلول سپس در پوست سر تزریق می‌شود. پژوهشی که در سال ۲۰۱۷ روی ۱۱ نفر انجام گرفت نشان داد که شرکت‌کنندگان در آزمایش پس از چهار جلسه شاهد رشد ۳۰ درصدی رشد مو در نواحی کم‌پشت بودند.

 

برخی داروها برای جلوگیری از ریزش مو

۱۶. ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل (Minoxidil) از داروهایی است که می‌توان بدون تجویز پزشک تهیه کرد. بر اساس گزارش‌های معتبر، تقریبا دو سوم زنانی که از این دارو برای جلوگیری از ریزش مو استفاده کردند نتیجه مطلوب گرفتند. برای استفاده از ماینوکسیدیل روزانه باید مایع یا فوم را روی سر خود بمالید. مصرف ماینوکسیدیل عوارضی مانند تحریک پوست سر و آکنه در محل استعمال محلول را دارد. همین‌طور در موارد بسیار نادری برخی از مصرف‌کنندگان دچار ضربان قلب نامنظم و تاری دید نیز می‌شوند.

۱۷. فیناستراید

فیناستراید (Finasteride)، به صورت قرص موجود است و تنها با تجویز پزشک قابل تهیه است. فیناستراید به آهسته شدن روند ریزش مو کمک می‌کند و باعث رشد مجدد مو نیز می‌شود. پژوهش‌های انجام گرفته نشان می‌دهد که فیناستراید در مردان زیر ۶۰ سال تأثیر مطلوب‌تری دارد. همچنین زنان باردار باید از مصرف این دارو اکیدا خودداری کنند.

۱۸.  فنیل‌افرین

فنیل‌افرین (Phenylephrine) موضعی با تحریک انقباض عضلات فولیکولی مو، به کاهش ریزش مو کمک می‌کند. این دارو از کشیده شدن و ریزش مو در هنگام کشیدن بُرس جلوگیری می‌کند.

روش‌های دیگر برای جلوگیری از ریزش مو

۱۹. روغن‌های طبیعی

استفاده از روغن‌های طبیعی ممکن است برای جلوگیری از ریزش موی سر مفید باشند. نتایج پژوهشی در سال ۱۹۹۸ نتایج مثبتی را در ۸۶ نفر داوطلب شرکت‌کننده در آزمایش که به طاسی منطقه‌ای مبتلا بودند نشان داد. در این پژوهش داوطلبان به دو گروه تقسیم شدند. شرکت‌کنندگان یکی از گروه‌ها از روغن چوب سدر به همراه اسطوقدوس و روغن رزماری استفاده کردند. بعد از هفت ماه، ۴۳ درصد از افراد این گروه شاهد بهبود وضعیت موهای خود بودند. روغن‌های طبیعی دیگری مانند اسطوقدوس، علف لیمو (چمن معطر) و نعناع نیز تاثیرات مشابهی را نشان داده‌اند. می‌توانید چند قطره از این روغن‌ها را به همراه یک قاشق غذاخوری روغن حامل مانند ججوبا یا هسته انگور مخلوط کرده و ۱۰ دقیقه قبل از شستشوی سر روی پوست سر بمالید.

۲۰. آب پیاز

برخی از کسانی که به طاسی منطقه‌ای دچار شدند ممکن است بعد از مالیدن روزانه دوبار آب پیاز روی سر خود نتایج مطلوبی را شاهد باشند. در حالی که پژوهش‌های معدودی در این رابطه انجام گرفته، اما به نظر نتایج آن امیدوارکننده بوده است. در پژوهش کوچکی که در سال ۲۰۱۴ انجام گرفت، تقریبا ۸۷ درصد از شرکت‌کنندگان اعلام کردند که شاهد افزایش رشد موی خود بوده‌اند. پژوهشگران عقیده دارند که دلیل این تأثیر گوگرد موجود در پیاز است.

۲۱. ماساژ

ماساژ سر حس مطلوبی دارد. اما علاوه بر آن، برای رشد مو نیز بسیار مفید است. پژوهش کوچکی که در سال ۲۰۱۶ انجام گرفت نشان داد، شرکت‌کنندگان با حداقل ۴ دقیقه ماساژ سر در طی دوره‌ای ۲۴ هفته‌ای شاهد نتایج بسیار مطلوبی بوده‌اند.

 

۲۲. یوگا

یوگا می‌تواند برای کسانی که بر اثر استرس دچار ریزش مو شده‌اند بسیار مفید باشند. برای جلوگیری از ریزش مو و همین‌طور کاهش ریزش مو، می‌توانید از برخی حرکات یوگا برای کاهش استرس استفاده کنید که عبارتند از: حرکت سگ سر پایین، سر به پایین، حرکت شتر، ایستادن روی شانه‌ها، حرکت ماهی و حرکت زانو. برای انجام صحیح حرکات یوگا بهتر است از کتابچه‌های راهنما یا ویدیوهای آموزش یوگا استفاده کنید.

 

 

منبع:

healthline

 

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

  • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «22 روش برای جلوگیری از ریزش موی سر – قسمت دوم:درمان‌های پزشکی، داروها و روش‌های دیگر»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر