مجله پزشکی دکتر دکتر

درد شکم در سمت چپ هشداری برای کدام بیماری‌ها است؟

27 خرداد 1397

1308

پیشگیری، مراقبت و درمان بیماری‌های گوارش- گوارش، کبد و صفرا
درد شکم در سمت چپ هشداری برای کدام بیماری‌ها است؟

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

درد شکمی از دلایل اصلی مراجعه به پزشک است. درد شکمی سمت چپ می‌تواند ناراحت‌کننده یا ناخوشایند باشد. در این مقاله از مجله دکتردکتر به بررسی کامل علل و عوامل درد شکم در سمت چپ می‌پردازیم.

اغلب دردهای شکمی در سمت چپ هیچ جای نگرانی ندارد و با مراقبت‌های ساده پزشکی به سادگی پیشگیری یا درمان می‌شوند.

درد شکم در سمت چپ دردی شایع بین افراد

درد شکم یک علامت رایج است که منجر به میلیون‌ها بازدید سرپایی می‌شود و در واقع یکی از رایج‌ترین علل مراجعه به پزشک است. درد شکم در سمت چپ بسیار شایع است. از آنجا که زنان به طور مشخص اندام‌های بیشتری نسبت به مردان در ناحیه شکمی دارند (رحم، لوله‌های فالوپ و تخمدان)، احتمال بیشتری دارد که از درد شکمی در این ناحیه نسبت به مردان رنج ببرند. همچنین با توجه به بیماری‌های که در زنان نسبت به مردان شایع‌تر است مانند کیست تخمدان یا سندرم روده تحریک پذیر احتمال درد شكم در سمت چپ را برای زنان بالا می‌برد.

هرگونه آسیب یا عفونت یا فشار روی هر یک از اعضای بدن در سمت چپ شکم ممکن است به درد شکمی سمت چپ منجر شود. گاهی ممکن است درد این قسمت شکم از اندام‌هایی که در این ناحیه مستقر نیستند، ایجاد شود مانند درد در بیضه چپ در مردان که می‌تواند به سمت چپ شکم منتقل شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر از بیماری‌های درد شکمی، «کتابچه بیماری‌های درد شکمی» با استفاده از فرم زیر دریافت کنید.

 

اندام‌های قسمت چپ شکم

برای درک بهتر مبدا و علل درد شکم در سمت چپ، مهم است که اندام‌های سمت چپ شکم را بشناسیم. اندام‌‌هایی که در این قسمت درد ایجاد می‌کنند؛ عبارتند از: بخش‌هایی از تخمدان، رحم، بخش‌هایی از روده کوچک، طحال، روده بزرگ، کولون سیگموئید و کولون نزولی، لوله فالوپ سمت چپ و حالب چپ هستند.

علائم درد شکم در سمت چپ

علائم درد شکم سمت چپ به انواع حاد و مزمن، مبهم و آشکار، مداوم و تناوبی تقسیم می‌شود. درد در این ناحیه امکان دارد با علائمی همچون: تهوع، استفراغ، تب و لرز، بی اشتهایی، حساس شدن به لمس و احساس سنگینی در این ناحیه همراه باشد.

لیستی از پزشکان متخصص گوارش و کبد را آماده کرده‌ایم تا در صورت نیاز به معاینه یا مشاوره، به راحتی بتوانید از پزشک موردنظر خود نوبت ویزیت حضوری یا ویزیت تلفنی دریافت کنید. برای دریافت نوبت، روی تصویر زیر کلیک(یا لمس) کنید.

[layerslider id=”13″]

علل اصلی ایجاد درد شکم در سمت چپ

درد در هر قسمتی از شکم نشانه‌ای دارد و نمایانگر یک بیماری متفاوت است. بیماری‌ها و دلایل اصلی ایجاد درد شکم در سمت چپ را با هم بررسی می‌کنیم.

دیورتیکولیت

به حالتی که در جداره داخلی روده بزرگ یا کولون کیسه‌های برآمده تشکیل می‌شود؛ دیورتیکولیت می‌گویند. به تدریج این کیسه‌ها دچار عفونت یا التهاب می‌شوند. شدیدترین علائم این مشکل با درد زیاد ناحیه پایین و سمت چپ شکم همراه است. دیورتیکولیت یکی از رایج‌ترین درد های سمت چپ شکم است و به طور کلاسیک همراه با تب، تغییر عادت‌های روده، گاهی اوقات خونریزی، لرز و علائم نسبتا موضعی است. در موارد جدی، دیورتیکولیت می‌تواند منجر به خونریزی، فتق یا انسداد روده شود. تشخیص بیماری نیاز به آزمایش‌های فیزیکی و تصویربرداری دارد.

کولیت

ورم یا آماس روده که به آن کولیت نیز می‌گویند، یک بیماری التهابی روده است که باعث التهاب طولانی‌مدت در بخشی از دستگاه گوارش می‌شود. معمولا داخلی‌ترین سطح روده بزرگ و راست روده تحت تاثیر قرار می‌‌گیرد. در حالی که درد شکمی مرتبط با دیورتیکولیت اغلب به طور ناگهانی رخ می‌دهد، علامت کولیت (التهاب روده بزرگ) به تدریج گسترش می‌یابد. همچنین کولیت با تغییرات در عملکرد روده (اسهال یا اسهال خونی) همراه است و معمولا دیورتیکولیت آن را نشان نمی‌دهد. کولیت اغلب به علت عفونت (از جمله مسمومیت غذایی)، کم خونی و واکنش‌های خودایمنی ایجاد می‌شود.

گاستریت

زمانی که معده دچار التهاب یا عفونت خفیف در لایه مخاطی می‌شود؛ به آن ورم معده یا گاستریت می‌گویند. بعضی مواقع بر اثر طولانی شدن التهاب، فرد مبتلا به زخم معده می‌شود. التهاب می‌تواند به علت عفونت، استفاده منظم از داروهای ضد درد یا الکل ایجاد شود. زخم معده و گاستریت از شایع‌ترین علل درد شکم در سمت چپ هستند و معمولا با یک درد عمیق همراه می‌شوند که ممکن است در شب بدتر شود. این دردها اغلب با حالت تهوع و استفراغ، کاهش وزن و مدفوع تیره همراه است.

کیست‌های تخمدان

تخمدان‌ها در شکم دو طرف رحم واقع شده‌اند. بعضی از زنان کیست تخمدان را در طول دوران زندگی خود تجربه می‌کنند؛ اما معمولا کیست‌ها بدون درد هستند و خود به خود از بین می‌روند. بسیاری از زنان حتی متوجه نمی‌شوند که کیست تخمدان داشته‌اند. با این حال، در بعضی موارد، کیست می‌تواند درد لگنی ایجاد کند. اگر درد شدید همراه با تب، سرگیجه یا تنفس سریع باشد، ممکن است یک کیست پاره شده یا پیچ خوردگی تخمدان باشد؛ هر دو به درمان فوری نیاز دارند. در حالی که هیچ راهی برای جلوگیری از کیست تخمدان وجود ندارد، می‌توان آن را در معاینه لگن معمول یا از طریق سونوگرافی تشخیص داد.

سنگ کلیه

سنگ کلیه چپ، عفونت یا تومور می‌تواند درد شکمی بالا و یا درد شکم در سمت چپ ایجاد کند. هر گونه رسوبات که درون کلیه‌ها ایجاد می‌شود و موجب بروز درد در ناحیه کمر و پهلو می‌شود سنگ کلیه می‌نامند. علاوه بر درد شکمی، احتمالا علائم ادراری مانند ناراحتی، تغییر رنگ، بوی ناپایدار یا نیاز مداوم به خالی شدن مثانه در فرد مبتلا به سنگ کلیه دیده شود. سنگ کلیه به دلایل مختلفی همچون سابقه خانوادگی و یا عادات نادرست تغذیه‌ای به وجود می‌آید. با توجه به نوع سنگ و شرایط بیمار درمان می‌شود.

بیماری التهابی لگن

بیماری التهاب لگن یکی از بیماری‌هاییست که برخی زنان به دلایل مختلف به آن مبتلا می‌شوند. عفونت مقاربتی و باکتری‌ها، عفونت لگنی زنان، آندومتریوز شدید، سرطان دهانه رحم و … از علل بیماری التهاب لگن است. بیماری التهابی لگن ممکن است نشانه‌ای ایجاد نکند؛ اما در موارد دیگر، می‌تواند باعث درد شکم یا لگن، تب، ادرار دردناک و یا دردناک بودن رابطه جنسی شود.

نفخ

نفخ معمولا دردناک نیست، اما می‌تواند آزاردهنده و شرم‌آور باشد. نفخ اغلب به وسیله بلع هوا (از آدامس جویدن یا خوردن یا نوشیدن بیش از حد سریع) ایجاد می‌شود. افرادی که شرایط خاصی مانند بیماری سلیاک، سندرم روده تحریک‌پذیر یا ناتوانی در تحمل لاکتوز یا فروکتوز دارند بیشتر احتمال دارد نفخ را تجربه کنند.

فتق

واضح‌ترین نشانه فتق بیرون‌زدگی یکی از اعضای داخلی بدن از نقطه ضعیف یا سوراخ‌شدگی در عضلات اطراف آن است. به زبان ساده بیرون‌زدگی غیر طبیعی اعضای بدن را فتق می‌گویند. انواع مختلف فتق وجود دارد. هنگامی که لایه‌های عضلانی شکم ضعیف می‌شوند فتق رخ می‌دهد.

انسداد روده

انسداد یا گرفتگی روده مشکلی است که در آن غذاها و مایعات به دلیل بسته بودن مسیر، نمی‌توانند از روده باریک (کوچک) یا روده بزرگ (کولون) عبور کنند. گرفتگی روده می‌تواند به دلیل چسبندگی روده که معمولا بعد از عمل جراحی اتفاق می‌افتد، وجود کیسه‌های برآمده ملتهب یا چرکی در دیواره روده‌ها (دیورتیکولیت)، فتق و یا تومورها ایجاد شود.
بدون درمان پزشکی، قسمت‌های مسدود روده می‌میرند و باعث بروز مشکلات جدی می‌شوند؛ اما با مراقبت دقیق پزشکی، گرفتگی روده اغلب به طور موفقیت‌آمیزی برطرف می‌شود.

علل رایج انسداد روده شامل بافت زخم ناشی از جراحی، فتق و تومورها است. علائم ممکن است شامل درد، نفخ و از دست دادن اشتها باشد. درمان بستگی به منبع و شدت انسداد دارد، اما انسداد می‌تواند به اندازه کافی شدید باشد تا نیاز به بستری در بیمارستان و حتی عمل جراحی داشته باشد.

هرکدام از عوامل گفته شده در بالا می‌تواند به تنهایی مشکلات زیادی را به همراه داشته باشد. برای اطمینان از نبود بیماری و مشکل می‌توانید با استفاده از سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر در سریع‌ترین زمان به پاسخ سوال خود دست یابید.

سایر عوامل ایجاد درد شکم در سمت چپ

علاوه بر موارد گفته شده احتمال دارد موارد زیر نیز باعث ایجاد درد شکم در سمت چپ شوند:

 • عفونت ریه سمت چپ: قسمت پایین ریه سمت چپ به پشت شکم فشار می‌آورد. عفونت ریه یا پنومونی که در قسمت پایین ریه سمت چپ تاثیر می‌گذارد، می‌تواند درد شکمی فوقانی شکم را ایجاد کند.
 • زونا: عفونت زونا بر روی پوست می‌تواند درد شدید و سوزش بر روی شکم سمت چپ را حتی قبل از اینکه بثورات ظاهر شود؛ ایجاد کند.
 • غده آدرنال در سمت چپ: در برابر بیماری‌هایی که غده فوق کلیه را تحت تاثیر قرار می‌دهند؛ درد شکمی بسیار ناچیز است. مگر اینکه تومور قابل توجهی در این غده تشکیل شده باشد.
 • پانکراس: انتهای پانکراس می‌تواند توسط کیست لوزالمعده یا تومور تحت تاثیر قرار گیرد و منجر به درد شکمی شود.
 • درد طحال: بزرگ شدن طحال می‌تواند از صدمه وآسیب‌های طحال یا عفونت‌هایی مانند مالاریا ایجاد شود.
 • سوء هاضمه: با توجه به اینکه سوء هاضمه یک بیماری نیست اما علائم اصلی آن شامل درد شکم و احساس سیری زودرس هنگام غذا خوردن است.
 • کشیدگی عضلات شکمی و پاره شدن آنها: در نتیجه فعایت‌های فیزیکی شدید یا ورزش امکان دارد که عضلات شکمی کشیده شده و تارهای ماهیچه‌ای پاره شوند. این اتفاق باعث ایجاد درد در ناحیه کشیدگی عضله می‌شود.
 • سرطان: با پیشرفت سرطان در اندا‌م‌های ناحیه شکمی و درگیر شدن سایر اندام‌ها به سرطان، درد در ناحیه شکم ایجاد می‌شود.

درد در هر قسمت‌ از شکم ممکن است دلایل متفاوتی داشته باشد. با توجه به محل درد و شدت آن پزشک می‌تواند نوع بیماری را تشخیص دهد. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید کتابچه راهنمای درمان شکم درد را نیز دانلود کنید.

تشخیص درد شکم در سمت چپ

علت درد شکمی بر اساس ویژگی‌های آن، معاینه فیزیکی و آزمایش تشخیص داده می‌شود. پزشک احتمالا از شما یک سری سوال از ویژگی‌های درد، الگوها و تداوم درد می‌پرسد. همچنین از شرایط فیزیکی یا روانی شما مطلع می‌شود.

راه‌های تشخیص نوع درد شکمی شما برای کنترل و درمان آن ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • معاینه فیزیکی
 • آزمایش‌های آزمایشگاهی؛ شمارش کامل خون (CBC)، آنزیم‌های کبدی، آنزیم‌های پانکراس (آمیلاز و لیپاز)، بارداری و آزمایش‌های ادرار
 • اشعه X ساده از شکم
 • مطالعات رادیوگرافی
 • سونوگرافی
 • توموگرافی کامپیوتری (CT) شکمی (شامل تمام اندام‌ها و روده‌ها)
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)
 • باریم اشعه ایکس
 • آندوسکوپی کپسول
 • روش‌های آندوسکوپی، از جمله esophagogastroduodenoscopy یا EGD
 • کولونوسکوپی یا سیگموئیدوسکوپی انعطاف‌پذیر
 • سونوگرافی آندوسکوپی (EUS)

درمان درد شکم در سمت چپ

درمان درد شکم در سمت چپ به علت آن و بیماری که سبب درد می‌شود؛ بستگی دارد.

از جمله درمان‌های رایج برای درد شکم سمت چپ:

 • داروهای ضد درد بدون عوارض
 • داروهای تجویزی برای التهاب، GERD، زخم و یا درد کلیه
 • آنتی‌بیوتیک‌ها
 • داروهای ضد افسردگی کم دوز
 • تغییرات در رفتار، از جمله حذف غذاهای خاص یا نوشیدنی‌هایی که ممکن است به درد شکمی کمک کنند
 • جراحی برای جلوگیری از انسداد روده، فتق و یا اندام‌های آلوده

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «درد شکم در سمت چپ هشداری برای کدام بیماری‌ها است؟»

1,308 پاسخ به “درد شکم در سمت چپ هشداری برای کدام بیماری‌ها است؟”

 1. دینا گفت:

  سلام من از دیروز تا حالا سمت چپ دلم درد میکنه و حالت تهوع هم دارم دخترم و ۱۳ سالمه…….

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد سونوگرافي بديد و از نظر آپانديسيت بررسي شيد

 2. دینا گفت:

  سلام خوبید خسته نباشید من روز اخر پریودیم که دیروز بود یه دلدرد شدید سمت چپ گرفتم که باعث حالت تهوع هم شد الان الان حالت تهوع نمونده ولی یکم سمت چپ دلم درد میکنه نشانه چیه؟

 3. سپهر گفت:

  سلام. درد پایین شکم سمت چپ می‌تونه در اثر استرس باشه؟
  چون هیچ علایم ظاهری وجود ندارد.

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام ممكنه، ممكنم هست بدليل اسپاسم روده باشه
   بهتره معاينه شبد

 4. فاطمه گفت:

  سلام مدتی درد سمت چپ شکم دارم سونو دادم فتق هرنی اینگویینال به قطر ۸ میلی گزارش شد جراح عمومی رفتم معاینه کرد گفت علائم فتق نیست ولی من هر روز سمت چپ پایین شکمم درد میکنه قرص مترونیدازول سیپروفکت
  جراح به من داده حالا برای دقیق مشخص شدن درد سمت چپ شکم کجا مراجعه کنم تشکر

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   به متخصص زنان برای بررسی عفونت و…

 5. بهار گفت:

  سلام من کیست تخمدان دارم و چند وقته گاهی مثلا هفته ای دوبار تقریبا در قسمت چپ شکمم(تقریبا ۶ یا۷ انگشت کنار ناف و ۴یا۵ انگشت بالای زیر شکم درد میکنه)الان ک خوابیدمم دو سه انگشت کنار نافم به سمت چپ هم درد داره
  دردش هم انگار یه چیز تیز یا یک همچین حالتی داخل شکمم است.
  کمرمم هم چندوقته در اثر ورزش دچار درد های خفیفی هست
  ممنون میشم همینجا بگید ممکنه چی باشه و نگید سونو و…

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   سونوگرافی جدار شکم و اینگویینال برای بررسی فتق بدین

 6. ناشناس گفت:

  سلام من حدود سه سال هستش که از در قسمت چپم رنج میبرم اوایل حتی نمی تونستم روپهلوی چپم دراز بکشم و سرفه شدیدی دچار میشدم الان فقط دردم همیشگی است میگن سندروم روده تحریک پذیر است یبوست دارم ورفتن به دستشویی برام سخت هستش احساس خشکی درمعقد رودارم یعنی راحت نمیتونم دستشویی برم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   سونوگرافی جدار شکم و اینگویینال بدهید

 7. م توکلی گفت:

  سلام ببخشید من مدتی هست قسمت سمت چپ شکمم احساس درد دارم وقتی فشارش میدم احساس میکنم یه توده هست

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   سونوگرافی جدار شکم و اینگویینال بدهید

 8. علی قریبیان گفت:

  با سلام بنده از بلندی حدود یک و نیم متری روی دریچه آب افتادم علاوه بر شکسته شدن دو تا از دنده های سمت چپ ، درد شکمی نیز در ناحیه سمت چپ شکم موقع خم شدن در همون ناحیه شکم احساس درد می کنم.
  لطفا راهنمایی بفرمائید.
  ممنون و سپاسگزارم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد سونوگرافي fast شكم و سي تي اسكن شكم بديد و از نظر آسيب به ارگان هاي تو پر مثل كبد و طحال بررسي شيد

 9. امیرمحمد اسکندری گفت:

  سلام من پسر هستم و 15 سالمه سه روزی هست که سمت چپ پایین شکمم درد می‌کنه دقیقا اندازه یک کف دست و موقعی که عطسه میکنم میشینم و سرفه میکنم دردش فجیح تر میشه سابقه بیماری خاصی هم ندارم و نه اسهال میشم نه چیز دیگه چون فعالیت بدنم تغییر خاصی نداشته ممنون میشم راهنماییم کنید

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اگه ادامه دار شد ویزیت شین
   سونوگرافی جدار شکم و اینگویینال بدهید

 10. ثمینه گفت:

  سلام من زیره شکمم درد. میکنه نمیدونم چرا من۱۲سالمه دختر هستم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد آزمايش ادرار بديد ممكنه عفونت ادرار باشه

 11. مریم گفت:

  سلام مدتی هست درد در قسمت سمت چپ شکمم دارم که معمولا بعد از غذا خوردن بیشتر میشه و ورم هم گاهی اتفاق میفته سمت چپ. درد معمولا از زیر سینه چپم شروع میشه و به تدریج به سمت پایین که میاد کمتر میشه علت چی میتونه باشه؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام از نظر زخم معده يا التهاب معده بررسي شيد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 12. V گفت:

  سه ساعته طرف چپ شکمم درد میکنه حتی موقع خندیدن نمیدونم چرا دلیلش چیه

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد سونوگرافي انجام بديد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 13. . گفت:

  سلام من دوماه توی شکمم نبض حس میکنم سمت راست شکمم احساس میکنم که یه چیزی حرکت میکنه دور نافم دست میزنم احساس میکنم که سفته سمت راست شکمم هم یکم سفته دست میکشم رو شکم یه چیزی تو شکمم حس میکنم شکمم رو فشار میدم با دست درد میکنه الان چند روزه که سمت چپم درد میکنه دردش به کمرم میزنه

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد سونوگرافي بديد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 14. ... گفت:

  سلام من از دیروز قسمت چپ خیلی خفیف درد میکنه انگار ک گرفتگی عضله باشه و حتی بعضی وقتا اینطور میشه😪

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد از نظر كرونا بررسي شيد
   لطفا تست covid pcr بديد

 15. سید مهدی دهنوی گفت:

  سلام درد شکم درسمت چپ نافم دارم بعضی وقتا اسهال میشم بعضی وقتا یبوست میشم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام از نظر تغذيه اي رعايت كنيد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 16. مغانلو گفت:

  سلام خسته نباشید من یه چند ماهی است سمت چپ شکمم خیلی درد میکنه بعضی وقتا که دردم بیشتر میشه میزنه به پاهام نمیتونم راه برم ممنون میشم علت این درد رو بگین

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   باید معاینه شین و بررسی از نظر فتق و اگه خانم هستین کیست تخمدان انجام شه

 17. ملیکا گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید من از دیشب تاحالا خمیازه و نفس عمیق ک میکشم قسمت پهلو و شکمم در ناحیه چپ درد میگیره علتش چیه

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اسپاسم و گرفتگی عضلانی مطرحه

 18. ناشناس گفت:

  سلام ناحیه چپ شکم من امروز خیلی درد میکنه رفتم دکتر گفت مسموم شدی حالت تهوع هم داشتم اما خوب شد الان نمیتونم تکون بخورم خیلی درد میکنه باز برم دکتر؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام از نطر آپانديسيت هم بررسي شبد
   تست كرونا هم بديد

 19. رها گفت:

  سلام دکتر. وقت بخیر.
  من دو ساله بصورت پراکنده در سمت چپ شکمم یک انگشت پایین تر از دنده درد شدید داره. چه غذا بخورم چ نخورم درد میگیره. پارسال آزمایش کشت مدفوع و خون دادم متخصص داخلی گفت مشکوک ب التهاب روده. دی سیکلومین و چندقرص دیگه داد. مدتی خوب بود. اما باز یک ماهی هست شروع شده دردش. آزمایش ادرار و خون دادم دکتر گفت چیزی نیس از اعصابه کلدینیوم سی و امپرازول داد. اما الان که همون قسمت رو لمس میکنم یه برآمدگی هس که دقیقا همونجا درد شدید داره. مشکل چیه؟ ممنون از لطفتون 🙏

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اگر برجستگی مشخصی هست سونوگرافی جدار شکم جهت بررسی فتق بدین

 20. سروش رضوانی گفت:

  بارسنگین جابجا کردم وشب به خونه برگشتم .همزمان درد زیزشکم درسمت چپ شروع شد و همزمان به پهلو وکمرم رسید ۱هفته نمیتون ازجام بلند شم حتی ننیتونم بخوابم ازدرد کاملا احساس میکنم سمت چپ بدنم فلج شده امپول میزنم ۱روز خوب میشم بعد دوبار هشروع میشه

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   بنظر دیسک کمر میاد و شاید mri لازم باشه

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید.

 21. محمد سعیدی گفت:

  سلام
  من الان دو روزه سمت چپ درد دارم.نفس میکشم بیشتر میشه..دقیقاً پایین داده هام.

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد تست كرونا بديد و بصورت حضوري معاينه شيد

 22. رقیه گفت:

  سلام من یه چندروزیه موقع ادرارزیرشکم سمت چپ خیلی درددارم نیم ساعتی تقریبامیکشه تادردش تموم بشه علتش چیه ممنون

 23. مریم ۴۶ساله گفت:

  سلام من درد شدیدی رو در زیر دلم کاملا زیر سمت چپ دارم کلا در طول سال چند بار این مشکل برام به وجود میاد حدودا دوروز این درد دارم بعد خوب میشم دو بار هم سونو گرافی دادم هیچی نشون نداده خواهشا راهنمایم کنید

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   عفونت ادراری بررسی شده؟

 24. زینت السادات حسینی گفت:

  سلام چندروزی که روزه میگیرم زیرشکمم منقبص ومنبسط میشه مکرر دسشویی میرم سمت چپ پشتم سمت پهلوم هم درد گرفته امروز خیلی اذیت شدم ایا علت خاصی داره روزه میتونم بگیرم ؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   بررسی از نظر عفونت ادراری شین

 25. علي گفت:

  از ابتداي ماه رمضان كه روزه ميگيرم، سمت چپ شكمم، در راستاي ناف (يعني نه بالاي شكم نه پايين شكم)، يك درد ممتد چندين ساعته رو حس ميكنم كه از ١٠ دردش ٤ هست اما ساعت ها ادامه داره. بعد از افطار تقريبا قطع ميشه اما از قبل از سحر مجدد شروع ميشه و ادامه داره. نه يبوست دارم و نه اسهال و حال مزاجي ام خوبه. فقط درد ممتد سمت چپ شكم است.
  آقا هستم ٣٣ سالمه

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   این حالت ممکن به علت بالا بودن اسید معده باشه
   میتونین از دارهای آنتی اسید مثل فاموتیدین با نظر پزشک استفاده کنید
   اگر بهبود نیافتین بررسی بیشتر لازمه

 26. بهار ایزدی گفت:

  سلام خسته نباشید،من حدود یه هفته بی دلیل سمت چپ شکمم به شدت درد میکنهعلت چیست و آیا راه درمانی داره؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام آزمايش ادرار بديد و بصورت حضوري معاينه شيد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 27. حسین گفت:

  سلام .‌مدتی است سمت چپ شکم من درد دارد ،وقتی غذا میخورم دردش بیشتر میشود .

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   از نظر عفونت اچ پیلوری و زخم گوارش باید بررسی شین

 28. مصطفی جلالی گفت:

  سلام وقت بخیر من زیر دلم و پهلوی سمت چپم درد میکنه و اصلا نمیتونم به ان سمت بخوابم و صبحها حالت تهوع میگیرم رفتم دکتر انتی بیوتیک داد ولی خوب نشدم ضمنا در سونو سنگ هم دیده شده در دو کلیه ,ممنون میشم پاسخ بدید.

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   آزمایش ادرار و کشت ادرار دادین؟

 29. ناشناس گفت:

  سلام درد شدید شکم وسمت چپ کلیه که معده هیچ غذایی روقبول نمیکنه باخوردن اولین لقمه تهوع شروع میشه علت چیست راه درمان چیه

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد از نظر هليكوباكتر معده بررسي شيد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 30. محمد رضا گفت:

  من چندین شب پیاپی پرخوری داشتم آخر شب،و الان حدود سه هفته اس که سمت چپ زیر دنده احساس سنگینی میکنم و با نفس کشیدن درد میگیره، زود سیر میشم و بعد از غذا خوردن رفلاکس میکنم و دچار سوزش در اون ناحیه میشم ،ممنون از راهنمائیتون

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد به متخصص گوارش مراجعه كنيد تا رفلاكس معده به مريتون درمان شه
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه tsh نرمال فعلا خیر...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام باید عکس مچ دست بگیرین برای بررسی صفحه رشد...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام باید فشارخونتون بررسی شه عدد hb, plt هم درآزمایش مشخص شه...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه ۸ سالته باید از نظر بلوغ زودرس و رشد قد بررسی شین...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

خواهش میکنم🌸🌸...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام باید بررسی شین...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام نه موردی نیست...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص مغز و اعص...