درد شکم در سمت چپ هشداری برای کدام بیماری‌ها است؟

درد شکم در سمت چپ

درد شکمی از دلایل اصلی مراجعه  به پزشک است. درد شکمی سمت چپ می‌تواند ناراحت‌کننده یا ناخوشایند باشد. علل و عوامل زیاد باعث ایجاد درد شکم در سمت چپ می‌شود. اغلب دردهای شکمی در سمت چپ هیچ جای نگرانی ندارد و با مراقبت‌های ساده پزشگی به سادگی پیشگیری یا درمان می‌شوند.

درد شکم در سمت چپ شایع بین افراد

درد شکم یک علامت رایج است که منجر به میلیونها بازدید سرپایی می شود و در واقع یکی از رایج ترین علل مراجعه به پزشک است. درد شکم در سمت چپ بسیار شایع است. از آنجا که زنان به طور مشخص اندام های بیشتری دارند نسبت به مردان در ناحیه شکمی دارند (رحم، لوله های فالوپ و تخمدان)، احتمال بیشتری دارد که از درد شکمی در این ناحیه نسبت به مردان رنج ببرند. همچنین شرایط خاص بیماری های که در زنان نسبت به مردان شایع تر است موجب درد شكم در سمت چپ زنان می شود مانند کیست تخمدان یا سندرم روده تحریک پذیر که در زنان بیشتر است. هر گونه آسیب یا عفونت یا فشار روی هر یک از اعضای بدن در سمت چپ شکم ممکن است به درد شکمی سمت چپ منجر شود.

گاهی ممکن است درد این قسمت شکم از اندام هایی که در این ناحیه مستقر نیستند، ایجاد شود مانند درد در بیضه چپ در مردان که می تواند به سمت چپ شکم منتقل شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر از بیماری‌های درد شکمی، «کتابچه بیماری‌های درد شکمی» با استفاده از فرم زیر دریافت کنید.

 

اندام های قسمت چپ شکم

برای درک بهتر مبدا و علل درد شکم در سمت چپ، مهم است که اندام های سمت چپ شکم را بشناسیم. اندام هایی که در این قسمت مسبب درد می شوند عبارتند از بخش هایی از تخمدان، رحم، بخش هایی از روده کوچک، طحال، روده بزرگ، کولون سیگموئید و کولون نزولی، لوله فالوپ سمت چپ و حالب چپ هستند.

علائم درد شکم در سمت چپ

علایم درد شکم سمت چپ به انواع حاد و مزمن، مبهم و آشکار، مداوم و تناوبی تقسیم می شود. درد در این ناحیه امکان دارد با علایمی همچون: تهوع، استفراغ، تب و لرز، بی اشتهایی، حساس شدن به لمس و احساس سنگینی در این ناحیه همراه باشد.

علل اصلی ایجاد درد شکم در سمت چپ

درد شکم در هر قسمتی از شکم یک نشانه ای دارد و نمایانگر یک بیماری متفاوت است. بیماری های و دلایل اصلی ایجاد درد شکم در سمت چپ را با هم بررسی می کنیم.

دیورتیکولیت

به حالتی که در جداره داخلی روده بزرگ یا کولون کیسه های برآمده تشکیل می شود، به این حالت دیورتیکولیت می‌گویند. به تدریج این کیسه‌ها دچار عفونت یا التهاب می شوند. رایج‌ترین و شدیدترین علائم این مشکل با درد شدید در ناحیه پایین و سمت چپ شکم همراه است. دیورتیکولیت یکی از رایج ترین درد های سمت چپ شکم است و به طور کلاسیک همراه با تب، تغییر عادت های روده، گاهی اوقات خونریزی، لرز و علائم نسبتا موضعی است. در موارد جدی، دیورتیکولیت می تواند منجر به خونریزی، فتق یا انسداد روده شود. تشخیص بیماری نیاز به آزمایش های فیزیکی و تصویربرداری دارد.

کولیت

ورم یا اماس روده که به آن کولیت نیز می‌گویند، یک بیماری التهابی روده است که باعث التهاب طولانی مدت در بخشی از دستگاه گوارش می کند. معمولا داخلی ترین سطح روده بزرگ و راست روده تحت تاثیر قرار می گیرد. در حالی که درد شکمی مرتبط با دیورتیکولیت اغلب به طور ناگهانی رخ می‌دهد، علامت کولیت (التهاب روده بزرگ) به تدریج گسترش می یابد. همچنین کولیت با تغییرات در عملکرد روده (اسهال یا اسهال خونی) همراه است و معمولا دیورتیکولیت آن را نشان نمی دهد. کولیت اغلب به علت عفونت (از جمله مسمومیت غذایی)، کم خونی و واکنش های خود ایمنی ایجاد می شود.

گاستریت

زمانی که معده دچار التهاب یا عفونت خفیف در لایه مخاطی می شود، به آن ورم معده یا گاستریت می گویند. در بعضی مواقع در اثر طولانی شدن التهاب فرد مبتلا به زخم معده می شود. التهاب می‌تواند به علت عفونت، استفاده منظم از داروهای ضد درد یا الکل ایجاد شود. زخم معده و گاستریت یکی از شایع ترین علل درد شکم در سمت چپ هستند و معمولا با یک درد عمیق مواجه می‌شوند که ممکن است در شب بدتر شود. اغلب با حالت تهوع و استفراغ، کاهش وزن و مدفوع تیره همراه است.

درد شکم در سمت چپ

 

کیست های تخمدان

تخمدان‌ها در شکم در هر دو طرف رحم واقع شده اند. بعضی از زنان کیست تخمدان را در طول دوران زندگی خود تجربه می‌کنند، اما معمولا بدون درد هستند و خود به خود از بین می‌روند. بسیاری از زنان حتی متوجه نمی‌شوند که آنها کیست تخمدان داشته‌اند. با این حال، در بعضی موارد، کیست می تواند درد لگنی ایجاد کند. اگر درد شدید همراه با تب، سرگیجه (مقاله‌ مربوط به علت سرگیجه را نیز بخوانید) یا تنفس سریع باشد، ممکن است یک کیست پاره شده یا پیچ خوردگی تخمدان باشد؛ هر دو به درمان فوری نیاز دارند. در حالی که هیچ راهی برای جلوگیری از کیست تخمدان وجود ندارد، می توان آنها را در معاینه لگن معمول یا از طریق سونوگرافی تشخیص داد.

سنگ کلیه

سنگ کلیه چپ، یا عفونت یا تومور، می تواند درد شکمی بالا و یا شکمی را در سمت چپ ایجاد کند. هر گونه رسوبات که درون کلیه ها ایجاد می شود و موجب بروز درد در ناحیه کمر و پهلو می شود سنگ کلیه می نامند. علاوه بر درد شکمی، احتمالا علائم ادراری مانند ناراحتی، تغییر رنگ، بوی ناپایدار یا نیاز مداوم به خالی شدن مثانه در فرد مبتلا دیده شود. سنگ کلیه به دلایل مختلفی همچون سابقه خانوادگی و یا عادات نادرست تغذیه ای به وجود می آید که با توجه به نوع سنگ و شرایط بیمار درمان می شود.

بیماری التهابی لگن

یکی از بیماری هایی است برخی زنان به دلایل مختلف به آن مبتلا می‌شوند بیماری التهاب لگن است. عفونت مقاربتی و باکتری ها، عفونت لگنی زنان، آندومتریوز شدید، سرطان دهانه رحم و … از علل بیماری التهاب لگن است. بیماری التهابی لگن ممکن است نشانه ای ایجاد نکند، اما در موارد دیگر، می تواند باعث درد شکم یا لگن، تب، ادرار دردناک و یا دردناک بودن رابطه جنسی شود.

نفخ

نفخ معمولا دردناک نیست، اما می‌تواند آزار دهنده و شرم آور باشد. نفخ اغلب به وسیله بلع هوا (از آدامس جویدن یا خوردن یا نوشیدن بیش از حد سریع) ناشی می‌شود یا زمانی که باکتری ها در روده بزرگ غذاهای خاصی را که باعث ایجاد گاز می‌شوند. رژیم غذایی اغلب برای افزایش گاز مورد سرزنش قرار می‌گیرد. افرادی که شرایط خاصی دارند مانند بیماری سلیاک، سندرم روده تحریک پذیر یا عدم تحمل به لاکتوز یا فروکتوز نیز بیشتر احتمال دارد نفخ را تجربه کنند.

فتق

واضح ترین نشانه فتق یک برانگیختن یا شکاف در شکم شما است که عبارت است از بیرون زدگی یکی از اعضای داخلی بدن از نقطه ضعیف یا سوراخ شدگی در عضلات اطراف آن است. به زبان ساده بیرون زدگی غیر طبیعی جدار شکم را فتق می گویند. انواع مختلف فتق وجود دارد. هنگامی که لایه های عضلانی شکم ضعیف می‌شوند فتق رخ می دهد. همانند بيرون زدگي تيوپ داخلي يك لاستيك پاره شده، در فتق نيز روده گاهی برخی از  احشاء داخلي شكم از طريق ناحيه ضعيف جدار شكم بيرون مي زنند و باعث شكل گيري يك برآمدگی مي شوند.

درد شکم در سمت چپ

انسداد روده

انسداد یا گرفتگی روده مشکلی است که در آن غذاها و مایعات به دلیل بسته بودن مسیر، نمی توانند از روده باریک (کوچک) یا روده بزرگ (کولون) عبور کنند. گرفتگی روده می‌تواند به دلیل چسبندگی روده که معمولا بعد از عمل جراحی اتفاق می افتد، وجود کیسه های برآمده ملتهب یا چرکی در دیواره روده ها (دیورتیکولیت)، فتق و یا تومورها ایجاد شود.
بدون درمان پزشکی، قسمت های مسدود روده می میرند و باعث بروز مشکلات جدی می شوند؛ اما با مراقبت دقیق پزشکی، گرفتگی روده اغلب به طور موفقیت آمیزی برطرف می شود. علل رایج شامل بافت زخم ناشی از جراحی، فتق و تومورها است. علائم ممکن است شامل درد، نفخ و از دست دادن اشتها باشد. درمان بستگی به منبع و شدت انسداد دارد، اما انسداد می تواند به اندازه کافی شدید باشد تا نیاز به اقامت در بیمارستان و حتی عمل جراحی داشته باشد،

سایر عوامل ایجاد درد شکم در سمت چپ

علاوه بر موارد گفته شده احتمال دارد موارد زیر نیز باعث ایجاد درد شکم در سمت چپ شوند:

عفونت ریه سمت چپ: قسمت پایین ریه سمت چپ به پشت شکم فشار می آورد. عفونت ریه یا پنومونی که در قسمت پایین ریه سمت چپ تاثیر می گذارد، می تواند درد شکمی فوقانی شکم را ایجاد کند.

تب خال: عفونت تب خال بر روی پوست می تواند درد شدید سوزش بر روی شکم چپ را حتی قبل از اینکه بثورات ظاهر شود ایجاد کند.

غده آدرنال در سمت چپ: برای بیماری ای که غده فوق کلیه را تحت تاثیر قرار می دهد، درد شکمی بسیار ناچیز است، مگر اینکه تومور قابل توجهی در این غده تشکیل شده باشد.

پانکراس: قسمت بدن و انتهای پانکراس می تواند توسط کیست لوزالمعده یا تومور تحت تاثیر قرار گیرد و منجر به درد شکمی شود.

درد طحال: بزرگ شدن طحال می تواند از صدمه وآسیب های طحال یا عفونت مانند مالاریا ایجاد شود.

سوء هاضمه: با توجه اینکه سوء هاضمه یک بیماری نیست اما علادم اصلی آن شامل درد شکم و احساس سیری زود رس هنگام غذا خوردن است. به ناراحتی در قسمت شکم گفته می شود در اصطلاح سوء هاضمه گفته می شود.

کشیدگی عضلات شکمی و پاره شدن آنها: در اثر فعایت های فیزیکی شدید یا ورزش امکان دارد که عضلات شکمی کشیده شده و تارهای ماهیچه ای پاره شوند. این اتفاق باعث ایجاد در ناحیه کشیدگی عضله می گردد.

سرطان:  با پیشرفت سرطان  در اندام های ناحیه شکمی و درگیر شدن سایر اندام ها به سرطان، باعث ایجاد درد در ناحیه شکمی می گردد.

درد در هر قسمت‌ از شکم ممکن است دلایل متفاوتی داشته باشد. با توجه به محل درد و شدت آن پزشک می‌تواند نوع بیماری را تشخیص دهد. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید کتابچه راهنمای درمان شکم درد را نیز دانلود کنید.

تشخیص درد شکم در سمت چپ

علت درد شکمی بر اساس ویژگی های آن، معاینه فیزیکی و آزمایش تشخیص داده می شود. پزشک شما احتمالا از شما یک سری سوال از ویژگی های درد، الگوهای و تداوم درد می پرسد. و در مورد شرایط فیزیکی یا روانی شما مطلع می گردد. تشخیص  نوع درد شکمی شما برای کنترل و درمان آن ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • معاینه فیزیکی
 • آزمایشات آزمایشگاهی – شمارش کامل خون (CBC)، آنزیم های کبدی، آنزیم های پانکراس (آمیلاز و لیپاز)، بارداری و آزمایش های ادرار
 • اشعه X ساده از شکم
 • مطالعات رادیوگرافی
 • سونوگرافی
 • توموگرافی کامپیوتری (CT) شکمی (شامل تمام اندام ها و روده ها)
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)
 • باریم اشعه ایکس
 • آندوسکوپی کپسول
 • روشهای آندوسکوپی، از جمله esophagogastroduodenoscopy یا EGD
 • کولونوسکوپی یا سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر
 • سونوگرافی آندوسکوپی (EUS)

 

درمان درد شکم در سمت چپ

درمان درد شکم در سمت چپ بستگی به علت آن و بیماری باعث درد دارد. از جمله درمان های رایج می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • داروهای ضد درد بدون عوارض
 • داروهای تجویزی برای التهاب، GERD، زخم، و یا درد کلیه
 • آنتی بیوتیک ها
 • داروهای ضد افسردگی کم دوز
 • تغییرات در رفتار، از جمله حذف غذاهای خاص یا نوشیدنی هایی که ممکن است به درد شکمی کمک کنند
 • جراحی برای جلوگیری از انسداد روده، فتق و یا اندام های آلوده

با استفاده از فهرست زیر می‌توانید سایر مقاله‌های مرتبط به درد شکمی و بیماری‌های مرتبط به آن را مطالعه کنید.

راهنمای بیماری‌های درد شکمی

سوالات پزشکی خود را در بخش نظرها بپرسید

در قسمت نظرهای همین مقاله، سوالات خود را درباره درد شکم بنویسید تا پزشکان و کارشناسان مجله دکتردکتر تا جای ممکن به شما در این زمینه کمک کنند.

منبع:

Healthline

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «درد شکم در سمت چپ هشداری برای کدام بیماری‌ها است؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

324 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام وقتتون بخیر چند ماهی میشه سمت چپ پهلوم درد میکنه دردش خفیفه و زیاد آزاردهنده نیست ولی تموم هم نمیشه علتش چی میتونه باشه سمت راست هم درد داره ولی گاهی اوقات از بین میرود و مشکلی ندارم دردش به اندازه سمت چپ نیست

  • سلام
   با مراجعه به متخصص داخلی پس از معاینه و در صورت صلاح دید پزشن ازمایش و کشت ادرارو سونوگرافی از کلیه ها و مجاری ادرار بدهید.

 2. سلام امروز صبح از خواب بیدار شدم و پهلو سمت چپم خیلی درد میکنه یکم هم به کمرم و پای چپم هم زده به طوری که سرفه یا عطسه میکنم ب شدت درد میکنه و حتی نفس میکشم چه دارویی میتونم مصرف کنم خانم شیرده هستم۲۵ سالمه.

  • سلام
   دوست عزیز میتواند اسپاسم عضلانی باشد
   قرص دیکلوفناک ۵۰ هر ۱۲ ساعت یک عدد
   ماساژ و کمپرس گرم
   در صورت عدم بهبود ویزیت شوید

 3. سلام،تقریبا حدود یک ھفتہ است کہ قسمت چپ نافم بہ شدت درد میکنہ شبیہ درد موقع اسہال،کمابیش اسہال ھم میشم،روزے یکبار ھم فقط دفع دارم دکتر ھم رفتم فایدہ اے نداشتہ واقعا کلافہ شدم چیکار باید بکنم؟

  • سلام
   قرص مترونیدازول ۲۵۰
   قرص هیوسین
   و قرص کلیدینیوم سی
   هر ۸ ساعت یک عدد
   تا ۵ روز مصرف شود

 4. سلام خسته نباشید دختر 18 ساله ای هستم که الان حدود چند ماهه که حس میکنم سمت چپ شکمم کمی ورم کرده و هر چن وقت یکبار درد خفیفی دارم و موقعی که دراز میشکم بعد چند دقیقه درد میگیره و دست روی شکمم که میزارم احساس نبض توی شکمم رو دارم و کمی هم یبوست دارم ممنون میشم کمکم کنید

 5. درد در ناحیه زیر شکم بالای آلت تناسلی و به سمت چپ بدنم مایل میباشد … و این درد به سمت بالا بدنم که به ناحیه بین کشاله سینه و کتف میباشدد کشیده میشود

 6. سلام خسته نباشيد، من نزديک به يک ماه و نيم هست که سمت چپ شکمم درد دارد که سنوگرافي دادم کليه و مثانه مشکلي نداشتم، ولي دارو ها هم مصرف کردم يک دوره ولي دردم همون درد قبليه هيچ فرقي نکردم، لطفا راهنماييم کنيد

  • سلام
   معاینه شکم توسط پزشک و سونوگرافی رحم و تخمدان نیاز می باشد

 7. سلام وقتتون بخیر
  من یک ماهی میشه موقع دویدن و تمرین پاین شکمم سمت چپ درد میگیره و بطوری ک دیگه نمیتونم تمرین کنم سابقه اینجوری هم نداشتم

  • سلام
   احتمالا دچار اسپاسم عضلات شکم می شوید
   از انجام تمرین های سخت پرهیز کنید
   قرص متاکاربامول هر ۸ ساعت یکی تا دو روز می توانید استفاده کنید

 8. با سلام و خسته نباشیددکتر یه چن روز که سمت چپ بالای لگن درد میکنه گاهی اوقات خیلی کم و گاهی زیاد علتش چی میتونه باشه البته این اتفاق چن ماه قبل هم افتاد و خودش خوب شد الان دوباره تکرار شده

  • سلام
   دوست عزیز ممکن است علت درد اسپاسم عضلات باشد که به هنگام کار سنگین یا بلند کردن اجسام با وزن زیاد ایجاد می شوند
   با ژل دیکلوفناک محل درد را روزی دو بار ماساژ دهید
   قرص دیکلوفناک هر ۱۲ ساعت یک عددمیل کنید
   استراحت کنید

 9. سلام.دختری هستم ۲۶ ساله.چند روزی هست ک مشکل درد شکم زیر ناف ب سمت چپ خیلی زیاد درد میکنه.حالت تهوع دارم و یبوست هم دارم.هرکاری میکنم اروم نمیشه .ماه پیش هم به این مشکل دچار شدم و رفتم سونوگرافی گفتن هیچ مشکلی نیست. البته ازمایش خون ک دادم گفتن پلاکت خونم ۱۳۱ هست .و هنوز درد زیر شکم زبادی دارم..چیکار بابد بکنم؟؟

  • سلام
   ممکن است علت درد به دلیل عدم دفع مدفوع باشد
   از شیاف بیزاکودیل ۱۰ یک عدد استفاده کنید تا دفع صورت گیرد
   شربت لاکتولوز هر شب دو قاشق میل کنید
   در صورت عدم برطرف شدن درد جهت معاینه شکم به متخصص داخلی مراجعه کنید

 10. سلام وقتتون بخیر
  من اوایل اسفندماه با شکایت از دردی که از پهلو سمت چپ شروع میشد و به ناحیه زیر شکم ختم میشد رفتم دکتر سونو کلیه مثانه رحم نوشتن هیچ مشکلی نبود
  بعد چنروز درد خوب شد
  ولی الان چنروزیه که درد با شدت بیشتر برگشته مخصوصا بعد غذا خوردن و صبح بعد خواب شروع میشه و احساس نفخ و نیاز به دستشویی پیدا میکنم
  و تا زمانی که تخلیه مدفوع نداشته باشم درد خوب نمیشه
  علتش چی میتونه باشه اگه راهنمایی کنید ممنون میشم

  • سلام
   دوست عزیز
   سندرم روده تحریک پذیر مطرح است
   قرص کلیدینیوم سی و قرص دمپریدون نیم ساعت قبل از غذا مصرف شود
   از غذاهای نفاخ خودداری کنید و استرس را از خود دور کنید

 11. سلام منن کلیه هایم سنگ سازه گاهی وقتها بیضه سمت چپ درد میکنه الان سمت راست وچپ پهلو هایم درد میکنه علتش چه خدا نکرده به ویروس کرونا دچار نشده باشم

  • سلام
   دوست عزیز علایم شما ارتباطی به کرونا ندارد
   درد تیرکشنده به بیضه عللی همچون سنگ کلیه و عفونت دارد.

 12. سلام خدمت تون داکتر عزیز
  بنده ۲۶ سال سن دارم، سیگار هم استفاده میکنم
  چن مدته که وقتی میخوابم قسمت بالای شکمم ی جوری درد میگیره، بیشتر هم وقتی که با روی شکم میخوابم، جوری درد میکنه انگار با ستون فقرات وصله، نمیدونم چکار کنم لطفا راهنمایی کنید
  ممنون

  • سلام
   اگر امکان معاینه ندارید
   قرص پنتوپرازول صبح ناشتا یک عدد
   و قرص فاموتیدین همراه غذا مصرف شود
   از مصرف غذاهای چرب و سنگین و قهوه و ادویه و چای زیاد خودداری کنید
   حداقل ۴۵ دقیقه بعد از غذا خوردن دراز نکشید

 13. سلام
  وقت بخیر
  چند روزی هست که بعصی وقت ها مدفوع پسرم شل هست (اسهال نیست ، آب خالی نیست) و بعضی اوقات هم طبیعی هست و بعضی اوقات هم دلش می پیچه و میره دستشویی میاد بهم میگه که اسهال بود
  دکتر هم بردم و بهش شربت معده داد ولی فایده نداشته
  بنطرتون چیکار کنم در صورتی که پسرم هیچ غذایی در بیرون خانه نخورده
  لطفا راهنمایی کنید

 14. سلام پدرم اپاندیسشو عمل کرده والان دردی از ناحیه ی لگن شروع شده وب پهلوی سمت چپ رسیده چیکار میتونم بکنم

  • سلام
   شیاف دیکلوفناک ۵۰ هر ۱۲ ساعت یک عدد استفاده کرده
   و در صورت عدم بهبود به پزشک خود مراجعه نمایند

 15. ایا ممکنه که درد سمت چپ شکم نشانه اپاندیس باشد؟

  • سلام
   اگر تنها علامت این باشد و تهوع و بی اشتهایی و درد سمت راست نباشد بعید است

  • سلام
   من خانمی ۳۰ ساله مجرد هستم نزدیک ۸ ماه هست تکرر ادرار دارم طوری که احساس میکنم لباسم کثیف شده هر دو طرف پهلوم هم درد میکنه به پزشک مراجعه کردم و ازمایش سونو دادم که نرمال بود و دکتر قرص وزیکر را تجویز کردولی هنوز خوب نشده ام بازم هم مدام تکرر ادرار دارم و جدیدا در زیر شکمم سنت چپ احساس سوزش میکنم

 16. با سلام دکتر خسته نباشید مادرم ۵۰ساله حدود یک ماه کل بدنش خارش بخصوص پاهایش خوب نشده است علتش چیست

  • سلام
   باید آزمایش خون و آنزیم کبدی و بیلی روبین و معاینه انجام شود
   به پزشک مراجعه کنید

 17. با سلام نزدیک دوماه درد پهلوی چپ حالت نبض دار و پهلوی راست کمتر گاهی اوقات زیر شکم و سرگیجه دارم چه کار کنم

  • سلام
   دوست عزیز جهت ازمایش و کشت ادرار و سونوگرافی از کلیه ها اقدام کنید

 18. سلام من چندین سال است که ازسوزش معده ویبوست رنج می برم ودوهته ای هم وهست تا غذا می خورم هم سوزش معده وهم سمت چپ شکم زیر دندههام احساس درددارم لطفا کمکم کنید

  • سلام
   به مدت ۳ هفته
   قرص پنتوپرازول صبح ناشتا یک عدد و قرص فاموتیدین همراه غذا مصرف شود

 19. سلام و خسته نباشید دختری هستم ۱۹ ساله حدود سه ماه قبل قسمت پایین سمت چپ شکمم درد گرفت و حدود سه یا چهار روزی طول کشیدو موقعی که شدید میشد پا و کمرم میزد البته در کل درد شدید نبودهو خود به خود درد برطرف شد دو هفتع بعد دوباره این درد تکرار شد درد تو ی نقطه اس و خیلی از اوقات احساس نمیشه و نسبتا خفیف و جوری بود که با فشار دست تو اون نقطه حس میشد ی دو سه باری هم تیر کشیدن رو تو اون قسمت حس کردم بدون هیچ علائمی از تب لرز استفراغ و… به دکتر مراجعه کردم و ازمایش خون و ادرار و سنوگرافی از کلیه رحم و.. هیچ مشکلی وجود نداشت فقط کمی عفونت ادراری داشتم بعد ی ماه دوباره به همون صورت درد حس میکنم(درد خودش شروع و بعد چند روز تموم میشه ) البته خفیف تر دیگه به پام یا کمرم زیاد نمیزنه و بیشتر وقتی فشار میدم و یا دراز میکشم دردو حس میکنم دلیلش چی میتونه باشه بنظرتون از تخمدان ها میتونه باشه یا روده یا مثانه؟ ممنون میشم از راهنماییتون

  • سلام
   با توجه به نرمال بودن سونوگرافی احتمالا منشا درد مربوط به تخمدان و مثانه نمی باشد
   بهتر است ازمایش و کشت ادرار همراه با آنتی بیوگرام بدهید تا بر اساس ان انتی بیوتیک مناسب تجویز گردد

 20. سلام من یک هفته ای هست سمت چپ شکمم از بیرون و کفت پای چپم میسوزه انگار همونجا تب و التهاب داره هم چنین یبوست کم و نفخ دارم گاهی
  دکترم رفتم برام آزمایش نوشته فردا میخام برم و قرص زانسید و یه قرص نفخ و شربت کار کن برام نوشته ولی فعلا این داروها تاثیری نداشته

  • سلام
   لطفا طبق دستور پزشک عمل کرده و صبور باشید

 21. سلام خواهشا کمکم کنین چندین ساله سمته چپم بیشتر پشتم نزدیکه کلیهام درد عجیبی دارم احساس سردی در بعصی مواقع و گاهی هم سوزش در سمته چپم دارم دکترم رفتم گفتن کلیها سالمه و گفتن بزرگی رحم دارین ولی باز خوب نشدم قابله ذکره ک من مجردم و ۲۶ سالمه .خسته شدم هرروز این دردو دارم ولی شدید نیس خیلی خیلی کمه ولی اجساس سردی میکنه یطرفم چیکار کنم خوب بشم یا چه دکتری مراجعه کنم

  • سلام
   دوست عزیز
   به متخصص داخلی مراجعه کنید و سونوگرافی و آزمایش ادرار و خون انجام دهید
   اگر نرمال بود و استرس و اضطراب زیادی دارید میتواند از اضطراب باشد جهت درمان به متخصص روانپزشک مراجعه کنید

 22. سلام خسته نباشید
  من چند ماهی هست که احساس درد در قسمت پایین و چپ شکم نزدیک لگن دارم . با فشار دست درد بیشتر احساس میشه . با نفس کشیدن عمیق هم درد احساس میکنم . من یه عادت بدی که دارم خیلی به سمت چپ دراز میکشم . آیا علتش این میتونه باشه؟ اما تقریبا مطمنم که درد داخلی هست و مربوط به عضله نیست لطفا راهنمایی بفرمایید
  ۳۶ ساله

 23. سلام ببخشید من 16 سالمه بدلیل درد پهلو چپ امروز رفتم سونوگرافی و دکتر گفت که مشکلی نیست و لی طحال یک سانت بزرگتر از نرمال است. فردا هم قراره برم ازمایش میخواستم ببینم علت بزرگ شدن طحال و درمانش چیه؟؟؟

  • سلام
   دوست عزیز
   لازم است ابتدا آزمایش خون و پلاکت و بیلی روبین و…چک شود

 24. سلام دکتر خسته نباشید من 38 ساله هستم که الان یه چند روزیه دردی دارم سمت چپ شکمم یه انگشت بالاتر از نافم ولی سمت چپه و مدفوعم پشکلی و خیلی سفته میخواستم بدونم چیه ممنون از زحمات شما

  • درود
   دوست گرامی لطفا هر صبح ناشتا کپسول امپرازول ۲۰ میلی یک عدد
   شربت لاکتولوز هر ۸ ساعت یک قاشق
   استفاده کنید
   برای جلوگیری از یبوست اب و مایعات فراوان بنوشید
   غذاهای فیبردار مصرف کنید
   سبزی و میوه زیاد مصرف کنید
   از ملین ها مثل برگه زردالو و … استفاده کنید

   • درود
    من تقریبا یه هفته ای است سمت چپم زیر قفسه سینم احساس سنگیی وسوزش دارم و مقداری هم ورم داره و سفت نسبت به سمت راست و پشت کتفمم درد مگیره و غدا که میخورم احساس میکنم تا گلوم بالا اومده مشکل چیه بنظرتون ؟؟ کلافه شدم

    • سلام
     دوست گرامی داروهای زیر را به مدت یک ماه مصرف کنید:
     قرص پنتوپرازول ۴۰ میلی هر صبح ناشتا یک عدد
     قرص دومپریدون ظهر و شب یک عدد یک ساعت قبل از غذا
     شربت الومینیوم ام جی اس ظهر و شب یک قاشق پس از غذا

 25. سلام خسته نباشید من از دیروز صبح درد زیر شکم سمت چپ دارم گاهی هم وسط و زیر ناف ولی قسمت پهلو نیس. تکرر ادرار و سوزش و تب و تهوع اینا هم ندارم.میشه راهنمایی کنین چیکار کنم؟

  • سلام
   قرص سفیکسیم ۴۰۰ روزی یک عدد
   قرص هیوسین هر ۱۲ ساعت یک عدد مصرف شود
   در صورت عدم بهبود ویزیت شوید

 26. سلام من چهل ودو سالمه چند روزی هست که در ناحیه چپ وزیر شکمم درد فراوانی دارم طوریه که نمیتونم حتی بخوابم لطفا راهنمایم کنید

 27. سلام .۱۸ سال دارم.چند روزی است که پهلو هایم درد میکند.البته بیشتر در حالت نشسته درد میکند و در حالت دراز کش و ایستاده زیاد احساس درد نمیکنم.و سوزش ادرار هم ندارم.و به خاطر کرونا هم میترسم به مراکز درمانی مراجعه کنم.اگه میشه علتش رو بگید

  • سلام
   بدون شرح حال کامل و معاینه نمی توان علت را تشخیص داد
   در حال حاضر از انجام کارهای سنگین خودداری کنید
   در صورت ادامه درد به پزشک مراجعه کنید

   • سلام من حدود دوما میشه که طرف چب شکم درد داره به را رفتن وه شکم سیر باشد درد نداره نشسته باشم ویا گرسنه باشم درد میکنه درد شدید نداره ولی مداوم هست دردش حدود دو انگشت از ناف فاسله داره اما میزان پاین بالا مساوی هست با ناف دکتور رفتم اندسکوپی کرد گفت چیزی نیست اگر راهنمای کنی ممنون تا ن هستم تشکر

    • سلام
     دوست عزیز در فعلا تا یک ماه از داروهای زیر استفاده کنید
     کپسول امپرازول ۲۰ میلی صبح ناشتا یک عدد
     قرص فاموتیدین هر شب یک عدد

 28. سلام . ببخشید من پسری 16 ساله هستم و دو ماه پیش دچار مسمومیت غذایی شدم که بعد از ده روز با سه بار دکتر رفتن بالاخره خوب شدم و الان مدتیه شکم درد دارم و پهلو چپم مدام گرفته البته دردش اونقدر زیاد نیست . بخاطر کرونا هم دکتر نرفتم. می خواستم ببینم علتش چیه؟؟؟ و ایا برم دکتر و ضروریه؟؟؟؟

  • سلام
   در صورت تشدید درد و تکرار ان جهت معاینه و در صورت لزوم ازمایش ادرار و سونوگرافی از کلیه به متخصص داخلی مراجعه کنید

 29. چند وقتیه سمت چپ پایین شکمم حد فاصل لگن و شکم درد سوزشی دارم و اینکه بعضی مواقع درد شکم پیدا میکنم نفخ و بعضی وقتا یبوست و بعضی وقتا اسهال. علتش چیه؟

  • سلام
   دردی که حوالی کشاله ران است از نظر وجود فتق باید معاینه شود
   درمورد نفخ و اسهال یبوست‌متناوب سندرم روده تحریک پذید میتواند مطرح باشد
   قرص کلیدینیوم سی و قرص دمپریدون نیم ساعت قبل از هر وعده غذایی تا ۲ هفته مصرف شود

 30. سلام وقت بخیر ، من ۲۳ سالمه و از آذر ماه تا الان قسمت پایین چپ معدم درد میکنه و این درد در کل روز و حتی در خواب هم وجود داره، به فوق تخصص مراجعه کردم چند تا داروی التهاب معده دادن ولی هیچ تاثیری نکردن و من هنوزم درد دارم خیلی نگرانم نمیدونم باید چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید

  • سلام
   سونوگرافی انجام شود اگر نرمال بود آزمایش میکروب اچ پیلوری معده و درصورت نیاز آندوسکوپی انجام شود

   • سلام .جوانی 32 ساله هستم و حدود 2 ماه میشه دچار اسهال کمی هستم که گاهی خوب و گاهی هم اسهال هستم.درد خفیف در قسمت چپ شکم دارم که معمولا شب هنگام در خواب باعث بیدار شدنم میشه ولی در روزم این درد خفیف رو دارم.اشتهام خوبه

    • سلام
     دوست عزیز
     با توجه به اینکه علایم ۲ ماه طول کشیده لازم است آزمایش و کشت مدفوع انجام شود
     اگر امکان آزمایش را اصلا ندارید
     قرص سیپروفلوکساسین ۲۵۰ هر ۱۲ ساعت یک عدد
     قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۱۲ ساعت یک عدد
     قرص هیوسین هر ۱۲ ساعت یک عدد تا ۵ روز مصرف شود

    • سلام ببخشید خانوم هستم ۲۰ سالمه، یکساعتی هست که زیر شکمم سمت چپ درد میکنه و یکمی بالاتر از مثانه هستش سمت چپ، در ضمن من یبوست هم دارم ولی الان نمیدونم چطوری این دردو اروم کنم؟
     البته دردش خیلی زیاد نیست . ممنون میشم راهنماییم کنین

     • سلام
      از شیاف بیزاکودیل ۱۰ ،یک عدد استفاده کرده تا دفع راحت انجام شود
      شربت لاکتولوز هر ۸ ساعت یک قاشق میل کنید
      اب و مایعات فراوان مصرف نمایید

آخرین آموزش‌های ویروس کرونا

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر