درمان خانگی شپش سر با روش‌های قطعی و سریع

 • 1398-10-21
 • ۴۹۲۷۰ بازدید
 • 145
معرفی درمان‌های خانگی برای درمان شپش موی سر

آیا برای درمان شپش باید موها را کوتاه کرد؟ برای درمان شپش سر چکار کنیم؟ در ادامه این مطلب به روش‌های خانگی درمان شپش موی سر پرداخته‌ایم؛ با ما همراه باشید.

روش‌های خانگی برای درمان شپش موی سر  که در این مقاله‌ به آنها می‌پردازیم ازمعتبرترین سایت‌های پزشکی دنیا گردآوری شده است؛ اما توجه داشته باشید بهترین کار برای درمان شپش موی سر این است که ابتدا با پزشک خود مشاوره کنید.

درمان‌ خانگی برای رفع شپش موی سر

اگر تمایلی به استفاده از دارو ندارید؛ می‌توانید درمان‌های جایگزین خانگی را امتحان کنید. لازم است توجه داشته باشید که هیچ‌گونه شواهد علمی دال بر موثر بودن این روش‌ها وجود ندارد.

درمان خانگی شپش موی سر با شانه کردن مو به صورت خیس

شانه کردن مو با شانه‌ای که دندانه‌های مناسب دارد، می‌تواند برخی از شپش‌ها و تخم‌های آن را از سر فرد جدا کند. با این همه پژوهشگران نمی‌توانند کارایی صد در صدی این روش را تایید کنند. موها باید قبل از شانه زدن خیس شده و با ماده‌ی نرم‌کننده‌ی مو هم آغشته شوند. بعد از آن مو باید از کف سر تا انتهای ساقه با دقت شانه شود. هر سه الی 4 ساعت باید این کار تکرار شود. حداقل دو هفته بعد دیگر نشانی از شپش موی سر نخواهد بود.

درمان خانگی شپش مو

درمان گیاهی برای شپش موی سر

برخی پژوهش‌ها نشان می‌دهد که درمان خانگی شپش موی سر با استفاده از اسانس‌ها و روغن‌های گیاهی طبیعی می‌تواند اثر سمی بر روی شپش‌ها و تخم‌های آن‌ها داشته باشد، این ترکیبات شامل:

 • روغن درخت چای (Tea tree oil)
 • روغن بادیان کوهی (Anise oil
 • روغن درخت کانانگا (Ylang ylang oil)
 • نرولیدول (Nerolidol)، ترکیبی شیمیایی که در بسیاری از روغن‌های گیاهی وجود دارد.
درمان شپش با روغن درخت چای

 این مواد توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تایید شده‌اند. در صورتی که درباره ی درمان شپش موی سر پرسشی دارید می‌توانید در قسمت پایین همین مقاله سوالات خود را بپرسید تا در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ داده شود.

درمان شپش موی سر با سس مایونز

بسیاری از مواد معمول موجود در خانه برای درمان شپش موی سر استفاده می‌شوند. در واقع این مواد رسیدن هوا به شپش موی سر را غیر ممکن کرده و به این ترتیب باعث کشته شدن آن‌ها خواهند شد. این مواد را باید بر روی مو قرار داد، سپس از یک پوشش بر روی آن استفاده کرد و اجازه داد تا در طول شب بر روی مو باقی بماند. 

این مواد شامل:

 • مایونز
  روغن زیتون 
 • کره 
 • ژله پترولیوم (Petroleum jelly) یا به عبارتی دیگر وازلین 
سس مایونز، روش خانگی درمان شپش

یک پژوهش آزمایشگاهی این چند ماده را بررسی کرد و به این نتیجه رسید که تنها وازلین در کشتن شپش موثر واقع می‌شود. 

درمان شپش به روش دی هیدراته کردن مو

با کمک سشواری مخصوص که هوای گرم را به جریان می‌اندازد، می‌توان مو و کف سر را دی هیدراته کرد و از بین رفتن آب راهی برای از بین رفتن شپش‌های مو سر و تخم‌های آن‌هاست. این وسیله تنها در برخی از مراکز درمانی وجود دارد و دسترسی همه به آن ممکن نیست. 

این سشوار مخصوص هوایی خنک‌تر از سشوارهای معمولی را ایجاد می‌کند ولی در عوض شدت جریان هوای تولیدی آن بیش‌تر است. سشوار معمولی نباید به این منظور استفاده شود، چرا که خیلی داغ بوده و باعث سوختن پوست کف سر می‌شود. 

سشوار کشیدن مو در درمان شپش

موادی که استفاده از آن‌ها خطرناک است، موادی که شعله‌ور می‌شوند، هم‌چون نفت و گازوئیل برای از بین بردن شپش موی سر توصیه نمی‌شوند. 

درمان شپش با سرکه و نمک

ترکیب نمک و سرکه روی پوست سر یکی از درمان‌های خانگی شپش موی سر است. به این دلیل که نمک شپش سر را دهیدراته می‌کند و در همان حال سرکه شپش‌های جدید و رشک‌ها را از بین می‌برد. اگرچه باید دانست که این کار شپش موی بزرگسالان را از بین نمی‌برد. سرکه می‌تواند چسبندگی شپش را به موی سر از بین ببرد.

بهترین روش برای استفاده از سرکه، اسپری کردن آن به موها 3 دقیقه قبل از شانه کردن رشک‌هاست. البته ذکر این نکته الزامیست که تحقیقات زیادی در خصوص استفاده از سرکه برای درمان شپش موی سر انجام نشده است.

درمان شپش با نمک

درمان شپش سر به روش «شرینک رَپ» یا لفافپیچی کاهشی

برخلاف نامی که این روش دارد، منظور آن لفافپبچی سر با پلاستیک نیست. این کار استفاده از ماده‌ای غیرسمی برای خشک کردن موها، شانه کردن زیاد موها و خشک کردن موهاست. این کار باید سه بار در طول یک هفته تکرار شود.

در یک آزمایشی که روی افراد انجام شد، 96 درصد افراد با این روش درمان شدند و شپش موی سرشان از بین رفت.

درمان شپش با رنگ مو

مطالعات دقیقی درخصوص این که رنگ مو بتواند شپش موی سر را برطرف کند وجو ندارد. اما در این زمینه تجربیاتی وجود دارد که نشان می‌دهد رنگ مو می‌تواند تسکینی بر این روند باشد. با این حال باز هم باید گفت که رنگ مو رشک‌ها را از بین نمی‌برد.

درمان شپش سر با شانه‌های مخصوص شپش

شانه‌های دندانه‌دار ظریف و نازک استانداردترین وسیله برای از بین بردن شپش موی سر هستند. این کار را همیشه در کنار تمامی درمان‌هایی که انتخاب می‌کنید باید به صورت مرتب انجام دهید. برای انجام این کار موی خود را به دسته‌های جدا تقسیم کنید و هر دسته را جداگانه شانه بزنید و رشک‌ها را خارج کنید.

درمان شپش موی سر با حنا

برای درمان شپش موی سر با حنا، روی سر خود حنا گذاشته و آن را با پلاستیک ببندید؛ پس از 4 ساعت پلاستیک را برداشته و موی خود را با شامپو بشویید تا تمامی شپش‌ها و رشک‌ها از موی شما خارج شوند.

درمان شپش با روغن نارگیل

روغن نارگیل بهترین درمان برای پوست و موهای خشک است. در سال 2010، براساس تحقیقاتی که محققان برزیلی انجام دادند دریافتند که روغن نارگیل خالص درمان موثری است. با آزمایشی مشخص شد که استفاده از روغن نارگیل روی مو به مدت 4 ساعت می‌تواند 80 درصد از شپش‌های سر را از بین ببرد.

درمان شپش با روغن نارگیل

تاثیر نظافت وسایل شخصی در درمان شپش

شپش موی سر یک روز هم نمی‌تواند بدون تغذیه از خون کف سر زنده بماند، از طرفی اگر تخم‌ها در نزدیکی کف سر قرار نداشته باشند، از درجه حرارت لازم برای به عمل آمدن محروم خواهند ماند. بنابراین شانس زنده ماندن شپش بر روی این وسایل بسیار کم است. 

 • شستن وسایل به کمک آب گرم: تشک و ملافه‌ها، وسایلی که حیوانات خانگی با آن‌ها تماس دارند و لباس‌ها در آب گرم 54 درجه و خشک کردن آن‌ها با حرارت زیاد 
 • تمیز کردن وسایلی که با سر تماس دارند: تمیز کردن شانه‌ها، برس‌ها، گیره‌ها و تل‌های مو با آب و صابون 
 • مهر و موم کردن وسایل در کیسه‌های پلاستیکی: موادی که امکان شستشوی آن‌ها وجود ندارد، باید در پلاستیک به مدت دو هفته قرار داده شوند.
 • جارو کردن: فرش و روکش‌های مبل باید به دقت جارو شوند.
شستن وسایل آلوده به شپش

آماده شدن برای ملاقات با پزشک 

اگر مشکوک هستید که کودک با شپش موی سر آلوده شده، حتماً به پزشک مراجعه کنید. بهترین راهی که می‌توان تشخیص داد که کودک به آلودگی شپش موی سر مبتلا شده، این است که به دنبال نیمف زنده یا شپش موی سر بالغ باشیم. پزشک موی کودک را بررسی کرده و در صورت لزوم نمونه‌ی حشرات را در زیر میکروسکوپ بررسی خواهد کرد. 

تشخیص شپش مو توسط پزشک

شما می‌توانید سوالات خود را در رابطه با درمان خانگی شپش موی سر، از پزشکان مجله دکتردکتر بپرسید. تنها کافیست از قسمت نظردهی در پایین صفحه اقدام کنید.

منبع: 

health.com

thehealthy

mayoclinic

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «درمان خانگی شپش سر با روش‌های قطعی و سریع»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

145 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام من ۳ هفتس که موهام خیلی میخاره به ویژه کنار گوشام و پشت گردنم و هفته ی پیش هم مامانم موها چک کرد و گفت چیزی نیست توی موهام
  اما امروز وقتی داشتم درس میخوندم و سرم پایین بود متوجه شدم ی جونور ریزی افتاد روی دفترم بعد شک کردم و رفتم توی اینترنت سرچ کردم و متوجه شدم که ظاهرش خیلی شباهت داره به شپش،(تقریبا اندازه کنجد بود) آیا ممکنه که شپش باشه؟ و اینکه موهام بلنده باید کوتاهشون کنم آیا؟😔😔😔

  • سلام
   شامپو لیندان از داروخانه تهیه فرمایید
   طبق بروشور روی آن عمل کنید
   سر را کامل با شامپو شستشو دهید پس از آن با شانه فلزی مخصوص شپش که از داروخانه تهیه می کنید سر را کامل شانه کرده و تخم های شپش از سر خارج کنید
   هفته بعد مجدد از شامپو استفاده نمایید
   تمام وسایل شخصی مثل لباس حوله بالش ملافه و غیره را بشویید.تمام وسایلی که قادر به شستشوی آنها نیستید را در کیسه زباله در بسته به مدت دو هفته قرار دهید
   نیازی به کوتاه کردن موها نیست

 2. سلام من تازه فهمیدم که شپش گرفتم اگه می شه کمکم کنید
  دوست هم ندارم موهامو کوتاه کنم

  • سلام بايد همشون خارج شن از سرتون، شامپو پريمترين استفاده كنيد هفته بعد هم تمرار كنيد
   كل وسايلي كه با موهاتون در تماس بوده بايد با اسپري درمين ضد عفوني كنيد

 3. سلام من از هر شتمپویی استفاده کردم و وسایلمم با درمین ضدعفونی کرد باید دیگه چیکار بکنم اخه جواب نمیده

  • سلام عزیزم
   سایر اعضای خانوادتون هم باید از نظر شپش بررسی شن و درمان شن
   همچنین کسایی که به خونشون رفت و امد دارین یا خونتون میان
   همبازی های فرزندانتون و….

 4. من يك مادر ٥٤ ساله هستم مدت بيست روز است بيماري شپش مبتلا شده ام دكتر براي من شامپو پرمترين تجويز كرد دوبار با فاصله يك هفته استفاده كرد بقيه دستورات را هم با دقت ومرتب انجام مي دهم درمانهاي خانگي هم انجام مي دهم اما هنوز سرم وگاهي بنم خارش ناشي از گزش شپش احساس مي كنم ايا مي توانم براي سومين بار از شامپو پرمترين استفاده كنم؟لطفا من را راهنمايي كنيد

  • سلام
   اول باید ببینیم رشک یا شپش بالغ در سرتون هست یا خیر
   ممکن بخاطر شامپو و شستشوی مداوم پوست سرتون آسیب دیده و خشک شده باشه
   همینطور باید سایر اعضای خانوادتون هم از نظر شپش درمان شن

 5. سلام خسته نباشید من دخترم ۶ساله است شپش وتخم شپش داره حنا هم گذاشتم هرکاری کردم خسته شدم چیکارکنم خودم هم دارم

  • سلام
   دوست عزیز از داروخانه شامپوی لیندان تهیه کرده و طبق بروشور عمل نمایید
   هفته بعد مجدداً از شامپواستفاده کنید
   از شانه فلزی مخصوص شپش که از داروخانه تهیه می کنید پس از حمام کردن استفاده کرده و سعی کنید تمام تخم های شپش را از سر خارج کنید
   تمام وسایل نظیر بالش و تشک و لباس ها را شسته و آن را در آفتاب خشک کنید
   وسایلی که قادر به شست و شوی آنها نیستید در کیسه زباله در بسته به مدت دو هفته قرار دهید

 6. سلام خسته نباشید من یکی از فامیل هامون داشت خودم چهار پنج تا تو سرش گرفتم و سرم میخواره و از شامپو استفاده کردم ولی باز هم استرس دارم چیکار کنم برای رفتن شپش؟

  • سلام هفته بعد هم استفاده كنيد
   وسايلي كه با موهاتون در تماس هست را با اسپري درمين ضد عفوني كنيد

 7. سلام دخترم یک ساله گهگاهی شپشش به طور شدید میادو میره رنگ مو زدم حنا هم زدم سس مایونز هم زدم هر کاری که بگیدرو کردم دیگه خسته شدم یه درمان قطعی بگید ثوابداره

  • سلام شامپو ليندان استفاده كنيد هفته بعد هم تكرارش كنيد
   تمام وسايلي كه با موتون در تماس هست را با اسپري درمين ضد عفوني كنيد

  • حدود۶ماه هست که دخترم مبتلاب شپش شده هردارو وشامپویی هم که بگیداستفاده کردم متخصص پوستو موهم رفتم جواب نگرفتم دوهفته قطع میشه دوباره شپش بالغ از موهاش جدامیکنم چیکارکنم خیته سدم از بس شستم ونظافت کردم ازببن نمیرن هیچ درمانی قطعی نبوده راه خل لطفا؟؟؟

   • سلام اولا باید سایر اعضای خانواده نیز از نظر شپش بررسی شوند یا کودکانی که فرزندتان با آنها بازی می کند و افرادی که فرزندتان با آنها سروکار دارد یا به منزل آنها رفت و آمد می کنند
    ممکن است فردی شپش داشته باشد و به طور مکرر به فرزندتان سرایت کند
    همچنین باید تمام محیط زندگیتان ملحفه ها و رختخواب و لباس ها باید ضدعفونی با اسپری درمین انجام شود

 8. سلام
  ۵سال داریم با شپش دعوا می‌کنیم می خواهیم رفع بشه چه کارکنیم

  • سلام
   دوست عزیز از داروخانه شامپوی لیندان تهیه کرده و طبق بروشور عمل نمایید
   هفته بعد مجدداً از شامپواستفاده کنید
   از شانه فلزی مخصوص شپش که از داروخانه تهیه می کنید پس از حمام کردن استفاده کرده و سعی کنید تمام تخم های شپش را از سر خارج کنید
   تمام وسایل نظیر بالش و تشک و لباس ها را شسته و آن را در آفتاب خشک کنید
   وسایلی که قادر به شست و شوی آنها نیستید در کیسه زباله در بسته به مدت دو هفته قرار دهید

   • سلام من شامپو لیندان رو زدم همه کاری هم کردم دکتر رفتم گفتش دیگه کاری از ما ساخته نیستش من چکار کنم میشه بهم بگید سس هم زدم سرکه زدم سرکه با نمک زدم اولش سرم نمیخوارید وقتی شونه میکردم میفهمیدم داره الان هم دارم من چکار کنم لطفاااااا بهم بگید

    • سلام به غیر از شما باید سایر اعضای خانواده یا کسانی که با آنها ارتباط دارید و رفت و آمد خانگی داری درمان بشود احتمالاً کس دیگری شپش دارد که مدام به شما سرایت می کند
     همچنین محیط زندگی تان کاملاً باید از شپش پاکسازی شود

 9. سلام دخترم ۵ سالش تاحالاچندبارسرش شپش زده پاکش کردم بازم بعددوسه ماه تکرارمیشه لطفابگید چکارکنم

  • سلام
   محلول دای لیس از داروخانه تهیه کرده و مطابق دستور نوشته شده روی ان عمل کنید(مصرف به فاصله ۱۰ روز)
   پس از حمام موها را با شانه فلزی مخصوص شپش کاملا شانه کرده و سعی کنید تخم ها را از سر خارج کنید
   تمام وسایل شخصی مثل حوله،لباس،برس،بالش،تشک پتو و ….را با اب ۶۰ درجه شسته و اتو بزنید و وسایلی که قادر به شستن و اتو زدن نیستید در کیسه زباله قرار داده در ان را محکم بسته و تا دو هفته ان ها را خارج نکنید
   تمام خانه را خوب جارو برقی بکشید
   از اسپری درمین برای ضدعفونی منزلتون استفاده کنید

  • سلام من الان ۸ ساله شپش دارم هرکاری میکنم نمیرن دیگه خسته شدم توروخدای راه بگین 🥺🥺

   • سلام شامپو ليندان بزنيد
    هفته بعد هم تكرارش كنيد
    كل چيزهايي كه با موتون در تماس هست مثل روسري رو بالشي ملحفه برس شانه و … با اسپري درمين ضذ عفوني كنيد

 10. شپش سر رو چطور درمان کنیم

  • سلام شامپو پريمترين استفاده كنيد بذاريد ١٥ دقيق رو سرتون بمونه
   كل موتونو بگيره
   هفته بعد هم تكرارش كنيد
   ملحفه هاتونم با اسپري درمين بشوريد

  • سلام ، دخترم شش سالش، دو سال مو های سرش، شپش گرفتن، هرچی پاک میکنم دوباره مییان، نمیدونم چکار کنم

   • سلام شامپو ليندان بزنيد ، هفته بعد هم تكرار كنيد
    هرچي كه با موهاش در تماس هست را با اسپري درمين ضد عفوني كنيد

 11. سلام من یک ماه هست موهایه سرم شپش درست کرد ازبین نمیرن باید چکار کنم که ازبین برن خیلی میترسم ،،،،،،کمک کمک لطفا

  • سلام
   محلول دای لیس از داروخانه تهیه کرده و مطابق دستور نوشته شده روی ان عمل کنید(مصرف به فاصله ۱۰ روز)
   پس از حمام موها را با شانه فلزی مخصوص شپش کاملا شانه کرده و سعی کنید تخم ها را از سر خارج کنید
   تمام وسایل شخصی مثل حوله،لباس،برس،بالش،تشک پتو و ….را با اب ۶۰ درجه شسته و اتو بزنید و وسایلی که قادر به شستن و اتو زدن نیستید در کیسه زباله قرار داده در ان را محکم بسته و تا دو هفته ان ها را خارج نکنید
   تمام خانه را خوب جارو برقی بکشید
   از اسپری درمین برای ضدعفونی منزلتون استفاده کنید

   • سلام من دایلیس استفاده کردم ولی تاثیری نداشت لطفا کمکم کنین 🙏

    • سلام علاوه بر استفاده از محلول دایلیس با فاصله یک هفته تا ده روز
     بقیه اقدامات را انجام داده اید؟
     همچنین باید همه اعضای خانواده و کسانی که با شما رفت و آمد خانوادگی دارند از نظر شپش بررسی و درمان شوند و تمام محیط منزل از شپش پاکسازی و ضدعفونی شود

 12. بخداالان حدودیه شش سالی دخترم بااین مشکل مواجه خسته شدم چی کارکنم درمان بشه

  • سلام بايد كل ملحفه و روبالشي دخترتون و خودتونو با اسپري درمين صد عفوني كنيد
   همه ي افراد خانواده با شامپو پريمترين مواشونو بشوره هفته بعد هم تكرار كنند
   تمام تخ هاي شپش بايد خارج شه و موها كوتاه شود

 13. سلام من شپش دارم هر کاری میکنم ار بین نمیره دیگه نمی دونم چیکار کنم لطفا کمک کنید

  • سلام چه اقداماتی انجام داده اید و از چه داروهایی استفاده کرده اید؟

 14. سردخترم الان ششسال هست که هراز گاهی شپش میگیره وبا داروهای هزینه کردم هر روشی بگین استفاده کرده لطفا راهنمایی کنین

  • سلام داروهایی که استفاده کردید و اقداماتی که انجام داده ای را نام ببرید

 15. واقعا عالی به نظر می‌رسد

 16. سلام دخترم من کف سر زخم شده بعد شیش گرفت چیکار تا خوبه بشه

  • سلام
   شامپو پرمترین از داروخانه تهیه کرده و طبق نوشته بروشور شامپو عمل کنید
   پس از حمام کردن با شانه فلزی مخصوص شپش موها را شانه کرده و سعی کنید تمام تخم های شپش را از سر خارج کنید
   تمام لوازم شخصی اعم از بالش ،پتو ،لباس و … را شسته و در آفتاب خشک کنید
   تمام وسایلی که قادر به شست و شو نیستید را در کیسه باله در بسته به مدت دو هفته قرار دهید

 17. سلام من تازه امروز فهمیدم موی سر دخترم شپش داره خیلی نگرانم چیکار کم دخترم پنج سالشه

  • سلام
   شامپو پرمترین از داروخانه تهیه کرده و طبق نوشته بروشور شامپو عمل کنید
   پس از حمام کردن با شانه فلزی مخصوص شپش موها را شانه کرده و سعی کنید تمام تخم های شپش را از سر خارج کنید
   تمام لوازم شخصی اعم از بالش ،پتو ،لباس و … را شسته و در آفتاب خشک کنید
   تمام وسایلی که قادر به شست و شو نیستید را در کیسه باله در بسته به مدت دو هفته قرار دهید

 18. سلام من چن روزه شپش گرفتم چیکار کنم

  • سلام شامپو پريمترين استفاده كنيد هفته بعد هم دوباره تكرارش كنيد وسايل خونتونو با اسپري درمين ضد عفوني كنيد

 19. سلام من دخترم چندروزی که سرش شپش زده موهای سرشم کوتاه کردم اما بازم میترسم باید چیکارکنم

  • سلام بايد بجز كوتاه كردن شامپو پريمترين هم براش بزنيد
   هفته بعد هم تكرار كنيد و لباساش و اتاقشو خونه رو با اسپري درمين ضد عفوني كنيد

 20. سلام آیا سس مایونز برا از بین بردن شپش مفیده؟؟ من چند بار شماپوپریمترین استفاده کردم بازم از بین نرفته لطفا جواب بدین امروز برا اولین بار سس مایونز زدم ببینم فایده داره یا ن😔 بعد من موهامم بلنده میتونم بدون کوتاه کردن موهام شپشارو از بین ببرم؟؟

  • سلام
   سی مایونز می تواند سبب خفگی شپش ها شود
   از شامپو لیندان می توان طبق دستور بروشور آن استفاده کنید
   پس از استحمام با شانه فلزی مخصوص شپش تمام سر شانه شده و تخم های شپش از سر خارج گردد
   تمام وسایل شخصی و لباس ها و … شسته و در آفتاب خشک شوند
   بالش،تشک و … که نمی توان شست باید در کیسه زباله در بسته به مدت دو هفته قرار داده شوند

 21. سلام من دچار شپش شدم فردا هم میخواهم برم مدرسه خیلی میترسم زیاد نیست کم هست باید چکار کنم تا شپش از سرم بیرون بیاد

  • سلام
   از شامپو لیندان می توان طبق دستور بروشور آن استفاده کنید
   پس از استحمام با شانه فلزی مخصوص شپش تمام سر شانه شده و تخم های شپش از سر خارج گردد
   تمام وسایل شخصی و لباس ها و … شسته و در آفتاب خشک شوند
   بالش،تشک و … که نمی توان شست باید در کیسه زباله در بسته به مدت دو هفته قرار داده شوند

 22. سلام من چند روزی هست که دچار شپش شدم فردا هم میخواهم برم مدرسه خیلی میترسم زیاد نیست کم هست

  • سلام بايد شامپو پريمترين استفاده كنين بذاريد ١٥ دقيقه رو سرتون بمونه
   هفته بعد هم تكرار كنيد
   تكام افراد خانواده هم انجام دهند
   با اسپري درمين هم برس و روبالشي و ملحفتونو ضد عفوني كنين تمام شپش ها هم بايد خارج شن
   بهترين راهش كوتاهي مو هست

 23. سلام ابجی من 4 سالشه سرش شپش داره یعنی امروز سرش پره شپشه فردا اصلا نی لطفا راهنمایی کنید ک چیکارش کنیم ممنون

  • سلام
   از شامپو لیندان می توان طبق دستور بروشور آن استفاده کنید
   پس از استحمام با شانه فلزی مخصوص شپش تمام سر شانه شده و تخم های شپش از سر خارج گردد
   تمام وسایل شخصی و لباس ها و … شسته و در آفتاب خشک شوند
   بالش،تشک و … که نمی توان شست باید در کیسه زباله در بسته به مدت دو هفته قرار داده شوند

 24. سلام سر من پر از شپش شده تو رو خدا راهنمایی کنید خیلی میترسم که بزرگتر بشه بگین چیکار کنم که اصلا تو سرم نباشه بخدا خیلی سخته لطفاً لطفاً

  • سلام بطفا شامپو پريمترين استفاده كنيد طبق دستورش
   هفته بعد هم تكرار كنيد
   تمام سطوح خونتونو با اسپري درمين صد عفوني كنيد

 25. سلام موی من شپش داره و به شدت می خاره من چیکار کنم؟

  • سلام
   شامپو پربمترين استفاده كنيد ميذاريد ١٥ دقيقه رو سرتون بمونه
   و هفته بعد هم تکرارش ميكنيد
   محیط منزل رو با اسپري درمين ضد عفوني نمایید
   برای خارش قرص سیتریزین هر ۱۲ ساعت بخورین

 26. سلام یه هفته ای میشه که دچار شپش موی سر شدم چیکار کنم خیلی میترسم چون این هفته میخوام برم مدرسه.لطفا راهنمایی کنید😔

  • سلام بايد قبل از رفتن به مدرسه درمان شبن
   شامپو پريمترين استفاده كنين هفته بعد هم مجددا تكرار كنيد
   تمام ملحفه و روبالشيتونو با اسپري درمين ضد عفوني كنين

  • سلام دخترم دیروز شپش گرفت شپشا مردن ولی تخمه شپش نمی ره هنوز زندن

   • سلام شامپو پريمترين براش بزنيد و تمام تخمهاي شپش را جدا كنيد
    هفته بعد هم تكرارش كنيد
    وسايلي كه با موتون در تماسه با اسپري درمين ضد عفوني كنيد

 27. سلام منو دختر ۲سال و نیمه م تاحالا چندبار شپش گرفتیم و هربارم با درمان خونگی یمدت بهتر شده و باز از سرگرفته شد و الان باز یمدته ک شپش افتاده سرجفتمون و از بس خاروندیم زخم شده پوست سرمون میشه لطفا راهنمایی کنید ک چی استفاده کنیم بطور کامل از بین برن؟هم واس خودم هم واس دخترم.ممنون

  • سلام
   محلول دای لیس از داروخانه تهیه کرده و مطابق دستور نوشته شده روی ان عمل کنید(مصرف به فاصله ۱۰ روز)
   پس از حمام موها را با شانه فلزی مخصوص شپش کاملا شانه کرده و سعی کنید تخم ها را از سر خارج کنید
   تمام وسایل شخصی مثل حوله،لباس،برس،بالش،تشک پتو و ….را با اب ۶۰ درجه شسته و اتو بزنید و وسایلی که قادر به شستن و اتو زدن نیستید در کیسه زباله قرار داده در ان را محکم بسته و تا دو هفته ان ها را خارج نکنید
   تمام خانه را خوب جارو برقی بکشید
   از اسپری درمین برای ضدعفونی منزلتون استفاده کنید

 28. سلام خودمو دخترم درگیر شپش شدیم هرراهی هم رفتم فایده نداشته ودوباره برگشته چیکار کنم لطفا راهنماییم کنید

 29. سلام دخترم پارسال سرش شپش گرفته بود شامپوی پریا مترن گرفتیم شپش تموم شد ولی الان دوماهه دوباره شپش گرفته با وجود اینکه اصلا بیرون هم‌نرفتیم لطفا کمکم کنید

  • سلام
   مجددا شامپو پرمترین از داروخانه تهیه کرده و مطابق دستور نوشته شده روی ان عمل کنید
   پس از حمام موها را با شانه فلزی مخصوص شپش کاملا شانه کرده و سعی کنید تخم ها را از سر خارج کنید
   تمام وسایل شخصی مثل حوله،لباس،برس،بالش،تشک پتو و ….را با اب ۶۰ درجه شسته و اتو بزنید و وسایلی که قادر به شستن و اتو زدن نیستید در کیسه زباله قرار داده در ان را محکم بسته و تا دو هفته ان ها را خارج نکنید
   تمام خانه را خوب جارو برقی بکشید

 30. سلام خسته نباشی من یه دختر ۶ ساله دارم موهای سرش همیشه شپش داره هر روشی که گفته شده استفاده کردم اما تخم هاش از بین نرفت من دیگه چه کار کنم؟

  • سلام
   شربت کوتریموکسازول هر ۱۲ ساعت ۴ سی سی تا یک هفته به او بدهید
   سعی کنید سر را از تخم ها پاک کنید

   • سلام خسته نباشید میشه به من راهنمای کنید من تو سرم شپش دارم

    • سلام
     محلول دای لیس از داروخانه تهیه کرده و مطابق دستور نوشته شده روی ان عمل کنید(مصرف به فاصله ۱۰ روز)
     پس از حمام موها را با شانه فلزی مخصوص شپش کاملا شانه کرده و سعی کنید تخم ها را از سر خارج کنید
     تمام وسایل شخصی مثل حوله،لباس،برس،بالش،تشک پتو و ….را با اب ۶۰ درجه شسته و اتو بزنید و وسایلی که قادر به شستن و اتو زدن نیستید در کیسه زباله قرار داده در ان را محکم بسته و تا دو هفته ان ها را خارج نکنید
     تمام خانه را خوب جارو برقی بکشید
     از اسپری درمین برای ضدعفونی منزلتون استفاده کنید

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

دیدگاه‌های اخیر