درد شکم در سمت چپ هشداری برای کدام بیماری‌ها است؟

 • 1397-03-27
 • ۸۱۴۲۵۹ بازدید
 • 849
درد شکم سمت چپ، نشانه کدام بیماری

درد شکمی از دلایل اصلی مراجعه به پزشک است. درد شکمی سمت چپ می‌تواند ناراحت‌کننده یا ناخوشایند باشد. در این مقاله از مجله دکتردکتر به بررسی کامل علل و عوامل درد شکم در سمت چپ می‌پردازیم.

اغلب دردهای شکمی در سمت چپ هیچ جای نگرانی ندارد و با مراقبت‌های ساده پزشکی به سادگی پیشگیری یا درمان می‌شوند.

درد شکم در سمت چپ دردی شایع بین افراد

درد شکم یک علامت رایج است که منجر به میلیون‌ها بازدید سرپایی می‌شود و در واقع یکی از رایج‌ترین علل مراجعه به پزشک است. درد شکم در سمت چپ بسیار شایع است. از آنجا که زنان به طور مشخص اندام‌های بیشتری نسبت به مردان در ناحیه شکمی دارند (رحم، لوله‌های فالوپ و تخمدان)، احتمال بیشتری دارد که از درد شکمی در این ناحیه نسبت به مردان رنج ببرند. همچنین با توجه به بیماری‌های که در زنان نسبت به مردان شایع‌تر است مانند کیست تخمدان یا سندرم روده تحریک پذیر احتمال درد شكم در سمت چپ را برای زنان بالا می‌برد.

هرگونه آسیب یا عفونت یا فشار روی هر یک از اعضای بدن در سمت چپ شکم ممکن است به درد شکمی سمت چپ منجر شود. گاهی ممکن است درد این قسمت شکم از اندام‌هایی که در این ناحیه مستقر نیستند، ایجاد شود مانند درد در بیضه چپ در مردان که می‌تواند به سمت چپ شکم منتقل شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر از بیماری‌های درد شکمی، «کتابچه بیماری‌های درد شکمی» با استفاده از فرم زیر دریافت کنید.

 

اندام‌های قسمت چپ شکم

برای درک بهتر مبدا و علل درد شکم در سمت چپ، مهم است که اندام‌های سمت چپ شکم را بشناسیم. اندام‌‌هایی که در این قسمت درد ایجاد می‌کنند؛ عبارتند از: بخش‌هایی از تخمدان، رحم، بخش‌هایی از روده کوچک، طحال، روده بزرگ، کولون سیگموئید و کولون نزولی، لوله فالوپ سمت چپ و حالب چپ هستند.

علائم درد شکم در سمت چپ

علائم درد شکم سمت چپ به انواع حاد و مزمن، مبهم و آشکار، مداوم و تناوبی تقسیم می‌شود. درد در این ناحیه امکان دارد با علائمی همچون: تهوع، استفراغ، تب و لرز، بی اشتهایی، حساس شدن به لمس و احساس سنگینی در این ناحیه همراه باشد.

لیستی از پزشکان متخصص گوارش و کبد را آماده کرده‌ایم تا در صورت نیاز به معاینه یا مشاوره، به راحتی بتوانید از پزشک موردنظر خود نوبت ویزیت حضوری یا ویزیت تلفنی دریافت کنید. برای دریافت نوبت، روی تصویر زیر کلیک(یا لمس) کنید.

علل اصلی ایجاد درد شکم در سمت چپ

درد در هر قسمتی از شکم نشانه‌ای دارد و نمایانگر یک بیماری متفاوت است. بیماری‌ها و دلایل اصلی ایجاد درد شکم در سمت چپ را با هم بررسی می‌کنیم.

دیورتیکولیت

به حالتی که در جداره داخلی روده بزرگ یا کولون کیسه‌های برآمده تشکیل می‌شود؛ دیورتیکولیت می‌گویند. به تدریج این کیسه‌ها دچار عفونت یا التهاب می‌شوند. شدیدترین علائم این مشکل با درد زیاد ناحیه پایین و سمت چپ شکم همراه است. دیورتیکولیت یکی از رایج‌ترین درد های سمت چپ شکم است و به طور کلاسیک همراه با تب، تغییر عادت‌های روده، گاهی اوقات خونریزی، لرز و علائم نسبتا موضعی است. در موارد جدی، دیورتیکولیت می‌تواند منجر به خونریزی، فتق یا انسداد روده شود. تشخیص بیماری نیاز به آزمایش‌های فیزیکی و تصویربرداری دارد.

کولیت

ورم یا آماس روده که به آن کولیت نیز می‌گویند، یک بیماری التهابی روده است که باعث التهاب طولانی‌مدت در بخشی از دستگاه گوارش می‌شود. معمولا داخلی‌ترین سطح روده بزرگ و راست روده تحت تاثیر قرار می‌‌گیرد. در حالی که درد شکمی مرتبط با دیورتیکولیت اغلب به طور ناگهانی رخ می‌دهد، علامت کولیت (التهاب روده بزرگ) به تدریج گسترش می‌یابد. همچنین کولیت با تغییرات در عملکرد روده (اسهال یا اسهال خونی) همراه است و معمولا دیورتیکولیت آن را نشان نمی‌دهد. کولیت اغلب به علت عفونت (از جمله مسمومیت غذایی)، کم خونی و واکنش‌های خودایمنی ایجاد می‌شود.

گاستریت

زمانی که معده دچار التهاب یا عفونت خفیف در لایه مخاطی می‌شود؛ به آن ورم معده یا گاستریت می‌گویند. بعضی مواقع بر اثر طولانی شدن التهاب، فرد مبتلا به زخم معده می‌شود. التهاب می‌تواند به علت عفونت، استفاده منظم از داروهای ضد درد یا الکل ایجاد شود. زخم معده و گاستریت از شایع‌ترین علل درد شکم در سمت چپ هستند و معمولا با یک درد عمیق همراه می‌شوند که ممکن است در شب بدتر شود. این دردها اغلب با حالت تهوع و استفراغ، کاهش وزن و مدفوع تیره همراه است.

کیست‌های تخمدان

تخمدان‌ها در شکم دو طرف رحم واقع شده‌اند. بعضی از زنان کیست تخمدان را در طول دوران زندگی خود تجربه می‌کنند؛ اما معمولا کیست‌ها بدون درد هستند و خود به خود از بین می‌روند. بسیاری از زنان حتی متوجه نمی‌شوند که کیست تخمدان داشته‌اند. با این حال، در بعضی موارد، کیست می‌تواند درد لگنی ایجاد کند. اگر درد شدید همراه با تب، سرگیجه یا تنفس سریع باشد، ممکن است یک کیست پاره شده یا پیچ خوردگی تخمدان باشد؛ هر دو به درمان فوری نیاز دارند. در حالی که هیچ راهی برای جلوگیری از کیست تخمدان وجود ندارد، می‌توان آن را در معاینه لگن معمول یا از طریق سونوگرافی تشخیص داد.

سنگ کلیه

سنگ کلیه چپ، عفونت یا تومور می‌تواند درد شکمی بالا و یا درد شکم در سمت چپ ایجاد کند. هر گونه رسوبات که درون کلیه‌ها ایجاد می‌شود و موجب بروز درد در ناحیه کمر و پهلو می‌شود سنگ کلیه می‌نامند. علاوه بر درد شکمی، احتمالا علائم ادراری مانند ناراحتی، تغییر رنگ، بوی ناپایدار یا نیاز مداوم به خالی شدن مثانه در فرد مبتلا به سنگ کلیه دیده شود. سنگ کلیه به دلایل مختلفی همچون سابقه خانوادگی و یا عادات نادرست تغذیه‌ای به وجود می‌آید. با توجه به نوع سنگ و شرایط بیمار درمان می‌شود.

بیماری التهابی لگن

بیماری التهاب لگن یکی از بیماری‌هاییست که برخی زنان به دلایل مختلف به آن مبتلا می‌شوند. عفونت مقاربتی و باکتری‌ها، عفونت لگنی زنان، آندومتریوز شدید، سرطان دهانه رحم و … از علل بیماری التهاب لگن است. بیماری التهابی لگن ممکن است نشانه‌ای ایجاد نکند؛ اما در موارد دیگر، می‌تواند باعث درد شکم یا لگن، تب، ادرار دردناک و یا دردناک بودن رابطه جنسی شود.

نفخ

نفخ معمولا دردناک نیست، اما می‌تواند آزاردهنده و شرم‌آور باشد. نفخ اغلب به وسیله بلع هوا (از آدامس جویدن یا خوردن یا نوشیدن بیش از حد سریع) ایجاد می‌شود. افرادی که شرایط خاصی مانند بیماری سلیاک، سندرم روده تحریک‌پذیر یا ناتوانی در تحمل لاکتوز یا فروکتوز دارند بیشتر احتمال دارد نفخ را تجربه کنند.

فتق

واضح‌ترین نشانه فتق بیرون‌زدگی یکی از اعضای داخلی بدن از نقطه ضعیف یا سوراخ‌شدگی در عضلات اطراف آن است. به زبان ساده بیرون‌زدگی غیر طبیعی اعضای بدن را فتق می‌گویند. انواع مختلف فتق وجود دارد. هنگامی که لایه‌های عضلانی شکم ضعیف می‌شوند فتق رخ می‌دهد.

انسداد روده

انسداد یا گرفتگی روده مشکلی است که در آن غذاها و مایعات به دلیل بسته بودن مسیر، نمی‌توانند از روده باریک (کوچک) یا روده بزرگ (کولون) عبور کنند. گرفتگی روده می‌تواند به دلیل چسبندگی روده که معمولا بعد از عمل جراحی اتفاق می‌افتد، وجود کیسه‌های برآمده ملتهب یا چرکی در دیواره روده‌ها (دیورتیکولیت)، فتق و یا تومورها ایجاد شود.
بدون درمان پزشکی، قسمت‌های مسدود روده می‌میرند و باعث بروز مشکلات جدی می‌شوند؛ اما با مراقبت دقیق پزشکی، گرفتگی روده اغلب به طور موفقیت‌آمیزی برطرف می‌شود.

علل رایج انسداد روده شامل بافت زخم ناشی از جراحی، فتق و تومورها است. علائم ممکن است شامل درد، نفخ و از دست دادن اشتها باشد. درمان بستگی به منبع و شدت انسداد دارد، اما انسداد می‌تواند به اندازه کافی شدید باشد تا نیاز به بستری در بیمارستان و حتی عمل جراحی داشته باشد.

هرکدام از عوامل گفته شده در بالا می‌تواند به تنهایی مشکلات زیادی را به همراه داشته باشد. برای اطمینان از نبود بیماری و مشکل می‌توانید با استفاده از سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر در سریع‌ترین زمان به پاسخ سوال خود دست یابید.

سایر عوامل ایجاد درد شکم در سمت چپ

علاوه بر موارد گفته شده احتمال دارد موارد زیر نیز باعث ایجاد درد شکم در سمت چپ شوند:

 • عفونت ریه سمت چپ: قسمت پایین ریه سمت چپ به پشت شکم فشار می‌آورد. عفونت ریه یا پنومونی که در قسمت پایین ریه سمت چپ تاثیر می‌گذارد، می‌تواند درد شکمی فوقانی شکم را ایجاد کند.
 • زونا: عفونت زونا بر روی پوست می‌تواند درد شدید و سوزش بر روی شکم سمت چپ را حتی قبل از اینکه بثورات ظاهر شود؛ ایجاد کند.
 • غده آدرنال در سمت چپ: در برابر بیماری‌هایی که غده فوق کلیه را تحت تاثیر قرار می‌دهند؛ درد شکمی بسیار ناچیز است. مگر اینکه تومور قابل توجهی در این غده تشکیل شده باشد.
 • پانکراس: انتهای پانکراس می‌تواند توسط کیست لوزالمعده یا تومور تحت تاثیر قرار گیرد و منجر به درد شکمی شود.
 • درد طحال: بزرگ شدن طحال می‌تواند از صدمه وآسیب‌های طحال یا عفونت‌هایی مانند مالاریا ایجاد شود.
 • سوء هاضمه: با توجه به اینکه سوء هاضمه یک بیماری نیست اما علائم اصلی آن شامل درد شکم و احساس سیری زودرس هنگام غذا خوردن است.
 • کشیدگی عضلات شکمی و پاره شدن آنها: در نتیجه فعایت‌های فیزیکی شدید یا ورزش امکان دارد که عضلات شکمی کشیده شده و تارهای ماهیچه‌ای پاره شوند. این اتفاق باعث ایجاد درد در ناحیه کشیدگی عضله می‌شود.
 • سرطان: با پیشرفت سرطان در اندا‌م‌های ناحیه شکمی و درگیر شدن سایر اندام‌ها به سرطان، درد در ناحیه شکم ایجاد می‌شود.

درد در هر قسمت‌ از شکم ممکن است دلایل متفاوتی داشته باشد. با توجه به محل درد و شدت آن پزشک می‌تواند نوع بیماری را تشخیص دهد. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید کتابچه راهنمای درمان شکم درد را نیز دانلود کنید.

تشخیص درد شکم در سمت چپ

علت درد شکمی بر اساس ویژگی‌های آن، معاینه فیزیکی و آزمایش تشخیص داده می‌شود. پزشک احتمالا از شما یک سری سوال از ویژگی‌های درد، الگوها و تداوم درد می‌پرسد. همچنین از شرایط فیزیکی یا روانی شما مطلع می‌شود.

راه‌های تشخیص نوع درد شکمی شما برای کنترل و درمان آن ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • معاینه فیزیکی
 • آزمایش‌های آزمایشگاهی؛ شمارش کامل خون (CBC)، آنزیم‌های کبدی، آنزیم‌های پانکراس (آمیلاز و لیپاز)، بارداری و آزمایش‌های ادرار
 • اشعه X ساده از شکم
 • مطالعات رادیوگرافی
 • سونوگرافی
 • توموگرافی کامپیوتری (CT) شکمی (شامل تمام اندام‌ها و روده‌ها)
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)
 • باریم اشعه ایکس
 • آندوسکوپی کپسول
 • روش‌های آندوسکوپی، از جمله esophagogastroduodenoscopy یا EGD
 • کولونوسکوپی یا سیگموئیدوسکوپی انعطاف‌پذیر
 • سونوگرافی آندوسکوپی (EUS)

درمان درد شکم در سمت چپ

درمان درد شکم در سمت چپ به علت آن و بیماری که سبب درد می‌شود؛ بستگی دارد.

از جمله درمان‌های رایج برای درد شکم سمت چپ:

 • داروهای ضد درد بدون عوارض
 • داروهای تجویزی برای التهاب، GERD، زخم و یا درد کلیه
 • آنتی‌بیوتیک‌ها
 • داروهای ضد افسردگی کم دوز
 • تغییرات در رفتار، از جمله حذف غذاهای خاص یا نوشیدنی‌هایی که ممکن است به درد شکمی کمک کنند
 • جراحی برای جلوگیری از انسداد روده، فتق و یا اندام‌های آلوده

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «درد شکم در سمت چپ هشداری برای کدام بیماری‌ها است؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

849 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام کارتون عالیست خسته نباشید منهم مدت 6/7 ماهدردشکم دارم ونفن زیاد رفتم ازمایش کمبوداهن که5بودوسنگ صفرا درشت گفتن بایدعمل کنی قرص مبورین قبل غذاراحت بودم ول ک دم برای نفخ شدید ودردمعده راهنمایی کنید پیازبه دستشویی ولیوقتی میرم نه مشکل نفخ حل میشه نهدردکه بعضی مواقع مثل ماربخودم میپیجم صدای شیر اب وقورقورشکم باصدای بلنددا م دریک هفته ا،60 شدم 53

  • سلام
   ممنون
   کپسول ازونیوم ۴۰ صبح ناشتا یکی
   قرص دومپریدون ظهر و شب یک ساعت قبل از غذا قرص دایجستیو پس از غذا مصرف کنید

 2. با سلام چند روزی درد کمی زیر شکم سمت چپ دارم ممنون هست از نوشیدن قهوه باشد؟

  • سلام
   خیر مربوط به نوشیدن قهوه نیست
   باید علائم دیگر را بررسی کرد
   در صورت عدم بهبود به متخصص داخلی مراجعه کنید

 3. سلام دکترجان من نفخ روده شدیددارم بسیاراذیت میشوم هرچیزی میخورم نفخ میکنم لطفاراهنمایی کنید

  • سلام قرص كلوفك هر ٨ ساعت يك عدد بخوريد همراه با قرص دايمتيكون هر ١١ ساعت يك عدد تا ٧ روز
   اگه بهتر نشديد ميتونيد يك دوره ٧ روزه انتي بيوتيك بخوريد( قرص مترونيدازول ٢٥٠ ميلي گرم هر ٨ ساعت يك عدد تا ٧ روز )

 4. سلام خسته نباشید من دختر ۱۵ ساله هستم شکم در دارم نفق کردم چند روزی بیرون هم نمی توانم برم باد شکم هم ندارم مرسی از کمکتون

  • سلام
   اگر درد شکم خیلی زیاد است باید به متخصص جراحی عمومی مراجعه نمایید
   در غیر این صورت از شربت منیزیم هیدروکساید هر۸ ساعت دو تا قاشق پس از غذا استفاده کنید

 5. سلام
  من ۵۸ سالم چند ماه است که در قسمت چپ زیر دنده وکتف هراز گاهی یک درد مبهم و داغ شدن احساس میکنم به متخصص قلب و ریه و گوارش مراجعه کردم و فقط دکتر گوارش پس از اندسکوپی گفت زخم اثنی عشر داری ودو ماه دارو مصرف کردم و این درد مبهم خوب نشده، لطفا یک راهنمائی کنید ممنونم

  • سلام
   کپسول ازونیوم ۴۰ صبح ناشتا
   شربت های آدی ژل هر ۸ ساعت یک قاشق
   قرص کلیدینیوم سی هر شب یک عدد میل کنید

 6. سلام
  من ۳۷ سالمه و ۸ ماهه که بعضی وقتا ناحیه چپ زیر شکمم تیر میکشه. این درد و تیر کشیدن وقتی عصبی میشم و یا کار سنگین میکنم بوجود میاد و فاصله تیرکشیدن کمتر میشه .

 7. سلام وقت به خیر
  مرد 56 ساله هستم 30 سال است دچار رفلاکس معده هستم. وزن 98 کیلو با قد 178 .امروز به طور ناگهانی درد زیاد و نقطه ای در ناحیه ی چپ و بالاتر از وسط شکمم پیدا کردم . به علت دیابت و نگرانی از ابتلا به کرونا از حضور در مراکز پزشکی خود داری می کنم. ممکنه راهنمایی بفرمایید ؟ضمنا برای دیابتم از قلم ساکسندا و ویکتوزا استفاده می کنم.

 8. سلام من سمت چپ شکمم گوشش یهویی امروز درد گرفت
  عادت ماهانه نزدیک آیا می تونن برای اون باشه شما چی حدس می زنید بدون ازمایش؟

  • سلام بله احتمالش هست اگه به هيوسين يا مفناميك اسيد جواب نداد به پزشك مراجعه كنيد

 9. سلام من چهل سالمه حدود یک سال پیش یک سنگ کلیه داشتم که از کلیه جدا شد ودر حالب گیر کرد ۴میل بود با سیتی اسکن فهمیدند که در لبه مثانه هست ولی دردی نداشت و من هم متوجه دفع شدن نشدم الان سمت چپ زیر شکم درد داره احتمال داره هنوز سنگ اونجا باشه همون قسمتی که سنگ بوده درد داره

  • سلام سنگ ٤ ميلي كتر خودش دفع ميشه ممكنه سنگ ديگه اي باشه يا عفونت ادراري
   بهتره سونوگرافي مجدد بديد همراه با آزمايش ادرار

 10. سلام من چند روزه زیره دلم سمت چپم شدید درد میکنه مخصوصا وقتی راه میرم باید چکار کنم

  • سلام آزمايش ادرار بديد تا از نظر عفونت ادراري بررسي شويد

  • سلام. مواقعی که تمرین میکنم و یا فشار روحی و استرس به من وارد میشه سمت چپ و پایین درست قسمت تخمدان و بعضی مواقع بالاتر از ان خوده روده من درمیکه یک حس تیر کشیدن در روده و یه درد مبهم و خفیف موقع تحرک ایجادمیشه .دکتر رفتم با تشخیص سونوگرافی کیست ساده تخمدان سمت راست داشتم که دارو داد و الان فکر کنم برطرف شده باشه اما این باعث نشده درد سمت چپ من ک توضیح دادم از بین بره. و دکتر کفت از استرس هستش.ایا این خطر داره برام میترسم خدای ناکرده مشکل جدی داشته باشم؟؟؟

 11. سلام ، من ۶۳ دارم و درحال حاضر ایران نیستم . پروستات دارم که psa ۶٬۴ می‌باشد . یک ماهه که در قسمت سمت چپ پایین شکم کم وبیش احساس درد دارم ، بیشتر وقتها آرام است ولی گاهی وقتها هم درد می‌گیرد . البته درد زیاد نیست و قابل تحمل است ، از وقتی درد شروع شده دو تا سه بار در شب بیدار و دستشویی میرم . برای پروستات کپسول تامسالوسین و قرص فیناستراید ۵ مصرف می‌کنم . آیا امکان درمان از راه دور دارم ؟ ممنون از شما

  • سلام لازمه دوباره سونوگرافي بدين و psa تون مجددا چك شه دو صورتي كه افت نكرده باشه بايد بيوپسي بگيريد ازش
   همچنين آزمايش ادرار هم بايد بديد

 12. سلام من یه چن وقتیه که درد قفسه سینه ام سمت چپ درد می کنه و تیر می کشه به پشت کمرم احساس ضعف میکنم سر گیجه دارم گاهی حالت تهوع دارم اشتهام کم شده احساس پری می کنم قبلا یرقان داشتم دهانم تلخ میشه

  • سلام
   عزیزم شما باید توسط متخصص داخلی معاینه بشین

   • سلام من دختر 11 سالم .
    قدم هم 142و وزنمم42کیلو هس

    از امروز صبح به طور ناگهانی زیر شکم سمت چپم درد گرف

    علتش واسه چی میتونه باشه

    • سلام
     علت درد می تواند عوامل مختلفی باشد
     قرص‌هیوسین هر ١٢ ساعت یکی میل کنید در صورتی که پس از دو روز بهتر نشدید باید به متخصص داخلی جهت معاینه مراجعه کنید

 13. سلام
  وقتتون بخیر
  من 20_21سالمه و مجرد هستم
  من چند روزی هست درد سمت چپ ناف دارم.
  موقع نشستن یا طاق باز خوابیدن هم خیلی اذیت میشم.
  حدود 6_7ماه ام هست ک پریودم نامنظم هست ب خاطر ی اتفاقی ک افتاد برام و خیلی فشار عصبی و استرس بهم وارد شد.
  الان 34 روز هست ک پریود نشدم و دردش رو دارم.
  قبلا هم بوده این مدت، حتی ی بار تا 50 روز ام طول کشید تا پریود بشم
  توی بهمن ماه سونو رحم تخمدان دادم و گفتن ک مشکلی نیس
  ب نظرتون مشکل من چیه الان 😢🤦🏻‍♀️

  • سلام
   عزیزم می تونید تزریق آمپول پروژسترون روزی یکی تا دو روز برای پریود شدن استفاده کنید
   علاوه بر اون از کپسول مفنامیک اسید هر 8 ساعت برای کاهش درد استفاده کنید
   در ضمن آزمایش هایی مثل tsh,fbs,prolactin,fsh برای مشخص شدن علت تاخیر پریودی انجام دهید

 14. سلام من زنی ۳۰ساله هستم ودوتا سزارین داشتم من چنساله هرماه بمدت چنروز قبل یابعداز پریود در ناحیه ی چپ زیرشکمم دردمیکنه وبه رانم تیرمیکشه جوری که بامشت زدن به رانم دردش کمترمیشه هیچ قرصیم نمیخورم سابقه کیست اینام ندارم ولی سنگای ریزتوکلیم داشتم پارسال سونوهم رفتم گف همچیت سالمه ولی دلیل دردو نمیدونیم بنظرتون علت دردچیه قاعده مم منظم وبه وقت وبدون درده

  • سلام بايد آزمايش ادراري بديد و اززنظر عفونت ادرار بررسي شيد

 15. سلام خسه نباشید من چند وقتیه ک دل درد دارم از زیر دلم تا معده از تو میسوزه و تیر می‌کشه .
  چیکار باید بکنم؟ و چرا اینجوریه ! علاعم چه بیماری هست؟
  من ۱۷ ساله هستم و اگه زودتر جوابم رو بدید ممنون میشم چون درد دارم و نمی‌دونم باید چیکار کنم 🙂

  • سلام بدليل التهاب معده و رودتونه كه بدليل مواد غذايي نفاخ يا فست فود يا ختي معمولي ايجاد شده
   شربت منيزيم هيدروكسايد هر ١٢ ساعت ٥ سي سي بخوريد
   قرص كلوفك هر ٨ ساعت يكي بخوريد
   و چون زير دلتونم درد ميكنه بهتره از نظر عفونت ادراري هم بررسي شيد و آزمايش ادرار بديد

 16. سلام من از دیشب تالو سمت چپ شکمم درد میکنه فشارشم میدم درد میکنه نفس عمیقم ک میکشم باز درد میگیرم .۱۹سن

 17. سلام من 17سالمه دوسال پیش یرقان خيلي شدی یعنی گفته بودن حپاتیت دارم بعدش خوب شدم الان یه چند وقتیه که میکشه
  احساس ضعف میکنم سر گیجه دارم گاهی حالت تهوع دارم بعد از خوردن غذا احساس پری می کنم احساس بی حالی میشه راهنمایم کنید ممنون

  • سلام شما لازمه كه اندوسكوپي معده بديد و مجددا آنزيم هاي كبديتون چك شه

 18. سلام زنی 38 هستم چند ماهه درد طرف چپ شکم دارم چند روزه این دردبه زیر شکمم میشکشه کمر درد هم میگیرم سونو دادم گفته کیست نداری حالت تهوع دارم ولی استفراغ نمیکنم ممکنه راهنمایی کنید

  • سلام
   معاینه شکم مهم است
   وجود یا عدم وجود تب،اسهال،یبوست و .. مهم است

 19. سلام من دختر۱۸ساله هستم گاهی اوقات سمت چپ ناف من دردمیکنه وقتی به شکمم دست میزنم احساس میکنم دردشدیدترمیشه وعضله های شکمم هم در اون قسمت محکم هست

 20. سلام..
  درد قفسه دارم طرف سمت چپ چندین ساله .دوماهی میشه طرف چپ.شکمم احساس سوزش درد داره..راهنمای کنید ممنون میشم
  40 سالم..

 21. سلام و عرض احترام
  من در قسمت چپ شکم درد شدید احساس می نمایم علت آن چیست لطفن پاسخ دهید

 22. سلام‌خسته نباشین
  من از صب پایین شکم سمت چپ درد شدیدی دارم ..حس میکنم ی چیزی هس ک وقتی بهش دست میزنم شدید تر هم میشه… چن روزه حالت تهوع هم دارم ولی استفراغ نه… تقریبا چن ماه پیش هم سونو دادم کیستی نشون نداده بود احتمالش هست کیست باشع؟؟ چهار روز تاخیر پریودی داشتم این ماه..

  • سلام لطفا آزمايش ادراري از نظر عفونت ادرار بديد ممكنه عفونت ادرار باشه

 23. سلام من دختر ۱۴ساله ای هستم به مدت دوسال که به دیابت مبتلاشدم الان پنجاه که شکمم به شدت ورم کرده و احساس سنگینی زیاد پری بد از دوسه لقه غذا خوردن ودردش درسمت راست وگاهی در سمت چپ اما درسمت چپ بیشتره و گاهی هم درد به شانه چپ و گردن میزنه من چهار ماه پیش سونوگرافی انجام دادم وگفتن که کلیه هام بزرگ شدن اما وقتی به دکتر کلیه مراجعه کردم گفتن که مشکل خاصی نداره و چند مدت بد به دکتر گوارش رفتم اما ازاون هم تنیجه نگرفتم وهنوز شکمم همون طوره اگه میشه بهم کمک کنید

  • سلام
   ظهر و شب یک ساعت قبل از غذا قرص دومپریدون میل کنید
   سونوگرافی کبد و کیسه صفرا انجام دهید

 24. باسلام من دوروزه پاک شدم ولی قسمت زیرشکمم سمت چپ درددارم دلیلش چی میتونه باشه

  • سلام
   عزیزم شرح حال شما خیلی مختصره
   از مسکن استفاده کنید
   در صورت عدم بهبود به پزشک مراجعه کنید

 25. سلام چندروزیه سمت چپ شکمم دردمیکنه مثل ابنکه یه رگ توشکمم کشیده میشه وتو نشستن وخم شدن مشکل دارم اما وقتی بادست میگیرم شکمم روکه تکون نخوره درد ندارم ،محل درد دقیقا4انگشت ازناف به سمت پهلو میشه علت درد روبهم بگید

  • سلام
   بیشتر به نظر میاد دچار اسپاسم عضلات شکم شده باشید
   استامینوفن 500 هر 8 ساعت تا دو روز استفاده کنید

 26. سلام بیشتر اوقات درد شکنم از دور ناف شروع میشه تا سمت چپ شکم حتی تا پهلوم درد میگیره

  • سلام بايد اين آزمايشاتو بديد و توسط
   متخصص گوارش ويزيت شيد
   Cbc.diff esr crp
   Ca
   Tsh
   Bun cr
   U/a
   U/c
   S/e
   S/c

   • سلام خسته نباشيد
    ٢٤ ساله و متاهل هستم يك هفته ك لبه هاي اندام تناسليم و بالاش پوسته پوسته ميشد قسمت بالاش خون ميومد از نازكي و سوزش شديد داشتم قبلا عفونت كه داشتم اينجوري شده بودم پماد كلتريمازول داخلي و بيروني استفاده كردم چند روزي هست و دو تا كپسول فلوكونازول هر ٤٨ ساعت خوردم كه يكي ديگش هم فردا بايد بخورم خشكي و سوزشم رفع شده ولي زير دلم و سمت چپ شكمم خيلي درد ميكنه دو سه ماه پيش هم اينجوري شدم دكتر گفت عفونت هست بايد چيكار كنم؟سوزش ادرار ندارم كيست هم ندارم بارها سونو انجام دادم كيست نداشتم دوره ي قاعدگيم هم منظم هست ممنون ميشم بگيد چيكار كنم چون درد زير شكمم و سمت چپم زياده تا تو كمرم هم ميزنه

 27. سلام من چند چهار ماه هست اقدام به بارداری کردم ولی هرماه سروقتش پریودمیشد و یک ماه میشع رفتم دکتر و شستشو داخلی دادم و یک سری قرص ویتامینی بهم داد و اهن و الان سه روزه سمت راست پایین شکمم درد میکرد و امروز هم سمت چپ و راست کمی درد میکنه و کمرم ایا احتمالش هست باردار بشم ولی تا تاریخ پریودیم مانده باید۷مهر بشم

  • سلام اين دردها ربطي به بارداري نداره ولي بله ممكنه باردار شيد

 28. سلام دخترم 12 سالشه و امروز با درد شکم زیر نافش مواجه شده… بعضی اوقات خیلی شدید میشه و نمیتونه بشینه و پاشه … سابقه هیچ بیماری هم نداشته و تازه چند ماهه اولین پریودشو تجربه کرده

  • سلام بايد سونوگرافي از نظر آپانديسيت بده حتما ممكنه آپانديسش باشه

 29. 37سالمه . نمیتونم حجم زیادی غذا بخورم .وقتی گرسنه م درد بیشترمیشه. زیاد سرکار رو صندلی میشینم درد کل شکمم ناتوانم میکنه و مجبورم بلند شم.وقتی هم دراز میکشم به پهلو درد بیشترمیشه .نفخ هم که اغلب دارم خصوصا از 8شب به بعد.البته من شام نمیخورم یا بجاش میوه یا یه چیز سبک میخورم .ممنونم که گوش کردین.

  • سلام
   عزیزم احتمالا مشکل شما از معده هست
   کپسول ازونیوم 40 صبح ناشتا یکی
   قرص دومپریدون ظهر و شب یک ساعت قبل از غذا میل کنید

 30. سلام.من چندماهی هست که متوجه برجستگی سمت چپ روی اخرین دنده شکمم شدم نرمه و دست میزنم درد نداره اما اغلب درد دارم تقریبا توی کل شکمم اما بیشتر همون قسمته،رفتم ازمایش گفتن خوشبختانه عفونت نداری اما مترونیدازول و یه قرص معده و یه قرص اضطراب برام نوشت اما هنوز خوب نشدم و هنوز برجستگی سرجاشه.ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام
   دوست عزیز برجستگی که فرمودین باید توسط پزشک معاینه بشه
   اگه چیز مهمی نبود از قرص کلرودیازپوکساید هر شب یک عدد جهت کاهش اضطراب استفاده کنید

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

دیدگاه ها اخیر