آیا خال مو دار نشانه‌ی سرطان است؟

در طول سال‌ها باوری در مردم به وجود آمده که خال‌ها به خصوص خال‌های مودار نشان از سرطانی بودن پوست هستند، آیا این باور درست است؟ برای پاسخ به این سوال در این مقاله با ما همراه باشید.

در نوشته « آیا خال مو دار نشانه‌ی سرطان است؟» می‌خوانید:


خال مودار چیست؟

زمانی که مجموعه‌ای از ملانوسیت‌ها (سلول‌های تولید کننده‌ی رنگدانه‌های پوست) به همراه سلول‌های رنگدانه‌ی پوست در ناحیه‌ی کوچک و متمرکزی از پوست تجمع کنند، خال بر روی پوست تشکیل می‌شود.

خال‌های پوستی معمولاً به صورت برآمدگی‌های ریزی در اشکال و رنگ‌های مختلف تشکیل می‌شوند و از لحاظ رنگی تیره‌تر از رنگ طبیعی پوست هستند. رنگ خال‌های پوست به رنگ‌های زرد متمایل به قهوه‌ای، قهوه‌ای و سیاه دیده می‌شود. بسیاری از خال‌ها از نوع خال‌های معمولی و خوش خیم هستند. 

برخی از انواع خال‌ها اما از نوع مودار هستند که یک یا دو تار مو از درون آن‌ها بیرون زده است. باور بسیاری از افراد این است که این نوع از خال‌ها سرطانی هستند، ولی باید گفت که این باور افسانه‌ای بیش نیست. در حقیقت حضور و رشد مو در یک خال نشانه‌ای از سالم بودن و غیر سرطانی بودن آن است. 

چه عواملی باعث به وجود آمدن خال مودار می‌شوند؟

اگر عوامل به وجود آورنده‌ی خال بر روی سطح یک فولیکول مو تجمع پیدا کنند، در نهایت مو از درون خال به بیرون رشد کرده و آن خال از نوع مودار خواهد بود. از آن‌جایی که سلول‌های طبیعی پوست می‌توانند به خال خوش خیم تبدیل شوند، پس رشد مو درون آن‌ها هم به خودی خود غیر طبیعی نخواهد بود.

در حقیقت فراموش نکنید که این فولیکول مو بوده که مو تولید می‌کند و خال خود توانایی تولید مو را ندارد. مو همان‌گونه که از سلول‌های طبیعی پوست گذر می‌کند و به سطح پوست می‌رسد، توانایی عبور از سطح خال را هم خواهد داشت. 

آیا خال مو دار نشانه‌ی سرطان است؟

پدیدار شدن یک یا چند تار مو از سطح یک خال امری غیر طبیعی نیست. در بسیاری از موارد موی این گونه خال‌ها تیره‌تر و ضخیم‌تر از باقی موهای اطراف خواهد بود. از آن‌جایی که در سلول‌های خال رنگدانه‌های بیش‌تری وجود دارد، مو هم تحت تاثیر قرار می‌گیرد و تیره‌تر خواهد شد. 

شنیده‌ها از متخصصین پوست و دیگر کادر درمانی حاکی از این است که به صورت معمول یک خال مودار سرطانی نیست. ولی این مسئله به این معنی نیست که در جریان سرطان خال‌های پوستی ظاهر نخواهند شد. در این موارد پزشکان بعد از بررسی سطح خال به سلول‌های غیرطبیعی برخورد خواهند کرد که مانع از رشد مو شده اند. 

آیا امکان برداشتن خال مودار وجود دارد؟

بر اساس همان باورها بسیاری اعتقاد دارند که برداشت مو از خال مودار منجر به سرطانی شدن آن خواهد شد. خوشبختانه این باور درست نیست. 

اگر فرد از ظاهر خود راضی نباشد، به راحتی می‌تواند مویی که از سطح خال بیرون زده را خارج کند. این کار را فرد با همه‌ی موهای زائد خود به صورت روزانه و مداوم انجام می‌دهد.

از طرفی درمان با الکترولیز برای جلوگیری از رشد این موها هم تجویز می‌شود. اگر خال برجسته نباشد، فرد به راحتی می‌تواند از موم یا تیغ برای برداشتن مو از سطح آن استفاده کند. اما اگر خال برجسته باشد، بهتر است که از تیغ و ریش‌تراش برای برداشتن مو استفاده نکرد. اگر فرد پوست حساسی داشته باشد، ممکن است در هنگام برداشتن مو به التهاب پوستی دچار شود، این افراد برای برداشتن خال بهتر است با پزشک خود مشورت کنند. 

فرایند برداشتن خال در یک مطب پزشکی بسیار ساده و سریع انجام می‌شود. در ابتدا پزشک ناحیه‌ی مربوطه را با تزریق داروی مخصوص بی حس می‌کند، و بعد خال را می‌تراشد و می‌برد. اگر خال درشت باشد، شاید پزشک مجبور باشد بر روی سطح پوست بخیه هم بزند.

برداشت خال ساده و معمولاً بدون دردسر است، ولی نباید فراموش کرد که اثر جای قبلی خال به صورت دائمی بر روی پوست باقی خواهد ماند. بنابراین بسته به مکانی که خال در آن قرار دارد، فرد باید خطر باقی ماندن جای زخمی دائمی بر روی پوست را در نظر داشته باشد. 

نشانه‌های خال مودار سرطانی

خال‌ها معمولاً در نقاطی از پوست ظاهر می‌شوند که به صورت مداوم در معرض نور خورشید قرار دارند، ولی همیشه هم این اتفاق رخ نمی‌دهد. امکان ظاهر شدن خال‌ها در هر جای بدن وجود دارد.

افرادی که پوست روش‌تری دارند، بیش‌تر از افرادی با رنگ پوست تیره خال بر روی بدنشان ظاهر خواهد شد. بسیاری از افراد دارای تعداد کم و متوسط خال ( ده تا چهل عدد ) بر روی سطح بدنشان هستند. افرادی هم هستند که بیش‌تر 50 عدد خال بر روی سطح پوست خود دارند. 

خال‌های سالم و معمولی اندازه و شکل‌های مختلفی دارند. این خال‌ها از اندازه‌ی کوچک، دارای سطح صاف، یا خال‌های برآمده‌ی بزرگ به اندازه‌ی پاک کن‌های سر مداد متغییر هستند. ویژگی این خال‌ها عبارتند از:

 • خال‌ها گرد و قرینه هستند. 
 • مرز و حاشیه‌ی مشخصی دارد.
 • ظاهر ثابتی دارند و معمولاً تغییر نمی‌کنند. 
 • تک رنگ هستند و به رنگ‌های قهوه‌ای، زرد متمایل به قهوه‌ای، قرمز، صورتی، شفاف و یا حتی آبی دیده می‌شوند. 
 • معمولاً عرض آن‌ها بیش‌تر از 5 میلی‌متر نیست. 

در افرادی که خال زیادتری بر روی پوست خود دارند و بیش‌تر از سایر افراد در معرض آفتاب پوستشان آسیب دیده، شانس ابتلا به سرطان پوست بیش‌تر است. این افراد باید به صورت مرتب تغییرات احتمالی خال‌های خود را بررسی کرده و تحت نظر پزشک متخصص پوست باشند. حتی احتمال تبدیل خال‌های سالم به سرطانی وجود دارد، مانند: 

 • سرطان سلول‌های پایه‌ای ( basal cell carcinoma) 
 • ﺳﺮﻃﺎن ﺳﻠﻮل ﺳﻨﮓﻓﺮﺷﯽ (squamous cell carcinoma)
 • ملانوما (melanoma)

نشانه‌های خال‌های غیر عادی چیست؟


نشانه‌های خال‌های غیر عادی شامل:

 • خال‌های غیرمعمولی دارای ظاهری غیر قرینه هستند
 • دارای حاشیه و مرز نامشخص هستند
 • دارای دو یا چند رنگ (ترکیبی از سیاه، قهوه‌ای، صورتی و سفید) هستند
 • اندازه‌ی آن‌ها بزرگ‌تر از پاک کن سر مدادها است
 • بافت سطحی خال تغییر کند: سخت، خشک، نرم یا برآمده هستند
 • احساس خارش در خال وجود دارد
 • خون ریزی از خال رخ می‌دهد
 • تغییر ناگهانی و یا رشد سریع خال دیده می‌شود.

نشانه‌های اولیه‌ی ملانوما شامل تغییر خال‌های موجود یا ظاهر شدن یک خال جدید است. فرد باید به صورت مداوم تغییرات سطح پوست خود را بررسی کند این راه روشی مطمئن برای تشخیص به موقع ضایعات خطرناک پوستی است. اگر فرد دارای تعداد زیادی خال باشد یا دارای سابقه‌ی خانوادگی سرطان پوست باشد، لازم است که به صورت مرتب به پزشک متخصص پوست مراجعه کند تا خال‌ها به صورت دقیق بررسی شوند. 

فراموش نکنید که داشتن یک خال غیرعادی لزوماً به معنی داشتن سرطان نیست. تیره تر شدن و یا روشن تر شدن خال‌های معمولی در طول زمان امری طبیعی است. اما اگر فرد متوجه‌ی تغییراتی غیر طبیعی در پوست خود شد، بهتر است که با متخصص مشورت کند. متخصص می‌تواند خال را برداشته و جهت بررسی بهتر نمونه را به آزمایشگاه تشخیص طبی بفرستد. 

سخن پایانی

اگر متوجه شدید که بر روی سطح پوست شما خال مودار وجود دارد، در بسیاری از موارد دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. وجود مو بر روی سطح یک خال نشان دهنده‌ی سالم بودن فولیکول موی زیر آن و سلول‌های پوستی بالای آن است. در بسیاری از موارد این خال‌ها سرطانی نخواهند شد. 

اگر شخص از داشتن خال ناراضی باشد، میتواند خود موی خال را بردارد، یا اینکه با مراجعه به متخصص پوست کل خال را خارج کند. اگر فرد به خاطر احتمال ابتلا به سرطان پوست نگرانی‌های زیادی داشته باشد، میتواند به متخصص مراجعه کند. پزشک در صورت نیاز از منطقه‌ی مورد نظر نمونه برداری کرده و آزمایش‌های پزشکی مورد نیاز را انجام خواهد داد. 

منبع:

healthline

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
55 نظرات
 1. سلنا می گوید

  سلام خسته نباشید خانم دکتر. من گوشه لب پایینم البته رو لب نیست یکم پایین تره ،یه خال کوچیک برجسته سیاه دارم که میگن ماده اس و یکی دوتا مو هم روش درمیاد که با موچین بر میدارم. خواستم بپرسم این خال برجسته سیاه رو‌ میتونم بردارم یا خطرناکه تروخدا راهنمایی ام کنید ممنونم

 2. حسین می گوید

  سلام خسته نباشید من رو شونه سمت راستم یک خال گرد به ندازه ۲ هست مو روش زیاده
  بنظرتون مشکلی هست آیاا؟

 3. یکی می گوید

  ممنون از مطالب خوبتون …خیلی کمک کننده بود

 4. ناشناس می گوید

  سلام من یه حال تو پیشونی دارم که قهوه ای هستش گرده میتونید با لیزر برش دارید

 5. Puria می گوید

  سلام
  یه خال بالای لبم دارم که سبیل ازش دراومده
  بعد برداشت خال اون قسمت جاش خالی میمونه و سبیل رشد نمیکنه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بستگی به سایز خال داره، اگر بزرگ باشه احتمال اسکار بیشتر هست
   اگر زیر نظر متخصص” پوست اقدام کنین عوارض کمتر خواهد بود

 6. Goli می گوید

  سلام بنده دختری۵ساله دارم ساق پاش ی خال ریزی داره ک یکم برجستس و دورنگه حاشیه قهوه ایی پررنگ و قهوه ایی روشن روشم مو داره نگرانم بنظرتون خطرناکه؟؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر از بدو تولد داشته خطرناک نیست ولی ویزیت شه و تغییرات سایز و شکل و رنگش رو مرتب چک کنین

 7. زهرا می گوید

  سلام من۱۹ سالمه یه خال بالای لبم دارم از بچگی بوده و با مرور زمان بزرگ ترشده و شکل دایره مانند داره و رنگشم قهوه ای تیره است روشم موهای ریز هست اگه اقدام به برداشتن کنم باید زیر نظر پزشک باشه؟
  یا میتونم تو خونه خودم اقدام کنم!

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بله حتما زیر نظر پزشک متخصص” پوست

 8. ....... می گوید

  سلام خسته نباشید
  من ۲۹ سالم و در قیمت ران پام یم خال خیلی ریز کمی بزرگتر از سرسوزن دارم که چند وقیه رنگش تیره تر شده ولی نه درد دارم نه بزرگ و حتی صاف و برآمدگی نداره و یک تار مو ازش بیرون زده فقط تغییر رنگش نگرانم کرده آیا نگرانی دربارش وجود داره؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر انقد ریز هست فعلا خیر
   اگر رنگش عوض شد یا سایز تغییر کرد ویزیت شین

 9. ناشناس می گوید

  سلام خسته نباشید .. من يه خال روی گونه هام دارم سیاهه.یکی دوتا موروش داره.بزرگ نشده و سیاهه.ميشه بالیزر برش داشت .. سرطانی نیست ..

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   برای برداشتنش زیر نظر متخصص” پوست یا جراحی پلاستیک اقدام کنین

 10. ناشناس می گوید

  خال برجساه رو چانه داشتم ۲ بار لیز کردم درامد ولی کوچکتر شد روش ناخن کشیدم یذرهش کنده شد اما یه نمه خون اومد الان قرمز شده به بادمجونی یکم کمرنگ تر میزنه خطرناکه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بزارین دوره نقاهتش تموم شه و کامل خوب شه
   اگر تغییر رنگ و سایز داد بررسی بیشتر صورت بگیره

 11. بیتا قربانی می گوید

  سلام وقت بخیر عذر میخوام دختر من هفت سال و نیمشه یه خال وسط پیشیونیش هست مادر زادی هست نوزادی به اندازه ی کوچیکی داشت الان حدودا یک سانت شده و مو داره و صافه بخوام برش دارم بنظرتون زمان مناسبی هست یا نه با توجه به سنش

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   از نظر سن مشکلی نیست

   1. بیتا قربانی می گوید

    خیلی ممنون از لطف شما

    1. مشاور سلامتی می گوید

     خواهش میکنم

 12. حسین می گوید

  سلام ببخشید خال خیلی کوچک سیاه گرد با مو کش دستش زدم نیومد بیرون حالا مشکلی پیش نمیاد ‌‌کمیهم درمانش کردم لطفاً زود جواب بدید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگه سایز و رنگش تغییر نکنه خیر موردی نیست

 13. هادی می گوید

  سلام من یه خال گوشتی بزرگ اندازه یک بند انگشت بین کمر و باسن که البته از بچگی بوده دارم و یدونه خال با اندازه نصف اون ولی معمولی در همان نواحی دارم می خواستم ببینم نیاز به مراجعه به پزشک هست برای برسی

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگخ بزرگتر نشده و تغییر رنگ نداده و اذیت نیستین خیر
   اما از نظر سایز و رنگ باید همیشه چک کنید

 14. م اربابی می گوید

  با سلام من روی صورتم یک خال کوچک مودار دارم ومیخام برش دارم آیا خطر ابتلا ب سرطان وجود دارد یانه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   خیر

 15. امیرحسین قبادی می گوید

  سلام خسته نباشید من یک خالی دارم رو پشت پام که نمیدونم دقیقا اصلا خاله یا چی یعنی از قدیم بوده فک کنم از بچگی و جدیش نگرفتم از پشت ران تا پشت زانو ادامه پیدا کرده سیاه مایل ب قهوه ایی یا زرده و روش موی خیلی بیشتری درمیاد چیزی ک نگرانم کرده اینه که قبلا تا پشت زانوم نبود ولی الان اومده پایین تر اصلا نمیفهمم خیلی هم بد دیده میشه تو ظاهر نظرتون چیه برم پیش دکتر خوب میشه یعنی میره؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز
   چون بزرگ شده حتما باید معاینه و در صورت نیاز برداشته بشه
   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص پوست، مو و زیبایی مراجعه کنید.

 16. minam می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  جای خال گوشتی که برداشته شده تا چه حد عمیقه آیا با لیزر میره؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عميق نيست چون بخيه ميشه
   بله با ليزر هم ميره

 17. تینا می گوید

  سلام خانوم دکتر وقتتون بخیر خسته نباشید
  من ۱۲ سالمه و یه خال بزرگ کنار اَبروم دارم که موهم داره توش و اینکه الان یه مدته درد شدیدی میگیره و گاهی اوقاتم دردش خوب میشه و الان من واقعا استرس گرفتم که شاید خال سرطانی باشه میشه لطفا بهم بگین ممنونتون میشم??

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بايد خارجش كنيد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص پوست، مو و زیبایی مراجعه کنید.

 18. M m می گوید

  سلام من یک خال مودار از زمان تولد ب اندازه یک بند انگشت روی صورتم دارم حاشیه اون کمی نامنظم هستش اندازشم بزرگه اما درد و خونریزی و تغییر اندازه و رنگ نداره
  ب خاطر اینکه ظاهر زیبایی نداره میخام خال رو بردارم
  چ سنی این کارو انجام میدن؟؟؟؟؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام ١٦ سالگي ميتونيد خارجش كنيد

 19. ناشناس می گوید

  سلام من یک خال مودار از زمان تولد ب اندازه یک بند انگشت روی صورتم دارم حاشیه اون کمی نامنظم هستش اندازشم بزرگه اما درد و خونریزی و تغییر اندازه و رنگ نداره
  ب خاطر اینکه ظاهر زیبایی نداره میخام خال رو بردارم
  چ سنی این کارو انجام میدن؟؟؟؟؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بهتره بعد از ١٦ سالگي خارجش كنيد

 20. hemn می گوید

  سلام . من یک خال رو گرونم دارم که سیاه و برجسته هم هست . میشه با موگیر برش دارم.

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بايد توسط متخصص پوست خارجش شه لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص پوست، مو و زیبایی مراجعه کنید.

 21. آسو می گوید

  سلام من۳۰سالمه وازبچگی روی صورتم‌‌خالهای موداردارم‌وبرای یک خانم اصلا خوشایند نیست اندازشون تغیر نمی کنه ‌ورنگشون سابته می تونم خالهامو دربیارم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بله عزيزم ميشه

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص پوست، مو و زیبایی مراجعه کنید.

 22. پریا می گوید

  سلام من یک خال روی دستم دارم و قهوه ای هست و روشم مو داره ۱۲ سالم هست طبیعی هستش؟ درد نداره اصلا چون میخواستم مو یی که توش رشد کرده رو بکنم.

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام اگه حاشيه خالتون منظمه مشملي نداره اما اگه حاشيه نامنظم هست تغيير رنگ داده يا سايزش بزرگ سده بايد نمونه برداري كنيد ازش

 23. سحر می گوید

  سلام ببخشید من می خوام خالمو بردارم خالم موداره می ترسم و دو سه ماه یکم درد می کنه باید قبل از برداشتن باید پیش متخصص برم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بابد خالتونو پيش متخصص پوست ورداريد تا براي آزمايشگاه پاتولوژي نمونش ارسال شه

 24. رکسانا استادهاشم می گوید

  سلام وقت بخیر
  من از بچگی یه خال قهوه ای رنگ برجسته زیر گردن بالای سینه دارم که الان از ظاهرش ناراضی هستم و مو دار شده
  امکان برداشتنس هست یا ممکنه سرطانی باشه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام باه ميتونيد ورش داريد
   اگه سايزش تغيير كنه خونريزي بده و حاشيش نامنظم شه احتمال سرطاني شدنش مطرحه

  2. مریم می گوید

   سلام خسته نباشید. دختر ۲۳ساله ی من از بچگی یه خال پشت سرش هست کمی پایینتر از گوش، این خال سطح نامنظمی داره و رنگش تیره هست. البته قبلاً اینقدر بزرگ نبود الان ۳/۴سالی میشه کمی بزرگتر شده اندازه‌ی قطر مداد شاید هم کمی بزرگتر. همین یه خال و داره و دردی هم نداره. ممکنه این خال خطرناک باشه؟

   1. معصومه می گوید

    سلام خسته نباشید خانم دکترمن از بچگی ی خالی زیر بینیم بود به اندازه ی لوبیا بود و زیر نظرپزشک درش اوردم ولی الان جای خالم برجسته شده چرا وباید چیکار کنم البته مودارهست والان دردوران لیزر موش هستم ممنون میشه راهنماییم کنید

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام
     احتمالا کلویید شده
     بهتره فعلا لیزر اون ناحیه برای رفع مو نکنین و اول توسط متخصص پوست ویزیت شین تا برای کولویید درمان صورت بگیره

 25. Niloofar می گوید

  سلام من ۱۳ سالمه یه خال وست قفصه سینه دارم کوچیک هست سطحش صاف هست ولی وقتی لمسش میکنم برامدگی داره لطفا بهم بگین خال غیر عادی هست یا نه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام اگه حاشيش صافه منظمه تغيير سايز نداده بله نرماله

 26. Parisa می گوید

  سلام وقت بخیر من ۲۵سال دارم نزدیک به یکی دوسال میشه روی کتفم یه دانه کمرنگ صاف هست که کوچیکه رنگش به قهوه ای خیلی روشن میزنه ،اندازش اصلا تغییر نکرده درد یا خارش هم نداره ،مثل بقیه نواحی هم مو ازش خارج شده ،نمیدونم چیه خیلی نگرانم ،سطحش صافه ولی وقتی لمسش میکنم متوجه برآمدگیش میشم ،این چی میتونه باشه ؟آیا خطرناکه ؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بايد نمونه برداري شه
   هر ضايعه جديد رنگي در بدن نيازمند بيوپسي و معاينه توسط متخصص پوست هستش

   1. ناشناس می گوید

    سلام خسته نباشید ببخشید من بدنم خال های زیادی دارد هم بزرگ هستن هم دونه دونه از بچه گی هم داشتم مادر زادی هست آیا درمان دار با خیرممنون

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام بله درمانش جراحي و خارج كردن خالهاتونه ( در مطب توسط متخصص پوست انحام ميشه)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر