درد شکم در سمت چپ هشداری برای کدام بیماری‌ها است؟

 • 1397-03-27
 • ۸۱۷۰۶۱ بازدید
 • 958
درد شکم سمت چپ، نشانه کدام بیماری

درد شکمی از دلایل اصلی مراجعه به پزشک است. درد شکمی سمت چپ می‌تواند ناراحت‌کننده یا ناخوشایند باشد. در این مقاله از مجله دکتردکتر به بررسی کامل علل و عوامل درد شکم در سمت چپ می‌پردازیم.

اغلب دردهای شکمی در سمت چپ هیچ جای نگرانی ندارد و با مراقبت‌های ساده پزشکی به سادگی پیشگیری یا درمان می‌شوند.

درد شکم در سمت چپ دردی شایع بین افراد

درد شکم یک علامت رایج است که منجر به میلیون‌ها بازدید سرپایی می‌شود و در واقع یکی از رایج‌ترین علل مراجعه به پزشک است. درد شکم در سمت چپ بسیار شایع است. از آنجا که زنان به طور مشخص اندام‌های بیشتری نسبت به مردان در ناحیه شکمی دارند (رحم، لوله‌های فالوپ و تخمدان)، احتمال بیشتری دارد که از درد شکمی در این ناحیه نسبت به مردان رنج ببرند. همچنین با توجه به بیماری‌های که در زنان نسبت به مردان شایع‌تر است مانند کیست تخمدان یا سندرم روده تحریک پذیر احتمال درد شكم در سمت چپ را برای زنان بالا می‌برد.

هرگونه آسیب یا عفونت یا فشار روی هر یک از اعضای بدن در سمت چپ شکم ممکن است به درد شکمی سمت چپ منجر شود. گاهی ممکن است درد این قسمت شکم از اندام‌هایی که در این ناحیه مستقر نیستند، ایجاد شود مانند درد در بیضه چپ در مردان که می‌تواند به سمت چپ شکم منتقل شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر از بیماری‌های درد شکمی، «کتابچه بیماری‌های درد شکمی» با استفاده از فرم زیر دریافت کنید.

 

اندام‌های قسمت چپ شکم

برای درک بهتر مبدا و علل درد شکم در سمت چپ، مهم است که اندام‌های سمت چپ شکم را بشناسیم. اندام‌‌هایی که در این قسمت درد ایجاد می‌کنند؛ عبارتند از: بخش‌هایی از تخمدان، رحم، بخش‌هایی از روده کوچک، طحال، روده بزرگ، کولون سیگموئید و کولون نزولی، لوله فالوپ سمت چپ و حالب چپ هستند.

علائم درد شکم در سمت چپ

علائم درد شکم سمت چپ به انواع حاد و مزمن، مبهم و آشکار، مداوم و تناوبی تقسیم می‌شود. درد در این ناحیه امکان دارد با علائمی همچون: تهوع، استفراغ، تب و لرز، بی اشتهایی، حساس شدن به لمس و احساس سنگینی در این ناحیه همراه باشد.

لیستی از پزشکان متخصص گوارش و کبد را آماده کرده‌ایم تا در صورت نیاز به معاینه یا مشاوره، به راحتی بتوانید از پزشک موردنظر خود نوبت ویزیت حضوری یا ویزیت تلفنی دریافت کنید. برای دریافت نوبت، روی تصویر زیر کلیک(یا لمس) کنید.

علل اصلی ایجاد درد شکم در سمت چپ

درد در هر قسمتی از شکم نشانه‌ای دارد و نمایانگر یک بیماری متفاوت است. بیماری‌ها و دلایل اصلی ایجاد درد شکم در سمت چپ را با هم بررسی می‌کنیم.

دیورتیکولیت

به حالتی که در جداره داخلی روده بزرگ یا کولون کیسه‌های برآمده تشکیل می‌شود؛ دیورتیکولیت می‌گویند. به تدریج این کیسه‌ها دچار عفونت یا التهاب می‌شوند. شدیدترین علائم این مشکل با درد زیاد ناحیه پایین و سمت چپ شکم همراه است. دیورتیکولیت یکی از رایج‌ترین درد های سمت چپ شکم است و به طور کلاسیک همراه با تب، تغییر عادت‌های روده، گاهی اوقات خونریزی، لرز و علائم نسبتا موضعی است. در موارد جدی، دیورتیکولیت می‌تواند منجر به خونریزی، فتق یا انسداد روده شود. تشخیص بیماری نیاز به آزمایش‌های فیزیکی و تصویربرداری دارد.

کولیت

ورم یا آماس روده که به آن کولیت نیز می‌گویند، یک بیماری التهابی روده است که باعث التهاب طولانی‌مدت در بخشی از دستگاه گوارش می‌شود. معمولا داخلی‌ترین سطح روده بزرگ و راست روده تحت تاثیر قرار می‌‌گیرد. در حالی که درد شکمی مرتبط با دیورتیکولیت اغلب به طور ناگهانی رخ می‌دهد، علامت کولیت (التهاب روده بزرگ) به تدریج گسترش می‌یابد. همچنین کولیت با تغییرات در عملکرد روده (اسهال یا اسهال خونی) همراه است و معمولا دیورتیکولیت آن را نشان نمی‌دهد. کولیت اغلب به علت عفونت (از جمله مسمومیت غذایی)، کم خونی و واکنش‌های خودایمنی ایجاد می‌شود.

گاستریت

زمانی که معده دچار التهاب یا عفونت خفیف در لایه مخاطی می‌شود؛ به آن ورم معده یا گاستریت می‌گویند. بعضی مواقع بر اثر طولانی شدن التهاب، فرد مبتلا به زخم معده می‌شود. التهاب می‌تواند به علت عفونت، استفاده منظم از داروهای ضد درد یا الکل ایجاد شود. زخم معده و گاستریت از شایع‌ترین علل درد شکم در سمت چپ هستند و معمولا با یک درد عمیق همراه می‌شوند که ممکن است در شب بدتر شود. این دردها اغلب با حالت تهوع و استفراغ، کاهش وزن و مدفوع تیره همراه است.

کیست‌های تخمدان

تخمدان‌ها در شکم دو طرف رحم واقع شده‌اند. بعضی از زنان کیست تخمدان را در طول دوران زندگی خود تجربه می‌کنند؛ اما معمولا کیست‌ها بدون درد هستند و خود به خود از بین می‌روند. بسیاری از زنان حتی متوجه نمی‌شوند که کیست تخمدان داشته‌اند. با این حال، در بعضی موارد، کیست می‌تواند درد لگنی ایجاد کند. اگر درد شدید همراه با تب، سرگیجه یا تنفس سریع باشد، ممکن است یک کیست پاره شده یا پیچ خوردگی تخمدان باشد؛ هر دو به درمان فوری نیاز دارند. در حالی که هیچ راهی برای جلوگیری از کیست تخمدان وجود ندارد، می‌توان آن را در معاینه لگن معمول یا از طریق سونوگرافی تشخیص داد.

سنگ کلیه

سنگ کلیه چپ، عفونت یا تومور می‌تواند درد شکمی بالا و یا درد شکم در سمت چپ ایجاد کند. هر گونه رسوبات که درون کلیه‌ها ایجاد می‌شود و موجب بروز درد در ناحیه کمر و پهلو می‌شود سنگ کلیه می‌نامند. علاوه بر درد شکمی، احتمالا علائم ادراری مانند ناراحتی، تغییر رنگ، بوی ناپایدار یا نیاز مداوم به خالی شدن مثانه در فرد مبتلا به سنگ کلیه دیده شود. سنگ کلیه به دلایل مختلفی همچون سابقه خانوادگی و یا عادات نادرست تغذیه‌ای به وجود می‌آید. با توجه به نوع سنگ و شرایط بیمار درمان می‌شود.

بیماری التهابی لگن

بیماری التهاب لگن یکی از بیماری‌هاییست که برخی زنان به دلایل مختلف به آن مبتلا می‌شوند. عفونت مقاربتی و باکتری‌ها، عفونت لگنی زنان، آندومتریوز شدید، سرطان دهانه رحم و … از علل بیماری التهاب لگن است. بیماری التهابی لگن ممکن است نشانه‌ای ایجاد نکند؛ اما در موارد دیگر، می‌تواند باعث درد شکم یا لگن، تب، ادرار دردناک و یا دردناک بودن رابطه جنسی شود.

نفخ

نفخ معمولا دردناک نیست، اما می‌تواند آزاردهنده و شرم‌آور باشد. نفخ اغلب به وسیله بلع هوا (از آدامس جویدن یا خوردن یا نوشیدن بیش از حد سریع) ایجاد می‌شود. افرادی که شرایط خاصی مانند بیماری سلیاک، سندرم روده تحریک‌پذیر یا ناتوانی در تحمل لاکتوز یا فروکتوز دارند بیشتر احتمال دارد نفخ را تجربه کنند.

فتق

واضح‌ترین نشانه فتق بیرون‌زدگی یکی از اعضای داخلی بدن از نقطه ضعیف یا سوراخ‌شدگی در عضلات اطراف آن است. به زبان ساده بیرون‌زدگی غیر طبیعی اعضای بدن را فتق می‌گویند. انواع مختلف فتق وجود دارد. هنگامی که لایه‌های عضلانی شکم ضعیف می‌شوند فتق رخ می‌دهد.

انسداد روده

انسداد یا گرفتگی روده مشکلی است که در آن غذاها و مایعات به دلیل بسته بودن مسیر، نمی‌توانند از روده باریک (کوچک) یا روده بزرگ (کولون) عبور کنند. گرفتگی روده می‌تواند به دلیل چسبندگی روده که معمولا بعد از عمل جراحی اتفاق می‌افتد، وجود کیسه‌های برآمده ملتهب یا چرکی در دیواره روده‌ها (دیورتیکولیت)، فتق و یا تومورها ایجاد شود.
بدون درمان پزشکی، قسمت‌های مسدود روده می‌میرند و باعث بروز مشکلات جدی می‌شوند؛ اما با مراقبت دقیق پزشکی، گرفتگی روده اغلب به طور موفقیت‌آمیزی برطرف می‌شود.

علل رایج انسداد روده شامل بافت زخم ناشی از جراحی، فتق و تومورها است. علائم ممکن است شامل درد، نفخ و از دست دادن اشتها باشد. درمان بستگی به منبع و شدت انسداد دارد، اما انسداد می‌تواند به اندازه کافی شدید باشد تا نیاز به بستری در بیمارستان و حتی عمل جراحی داشته باشد.

هرکدام از عوامل گفته شده در بالا می‌تواند به تنهایی مشکلات زیادی را به همراه داشته باشد. برای اطمینان از نبود بیماری و مشکل می‌توانید با استفاده از سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر در سریع‌ترین زمان به پاسخ سوال خود دست یابید.

سایر عوامل ایجاد درد شکم در سمت چپ

علاوه بر موارد گفته شده احتمال دارد موارد زیر نیز باعث ایجاد درد شکم در سمت چپ شوند:

 • عفونت ریه سمت چپ: قسمت پایین ریه سمت چپ به پشت شکم فشار می‌آورد. عفونت ریه یا پنومونی که در قسمت پایین ریه سمت چپ تاثیر می‌گذارد، می‌تواند درد شکمی فوقانی شکم را ایجاد کند.
 • زونا: عفونت زونا بر روی پوست می‌تواند درد شدید و سوزش بر روی شکم سمت چپ را حتی قبل از اینکه بثورات ظاهر شود؛ ایجاد کند.
 • غده آدرنال در سمت چپ: در برابر بیماری‌هایی که غده فوق کلیه را تحت تاثیر قرار می‌دهند؛ درد شکمی بسیار ناچیز است. مگر اینکه تومور قابل توجهی در این غده تشکیل شده باشد.
 • پانکراس: انتهای پانکراس می‌تواند توسط کیست لوزالمعده یا تومور تحت تاثیر قرار گیرد و منجر به درد شکمی شود.
 • درد طحال: بزرگ شدن طحال می‌تواند از صدمه وآسیب‌های طحال یا عفونت‌هایی مانند مالاریا ایجاد شود.
 • سوء هاضمه: با توجه به اینکه سوء هاضمه یک بیماری نیست اما علائم اصلی آن شامل درد شکم و احساس سیری زودرس هنگام غذا خوردن است.
 • کشیدگی عضلات شکمی و پاره شدن آنها: در نتیجه فعایت‌های فیزیکی شدید یا ورزش امکان دارد که عضلات شکمی کشیده شده و تارهای ماهیچه‌ای پاره شوند. این اتفاق باعث ایجاد درد در ناحیه کشیدگی عضله می‌شود.
 • سرطان: با پیشرفت سرطان در اندا‌م‌های ناحیه شکمی و درگیر شدن سایر اندام‌ها به سرطان، درد در ناحیه شکم ایجاد می‌شود.

درد در هر قسمت‌ از شکم ممکن است دلایل متفاوتی داشته باشد. با توجه به محل درد و شدت آن پزشک می‌تواند نوع بیماری را تشخیص دهد. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید کتابچه راهنمای درمان شکم درد را نیز دانلود کنید.

تشخیص درد شکم در سمت چپ

علت درد شکمی بر اساس ویژگی‌های آن، معاینه فیزیکی و آزمایش تشخیص داده می‌شود. پزشک احتمالا از شما یک سری سوال از ویژگی‌های درد، الگوها و تداوم درد می‌پرسد. همچنین از شرایط فیزیکی یا روانی شما مطلع می‌شود.

راه‌های تشخیص نوع درد شکمی شما برای کنترل و درمان آن ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • معاینه فیزیکی
 • آزمایش‌های آزمایشگاهی؛ شمارش کامل خون (CBC)، آنزیم‌های کبدی، آنزیم‌های پانکراس (آمیلاز و لیپاز)، بارداری و آزمایش‌های ادرار
 • اشعه X ساده از شکم
 • مطالعات رادیوگرافی
 • سونوگرافی
 • توموگرافی کامپیوتری (CT) شکمی (شامل تمام اندام‌ها و روده‌ها)
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)
 • باریم اشعه ایکس
 • آندوسکوپی کپسول
 • روش‌های آندوسکوپی، از جمله esophagogastroduodenoscopy یا EGD
 • کولونوسکوپی یا سیگموئیدوسکوپی انعطاف‌پذیر
 • سونوگرافی آندوسکوپی (EUS)

درمان درد شکم در سمت چپ

درمان درد شکم در سمت چپ به علت آن و بیماری که سبب درد می‌شود؛ بستگی دارد.

از جمله درمان‌های رایج برای درد شکم سمت چپ:

 • داروهای ضد درد بدون عوارض
 • داروهای تجویزی برای التهاب، GERD، زخم و یا درد کلیه
 • آنتی‌بیوتیک‌ها
 • داروهای ضد افسردگی کم دوز
 • تغییرات در رفتار، از جمله حذف غذاهای خاص یا نوشیدنی‌هایی که ممکن است به درد شکمی کمک کنند
 • جراحی برای جلوگیری از انسداد روده، فتق و یا اندام‌های آلوده

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «درد شکم در سمت چپ هشداری برای کدام بیماری‌ها است؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

958 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام من دختری ۲۱ساله هستم.درمواقع عادت ماهیانه اون هم در روز دوم به شدت درد در ناحیه زیر شکم سمت چپ دارم سونوگرافی هم رفتم میگن کیست های ریز داری. یبوست هم دارم ولی شدید نیست ولی این مواقع نمیتونم گاز معدم رو به راحتی خارج کنم.این درد حتی پهلوما و کمرم رو درگیر میکنه.کم خونی هم دارم ولی قرص مصرف میکنم. در این دوران حالت تهوه دارم وحالم بهم میخوره گاهی یکم بهتر میشم.ناگفته نماند در سونوگرافی نشون دادن که سنگ های ریز صفرا هم دارم. معدم هم اسیدیه .نمیدونم چکار باید کنم واقعا از این درد به زمین چنگ میزنم قرص های مسکن هم مصرف میکنم ولی بی فایدست. لطفا راهنماییم کنین واقعا در عذابم

  • سلام اين درد شديدتون بخاطر كيستاتون نيست بايد از نظر اندومتريوز بررسي شيد
   به متخصص زنان مراجعه كنيد، شربت منيزيم هيدروكسايد هر ١٢ ساعت ٥ سي سي بخوريد ( براي درمان يبوستتون) و شياف ديكلوفناك هر ١٢ ساعت استفاده كنيد

 2. سلام خسته نباشید من ۲بار در ۳ماه گذشته سمت چپ زیر شکمم درد شدید میگیره یعنی حالت تیرکشیدن و گرفتگی بهم دست میده یهویی میاد یهویی میره و مشکل یبوست هم داشتم که با خوردن روغن زیتون نسبتا حل شد اما نه کامل و من مشکل سندروم روده تحریک پذیر هم دارم ممنون میشم جواب بدید

  • سلام قرص كلوفك هر ١٢ ساعت يكي بخوربد همراه با پودر پسليوم هر ١٢ ساعت يك ساشه مصرف كنيد

 3. سلام
  من‌سابقه‌سنگسازی‌کلیه‌ دارم‌. اخیرا‌رنگ‌ادرارم‌ خیلی‌قهوه‌ایی‌شده‌
  الانم‌دردسمت‌چپ‌دارم‌ که‌ درد‌ به‌سمت‌ناف‌‌حرکت‌
  میکنه‌. هرچی‌هم‌آب‌میخورم‌ حالت‌دفع‌ ادرار‌بهم‌
  دست‌نمیده‌ با‌اینکه‌ سوزش‌زیادی‌حس‌میکنم‌
  ولی‌دفع‌ادرار‌نداشتم‌ تو‌ این‌ ۵ساعت.
  دردش‌ پاهامو‌سست‌میکنه‌وکاملا‌پاهام‌یخ‌میبنده‌
  و‌ گاهی‌خوابم‌میاد‌.
  فقط‌ قرص‌دیکلوفناک‌ استفاده‌کردم‌ که‌ تاثیری‌
  نداشته‌.واذیتم‌.
  ممنون‌میشم‌راهنمایی‌کنید‌ خانم‌دکتر‌
  ضمنا‌ ۴۳‌سالمه.

  • سلام آزمایش و کشت ادرار آزمایش اوره و کراتینین و سونوگرافی از کلیه و مجاری ادرار انجام شود

 4. سلام پسرم۱۱ یالش وسمت چپ شکمش دردمیکنه بایدچیکارکنم؟

  • سلام
   توضیحات شما کافی نیست از مشاوره رایگان تلفنی دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک استفاده کنید

 5. سلام مردی هستم 35 ساله
  نزدیک به یک هفته میشه پهلوی چپم درد میکنه یبوست هم دارم ولی زیاد شدید نیست عفونت ادراری هم دارم که از دیروز
  قرص فنازومکس با سیپروفلوکساسین 500 اسفاده میکنم الان بیشتر پهلوم اذیت میکنه ایا ربطی به عفونت ادراری داره ممنون میشم راهنماییم کنید

 6. سلام من سی وشش سالمه یکی دو روز در سمت چپم احساس تکان خوردن میکنم ،مثل تکان خوردن جنین ،دردم ندارم فقط تکان میخوره اونم شبها وقتی روی شکمم میخوابم ،یا به سمت راست میخوابم ده ماهم هست زایمان کردم، خیلی نگرانم راهنمایم میکنین؟

  • سلام اگر پریود به موقع نشده‌اید آزمایش بارداری دهید در غیر این صورت جای نگرانی نیست
   اگر این حالت طول کشید سونوگرافی شکم بدهید

 7. با سلام خدمت دوکتور محترم من مدت چند وقت است که سمت چپ شکنم بالاتر از ناف دچار سوزش میشود وبعضن شدید تر میشود نمیدانم علت چی میتواند باشد
  آن امکان دارد راحنمااییم کنید
  باتشک نصیر فرهید

 8. سلام وقت بخیر
  ۴ روز پیش دچار ورم و درد در قسمت روده هام شدم ، مشکل یبوست هم داشتم که با خوردن روغن زیتون و مواد غذایی روان کننده بعد ۲ روز مشکل یبوستم رفع شد اما درد در قسمت چپ شکمم هنوز ادامه داره تو این مدت همه جور سونو ، سیتی اسکن ، آزمایش خون و ادرار هم انجام دادم اما مشکلی در هیچ قسمتی نداشتم نه عفونت ، نه کیست ، نه سنگ کلیه ، نه کرونا فقط در صفرا یک سنگ ۳ سانتی داشتم که نظر همه پزشکان این بود که درد مربوط به سنگ صفرا نیست ، همه فقط داروی هیوسین و دیکلوفناک دادن ولی درد من آروم نمیشه نمیدونم دیگه باید پیش چه متخصصی برم

  • سلام با توجه به اینکه چهار روز علایمتون ایجاد شده و بررسی‌ها نرمال بوده اگر درد شدید نیست داروهاتون را مصرف کنید و تا چند روز صبر کنید
   اگر درد خیلی شدید است به متخصص جراحی یا به فوق تخصص گوارش مراجعه کتید

 9. سلام ، من ۲۰ سالمه و مجردم ، چند ماهی هست ۲ بار در ماه پریود میشم و بعضی روزا و بیشتر در پریودی سمت چپ زیر شکمم درد میکشه و تیر میکشه ، تنبلی تخمدانم داشتم

  • سلام باید آزمایش هورمونی و سونوگرافی از رحم و تخمدان ها بدهید

 10. سلام من ۱۷ سالمه و الان دو روزه زیر نافم یعنی زیر شکمم وقتی شکمم رو‌میدم سمت داخل یا اون ناحیه رو با دست فشار میدم احساس درد متوسطی میکنم ولی در حالت عادی دردی ندارم لطفاً راهنمایی کنید

  • سلام اگه با تهوع و بي اشتهايي همراهه ميتونه آپانديسيت باشه ممكنم هست عفونت ادراري باشه
   اين آزمايشات را بديد
   Cbc.diff
   U/A
   Esr crp
   و در صورت نرمال نبودن به متخصص داخلي مراجعه كنيد

   • نه بی اشتهایی ندارم تهوع هم خیلی کم مثل اول صبح ادرارم هم سوزش ندارم و رنگشم مشکلی ندارع ممکنه و یه چیز یادم رفت بگم اینکه من تصادف کردم و حدود یکماهی هست فقط دراز کشیدم یعنی میتونه بخاطر بی تحرکی باشه ؟

    • سلام بله ميتونه بدليل بي تحركي باشه از كيسه آب گرم استفاده كنيد

 11. سلام من خانم ۵۰ ساله ام ازدوماهه پیش شکمم درد میکردچن روزبعد با یوبوست همراه شدم الانم درگیرم تا سه روز غذاتوشکمم میمونه الانم سمت چپ شکم درد میکنه البته کمی بعداز غذامعده وپشت قفسم دردمیکنه واسحال واستفراغ وخون درمدفوع ندارم

  • سلام قرص دایجستیو همراه غذا
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل شام
   قرص دایمتیکون جویدنی بعد غذا مصرف کنین تا ۲ هفته
   اگه خوب نشدین جهت انجام آندوسکوپی به متخصص داخلی مراجعه کنید

 12. باسلام من چندروزه احساس دردشدیددرقسمت پایین سمت چپ شکمم دارم وحین راه رفتن دردبیشترمیشه الان بعدچندروزبه قسمت درددست زدم زیردستم مثل غده کوچیک که به هم وصل هستن دیدم علتش چیه میشه راهنمایی کنیدممنون میشم

 13. سلام 20سالمه مجرد هستم
  چند روزه که زیرشکم و پهلو سمت چپم خفیف درد میگیره وگاهی هم تیرمیکشه و سمت چپ بدنم احساس سنگینی میکنم،ممکنه راهنمایی کنید

  • سلام احتمال اينكه كيست تخمدان باشه هست
   قرص ايبوبرفن ٢٠٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يكي بخوريد سونوگرافي از نظر تخمدان و رحم بديد

 14. سلام من 23سالمه .. سه هفته اقدام بع بارداری کردم و نزدیک دوهفته یه درد شدید قسمت چپ و بالای شکمم دارم مثل تیر کشیدن … تناوبی نیست یه حالتی مثل نفخ هستش ..درد میگیره و ول میکنه ..نظرتون چیه

  • سلام ممكنه باردار باشيد هفته بعد تست بتا بديد و سونوگرافي واژينال بديد

 15. من چندین ساله دلدرد در سمت چپ دارم تمام سونوگرافی و سی تی اسکن و کلونوسکپی و اندوسکپیش هم خوب بوده فقط یه کیست سمت چپ دارم و همه دکترها گفتن روده تحریک پذیر داری ولی چند روزه این درد امان منو بریده و فقط باید ژلوفن بخورم تا کمی بهتر بشم ممنون میشم بگید چه کنم

  • سلام
   قرص مبورین هر ۱۲ ساعت یک عدد
   قرص نورتریپتیلین ٢۵ هر شب یک عدد
   در صورت ادامه درد جهت معاینه به متخصص داخلی مراجعه فرمایید

 16. سلام من ۴۹سال دارم ۳ماه پریود نشدم ازمایش تست بتا دادم۱بوده سونو هم جز میوم و فیبروم چیزی نشون نداده.یکماه قبل۶تا امپول پروژسترون زدم ولی پربود نشدم روز چهارشنبه باز دو تا امپول پروژسترون دکتر برام نوشته و زدم.دو شبه درد در قسمت پایین شکمم سمت چپ دارم دردش توی پهلوم هم هست.علتش چی میتونه باشه؟

  • سلام
   ممکن است درد شما به این خاطر باشد که بخواهد پریود شوید
   در صورت عدم پریودی باید آزمایش ،tsh,پرولاکتین و fsh انجام دهید ممکن است علت عدم پریودی شما به دلیل یائسگی باشد

 17. سمت چپ امروز شکمم درد میکنه از نافم در همون راستا۴انگشت به سمت چپ.یه قهوا.خوردم با یه دم نوش گرمی .الانم خیلی درد میکنه

  • سلام
   قرص هیوسینهر ٨ ساعت تا دو روز استفاده کنید در صورت عدم بهبود جهت معاینه به پزشک مراجعه کنید

 18. سلام و خسته نباشید من چند مدت هست سمت چپ شکم و زیر شکمم خیلی درد می‌کنه ادرار هم میکنم درد دارم نظرتون چیه

 19. سلام ، بنده ۴۰ ساله هستم ، سمت چپ شکم زیر ناف گاهی ورم میکنه البته زیاد محسوس نیست ، هیچ علائم دیگری هم ندارم ، مدتی به توصیه پزشک ده روز شیاف دیکلوفناک و نشستن در آب رو انحا دادن عالی بود اما بعد از سه ماه مجدد این حالت پیش آمده

 20. سلام.من عفونت میکروبی رحم و عفونت ادراری دارم و دکترزنان مترونیدازول و سیپروفلوکساسین و پماد کلیندومایسین تجویز کردن و استفاده میکنم 6 روز هست و الان دو روز هست سمت چپ شکمم یهو درد میگیره،وتیر میکشه و یهو مثل یک گردو دایره ای تیر میکشه، علتش همون عفونت هست یا چیز دیگه ای؟؟؟ممنون میشم پاسخ بدهید

  • سلام
   درد سمت چپ شکم شما در قسمت بالا احساس می شود یا پایین؟؟

 21. سلام وقتتون بخیر مادرمن حدود دوهفته است پهلوی سمت چپ شکمش حالت فرو رفتگی داره وگود شده ووقتی دستشویی میره درد داره وحالت گرفتگی پهلو براش ایجاد میشه …آیا نگران کنددس ؟باید به پزشک مراجعه کنیم ؟

  • سلام
   ممکنه دچار عفونت ادراری یا سنگ کلیه باشند آزمایش و کشت ادرار و انجام سونوگرافی از کلیه و مجاری ادرار و مثانه پیشنهاد می شود

 22. سلام خسته نباشید،من در قسمت سمت چپ شکم،نزدیک ناف،احساس درد وسنگینی میکنم،و همیشه هم نفخ دارم،خواستم بدونم دلیلش چی میتونه باشه

  • سلام از قرص دایجستیو صبح و ظهر و شب یک عدد پس از غذا استفاده کنید

 23. سلام من کرونام مثبت بود الان ۲۶ روز گذشته امروز در قسمت پایین شکم سمت چپ درد دارم حتی فشار هم ک میدم با دست دردش بیشتر میشه
  ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

  • سلام
   درد شما ربطی به کرونا ندارد باید معاینه شوید شرح حال شما کامل نیست
   لطفاً به متخصص داخلی مراجعه کنید

 24. با سلام بنده مادرم دوسال است که شیمی درمانی و رادیو تراپی انجام داده کانسر مری داشته اما اکنون زیر قفسه سینه طرف چپ بدنش درد حاد داره و گاهی درد به ناحیه پشت منتقل میشه امادکتر معالجش میگه ربطی به سرطانش نداره از شما دکتر بزرگولر میخواستم راهنمایی لازم بگیرم در ضمن تو سونوگرافی و سی تی اسکن چیزی نمایان نشده

  • سلام
   کپسول ازونیوم ۴٠ هر صبح ناشتا یک عدد مصرف نماید پس از دو هفته در صورت عدم بهبود مجدد به پزشک خود مراجعه کنند

 25. خانمی ۷۹ ساله هستم در سلامت کامل آزمایش خون کمی کم خونی نشان میدهد سونوگرافی همه چیز خوب است اما در ناحیه سمت چپ شکم ایجاد بر جستگی و در حال حرکت احساس درد دارم

  • سلام بايد از لحاظ گوارشي بررسي شويد
   لطفا آزمايش مدفوع از نظر خون مخفي بديد همراه با آزمايش ferritin تا مشخص شه كم خونيتون از كمبود آهنه يا نه
   بهتره به متخصص داخلي مراجعه كنيد

  • سلام معاینه شکم مهم می باشد لطفاً به متخصص داخلی مراجعه کنید

 26. سلام من چند ماهی دل پیچه واسحال داشتم وبعد رنک ادرارم پرنگ تر شد ونفخ و درد در شکم در روز پیدا شد باید چکار کنم راهنمای کنید

  • سلام قرص ديسيكلومين هر ١٢ ساعت بخوريد همراه با قرص مترونيدازول ٢٥٠ ميلي گرم هر ٨ ساعت يكي تا ٦ روز
   قرص كلوفك هر ١٢ ساعت بك عدد مصرف كنيد
   مايعات بيشتر مصرف كنيد

  • سلام باید به متخصص داخلی مراجعه کنید معاینه شکم بشوید آزمایش ادرار و مدفوع بدهید

 27. سلام خسته نباشین من چند روزه استرس زیاد داشتم عصبی سدم سمت چپ رحمممم مث جوشای چرکی ک زیر پوست باشن احساس درد میکنم انگار ک رگ متورم شده در حالت عادی درد نداره ولی دستم ک مخوره دری میگیره علتش چیه

  • سلام دوست گرامی جهت معاینه به متخصص زنان مراجعه کنید

 28. سلام مادر من کروناش مثبت بود وچند روز بستر بودن الان خونه هستن واز اول که مبتلا شده دل درد داره والانم میگه که سمت چپش درد داره و احساس چسبندگی میکنه
  میخواستم بدونم طبیعیه یا چیزه دیگس

  • سلام بدليل كرونا مخاط معدشون حساس شده
   قرص فاموتيدين ٤٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يكي بخورن

 29. سلام من ۹ روز قبل از عادت ماهانه نزدیکی داشتم و بموقع پریود شدم ولی سمت چپ بالای شکمم هم درد داره هم یکم بالا اومده احتمال داره باردار باشم ؟ چهار پنج روز مونده ب پریود شدنم

  • سلام
   ممکن است علت درد شکم مربوط به معده باشد قرص پنتوپرازول ٢٠ صبح و شب قبل از غذا میل کنید
   آیا رابطه محافظت نشده داشته اید احتمال حاملگی وجود دارد

 30. سلام من ۹ماهه یبوست دارم وبعضی موقع سمت چپ شکمم درد میکنه

  • سلام
   قرص فاموتیدین ٢٠ هر ۱۲ ساعت یک عدد
   شربت منیزیم هیدروکساید هر ۸ ساعت یک قاشق پس از غذا میل کنید

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

دیدگاه‌های اخیر