درد شکم در سمت چپ هشداری برای کدام بیماری‌ها است؟

درد شکم در سمت چپ

درد شکمی از دلایل اصلی مراجعه  به پزشک است. درد شکمی سمت چپ می‌تواند ناراحت‌کننده یا ناخوشایند باشد. علل و عوامل زیاد باعث ایجاد درد شکم در سمت چپ می‌شود. اغلب دردهای شکمی در سمت چپ هیچ جای نگرانی ندارد و با مراقبت‌های ساده پزشگی به سادگی پیشگیری یا درمان می‌شوند.

درد شکم در سمت چپ شایع بین افراد

درد شکم یک علامت رایج است که منجر به میلیونها بازدید سرپایی می شود و در واقع یکی از رایج ترین علل مراجعه به پزشک است. درد شکم در سمت چپ بسیار شایع است. از آنجا که زنان به طور مشخص اندام های بیشتری دارند نسبت به مردان در ناحیه شکمی دارند (رحم، لوله های فالوپ و تخمدان)، احتمال بیشتری دارد که از درد شکمی در این ناحیه نسبت به مردان رنج ببرند. همچنین شرایط خاص بیماری های که در زنان نسبت به مردان شایع تر است موجب درد شكم در سمت چپ زنان می شود مانند کیست تخمدان یا سندرم روده تحریک پذیر که در زنان بیشتر است. هر گونه آسیب یا عفونت یا فشار روی هر یک از اعضای بدن در سمت چپ شکم ممکن است به درد شکمی سمت چپ منجر شود.

گاهی ممکن است درد این قسمت شکم از اندام هایی که در این ناحیه مستقر نیستند، ایجاد شود مانند درد در بیضه چپ در مردان که می تواند به سمت چپ شکم منتقل شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر از بیماری‌های درد شکمی، «کتابچه بیماری‌های درد شکمی» با استفاده از فرم زیر دریافت کنید.

 

اندام های قسمت چپ شکم

برای درک بهتر مبدا و علل درد شکم در سمت چپ، مهم است که اندام های سمت چپ شکم را بشناسیم. اندام هایی که در این قسمت مسبب درد می شوند عبارتند از بخش هایی از تخمدان، رحم، بخش هایی از روده کوچک، طحال، روده بزرگ، کولون سیگموئید و کولون نزولی، لوله فالوپ سمت چپ و حالب چپ هستند.

علائم درد شکم در سمت چپ

علایم درد شکم سمت چپ به انواع حاد و مزمن، مبهم و آشکار، مداوم و تناوبی تقسیم می شود. درد در این ناحیه امکان دارد با علایمی همچون: تهوع، استفراغ، تب و لرز، بی اشتهایی، حساس شدن به لمس و احساس سنگینی در این ناحیه همراه باشد.

علل اصلی ایجاد درد شکم در سمت چپ

درد شکم در هر قسمتی از شکم یک نشانه ای دارد و نمایانگر یک بیماری متفاوت است. بیماری های و دلایل اصلی ایجاد درد شکم در سمت چپ را با هم بررسی می کنیم.

دیورتیکولیت

به حالتی که در جداره داخلی روده بزرگ یا کولون کیسه های برآمده تشکیل می شود، به این حالت دیورتیکولیت می‌گویند. به تدریج این کیسه‌ها دچار عفونت یا التهاب می شوند. رایج‌ترین و شدیدترین علائم این مشکل با درد شدید در ناحیه پایین و سمت چپ شکم همراه است. دیورتیکولیت یکی از رایج ترین درد های سمت چپ شکم است و به طور کلاسیک همراه با تب، تغییر عادت های روده، گاهی اوقات خونریزی، لرز و علائم نسبتا موضعی است. در موارد جدی، دیورتیکولیت می تواند منجر به خونریزی، فتق یا انسداد روده شود. تشخیص بیماری نیاز به آزمایش های فیزیکی و تصویربرداری دارد.

کولیت

ورم یا اماس روده که به آن کولیت نیز می‌گویند، یک بیماری التهابی روده است که باعث التهاب طولانی مدت در بخشی از دستگاه گوارش می کند. معمولا داخلی ترین سطح روده بزرگ و راست روده تحت تاثیر قرار می گیرد. در حالی که درد شکمی مرتبط با دیورتیکولیت اغلب به طور ناگهانی رخ می‌دهد، علامت کولیت (التهاب روده بزرگ) به تدریج گسترش می یابد. همچنین کولیت با تغییرات در عملکرد روده (اسهال یا اسهال خونی) همراه است و معمولا دیورتیکولیت آن را نشان نمی دهد. کولیت اغلب به علت عفونت (از جمله مسمومیت غذایی)، کم خونی و واکنش های خود ایمنی ایجاد می شود.

گاستریت

زمانی که معده دچار التهاب یا عفونت خفیف در لایه مخاطی می شود، به آن ورم معده یا گاستریت می گویند. در بعضی مواقع در اثر طولانی شدن التهاب فرد مبتلا به زخم معده می شود. التهاب می‌تواند به علت عفونت، استفاده منظم از داروهای ضد درد یا الکل ایجاد شود. زخم معده و گاستریت یکی از شایع ترین علل درد شکم در سمت چپ هستند و معمولا با یک درد عمیق مواجه می‌شوند که ممکن است در شب بدتر شود. اغلب با حالت تهوع و استفراغ، کاهش وزن و مدفوع تیره همراه است.

درد شکم در سمت چپ

 

کیست های تخمدان

تخمدان‌ها در شکم در هر دو طرف رحم واقع شده اند. بعضی از زنان کیست تخمدان را در طول دوران زندگی خود تجربه می‌کنند، اما معمولا بدون درد هستند و خود به خود از بین می‌روند. بسیاری از زنان حتی متوجه نمی‌شوند که آنها کیست تخمدان داشته‌اند. با این حال، در بعضی موارد، کیست می تواند درد لگنی ایجاد کند. اگر درد شدید همراه با تب، سرگیجه (مقاله‌ مربوط به علت سرگیجه را نیز بخوانید) یا تنفس سریع باشد، ممکن است یک کیست پاره شده یا پیچ خوردگی تخمدان باشد؛ هر دو به درمان فوری نیاز دارند. در حالی که هیچ راهی برای جلوگیری از کیست تخمدان وجود ندارد، می توان آنها را در معاینه لگن معمول یا از طریق سونوگرافی تشخیص داد.

سنگ کلیه

سنگ کلیه چپ، یا عفونت یا تومور، می تواند درد شکمی بالا و یا شکمی را در سمت چپ ایجاد کند. هر گونه رسوبات که درون کلیه ها ایجاد می شود و موجب بروز درد در ناحیه کمر و پهلو می شود سنگ کلیه می نامند. علاوه بر درد شکمی، احتمالا علائم ادراری مانند ناراحتی، تغییر رنگ، بوی ناپایدار یا نیاز مداوم به خالی شدن مثانه در فرد مبتلا دیده شود. سنگ کلیه به دلایل مختلفی همچون سابقه خانوادگی و یا عادات نادرست تغذیه ای به وجود می آید که با توجه به نوع سنگ و شرایط بیمار درمان می شود.

بیماری التهابی لگن

یکی از بیماری هایی است برخی زنان به دلایل مختلف به آن مبتلا می‌شوند بیماری التهاب لگن است. عفونت مقاربتی و باکتری ها، عفونت لگنی زنان، آندومتریوز شدید، سرطان دهانه رحم و … از علل بیماری التهاب لگن است. بیماری التهابی لگن ممکن است نشانه ای ایجاد نکند، اما در موارد دیگر، می تواند باعث درد شکم یا لگن، تب، ادرار دردناک و یا دردناک بودن رابطه جنسی شود.

نفخ

نفخ معمولا دردناک نیست، اما می‌تواند آزار دهنده و شرم آور باشد. نفخ اغلب به وسیله بلع هوا (از آدامس جویدن یا خوردن یا نوشیدن بیش از حد سریع) ناشی می‌شود یا زمانی که باکتری ها در روده بزرگ غذاهای خاصی را که باعث ایجاد گاز می‌شوند. رژیم غذایی اغلب برای افزایش گاز مورد سرزنش قرار می‌گیرد. افرادی که شرایط خاصی دارند مانند بیماری سلیاک، سندرم روده تحریک پذیر یا عدم تحمل به لاکتوز یا فروکتوز نیز بیشتر احتمال دارد نفخ را تجربه کنند.

فتق

واضح ترین نشانه فتق یک برانگیختن یا شکاف در شکم شما است که عبارت است از بیرون زدگی یکی از اعضای داخلی بدن از نقطه ضعیف یا سوراخ شدگی در عضلات اطراف آن است. به زبان ساده بیرون زدگی غیر طبیعی جدار شکم را فتق می گویند. انواع مختلف فتق وجود دارد. هنگامی که لایه های عضلانی شکم ضعیف می‌شوند فتق رخ می دهد. همانند بيرون زدگي تيوپ داخلي يك لاستيك پاره شده، در فتق نيز روده گاهی برخی از  احشاء داخلي شكم از طريق ناحيه ضعيف جدار شكم بيرون مي زنند و باعث شكل گيري يك برآمدگی مي شوند.

درد شکم در سمت چپ

انسداد روده

انسداد یا گرفتگی روده مشکلی است که در آن غذاها و مایعات به دلیل بسته بودن مسیر، نمی توانند از روده باریک (کوچک) یا روده بزرگ (کولون) عبور کنند. گرفتگی روده می‌تواند به دلیل چسبندگی روده که معمولا بعد از عمل جراحی اتفاق می افتد، وجود کیسه های برآمده ملتهب یا چرکی در دیواره روده ها (دیورتیکولیت)، فتق و یا تومورها ایجاد شود.
بدون درمان پزشکی، قسمت های مسدود روده می میرند و باعث بروز مشکلات جدی می شوند؛ اما با مراقبت دقیق پزشکی، گرفتگی روده اغلب به طور موفقیت آمیزی برطرف می شود. علل رایج شامل بافت زخم ناشی از جراحی، فتق و تومورها است. علائم ممکن است شامل درد، نفخ و از دست دادن اشتها باشد. درمان بستگی به منبع و شدت انسداد دارد، اما انسداد می تواند به اندازه کافی شدید باشد تا نیاز به اقامت در بیمارستان و حتی عمل جراحی داشته باشد،

سایر عوامل ایجاد درد شکم در سمت چپ

علاوه بر موارد گفته شده احتمال دارد موارد زیر نیز باعث ایجاد درد شکم در سمت چپ شوند:

عفونت ریه سمت چپ: قسمت پایین ریه سمت چپ به پشت شکم فشار می آورد. عفونت ریه یا پنومونی که در قسمت پایین ریه سمت چپ تاثیر می گذارد، می تواند درد شکمی فوقانی شکم را ایجاد کند.

تب خال: عفونت تب خال بر روی پوست می تواند درد شدید سوزش بر روی شکم چپ را حتی قبل از اینکه بثورات ظاهر شود ایجاد کند.

غده آدرنال در سمت چپ: برای بیماری ای که غده فوق کلیه را تحت تاثیر قرار می دهد، درد شکمی بسیار ناچیز است، مگر اینکه تومور قابل توجهی در این غده تشکیل شده باشد.

پانکراس: قسمت بدن و انتهای پانکراس می تواند توسط کیست لوزالمعده یا تومور تحت تاثیر قرار گیرد و منجر به درد شکمی شود.

درد طحال: بزرگ شدن طحال می تواند از صدمه وآسیب های طحال یا عفونت مانند مالاریا ایجاد شود.

سوء هاضمه: با توجه اینکه سوء هاضمه یک بیماری نیست اما علادم اصلی آن شامل درد شکم و احساس سیری زود رس هنگام غذا خوردن است. به ناراحتی در قسمت شکم گفته می شود در اصطلاح سوء هاضمه گفته می شود.

کشیدگی عضلات شکمی و پاره شدن آنها: در اثر فعایت های فیزیکی شدید یا ورزش امکان دارد که عضلات شکمی کشیده شده و تارهای ماهیچه ای پاره شوند. این اتفاق باعث ایجاد در ناحیه کشیدگی عضله می گردد.

سرطان:  با پیشرفت سرطان  در اندام های ناحیه شکمی و درگیر شدن سایر اندام ها به سرطان، باعث ایجاد درد در ناحیه شکمی می گردد.

درد در هر قسمت‌ از شکم ممکن است دلایل متفاوتی داشته باشد. با توجه به محل درد و شدت آن پزشک می‌تواند نوع بیماری را تشخیص دهد. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید کتابچه راهنمای درمان شکم درد را نیز دانلود کنید.

تشخیص درد شکم در سمت چپ

علت درد شکمی بر اساس ویژگی های آن، معاینه فیزیکی و آزمایش تشخیص داده می شود. پزشک شما احتمالا از شما یک سری سوال از ویژگی های درد، الگوهای و تداوم درد می پرسد. و در مورد شرایط فیزیکی یا روانی شما مطلع می گردد. تشخیص  نوع درد شکمی شما برای کنترل و درمان آن ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • معاینه فیزیکی
 • آزمایشات آزمایشگاهی – شمارش کامل خون (CBC)، آنزیم های کبدی، آنزیم های پانکراس (آمیلاز و لیپاز)، بارداری و آزمایش های ادرار
 • اشعه X ساده از شکم
 • مطالعات رادیوگرافی
 • سونوگرافی
 • توموگرافی کامپیوتری (CT) شکمی (شامل تمام اندام ها و روده ها)
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)
 • باریم اشعه ایکس
 • آندوسکوپی کپسول
 • روشهای آندوسکوپی، از جمله esophagogastroduodenoscopy یا EGD
 • کولونوسکوپی یا سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر
 • سونوگرافی آندوسکوپی (EUS)

 

درمان درد شکم در سمت چپ

درمان درد شکم در سمت چپ بستگی به علت آن و بیماری باعث درد دارد. از جمله درمان های رایج می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • داروهای ضد درد بدون عوارض
 • داروهای تجویزی برای التهاب، GERD، زخم، و یا درد کلیه
 • آنتی بیوتیک ها
 • داروهای ضد افسردگی کم دوز
 • تغییرات در رفتار، از جمله حذف غذاهای خاص یا نوشیدنی هایی که ممکن است به درد شکمی کمک کنند
 • جراحی برای جلوگیری از انسداد روده، فتق و یا اندام های آلوده

با استفاده از فهرست زیر می‌توانید سایر مقاله‌های مرتبط به درد شکمی و بیماری‌های مرتبط به آن را مطالعه کنید.

راهنمای بیماری‌های درد شکمی

سوالات پزشکی خود را در بخش نظرها بپرسید

در قسمت نظرهای همین مقاله، سوالات خود را درباره درد شکم بنویسید تا پزشکان و کارشناسان مجله دکتردکتر تا جای ممکن به شما در این زمینه کمک کنند.

منبع:

Healthline

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «درد شکم در سمت چپ هشداری برای کدام بیماری‌ها است؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

324 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام من از روز 2 فروردین تا 5 فروردین درد از زیر دلم شروع شد بعد انگار کل شکمم ورم کرد و درد از نافم توی کل شکمم پخش می‌شد از 6 فروردین بهتر شدم ولی الان دو شبه توی قسمت چپ شکمم نمیدونم معده است یا روده شبا از درد بیدار میشم. توی ناحیه ی مقعدم حس درد دارم و سنگینی. اگه ممکنه راهنماییم کنید.

 2. سلام به کمک نیاز دارم
  چندین سال پیش از استرس درس و اغذیه نادرست اسهال میشدم
  رفته رفته تو دروان ارشد استرس و فشار زندگی بیشتر شد تا اینکه کولونوسکوپی و آندوسکوپی کردم
  بعد آندوسکوبی دچار رفلاکس شدم
  و از دو سال پیش دچار روابط عاطفی و فشارهای روحی روانی شدم
  خلاصه در هفته شاید 8 بار دکتر میرفتم
  دوره های افسردگی رو دو سال پیش پشت سر گذاشتم
  تا اینکه دوباره صدمه روحی زیادی بهم وارد شد
  شاید باور نکنید هر روز دکتر میرفتم
  الان هم بعد از یک استرس کاری در پادگان معدم مثل سنگ شد
  روی پیشونیم دونه های ریز زد
  و بارها به خاطر درد در پهلوهام سونوگرافی کردم
  ناگفته نباشه انواع آزمایش خون ها رو دادم
  ماه گذشته آزماش خون دادم نرمال بودو اصلا تا به حال آزمایش خون غیر نرمال نداشتم
  اما گزگز کردن صورت و دست و هزاران چیز رو تجربه کردم
  ساعت سه نصفه شب یکدفعه میرم دکتر، اصلا حالیم نیست، قرص های روانپزشک ها رو نمیخورم یعنی شاید دفترچه بیمه بارهاا تموم شده
  چقدر قرص معده برای ریفلاکس گرفتم

  اما چیزی که در این 9 روز اذیتم میکنه درد خفیفیه که سمت معده منه و به پهلوها میزنه و میره سمت چپ پایین
  میره سمت راست
  در نهایت معده ام انگار ست شده و آب هم میخورم نفخ می کنم
  در کل پزشک عمومی رفتنم زیاد شده
  نمی دونم چکار کنم
  الان هم که دارم مینویسم احساس بدی دارم
  جالبه این درد خفیف رو به این شکل تجربه نکرده بودم
  حس خوبی بهش ندارم عجب روزهای سخت و مزخرفی دارم دکتر
  چکار کنم؟

 3. سلام پهلوی سمت چپم درد شدیدی داره و خونریزی دارم ۱۵ روز از عادت ماهانه قبلم میگزره و شک دارم خونریزی عادت ماهانه باشه به چه پزشکی باید مراجعه کنم و دارویی برای تسکین موقت درد هست؟

  • سلام
   به پزشک عمومی یا متخصص زنان مراجعه کنید
   اگر متاهل هستید حتما تست بارداری بدهید
   سونوگرافی لگن و شکم نیز انجام شود

 4. سلام.
  وقتتون بخیر.
  چند وقتیست که پدرم که مردی ۵۱ ساله هست دچار درد در ناحیه چپ زیر شکم،و کمر شده.درد به کشاله ی ران هم میزنه. نفق داره و رنگ مدفوعش تیره هست.
  ممنون میشم کمک کنید و تشخیص بدین که مشکل چیه؟!
  ممنون

  • سلام
   دوست گرامی لازم است معاینه شوند
   اگر مدفوع قیری رنگ و چسبنده و بدبوست که سریعا معاینه شوند
   درغیر اینصورت جهت رفع نفخ و یبوست قرص دمپریدون قبل از نهار و شام و قرص دایمتیکون بعد از غذا
   جهت یبوست قرص سی لاکس روزی یک عدد

 5. سلام
  مدتی سمت چپ شکم من دچاردردشده وبه زیرقلبم میزنه البته قرص چربی وقندمصرف میکنم.وازپشت به کتف هم میرسه.
  باتشکر

 6. سلام. وقتتون بخیر
  من 21 سالمه سمت چپ شکمم هر روز حالت درد داره و هیچوقت بدون درد نبوده. قبل و بعد مدفوع درد شدید داره. هنگام عادت ماهیانه قسمت موازی با دنبالچه منقبض میشه و درد وحشتناکی میگیره طوریکه نمیتونم نفس بکشم. تو این ناحیه نبض شدید داره شکمم و داغه انگار آتیش داره تو این قسمت. و حس میکنم یه چیزی هست که تخلیه نمیشه. رفلاکس معده هم دارم و لوله گوارش میسوزه طوریکه نمیتونم غذا بخورم. و اینکه وقتی درد خیلی شدید میشه ترشحات زیاد میشه و ادرارم نارنجی میشه.
  دیگه کلافه شدم ممنون میشم راهنمایی کنید چون هر دکتری رفتم فقط سونوگرافی و ازمایش خون دادن گفتن چیزی نیست و دردم هر روز بیشتر میشه
  در صورتیکه استرسی هم ندارم

  • سلام
   جهت رفلاکس قرص پنتوپرازول صبح ناشتا یک عدد و قرص رانیتیدین همراه غذا مصرف شود
   جهت دل درد قرص کلیدینیوم سی نیم ساعت قبل از هر وعده غذایی مصرف شود
   قرص هیوسین هر ۱۲ ساعت یک عدد

  • سلام
   من همه این علایم رو دارم بعلاوه اینه درد میاد بالای ناف و بعد میاد سمت راست و چپ و مجدد میاد روی همون معده
   شکم خالی احساس نفخ دارم
   الان چند وقتی میشه تو این وضعیتم
   خدا رحمتم کنه

 7. سلام. بنده مرد 31 ساله هستم. هفته پیش یک درد شدیدی از ناحیه شکم پایین سمت چپ گرفتم که فکر کردم بخاطر سردی قلنج کردم. با گذاشتن حوله داغ طی چندین مرتبه و خوردن یک مُسکن، دردم از بین رفت. اما تو طول این یک هفته گاز معده زیادی گرفتم. حال امروز دقیقا بازهم چنین دردی رو گرفتم و با خوردن مُسکن و گذاشتن حوله داغ درد را برطرف کردم. حتی سوزش کمی روی آلتم هم احساس میکنم. ممنون میشم تشخیص این بیماری و همچنین نسخه مصرفی برای معالجه را بفرمایید.

  • سلام
   نیاز به معاینه است
   ممکن است فتق یا گرفتگی عضلانی باشد که بدون معاینه نمیتوان تشخیص داد.

 8. سلام تقریبا یه ماهه زیر ناف سمت چپ شکمم درد میکنه
  آزمایش دادم،سونو هم گرفتم گفت مشکلی نداری
  ولی موقع ورزش فوتبال خیلی اذیتم
  بعضی وقتا تا زیر ناف هم درد میگیره
  مشکل چیه؟؟

  • سلام
   میتواند اسپاسم عضلانی باشد
   از نظر فتق نیز باید معاینه صورت گیرد

 9. سلام چند روزی هست که سمت چپ شکمم دردمیکنه وهر از گاهی خشکیت واسهال میگیرم و دفع کردن برام سخت شده واحساس میکنم شکمم پره دردزیاد نیست فقط دوست دارم زیاد برم دستشویی ولی چیزی نمیاد

  • سلام
   اگر دل درد شدید یا تهوع و استفراغ دارید ویزیت شوید.درغیر اینصورت قرص هیوسین هر ۱۲ ساعت یک عدد مصرف شود

 10. سلام. من یه دختر 17 ساله هستم. گاهی اوقات قبل از اینکه پریود بشم در سمت چپ زیر شکمم درد شدیدی دارم که با خم شدن بیشتر میشه و با دست زدن بهش هم دردم میگیره. این اتفاق همیشه 4-5 روز قبل از پریود شدنم رخ میده و تا چند روز ادامه داره.
  علتش این درد چیه؟ خطرناکه و باید به پزشک مراجعه کنم یا یه چیز طبیعیه؟

  • سلام
   مسیله نگران کننده ای نیست
   در فرصت مناسب سونوگرافی انجام شود

 11. سلام چند روزی هست ک پدرم درد در ناحیه زیر شکم سمت چپ داره ک نگرانم کرده دلیل این درد چی میتونه باشه و این ک این درد تا ناحیه کشاله ران هم ادامه دارد

 12. باسلام خیلی ممنون میشم بادقت بخونین فقط چون دکتر نمونده که من برم ومتاسفانه نتیجه ای حاصل نشده اینکه از سال ۹۶ وقتی خدمت سربازیم تموم شد دو ماه بعدش ازبهمن ماه دراثر مسمومیت غذایی واستفراغ میکروب معده پیدا کردم که ۳۰ تا بود به دکترعمومی رفتم دارو خوردم خوب شدم بعداون به کاروزندگیم ادامه دادم تا سال ۹۷ درست همون موقع بازعلائم(احساس خفگی شدید.ضربان قلب نامنظم.بی خوابی های شبانه ودردهای عضلانی که با ماساژ فقط میتونستم آرامش پیدا کنم وبخابم) شروع شد به دکتر گوارش مراجعه کردم وبازم نتیجه داد داروهاش خوب شدم تا تیرماه امسال که مشغول کار بودم درد چپ شکم بهش اضافه شد وبعد اون به دکترمتخصص وفوق تخصص کلیه.قلب.ریه.گوارش مراجعه وآزمایش های(نوار قلب.اکو قلب.باریوم معده وروده انواع آزمایش های سرطانی شمارش خون سونوگرافی شکم ولگن سه بار.اسکن از گردن تا زانو.آمبولی ریه.سه چهار بار آزمایش تکمیلی.عکس از قفسه سینه پهلوها و.‌..) اخذ شده که هیچ موردی نبوده وفقط تو سونوگرافی شهریور هیدویورنفروز بود بعد دی سنگی به اندازه ۴ میلی نشون داده واسفندم رفتم سونو هیچی نبود که همون درد بازم هست ودرد در قفسه سینه پایین تقریبا ۴انگشت بغل ناف شروع شده والان معلوم نیس کلیه هس یا روده لطفا راهنمایی کنین چون دیگه دکتر وآزمایشی نبوده که من نرفته یاانجام نداده باشم وبه محض نشستن توماشین بدتر میشه ودردش به سرم میزنه که نمیتونم رانندگی کنم وتنها دارویی که یکم اثرمیگذاره که اونم الان نمیخورم مترونیدازول ۲۵۰ بود باتشکر

 13. سلام بنده یه هفته ای هست که دردخفیفی سمت چپ شکم دارم…بعلاوه اینکه بیشترشبها تب هم داشتم…سرمم احساس گرفتگی شدیدپیدامیکنه…بدنم خیلی بیحال وضعیف میشم..پایین قفسه شکمم سروصداهم میکنه….خواهش میکنم کمکم کنیدواقعا خسته شدم…دکترهم رفتم فعلا قرص هایی نظیرمترو روداده…با دی گاس 180

 14. سلام ببخشید من دوباره بعد ازین که استرس وناراحتی میگیرم سمت چپ شکمم مثل یه نبض محکم و با درد میزنه واسه نیم ساعت ،وبخاطر محیط پرازاسترس تو خونه همش دلم منقبض میشه و بی حال میشه و پاهام بی جون

  • با سلام
   بهتر است معاینه انجام شود و درصورت نبودن مشکل داروی آرام بخش تجویز گردد

 15. باسلام. چندروزيه حالت تهوع و درد سمت چپ شکم و کمي هم ران دارم.علت چيه؟
  اين حالت بيشتر اخرشباست

  • با سلام
   لازم است ویزیت شوید تا معاینه انجام شود

   • با سلام وخسته نباشین پسر ده ساله م شش روز هست دل درد داره بیشتر سمت چپ زیر دنده ش دردش کم وزیاد میشه وشبا بیشتر هس دکتر بردمش بعد از معاینه گفت ویروسیه وقرص کتریموکسازول داده الان دو روزه قرص میخوره ولی خوب نشده ودرد داره شربت دیسیکلومین هم میدم بی فایده هس در ضمن ستیریزین واسپری بینی به خاطر حساسیتش میخوره ممنون میشم راهنمایی کنین

    • سلام
     شربت رانیتیدین همراه ناهار و شام یک قاشق غذاخوری مصرف
     شود در صورت عدم بهبود مجدد ویزیت شود

 16. من الان دو ساله درد قسمت پائین شکم دارم و بابتش پیش 3 تا دکتر مختلف رفتم ولی با آزمایشاتی که دادم گفتن چیزی نیست و میوم رحمی که دارم همچین دردی رو به وجود نمیاره و روده تحریک پذیرمم جوابش منفی بود،این درد همیشکی نیست و گاهی نطم داره مثلا 12 روز بعد پریودی و 10 روز قبلش ولی پریودیم از اول بدون هیچ دردی شروع وادامه داره و زمان بی نظمیشم وقتی کمرم سرد میشه یا غذایی که ملین می خورم هست. اینم بگم تا ورزش وحرکتی هم می کنم شروع میشه ،درد من زمانی که میرم دستشویی میام بیرون شروع میشه و باید دوباره برم تا هیچ چیز کوچکی تو روده ام نمونه تا آروم شه و یبوستم ندارم،دیگه تحمل این درد بسیار زیاد،اعصابی برام نذاشته نمی دونم باهاش چیکار کنم.ممنونم

  • با سلام
   دوست گرامی ابعاد میوم را ذکر کنید
   بعضا میوم میتواتد سبب ایجاد درد و ناراحتی شود

 17. سلام.2ساعت بعد از رابطه (رابطه یک هفته قبل از موعد پریود بوده) قرص ارژانسی خوردم و از فردای اون روز در ناحیه زیر شکم در سمت چپ احساس درد دارم در واقع وقتی فشار وارد میشه درد و احساس میکنم مثل دستشویی رفتن.این و هم بگم که من مشکل کیست تخمدان دارم.یعنی مشکل از چی میتونه باشه؟

  • با سلام
   نیاز به معاینه است‌.درد مذکور میتواند عفونت ادراری یا واژینال و یا کیست باشد.به پزشک مراجعه کنید

 18. سلام من ی مدت هر چند روز یبار سمت چپ معدم نمیدونم دقیقا معدس یا طحال گزگز میکنه
  خصوصا ک غذام دیر میشه یا غذا زیاد میخورم دلیلش چیه؟ وچیکارکنم

  • با سلام
   میتواند ناشی از افزایش ترشح اسید معده،التهاب معده و یا عفونت با باکتری باشد.به پزشک متخصص داخلی یا عمومی مراجعه کنید

 19. سلام وقت بخیر
  یک ماه و خورده ای پیش بعد رابطه ۳ تا قرص ارژانسی ۷۵ فک میکنم دوتایی خوردم بعد دل درد داشتم و ترشح رفتم دکتر زنان گفتن زخم رحم دارم و برام قرص نوشتن ولی من نتونستم برم ازمایش امید داشتم با قرص عفونت خوبه بشه حالا بعد پریودیم دوباره سمت چپ پایین دلم درد میکنه،بنظرتون بخاطر عفونته؟ شرایطشو ندارم برم دکتر چیکارباید کنم؟

  • با سلام
   لازم است معاینه مجدد از نظر عفونت و همچنین بررسی از نظر کیست انجام شود

 20. سلام خسته نباشید حدودیکسال ميشه درحاشيه زیرکتف راستم انگاریک نقطه بشدت گزیده میشودیابا یک میله آتشین به آن نقطه فرو میرود نميدانم چیست کمکم فرمایید، یاعلی مدد

 21. با سلام .ببخشید من یک ماه پیش مورد ضربات چاقو قرار گرفتم .چاقو درست خورده بود روی نافم .با گذشت یک ماه درد در شکم سمت چپ حدودا ۱۰ سانتی از ناف دارم و بطور راست نمیتونم وایسم .موقع نسشتن و بالا بردن دست چپ احساس کشیدگی داخل شکم همراه با درد گاهی شدید دارم .به پزشکم مراجعه کردم و که آزمایش سونوگرافی و اکو قلبی قراره انجام بشه .در ضمن دکتر گفتن که احتمال پاره شدن شکم و کش امدن و پاره شدن عضله شکم بعد از عمل وجود داره که دوباره باید عمل بشه .الان از محل زخم چاقو هیچ اذیتی ندادم و از محل ذکر شده اذیت دارم .خواستم ازتون راهنمایی بخوام و نظر شمارم بپرسم .اگه عمل بخواد چن روز دیگه میشه عمل دوباره کرد.با تشکر

  • با سلام
   ذکر نکرده اید که آیا یک ماه پیش جراحی صورت گرفته یا خیر؟احتمال پارگی و آسیب دیدگی عضلات مطرح است.در صورت نیاز به جراحی میتوان بدون فاصله انجام داد

   • بله همون موقع عمل شد .سونوگرافی هم انجام دادم بدون عفونت و پارگی عضله مباشد .همه چی که تو آزمایشات نرمال بوده و دکتر تشخیص دادن که یک مدت بخاطر پیچیده و حساس بودن نواحی شکم درد خواهم داشت .عمل مجدد تشخیص ندادن و گفتن که نرماله .خواستم بی زحمت نظر شمارم جویا بشم که آیا اقدام دیگه ای هم لازمه صورت بگیره .با تشکر

    • با سلام
     در صورتی که بررسی ها نرمال است فیزیوتراپی میتواند کمک کننده باشد

 22. گلاب ب روتون اسهال همراه باسوزش هم دارم ودردش هرثانیه میگیره ول میکنه چیکارکنم دکترعمومی برم یامامایی یاطبیعیه؟

  • با سلام
   اسهال در صورتی که در روند کارهای روزمره اختلال ایجاد میکتد نیاز به درمان دارویی دارد به پزشک عمومی مراجعه کنید

 23. سلام خسته نباشیدمن امروزسمت چپ شکمم پایین سمت تخمدانم هی تیرمیکشه ول میکنه 4روزهم هست ک عادت ماهانه ام بامسکن هم زیادبرطرف نشددردش چیکارکنم مشکلم چیه پیش چه دکتری برم

 24. سلام. من حملات پانیک و اضطراب مزمن دارم که با داروی سرترالین اخیرا کنترل شدن. اما بعد این حملات و استرس ها، به شکل مزمن احساس تنگی نفس خفیف و سفتی و سنگینی کل شکم دارم. انگار به کل شکم و پهلو هام فشار وارد میشن. ماهیچه های دور شکمم سفت میشن و گاهی خودم حس میکنم غیرارادی منقبض کردم. حتی صبح ها این حالت بیشتره. یبوست هستم و ریفلاکس هم دارم. میتونه به دلیل اینا باشه؟ یا عصبیه؟
  ممنون

 25. سلام
  من از دیشب پهلو سمت چپم درد میکنه واصلا نتونستم بخوابم و فقط رو پهلو راست میتونستم دراز بکشم ونفس عمیق میکشم درد میکنه وحتی برا نشستن و بلند شدن اذیت میشم جدیدا غذام کم شده وسمت چپ و راست شکمم کیست دارم آیا دلیلش کیست میتونه باشه؟

  • با سلام
   دردها به نفع درد عضلانی است
   درصورت تداوم درد جهت معاینه به پزشک مراجعه کنید

 26. سلام من چن روزی هست سمت چپ شکم میزنه(مث اینکه بعضی اوقات چشم آدم میزنه)نمیدونم منظورم درس رسوندم یا نه و چن باری تیر کشیده

  • با سلام
   در صورتی که تداوم ندارد و به صورت لحظه ای رخ میدهد ناشی از درد عضلات است.در صورت تشدید به پزشک مراجعه کنید

 27. سلام من حدودا یک هفته است درد شدیدی در سمت چپ شکمم شروع میشه وبه مثانه هم میزنه احساس میکنم حالت تهوع وبی اشتهایی به غذا هم دارم به دکتر هم مراجعه کردم در آزمایش خون وادرار چیزی نشان نداد باید چکار کنم

  • با سلام
   دوست گرامی معاینه شکم و رد احتمال بارداری و سونوگرافی شکم لازم است انجام شود.به پزشک عمومی یا متخصص داخلی مراجعه کنید

 28. سلام خسته نباشین من علایم سندروم روده تحریک پذیرو دارم اما چند روزیه وقتی افطار میکنم نفخ و درد شکمم خیلی شدید میشه وحس میکنم یه کیسه اندازه یه نارنگی سمت چپم هست که وقتی میخوام روصندلی بشینم انگار اون کیسه بین دوتا لایه ست و فشارمیاد بهش واین چند روز معدم بیشتر ازقبل کم کارمیکنه به قدری که معدم اصلا تخلیه نمیشه هم گاز معده و هم مدفوع نمیتونه خارج بشه چه مدفوع شل باشه چه سفت.رنگشم تیره شده.قبلا کیست تخمدان سمت چپم داشتم که بعدمصرف دارو و سونوگرافی گفتن درمان شده امکانش هست درمان نشده باشه؟دلیل این وضعیتم چیه؟حالت تهوع بعضی وقتا پیش میادگاهی درد شدید زیر شکم هم دارم که این کم پیش میاد عادتمم نامنظمه معدمم فکر میکنم ضعیفه ممنونم میشم کمکم کنید

  • با سلام
   با توجه به عادت نامنظم و دردهای زیر شکم و ….ممکن است دوباره کیست تشکیل شده باشد آزمایش هورمونی و سونوگرافی مجدد بررسی شود.جهت درد معده و تشخیص قطعی سندروم روده تحریک پذیر به متخصص داخلی مراجعه کنید

   • سلام خسته نباشید من مدت یه ۱۰ ماهی میشه که دردی دقیقا زیر انتهای دنده هام در طرف چپ شکمم احساس میکنم فکر کنم یه ذرم ورم کرده یه صداهای مثل قارو قورم میده سنوگرافی واسه فتق دادم گفتن فتق داری گفتم آیا ربطی به فتق داره یا مشکل دیگری دارم در ضمن وقتی مشروبات الکلی میخورم بعضی وقتا به هیچ وجه هضم نمیشه حتما باید بعد چند ساعت بالا بیارم با مایع زرد رنگی بالا میاد ممنون اگه راهنمایی کنید

  • با سلام
   من چند روز پیش درد شدیدی ناحیه پایین پایین پشت کمرم شروع شد که گاها تا تیر کشیدنش به پاها میرسید. اون تموم شده و الان دو روزه درد شدیدی در ناحیه پایین سمت چپ پایین شکمم احساس میکنم. یک هفته دیگه هم قراره پریود شم. یبوست هم گرفتم. تا حالا همچین دردی نداشتم. ایا باید به پزشک مراجعه کنم چه پزشکی. ممنون

   • با سلام
    فعلا در ابتدا به پزشک عمومی مراجعه کنید تا معاینه و درصورت نیار سونوگرافی انجام شود

 29. سلام من حدود یه هفتس که درد عجیبی زیر شکمم احساس میکنم، یه روز که از روی صندلی میخواستم بلند شم شروع شد و یه هفتس که خوب نشده بدتر شده
  هم سمت چپ هم سمت راست شکمم وحشتناک درد میکنه طوری که گفتم شاید از اپاندیسه ولی اتفاق خاصی نیفتاد
  از طرفی من سندرم روده تحریک پذیر هم دارم و گفتم شاید مشکل از اون باشه ولی این بار دردش زیادی غیر طبیعیه. اگه جای سردی هم باشم دردش شدت میگیره ولی داخل خونه دردش به مراتب خیلی کمتره. باید چکار کنم؟

  • با سلام
   در صورتی که درد شما با تغییر وضعیت مثلا حرکت کزدنبدتر میشود ممکن است عضلانی باشد.اما لازم است جهت معاینه به پزشک مراجعه کنید

 30. بسیار عالی و کامل

آخرین آموزش‌های ویروس کرونا

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر