درد شکم در سمت چپ هشداری برای کدام بیماری‌ها است؟

درد شکم در سمت چپ

درد شکمی از دلایل اصلی مراجعه  به پزشک است. درد شکمی سمت چپ می‌تواند ناراحت‌کننده یا ناخوشایند باشد. علل و عوامل زیاد باعث ایجاد درد شکم در سمت چپ می‌شود. اغلب دردهای شکمی در سمت چپ هیچ جای نگرانی ندارد و با مراقبت‌های ساده پزشگی به سادگی پیشگیری یا درمان می‌شوند.

درد شکم در سمت چپ شایع بین افراد

درد شکم یک علامت رایج است که منجر به میلیونها بازدید سرپایی می شود و در واقع یکی از رایج ترین علل مراجعه به پزشک است. درد شکم در سمت چپ بسیار شایع است. از آنجا که زنان به طور مشخص اندام های بیشتری دارند نسبت به مردان در ناحیه شکمی دارند (رحم، لوله های فالوپ و تخمدان)، احتمال بیشتری دارد که از درد شکمی در این ناحیه نسبت به مردان رنج ببرند. همچنین شرایط خاص بیماری های که در زنان نسبت به مردان شایع تر است موجب درد شكم در سمت چپ زنان می شود مانند کیست تخمدان یا سندرم روده تحریک پذیر که در زنان بیشتر است. هر گونه آسیب یا عفونت یا فشار روی هر یک از اعضای بدن در سمت چپ شکم ممکن است به درد شکمی سمت چپ منجر شود.

گاهی ممکن است درد این قسمت شکم از اندام هایی که در این ناحیه مستقر نیستند، ایجاد شود مانند درد در بیضه چپ در مردان که می تواند به سمت چپ شکم منتقل شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر از بیماری‌های درد شکمی، «کتابچه بیماری‌های درد شکمی» با استفاده از فرم زیر دریافت کنید.

 

اندام های قسمت چپ شکم

برای درک بهتر مبدا و علل درد شکم در سمت چپ، مهم است که اندام های سمت چپ شکم را بشناسیم. اندام هایی که در این قسمت مسبب درد می شوند عبارتند از بخش هایی از تخمدان، رحم، بخش هایی از روده کوچک، طحال، روده بزرگ، کولون سیگموئید و کولون نزولی، لوله فالوپ سمت چپ و حالب چپ هستند.

علائم درد شکم در سمت چپ

علایم درد شکم سمت چپ به انواع حاد و مزمن، مبهم و آشکار، مداوم و تناوبی تقسیم می شود. درد در این ناحیه امکان دارد با علایمی همچون: تهوع، استفراغ، تب و لرز، بی اشتهایی، حساس شدن به لمس و احساس سنگینی در این ناحیه همراه باشد.

علل اصلی ایجاد درد شکم در سمت چپ

درد شکم در هر قسمتی از شکم یک نشانه ای دارد و نمایانگر یک بیماری متفاوت است. بیماری های و دلایل اصلی ایجاد درد شکم در سمت چپ را با هم بررسی می کنیم.

دیورتیکولیت

به حالتی که در جداره داخلی روده بزرگ یا کولون کیسه های برآمده تشکیل می شود، به این حالت دیورتیکولیت می‌گویند. به تدریج این کیسه‌ها دچار عفونت یا التهاب می شوند. رایج‌ترین و شدیدترین علائم این مشکل با درد شدید در ناحیه پایین و سمت چپ شکم همراه است. دیورتیکولیت یکی از رایج ترین درد های سمت چپ شکم است و به طور کلاسیک همراه با تب، تغییر عادت های روده، گاهی اوقات خونریزی، لرز و علائم نسبتا موضعی است. در موارد جدی، دیورتیکولیت می تواند منجر به خونریزی، فتق یا انسداد روده شود. تشخیص بیماری نیاز به آزمایش های فیزیکی و تصویربرداری دارد.

کولیت

ورم یا اماس روده که به آن کولیت نیز می‌گویند، یک بیماری التهابی روده است که باعث التهاب طولانی مدت در بخشی از دستگاه گوارش می کند. معمولا داخلی ترین سطح روده بزرگ و راست روده تحت تاثیر قرار می گیرد. در حالی که درد شکمی مرتبط با دیورتیکولیت اغلب به طور ناگهانی رخ می‌دهد، علامت کولیت (التهاب روده بزرگ) به تدریج گسترش می یابد. همچنین کولیت با تغییرات در عملکرد روده (اسهال یا اسهال خونی) همراه است و معمولا دیورتیکولیت آن را نشان نمی دهد. کولیت اغلب به علت عفونت (از جمله مسمومیت غذایی)، کم خونی و واکنش های خود ایمنی ایجاد می شود.

گاستریت

زمانی که معده دچار التهاب یا عفونت خفیف در لایه مخاطی می شود، به آن ورم معده یا گاستریت می گویند. در بعضی مواقع در اثر طولانی شدن التهاب فرد مبتلا به زخم معده می شود. التهاب می‌تواند به علت عفونت، استفاده منظم از داروهای ضد درد یا الکل ایجاد شود. زخم معده و گاستریت یکی از شایع ترین علل درد شکم در سمت چپ هستند و معمولا با یک درد عمیق مواجه می‌شوند که ممکن است در شب بدتر شود. اغلب با حالت تهوع و استفراغ، کاهش وزن و مدفوع تیره همراه است.

درد شکم در سمت چپ

 

کیست های تخمدان

تخمدان‌ها در شکم در هر دو طرف رحم واقع شده اند. بعضی از زنان کیست تخمدان را در طول دوران زندگی خود تجربه می‌کنند، اما معمولا بدون درد هستند و خود به خود از بین می‌روند. بسیاری از زنان حتی متوجه نمی‌شوند که آنها کیست تخمدان داشته‌اند. با این حال، در بعضی موارد، کیست می تواند درد لگنی ایجاد کند. اگر درد شدید همراه با تب، سرگیجه (مقاله‌ مربوط به علت سرگیجه را نیز بخوانید) یا تنفس سریع باشد، ممکن است یک کیست پاره شده یا پیچ خوردگی تخمدان باشد؛ هر دو به درمان فوری نیاز دارند. در حالی که هیچ راهی برای جلوگیری از کیست تخمدان وجود ندارد، می توان آنها را در معاینه لگن معمول یا از طریق سونوگرافی تشخیص داد.

سنگ کلیه

سنگ کلیه چپ، یا عفونت یا تومور، می تواند درد شکمی بالا و یا شکمی را در سمت چپ ایجاد کند. هر گونه رسوبات که درون کلیه ها ایجاد می شود و موجب بروز درد در ناحیه کمر و پهلو می شود سنگ کلیه می نامند. علاوه بر درد شکمی، احتمالا علائم ادراری مانند ناراحتی، تغییر رنگ، بوی ناپایدار یا نیاز مداوم به خالی شدن مثانه در فرد مبتلا دیده شود. سنگ کلیه به دلایل مختلفی همچون سابقه خانوادگی و یا عادات نادرست تغذیه ای به وجود می آید که با توجه به نوع سنگ و شرایط بیمار درمان می شود.

بیماری التهابی لگن

یکی از بیماری هایی است برخی زنان به دلایل مختلف به آن مبتلا می‌شوند بیماری التهاب لگن است. عفونت مقاربتی و باکتری ها، عفونت لگنی زنان، آندومتریوز شدید، سرطان دهانه رحم و … از علل بیماری التهاب لگن است. بیماری التهابی لگن ممکن است نشانه ای ایجاد نکند، اما در موارد دیگر، می تواند باعث درد شکم یا لگن، تب، ادرار دردناک و یا دردناک بودن رابطه جنسی شود.

نفخ

نفخ معمولا دردناک نیست، اما می‌تواند آزار دهنده و شرم آور باشد. نفخ اغلب به وسیله بلع هوا (از آدامس جویدن یا خوردن یا نوشیدن بیش از حد سریع) ناشی می‌شود یا زمانی که باکتری ها در روده بزرگ غذاهای خاصی را که باعث ایجاد گاز می‌شوند. رژیم غذایی اغلب برای افزایش گاز مورد سرزنش قرار می‌گیرد. افرادی که شرایط خاصی دارند مانند بیماری سلیاک، سندرم روده تحریک پذیر یا عدم تحمل به لاکتوز یا فروکتوز نیز بیشتر احتمال دارد نفخ را تجربه کنند.

فتق

واضح ترین نشانه فتق یک برانگیختن یا شکاف در شکم شما است که عبارت است از بیرون زدگی یکی از اعضای داخلی بدن از نقطه ضعیف یا سوراخ شدگی در عضلات اطراف آن است. به زبان ساده بیرون زدگی غیر طبیعی جدار شکم را فتق می گویند. انواع مختلف فتق وجود دارد. هنگامی که لایه های عضلانی شکم ضعیف می‌شوند فتق رخ می دهد. همانند بيرون زدگي تيوپ داخلي يك لاستيك پاره شده، در فتق نيز روده گاهی برخی از  احشاء داخلي شكم از طريق ناحيه ضعيف جدار شكم بيرون مي زنند و باعث شكل گيري يك برآمدگی مي شوند.

درد شکم در سمت چپ

انسداد روده

انسداد یا گرفتگی روده مشکلی است که در آن غذاها و مایعات به دلیل بسته بودن مسیر، نمی توانند از روده باریک (کوچک) یا روده بزرگ (کولون) عبور کنند. گرفتگی روده می‌تواند به دلیل چسبندگی روده که معمولا بعد از عمل جراحی اتفاق می افتد، وجود کیسه های برآمده ملتهب یا چرکی در دیواره روده ها (دیورتیکولیت)، فتق و یا تومورها ایجاد شود.
بدون درمان پزشکی، قسمت های مسدود روده می میرند و باعث بروز مشکلات جدی می شوند؛ اما با مراقبت دقیق پزشکی، گرفتگی روده اغلب به طور موفقیت آمیزی برطرف می شود. علل رایج شامل بافت زخم ناشی از جراحی، فتق و تومورها است. علائم ممکن است شامل درد، نفخ و از دست دادن اشتها باشد. درمان بستگی به منبع و شدت انسداد دارد، اما انسداد می تواند به اندازه کافی شدید باشد تا نیاز به اقامت در بیمارستان و حتی عمل جراحی داشته باشد،

سایر عوامل ایجاد درد شکم در سمت چپ

علاوه بر موارد گفته شده احتمال دارد موارد زیر نیز باعث ایجاد درد شکم در سمت چپ شوند:

عفونت ریه سمت چپ: قسمت پایین ریه سمت چپ به پشت شکم فشار می آورد. عفونت ریه یا پنومونی که در قسمت پایین ریه سمت چپ تاثیر می گذارد، می تواند درد شکمی فوقانی شکم را ایجاد کند.

تب خال: عفونت تب خال بر روی پوست می تواند درد شدید سوزش بر روی شکم چپ را حتی قبل از اینکه بثورات ظاهر شود ایجاد کند.

غده آدرنال در سمت چپ: برای بیماری ای که غده فوق کلیه را تحت تاثیر قرار می دهد، درد شکمی بسیار ناچیز است، مگر اینکه تومور قابل توجهی در این غده تشکیل شده باشد.

پانکراس: قسمت بدن و انتهای پانکراس می تواند توسط کیست لوزالمعده یا تومور تحت تاثیر قرار گیرد و منجر به درد شکمی شود.

درد طحال: بزرگ شدن طحال می تواند از صدمه وآسیب های طحال یا عفونت مانند مالاریا ایجاد شود.

سوء هاضمه: با توجه اینکه سوء هاضمه یک بیماری نیست اما علادم اصلی آن شامل درد شکم و احساس سیری زود رس هنگام غذا خوردن است. به ناراحتی در قسمت شکم گفته می شود در اصطلاح سوء هاضمه گفته می شود.

کشیدگی عضلات شکمی و پاره شدن آنها: در اثر فعایت های فیزیکی شدید یا ورزش امکان دارد که عضلات شکمی کشیده شده و تارهای ماهیچه ای پاره شوند. این اتفاق باعث ایجاد در ناحیه کشیدگی عضله می گردد.

سرطان:  با پیشرفت سرطان  در اندام های ناحیه شکمی و درگیر شدن سایر اندام ها به سرطان، باعث ایجاد درد در ناحیه شکمی می گردد.

درد در هر قسمت‌ از شکم ممکن است دلایل متفاوتی داشته باشد. با توجه به محل درد و شدت آن پزشک می‌تواند نوع بیماری را تشخیص دهد. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید کتابچه راهنمای درمان شکم درد را نیز دانلود کنید.

تشخیص درد شکم در سمت چپ

علت درد شکمی بر اساس ویژگی های آن، معاینه فیزیکی و آزمایش تشخیص داده می شود. پزشک شما احتمالا از شما یک سری سوال از ویژگی های درد، الگوهای و تداوم درد می پرسد. و در مورد شرایط فیزیکی یا روانی شما مطلع می گردد. تشخیص  نوع درد شکمی شما برای کنترل و درمان آن ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • معاینه فیزیکی
 • آزمایشات آزمایشگاهی – شمارش کامل خون (CBC)، آنزیم های کبدی، آنزیم های پانکراس (آمیلاز و لیپاز)، بارداری و آزمایش های ادرار
 • اشعه X ساده از شکم
 • مطالعات رادیوگرافی
 • سونوگرافی
 • توموگرافی کامپیوتری (CT) شکمی (شامل تمام اندام ها و روده ها)
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)
 • باریم اشعه ایکس
 • آندوسکوپی کپسول
 • روشهای آندوسکوپی، از جمله esophagogastroduodenoscopy یا EGD
 • کولونوسکوپی یا سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر
 • سونوگرافی آندوسکوپی (EUS)

 

درمان درد شکم در سمت چپ

درمان درد شکم در سمت چپ بستگی به علت آن و بیماری باعث درد دارد. از جمله درمان های رایج می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • داروهای ضد درد بدون عوارض
 • داروهای تجویزی برای التهاب، GERD، زخم، و یا درد کلیه
 • آنتی بیوتیک ها
 • داروهای ضد افسردگی کم دوز
 • تغییرات در رفتار، از جمله حذف غذاهای خاص یا نوشیدنی هایی که ممکن است به درد شکمی کمک کنند
 • جراحی برای جلوگیری از انسداد روده، فتق و یا اندام های آلوده

با استفاده از فهرست زیر می‌توانید سایر مقاله‌های مرتبط به درد شکمی و بیماری‌های مرتبط به آن را مطالعه کنید.

راهنمای بیماری‌های درد شکمی

سوالات پزشکی خود را در بخش نظرها بپرسید

در قسمت نظرهای همین مقاله، سوالات خود را درباره درد شکم بنویسید تا پزشکان و کارشناسان مجله دکتردکتر تا جای ممکن به شما در این زمینه کمک کنند.

منبع:

Healthline

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «درد شکم در سمت چپ هشداری برای کدام بیماری‌ها است؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

324 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام .خانمی60ساله هستم.طرف چپ شکمم دردی میگیره که همه بدنم بی حس میشه وتوان انجام هیچکاری ندارم روزمین میفتم..بعضی وقتااین درد شکمم ودلم را هم فرا میگیره…دکترداخلی آزمایش وسونو برام نوشت چیزی نشون نداده..فقط قرص ارامش اعصاب وقلب ومسکن برام مینویسه…لطفا راهنمایی کنید

  • سلام
   طبق نظر پزشک خود عمل کنید

 2. سلام وقتتون بخیر ببخشید من شبها به پهلوی چپ میخوابم درد شدیدی دارم ازمایش وسونو دادم ازمایش ادارارم خون بوده و تعداد گلوبل های سفید وقرمزم زیاد بود تعداد کمی هم سنگ کلسیم اگزالات تو ازمایشم زده بود درضمن مدتی هم هست بیماری رفلاکس داشتم که بهتر شدم بنظرتون چه قرصی باید مصرف کنم چکار کنم راهنماییم کنید ممنون میشم

  • سلام
   دوست عزیز
   جهت عفونت ادراری قرص سفیکسیم ۴۰۰ روزی یک عدد
   و قرص کوتریموکسازول هر ۱۲ ساعت تا ۷ روز مصرف شود و آزمایش ادرار ۱۰ روز پس از اتمام داروها تکرار شود
   جهت ریفلاکس
   به مدت ۳ هفته
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا
   و قرص فاموتیدین همراه غذا
   و شربت آلمینیوم ام جی شب قبل از خواب مصرف شود

   • با سلام وقت بخیر
    من شب که به پهلوی چپ میخوابم سمت چپ شکمم مخصوصا ابتداس صبح درد میگیرد و اخیرا نیز یک دردی از پهلوی چپ به قفسه سینه و پشت می زند سونوگرافی کامل شکم لگن و پهلو و مثانه گرفتم چیزی نبود ولی چند روزه یک دردی در مثانه احساس میکنم ضمن اینکه تکرر ادرار هم دارم ولی ادرارم خونی نیست چه دستوری می فرمایید.

    • سلام
     در مورد درد مثانه عفونت ادراری مطرح است
     قرص سفیکسیم ۲۰۰
     و قرص کوتریموکسازول هر ۱۲ ساعت تا ۷ روز
     و قرص فنازوپریدین(ادرار را ممکن است قهوه ای کند ) هر ۱۲ ساعت یک عدد تا ۲ روز مصرف شود

 3. با سلام و احترام
  الان 3 هفته زیر شکم سمت چپ مادرم (56 ساله) درد میکنه..دردش قابل تحمله ولی گاهی اوقات شدت میگیرد و گاهی کم می شود..معمولا هنگام خم شدن احساس درد ظاهر می شود..از دکتر رفتن میترسه و فکر میکنه ممکنه سرطان باشه..لطفا راهنمایی کنید.

  • سلام
   دوست عزیز نگران نباشند
   علل رایج تر و شایع تری همچون گرفتگی و عفونت مطرح است
   اما جهت تشخیص دقیق معاینه شوند.به متخصص داخلی یا پزشک عمومی مراجعه کنند

 4. سلام
  به دلیل کامل نبودن توضیحات شما بهتر است از مشاوره رایگان تلفنی دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک استفاده کنید

 5. سلام من درد در قسمت سمت چپ شکمم دارم بعد از توالت رفتن الان چند روزه که اینطوری هست و پشت کمرم (گودی کمر ) و ضعف عضلات پا هم دارم
  همه اینها بعد از توالت رفتن میشه ولی بعد از مدتی بهتر میشه ولی درد کم همیشه هست در قسمت چپ شکم

  • سلام
   دوست عزیز اگر درد در کمر و تیرکشنده در پاها است میتواند ناشی از دیسک باشد که جهت تشخیص آن باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید
   همچنین میتوانید از مشاوره تلفنی رایگان مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک استفاده کنید

 6. سلام خسته نباشید 31سالمه چند روزه قسمت بالای شکم سمت چپ درد میکنه با خم شدن شدت درد بیشتر میشه دردش شدت میگیره به سمت راست شکمم کشیده میشه دو ماه پیش یه سزارین داشتم
  هیچ علایم دیگه ای ندارم

  • سلام
   اگر تهوع و استفراغ و اسهال و تب ندارید میتواند اسپاسم عضلانی باشد
   قرص دیکلوفناک ۲۵ هر ۱۲ ساعت مصرف شود

 7. سلام وقت بخیر.. چندسالی هست حجم مدفون مقداری باریک شده و یبوست هم دارم باد روده هم زیاد دارم. وقتی دستشویی میرم حتما باید تا یکربع بشینم تازه خوب هم تخلیه نمیشم. کلا اعصابم هم ضعیف هست. عفون معده هم قبلا داشتم. نمیدونم چرا جدیدا دردی قیمت پشت پهلوم سمت چپ افتاده. باز دستشویی میرم حس میکنم باید تخلیه شم ولی نمیتونم یا کم انجام میشه.. آیا این مورد باریکی مدفوع مداوم درد پهلو و تخلیه کامل نشدن به بیماری سندروم روده تحریک پذیر مربوطه.؟

 8. با سلام،مادرم زیر شکمش درد میکنه و سابقه سنگ کلیه هم داره امروز وسیله سنگینی برداشته و دردش بیشتر شده علتش چی میتونه باشه؟

 9. سلام.چند وقتی هست درد در پهلوی سمت چپم دارم که از پشت پهلو شروع میشه میاد تا بیضه هام.خون هم توی ادرار دارم باید چیکار کنم.برای چیه؟؟؟

  • سلام
   ممکن است عفونت یا سنگ کلیه باشد
   جهت آزمایش و سونوگرافی به پزشک مراجعه کنید

 10. سلام
  دختر خانوم 23 ساله هستم. به تازگی در دوران قائدگی بودم و حالا تموم شده اما از روز اول تا الان که تموم شده پهلوی چپم به شدت تیر میکشه و دردش کم و زیاد میشه. قبلا هم یکی دوبار اینجوری شدم و بعدش خوب شد. تیر کشیدن پهلوی چپ به کمرم هم میزنه و از پشت، کمرم هم دقیقا همون درد رو احساس میکنم. درد کلافم کرده و کم و زیاد میشه. در پهلوی راستم هم مقدار خیلی کمی این تير کشیدن رو حس میکنم اما در پهلوی و کمر چپ خیلی شدید تره. احساس می‌کنم سوزن سوزن میشه.اما در ادرار و بوی ادرار و حالت تهوع و… مشکلی ندارم. ربطی هم به حالت و طرز نشستن و پاشدن و… بدنم نداره، چون حتی دراز هم که میکشم درد دارم و باز هم تیر میکشه. میشه بفرمایید مشکل من چیه؟ بخاطر تخمک گذاری تخم دان هاست یا دلیل دیگه ای داره؟

  • سلام
   جهت ازمایش و کشت ادرار
   و سونوگرافی از کلیه ها و مجاری ادراراقدام نمایید

 11. سلام. .. دو سه روزه کمرم مثل پریودی درد میکنه و پهلوی سمت چپم خیلی درد میکنه که شب ها از درد از خواب بیدار میشم…ماله چیه؟؟؟

 12. سلام خسته نباشید من زیر شکم سمت چپم درد میکنه دست میزنم بیشتر درد میکنه نشونه چیه

  • سلام
   دوست عزیز
   اگر درد بیشتر هنگام فعالیت و خم راست شدن بروز میکند میتواتد اسپاسم عضلانی باشد
   اگر با کمپرس گرم و ماساژ بهتر نشد ویزیت شوید

 13. سلام من الان چندروز هست دوطرف زیر قفسه سینم درد میکنه و احساس سوزش دارم یبوست هم دارم

 14. سلام خسته نباشین من چند ماه پیش دور ناف و سمت راسته شکمم درد گرفت و پیش ی متخصص رفتم گفت اپانتیس داری و باید عمل شی منو بردن بیمارستان که صبحش ی دکتر جراح امد منو معاینه کرد که احتیاج به عمل دارم یا نه که معایینه کرد گفت احتیاج به عمل نداری و چند تا قرص بهم داد بعد از اون دل درد بهتر شدم الان چند روز هس سمت چپ شکمم درد میکنه که وقتی بهش دست میزنم درد میگره یا وقتی از جام بلند میشم یهو درد میگره و حالت تهوع هم دارم ولی کم اشتهامم از قبلا ی زره کمتر شده میشه راهنمایی کنین ۱۸سالمم هس

  • سلام
   دوست عزیز
   شکم باید معاینه شود
   اگر درد بیشتر هنگام فعالیت و خم راست شدن بروز میکند میتواتد اسپاسم عضلانی باشد
   اگر با کمپرس گرم و ماساژ بهتر نشد ویزیت شوید

 15. سلام دکتر از دیشب زیر دلم سمت چپ با نزدیک کشاله رانم درد میکنه کمی هم‌میرنه ب پهلوم و مثل نفخ صدامیده .دردش قابل تحمله اما اذیت داره .دلیلش چیه؟خسته نباشید

  • سلام
   در صورت ادامه درد جهت انجام ازمایش و کشت ادرار اقدام کنید

 16. سلام وقتتون بخیر
  من سه روزه دلدر و کمر درد قاعدگی دارم وقتشم هست ولی تو این سه روز فقط دردای خفیف بوده و پریود نشدم بعد از سه روز الان زیره دلم سمت چپ به همراه پای چپم درد میکنه بنظر شما کیست تخمدان میشه باشه ؟ با توجه به اینکه ۱۶ سالم هست

  • سلام
   فعلا علایم نگران کننده نیست
   کپسول مفنامیک اسید هر ۱۲ ساعت یک عدد مصرف شود

 17. سلام وقتتون بخیر. چن ماهه قسمت چپ زیرشکم قسمت تخمدانم سنگینی میکنه ودرد دارم. این درد میزنه به کلیه هام وکمرم. مخصوصاً سرصبح. سونوگرافی رحم وتخمدان انجام دادم ولی هیچ مشکلی نبود. ولی بازم این سنگینی وحس میکنم مخصوصاموقعی که مثانه ام پرباشه

  • سلام
   دوست عزیز باید آزمایش ادرار بدهید
   اگر فعلا امکان آزمایش ندارید
   قرص سفیکسیم ۲۰۰
   و قرص کوتریموکسازول هر ۱۲ ساعت تا ۷ روز
   و قرص فنازوپریدین(ادرار را ممکن است قهوه ای کند ) هر ۱۲ ساعت یک عدد تا ۲ روز مصرف شود

 18. با عرض سلام
  ببخشید ی سوال داشتم در صورتی که شخصی عفونت ادراری و یا عفونت کلیه با مثانه داشته باشه ودیگر به پزشک مراجعه کنه ایا این عفونت منجر به سرطان کلیه میشود و امکان داره عفونت به خون بروز کنه

  • سلام
   در هر صورت وجود عفونت در هر جایی از بدن نیاز به درمان دارد
   و در صورت عدم درمان می تواند سبب اختلال در کارکرد عضو شود

 19. در قسمت زیر جلدی جدار شکم در مجاورت ناف 5_6سانتیمتر متمایل به چپ ساختار mixed اکو ی8×6 mmدیده شد

 20. سلام . دکتر جان ، مادرم مدتیه سمت چپ شکمش درد داره ، خصوصا وقتی تو ماشین می شینه ، بدتر میشه دردش ..

  • سلام
   با توجه به کامل نبودن توضیحات شما از مشاوره رایگان تلفنی دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک استفاده کنید

 21. سلام دکتر خسته نباشید چند روزی هست درد کمی دور تا دور شکمم هست که از سمت چپ پهلوم شروع میشه وزیر دلمم هست اما دردش اونقدر زیاد نیس و جوریه که حس میکنم گرفتگی اما خب حدودا دو سه روزه طول کشیده قبلش تکرر ادرار هم گرفتم اما درد نداشتم و با خوب شدن تکرر ادرار درد شروع شد قبل تمام اینا یه استرس بد بهم وارد شد که باعث این مشکلات شد امکان داره درد بخاطر. کلیه هام باشه خیلی نگرانم.
  18 سالمه و دخترم

  • سلام
   جهت ازمایش و کشت ادرار برای رد عفونت اقدام کنید

   • سلام خسته نباشین خانوم دکتر
    دختر 23 ساله ای هستم که 5 روز قبل با درد ناگهانی ای که از طرف چپ شکمم مایل به پایین تر درد تیر کشنده ای داشت و انگار شکممو با چاقو پاره میکردن نفس به سختی میکشیدم رفتم دکتر و تشخیص دادن که درد معده است گفتم من معدم درد نمیکنه گفت چرا میتونه تاثیر بزاره این درد حدود یکساله ک مداومه اما نه به این صورت، بعدش حالا هنوز وسطای شکمم از سمت چپ مجاور نافم با وجود مصرف اون دو نمونه قرص گاهی خیلی درد میکنه حالا تهوع بهم دست میده و به گونه ای ادامه پیدا میکنه که درد روی لگنمم تاثیر میزاره و تهوع پیدا میکنم ممنون میشم راهنماییم کنین.

    • سلام
     جهت راهنمایی بهتر از مشاوره تلفنی رایگان دکتر دکتر استفاده کنید

 22. با سلام خسته نباشید دکتر درد زیر شکم دلیلش چیه

  • سلام
   علت های متفاوتی مطرح است
   جهت توضیح بیشتر علایم خود از مشاوره رایگان دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک استفاده کنید

 23. سلام من خانمی۳۴ساله هستم دوروزی میشه پهلوی چپم دردمیکنه کم خونی هم دارم یبوست ندارم (دوسال پیش عمل بواسیرداشتم که ازاون موقع یبوستم خوب شده)دفع دارم وامروزمدفوع شل بود تکررادرارهم دارم وقتی بلندمیشم یادرازمیکشم یاراه میرم اولش بیشترمیشه گاهی هم دردازطرف چپ به زیردلم میزنه مثل دلپیچه کمردردهم دارم.احساس گرسنگی دارم ولی اشتهایی به خوردن ندارم امروزهم روزآخرپریودی ام هست لطفاراهنماییم کنین تواین وضع کرونالازمه برم دکتر؟

  • سلام
   ممکن است دچار عفونت ادرار شده باشید
   از قرص سیپروفلوکساسین ۵۰۰ هر ۱۲ ساعت یک عدد تا یک هفته
   قرص فنازوپریدین هر ۸ ساعت یک عدد تا دو روز
   استفاده کنید
   اب و مایعات فراوان مصرف کنید

 24. سلام خسته نباشید… اقای ۳۳ساله هستم دوساله از ناحیه شکم درددارم. وقتی غذا میخورم بلافاصله باید به سرویس برم بعداز سرویس دردی از ناحیه چپ شکم خیلی اذیتم میکنه ..سست وبیحال میشم. بعداز نیم ساعت دوباره خوب میشم . هیج اشتهایی هم برای خوردن ندارم..ممنون میشم راهنمایی کنید

 25. سلام وقتتون بخیر
  پدربزرگ من چن وقتیه سمت چپ شکمش خیلی درد میکنه و شکمش باد کرده و نفسای تندتند با خس خس سینه میکشه
  احساس حالت تهوع داره و هیچی نمیتونه بخوره چیکار باید کرد؟؟؟

 26. سلام ۲۲ سالمه از دیروز غروب قسمت سمت چپ شکمم انگاری شبیه شکل ال درد میکنه اما دردش قابل تحمل هست نمیتونم ولی راه برم طولانی میشه راهنمایی کنید تشکر.

  • سلام
   قرص هیوسین هر ۸ ساعت یک عدد میل کنید
   در صورت ادم بهبود جهت معاینه به متخصص داخلی مراجعه کنید

 27. سلام خسته نباشید
  من چند روزپیش زیر کلیه سمت چپم بشدت درد گرفت ک خوب شد بعد امروز بشدت زیر شکمم درد میکنه ۲۰ سالمم هس.میشه راهنمایی کنید

  • سلام
   جهت ازمایش و کشت ادرار و سونوگرافی از کلیه ها و مجاری ادرار اقدام فرمایید

 28. سلام وقت بخیر . دکتر من 22 سالمه
  دو روزه درد شدید کلیه دارم حالت تهوع دارم . سمت چپ مثانه تیر میکشهو درد میکنه تا زیر شکم ولی سوزش ندارم . احساس پر بودن مثانه میکنم ولی چیزی نیست . یبوست ندارم ممنون میشم راهنماییم کنید چیکار کنم

  • سلام
   شیاف دیکلوفناک ۵۰ هر ۱۲ ساعت یک عدد استعمال شود
   جهت ازمایش و کشت ادرار و سونوگرافی از کلیه و مجاری ادرار اقدام شود

 29. سلام و خسته نباشید
  آقای 28 ساله هستم، چند روزی هستش که زیر معده سمت چپ شکمم یک درد خفیف دارم وقتی که نفس میکشم یکم بیشتر درد میکنه
  دو تا سه ماه هم هستش که سرفه دارم، وقتی نفس میکشم انگار یچیزی تو هنجره ام میخاره و باعث سرفه میشه، سابقه زخم معده داشتم و نسبت به مواد غذایی سردی حساس هستش
  اگه راهنمایی کنید خیلی ممنون میشم

  • سلام
   دوست گرامی به دلیل سرفه طول کشیده در وهله اول نیاز به عکس از قفسه سینه می باشد

 30. با سلام و خسته نباشید
  خانمی ۳۳ ساله هستم چند روزی هستش که یه نقطه در زیر شکم سمت چپ شروع به درد میکنه و به پایین شکم میره و موقع عادت ماهیانه باعث خونریزی بیشتر میشه.از دیروز صبح که یبار دستشویی رفتم و اسهال بودم دیگه دستشویی نرفتم .سابقه داشتم اما طی یکروز حل میشد ولی ایندفعه چند روزه ادامه دار شده .لطفا راهنمایی بفرمایید

آخرین آموزش‌های ویروس کرونا

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر