درد شکم در سمت چپ هشداری برای کدام بیماری‌ها است؟

 • 1397-03-27
 • 467
درد شکم در سمت چپ

درد شکمی از دلایل اصلی مراجعه به پزشک است. درد شکمی سمت چپ می‌تواند ناراحت‌کننده یا ناخوشایند باشد. در این مقاله از مجله دکتردکتر به بررسی کامل علل و عوامل درد شکم در سمت چپ می‌پردازیم.

اغلب دردهای شکمی در سمت چپ هیچ جای نگرانی ندارد و با مراقبت‌های ساده پزشکی به سادگی پیشگیری یا درمان می‌شوند.

درد شکم در سمت چپ دردی شایع بین افراد

درد شکم یک علامت رایج است که منجر به میلیون‌ها بازدید سرپایی می‌شود و در واقع یکی از رایج‌ترین علل مراجعه به پزشک است. درد شکم در سمت چپ بسیار شایع است. از آنجا که زنان به طور مشخص اندام‌های بیشتری نسبت به مردان در ناحیه شکمی دارند (رحم، لوله‌های فالوپ و تخمدان)، احتمال بیشتری دارد که از درد شکمی در این ناحیه نسبت به مردان رنج ببرند. همچنین با توجه به بیماری‌های که در زنان نسبت به مردان شایع‌تر است مانند کیست تخمدان یا سندرم روده تحریک پذیر احتمال درد شكم در سمت چپ را برای زنان بالا می‌برد.

هرگونه آسیب یا عفونت یا فشار روی هر یک از اعضای بدن در سمت چپ شکم ممکن است به درد شکمی سمت چپ منجر شود. گاهی ممکن است درد این قسمت شکم از اندام‌هایی که در این ناحیه مستقر نیستند، ایجاد شود مانند درد در بیضه چپ در مردان که می‌تواند به سمت چپ شکم منتقل شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر از بیماری‌های درد شکمی، «کتابچه بیماری‌های درد شکمی» با استفاده از فرم زیر دریافت کنید.

 

اندام‌های قسمت چپ شکم

برای درک بهتر مبدا و علل درد شکم در سمت چپ، مهم است که اندام‌های سمت چپ شکم را بشناسیم. اندام‌‌هایی که در این قسمت درد ایجاد می‌کنند؛ عبارتند از: بخش‌هایی از تخمدان، رحم، بخش‌هایی از روده کوچک، طحال، روده بزرگ، کولون سیگموئید و کولون نزولی، لوله فالوپ سمت چپ و حالب چپ هستند.

علائم درد شکم در سمت چپ

علائم درد شکم سمت چپ به انواع حاد و مزمن، مبهم و آشکار، مداوم و تناوبی تقسیم می‌شود. درد در این ناحیه امکان دارد با علائمی همچون: تهوع، استفراغ، تب و لرز، بی اشتهایی، حساس شدن به لمس و احساس سنگینی در این ناحیه همراه باشد.

لیستی از پزشکان متخصص گوارش و کبد را آماده کرده‌ایم تا در صورت نیاز به معاینه یا مشاوره، به راحتی بتوانید از پزشک موردنظر خود نوبت ویزیت حضوری یا ویزیت تلفنی دریافت کنید. برای دریافت نوبت، روی تصویر زیر کلیک(یا لمس) کنید.

علل اصلی ایجاد درد شکم در سمت چپ

درد در هر قسمتی از شکم نشانه‌ای دارد و نمایانگر یک بیماری متفاوت است. بیماری‌ها و دلایل اصلی ایجاد درد شکم در سمت چپ را با هم بررسی می‌کنیم.

دیورتیکولیت

به حالتی که در جداره داخلی روده بزرگ یا کولون کیسه‌های برآمده تشکیل می‌شود؛ دیورتیکولیت می‌گویند. به تدریج این کیسه‌ها دچار عفونت یا التهاب می‌شوند. شدیدترین علائم این مشکل با درد زیاد ناحیه پایین و سمت چپ شکم همراه است. دیورتیکولیت یکی از رایج‌ترین درد های سمت چپ شکم است و به طور کلاسیک همراه با تب، تغییر عادت‌های روده، گاهی اوقات خونریزی، لرز و علائم نسبتا موضعی است. در موارد جدی، دیورتیکولیت می‌تواند منجر به خونریزی، فتق یا انسداد روده شود. تشخیص بیماری نیاز به آزمایش‌های فیزیکی و تصویربرداری دارد.

کولیت

ورم یا آماس روده که به آن کولیت نیز می‌گویند، یک بیماری التهابی روده است که باعث التهاب طولانی‌مدت در بخشی از دستگاه گوارش می‌شود. معمولا داخلی‌ترین سطح روده بزرگ و راست روده تحت تاثیر قرار می‌‌گیرد. در حالی که درد شکمی مرتبط با دیورتیکولیت اغلب به طور ناگهانی رخ می‌دهد، علامت کولیت (التهاب روده بزرگ) به تدریج گسترش می‌یابد. همچنین کولیت با تغییرات در عملکرد روده (اسهال یا اسهال خونی) همراه است و معمولا دیورتیکولیت آن را نشان نمی‌دهد. کولیت اغلب به علت عفونت (از جمله مسمومیت غذایی)، کم خونی و واکنش‌های خودایمنی ایجاد می‌شود.

گاستریت

زمانی که معده دچار التهاب یا عفونت خفیف در لایه مخاطی می‌شود؛ به آن ورم معده یا گاستریت می‌گویند. بعضی مواقع بر اثر طولانی شدن التهاب، فرد مبتلا به زخم معده می‌شود. التهاب می‌تواند به علت عفونت، استفاده منظم از داروهای ضد درد یا الکل ایجاد شود. زخم معده و گاستریت از شایع‌ترین علل درد شکم در سمت چپ هستند و معمولا با یک درد عمیق همراه می‌شوند که ممکن است در شب بدتر شود. این دردها اغلب با حالت تهوع و استفراغ، کاهش وزن و مدفوع تیره همراه است.

درد شکم در سمت چپ

کیست‌های تخمدان

تخمدان‌ها در شکم دو طرف رحم واقع شده‌اند. بعضی از زنان کیست تخمدان را در طول دوران زندگی خود تجربه می‌کنند؛ اما معمولا کیست‌ها بدون درد هستند و خود به خود از بین می‌روند. بسیاری از زنان حتی متوجه نمی‌شوند که کیست تخمدان داشته‌اند. با این حال، در بعضی موارد، کیست می‌تواند درد لگنی ایجاد کند. اگر درد شدید همراه با تب، سرگیجه یا تنفس سریع باشد، ممکن است یک کیست پاره شده یا پیچ خوردگی تخمدان باشد؛ هر دو به درمان فوری نیاز دارند. در حالی که هیچ راهی برای جلوگیری از کیست تخمدان وجود ندارد، می‌توان آن را در معاینه لگن معمول یا از طریق سونوگرافی تشخیص داد.

سنگ کلیه

سنگ کلیه چپ، عفونت یا تومور می‌تواند درد شکمی بالا و یا درد شکم در سمت چپ ایجاد کند. هر گونه رسوبات که درون کلیه‌ها ایجاد می‌شود و موجب بروز درد در ناحیه کمر و پهلو می‌شود سنگ کلیه می‌نامند. علاوه بر درد شکمی، احتمالا علائم ادراری مانند ناراحتی، تغییر رنگ، بوی ناپایدار یا نیاز مداوم به خالی شدن مثانه در فرد مبتلا به سنگ کلیه دیده شود. سنگ کلیه به دلایل مختلفی همچون سابقه خانوادگی و یا عادات نادرست تغذیه‌ای به وجود می‌آید. با توجه به نوع سنگ و شرایط بیمار درمان می‌شود.

بیماری التهابی لگن

بیماری التهاب لگن یکی از بیماری‌هاییست که برخی زنان به دلایل مختلف به آن مبتلا می‌شوند. عفونت مقاربتی و باکتری‌ها، عفونت لگنی زنان، آندومتریوز شدید، سرطان دهانه رحم و … از علل بیماری التهاب لگن است. بیماری التهابی لگن ممکن است نشانه‌ای ایجاد نکند؛ اما در موارد دیگر، می‌تواند باعث درد شکم یا لگن، تب، ادرار دردناک و یا دردناک بودن رابطه جنسی شود.

نفخ

نفخ معمولا دردناک نیست، اما می‌تواند آزاردهنده و شرم‌آور باشد. نفخ اغلب به وسیله بلع هوا (از آدامس جویدن یا خوردن یا نوشیدن بیش از حد سریع) ایجاد می‌شود. افرادی که شرایط خاصی مانند بیماری سلیاک، سندرم روده تحریک‌پذیر یا ناتوانی در تحمل لاکتوز یا فروکتوز دارند بیشتر احتمال دارد نفخ را تجربه کنند.

فتق

واضح‌ترین نشانه فتق بیرون‌زدگی یکی از اعضای داخلی بدن از نقطه ضعیف یا سوراخ‌شدگی در عضلات اطراف آن است. به زبان ساده بیرون‌زدگی غیر طبیعی اعضای بدن را فتق می‌گویند. انواع مختلف فتق وجود دارد. هنگامی که لایه‌های عضلانی شکم ضعیف می‌شوند فتق رخ می‌دهد.

درد شکم در سمت چپ

انسداد روده

انسداد یا گرفتگی روده مشکلی است که در آن غذاها و مایعات به دلیل بسته بودن مسیر، نمی‌توانند از روده باریک (کوچک) یا روده بزرگ (کولون) عبور کنند. گرفتگی روده می‌تواند به دلیل چسبندگی روده که معمولا بعد از عمل جراحی اتفاق می‌افتد، وجود کیسه‌های برآمده ملتهب یا چرکی در دیواره روده‌ها (دیورتیکولیت)، فتق و یا تومورها ایجاد شود.
بدون درمان پزشکی، قسمت‌های مسدود روده می‌میرند و باعث بروز مشکلات جدی می‌شوند؛ اما با مراقبت دقیق پزشکی، گرفتگی روده اغلب به طور موفقیت‌آمیزی برطرف می‌شود.

علل رایج انسداد روده شامل بافت زخم ناشی از جراحی، فتق و تومورها است. علائم ممکن است شامل درد، نفخ و از دست دادن اشتها باشد. درمان بستگی به منبع و شدت انسداد دارد، اما انسداد می‌تواند به اندازه کافی شدید باشد تا نیاز به بستری در بیمارستان و حتی عمل جراحی داشته باشد.

هرکدام از عوامل گفته شده در بالا می‌تواند به تنهایی مشکلات زیادی را به همراه داشته باشد. برای اطمینان از نبود بیماری و مشکل می‌توانید با استفاده از سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر در سریع‌ترین زمان به پاسخ سوال خود دست یابید.

سایر عوامل ایجاد درد شکم در سمت چپ

علاوه بر موارد گفته شده احتمال دارد موارد زیر نیز باعث ایجاد درد شکم در سمت چپ شوند:

 • عفونت ریه سمت چپ: قسمت پایین ریه سمت چپ به پشت شکم فشار می‌آورد. عفونت ریه یا پنومونی که در قسمت پایین ریه سمت چپ تاثیر می‌گذارد، می‌تواند درد شکمی فوقانی شکم را ایجاد کند.
 • تبخال: عفونت تبخال بر روی پوست می‌تواند درد شدید و سوزش بر روی شکم سمت چپ را حتی قبل از اینکه بثورات ظاهر شود؛ ایجاد کند.
 • غده آدرنال در سمت چپ: در برابر بیماری‌هایی که غده فوق کلیه را تحت تاثیر قرار می‌دهند؛ درد شکمی بسیار ناچیز است. مگر اینکه تومور قابل توجهی در این غده تشکیل شده باشد.
 • پانکراس: انتهای پانکراس می‌تواند توسط کیست لوزالمعده یا تومور تحت تاثیر قرار گیرد و منجر به درد شکمی شود.
 • درد طحال: بزرگ شدن طحال می‌تواند از صدمه وآسیب‌های طحال یا عفونت‌هایی مانند مالاریا ایجاد شود.
 • سوء هاضمه: با توجه به اینکه سوء هاضمه یک بیماری نیست اما علائم اصلی آن شامل درد شکم و احساس سیری زودرس هنگام غذا خوردن است.
 • کشیدگی عضلات شکمی و پاره شدن آنها: در نتیجه فعایت‌های فیزیکی شدید یا ورزش امکان دارد که عضلات شکمی کشیده شده و تارهای ماهیچه‌ای پاره شوند. این اتفاق باعث ایجاد درد در ناحیه کشیدگی عضله می‌شود.
 • سرطان: با پیشرفت سرطان در اندا‌م‌های ناحیه شکمی و درگیر شدن سایر اندام‌ها به سرطان، درد در ناحیه شکم ایجاد می‌شود.

درد در هر قسمت‌ از شکم ممکن است دلایل متفاوتی داشته باشد. با توجه به محل درد و شدت آن پزشک می‌تواند نوع بیماری را تشخیص دهد. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید کتابچه راهنمای درمان شکم درد را نیز دانلود کنید.

تشخیص درد شکم در سمت چپ

علت درد شکمی بر اساس ویژگی‌های آن، معاینه فیزیکی و آزمایش تشخیص داده می‌شود. پزشک احتمالا از شما یک سری سوال از ویژگی‌های درد، الگوها و تداوم درد می‌پرسد. همچنین از شرایط فیزیکی یا روانی شما مطلع می‌شود.

راه‌های تشخیص نوع درد شکمی شما برای کنترل و درمان آن ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • معاینه فیزیکی
 • آزمایش‌های آزمایشگاهی؛ شمارش کامل خون (CBC)، آنزیم‌های کبدی، آنزیم‌های پانکراس (آمیلاز و لیپاز)، بارداری و آزمایش‌های ادرار
 • اشعه X ساده از شکم
 • مطالعات رادیوگرافی
 • سونوگرافی
 • توموگرافی کامپیوتری (CT) شکمی (شامل تمام اندام‌ها و روده‌ها)
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)
 • باریم اشعه ایکس
 • آندوسکوپی کپسول
 • روش‌های آندوسکوپی، از جمله esophagogastroduodenoscopy یا EGD
 • کولونوسکوپی یا سیگموئیدوسکوپی انعطاف‌پذیر
 • سونوگرافی آندوسکوپی (EUS)

درمان درد شکم در سمت چپ

درمان درد شکم در سمت چپ به علت آن و بیماری که سبب درد می‌شود؛ بستگی دارد.

از جمله درمان‌های رایج برای درد شکم سمت چپ:

 • داروهای ضد درد بدون عوارض
 • داروهای تجویزی برای التهاب، GERD، زخم و یا درد کلیه
 • آنتی‌بیوتیک‌ها
 • داروهای ضد افسردگی کم دوز
 • تغییرات در رفتار، از جمله حذف غذاهای خاص یا نوشیدنی‌هایی که ممکن است به درد شکمی کمک کنند
 • جراحی برای جلوگیری از انسداد روده، فتق و یا اندام‌های آلوده

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «درد شکم در سمت چپ هشداری برای کدام بیماری‌ها است؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

467 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام.خسته نباشین.من۲۴ سالمه و یکساله ازدواج کردم.سمت چپ و راست شکمم دوهفتس دردمیکنه.همش تکرر ادرار دارم درحالیکه مثانه پرنیست فکرمیکنم پره.حس ادرار ازبین نمیره وقتی هم تخلیه میشه.موقع نزدیکی هم دوهفتس مشکل دارم.شب ها نمیتونم به پهلو بخوابم.فقط روبه بالا.مشکل ازچیه؟چه دکتری برم

  • سلام بايد اول آزمايش ادرار دهيد تا از نظر عفونت ادراري بررسي شويد

 2. سلام میشه الان ج بدین مامانم حالش خیلی بده زیر شکمش درد میکنه اسهال واستفراغ وسر درد هم داره بعد درد زده به پاهاشو وکمرش بگین چیکار کنه؟؟

  • سلام
   اگر علایم خیلی شدید است باید به درمونگاه شبانه روزی یا اورژانس جهت معاینه مراجعه کنید
   با توجه به پیک و شیوع کرونا باید آزمایش جهت بررسی کرونا نیز انجام شود

 3. سمت چپ شکم م به شدت به طور ناگهانی درد میکند و نمی توانم حرکت کنم ممنون می شم کمکم کنید

  • سلام بايد توسط جراح عمومي ويزيت شويد سونوگرافي هم انحام دهيد

 4. باعرض سلام و خسته نباشید من درد شکم سه انگشت بقله ناف سمت چپ دارم معمولا وقتی سنگینی بلند میکنم اینجوری و وقتی پاهامو جمع میکنم تو شکمم دردش خوب میشه ممنون میشم بگین از چی هست

 5. سلام دختر۲۲ ساله هستم سمت چپ شکمم از ساعت ۳ امشب درد میکنه و ۳بار رفتم دستشویی برای دفع ادرار،و متناوبا هم urethral opening که نزدیک clitoris هست میسوزه،و اینکه امروز مقابل باد سرد کولر خوابیده بودم،خودم فکر میکنم مشکل از کلیه ام باشه،چه آزمایش و رادیو گرافی ای باید انجام بدم؟و دکتر داخلی برم؟

  • سلام عفونت ادراري هستش، قرص سيپروفلوكساسين ٢٥٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يك عدد مصرف كنيد تا ٥ روز
   قرص فنازوپريدين هر ٨ ساعت بخوريد( ادرارتونو موقتا قهوه اي ميكند)

 6. سلام خسته نباشید من الان 4 روزه که سمت چپ شکمم درد میکنه وقتی دست میزنم بهش و شب ها بیدار میشم میشه دلیلش و بدونم

 7. با سلام خانم دکتر عزیز. حدود دو سال هست که سمت چپ شکمم قسمت فوقانی زیر دنده حالت سنگینی و فشار دارم. طوری که خم شدن برام سخت می شه. ۶ ماه قبل آزمایش خون دادم فقط امیلازم از حد نرمال بالاتر بود. لطفا کمکم کنید

  • سلام سونوگرافي شكم بزين و از نظر كيسه صفرا و پانكراس بررسي شيد

 8. با عرض سلام هیلدا هستم 16 ساله حدود نیم ساعت که سمت چپ شکمم درد میکنه و نمیدونم به چه خاطر هفته پیش هم دچار اسهال و استفراغ شدم که علتش مسمومیت غذایی بود ممکنه علتش از اون باشه
  لطفن کمکم کنید حالم خیلی بده

  • سلام، باتوجه به شيوع كرونا و تغيير علائم آن به سمت علائم گوارشي، اين آزمايشات را انحام دهيد تا از نظر ابتلا به اين ويروس خيالمون راحت شه: cbc,diff
   Esr
   Crp
   Ldh
   Covid igm and igg
   U/A
   U/C
   واسه دردتون فعلا ديسيكلومين هر ١٢ ساعت مصرف كنيد تا نتيجه آزمايشتون بياد.

  • سلام من سابقه سنگ کلیه دارم ولی از دیشب سمت چپ پایین شکم درد خفیفی داره که اگه صاف بشم شاید بیشتر شه ، من جسم سنگینم تو چند وقت اخیر بلند کردم اصلا نمی‌دونم جریان چیه. لطفا کمک کنید مرسی

   • سلام
    چون درد با تغییر پوزیشن بدتر میشود احتمالا عضلانی است
    پماد پیروکسیکام به موضع بزنید
    اگر ظرف ۲ روز بهتر نشد ویزیت شوید

 9. با عرض سلام وخسته نباشید خدمت خانوم دکتر عزیز
  من حدود 7ساله بالای معدم سمت چپ ورم میکنه بعد درد شکم میگیرم که میزنه به دور ناف پایین شکم وحتی کلیه وپشتم پیش بیشتر دکترها هم رفتم سونوگرافی حدود 20 تا آندسکوپی 3بار سی تی اسکن معده 1 بار وکای ازمایش انجام دادم انواع داروها برام تجویز شده اما نتیجه ایی نداشته هر ماه هم تکرار درد دارم وگلبول های سفیدم 19 هزار موقع درد هستش که بعد دردم میاد تا 7هزارتا مشکل من چی میتونه باسه لطفا راهنماییم کنید ممنونم 🙏🙏🙏🙏

  • سلام سيتي اسكن شكن از نظر پانكراس دادين؟ از نظر عفونت معده بررسي شدين؟

 10. سلام ببخشید من دیشب استرس داشتم و بعد اون در ناحیه زیر شکم احساس درد کردم و حس میکردم مثانم پر هستش در حالی که اینطور نبوده و رنگ ادرار هم روشن هستش.درد شب خوب شده ولی صبح که بیدار شدم در ناحیه سمت چپ زیر شکم احساس درد دارم و وقتی فشار وارد میکنم درد میکنه.علت چی‌میتونه باشه؟؟علایم تبو لرز هم ندارم ولی اشتهام کم شده

  • سلام ممكنه عفونت مجازي ادراري كردين
   اگر ادامه دارد ميتونيد قرص سيپروفلوكساسين ٢٥٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يك عدد بخوريد تا ٥ روز

 11. سلام.من ۴ ماه باردارم.پهلوی چپم درد شدیدی دارم ۲ روزه .یبوست هم دارم.شیاف گذاشتم کار نمیکنه.از چیه .پهلوم از درد تیر میکشه

  • سلام
   شربت منیزیوم هیدروکساید هر ۸ ساعت یک قاشق میل کنید
   در صورت ادامه درد پهلو جهت معاینه و ازمایش ادرار اقدام کنید

 12. سلام ۲۳سالمه۵سال که کمردرددارم که این درد به پهلوی سمت چپم میزنه واین دردتا پایین شکمم دارم اکثرادل پیچه دارم که این درد گاهی زیادوگاهی کم هستش ولی همیشه دردمیکنه الان حدودیک سال که این دردبه دست وپای چپم میزنه زیادنمیتونم راه برم همش خسته میشم و…آزمایش خون وسونوگرافی دادم چیزی نشون نداده پیش دکترهم چندباررفتم ولی فایده نداشت وازاین همه دارویی که تاالان استفاده کردم هیچ کدوم فایده ای نداشت فقط یکم فلوکستین قرص کربن خوب بود

  • سلام لطفا سونوگرافي از نظر سنگ كليه يا مجاري ادراري بدين

 13. سلام،من نزدیک۳ماهه دلدردشدیدمیشم،یبارکم بیشترمواقع شدید،چندروزه بالای شکمم زیراستخوان سینه دردشدیددارم که تمام شکم وپهلوی چپمومیگیره،همزمان کمرم همون قسمت دردمیادحالت تهوع میگیرم وبالامیارم،صورتم سردمیشه وعرقم میزنه.این دردمیریزه زیرشکمم،انقدشدیده که بیهوش میشم،لطفاراهنماییم میکنید

  • سلام
   دوست عزیز مدت درد طولانی و ۳ ماهه است و شدت درد نیز زیاد ذکر شده
   با توجه به این علایم باید توسط متخصص داخلی معاینه شوید

 14. من دردی رو در قسمت پایین شکم مخصوصا سمت چپ دارم و تحت درمان هستم چند ماهی اما هنوز با این که دارو مصرف میکنم تأثیری نداشته. نولپازا ناشتا صبح . کلیدینیوم سی قبل ناهار و تری فلووپرازین قبل خواب.
  همش احساس نفخ شدید و دل‌پیچه دارم و پاهام هم سرد میشه و رنگ مدفوع ام هم تیره ست.
  نمی دونم حالا پیش چه متخصصی برم واسه تشخیص.متشکرم

  • سلام
   اگر قسمت پایین شکم و ناف است به متخصص زنان مراجعه کنید و سونوگرافی انجام دهید

 15. سلام وقت بخیر ببخشید من خانوم 38 ساله ام. مشکل معده درد دارم وسوزش و ورم و میزنه ب کتف ام و دست چپ ام خیلی درد میگیره وهمینطور قسمت سمت چپ بالای شکمم زیر قفسه سینه احساس ورم و داغی وخارش میکنم ومیل ام ب غذا نمیره چون میخورم هیلی حالم بد میشه انگار غذا نمی‌خورم بهترم و آزمایشات و آندوسکوپی همه چی انجام دادم وفقط دکتر گفتن معده عصبیه و ورم داری ولی هنوزم خوب نشدم حتی بدتر هم شده ام نتونستن تشخیص بدن. میشه راهنماییم کنید؟

  • سلام
   به مدت ۳ هفته
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل از شام
   و قرص فاموتیدین همراه غذا
   مصرف شود
   از مصرف غذاهای چرب و سنگین و قهوه و ادویه و چای زیاد خودداری کنید.بعد از غذا خوردن دراز نکشید
   در صورت عدم بهبود به متخصص داخلی مراجعه کنید

 16. سلام خسته نباشید
  ۳۱ سالمه همیشه معده درد داشتم و اسید معدم زیاده چند وقت یک بار سمت چپ شکمم قسمت معده یک درد مبهم با احساس ثنگینی و فشار دارم که حتی تا پایین شکمم میزنه نفخ هم زیاد دارم موقع استراحت یا بعد غذا خیلی بیشتره حتی اگر اب بخورم و این درد و سوزش به پشت شکمم هم میزنه !!!

  • سلام
   به مدت ۳ هفته
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل از شام
   و قرص فاموتیدین همراه غذا
   مصرف شود
   از مصرف غذاهای چرب و سنگین و قهوه و ادویه و چای زیاد خودداری کنید.بعد از غذا خوردن دراز نکشید
   در صورت عدم بهبود به متخصص داخلی مراجعه کنید

 17. سلام من چند سال که سمت چپ شکم درد داره نه خیلی شدید موقع مدفوع کردن اولش سفت و همراه با خون بعدش هم اسهال

  • سلام
   با توجه به اینکه چندسال است علایم دارید باید معاینه شکم و مقعد و آزمایش خون انجام شود
   به متخصص داخلی مراجعه کنید

 18. سلام،باهمسرم مشاجره کردیم و اون منو به سمت زمین پرت کرد و ازناحیه پشت کاملا با زمین برخورد داشتم از همون شب درد شدید در پهلوی سمت چپم داشتم والان ۴روز میگذره و همچنان من دردخودمو دارم و وقتی ازجام بلند میشم سرگیجه واحساس سنگینی بهم دست میده نفسم تنگ میشه دو روزه که معده م سنگیه ونمیتونم راحت غذا بخورم،الان چیکارکنم؟؟

  • سلام
   باید به اورژانس بیمارستان مراجعه کنید تا معاینه و عکس رادیولوژی و سونوگرافی در صورت نیاز انجام شود

 19. سلام من زیر شکمم سمت چپ از دیروز کمی درد وگرفتگی داره دوبار برای کیست هایی که داشتم ودرد درمان دارویی شدم از اخرین بار حدود ده دوازده سال میگذره ممکنه دوباره دچار مشکل شده باشم
  ممنون

  • سلام
   باید معاینه شوید
   بلکه ممکن است مجددا کیست باشد

 20. سلام خوبین ببخشین پدر من از پنج فروردین یهویی کمرش گرفت نتونست بلند شه بعد میگفت زیر شکم درد میکنه بعدسونو و ام ارای و هم رفتن دکترا گفتن دیسک داره ااان هم سمت چپش درد می‌کنه تقربیا نزدیک کمر هستش
  میشه بگین چرا اونجاش‌درد می‌کنه

 21. سلام
  خسته نباشید،۳۲سال سن دارم از چند ماه قبل ی درد کم رو پایین شکم سمت چپ حس میکنم ک دائم نیست شاید ماه بگذره و اصلا درد نداشته باشم ولی دیشب تو خواب ی درد نسبتا شدید و جدید تر امد سراغم ی نیم ساعت طول کشید ک دوباره خوب شد و خواب رفتم با لمس و فشار دادن اون قسمت متوجه درد نمیشم اشتهاو اجابت مزاجم هم طبیعیه مث قبل.

  ممنونم که با حوصله خوندید

  • سلام
   با توجه به اینکه چند ماه است درد بروز کرده باید معاینه شکم انجام و درصورت نیاز سونوگرافی انجام شود.

 22. سلام من سمت چپ زیر شکم خیلی درد همراه با سوزش است‌ مدفوع هم سیاه رنگ است می شه راهنماییم کنید؟

  • سلام
   شرح حال کامل نیست
   جهت توضیحات بیشتر و راهنمایی بهتر از مشاوره رایگان دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک استفاده کنید

 23. سلام من یه دختر ۱۸ سالم که الان دوره قاعدگیم هست و سمت چپ شکمم خیلی درد دارم تو دوره های قبل همچین دردی رو نداشتم اما این سری خیلی درد دارم چیکار کنم لازمه که به دکتر مراجعه کنم ؟

  • سلام
   فعلا از کپسول مفنامیک اسید ۲۵۰ هر ۸ ساعت یکی تا سه روز استفاده کنید

 24. سلام من حدود یک هفتس که هر دو سمت پهلوم
  به خصوص سمت چپ بدنم درد می کنه حتی مو قع راه رفتن دیشب هم حالت تهوع داشتم
  ولی سرگیجه یا تب نهدارم
  میشه راهنمایی کنید

  • سلام
   ازمایش و کشت ادرار بدهید
   سونوگرافی از کلیه ها و مجاری ادرار انجام دهید

 25. سلام خسته نباشین من ۳۴ سالمه و خارج از کشور زندگی میکنم نه سال پیش کیسه صفرامو برداشتم در کل مشکل خاصی نداشتم .یک سال پیش بعد از اینکه داخل استخر شیرجه زدم یه سوزش خفیف و مداوم داشتم زیر دنده چپم یکی دوماه هست یکی دوماه نه . سونوی شکم انجام دادم که مشکلی نداشت ولی آندوسکوپی نکردم .با شرایط الان امکان رفتن به دکتر گوارش ندارم .قرص نکسیوم مصرف کردم که تاثیری نداشت . شرایط زندگیم پر استرسه .وزنم خوبه .غذا خوردنم خوبه .لطفا منو راهنمایی کنید

  • سلام
   قرص پنتوپرازول ۲۰ هر صبح ناشتا یک عدد
   قرص کلیدینیوم سی + کلرودیازپوکساید هر شب یک عدد
   میل کنید

 26. سمت چپ شکمم خیلی درد میکنه اول تب لرز و احساس سنگینی در بدنم داشتم بعد فرداش شکم درد گرفتم و هیچ چی نمیتونم بخورم ودلم نمیره رو هیچی حالت تهوه هم دارم شکمم هم تخلیه نمیشه

 27. با سلام من از دیشب تا الان زر دلم طرف چپ درد داره موقع نشستن درد نداره ولی تا بلند میشم یا روی شکم دراز میکشم درد میاد و وقتی هم که میشینم مقعدم درد میاد که میزنه به پهلوم مثل حالت که یبوست گرفته باشم دردش هست

 28. سلام من چند روز پیش یبوست خیلی شدید داشتم که با دارو خوب شدم اما از بعدش قسمت سمت چپ شکم نزدیک معده احساس سوزش و درد خفیف دارم و وقتی این قسمتو فشار میدم یکم دردش بیشتر میشه پارسال هم باز چند روز یبوست شدید داشتم دوباره اینجوری شدم حالا نمیدونم مشکل از معدمه یا روده دکتر هم رفتم فقط دارو واسه یبوست داد.

  • سلام
   علاوه بر داروهای یبوست
   قرص ازونیوم ۲۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل از شام مسرف شود

   • سلام من ۲۶ سالمه من ۲۱ روزه سزارین کردم امروز خیلی زیر شکمم سمت چپ درد گرفته طوری که نمیتونم بلند شم علتش چیه ؟ ضمن اینکه چند روز پیش یبوست خیلی شدید داشتم که غذاهای فیبری خوردم رفع شد

    • سلام
     با توجه به سزارین اخیر در صورت درد شدید باید معاینه و در صورت نیاز سونوگرافی انجام شود

 29. سلام دو هفته مونده به پریودیم ولی زیر شکمم سمت چپ درد های شدید دارم کمرم هم خیلی درد می کنه که ویسک به کمر می کشم تا آروم شم به نظرتان مشکل منه چیه؟

 30. سلام من مدتی پایین شکمم سمت چپ درد دارم و دردش شدید نیست و اینکه چند روزی سینه هام مخصوصا سینه سمت راستم ورم و درد داره علت چی میتونه باشه ممنون میشم جواب بدین

  • سلام
   درد و تورم سینه نیاز به معاینه دارد خصوصا اگر همراه سفتی و گرمی باشد میتواند مطرح کننده عفونت باشد
   جهت معاینه به متخصص جراحی مراجعه کنید

   • سمت چپ از قلبم ب پایین درد میکنه تیر میکشه پایین قلبم‌همون شکمم‌ک عکس گرفتم بالای مثانم‌سمت چپم درد میکنه شدید و تیز و تیر میکشه بدجور فشار بدم جاشو دردش بدتر میشه نفس تند بکشم باز هی تیر میکشه الان ک اروم‌نفس میکشم بازم‌تیر میکشه حتی قفسه سینم سمت چپ کلا از قلبم بالا تر و پایین همین

    • سلام
     اگر درد با استراحت بهبود نمیابد باید معاینه و سونوگرافی از جهت وجود کیست انجام شود

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر