مجله پزشکی دکتر دکتر

سرماخوردگی به طور معمول چقدر طول خواهد کشید؟

18 مهر 1398

12

بیماری‌های گوش، حلق و بینی
سرماخوردگی به طور معمول چقدر طول خواهد کشید؟

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

سرماخوردگی یک عفونت معمول ویروسی در راه‌های هوایی فوقانی است. همه‌ی افراد به صورت مرتب به این بیماری مبتلا می‌شوند. سرماخوردگی دارای علایم آشنایی در بینی، گلو و سینوس‌هاست. مدت زمان طبیعی سرماخوردگی چقدر طول می‌کشد؟

در مقاله «سرماخوردگی به طور معمول چقدر طول خواهد کشید؟» خواهیم خواند:


بیش‌تر سرماخوردگی‌ها مدت زیادی طول نخواهند کشید. بر اساس اعلام مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری‌های آمریکا (CDC) علایم این بیماری در بسیاری از افراد بعد از گذشت ۷ الی ۱۰ روز بهبود پیدا خواهند کرد. در بسیاری از موارد عفونت بدون نیاز به دارو و درمان پزشکی برطرف خواهد شد. با این همه چندین راه وجود دارد که بتوان علایم و نشانه‌های بیماری را مدیریت کرد.

در این مقاله با طول مدت بیماری سرماخوردگی، آن‌چه در طول مدت ریکاوری باید انتظار داشت و زمانی که باید به پزشک مراجعه کنیم، آشنا خواهیم شد.

بیشتر بخوانید: ویروس کرونا؛ علائم، تشخیص، درمان، پیشگیری و توصیه‌های مهم


سرماخوردگی در بزرگسالان چه مدت طول می‌کشد؟

به طور متوسط یک سرماخوردگی معمولی در بزرگسالان بین ۷ الی ۱۰ روز به طول می‌انجامد. با این همه این مدت زمان از فردی تا فرد دیگر متغییر است.

نشانه‌های بیماری در برخی از افراد تنها چند روز دیده می‌شود، در حالی که برخی دیگر از افراد تا دو هفته این علایم را تجربه می‌کنند. توجه داشته باشید که سیستم ایمنی بدن افراد با هم متفاوت است و همین دلیلی برای این تفاوت‌ها است.

سبک زندگی افراد، مصرف یا عدم مصرف سیگار به کاهش و یا افزایش سرعت بهبود و ریکاوری می انجامد. حتی زمانی که ویروس از بدن خارج می‌شود، برخی از علایم سرماخوردگی در بدن باقی هستند. برای مثال خلط گلو و سرفه و عطسه حتی گاهی بعد از بهبود عفونت در بدن فرد باقی می‌مانند.

سرماخوردگی در بزرگسالان چه مدت طول می‌کشد؟
Pensive unhappy girl suffering from running nose. Young woman covering nose with tissue. Snuffle concept


سرماخوردگی در کودکان چه مدت طول می‌کشد؟

علایم سرماخوردگی در برخی از کودکان بیش‌تر طول خواهد کشید. در بیش‌تر موارد اما این علایم ۷ الی ۱۰ روز در بدن باقی می‌مانند. از آنجایی که کودکان توانایی ابراز مشکل خود را به راحتی ندارند، احتمالا کنار آمدن با مشکلات سرماخوردگی هم برای آن‌ها سخت‌تر از افراد بالغ خواهد بود.

کودکان بیش‌تر به سرماخوردگی مبتلا می‌شوند. سیستم ایمنی بدن کودکان به اندازه‌ی بزرگسالان در برابر برخی از ویروس‌ها ایمن نیست و همین مسئله باعث ابتلای بیش‌تر کودکان به سرماخوردگی خواهد شد.

کودکان بیش‌تر در معرض ابتلا به سرماخوردگی قرار دارند. چرا که با روش‌های پیشگیری چندان آشنا نیستند. باید به کودکان آموخت که در هنگام سرفه و عطسه کردن جلوی دهان خود را بگیرند و یا به طور مرتب دست‌های خود را بشویند.

کودکان خصوصاً در سنین پیش دبستان بیش‌تر در معرض ابتلا به سرماخوردگی قرار دارند، چرا که در این محیط‌ها افراد در تماس نزدیک با هم بوده و بنابراین شانس ابتلا به سرماخوردگی در آن‌ها زیادتر خواهد بود.تا چه مدت سرماخوردگی واگیردار خواهد بود؟

علایم سرماخوردگی بلافاصله بعد از تماس شخص با ویروس خود را نشان نخواهد داد. این مدت زمان در اصطلاح دوره‌ی نهفتگی ویروس است. دوران نهفتگی ویروس سرماخوردگی معمولی بین یک تا سه روز است. در طول این مدت زمان حتی اگر فرد علایم سرماخوردگی را خود نشان ندهد، ویروس می‌تواند به فرد دیگری منتقل شود.

تا چه مدت سرماخوردگی واگیردار خواهد بود؟

بنابراین هر زمان که فرد علایم سرماخوردگی را نشان دهد، بدون شک آن را به فرد دیگر منتقل خواهد کرد. ولی با این همه یک روز قبل از نشان دادن علایم تا ۵ روز ابتدایی ابتلا به سرماخوردگی این بیماری به شدت واگیردار خواهد بود.

ویروس سرماخوردگی به سرعت از طریق بخارهای تنفسی و قطرات ناشی از عطسه، سرفه و آب بینی پخش می‌شود. خلط و بزاق می‌توانند از راه‌های تنفسی هوایی وارد بدن شده و ایجاد عفونت کنند.

ویروس سرماخوردگی تا چند ساعت خارج از بدن انسان زنده می‌ماند. پس فرد با اشتراک گذاری وسایل شخصی مانند دستمال، بشقاب‌ها وقاشق و چنگال هم می‌تواند باعث انتشار سرماخوردگی شود. 

چند بار به سرما خوردگی مبتلا می‌شویم؟

معمولا بزرگسالان دو یا سه بار در سال به سرماخوردگی مبتلا می‌شوند و کودکان زیر دوسال ۶ بار در سال به این بیماری مبتلا می‌شوند.با این حال ممکن است تعداد بیشتری از موارد سرماخوردگی را در سال تجربه کرد زیرا انواع مختلفی از ویروس ها وجود دارند که هر کدام از ان ها می توانند سبب ایجاد سرماخوردگی شوند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

سرماخوردگی یکی از عوامل اصلی غیبت در مدرسه و یا محل کار است. اگر علایم سرماخوردگی بعد از گذشت ده روز بهبود پیدا نکند و یا بدتر شود، بهتر است که به پزشک مراجعه شود. پزشک به بهبود سرماخوردگی وخیم که دارای علایم نامعمول است، کمک خواهد کرد.

برخی از افراد مانند نوزادان، افراد تحت درمان برای سرطان، افراد مبتلا به ویروس HIV و افراد بالای ۶۵ سال بیش‌تر از سایر افراد در معرض ابتلا به سرماخوردگی و بیماری آنفولانزا قرار دارند.

هر کدام از این افراد که علایم سرماخوردگی و یا آنفلوانزا همچون تب و لرز و کوفتگی را داشته باشند، باید به پزشک مراجعه کنند.روش درمان و درمان‌های خانگی

درمانی برای سرماخوردگی وجود ندارد، بدن بدون نیاز به درمان خاصی می‌تواند بر عفونت غلبه کند. سرماخوردگی یک عفونت ویروسی است و بنابراین آنتی بیوتیک‌ها اثری در درمان آن ندارند.

بر اساس اعلام سازمان جلوگیری و کنترل بیماری‌ها، آنتی بیوتیک نه تنها اثری در درمان عفونت‌های ویروسی ندارد، بلکه باعث افزایش مقاومت در برابر عفونت‌های باکتریایی در بزرگسالان و کودکان خواهد شد.

با این همه سرماخوردگی بسیار بیماری آزار دهنده ای است و خبر خوب این است که با انجام اقداماتی ساده به راحتی می‌توان آن را مدیریت کرد. اقدامات زیر را می‌توان برای مقابله با عفونت انجام داد:

نوشیدن مایعات به مقدار کافی:

نوشیدن آب و سایر مایعات به اندازه‌ی کافی علاوه بر کمک به حفظ سلامتی سلول‌ها به خروج مواد سمی از بدن هم کمک می‌کند

استراحت:

اگر در هنگام ابتلا به سرماخوردگی فرد به اندازه‌ی کافی استراحت کند، بدن فرصت خواهد داشت تا بر روی مبارزه با عفونت تمرکز کند.


مصرف داروهای سرماخوردگی بدون نیاز به نسخه‌ی پزشک:

بسیاری از داروهای سرماخوردگی موجود در داروخانه‌ها مانند کلد استاپ ها باعث بهبود علایم سرماخوردگی همچون آب‌ریزش بینی خواهد شد. برای مصرف این داروها هم باید با پزشک مشورت کرد.

مصرف داروهای مسکن

مصرف داروهای مسکن همچون ایبوپروفن (ibuprofen) و استامینوفن (acetaminophen) هم به کاهش درد و کوفتگی بدن کمک خواهد کرد.

نوشیدن مایعات گرم

خوردن مایعات گرم، مانند چای گیاهی و یا سوپ به بهبود گلو درد کمک می‌کند. مایعات گرم علاوه بر این مانع از تجمع خلط گلو خواهد شد و خروج آن‌ها را آسان‌تر خواهد کرد.

قرقره کردن آب نمک

یکی از علایم آزاردهنده‌ی سرماخوردگی احساس خارش و درد در گلو است، با کمک قرقره کردن آب نمک به راحتی می‌توان این مشکل را برطرف کرد. از کودکان نخواهید که این کار را انجام دهند، چرا که آن‌ها نمی‌توانند این کار را به درستی انجام دهند.

استفاده از دستگاه بخور

دستگاه بخور فضا را مرطوب نگه می‌دارد و در نتیجه عطسه کردن و خروج خلط گلو آسان‌تر خواهد شد.سخن پایانی

سرماخوردگی بیماری شایعی است، ولی با این حال پیشگیری از آن سخت و دشوار است. این بیماری زیاد طول نمی‌کشد. بسیاری از انواع سرماخوردگی ۷ تا ۱۰ روز طول کشیده و تا چند روز بعد هم علایم بیماری وجود خواهد داشت.

بهترین راه برای غلبه بر سرماخوردگی این است که به بدن کمک کنیم که با بیماری مبارزه کند. مصرف داروهای سرماخوردگی و برخی درمان‌های خانگی تا حدود زیادی کمک کننده است. اگر علایم سرماخوردگی شدید، وخیم و مدت دار شود، بهتر است فرد به پزشک مراجعه کند‌

منبع:

www.medicalnewstoday

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «سرماخوردگی به طور معمول چقدر طول خواهد کشید؟»

12 پاسخ به “سرماخوردگی به طور معمول چقدر طول خواهد کشید؟”

 1. شیرین گفت:

  سلام من دوروزه سرماخوردم بدن درد داشتم باکمی تب ولی الان بعداز دوروز کوفتگی و بدن دردم و تب خوب شده فقط کمی طعم دهانم بدمزست ایا باید نگران کرونا باشم یا سرماخوردگی؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام احتمالش كمه اما اگه ديديد مزه اي را حس نميكنيد يا بوياييتون مختل شده بهتره سي تي اسكن ريه بديد

 2. مهسا گفت:

  ببخشید من برای سرما خوردگی ام از استامینوفن و قرص سرما خوردگی بزرگسالان استفاده میکنم آیا این داروها مناسب است؟؟؟؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بله اما اگه بعد از سه روز بهتر نشديد بايد از نظر كرونا بررسي شويد

 3. امیر گفت:

  سلام.من در معرض سرما بودم
  ۴ روزه که گلو درد دارم.اموکسی سیلین مصرف میکنم و سرماخوردگی.ابریزش بینی هم دارم و بیحالم.اما تب و سرفه و از دست دادن حس بویایی رو ندارم
  بنظر شما کروناست یا سرما خوردگی؟

 4. مژگان ی گفت:

  سلام خانم دکتر این ازمایشهای کرونا را انجام بدیم منفی باشه و بویایی نداشته یا کم باشه علتش چیست

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد سي تي اسكن قفسه سينه هم بديد چون ممكنه كرونا باشه اما آزمايشات منفي باشن

 5. فاطمه سجادی گفت:

  من سرما خوردم کمک کنید

 6. فاطمه گفت:

  سلام من ده روزه سرماخوردم وحس بویایی ندارم علتش چی می تونه باشه ؟آیا کرونا است؟

 7. محمد گفت:

  سلام‌من یک هفته هس بویایی ندارم علتش چی هست؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام عفونت ويروسي يا آلرژي

 8. مصطفی سید گفت:

  با سلام و احترام
  حدود سه هفته است سرفه دارم ، گوش درد هم داشتم خوب شد ، فقط قرص سرماخوردگی و استامینوفن و دیفن هیدرامین استفاده کردم ، لطفا برای قطع سرفه راهنمایی کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه حجم خونریزی زیاد و در سیکل های بعدیم طول کشید با توجه به موارد ...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه سایر علایم مثل رشد موهای زائد،جوش صورت،بزرگ شدن سینه ندارین با...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه بیش از یکسال که پریود میشین و بی نظمی دارین با توجه به موارد ذک...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام قد پدر و مادرتون؟ بله به فوق تخصص غدد اطفال باید مراجعه کنید...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام بله پریود هست...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه این لک ها ادامه دار باشه پریوده...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام میتونه علایمش باشه اما نمیشه تاریخ دقیقی تعیین کرد...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام این ترشحات اگه طی چند روز خاص مثلا ۵ روز ایجاد میشه و بعد خوب میشه پ...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام نمیشه فقط به پریود ارتباطش داد باید معاینه شین...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام بله پریود هست اگه وارد ۱۱ سال میشه موردی نیست...