دیابت نوع ۲ چگونه تشخیص داده می شود؟

دیابت نوع 2 چگونه تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص دیابت نوع ۲، پزشکان می توانند از چندین آزمایش خون مختلف استفاده کنند. معمولاً برای تأیید تشخیص حداقل باید دو بار آزمایش شوید. اکثر افراد به دلیل سن یا سایر عوامل خطر برای تشخیص دیابت آزمایش می شوند. دیابت یک وضعیت طولانی مدت (مزمن) است و زمانی اتفاق می افتد که بدن انسولین کافی تولید نمی کند یا نمی تواند به خوبی از انسولین استفاده کند.

در نتیجه، قند خون می تواند بیش از حد افزایش یابد، که همین امر به مرور زمان منجر به مشکلات جدی سلامتی می شود. خبر خوب این است که بیماری دیابت نوع ۲ قابل کنترل است. تشخیص زودهنگام و مدیریت دیابت برای کمک به جلوگیری از پیامدهای جدی آن مهم است. برای اطلاعات بیشتر در مورد علائم اولیه دیابت نوع ۲، آزمایشاتی که پزشکان برای تشخیص این بیماری از آنها استفاده می کنند و آنچه در طول فرآیند آزمایش باید انتظار داشت، ادامه مطلب را بخوانید.

انواع دیابت

سه نوع اصلی دیابت شامل دیابت بارداری، دیابت نوع ۱ و دیابت نوع ۲ می باشد.

دیابت بارداری

دیابت بارداری زمانی اتفاق می‌افتد که در دوران بارداری قند خون بالایی داشته باشید. مهم است که دیابت بارداری را به خوبی مدیریت کنید تا خطر عوارض برای شما یا کودکتان کاهش یابد. دیابت بارداری معمولا پس از تولد نوزاد از بین می رود. اما ابتلا به دیابت بارداری خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش می دهد. پس از بارداری، پزشک سطح قند خون را آزمایش می کند تا مطمئن شود که دیگر دیابت ندارید.

دیابت نوع ۱

در بدن افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ انسولین تولید نمی شود. در نتیجه نیاز به مصرف روزانه انسولین دارند. با توجه به مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، دیابت نوع ۱ ، ۵ تا ۱۰ درصد همه موارد دیابت را تشکیل می دهد. این نوع دیابت معمولاً در اوایل بزرگسالی تشخیص داده می شود.

دیابت نوع ۲

دیابت نوع ۲ علت متفاوتی نسبت به دیابت نوع ۱ دارد. برخلاف افراد مبتلا به دیابت نوع ۱، افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ می توانند انسولین تولید کنند، اما بدن آنها به خوبی از آن استفاده نمی کند. این نوع ۹۰ تا ۹۵ درصد همه موارد تشخیص داده شده دیابت را تشکیل می دهد و گاهی اوقات به آن دیابت بزرگسالان نیز گفته می شود.

اگرچه این بیماری ممکن است در هر سنی رخ دهد، اما دیابت نوع ۲ در افراد بالای ۴۵ سال شایع تر است. اگر فکر می کنید ممکن است دیابت داشته باشید، با پزشک خود صحبت کنید. دیابت نوع ۲ کنترل نشده می تواند عوارض شدیدی مانند موارد زیر ایجاد کند:

 • قطع پا یا ساق پا
 • مشکلات بینایی یا نابینایی کامل
 • بیماری قلبی
 • بیماری کلیوی
 • سکته

دیابت نوع ۲ نیز با کلسترول بالا مرتبط است. این امر می تواند باعث شود که کلسترول LDL یا ” کلسترول بد” و تری گلیسیرید در بدن بیمار بالا برود و کلسترول HDL یا “کلسترول خوب” در بدن کاهش یابد. این تغییرات می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش دهد.

در حالی که دیابت معمولاً به خوبی قابل مدیریت است، باید برنامه درمانی خود را جدی بگیرید. بر اساس CDC، دیابت هفتمین عامل اصلی مرگ و میر است. با درمان می توان از بسیاری از عوارض شدید دیابت جلوگیری کرد. به همین دلیل است که تشخیص زودهنگام بسیار مهم است.

علائم دیابت نوع ۲

علائم اولیه دیابت نوع ۲ می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • افزایش یا تکرر ادرار
 • افزایش تشنگی
 • خستگی
 • تاری دید

شرایط پوستی

چندین بیماری پوستی وجود دارد که می توانند نشانه دیابت باشند. این بیماری ها عبارتند از:

 • بریدگی ها و زخم هایی که خوب نمی شوند.
 • اثرات قند خون بالا می تواند توانایی پوست را برای بهبودی کاهش دهد. این امر می تواند منجر به عفونت و زخم های پوستی شود.
 • پوست تیره تر، ضخیم تر و مخملی در جاهایی که پوست بدن تا می شود. آکانتوز نیگریکانس یک بیماری رنگدانه پوست است که در نواحی مانند زیر بغل، گردن، دست ها، زانوها، کشاله ران و داخل آرنج ها دیده می شود.
 • برچسب های پوستی. این ضایعات ریز پوستی معمولاً روی پلک ها، زیر بغل، گردن و کشاله ران دیده می شوند.
 • برآمدگی های برجسته که به تکه هایی از پوست سفت و سخت تبدیل می شوند. نکروبیوزیس لیپوئیدیکا می تواند باعث ایجاد لکه های زرد، قهوه ای یا قرمز روی پوست شود.
 • پوست غیرعادی ضخیم و سفت روی انگشتان دست، انگشتان پا یا هر دو. اسکلروزیس دیجیتال می تواند حرکت انگشتان را دشوار کند.
 • برآمدگی های کوچک، خارش دار، دردناک و جوش مانند که زرد می شوند. زانتوماتوز فورانی زمانی اتفاق می افتد که فرد دارای تری گلیسیرید بالا باشد. اغلب افراد مبتلا به زانتوماتوز فورانی دیابت دارند. اما این حالت در افرادی که دیابت ندارند نیز اتفاق می افتد.
 • لکه های ساق پا. درموپاتی دیابتی باعث ایجاد نقاط یا خطوط قابل مشاهده می شود که یک فرورفتگی کوچک در پوست ایجاد می کنند.

به خاطر داشته باشید که این علائم به تنهایی همیشه نشان دهنده دیابت نیستند. اما اگر متوجه این تغییرات شدید، به پزشک مراجعه کنید.

چگونه پزشکان دیابت نوع ۲ را تشخیص می دهند؟

علائم دیابت نوع ۲ اغلب به تدریج ایجاد می شود. از آنجایی که ممکن است علائمی وجود داشته باشد یا نداشته باشد، پزشک از آزمایش خون برای تایید تشخیص استفاده می کند. از آزمایش های زیر می توان برای اندازه گیری میزان قند (گلوکز) در خون استفاده کرد:

 • آزمایش A1C (هموگلوبین گلیکوزیله)
 • آزمایش گلوکز پلاسما ناشتا
 • تست تصادفی گلوکز پلاسما
 • تست تحمل گلوکز خوراکی

پزشک یک یا چند آزمایش خون را برای تایید تشخیص درخواست می کند. آزمایش معمولاً بیش از یک بار برای تأیید نتیجه انجام می شود، مگر اینکه علائم واضح دیابت را داشته باشید.

دیابت نوع 2 چگونه تشخیص داده می شود؟

در طول آزمایش قند خون چه انتظاری باید داشت؟

برای انجام آزمایش خون، یک تکنسین آزمایشگاه، پرستار یا سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی از یک سوزن کوچک برای گرفتن نمونه خون استفاده می کنند. سپس نمونه برای آزمایش به آزمایشگاه فرستاده می شود. برخی از آزمایشات دیابت نیاز به آمادگی دارند. برای مثال، ممکن است از شما خواسته شود که برای مدت معینی قبل از آزمایش چیزی نخورید (از خوردن و آشامیدن خودداری کنید).

پزشک دستورالعمل هایی را در مورد نحوه آماده شدن برای آزمایش به شما می گوید. نتایج آزمایش قند خون می تواند تحت تأثیر سایر بیماری ها یا داروها قرار گیرد، بنابراین هر بیماری یا استرسی را که تجربه می کنید به پزشک اطلاع دهید و مطمئن شوید که پزشکتان از داروهایی که مصرف می کنید مطلع است.

چه کسانی باید برای دیابت نوع ۲ آزمایش شوند؟

اغلب، افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ از طریق آزمایش های غربالگری معمول تشخیص داده می شوند. غربالگری روتین به به این دلیل که ممکن است در معرض خطر ابتلا به دیابت باشید، حتی زمانی که هیچ علامت یا علامتی ندارید، انجام می شود. غربالگری معمول دیابت معمولا از ۴۵ سالگی شروع می شود.

اگر موارد زیر را دارید باید زودتر غربالگری شوید:

 • فشار خون بالا
 • بیماری قلب و عروقی
 • چاقی یا اضافه وزن
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک
 • آکانتوز نگریکنس، یک بیماری پوستی
 • سابقه خانوادگی دیابت نوع ۲
 • سابقه دیابت بارداری یا به دنیا آوردن نوزادی با وزن بیش از ۴.۱ کیلو گرم
 • نژادهای سیاه پوست، لاتین/اسپانیایی، آسیایی، بومی آمریکا، بومی آلاسکا یا جزایر اقیانوس آرام
 • سطح پایین کلسترول HDL (“خوب”) یا سطح تری گلیسیرید بالا
 • سبک زندگی بی تحرک

غربالگری معمولا از آزمایش خون برای بررسی علائم دیابت استفاده می کند.

آزمایش A1C (هموگلوبین گلیکوزیله) چیست؟

تست A1C میانگین سطح قند خون را در ۲ تا ۳ ماه گذشته اندازه گیری می کند. گاهی اوقات به آن تست هموگلوبین گلیکوزیله نیز می گویند.

این آزمایش میزان گلوکز (قند) متصل به هموگلوبین خون را اندازه گیری می کند. هموگلوبین پروتئین حامل اکسیژن در گلبول های قرمز است. هرچه A1C بالاتر باشد، سطح قند خون اخیر شما نیز بالاتر بوده است. مزیت تست A1C راحتی آن است. لازم نیست قبل از این آزمایش ناشتا باشید و نمونه خون را می توان در هر زمانی از روز جمع آوری کرد.

آزمایش A1C همچنین برای نظارت بر کنترل قند خون پس از تشخیص دیابت استفاده می شود. اگر دیابت دارید، سطح A1C شما باید حداقل دو بار در سال بررسی شود.

عواملی که می توانند بر نتایج A1C تأثیر بگذارند

A1C قند متصل به هموگلوبین خون را اندازه گیری می کند. یکی از انواع رایج هموگلوبین، هموگلوبین A است. اما انواع بیشتری از هموگلوبین نیز وجود دارد که به انواع مختلف هموگلوبین معروف هستند. در برخی موارد، داشتن یک نوع هموگلوبین می تواند بر نتایج A1C شما تأثیر بگذارد. حدود ۷ درصد از افراد در سراسر جهان با انواع مختلف هموگلوبین متولد می شوند و اکثر مردم نمی دانند که آن را دارند.

برخی از انواع هموگلوبین در افراد آفریقایی، مدیترانه ای یا آسیایی شایع تر است. داشتن یک نوع هموگلوبین می تواند باعث شود که نتیجه آزمایش A1C  به اشتباه بالا یا پایین باشد. اگر پزشک متوجه شود که نتایج A1C با سایر نتایج آزمایشات مطابقت ندارد، احتمالاً آزمایشات بیشتری را درخواست خواهد کرد. برخی از شرایط سلامتی مانند کم خونی، بیماری کلیوی و نارسایی کبد نیز می توانند بر نتایج A1C تأثیر بگذارند. در این صورت پزشک قبل از تشخیص، آزمایشات را تکرار خواهد کرد.

آزمایش گلوکز پلاسما ناشتا

آزمایش گلوکز پلاسما ناشتا قند خون را در زمان آزمایش اندازه گیری می کند. این آزمایش با آزمایش A1C که سطح قند خون را در مدت زمان طولانی تری اندازه گیری می کند متفاوت است. برای آزمایش گلوکز ناشتا، پس از حداقل ۸ ساعت ناشتا بودن، نمونه خون گرفته می شود.

این بدان معناست که در این مدت هیچ غذا یا نوشیدنی نباید مصرف کنید. پزشک به شما می گوید که آیا می توانید قبل از انجام آزمایش در حالی که ناشتا هستید آب بنوشید یا خیر. نتایج آزمایش معمولاً بر حسب میلی گرم در دسی لیتر (mg/dL) بیان می شود.

آزمایش تصادفی گلوکز پلاسما

آزمایش قند خون تصادفی معمولاً برای افرادی که علائم دیابت دارند استفاده می شود. آزمایش قند خون تصادفی را می توان در هر زمانی از روز انجام داد. لازم نیست قبل از این آزمایش ناشتا باشید. مهم نیست آخرین بار چه زمانی غذا خورده اید، نتیجه آزمایش قند خون تصادفی اگر ۲۰۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد، نشان می دهد که ممکن است دیابت داشته باشید. این امر مخصوصاً اگر از قبل علائم دیابت را دارید، صادق است.

تست تحمل گلوکز خوراکی (OGTT)

تست تحمل گلوکز خوراکی (OGTT) قند خون را قبل و بعد از نوشیدن مایعات قندی که مخصوص این آزمایش فرموله شده است، اندازه گیری می کند. مانند آزمایش گلوکز پلاسما ، باید از یک شب قبل آزمایش ناشتا باشید. وقتی به آزمایشگاه می روید، ابتدا آزمایش قند خون ناشتا را انجام می دهید. سپس یک مایع شیرین می نوشید. پس از اتمام کار، پزشک سطح قند خون را به صورت دوره ای و برای چند ساعت آزمایش می کند. این آزمایش بهتر از سایر آزمایش‌ها مانند آزمایش گلوکز ناشتا، بیماری را تشخیص می‌دهد، اما هزینه بیشتری نسبت به سایر آزمایشات قند خون دارد و بیشتر طول می کشد.

نسخه متفاوتی از این آزمایش برای تشخیص دیابت بارداری استفاده می شود.

آیا ممکن است نتایج آزمایش اشتباه باشد؟

در ابتدا، نتایج آزمایش ممکن است متفاوت باشند. به عنوان مثال، آزمایش گلوکز پلاسما ناشتا ممکن است نشان دهد که شما دیابت دارید، اما آزمایش A1C خلاف این را نشان دهد. عکس آن نیز می تواند صادق باشد. وقتی این اتفاق می افتد ممکن است به این معنی باشد که شما در مراحل اولیه دیابت هستید و سطح قند خون آنقدر بالا نیست که در هر آزمایش نشان داده شود.

برخی از نتایج آزمایش قند خون نیز می‌توانند روز به روز بر اساس عوامل مختلفی مانند استرس یا بیماری متفاوت باشند. به یاد داشته باشید که پزشک معمولاً برای تأیید تشخیص نیاز به تکرار هر آزمایش دارد. همیشه باید در صورت داشتن هر گونه نگرانی یا تردید در مورد نتایج خود، سؤالات بیشتری از پزشک خود بپرسید.

برنامه ریزی و درمان

هنگامی که متوجه شدید دیابت نوع ۲ دارید، می توانید با پزشک خود برای ایجاد یک برنامه درمانی همکاری کنید. این برنامه می تواند شامل طرحی برای موارد زیر باشد:

 • کاهش وزن سالم
 • تغییر در رژیم غذایی
 • دارو
 • آزمایش منظم قند خون

مهم است که درمان ها و قرار ملاقات های پزشکی خود را دنبال کنید. با پزشک خود در مورد هدف قند خون خود و اینکه چند بار باید قند خون را آزمایش کنید، صحبت کنید. نظارت منظم بر قند خون و ردیابی علائم، گام‌های اساسی برای سلامت طولانی‌مدت هستند.

چشم انداز دیابت نوع ۲

هیچ درمانی برای دیابت نوع ۲ وجود ندارد. اما این وضعیت با بسیاری از گزینه های درمانی موثر بسیار قابل کنترل است. اگر بالای ۴۵ سال سن دارید، علائم دیابت را تجربه می کنید، یا شرایطی دارید که خطر ابتلا به دیابت را افزایش می دهد، با پزشک در مورد انجام آزمایش صحبت کنید.

اولین قدم انجام تست ها و درک نتایج آزمایش است. مهم است که نتایج خود را همراه با پزشک بررسی کنید. برای تأیید تشخیص، پزشک معمولاً باید بیش از یک بار از شما آزمایش بگیرد. اگر دیابت تشخیص داده شد، برای شروع یک برنامه درمانی مناسب با پزشک همکاری کنید. با پیروی از برنامه درمانی خود می توانید از عوارض دیابت جلوگیری کنید.

منبع : healthline

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
در همین خصوص بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

گفتگو
جدیدترین‌ها
آیا درمان افسردگی با طب سوزنی امکان‌پذیر است؟
آیا درمان افسردگی با طب سوزنی امکان‌پذیر است؟
حدود ۳۰۰۰ سال است که پزشکان طب سنتی چین، از طب سوزنی...
آیا واکسن اچ‌پی‌وی به برنامه واکسیناسیون ملی وارد می‌شود؟ HPV برای چه کسانی است؟
آیا واکسن اچ‌پی‌وی به برنامه واکسیناسیون ملی وارد می‌شود؟ HPV برای چه کسانی است؟
بر اساس بیانات رئیس اداره مدیریت سرطان وزارت بهداشت، با توجه به...
افسردگی ارثی چیست؛ آیا افسردگی با ژنتیک منتقل می‌شود؟
افسردگی ارثی چیست؛ آیا افسردگی با ژنتیک منتقل می‌شود؟
طبق برخی از تحقیقات صورت گرفته، افرادی که یکی از بستگان درجه...
گردهمایی فعالان حوزه سلامت دیجیتال
گردهمایی فعالان حوزه سلامت دیجیتال
روز سه‌شنبه ۴ ام مرداد ماه گردهمایی فعالان سلامت دیجیتال با هدف...
طول درمان افسردگی و میزان اثربخشی آن با روش‌های مختلف
طول درمان افسردگی و میزان اثربخشی آن با روش‌های مختلف
افسردگی مانند بسیاری از بیماری‌های دیگر، به درمان نیاز دارد و اگر...