مجله پزشکی دکتر دکتر

آیا هیپنوتراپی در درمان افسردگی و اختلال هراس اجتماعی موثر است؟

8 فروردین 1400

0

دانستنی‌‌های سلامت و پزشکی
آیا هیپنوتراپی در درمان افسردگی و اختلال هراس اجتماعی موثر است؟

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

لحظات زندگی پر از فرازونشیب و اتفاق‌های تلخ‌وشیرین است. گاهی همین حوادث موجب تغییر افکار، احساسات و سبک زندگی ما شده و مشکلات زیادی را برایمان ایجاد می‌کند. عامل اصلی بروز بیشتر اختلال‌های روان‌شناختی مانند افسردگی و اضطراب، عدم‌آگاهی در مورد راه‌حل‌ها و نحوه مواجه‌ شدن‌ ما با مسائل است. در صورت بروز مشکلات روحی‌روانی، می‌توانیم با به‌کارگیری راهکارهای گوناگون و با مراجعه به روان‌شناس برای بهبود خود اقدام کنیم. قصد داریم در این مقاله درباره هیپنوتراپی افسردگی و اختلال هراس اجتماعی که یکی از موثرترین روش‌های درمانی برای این دو اختلال محسوب می‌شود، به‌طور کامل برای شما توضیح دهیم. همراه ما باشید.

افسردگی چیست و چه نشانه‌هایی دارد؟

شرایط زندگی پراسترس می‌تواند باعث خستگی، ناراحتی و عصبانیت ما شود. اما معمولا بعد از گذشت چند روز این احساس‌ها برطرف می‌شوند و به زندگی نرمال و طبیعی خود باز می‌گردیم. اگر به‌صورت طولانی‌مدت احساس پریشانی، اندوه، بی‌حوصلگی، زودرنجی و ناامیدی وجود داشته باشد و موجب اختلال در زندگی روزمره شود، برای شناسایی دلیل و درمان آن‌ها باید به روان‌شناس مراجعه کنیم.؛ زیرا از نشانه‌های بارز بیماری افسردگی که نوعی اختلال روان‌شناختی پیچیده و رایج به شمار می‌رود، تجربه همین احساسات و تغییر ذهنی و جسمی در افراد است. 

هیپنوتراپی در درمان افسردگی
افسردگی و درمان آن با هیپنوتراپی

در اختلال افسردگی (Depression Disorder) که نوعی مشکل روحی‌روانی محسوب می‌شود، احساس اندوه، بی‌تفاوتی، عدم‌تمرکز و نگرانی طولانی‌مدت دیده می‌شود و فرد توانایی و تمایل به انجام کارهای روزانه خود را ندارد. معمولا به‌دلیل خستگی و کم‌خوابی سطح انرژی و شرایط جسمی بدن نیز تغییر می‌کند و همین موضوع شرایط ذهنی فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بر اساس توضیحات راهنمای تشخیصی و آماری اختلال‌های روانی (DSM) که توسط انجمن روان‌پزشکی آمریکا گردآوری شده و نوعی استاندارد و منبعی معتبر برای بیماری‌های روان‌شناختی به شمار می‌رود، نشانه‌ها و دلایل ابتلا به بیماری افسردگی در افراد مختلف متفاوت است. همین موضوع این اختلال را تبدیل به نوعی بیماری پیچیده و چندوجهی کرده است.

دلایل افسردگی

دلایل افسردگی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • ژنتیک: در این حالت افسردگی به‌صورت ارثی به افراد منتقل می‌شود. اگر این اختلال در والدین مشاهده شود، به احتمال زیاد فرزندان نیز به آن مبتلا خواهند شد.
 • شرایط محیطی: شرایط زندگی افراد می‌تواند موجب بروز افسردگی شود. خشونت، تجاوز، مشکلات مالی و اضطراب از رایج‌ترین عوامل ایجاد افسردگی هستند.
 • تغییرات هورمونی: تغییر در مقدار طبیعی ترشح هورمون‌های بدن، از دیگر عوامل بروز افسردگی است.
 • ویژگی‌های شخصیتی: کمبود اعتمادبه‌نفس و عزت‌نفس در افراد و همچنین عدم‌توانایی کنترل شرایط بحرانی و استرس‌زا در زندگی، می‌تواند باعث بروز افسردگی در افراد شود.

اگر این سوال برای شما مطرح است که هیپنوتراپی افسردگی چیست، در ادامه همراه ما باشید تا بیشتر به شما بگوییم.

درمان افسردگی با هیپنوتیزم درمانی به چه معناست؟

هیپنوتراپی (Hypnotherapy) به‌عنوان روشی علمی برای درمان اختلال‌های روان‌شناختی و درمانی مکمل برای بیماری‌های جسمی شناخته می‌شود. در این روش که از هیپنوتیزم استفاده می‌شود، با دسترسی به ضمیر ناخودآگاه می‌توان افکار و احساسات افراد را تغییر داد و به آن‌ها برای تغییر عادات ناسالم کمک کرد. افکار، احساسات و خاطرات ناهوشیار ما به‌وسیله ضمیر ناخودآگاه ذهن کنترل می‌شوند و به‌صورت خودکار و غیرارادی اتفاق می‌افتند. هیپنوتراپی بر پایه تصویرسازی ذهنی و تکرار عبارات مثبتی است که می‌تواند برای درمان مراجعه‌کننده مفید باشد. 

هیپنوتراپی افسردگی چگونه است
متخصص هیپنوتراپی برای درمان افسردگی

درمان افسردگی به روش‌های مختلفی مانند دارودرمانی، روان‌درمانی و هیپنوتراپی انجام می‌شود. بعد از مراجعه به روان‌شناس یا روان‌پزشک، متناسب با نوع، شدت و مدت زمان بیماری یکی از این راهکارها مثل هیپنوتراپی افسردگی توصیه می‌شود. معمولا برای افسردگی‌های ناشی از مسائل ژنتیکی و تغییرات هورمونی دارو تجویز می‌شود. اما برای درمان افسردگی‌های ناشی از شرایط محیطی و شخصیتی می‌توان از روش‌هایی مانند هیپنوتراپی استفاده کرد. در این روش هیپنوتراپیست ابتدا سعی ‌می‌کند ریشه و دلایل اصلی افسردگی شما را متوجه شود و به شما کمک کند تا ‌به‌صورت ذهنی و با تغییر شرایط محیطی و شخصیتی این بیماری را درمان کنید. در هیپنوتراپی به‌وسیله تجسم خود در شرایطی مطلوب و آرام و نیز تلقین عباراتی مثبت که به افزایش انگیزه، تمرکز و برطرف کردن موانع ذهنی کمک می‌کنند، درمان بیماری افسردگی انجام می‌شود. 

اختلال هراس اجتماعی چیست و چرا به آن مبتلا می‌شویم؟

اختلال هراس اجتماعی (Social Phobia Disorder) نوعی اختلال روانی است که در آن فرد به دلیل ترس از قضاوت شدن توسط دیگران دچار احساس اضطراب، خجالت، ترس و ناراحتی می‌شود. در حالت طبیعی هر فردی متناسب با ویژگی‌های شخصیتی خود در جامعه و در بین مردم به میزان متفاوتی احساس راحتی می‌کند و سطح متفاوتی از استرس و نگرانی را تجربه می‌کند. قرار گرفتن در موقعیت‌هایی مانند ارائه گزارش کاری، سخنرانی، غذا خوردن و معاشرت با غریبه‌ها معمولا برای همه شرایطی استرس‌زا به شمار می‌رود. اما در صورتی که میزان ترس و اضطراب به اندازه‌ای زیاد شود که زندگی روزمره فرد را تحت تاثیر قرار دهد و موجب بروز مشکلات زیادی شود، می‌گوییم فرد دچار هراس اجتماعی یا اختلال اضطراب اجتماعی شده است. درمان و علت‌های بروز این اختلال متفاوت است. هیپنوتراپی، دارودرمانی و جلسات مشاوره از روش‌های موثر درمان این بیماری محسوب می‌شوند. 

نشانه‌های اختلال اضطراب اجتماعی

نشانه‌های اختلال اضطراب اجتماعی شامل موارد زیر است:

 • لرزش صدا، سرخ شدن پوست، افزایش ضربان قلب و تعریق هنگام قرار گرفتن در موقعیت‌های اجتماعی
 • ترس و نگرانی از تحقیر و قضاوت شدن توسط دیگران
 • تنش عضلانی، احساس سرگیجه و بدن درد هنگام حضور در مهمانی‌ها
 • ترس زیاد از معاشرت با غریبه‌ها
 • امتناع از حضور در دورهمی‌ها و گردهمایی‌های اجتماعی
 • اجتناب از حضور در محیط کار یا مدرسه
هیپنوتراپی برای درمان اختلال هراس اجتماعی
هیپنوتراپی افسردگی و اختلال هراس اجتماعی

دلایل بروز هراس اجتماعی می‌تواند به عوامل ژنتیکی، محیطی و ساختار مغز مربوط باشد. معمولا در عوامل ژنتیکی بحث وراثت مطرح می‌شود که از والدین به فرزندان منتقل می‌شود. عوامل محیطی مانند نحوه تربیت و شرایط محیط زندگی فرد نیز در بروز این اختلال نقش مهمی ایفا می‌کنند. علاوه بر این، بخشی از مغز با نام آمیگدال (بادامه) روی کنترل میزان ترس در انسان‌ها اثر می‌گذارد. اگر آمیگدال بیش‌فعال باشد امکان بروز اضطراب و ترس غیرطبیعی در موقعیت‌های مختلف بالا می‌رود و در نتیجه احتمال بروز هراس اجتماعی در فرد افزایش می‌یابد.

چگونه می‌توان اختلال هراس اجتماعی را با هیپنوتراپی درمان کرد؟

در درمان اختلال هراس اجتماعی به‌وسیله هیپنوتراپی، ابتدا روان‌درمانگر با دسترسی به ناخودآگاه ذهن سعی می‌کند دلایل ترس و نگرانی ناشی از حضور در موقعیت‌های اجتماعی را در فرد جستجو کند. زیرا ریشه اصلی این اضطراب در ناخودآگاه پنهان شده و معمولا به‌صورت خودکار و غیر‌ارادی بروز می‌کند. با هیپنوتراپی می‌توان احساسات، هیجانات و استرس را کنترل کرد تا میزان ترس و خجالت فرد از حضور در جمع کاهش یابد. 

استرس چیست و علائم ابتلا به استرس کدام است؟

هنگامی که شرایطی مانند تغییر در مسیر شغلی، امتحان و ایجاد مشکلات مالی یا عاطفی در زندگی رخ می‌دهد، اغلب افراد دچار نوعی نگرانی و تشویش می‌شوند که به آن استرس می‌گویند. استرس نوعی واکنش طبیعی بدن است که می‌تواند به ایمنی و رشد ما کمک فراوانی کند. در صورتی که میزان این نگرانی و استرس بیش از حد طبیعی باشد و موجب اختلال در زندگی روزمره‌ شود، استرس به اختلال روانی اضطراب تبدیل می‌شود. معمولا استرس شدید و اضطراب باعث بروز علائم جسمی و روحی می‌شوند. برخی از این نشانه‌ها شامل موارد زیر است:

 • نگرانی بی‌دلیل و شدید
 • گرفتگی عضلانی
 • کهیر
 • مشکلات گوارشی مانند یبوست یا اسهال
 • سردرد یا سرگیجه
 • آکنه
 • ریزش مو
 • عدم‌تمرکز
 • بی‌خوابی یا کم‌خوابی
هیپنوتراپی استرس
تاثیر هیپنوتراپی در درمان استرس

آیا با هیپنوتراپی می‌توان استرس را هم درمان کرد؟

در هیپنوتراپی استرس، تمرکز اصلی روی ایجاد آرامش ذهنی و جسمی است. بیشتر افراد مبتلا به استرس مزمن و اضطراب در کنار پریشانی و تشویش ذهنی، از مشکلات جسمی مانند بی‌خوابی و تنش عضلانی نیز رنج می‌برند. به‌ همین دلیل به وسیله هیپنوتیزم با ایجاد فضایی آرام و کمک به کاهش تنش‌ها و موانع ذهنی مراجعه‌کننده، می‌توان به درمان این اختلال کمک کرد. با دسترسی به ناخودآگاه و تلاش در تغییر نوع نگرش و ادراک فرد نسبت به موقعیت‌های استرس‌زا، امکان کاهش علائم و عوارض ناشی از استرس وجود دارد.

کلام آخر

هیپنوتراپی افسردگی و اختلال هراس اجتماعی یکی از بهترین روش‌های درمانی این ۲ اختلال روان‌شناختی محسوب می‌شود. در هیپنوتراپی که تمرکز اصلی آن روی تصویرسازی ذهنی، تلقین عبارات مثبت در راستای درمان بیماری و دسترسی به ضمیر ناخودآگاه افراد است، به‌وسیله تغییر عادات، احساسات و افکار می‌توان روی عوامل محیطی و شخصیتی بروز  افسردگی و اختلال هراس اجتماعی تاثیر گذاشت. زیرا در بسیاری از افراد شرایط محیط زندگی، ویژگی‌های شخصیتی و نوع نگرشی که به مسائل دارند، عوامل عمده ابتلا به اختلال‌های روانی به شمار می‌روند.

سوالات متداول

افسردگی چیست؟ 

احساس طولانی‌مدت پریشانی، اندوه، بی‌حوصلگی، بی‌تفاوتی و عدم‌تمرکز در صورتی که موجب اختلال در کارها و زندگی روزمره شوند را اختلال افسردگی (Depression Disorder) می‌گویند.

هیپنوتراپی افسردگی چیست؟ 

دارودرمانی، روان‌درمانی و هیپنوتراپی از روش‌های درمانی افسردگی به شمار می‌روند. در هیپنوتراپی با پیدا کردن ریشه و دلایل اصلی افسردگی و ارائه راهکارهای درمانی به‌وسیله تجسم و تلقین ذهنی، در صورت تجویز پزشک می‌توان افسردگی را درمان کرد.

اختلال اضطراب اجتماعی چیست؟ 

زمانی که زندگی شخصی به‌دلیل ترس از قضاوت شدن و تحقیر شدن توسط دیگران یا صحبت کردن و غذا خوردن در موقعیت‌های اجتماعی مختل می‌شود و مدام به‌خاطر ترس، خجالت و نگرانی از دیگران دوری می‌کند، می‌گوییم دچار اختلال اضطراب اجتماعی یا هراس اجتماعی شده است.

آیا هیپنوتراپی در درمان اختلال اضطراب اجتماعی موثر است؟ 

به‌وسیله هیپنوتراپی می‌توان دلایل اصلی بروز اضطراب و ترس از حضور در جمع را پیدا کرد و با دسترسی به ضمیر ناخودآگاه به کنترل احساسات، هیجانات و استرس کمک کرد.

منبع:

mindsethealth

ncbi

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «آیا هیپنوتراپی در درمان افسردگی و اختلال هراس اجتماعی موثر است؟»

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه tsh نرمال فعلا خیر...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام باید عکس مچ دست بگیرین برای بررسی صفحه رشد...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام باید فشارخونتون بررسی شه عدد hb, plt هم درآزمایش مشخص شه...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه ۸ سالته باید از نظر بلوغ زودرس و رشد قد بررسی شین...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

خواهش میکنم🌸🌸...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام باید بررسی شین...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام نه موردی نیست...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص مغز و اعص...