درد شکم در سمت چپ هشداری برای کدام بیماری‌ها است؟

درد شکم در سمت چپ

درد شکمی از دلایل اصلی مراجعه  به پزشک است. درد شکمی سمت چپ می‌تواند ناراحت‌کننده یا ناخوشایند باشد. علل و عوامل زیاد باعث ایجاد درد شکم در سمت چپ می‌شود. اغلب دردهای شکمی در سمت چپ هیچ جای نگرانی ندارد و با مراقبت‌های ساده پزشگی به سادگی پیشگیری یا درمان می‌شوند.

درد شکم در سمت چپ شایع بین افراد

درد شکم یک علامت رایج است که منجر به میلیونها بازدید سرپایی می شود و در واقع یکی از رایج ترین علل مراجعه به پزشک است. درد شکم در سمت چپ بسیار شایع است. از آنجا که زنان به طور مشخص اندام های بیشتری دارند نسبت به مردان در ناحیه شکمی دارند (رحم، لوله های فالوپ و تخمدان)، احتمال بیشتری دارد که از درد شکمی در این ناحیه نسبت به مردان رنج ببرند. همچنین شرایط خاص بیماری های که در زنان نسبت به مردان شایع تر است موجب درد شكم در سمت چپ زنان می شود مانند کیست تخمدان یا سندرم روده تحریک پذیر که در زنان بیشتر است. هر گونه آسیب یا عفونت یا فشار روی هر یک از اعضای بدن در سمت چپ شکم ممکن است به درد شکمی سمت چپ منجر شود.

گاهی ممکن است درد این قسمت شکم از اندام هایی که در این ناحیه مستقر نیستند، ایجاد شود مانند درد در بیضه چپ در مردان که می تواند به سمت چپ شکم منتقل شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر از بیماری‌های درد شکمی، «کتابچه بیماری‌های درد شکمی» با استفاده از فرم زیر دریافت کنید.

 

اندام های قسمت چپ شکم

برای درک بهتر مبدا و علل درد شکم در سمت چپ، مهم است که اندام های سمت چپ شکم را بشناسیم. اندام هایی که در این قسمت مسبب درد می شوند عبارتند از بخش هایی از تخمدان، رحم، بخش هایی از روده کوچک، طحال، روده بزرگ، کولون سیگموئید و کولون نزولی، لوله فالوپ سمت چپ و حالب چپ هستند.

علائم درد شکم در سمت چپ

علایم درد شکم سمت چپ به انواع حاد و مزمن، مبهم و آشکار، مداوم و تناوبی تقسیم می شود. درد در این ناحیه امکان دارد با علایمی همچون: تهوع، استفراغ، تب و لرز، بی اشتهایی، حساس شدن به لمس و احساس سنگینی در این ناحیه همراه باشد.

علل اصلی ایجاد درد شکم در سمت چپ

درد شکم در هر قسمتی از شکم یک نشانه ای دارد و نمایانگر یک بیماری متفاوت است. بیماری های و دلایل اصلی ایجاد درد شکم در سمت چپ را با هم بررسی می کنیم.

دیورتیکولیت

به حالتی که در جداره داخلی روده بزرگ یا کولون کیسه های برآمده تشکیل می شود، به این حالت دیورتیکولیت می‌گویند. به تدریج این کیسه‌ها دچار عفونت یا التهاب می شوند. رایج‌ترین و شدیدترین علائم این مشکل با درد شدید در ناحیه پایین و سمت چپ شکم همراه است. دیورتیکولیت یکی از رایج ترین درد های سمت چپ شکم است و به طور کلاسیک همراه با تب، تغییر عادت های روده، گاهی اوقات خونریزی، لرز و علائم نسبتا موضعی است. در موارد جدی، دیورتیکولیت می تواند منجر به خونریزی، فتق یا انسداد روده شود. تشخیص بیماری نیاز به آزمایش های فیزیکی و تصویربرداری دارد.

کولیت

ورم یا اماس روده که به آن کولیت نیز می‌گویند، یک بیماری التهابی روده است که باعث التهاب طولانی مدت در بخشی از دستگاه گوارش می کند. معمولا داخلی ترین سطح روده بزرگ و راست روده تحت تاثیر قرار می گیرد. در حالی که درد شکمی مرتبط با دیورتیکولیت اغلب به طور ناگهانی رخ می‌دهد، علامت کولیت (التهاب روده بزرگ) به تدریج گسترش می یابد. همچنین کولیت با تغییرات در عملکرد روده (اسهال یا اسهال خونی) همراه است و معمولا دیورتیکولیت آن را نشان نمی دهد. کولیت اغلب به علت عفونت (از جمله مسمومیت غذایی)، کم خونی و واکنش های خود ایمنی ایجاد می شود.

گاستریت

زمانی که معده دچار التهاب یا عفونت خفیف در لایه مخاطی می شود، به آن ورم معده یا گاستریت می گویند. در بعضی مواقع در اثر طولانی شدن التهاب فرد مبتلا به زخم معده می شود. التهاب می‌تواند به علت عفونت، استفاده منظم از داروهای ضد درد یا الکل ایجاد شود. زخم معده و گاستریت یکی از شایع ترین علل درد شکم در سمت چپ هستند و معمولا با یک درد عمیق مواجه می‌شوند که ممکن است در شب بدتر شود. اغلب با حالت تهوع و استفراغ، کاهش وزن و مدفوع تیره همراه است.

درد شکم در سمت چپ

 

کیست های تخمدان

تخمدان‌ها در شکم در هر دو طرف رحم واقع شده اند. بعضی از زنان کیست تخمدان را در طول دوران زندگی خود تجربه می‌کنند، اما معمولا بدون درد هستند و خود به خود از بین می‌روند. بسیاری از زنان حتی متوجه نمی‌شوند که آنها کیست تخمدان داشته‌اند. با این حال، در بعضی موارد، کیست می تواند درد لگنی ایجاد کند. اگر درد شدید همراه با تب، سرگیجه (مقاله‌ مربوط به علت سرگیجه را نیز بخوانید) یا تنفس سریع باشد، ممکن است یک کیست پاره شده یا پیچ خوردگی تخمدان باشد؛ هر دو به درمان فوری نیاز دارند. در حالی که هیچ راهی برای جلوگیری از کیست تخمدان وجود ندارد، می توان آنها را در معاینه لگن معمول یا از طریق سونوگرافی تشخیص داد.

سنگ کلیه

سنگ کلیه چپ، یا عفونت یا تومور، می تواند درد شکمی بالا و یا شکمی را در سمت چپ ایجاد کند. هر گونه رسوبات که درون کلیه ها ایجاد می شود و موجب بروز درد در ناحیه کمر و پهلو می شود سنگ کلیه می نامند. علاوه بر درد شکمی، احتمالا علائم ادراری مانند ناراحتی، تغییر رنگ، بوی ناپایدار یا نیاز مداوم به خالی شدن مثانه در فرد مبتلا دیده شود. سنگ کلیه به دلایل مختلفی همچون سابقه خانوادگی و یا عادات نادرست تغذیه ای به وجود می آید که با توجه به نوع سنگ و شرایط بیمار درمان می شود.

بیماری التهابی لگن

یکی از بیماری هایی است برخی زنان به دلایل مختلف به آن مبتلا می‌شوند بیماری التهاب لگن است. عفونت مقاربتی و باکتری ها، عفونت لگنی زنان، آندومتریوز شدید، سرطان دهانه رحم و … از علل بیماری التهاب لگن است. بیماری التهابی لگن ممکن است نشانه ای ایجاد نکند، اما در موارد دیگر، می تواند باعث درد شکم یا لگن، تب، ادرار دردناک و یا دردناک بودن رابطه جنسی شود.

نفخ

نفخ معمولا دردناک نیست، اما می‌تواند آزار دهنده و شرم آور باشد. نفخ اغلب به وسیله بلع هوا (از آدامس جویدن یا خوردن یا نوشیدن بیش از حد سریع) ناشی می‌شود یا زمانی که باکتری ها در روده بزرگ غذاهای خاصی را که باعث ایجاد گاز می‌شوند. رژیم غذایی اغلب برای افزایش گاز مورد سرزنش قرار می‌گیرد. افرادی که شرایط خاصی دارند مانند بیماری سلیاک، سندرم روده تحریک پذیر یا عدم تحمل به لاکتوز یا فروکتوز نیز بیشتر احتمال دارد نفخ را تجربه کنند.

فتق

واضح ترین نشانه فتق یک برانگیختن یا شکاف در شکم شما است که عبارت است از بیرون زدگی یکی از اعضای داخلی بدن از نقطه ضعیف یا سوراخ شدگی در عضلات اطراف آن است. به زبان ساده بیرون زدگی غیر طبیعی جدار شکم را فتق می گویند. انواع مختلف فتق وجود دارد. هنگامی که لایه های عضلانی شکم ضعیف می‌شوند فتق رخ می دهد. همانند بيرون زدگي تيوپ داخلي يك لاستيك پاره شده، در فتق نيز روده گاهی برخی از  احشاء داخلي شكم از طريق ناحيه ضعيف جدار شكم بيرون مي زنند و باعث شكل گيري يك برآمدگی مي شوند.

درد شکم در سمت چپ

انسداد روده

انسداد یا گرفتگی روده مشکلی است که در آن غذاها و مایعات به دلیل بسته بودن مسیر، نمی توانند از روده باریک (کوچک) یا روده بزرگ (کولون) عبور کنند. گرفتگی روده می‌تواند به دلیل چسبندگی روده که معمولا بعد از عمل جراحی اتفاق می افتد، وجود کیسه های برآمده ملتهب یا چرکی در دیواره روده ها (دیورتیکولیت)، فتق و یا تومورها ایجاد شود.
بدون درمان پزشکی، قسمت های مسدود روده می میرند و باعث بروز مشکلات جدی می شوند؛ اما با مراقبت دقیق پزشکی، گرفتگی روده اغلب به طور موفقیت آمیزی برطرف می شود. علل رایج شامل بافت زخم ناشی از جراحی، فتق و تومورها است. علائم ممکن است شامل درد، نفخ و از دست دادن اشتها باشد. درمان بستگی به منبع و شدت انسداد دارد، اما انسداد می تواند به اندازه کافی شدید باشد تا نیاز به اقامت در بیمارستان و حتی عمل جراحی داشته باشد،

سایر عوامل ایجاد درد شکم در سمت چپ

علاوه بر موارد گفته شده احتمال دارد موارد زیر نیز باعث ایجاد درد شکم در سمت چپ شوند:

عفونت ریه سمت چپ: قسمت پایین ریه سمت چپ به پشت شکم فشار می آورد. عفونت ریه یا پنومونی که در قسمت پایین ریه سمت چپ تاثیر می گذارد، می تواند درد شکمی فوقانی شکم را ایجاد کند.

تب خال: عفونت تب خال بر روی پوست می تواند درد شدید سوزش بر روی شکم چپ را حتی قبل از اینکه بثورات ظاهر شود ایجاد کند.

غده آدرنال در سمت چپ: برای بیماری ای که غده فوق کلیه را تحت تاثیر قرار می دهد، درد شکمی بسیار ناچیز است، مگر اینکه تومور قابل توجهی در این غده تشکیل شده باشد.

پانکراس: قسمت بدن و انتهای پانکراس می تواند توسط کیست لوزالمعده یا تومور تحت تاثیر قرار گیرد و منجر به درد شکمی شود.

درد طحال: بزرگ شدن طحال می تواند از صدمه وآسیب های طحال یا عفونت مانند مالاریا ایجاد شود.

سوء هاضمه: با توجه اینکه سوء هاضمه یک بیماری نیست اما علادم اصلی آن شامل درد شکم و احساس سیری زود رس هنگام غذا خوردن است. به ناراحتی در قسمت شکم گفته می شود در اصطلاح سوء هاضمه گفته می شود.

کشیدگی عضلات شکمی و پاره شدن آنها: در اثر فعایت های فیزیکی شدید یا ورزش امکان دارد که عضلات شکمی کشیده شده و تارهای ماهیچه ای پاره شوند. این اتفاق باعث ایجاد در ناحیه کشیدگی عضله می گردد.

سرطان:  با پیشرفت سرطان  در اندام های ناحیه شکمی و درگیر شدن سایر اندام ها به سرطان، باعث ایجاد درد در ناحیه شکمی می گردد.

درد در هر قسمت‌ از شکم ممکن است دلایل متفاوتی داشته باشد. با توجه به محل درد و شدت آن پزشک می‌تواند نوع بیماری را تشخیص دهد. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید کتابچه راهنمای درمان شکم درد را نیز دانلود کنید.

تشخیص درد شکم در سمت چپ

علت درد شکمی بر اساس ویژگی های آن، معاینه فیزیکی و آزمایش تشخیص داده می شود. پزشک شما احتمالا از شما یک سری سوال از ویژگی های درد، الگوهای و تداوم درد می پرسد. و در مورد شرایط فیزیکی یا روانی شما مطلع می گردد. تشخیص  نوع درد شکمی شما برای کنترل و درمان آن ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • معاینه فیزیکی
 • آزمایشات آزمایشگاهی – شمارش کامل خون (CBC)، آنزیم های کبدی، آنزیم های پانکراس (آمیلاز و لیپاز)، بارداری و آزمایش های ادرار
 • اشعه X ساده از شکم
 • مطالعات رادیوگرافی
 • سونوگرافی
 • توموگرافی کامپیوتری (CT) شکمی (شامل تمام اندام ها و روده ها)
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)
 • باریم اشعه ایکس
 • آندوسکوپی کپسول
 • روشهای آندوسکوپی، از جمله esophagogastroduodenoscopy یا EGD
 • کولونوسکوپی یا سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر
 • سونوگرافی آندوسکوپی (EUS)

 

درمان درد شکم در سمت چپ

درمان درد شکم در سمت چپ بستگی به علت آن و بیماری باعث درد دارد. از جمله درمان های رایج می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • داروهای ضد درد بدون عوارض
 • داروهای تجویزی برای التهاب، GERD، زخم، و یا درد کلیه
 • آنتی بیوتیک ها
 • داروهای ضد افسردگی کم دوز
 • تغییرات در رفتار، از جمله حذف غذاهای خاص یا نوشیدنی هایی که ممکن است به درد شکمی کمک کنند
 • جراحی برای جلوگیری از انسداد روده، فتق و یا اندام های آلوده

با استفاده از فهرست زیر می‌توانید سایر مقاله‌های مرتبط به درد شکمی و بیماری‌های مرتبط به آن را مطالعه کنید.

راهنمای بیماری‌های درد شکمی

سوالات پزشکی خود را در بخش نظرها بپرسید

در قسمت نظرهای همین مقاله، سوالات خود را درباره درد شکم بنویسید تا پزشکان و کارشناسان مجله دکتردکتر تا جای ممکن به شما در این زمینه کمک کنند.

منبع:

Healthline

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «درد شکم در سمت چپ هشداری برای کدام بیماری‌ها است؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

324 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام و وقتتون بخیر. خیلی ممنون که راهنمایی میکنید. من د‌و روزه که پهلو درد خفیف در هر دوطرف دارم اما سمت چپ کمی بیشتر است . دقیقا بالای برامدگی استخوان لگن، کمی متمایل به پشت. دردش دقیقا مانند اینست که به تازگی شروع به انجام تمرینات ورزشی سنگین پهلو کرده باشم. در این مدت در معرض سرما نبودم و هیچ ورزشی هم نکردم. سوزش یا درد هنگام ادرار ندارم و به علت مصرف آب زیاد ادرار بی رنگ است. آب را جوشیده مصرف میکنم و گرمی جات و ادویه هم زیاد خوردم در این مدت. ممنون میشم راهنمایی کنید چکار کنم و علتش چی میتونه باشه. آیا حتما برای آزمایش و معاینه به پزشک باید مراجعه کنم؟!

 2. سلام
  جواد هستم ۲۸ ساله درد نقطه زیر شکم سمت چپ دارم هیچ گونه علائم ندارم فقط درد اونم کم میخواستم راهکاری برای بهتر شدن بدید ممنون

  • سلام
   باید معاینه شوید اگر زیر شکم و حدود کشاله ران باشد میتواند فتق باشد
   اسپاسم‌عضلانی نیز یکی دیگر از علل است

 3. سلام بنده تیرویید دارم و کبدم هم چرب، سنم 37ساله و مذکر بدلایل شغلی تحرک ندارم مدتی است درد شدیدی از ناحیه پایین شکم چپ احساس میکنم و رنگ ادرارم هم قهوه ای شد دارو تیرویید یک چهارم در روز رو استفاده میکنم ولی دارو کبد لیورکل مدت40روز که تمام شده و بدلیل شرایط جامعه و تعطیلی مطب استفاده نکردم به نظرتون مشکلاتی که پیدا کردم به چه دلیلی هستش،ممنون

  • سلام
   باید سونوگرافی شکم و آزمایش ادرار بدهید
   ممکن است سنگ کلیه باشد

  • سلام 30سالمه الان 8ساله که تکرر ادرار دارم هیچ وقت هم به طور کامل تخلیه نمیشه حتی با فشار زیاد .قبل ازخواب حتما وپنج دقیقه بعد از خواب هم باید بلند شم دفع ادرار کنم …درصورتی که باز فکر میکنم هنوز هم ادرار دارم وقسمت سمت چپ مثانه م درد دارد …دکتر هم رفتم ارزشی نداشت

   • سلام
    دوست محترم نیاز به انجام ازمایش و مشت مدفوع و انجام سونوگرافی از کلیه ها،مثانه،مجاری ادرارو پروستات می باشد
    لطفا به متخصص داخلی مراجعه فرمایید.

 4. سلام مدتیه درقسمت بالای شکم احساس درد شدیدی دارم به طوری که درد باعث میشه از خواب بیدار شوم آزمایش هم دادم ظاهراً میکروب معده ام بالاست و داروهایی از خانواده امپرازول مصرف کردم ولی تسکین موقت داشتند ضمناً کیسه آب گرم که استفاده می کنم دردم آروم میشه خواب مرتبی ندارم و احساس نفخ و سنگینی در قسمت بالای شکم می کنم ۳۵ صالح هستم ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید

  • سلام
   به مدت ۴-۶ هفته
   قرص پنتوپرازول صبح ناشتا یک عدد و قرص فاموتیدین همراه غذا مصرف شود
   از مصرف غذاهای چرب و سنگین و قهوه و ادویه و چای زیاد خودداری کنید
   حداقل ۴۵ دقیقه بعد از غذا خوردن دراز نکشید
   در صورت عدم بهبود به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

 5. سلام خسته نباشيد من حدود ٢ ماه و نيم پريد نشدم و بعد از اون در روز هشتم پريد يه درد وحشتناك در زير شكم و سمت چپ احساس كردم كه نصف شب از خواب بيدارم كرد ،درد مداوم نيست ولي تقريبا هر چند ساعت بر ميگرده ميخواستم ببينم با توجه به شرايط موجود در مورد كورونا مساله اورژانسي ممكنه باشه كه مجبور بشم به دكتر مراجعه كنم؟ ممنون

 6. سلام. پسری هستم 23 ساله مدت 4 ماه هست سمت چپ شکمم درد میکنه و نفخ داره. و مدفوم شل و آبکی درهم هستش صبحا بعد خوردن صحبانه اسهال میشم نیازی فوری به دستشویی پیدا میکنم قسمت چپ شکمم درد میکنه همش گاز روده داره و بیرون روی شل و اسهال بعد غذا ممنون میشم راهنماییم کنید

  • سلام
   احتمالا سندرم روده تحریک پذیر مطرح است.
   قرص کلیدینیوم سی و قرص دمپریدون نیم ساعت قبل از صبحانه و ناهار و شام
   تا ۱۰ روز هم قرص لوپرامید و دی سیکلومین شبی یک عدد مصرف شود

 7. سلام من دختری ۲۰ساله هستم حدود ۹ماه پیش از ارتفاع افتادم که مچ دست راستم شکست(کالیس استخوان رادیوس) که متخصص تشخیص به عمل جراحی وکار گذاری پین دادن بعد از این که گچ‌دستم رو باز کردم با بیرون زدگی استخوان اولنا مواجه شدم فکر کردم که طبیعیه به خاطر تحلیل رفتن ماهیچه دستمه اما با گذشت یکی دوماه استخوان دستم بی ثبات شد وبیرون زدگیش بیشتر شد به غیر از این که محدودیت حرکتم بد تر شد ودرد دستم بیشتر شد با مراجعه به متخصص وانجام عکس های متعدد ایشون تشخیصشون پارگی رباط دستم بود گفتن که دستم به عمل احتیاج داره وعمل سنگینیه برای تشخیص بیشتر MRI نوشتن جوابش که اومد گفتن که اون رباطی که مد نظرمه پاره نشده ممکنه بعد گذشت یکی دوماه بی ثباتیش خوب بشه نمی خوام الکی بری زیر تیغ جراحی ازشون پرسیدم که دیگه عمل نمیخواد؟ گفتن فعلا مشخص نیست گفتن اگه وضع دستم بهتر نشد دوباره مراجعه کنم اما با آمدن بیماری کرونا همه جا تعطیل شده احساس میکنم روز به روز وضع دستم بد تر میشه بی ثباتیش خیلی بیشتر شده واستخوان دستم با چرخواندن وتکان دادن خیلی صدا میده جوری که انگار داره استخوانی خرد میشه درد خیلی شدیدی داره حتی نمیتونم قاشق دست بگیرم مچ دستم گز گز میکنه ومیسوزه انگار فلفل ریختن رو دستم گاهی همیشه احساس میکنم که الان استخوان بافشار دادنش از گوشت دستم بیرون‌میاد خیلی درد داره تابازوم تیر میکشه ودرد میپیچه توش ( دکتر گفتن که همراه پاره شدن رباط یه تیکه از استخوان اولنا رو کنده با خودش)
  به نظر شما بزرگوار درمانش چیه آیا به عمل جراحی احتیاج داره؟ احتمال کامل بهبدش هست؟
  ویه سوال دیگه که با شستن دستم مخصوصا با آب سرد یا بلند کردن چیزی جوری که کمی به انگشت اشاره دست راستم کمی فشار بیاره تو انگشتم تو هر سه بند احساس میکنم که جرقه میده انگار یه چیزی توش خشک وای می ایسته مثل رگی چیزی به نظر شما علتش چیه وراه درمانش چیه
  ویه سوال دیگه که یه ماه قبل از این که از ارتفاع بیفتم درحال انجام ورزش دست راستم محکم به پشت چرخید جوری که درد خیلی شدیدی غیر قابل تحملی پیچید تو کتف وبازوم انگار چیزی تو شونم پاره شد با تکان دادن دستم شانم تقه میکرد وشل میشد درد داشت ودوباره میرفت سرجای اولش از شانم عکس گرفتم گفتن در رفتگی نداره با گذشت زمان بهتر شد اما با افتادن این اتفاق دوباره درد داره ودستم رو شل بگیرم احساس میکنم شانم شل میشه وتقه میکنه چیزی رو نمیتونم بلند کنم با بلند کردن چیزی یا تکان دادن بیشتر دستم دردش خیلی شدید میشه دست راستم کامل فلج میشه انگارهمراه دردش کمی بی حس میشه آیا امکان داره رباط شانم آسیب دیده باشه؟ درمانش چیه؟
  ببخشین که این همه سوال پرسیدم اگه لطف کنین به سوالاتم پاسخ بدین
  ممنون

  • سلام
   دوست عزیز
   نیاز به بررسی mri است
   اگر رو بهبود نیست احتمالا جراحی نیاز است
   Mri از شانه نیز باید انجام شود

 8. سلام من قبلا هر چند ماه یک بار زیز شکم سمت راست یا چپ درد می گرفت ولی الان جوری شده که هر ماه زیرشکمم درد می گیره و الان زیرشکم سمت چپ درد می کنه و حس می کنم شکمم انگار باد کرده ولی علاعم دیگه ای ندارم می شه کمکم کنید به خاطر کرونا
  می ترسم برم دکتر مرسی

  • سلام
   شرح حال شما کامل نیست
   درد بصورت دلپیچه است؟تیرکشنده است؟
   تهوع،استفراغ و اسهال و یبوست و نظم قاعدگی
   مدت زمان طول کشیدن درد
   ارتباط درد به قاعدگی و قبل و حین قاعدگی؟؟

 9. سلام وقت بخیر ببخشید من پسری ۱۹ ساله ام
  ی روز که خبر فوت یکی از عزیزامو شنیدم خیلی سریع و ناگهانی از جا برخواستم و از شدت استرس و ناراحتی شکم درد گرفتم
  الان حدود ۱۰روزه قسمت چپ نافم درد احساس سنگینی میکنه
  شکمم احساس سفتی داره و دلپیچه هم دارم
  تقریبا واسه دسشویی مشکلی ندارم
  فقط شکمم خیلی اعصابمو داغون میکنه
  گاز روده هم دارم
  دردش اندازه ی سکه س اصلا نمیتونم کمربند ببندم
  میتونه خطرناک باشه لطفا راهنماییم کنید
  بااین شرایط هم دستم از همه جا بریدس
  البته به دلیل اسید معده پنتوپرازول و دایمتیکون و فاموتد هم مصرف میکنم

  • سلام
   علاوه بر مصرف داروهای قبلی قرص دمپریدون صبح و ظهرو شب یک عدد یک ساعت قبل از غذا میل کنید

   • عذر میخوام فاموتد ندارم دمپریدون دارم
    پنتوپرازول دمپریدون و دایمتیکون
    در معرض خطر نیستم ؟

    • سلام
     همین داروهایی که فرمودین را مصرف کنید
     فعلا خیر در معرض خطر نیستسد

    • سلام
     همین داروهایی که فرمودین را مصرف کنید
     فعلا خیر در معرض خطر نیستید

     • خیلی ممنون از جوابگوییتون این عوارض پنتوپرازول چن روز دیگه بر طرف میشه یا مصرفشو قط کنم
      چون واقعا شکمم خیلی احساس سنگینی میکنه

     • سلام
      مصرف داروها را تا یک ماه ادامهدهید

 10. سلام دکتر جان من ازمایش تیروئید دادم جوابش اومده الان نمیتونم دکترم رو ببینم روزی یک عدد لووتیروکسین میخورم TSH 4.0میتونید کمکم کنید و بگید جوابش خوبه یا نه؟

  • سلام
   جواب ازمایش خوب است
   لووتیروکسین را همچنان روزی یک عدد ادامه دهید

 11. سلام من ب مدت 1ساله احساس درد میکنم در قسمت چپ شکمم در ماه ۱ تا ۴ بار ک این درد ها حدود ۶ ساعت طول می کشه چکارکنم؟

 12. سلام مادرم ۵۲ سالشونه سمت چپ نافشون کمی سفت شده و درد شدید دارن که به پشت کمرشون میزنه احساس ادرار دارن مشکل چه چیزی میتونه باشه؟

 13. سلام خسته نباشید ۳۸ سالمه یه چند شبی هست درد در قسمت چپ پشت زیر دنده اخر دارم درد خفیف که گاهی اوقات گرایش پیدا میکنه به سمت شکم از چی میتونه باشه کلیه یا روده البته دستشویی هم زیاد میرم از طرفی هم یه مقدار یبوست دارم

  • سلام
   ازمایش و کشت ادرار ،ازمایش خون و قند و اوره و کراتینین ،سدیم و پتاسیم
   و سونوگرافی از کلیه و مجاری ادرار لازم است

 14. با سلام
  پسری هستم ۲۴ساله حدود ۲۰روزی میشه که سمت چپ پایین شکمم درد میکنه حتی ۴بار هم درد وحشتناکی گرفتم و مجبور شدم بدم درمانگاه دو تا آمپول که میزنه خوب میشم ولی اکثر اوقات درد خفیفی دارم سونوگرافی هم رفتم هیچی نشون نداد متخصص داخلی هم رفتم میگه احتمالا عفونت روده داری یه تعداد قرص و شربت داد ولی هیچ اثری نداشته چه کنم؟؟؟

 15. سلام دکتر عزیز من عفونت داشتم حدود یک دو ماه پیش دکترم برای ۷شب برام ژل واژینال داد برای مدت ۱۵ روز خوب شدم ولی دوباره ترشوحات بد بو دارم ادرارم بوی بد میده وجدیدا سمت چپ قسمت پایین شکمم خیلی درد میکنه.

  • سلام
   نیاز به ازمایش و کشت ادرار می باشد از نظر عفونت ادراری بررسی شوید

 16. سلام
  من ۳۲ سالمه و تقریبا از شش سال پیش سمت چپ شکمم هرماه به مدت ده روز به شدت درد میگیره معمولا هر یک تا دو ساعت به مدت بیست دقیقه تا نیم ساعت این درد ادامه داره و با هیچ مسکنی اروم نمیشه . درد معمولا یک روز بعد از تمام شدن تخمک‌گذاریم شروع میشه و سه چهار روز قبل از پریودیم خوب میشه وقتی دردم شروع میشه از درد شدید دچار تپش قلب ، اضطراب و تهوع میشم طوری که فکر میکنم هر لحظه امکان داره نتونم این درد رو تحمل کنم و سکته کنم
  کلونوسکوپی انجام دادم و همه چی نرمال بود هر سه ماه از کل شکم سونوگرافی انجام میدادم و همه چی نرماله ازمایشای خون نرمالن ، با نوار مغز یه علائم خفیف از شبه تشنج دیدن ولی بهد از ام ار ای مغز رد کردن این تشخیص و چون مغز نرمال بود عکسهای رنگی از کلیه ها و مثانه هم نرمال بودن …
  پس من چمه دیگه نمیتونم این درد و تحمل کنم
  شما چه تشخیصی میدین ؟

  • سلام
   به نظر بنده با نرمال بودن ازمایشات شما دچار اضطراب و حملات پانیک می شوید؛ لطفا جهت تشخیص قطعی و درمان به روانپزشک مراجعه کنید

   • ممنونم ازتون ولی اضطراب و استرسم بخاطر همین دردمه چون انقد شدیده و اینکه میدونم دوباره و دوباره میاد سراغم و باید تحملش کنم بهم استرس وارد میکنه داروهایی برای کنترا استرسم خوردم و همینطور به مدت دو ماه ضد تشنج هم مصرف کردم ولی فایده ایی نداشت?

 17. سلام
  پدر من مدت یک ماهه که ب طور ناگهانی اسهال گرفتن و بعد از اون درد پهلوی سمت چپ وزیر شکم دارن که درد شدید نداره ولی کورکورانه دردو دارن و اینک بیماری سرطان کولون رو هم ب طور ارثی دارن ک مادر بزرگ و عموی بزرگم براثر این بیماری فوت شدن .ولی بقیه ی عموهام و پدرم برای آزمایش نرفتن .والانم که بخاطر این شرایط کرونا میترسیم ک ببریمش دکتر .ممنون میشم راهنماییمون کنید

 18. سلام خسته نباشید من حدود دو هفته هست ادرار به رنگ زرد متمایل به نارنجی شده ولی این مسله فقط در اول صبح می بینم وقتی اب می خورم رنگ بهتر ولی دو روز قسمت شکم سمت چپ درد خفیف داره باید چکار کنم خارج از کشور هستم به خاطر کرونا می ترسم برم واسه ازمایش ممنون میشم جواب بدین باید چکار کنم

  • سلام
   اگر سوزش ادرار یا درد شکمی دارید قرص سفیکسیم ۴۰۰ شبی یک عدد مصرف شود
   سابقه مصرف ماده غذایی خاصی مانند پفک هندی یا تنقلات خاص جدید را بررسی کنید و آن را کنار بگذارید
   اگر باز هم ادامه دار شد یا درد سمت راست و بالای شکم،مدفوع بی رنگ و بی حالی دارید آزمایش ادرار و کشت آن و آزمایش خون و آنزیم کبدی و بیلی روبین بدهید

 19. سلام خسته نباشید ، از آذر ماه تا الان تقریبا همیشه نفخ شکم دارم کم پیش میاد نفخش بخوابه ، یه تاول روی باسن تشکیل شده و خارش مقعد و ترشحات مقعدی هم هست بعضی روزا ، در ازمایش مدفوع خون مثبت بود و انگل و باکتری و … منفی ، مدفوع به رنگ زرد و چرب بوده در طی این مدت ، درد و اسهال و خونریزی نیست ،فقط با خوردن کره ی بادام زمینی با دوز بالا اسهال چرب و زرد و پرحجم داشتم ،در کل با خوردن پرو بیوتیک بهتره الان ولی باز رنگ طبیعی نداره و حالا تیره ست رنگ مدفوع ، اکنه های صورت و بد شدن پوست صورت و مو ، خارش و ترشحات و عدم افزایش وزن با تغذیه ی مناسب مشکلاتیه که رو اعصابمه مدام،
  قرص ویتامین d و a و e و تزریق نوروبیون هم هفته ای یه بار.
  با این شرایط مراجعه کنم به پزشک قبلیم برا کلونوسکوپی یا صبر کنم .؟
  نزدیک به کدوم بیماریه این کلکسیون علائم ؟

  • سلام
   منظور از تاول روی باسن و ترشح مقعد و خارش مشخص نیست
   کدام قسمت تاول زده؟اطراف مقعد؟
   ترشح همراه مدفوع است؟…
   لازم است یک آزمایش کامل آنزیم های کبدی و ….و مدفوع و کشت آن و…زیر نظر فوق تخصص گوارش انجام شود

 20. با سلام
  چهار ماهه ورم معده و ریفلاکس دارم لانزوپرازول ۳۰ می خورم ، اندوسکوپی نرفتم ، با مصرف لانزوپرازول ازمایش هلیکو باکتری منفی بود ، رژیم و خیلی رعایت می کنم ، زخم معده گاهی اوقات عود می کنه ، از درد و سوزش و خون تیره که به صورت خلط می شه متوجه عود زخم می شم ، می تونه هلیکو باکتری باشه ؟ ایا همراه لانزو انتی بیوتیک بخورم ؟ به عوارضش می ارزه که تو این شرایط اندوسکوپی نرم ؟ یا حتما باید تشخیص داده شه
  با تشکر

  • سلام
   با توجه به زخم معده باید حتما آندوسکوپی انجام و در صورت اچ‌پیلوری درمان انجام شود

 21. همسرم شب گذشته حدود ازساعت ١٢ شب دردشديدپهلوي سمت چپ كه به سمت كمرميزنددارد علت چيست؟

 22. سلام از دیروز ظهر در قسمت سمت چپ پهلوی مادرم که 63 سالشون هست درد دارن میگن مثل بچه ای کله میزنه از داخل ضربه میزنه به پهلوشون رنگ ادارشون معمولی است و سوزن ندارش هنگام رفتن به دستشویی مشکل خاصی ندارن خواهشمنداست اگه میشه راهنمای بفرمایید اجرکم الی الله

  • سلام
   اگر تب و تهوع و اسهال و …..ندارند
   فعلا قرص دیکلوفناک ۲۵ میلی و قرص هیوسین هر ۱۲ ساعت یک عدد
   گمپرس گرم
   در صورت عدم بهبود از مشاوره تلفنی رایگان مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک استفاده کنید

 23. من مدتی است که وقتی ادار می کنم درد تمامی شکمم را می گیرد نه اداره بو دارد نه سوزش دارم فقط زمانی که ادرار می کنم با درد زیادی که به معده و شکمم می زند مواجه می شوم می خواستم ببینم علت آن چیست سن من ۶۵ سال است

  • سلام
   لازم است آزمایش ادرار انجام شود
   اگر با توجه به کرونا امکان آزمایش نیست
   قرص سفیکسیم ۲۰۰ و مترونیدازول ۲۵۰ و قرص فنازوپریدین هر ۱۲ ساعت یک عدد تا ۷ روز ادامه یابد

 24. سلام خسته نباشید
  من حدودشش سال هست که در قسمت چپ شکمم گاهی اوقات (معمولا هر روز) همراه دم وبازدمم چیزی مثل یه بادکنک کوچیک داخل رودم(نمیدونم روده بزرگ هست یا کوچک) باد میشه وبا این باد شدن وخالی شدنش صدایی بلند وجود داره که حتی کسی کنارم باشه متوجه میشه والبته خودم همون قسمت چپ شکمم حین باد شدن برآمدگی رو میبینم مثل یه توپ کوچیک . البته بعد از دو سه تا آروغ این حالت رفع میشه، درد هم دارم گاهی اوقات وتازگی دردش بیشتره شده، کلا در طی روز خیلی آروغ میزنم ونفخ دارم.
  27 سالمه تو این شش سال دکتر های زیادی رفتم ولی نتیجه ای نداشته وخیلی خیلی نگرانم

  • سلام
   جهت رفع نفخ ضمن رعایت عدم مصرف حبوبات و سبزی و غذاهای نفاخ قرص دمپریدون یک عدد نیم ساعت قبل از غذا و قرص دایمتیکون بعد از غذا مصرف شود
   سونوگرافی شکم و لگن نیز بدهید

 25. سلام.همسر من دو شب هست ک درد در ناحبه پشت کمر سمت جپ و زیر شکم را دارند. وقتی گرم میکنند خوب میشه. دیشب گفتند پشت سمت راست پهلو شون هم درد میکنه. با کیسه اب گرم بهتر میشن.تو این شرایط کرونا میترسم ب مراکز درمانی مراجعه کنیم.تب ندارند.مشکل هضم ندارند. سالهاست مشکل معده عثنی عشر داشتند ک کنترل شده. اینم بگم چند روزه سیر خام مصرف میکنیم.دیشب یک بار اسهال شدند بعد از سیر.و دیگه اینکه در معرض هوای سرد هم بودند .چند ساعتی شبها کنار پنجره باز نشستند و با گدشی بازی کزدند.مرد هستند.۳۳ساله هستند.متشکرم.

  • سلام
   میتواند گرفتگی عضلانی باشد
   قرص دیکلوفناک ۲۵ میلی و قرص متوکاربامول هر ۸ ساعت یک عدد مصرف شود
   جهت پیشگیری از التهاب اثتی عشر قرص پنتوپرازول صبح ناشتا یک عدد و قرص فاموتیدین همراه غذا مصرف شود

   • سلام خداقوت تنتون سلامت،یکهفتست سمت چپ زیرشکمم دردخفیف داره،هم ترشحات زرددارم هم دفع مدفوع برام سخت شده نفخم میکنم حتی غذاکم بخورم،سابقه کیست داشتم،دوهفته بعدم پریودمه متاهلم،

    • سلام
     قرص دمپریدون و کلیدینیوم سی نیم ساعت قبل از هر وعده غذایی
     در صورت یبوست شربت لاکتولوز روزی ۵ سی سی
     جهت رفع ترشحات واژینال کرم واژینال مترونیدازول و کرم واژینال کلوتریمازول هر شب یک اپلیکاتور

   • سلام وقت بخیر بنده ۳۳سالمه و تغریبا چند روزی میشه که در قسمت بالا سمت چپ شکم دقیقا زیر دنده هام احساس سوزش دارم یک مقداری هم انگار ورم داره میخواستم اگه ممکنه راهنماییم کنید

    همچنین قبلاقسمت پشت سمت چپ هم زمانی که میخواستم بشینم سر سفره یا توی جمع احساس درد میکردم که البته الان کمتر شده اگه ممکنه راهنمایی کنید

    • سلام
     قرص پنتوپرازول صبح ناشتا یک عدد
     قرص کلرودیازپوکساید ۵ میلی شبی یک عدد
     درصورت عدم بهبود ویزیت شوید

   • سلام خسته نباشید،چند روز درد پهلو سمت چپ دارم که اولش با کمر درد شدید شروع شد روز قبل این اتفاق در هوا سرد بودم سه روز یبوست داشتم ولی الان روزی یبار شکمم کار میکنه ادارم رنگش خیلی زرد شده بخاطر کرونا میترسم برم دکتر قرص مترونیدازول ۵۰۰ با سیپروفلوکساسین ۵۰۰ داروخونه داده بهم ب نطرتون باید برم برا کلیه ام دکتر ؟

 26. سلام و عرض ادب
  من دقیقا سمت تخمدان چپم درد مداوم ولی قابل تحمل و خفیف دارم که به پشت باسن این درد انتشار پیدا میکنه
  ترشحات متوسطی دارم .بعضی مواقع سوزش دارم خیلی کم
  موقعی که ادراریا بعضا مدفوع میکنم انگار این قسمت داره خالی میشه مثل درد تخمکگذاری .
  البته فیبرومهایی دارم که دکتر دستور به جراحی داده بودند که به دلیل اپیدمی ویروس داره عقب میفته
  مشکلم عفونت تخمدانه یا مشکل کلون؟
  ممنون

  • سلام
   دوست گرامی دردهای مذکور بیشتر ناشی از همان فیبروم‌است.و ارتباطی به کولون ندارد.اگر ترشحات رنگی یا بدبو دارید ژل مترونیدازول واژینال هر شب یک اپلیکاتور استفاده شود

 27. ۳۱ ساله هستم مجرد مدتهاست داروی ضد اضطراب میخورم مدتی هست کمی درد دارم و التهاب در قسمت شکم پایین و اسهال هستم و شکمم بعضی اوقات ورم میکنه نفخ میشم انگار همراه درد وقتی شکمم فشار میدم با دست درد میگیره

  • سلام
   قرص کلیدینیوم سی و قرص دایمتیکون نیم ساعت قبل از غذا مصرف شود

 28. سلام خانم ۵۵ سال هستم وقتی که روی زمین می نشینم دو طرف شکمم درد دارد فشار به کمرم می آیید قبل هم پیش دکتر زنان رفتم سوگرافی هم انجام دادم گفت کلیه ات شن دارد خیلی هم کم دو بار سوگرافی دادم گفت کلیه کیست دارد راهنمایی لطف کنیو ممنون

  • سلام
   اگر درد کمر هم دارید از نظر دیسک بررسی شوید.درغیر اینصورت با توجه بروز درد هنگام نشستن میتواند درد عضلانی باشد

 29. سلام،من۲۷سالمه،یک بچه دارم،قسمت پایین سمت چپ شکمم بنظرم همون لوله رحم سمت چپم بعداززایمان دردمیگرفت و الان بعد دوسال هم بعدنزدیکی همون قسمت دردمیگیره،مشکل چیه؟؟تشکر

  • سلام
   اگر فقط بعد از نزدیکی است و درد دایم و یا ترشح و…ندارید میتواند بعلت اسپاسم عضلانی باشد

  • سلام یک هفته قبل ا ز پریود به قسمت چپ شکم فشار میادوسینه ها خیلی درد میگیره علتش چیه؟

   • سلام
    میتواند به صورت طبیعی و بخاطر دوره قبل پریود باشد
    جهت اطمینان خاطر میتوانید سونوگرافی رحم و تخمدان بدهید

 30. دکتر معده ام درد می کنه
  انگار تو گلوم فقط نفخه و یک طوریه
  اشتها هم ندارم
  صبح امروز هم به خاطر معده درد بیدار شدم و هر چی قرص میخورم فایده نداره

  نیازی به اندوسکوپی ندارم؟
  آیا سرطان ندارم
  درد رو دارم و اشتها هم ندارم و تو گلوم و سر معدم احساس ناخوشایندی دارم

  • سلام
   نیاز به معاینه است
   اگر امکان معاینه ندارید قرص پنتوپرازول صبح ناشتا یک عدد و قرص رانیتیدین همراه غذا مصرف شود و قرص کلیدینیوم سی و دمپریدون نیم ساعت قبل غذا مصرف شود
   در فرصت مناسب ویزیت شوید

   • سلام خسته نباشید. من مشکل تقریبا چندسالی هست ک کم و بیش مشکل دفع دارم. مدفوعم اکثر اوقات سفت مث حالت یبوست نیست اما میزان دفعم کمه. بعضی وقتا چندروز یک بار میشه. حجمشم باتوجه ب دیر کار کردنش، خیلی نیست اما سفت ک بخواد مقعد رو اذیت کنه هم نیست. دوسال پیشم ک آزماش مدفوع دادم ازین سه مرحله ای ها بود، چیزی مشخص نشد. هربار دکترم میرم میگن چیزی نیس اما همین دفع کم باعث میشه مثلا تا ی غذای بدهضم میخورم دل درد داشته باشم. میخواستم ک راهنماییم بفرمائید

    • سلام
     قرص کلیدینیوم سی و دی سیکلومین نیم ساعت قبل از غذا مصرف شود

آخرین آموزش‌های ویروس کرونا

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر