معرفی کامل جراحی تعویض مفصل ران

  • 1398-10-05
  • ۲۹۰۵ بازدید
  • 0
معرفی کامل جراحی تعویض مفصل ران + تشریح جراحی و مراقبت‌های بعد از آن

اگر به تازگی در حال تحقیق در مورد امکان تعویض مفصل ران هستید، یا اینکه در حال حاضر تصمیم نهایی خود را گرفته و در آستانه‌ی جراحی قرار دارید، اطلاعات آمده در این نقشه راه به شما کمک خواهد کرد که مزایا و محدودیت‌های تعویض مفصل ران را بشناسید. 

در این نقشه راه در مورد عملکرد مفصل ران طبیعی، علت درد مفصل ران، آن‌چه که باید از عمل جراحی تعویض مفصل ران انتظار داشت، فعالیت‌های ورزشی که به بازیابی توان حرکتی و قدرت بدنی شما کمک خواهند کرد و آن‌چه شما را قادر می‌کند تا هر چه سریع‌تر به زندگی نرمال بازگردید، اطلاعات کسب خواهید کرد. 

راهنمای جراحی تعویض مفصل ران

اگر مفصل ران در اثر التهاب مفاصل، شکستگی  یا دیگر مشکلات آسیب ببیند، فعالیت‌های معمول مانند پیاده روی، نشستن و بلند شدن از روی صندلی ممکن است سخت و دشوار باشد. ران شما ممکن است سفت و سخت شود و پوشیدن جوراب و کفش به کاری طاقت فرسا و دردناک تبدیل شود. همچنین فرد در هنگام استراحت هم با مشکلاتی رو به رو خواهد بود. 

معرفی کامل جراحی تعویض مفصل ران + تشریح جراحی و مراقبت‌های بعد از آن

اگر داروها، ایجاد تغییر در فعالیت‌های روزانه و استفاده از وسایل کمکی، کمکی به بهبود علایم نکند، شاید لازم باشد که فرد احتمال انجام جراحی تعویض مفصل ران را در برنامه قرار دهد. جراحی تعویض مفصل ران، یک جراحی بی خطر بوده که باعث کاهش درد، افزایش توان حرکتی و کمک به برگشت سریع‌تر به فعالیت‌های روزانه خواهد شد. 

اولین جراحی تعویض مفصل ران در سال 1960 اجرا شد و تا کنون یکی از موفق‌ترین عمل‌های جراحی در دنیای پزشکی بوده است. از دهه شصت میلادی تا کنون پیشرفت‌های زیادی در نحوه‌ی انجام عمل جراحی اتفاق افتاده که تا حدود زیادی باعث موثرتر شدن این روش درمانی شده است. بر اساس آمار سالانه چیزی در حدود سیصد هزار عمل جراحی تعویض مفصل ران در کشور ایالات متحده‌ی آمریکا انجام می‌شود. 

 

آناتومی مفصل ران 

مفصل ران یکی از بزرگ‌ترین مفاصل بدن است. در واقع این مفصل از یک قسمت کروی و یک قسمت حفره‌ای تشکیل شده است‌. این حفره با در اصطلاح socket به وسیله‌ی استابولوم (acetabulum) تشکیل می‌شود که در واقع بخش بزرگی از استخوان لگن است. قسمت کروی و توپ مانند هم در واقع سر استخوان ران (femoral head) است. سر استخوان ران در واقع قسمت انتهایی بالای ران است.

سطح استخوان‌ سر ران و حفره‌ی استابولوم توسط غضروف ارتیکولار (articular cartilage) پوشیده شده است. غضروف بافت نرمی در سطح استخوان‌ است که اجازه می‌دهد استخوان‌ها در کنار هم دیگر به آسانی حرکت کنند. بافت نازکی تحت عنوان غشای سینوویوم (synovial membrane)  اطراف مفصل ران را در برگرفته است

در یک مفصل ران سالم، این غشای نازک مقدار حکمی مایع تولید می‌کند که مانع از ایجاد اصطکاک در هنگام حرکت مفصل ران خواهد شد. بافت‌هایی تحت عنوان لیگامان یا رباط (ligaments) قسمت کروی و حفره‌ای مفصل ران را به همدیگر متصل کرده و باعث ثبات مفصل می‌شوند.

معرفی کامل جراحی تعویض مفصل ران + تشریح جراحی و مراقبت‌های بعد از آن

 

 

چه عواملی باعث درد مفصل ران می‌شوند؟

شایع‌ترین علت درد مزمن مفصل ران و ناتوانی حرکتی ناشی از آن التهاب مفاصل است. آرتروز (Osteoarthritis)٬ روماتیسم مفصلی (rheumatoid arthritis) و التهاب‌های ناشی از جراحت (traumatic arthritis) از عمده‌ترین عوامل ایجاد کننده‌ی این بیماری هستند.

 

آرتروز 

این نوع از بیماری یک بیماری وابسته به سن است. این بیماری در افراد ۵۰ سال و بالاتر و افرادی که در خانواده‌ی آن‌ها سابقه‌ی التهاب مفاصل وجود دارد دیده می‌شود. در این بیماری غضروف اطراف مفصل ران از بین می‌رود. زمانی که غضروف بین استخوان‌ها از بین برود، این استخوان‌ها به هم ساییده شده و درد  و سختی مفصل ران ایجاد می‌شود. گاهی به دلیل رشد نامناسب مفصل ران در کودکی هم فرد دچار آرتروز خواهد شد.

 

روماتیسم مفصلی 

این بیماری یک بیماری خود ایمنی است. بر اثر این بیماری غشای مفاصل زلاله‌ای ملتهب و ضخیم خواهند شد. این التهاب مزمن معمولا منجر به ایجاد آسیب در غضروف‌ها می‌شود و در نهایت منجر به درد و گرفتگی عضلات خواهد شد. در واقع روماتیسم مفصلی یکی از شایع‌ترین انواع التهاب مفاصل است.

التهاب پس از جراحت

این نوع از التهاب منجر به آسیب جدی به مفصل ران و حتی شکستگی آن خواهد شد. احتمال آسیب غضروف و در نهایت درد مفصل ران با گذشت زمان وجود دارد.

از بین رفتن بافت به دنبال کاهش خون‌رسانی (Avascular necrosis

در نتیجه‌ی آسیب مفصل ران، احتمال کاهش خون رسانی به سر استخوان فمورال یا استخوان ران وجود دارد. این فقدان خون رسانی از طرف دیگر ممکن است باعث آسیب دیدن سطح استخوان و بیماری آرتروز هم شود.

 

بیماری‌های مفصل ران در کودکی

برخی از کودکان و نوزادان دارای مشکلاتی در مفصل ران خود هستند. حتی اگر این مشکلات به خوبی در طی دوران کودکی فرد درمان شوند، ممکن است بعد‌ها و با گذشت زمان در فرد ایجاد آرتروز کنند. این اتفاق به این خاطر می‌افتد که ممکن است که مفصل ران ممکن است به خوبی رشد نکرده و سطح مفصل آسیب پذیر باشد..

منبع:

orthoinfo.aaos.org

 

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

  • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «معرفی کامل جراحی تعویض مفصل ران»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر