علت درد زانو چیست؟

 • 1398-11-30
 • ۲۰۴۷۷ بازدید
 • 179
علت درد زانو چیست؟

علت زانو درد چیست؟ اگر این روزها دچار درد در زانوی پا شده‌اید احتمالا می‌خواهید بدانید که دلیل آن چیست؟ در این مقاله به عواملی که احتمال دارد علت درد زانو باشد می‌پردازیم.

فعالیت و تحرک بهترین کاریست که شخص برای سلامت مفاصل و دیگر قسمت‌های بدن می‌تواند انجام دهد. با این همه امکان جراحت و آسیب هم وجود دارد و زانو هم یکی از مناطق بدن است که اغلب صدمه می‌بیند.

بیشتر بخوانید: علت درد ساق پا چیست؟

علت زانو درد چیست؟

کشیدگی رباط‌ها ، پارگی مینیسک، التهاب تاندون و سندروم زانوی دونده از جمله مشکلات شایع زانو است. اگر یک آسیب قدیمی زانو داشته باشید که به درستی درمان نشده باشد، امکان دارد دوباره سر باز کرده و شما را آزار دهد. 

علت درد زانو چیست؟

دیگر دلایل درد زانو

سایر عللی که باعث درد زانو می‌شوند، عبارتند از:

التهاب کیسه‌های مفصلی :

بورس یا کیسه سینوویال کیسه‌ای حاوی مایع است که محل آن زیر پوست و روی مفصل است. زمانی که مفصل حرکت می‌کند این کیسه مانع از ساییدگی می‌شود. استفاده‌ی زیاد، افتادن فراوان، خم شدن و زانو زدن مکرر دلیل اصلی آسیب به بورس روی کاسه‌ی زانو است که به درد و تورم منجر می‌شود. پزشکان به این بیماری التهاب کیسه‌های مفصلی کشکک زانو  می‌گویند. 

در رفتگی کاسه یا کشکک زانو :

در پی در رفتگی، کاسه‌ی زانو از جای اصلی خود جدا شده و درد و تورم ایجاد می‌شود.

سندروم ایلیوتیبیال:

ایلیوتیبیال بافت سخت و محکمی است که از لگن به سمت قسمت خارجی زانو کشیده شده است. اگر فعالیت فرد زیاد باشد، این بافت به مرور زمان ملتهب شده و باعث درد در قسمت خارجی زانو خواهد شد.  این سندروم در دوندگان در هنگام پیمودن سراشیبی رخ می‌دهد.

پارگی مینیسک:

گاهی اوقات آسیب زانو منجر به پاره شدن رباط داخل زانو و ایجاد درد و تورم در محل زانو خواهد شد. در افرادی که از نظر فیزیکی بسیار فعال هستند، پارگی مینیسک پا امری عادی است. 

بیماری ازگود اشلاتر:

این بیماری زمانی رخ می‌دهد که فرد جوان است و استخوان و سایر قسمت‌های زانو در حال تغییر هستند. این بیماری باعث می‌شود که یک برآمدگی دردناک زیر زانو در محلی که‌ یک تاندون زانو را به ساق پا متصل می‌کند، ایجاد شود. 

فعالیت بدنی زیاد و تحریک قسمت پایینی زانو باعث ایجاد این بیماری می‌شود. درد ناشی از این بیماری با گذشت زمان بر طرف می‌شود. بیماری ازگود اشلاتر در میان دختران و پسران نوجوان شایع است. 

علت درد زانو چیست؟

آرتروز

این نوع از التهاب مفاصل یکی از نتایج طبیعی افزایش سن است و معمولاً در افراد بالاتر از 50 سال دیده می‌شود. در هنگام ابتلا به این بیماری، زمانی که فرد فعالیت بدنی انجام می‌دهد زانوهایش دردناک و متورم خواهند شد. مفاصل درگیر با آرتروز معمولاً در ابتدای روز و در هنگام صبح سخت و دردناک می‌شوند. 

التهاب تاندون کاسه یا کشکک زانو:

در این بیماری تاندونی که کشکک زانو را به ساق پا متصل می‌کند، ملتهب می‌شود. تاندون‌ها بافت‌های سخت و محکمی هستند که ماهیچه‌ها را به استخوان‌ها متصل می‌کنند. اگر فعالیت فرد زیاد باشد، تاندون‌ها ملتهب و دردناک خواهند شد. پرش زانو نام دیگری برای این بیماری است و پریدن‌های زیاد مهم‌ترین و اصلی‌ترین دلیل بروز آن است. 

سندرم درد پاتلوفمورال :

متعادل نبودن ماهیچه‌ها، سختی آن‌ها و بروز مشکلاتی در رباط‌ها مهم‌ترین دلیل بروز این بیماری است. سندروم درد پاتلوفمورال باعث درد زانو و قفل شدن آن می‌شود، به این معنی که پاها به صورت ناگهانی توان تحمل وزن شما را نخواهند داشت. این بیماری به دلیل آسیب و جراحت زانو رخ نمی‌دهد و در زنان بسیار شایع‌تر است.

بیشتر بخوانید: علت درد کف پا چیست؟

علت درد زانو چیست؟

علایم آسیب زانو چیست؟

بدون شک آسیب زانو آزار دهنده است. ولی نوع درد و جایی که احساس می‌شود، بسته به نوع مشکل متفاوت خواهد بود. شما ممکن است این موارد را احساس کنید:

 • درد زانو، خصوصا زمانی که زانو را خم و راست می‌کنید. (خصوصاً زمان پایین آمدن از پله‌ها)
 • ورم زانو
 • حرکت مشکل زانو
 • قفل شدن زانو
 • عدم امکان قرار دادن وزن زیاد روی زانو

در صورت داشتن این مشکلات به پزشک مراجعه کنید. او برای بررسی دقیق‌تر وضعیت زانو رادیولوژی و برای مشاهده‌ی جزئیات وضعیت زانو از MRI استفاده می‌کند.

علایم آسیب زانو چیست؟

کارهایی که برای التیام درد زانو باید انجام داد؟

برنامه‌ی درمانی درد زانو به نوع آسیب بستگی دارد. اگر آسیب خفیف تا متوسط باشد معمولاً به خودی خود رفع می‌شود، برای اینکه روند بهبودی سرعت پیدا کند، شما می‌توانید:

 • به زانوی خود استراحت داده و چند روز حرکات سنگین انجام ندهید.
 • بر روی زانوی آسیب دیده یخ بگذارید. سرما درد و تورم را کاهش می‌دهد. هر سه تا ۴ ساعت به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بر زانوی آسیب دیده یخ بگذارید. این کار را دو یا سه روز تا زمانی که درد برطرف شود، ادامه دهید.
 • زانو بند ببندید. از پانسمان‌های دارای قدرت کشسانی و زانو بندهای مخصوص دور مفصل زانو استفاده کنید. این کار علاوه بر پشتیبانی از زانو از تورم هم جلوگیری می‌کند.
 • برای کاهش تورم، زمانی که دراز می‌کشید یا می‌نشینید یک بالشت کوچک زیر زانوی خود قرار دهید. این کار زانو را بالاتر از حد طبیعی نگه خواهد داشت.
 •  دارای ضد التهاب غیر استروئیدی (Nonsteroidal anti-inflammatory drugs (NSAIDs)) مانند ایپوبروفن یا ناپروکسن به کاهش درد و تورم کمک خواهد کرد. البته از مصرف خودسرانه هرگونه دارویی خودداری کنید و این داروها را با تجویز پزشک مصرف کنید.
 • دستور استفاده از دارو بر روی جعبه ذکر شده، آن را با دقت مطالعه کنید. از آنجایی که مصرف این داروها عوارض جانبی به دنبال دارد، پیش از مصرف حتماً با پزشک در مورد آن‌ها مشورت کنید.
 • اگر پزشک اجازه می‌دهد ورزش‌ها و حرکات کششی و قدرتی انجام دهید. در غیر این صورت باید در جلسات فیزیوتراپی شرکت کنید.

کارهایی که برای التیام درد زانو باید انجام داد؟

برخی افراد مبتلا به درد زانو به کمک بیش‌تری نیاز دارند. برای مثال اگر به التهاب کیسه مفصلی دچار هستید، پزشک احتمالاً مایع اضافی موجود در کیسه‌ی مفصل زانو را خارج خواهد کرد. اگر به التهاب مفاصل مبتلا باشید، پزشک برای کاهش التهاب داروهای کورتیکواستروئیدی به محل تزریق خواهد کرد. اگر رباط پا پاره شده باشد و یا جراحت‌های سخت بیش‌تری رخ داده باشد، گاهی نیاز به انجام عمل جراحی وجود دارد.

بیشتر بخوانید: علت درد استخوان چیست؟

چه زمانی زانوی آسیب دیده بهتر می‌شود؟

زمان بهبودی و ریکاوری کامل به نوع آسیب زانو بستگی دارد. همچنین سرعت بهبودی برخی افراد به صورت طبیعی بیش‌تر از سایرین است.

وقتی درد زانو بهتر شد، از پزشک خود در مورد فعالیت‌های ورزشی که قادر به انجام آن هستید، سوال کنید. برای مثال به دوندگانی که به تازگی بهبود پیدا کرده‌اند، توصیه می‌شوند که شما کرده و انواع ورزش‌های کاردیو با شدت پایین را انجام دهند.

چه زمانی زانوی آسیب دیده بهتر می‌شود؟

هر فعالیتی که انجام می‌دهید، فراموش نکنید که عجله نکنید و تا زمانی که علایم و نشانه‌های زیر را مشاهده نکردید به فعالیت منظم ورزشی قبل از آسیب زانو برنگردید:

 • زمانی که زانو را خم و راست می‌کنید، دردی احساس نمی‌کنید.
 • در زمان پیاده روی، دویدن، پریدن یا چرخیدن دردی در زانو احساس نمی‌کنید.
 • قدرت زانوی آسیب دیده به اندازه‌ی زانوی سالم باشد.

اگر پیش از بهبود کامل فعالیت‌های سنگین انجام دهید، امکان آسیب دوباره به زانو وجود خواهد داشت.

چگونه می‌توان از درد زانو جلوگیری کرد؟

با وجود اینکه امکان جلوگیری از همه‌ی آسیب‌ها وجود ندارد اما فرد می‌تواند احتمال بروز آن‌ها را تا حد زیادی کاهش دهد.

 • در صورت زانو درد ورزش نکنید.
 • اگر می‌خواهید شدت فعالیت ورزشی خود را زیاد کنید، این کار را به صورت تدریجی انجام دهید.
 • قبل و بعد از ورزش کردن حرکات کششی انجام دهید.
 • در هنگام ورزش کردن، خصوصاً اگر حرکت با زانو زدن همراه است، برای جلوگیری از ورم کیسه‌ی مفصل زانو از زانو بند استفاده کنید. 
 • کفشی بپوشید که اندازه بوده و به خوبی از پای شما محافظت می‌کند.
 • ماهیچه‌های ران را با انجام حرکات کششی و قدرتی قوی کنید.
 • اگر اضافه وزن دارید، چند کیلوگرم کم کنید. کاهش وزن از فشار اطراف مفاصل به خصوص مفصل زانو کم می‌کند.

آیا درباره‌ی موضوع این مقاله پرسشی دارید؟ اگر سوالی دارید که در این مقاله به آن پاسخ داده نشده است، می‌توانید سوالات خود را در قسمت نظردهی بنویسید تا پزشکان دکتر دکتر در کوتاه‌ترین زمان ممکن به سوالات شما پاسخ دهند.

منبع: 

webmd

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «علت درد زانو چیست؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

179 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام من چن سال پیش عمل رباط و مینیکس انجام دادم الان از زانو تا مچ پا سمت چپ درد میکنه و یه برجستگی پایین تر از زانو و سمت چپ زانوم هست

  • سلام لادمه سونوگرافي يا ام ار اي زانو بديد تا مشخص شه چقد زانوتون التهاب داره

 2. سلام وقت بخیر
  ببخشید من اخیرا درد زانو دارم و نمیدونم علتش چیه
  ورزش نمیکنم و پشت کنکوری ام و پشت میز نشستم و بیشتر به صورت چهارزانو
  ممکنه به این علت باشه؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

 3. سلام و خسته نباشید ، عرض پوزش ک مزاحم میشم
  زانو درد مزمنی دارم به مدت چند ساله ؛ فکر میکنم شروعش تو دوران آموزشی سربازی بود و بخاطر بد رژه رفتن و بعدش هم چون زیاد سرپا بودم بخاطر شغلم ، این درد نسبتا خفیف موقعی ک فعالیت میکنم خودشو نشون نمیده اما وقتی ک رو صندلی میشینم یا دراز میکشم این درد شروع به ازاد شدن میکنه
  محل درد هم جلوی زانو هست و تا حدی زیر کشکک زانو
  ممنون میشم راهنماییم کنین و اگه بشه علت درد رو بگین

 4. سلام خانم دکتر
  چند ماهی از تردمیل روزانه یک ساعت استفاده کردم الان قسمت داخل پای راستم از ناحیه زانو شش سانتی متر پایی نتر از زانو و سمت داخل زانو به شدت درد گرفته راه درمانش و علتش و اسم بیماری چی هست ‌.ممنون از لطفتان

 5. سلام خسته نباشید خانم دکتر وقت بخیر ببخشید مزاحمتون شم یه چند ماهی هست هر دو زانوم درد میکنه امروز از صبح هم زانو راستم درد داره و یکم گرفتگی داره و دردشم به پشت زده لطفا راهنمایی بکنید مدیونتم.

 6. سلام خدمت خانم دکتر ببخشید یک سالی میشود که کنار زانوی چپم یک درد خفیف وزیرزانوم گاهی درد میکنه مشکل چیه میتونه باشه سنم ۲۶ آقا هستم به درازای خدمت سربازی بودم بعد از دوره آموزشی این طور شدم

 7. سلام من زانوی راستم درد دارد بطوریکه نماز خواندن برآیم دشوار است لطفا علت ودرمان آن را توضیح دهید

  • سلام علتش ارتروز هست
   درمان هم وزن كم كردن
   تقويت عضلات چهار سر ران
   استامينوفن ٥٠٠ ميلي گرم هر ٨ ساعت يكي
   مكمل روماتيدين هر ١٢ ساعت يكي

 8. با سلام. ۵۲ سالمه مدت زیادیست از هردو زانوهایم درد می کشم به پزشک خیلی مراجعه کرده ام رادیولوژی انجام داده ام تشخیص دکتر آرتروز بوده انواع قرض و ویتامین مصرف کرده ام ولی هیچ نتیجه ای نگرفته ام .خواهشا راهنمایی ام کنین.

 9. سلام خانم دکتر ،من ۳۲سالم چندوقت یکبارزانوی سمت چپم دردمیگیره ‌خوب میشه اماالان بلندشدن نشستن یاتحرک داشتن برام سخت میشه ودردناک وکمی تورم داره همینطورانگشتای دست راستم مفصلاش دردداشت وتورم ،ممنون میشم راهنمایی کنید

 10. سلام خسته نباشیدبرای درمان ودردآتروززانوم ازچه دارویی استفاده کنم.باتشکر

 11. سلام خانم دکتربنده برای آتروززانوازچه دارویی استفاده کنم خیلی درددارم روزهاکارم خیلی زیاده استراحت کافی ندارم غیرازنظافت خانه خودم برای نگهداری سالمنددرمنزل انجام میدم ازچه دارویی استفاده کنم که دردش کمتربشه .متشکرم

 12. سلام وخسته نباشید۴۵سال سن دارم مدت۳یا۴ماه است دردزانوی پای سمت راست به شدت دردمی کندمثل اینکه جایی کوبیده باشم اونجوری دردمی کندهنوزدکترنرفتم .به نظرشماخطرناک هست؟

 13. سلام دکتر ممنون از زحماتتون من مردم ۳۰ سالمه ۱۰ساله از درد زانو رنج میبرم از موقعی که درحال دویدن زمین خوردم این درد به مدت ۱۵ روز همرام بود وبعد از یکسال دوباره به سراغم اومد و یواش یواش این درده نزدیکتر شد تا الان که یکسره درد میکنه فقط موقعی که کار میکنم گرم میشه دردش کم میشه بعضی وقتا محو میشه دکتور ارتوپدی رفتم هیچ مشکلی میگه نیست فقط کمبود ویتامین دی دارم کارم کارساختمانی کاشی کارم کارم رو زانو نشسته هستم اکسر وقتا درد کلافم کرده هرجا می رم هیچ نتیجه ی حاصل نشد؟

 14. سلام من ۶۲ سالم هست چند روزی است که زانوم بخصوص موقع رانندگی و از پله پایین اومدن درد می کنه زانو بند می بندم بهتره ولی باز می کنم باز کمی درد داره موقع بستن پام

 15. سلام وقت بخیر من ۲۲ سالمه و یک هفتست قسمت داخلی بالای زانوی راستم‌ بصورت ناگهانی موقع بلند شدن از حالت نشسته روی دوپا درد گرفته و حالت تیر کشیدگی داره ،از ژل های موضعی استفاده کردم چندان تاثیری نداشته ، ممکنه چیز جدی باشه؟

 16. سلام یه هفته هس که زانوی راستم دردمیکنه نه میتونم راه برم نه چهاردستوپا بشینیم رادیولوژی هم رفتم چیزی نشون نداده

 17. سلام من زانوی چپم یهو تیر میکشه خیلی شدید جوری که اگه سرپاباشم میوفتم چیکار کنم ازصبح همینجوریع

  • سلام
   جهت راهنمایی بهتر از مشاوره تلفنی رایگان دکتر دکتر استفاده کنید

 18. سلام خانمی ۲۳ ساله هستم دوتا زایمان سزارین داشتم مدتی زانو هایم درد داشت اما بعد مدتی خود به خود بهتر میشد اما حالا چند ماهی است که پشت ساق پشت زانو و کلا اطراف زانو هایم به شدت درد دارند در زمانی که سرپا هستم دردی احساس نمیکنم اما به وقت استراحت خصوصا شبها پاهایم تب دارند صدا میدهند و به شدت درد میکنند لطفاً راهنمایی کنید

  • سلام
   از آن جا که درد شما با استراحت تشدید می شود نوع درد شما در رده درد های التهابی قرار می گیرد
   نیاز است مفاصل دیگر از نظر درد و التهاب معاینه شوند
   به روماتولوژیست مراجعه فرمایید

 19. سلام من تری گلیسرید کلسترول و قند و اسید اوریک بالا داشتم با رژیم و قرص توسط دکتر پایین اوردمشون البته تری گلیسریدم ۲۰۰ و قندم هم هنوز کمی بالاست ولی یک هفته است به شدت زانو درد پیدا کردم هر دو زانو و مچ پای چپ به نظرتون چکار کنم کمی اروم شه

 20. سلام من مدتی هست که زانوی راستم درد میکنه انگار که دارن پام رو با گوشت کوب ویزنن لطفا راهنمایم کنین

 21. سلام از زمانی که حرکات کششی انجام میدادم زانوهایم درد دارن علتش ممکن بخاطر فشار باشه

  • سلام
   بله ممکن است
   تمام حرکات ورزشی سنگین باید اصولی و زیر نظر فرد آموزش دیده انجام شوند

 22. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما ممنون میشم راهنماییم کنید
  من ۳۳ سالمه ورزش مرتب هم انجام میدم هفته ای ۲ جلسه فوتبال میرم چند ماهی میشه که زانوم درد میکنه بیشتر هم قسمت پشت زانوم هست نمیتونم زیاد فشار بیارم روی زانوم موقع چهار زانو نشستن دردش بیشتر میشه و چند دقیقه که بشینم هنگام برخاستن دردش زیاد میشه کمی هم که بی تحرک میزام زنومو موقع جمع و باز کردن سخت میشه برام ایا لازم هست پیش متخصص برم !

  • سلام
   مراجعه به ارتوپد و بررسی و معاینه رباط و مینیسک زانو پیشنهاد می شود

 23. سلام من چندروزبود که ازارنج تانوک انگشتهای دستم درد میکرد وکمی بعد انگشتهام ناتوان شدن
  الان زانودرد درهردوزانو وکمردردخفبف دارم سرگیجه هم گاهی اوقات دام
  علت این چیه
  لطفاجواب بدیدخیلی نگرانم

  • سلام لطفا اين آزمايشات را انحام بديد و توسط متخصص داخلي ويزيت شيد
   Cbc.diff
   Esr crp ldh
   Ana
   Anca
   Anti-ccp
   Rf
   U/A
   Tsh

 24. سلام خسته نباشین مدتیه زانوی چپم خیلی درد میکنه مسکن هم اثری نداره قبلا یه بار تاندونش پاره شد وعمل جراحی کردم آیا احتمال اوت کردنش هست باتشکر

  • سلام اگه رعايت كنيد و وزنتون زياد نباشه خير احتمال عودش كمه

 25. سلام من از قرصهای چاقی استفاده می کردم چند ماه هست که دیگه استفاده نمیکنم حالا زانوهام وقتی یه مدت سرپا می ایستم وقتی تکون میدم خیلی درد میکنن

 26. سلام مدتیست خیلی درددرزانوی چپم حس میکنم وقتی ازپله پایین وبالامیروم دردشدیدترمیشود میشه راهنماییم کنید باتشکر

 27. باسلام. مقاله بسیار عالی بود. خسته نباشید. درد ناشی از بالا رفتن از پله ها در زانو دلیلش چی میتونه باشه و چجوری درمان میشه؟ ۴۵ سالم هست و خانم هستم. کمبود ویتامین دی هم دارم. ولی کلسیمم خوبه. درضمن، مصرف قرص کلسیم_دی برام عوارض میده. ممنونم که راهنمایی میفرمایید.

 28. سلام سه جهار ماهی است که زانو درد شدید( قسمت داخلی زانوی چپم ) دارم و امکان دکتر رفتم هم ندارم لطفا کمک و راهنمایی کنید ممنون

 29. سلام من ۱۷ سالمه یه مدتی بود که فقط زانوم هنگام جمع و باز کردنش صدا می داد مثل تق الان دو سه روزی هست که اون صدای تق نسبتا خیلی تکرار؟میشه و یه مقدار کمی هم درد داره

  • سلام
   صدا مربوط به حرکت تاندون ها و مفاصل می باشد
   جای نگرانی نیست

 30. سلام آقای دکتر
  من خانمی هستم ۵۵ ساله که مفصل انگشت شصت پای سمت چپم چند وقتی هست که ورم مختصری داره و انگار انگشتم خشک شده و دردی مثل وارد شدن سوزن داره. اخیرا هم ضربه ندیده. لطفا راهنمایی می فرمایید. با تشکر

  • سلام
   دوست عزیزم
   باید معاینه پا و عکس رادیولوژی انجام شود
   میتواند عفونت مفصل و نقرس و….مطرح باشد

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر