مجله پزشکی دکتر دکتر

روشهای طبیعی جلوگیری از بارداری چیست؟

14 اردیبهشت 1400

0

زنان و زایمان
روشهای طبیعی جلوگیری از بارداری چیست؟

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

روش‌های مختلفی برای جلوگیری از بارداری وجود دارد. استفاده از قرص‌ها یا داروهای هورمونی، دستگاه آی یو دی و وسایل دیگری مثل کاندوم و دیافراگم از جمله موارد در دسترس و پرمصرف ضدبارداری به شمار می‌روند. علاوه بر این راهکارها، روش‌های دیگری با نام روشهای طبیعی جلوگیری از بارداری نیز وجود دارد. اگر کنجکاو هستید بیشتر درباره این روش‌ها و انواع آن‌ها اطلاعاتی کسب کنید، در این مقاله همراه ما باشید.

منظور از پیشگیری طبیعی از بارداری چیست؟

در روش پیشگیری طبیعی از بارداری، از وسایل یا داروهای ضدبارداری استفاده نمی‌شود. بلکه در عوض راهکارهای دیگری مثل محاسبه دوره تخمک‌گذاری، سنجش دمای بدن و خروج آلت تناسلی قبل از انزال کاربرد دارد. 

برخی از زنان به خوردن قرص‌های ضدبارداری تمایلی ندارند و مردان نیز از کاندوم استفاده نمی‌کنند. به همین دلیل زوج‌ها از این روش‌ها برای اجتناب از لقاح تخمک و اسپرم و در نتیجه جلوگیری از حاملگی استفاده می‌کنند. 

توجه کنید که کاربرد لوازم جنسی مانند کاندوم، صرفا برای کنترل بارداری نیست. بلکه از انتقال بیماری‌های تناسلی نیز پیشگیری می‌کند. این روش‌های طبیعی مزایا و معایب مختص به خود دارند و احتمال خطا و بارداری در آن‌ها نسبت به روش‌های هورمونی و مکانیکی بیشتر است.

پوزیشن روشهای طبیعی جلوگیری از بارداری
روشهای طبیعی جلوگیری از بارداری چیست

انواع روشهای طبیعی جلوگیری از بارداری

جلوگیری از بارداری به روش سنتی و طبیعی به‌صورت‌های مختلفی انجام می‌شود. در ادامه برخی از رایج‌ترین و مهم‌ترین آن‌ها را برای شما توضیح خواهیم داد.

 • تعیین دوره تخمک‌گذاری

دوره تخمک‌گذاری در زنان به بازه زمانی‌ای اشاره دارد که در آن یک تخمک آزاد می‌شود و تا ۲۴ ساعت امکان لقاح و بارور شدن آن توسط اسپرم وجود دارد. در این چرخه، احتمال بارداری بسیار زیاد است. به همین دلیل زوج‌ها با محاسبه و تعیین آن می‌توانند ریسک حاملگی را کاهش دهند. به این صورت که باید در این دوره زمانی از رابطه جنسی اجتناب کنید. برای مشخص کردن دوره تخمک‌گذاری ۲ راهکار وجود دارد.

 اول اینکه اگر قاعدگی شما نامنظم است، باید با استفاده از اندازه‌گیری دمای بدن خود این بازه زمانی را پیدا کنید. پس از پایان پریود، هر روز قبل از خروج از تختخواب، دمای بدن خود را اندازه بگیرید. اگر ۳ تا ۴ روز پشت‌سرهم دمای بدن شما افزایش یافت و بعد از آن کاهش دما را مشاهده کردید، این دوره چندروزه زمان تخمک‌گذاری شما است. 

در حالت دوم، اگر قاعدگی شما منظم است، باید از روز شروع قاعدگی ماه بعدتان ۱۶ روز کم کنید. توجه کنید که روز مشخص شده در اصل زمان شروع دوره تخمک‌گذاری شما است و تقریبا ۳ تا ۴ روز طول خواهد کشید. بنابراین، با محاسبه دوره تخمک‌گذاری و اجتناب از نزدیکی در این بازه، می‌توانید تا حدود ۷۶ درصد احتمال بارداری را با این روش کنترل کنید. 

جلوگیری از بارداری به روش سنتی
 • خروج آلت تناسلی قبل از انزال

از دیگر روشهای طبیعی جلوگیری از بارداری خروج آلت تناسلی مردانه قبل از انزال است. در این روش باید قبل از انزال و خروج مایع منی، آلت تناسلی از واژن خارج شود تا احتمال ورود اسپرم به داخل رحم کاهش یابد. توجه کنید که دقت این روش زیاد نیست و در مواردی ورود مایع پیش‌منی یا پیشاب نیز به‌دلیل وجود اسپرم، موجب بارداری می‌شود. مایع پیش‌منی قبل از انزال از آلت تناسلی مردانه خارج می‌شود.

 • وازکتومی

وازکتومی یک روش طبیعی جلوگیری از بارداری توسط مردان است. در این روش به‌صورت دائمی امکان بارداری و باروری وجود نخواهد داشت. در وازکتومی، لوله‌هایی که وظیفه انتقال اسپرم به سمت بیضه‌ها، پروستات و مجاری ادراری و ورود آن به داخل مایع منی را دارند، بسته می‌شود. 

این عمل سرپایی و در مدت‌زمان کوتاهی انجام می‌شود. بعد از وازکتومی اگر فرد تصمیم بگیرد که بچه‌دار شود، تنها تا حدود ۳۰ درصد امکان بازگشت و باروری مجدد برای او وجود خواهد داشت. بنابراین، قبل از انجام این عمل باید نسبت به تصمیم خود مطمئن باشید. وازکتومی روی حجم و میزان مایع منی و همچنین انزال مردان تاثیری ندارد.

 • توبکتومی (بستن لوله‌های رحم)

بستن لوله‌های رحم (توبکتومی) یکی از روشهای طبیعی جلوگیری از بارداری توسط زنان محسوب می‌شود. در این روش لوله‌های رحم مسدود می‌شوند تا امکان بارداری وجود نداشته باشد. توبکتومی نیز مانند وازکتومی نوعی روش دائمی پیشگیری از بارداری به شمار می‌رود. بنابراین، بهتر است قبل از انجام این عمل، نسبت به تصمیم خود مطمئن باشید. توبکتومی باعث کاهش میل جنسی یا بی‌نظمی در قاعدگی نمی‌شود.

 • روش‌های هورمونی و مکانیکی

منظور از روش‌های هورمونی و مکانیکی، قرص‌های ضدبارداری و کاندوم است. این راهکارها با اینکه کاملا روشی طبیعی محسوب نمی‌شوند؛ اما درصد خطای بسیار پایینی دارند. به‌عنوان مثال استفاده از دستگاه آی یو دی تا ۹۹ درصد از بارداری ناخواسته جلوگیری می‌کند. برخی از بهترین روشهای کنترل بارداری شامل موارد زیر است:

 • کاندوم
 • آی یو دی (IUD)
 • قرص‌های ضدبارداری LD و HD
 • دیافراگم
 • چسب‌های ضدبارداری
 • حلقه واژن
 • اسپری و کرم‌های اسپرم‌کش
 • آمپول‌های ضدبارداری
روشهای طبیعی جلوگیری از بارداری بعد رابطه
روشهای طبیعی جلوگیری از بارداری اورژانسی

روشهای طبیعی جلوگیری از بارداری اورژانسی

روشهای طبیعی پیشگیری از بارداری معمولا نسبت به بقیه موارد خطای بیشتری دارند. بنابراین در صورت استفاده از این روش‌ها ممکن است که به‌صورت ناخواسته اسپرم وارد رحم شود. در چنین شرایطی معمولا افراد به دنبال استفاده از روش‌های اورژانسی برای جلوگیری از بارداری هستند. 

در روش‌های طبیعی نمی‌توان از یک راهکار اورژانسی نام برد. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که استفاده از دمنوش‌های زعفران یا چای زنجبیل می‌تواند به‌صورت اورژانسی مانع از لقاح و بارداری شود. اما این تصور غلط است. چراکه این دمنوش‌ها برای جلوگیری از بارداری به روش سنتی کاربرد دارند و نمی‌توانند به‌صورت اورژانسی مانع از لقاح شوند.

به همین دلیل بهتر است هنگام استفاده از این روش‌ها از قرص‌های اورژانسی نیز به‌عنوان مکمل استفاده کنید. در صورت ورود مایع منی به داخل رحم، اولین اقدام مراجعه به متخصص زنان و بعد مصرف قرص‌های اورژانسی است. بهترین زمان مصرف این قرص‌ها، در حدود ۲۴ تا ۷۲ ساعت بعد از رابطه جنسی محافطت‌نشده است. اما تا ۵ روز بعد از نزدیکی نیز موثر هستند. برخی از این قرص‌ها بدون نسخه و بعضی دیگر را حتما باید با نسخه متخصص تهیه کنید.

فواید استفاده از روشهای طبیعی جلوگیری از بارداری

برخی از زنان و مردان نسبت به استفاده از داروهای هورمونی یا وسایل کنترل بارداری تمایلی ندارند. به همین دلیل استفاده از روش‌های طبیعی برای این زوج‌ها مناسب است. همچنین برخی از زنان مصرف قرص‌های روزانه خود را فراموش می‌کنند یا این داروهای هورمونی اثرات جانبی اذیت‌کننده‌ای مثل حالت تهوع و مشکلات گوارشی برای آن‌ها ایجاد می‌کند. بنابراین فواید استفاده از روشهای طبیعی جلوگیری از بارداری برای این افراد بیشتر از راهکارهای دیگر است.

راه های طبیعی جلوگیری از بارداری
روشهای طبیعی جلوگیری از حاملگی

عوارض جلوگیری از بارداری به روش طبیعی 

 هر روش کنترل بارداری مزایا و عوارضی دارد. مهم‌ترین مشکل روش‌های طبیعی مربوط به میزان خطای آن‌ها است. در مقایسه با قرص‌های ضدبارداری که تا ۹۵ درصد و دستگاه آی یو دی که تا ۹۹ درصد از حاملگی پیشگیری می‌کنند، راهکارهای طبیعی مثل محاسبه دوره تخمک‌گذاری و خروج آلت تناسلی قبل از انزال، احتمال بارداری را افزایش می‌دهند. زیرا در صورت ورود مایع پیشاب با داخل واژن یا خطا در تعیین بازه تخمک‌گذاری، امکان حاملگی وجود خواهد داشت. 

دقت کنید که استفاده از کاندوم تنها برای کنترل بارداری نیست، بلکه از انتقال عفونت‌ها مقاربتی نیز جلوگیری می‌کند. در روش‌های طبیعی نمی‌توان از انتقال عفونت‌های مقاربتی جلوگیری کرد.

کلام آخر

 کاربرد اصلی روشهای طبیعی پیشگیری از بارداری در مواردی است که زوج‌ها از داروهای هورمونی یا وسایل ضدبارداری استفاده نمی‌کنند. محاسبه دوره تخمک‌گذاری، وازکتومی، توبکتومی و خروج آلت تناسلی قبل از انزال از مهم‌ترین روش‌ها به شمار می‌روند. در عمل‌های توبکتومی و وازکتومی به‌صورت دائم امکان بارداری و باروری از افراد گرفته می‌شود. 

سوالات متداول

قبل از استفاده از روشهای طبیعی جلوگیری از بارداری به چه نکاتی باید توجه کرد؟

ابتدا اطمینان حاصل کنید که دوره تخمک‌گذاری خود را دقیق محاسبه کرده‌اید. بهتر است قبل از استفاده از روش‌های طبیعی کرم‌های اسپرم‌کش هم تهیه کنید و در داخل واژن بمالید تا اگر اسپرم وارد شد، از بین برود. دقت کنید که روش‌های طبیعی به‌تنهایی کافی نیستند؛ چراکه درصد خطای آن‌ها بالا است.

پیشگیری طبیعی از حاملگی چه تفاوتی با روش‌های هورمونی و مکانیکی دارد؟

درصد خطا در روش‌های هورمونی و مکانیکی بسیار کمتر از راهکارهای طبیعی است. همچنین استفاده از وسایلی مثل کاندوم از بیماری‌های مقاربتی نیز جلوگیری می‌کند. 

روشهای طبیعی جلوگیری از بارداری توسط مردان شامل چه مواردی است؟

وازکتومی و خروج آلت تناسلی قبل از انزال از مهم‌ترین روشهای طبیعی کنترل بارداری توسط مردان به شمار می‌روند.  

آیا مصرف داروهای گیاهی از بارداری ناخواسته پیشگیری می‌کند؟

 در طب سنتی مصرف برخی دمنوش‌ها یا داروهای گیاهی به‌عنوان مواد گیاهی ضدبارداری شناخته می‌شوند. چای زنجبیل و دانه هویج وحشی از این موارد هستند.

منابع:

healthline

webmd

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «روشهای طبیعی جلوگیری از بارداری چیست؟»

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه tsh نرمال فعلا خیر...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام باید عکس مچ دست بگیرین برای بررسی صفحه رشد...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام باید فشارخونتون بررسی شه عدد hb, plt هم درآزمایش مشخص شه...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه ۸ سالته باید از نظر بلوغ زودرس و رشد قد بررسی شین...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

خواهش میکنم🌸🌸...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام باید بررسی شین...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام نه موردی نیست...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص مغز و اعص...