درد شکم در سمت چپ هشداری برای کدام بیماری‌ها است؟

 • 1397-03-27
 • ۸۰۳۳۹۶ بازدید
 • 684
درد شکم سمت چپ، نشانه کدام بیماری

درد شکمی از دلایل اصلی مراجعه به پزشک است. درد شکمی سمت چپ می‌تواند ناراحت‌کننده یا ناخوشایند باشد. در این مقاله از مجله دکتردکتر به بررسی کامل علل و عوامل درد شکم در سمت چپ می‌پردازیم.

اغلب دردهای شکمی در سمت چپ هیچ جای نگرانی ندارد و با مراقبت‌های ساده پزشکی به سادگی پیشگیری یا درمان می‌شوند.

درد شکم در سمت چپ دردی شایع بین افراد

درد شکم یک علامت رایج است که منجر به میلیون‌ها بازدید سرپایی می‌شود و در واقع یکی از رایج‌ترین علل مراجعه به پزشک است. درد شکم در سمت چپ بسیار شایع است. از آنجا که زنان به طور مشخص اندام‌های بیشتری نسبت به مردان در ناحیه شکمی دارند (رحم، لوله‌های فالوپ و تخمدان)، احتمال بیشتری دارد که از درد شکمی در این ناحیه نسبت به مردان رنج ببرند. همچنین با توجه به بیماری‌های که در زنان نسبت به مردان شایع‌تر است مانند کیست تخمدان یا سندرم روده تحریک پذیر احتمال درد شكم در سمت چپ را برای زنان بالا می‌برد.

هرگونه آسیب یا عفونت یا فشار روی هر یک از اعضای بدن در سمت چپ شکم ممکن است به درد شکمی سمت چپ منجر شود. گاهی ممکن است درد این قسمت شکم از اندام‌هایی که در این ناحیه مستقر نیستند، ایجاد شود مانند درد در بیضه چپ در مردان که می‌تواند به سمت چپ شکم منتقل شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر از بیماری‌های درد شکمی، «کتابچه بیماری‌های درد شکمی» با استفاده از فرم زیر دریافت کنید.

 

اندام‌های قسمت چپ شکم

برای درک بهتر مبدا و علل درد شکم در سمت چپ، مهم است که اندام‌های سمت چپ شکم را بشناسیم. اندام‌‌هایی که در این قسمت درد ایجاد می‌کنند؛ عبارتند از: بخش‌هایی از تخمدان، رحم، بخش‌هایی از روده کوچک، طحال، روده بزرگ، کولون سیگموئید و کولون نزولی، لوله فالوپ سمت چپ و حالب چپ هستند.

علائم درد شکم در سمت چپ

علائم درد شکم سمت چپ به انواع حاد و مزمن، مبهم و آشکار، مداوم و تناوبی تقسیم می‌شود. درد در این ناحیه امکان دارد با علائمی همچون: تهوع، استفراغ، تب و لرز، بی اشتهایی، حساس شدن به لمس و احساس سنگینی در این ناحیه همراه باشد.

لیستی از پزشکان متخصص گوارش و کبد را آماده کرده‌ایم تا در صورت نیاز به معاینه یا مشاوره، به راحتی بتوانید از پزشک موردنظر خود نوبت ویزیت حضوری یا ویزیت تلفنی دریافت کنید. برای دریافت نوبت، روی تصویر زیر کلیک(یا لمس) کنید.

علل اصلی ایجاد درد شکم در سمت چپ

درد در هر قسمتی از شکم نشانه‌ای دارد و نمایانگر یک بیماری متفاوت است. بیماری‌ها و دلایل اصلی ایجاد درد شکم در سمت چپ را با هم بررسی می‌کنیم.

دیورتیکولیت

به حالتی که در جداره داخلی روده بزرگ یا کولون کیسه‌های برآمده تشکیل می‌شود؛ دیورتیکولیت می‌گویند. به تدریج این کیسه‌ها دچار عفونت یا التهاب می‌شوند. شدیدترین علائم این مشکل با درد زیاد ناحیه پایین و سمت چپ شکم همراه است. دیورتیکولیت یکی از رایج‌ترین درد های سمت چپ شکم است و به طور کلاسیک همراه با تب، تغییر عادت‌های روده، گاهی اوقات خونریزی، لرز و علائم نسبتا موضعی است. در موارد جدی، دیورتیکولیت می‌تواند منجر به خونریزی، فتق یا انسداد روده شود. تشخیص بیماری نیاز به آزمایش‌های فیزیکی و تصویربرداری دارد.

کولیت

ورم یا آماس روده که به آن کولیت نیز می‌گویند، یک بیماری التهابی روده است که باعث التهاب طولانی‌مدت در بخشی از دستگاه گوارش می‌شود. معمولا داخلی‌ترین سطح روده بزرگ و راست روده تحت تاثیر قرار می‌‌گیرد. در حالی که درد شکمی مرتبط با دیورتیکولیت اغلب به طور ناگهانی رخ می‌دهد، علامت کولیت (التهاب روده بزرگ) به تدریج گسترش می‌یابد. همچنین کولیت با تغییرات در عملکرد روده (اسهال یا اسهال خونی) همراه است و معمولا دیورتیکولیت آن را نشان نمی‌دهد. کولیت اغلب به علت عفونت (از جمله مسمومیت غذایی)، کم خونی و واکنش‌های خودایمنی ایجاد می‌شود.

گاستریت

زمانی که معده دچار التهاب یا عفونت خفیف در لایه مخاطی می‌شود؛ به آن ورم معده یا گاستریت می‌گویند. بعضی مواقع بر اثر طولانی شدن التهاب، فرد مبتلا به زخم معده می‌شود. التهاب می‌تواند به علت عفونت، استفاده منظم از داروهای ضد درد یا الکل ایجاد شود. زخم معده و گاستریت از شایع‌ترین علل درد شکم در سمت چپ هستند و معمولا با یک درد عمیق همراه می‌شوند که ممکن است در شب بدتر شود. این دردها اغلب با حالت تهوع و استفراغ، کاهش وزن و مدفوع تیره همراه است.

کیست‌های تخمدان

تخمدان‌ها در شکم دو طرف رحم واقع شده‌اند. بعضی از زنان کیست تخمدان را در طول دوران زندگی خود تجربه می‌کنند؛ اما معمولا کیست‌ها بدون درد هستند و خود به خود از بین می‌روند. بسیاری از زنان حتی متوجه نمی‌شوند که کیست تخمدان داشته‌اند. با این حال، در بعضی موارد، کیست می‌تواند درد لگنی ایجاد کند. اگر درد شدید همراه با تب، سرگیجه یا تنفس سریع باشد، ممکن است یک کیست پاره شده یا پیچ خوردگی تخمدان باشد؛ هر دو به درمان فوری نیاز دارند. در حالی که هیچ راهی برای جلوگیری از کیست تخمدان وجود ندارد، می‌توان آن را در معاینه لگن معمول یا از طریق سونوگرافی تشخیص داد.

سنگ کلیه

سنگ کلیه چپ، عفونت یا تومور می‌تواند درد شکمی بالا و یا درد شکم در سمت چپ ایجاد کند. هر گونه رسوبات که درون کلیه‌ها ایجاد می‌شود و موجب بروز درد در ناحیه کمر و پهلو می‌شود سنگ کلیه می‌نامند. علاوه بر درد شکمی، احتمالا علائم ادراری مانند ناراحتی، تغییر رنگ، بوی ناپایدار یا نیاز مداوم به خالی شدن مثانه در فرد مبتلا به سنگ کلیه دیده شود. سنگ کلیه به دلایل مختلفی همچون سابقه خانوادگی و یا عادات نادرست تغذیه‌ای به وجود می‌آید. با توجه به نوع سنگ و شرایط بیمار درمان می‌شود.

بیماری التهابی لگن

بیماری التهاب لگن یکی از بیماری‌هاییست که برخی زنان به دلایل مختلف به آن مبتلا می‌شوند. عفونت مقاربتی و باکتری‌ها، عفونت لگنی زنان، آندومتریوز شدید، سرطان دهانه رحم و … از علل بیماری التهاب لگن است. بیماری التهابی لگن ممکن است نشانه‌ای ایجاد نکند؛ اما در موارد دیگر، می‌تواند باعث درد شکم یا لگن، تب، ادرار دردناک و یا دردناک بودن رابطه جنسی شود.

نفخ

نفخ معمولا دردناک نیست، اما می‌تواند آزاردهنده و شرم‌آور باشد. نفخ اغلب به وسیله بلع هوا (از آدامس جویدن یا خوردن یا نوشیدن بیش از حد سریع) ایجاد می‌شود. افرادی که شرایط خاصی مانند بیماری سلیاک، سندرم روده تحریک‌پذیر یا ناتوانی در تحمل لاکتوز یا فروکتوز دارند بیشتر احتمال دارد نفخ را تجربه کنند.

فتق

واضح‌ترین نشانه فتق بیرون‌زدگی یکی از اعضای داخلی بدن از نقطه ضعیف یا سوراخ‌شدگی در عضلات اطراف آن است. به زبان ساده بیرون‌زدگی غیر طبیعی اعضای بدن را فتق می‌گویند. انواع مختلف فتق وجود دارد. هنگامی که لایه‌های عضلانی شکم ضعیف می‌شوند فتق رخ می‌دهد.

انسداد روده

انسداد یا گرفتگی روده مشکلی است که در آن غذاها و مایعات به دلیل بسته بودن مسیر، نمی‌توانند از روده باریک (کوچک) یا روده بزرگ (کولون) عبور کنند. گرفتگی روده می‌تواند به دلیل چسبندگی روده که معمولا بعد از عمل جراحی اتفاق می‌افتد، وجود کیسه‌های برآمده ملتهب یا چرکی در دیواره روده‌ها (دیورتیکولیت)، فتق و یا تومورها ایجاد شود.
بدون درمان پزشکی، قسمت‌های مسدود روده می‌میرند و باعث بروز مشکلات جدی می‌شوند؛ اما با مراقبت دقیق پزشکی، گرفتگی روده اغلب به طور موفقیت‌آمیزی برطرف می‌شود.

علل رایج انسداد روده شامل بافت زخم ناشی از جراحی، فتق و تومورها است. علائم ممکن است شامل درد، نفخ و از دست دادن اشتها باشد. درمان بستگی به منبع و شدت انسداد دارد، اما انسداد می‌تواند به اندازه کافی شدید باشد تا نیاز به بستری در بیمارستان و حتی عمل جراحی داشته باشد.

هرکدام از عوامل گفته شده در بالا می‌تواند به تنهایی مشکلات زیادی را به همراه داشته باشد. برای اطمینان از نبود بیماری و مشکل می‌توانید با استفاده از سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر در سریع‌ترین زمان به پاسخ سوال خود دست یابید.

سایر عوامل ایجاد درد شکم در سمت چپ

علاوه بر موارد گفته شده احتمال دارد موارد زیر نیز باعث ایجاد درد شکم در سمت چپ شوند:

 • عفونت ریه سمت چپ: قسمت پایین ریه سمت چپ به پشت شکم فشار می‌آورد. عفونت ریه یا پنومونی که در قسمت پایین ریه سمت چپ تاثیر می‌گذارد، می‌تواند درد شکمی فوقانی شکم را ایجاد کند.
 • زونا: عفونت زونا بر روی پوست می‌تواند درد شدید و سوزش بر روی شکم سمت چپ را حتی قبل از اینکه بثورات ظاهر شود؛ ایجاد کند.
 • غده آدرنال در سمت چپ: در برابر بیماری‌هایی که غده فوق کلیه را تحت تاثیر قرار می‌دهند؛ درد شکمی بسیار ناچیز است. مگر اینکه تومور قابل توجهی در این غده تشکیل شده باشد.
 • پانکراس: انتهای پانکراس می‌تواند توسط کیست لوزالمعده یا تومور تحت تاثیر قرار گیرد و منجر به درد شکمی شود.
 • درد طحال: بزرگ شدن طحال می‌تواند از صدمه وآسیب‌های طحال یا عفونت‌هایی مانند مالاریا ایجاد شود.
 • سوء هاضمه: با توجه به اینکه سوء هاضمه یک بیماری نیست اما علائم اصلی آن شامل درد شکم و احساس سیری زودرس هنگام غذا خوردن است.
 • کشیدگی عضلات شکمی و پاره شدن آنها: در نتیجه فعایت‌های فیزیکی شدید یا ورزش امکان دارد که عضلات شکمی کشیده شده و تارهای ماهیچه‌ای پاره شوند. این اتفاق باعث ایجاد درد در ناحیه کشیدگی عضله می‌شود.
 • سرطان: با پیشرفت سرطان در اندا‌م‌های ناحیه شکمی و درگیر شدن سایر اندام‌ها به سرطان، درد در ناحیه شکم ایجاد می‌شود.

درد در هر قسمت‌ از شکم ممکن است دلایل متفاوتی داشته باشد. با توجه به محل درد و شدت آن پزشک می‌تواند نوع بیماری را تشخیص دهد. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید کتابچه راهنمای درمان شکم درد را نیز دانلود کنید.

تشخیص درد شکم در سمت چپ

علت درد شکمی بر اساس ویژگی‌های آن، معاینه فیزیکی و آزمایش تشخیص داده می‌شود. پزشک احتمالا از شما یک سری سوال از ویژگی‌های درد، الگوها و تداوم درد می‌پرسد. همچنین از شرایط فیزیکی یا روانی شما مطلع می‌شود.

راه‌های تشخیص نوع درد شکمی شما برای کنترل و درمان آن ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • معاینه فیزیکی
 • آزمایش‌های آزمایشگاهی؛ شمارش کامل خون (CBC)، آنزیم‌های کبدی، آنزیم‌های پانکراس (آمیلاز و لیپاز)، بارداری و آزمایش‌های ادرار
 • اشعه X ساده از شکم
 • مطالعات رادیوگرافی
 • سونوگرافی
 • توموگرافی کامپیوتری (CT) شکمی (شامل تمام اندام‌ها و روده‌ها)
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)
 • باریم اشعه ایکس
 • آندوسکوپی کپسول
 • روش‌های آندوسکوپی، از جمله esophagogastroduodenoscopy یا EGD
 • کولونوسکوپی یا سیگموئیدوسکوپی انعطاف‌پذیر
 • سونوگرافی آندوسکوپی (EUS)

درمان درد شکم در سمت چپ

درمان درد شکم در سمت چپ به علت آن و بیماری که سبب درد می‌شود؛ بستگی دارد.

از جمله درمان‌های رایج برای درد شکم سمت چپ:

 • داروهای ضد درد بدون عوارض
 • داروهای تجویزی برای التهاب، GERD، زخم و یا درد کلیه
 • آنتی‌بیوتیک‌ها
 • داروهای ضد افسردگی کم دوز
 • تغییرات در رفتار، از جمله حذف غذاهای خاص یا نوشیدنی‌هایی که ممکن است به درد شکمی کمک کنند
 • جراحی برای جلوگیری از انسداد روده، فتق و یا اندام‌های آلوده

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «درد شکم در سمت چپ هشداری برای کدام بیماری‌ها است؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

684 دیدگاه در حال حاضر

 1. باعرض سلام وخسته نباشی
  مهدی هستم 42 ساله هستم مدت 12روزی میشه که کمردرد شدید داشتم بطوری که راه رفتن برام خیلی مشکل بود ولی رفته رفته کمردردم تا 90درصد الان برطرف شده ولی دردی حدود چهار الی پنج روزه که پهلوی سمت چپم رو گرفته واین درد تا سمت کشاله و حتی ران و کاسه زانو هم رسیده وهنوز کاملا موقع نماز خوندن نمیتونم کاملا حالت رکوع بگیرم ممنون میشم راهنمایی کنید

 2. سلام من خانم ۳۲ساله هستم دو روز شب ها درد پهلو خیلی شدید هست میشه بگید چیکار کنم اول درد کم بود روز دوم خیلی شدید شد موقع خواب ذوق ذوق میکنه درد شدید داره ممنون میشم راهنمایی کنید

 3. سلام دكتر،من١٦سالمه و از امروز بعدازطهر زير دنده چپ من درد ميكنه ،وقتي ميخندم يا وقتي ازاد ميخوابم درد ميكنه ،حتما بايد به سمت راست بخوابم تا اذيت نشم،دكتر ازمايش داده مثل اينكه انزيم هام بالاس و الان دست و پاهام يخ شده انگار تب دارم،ميخواستم بدونم علتش چيه
  شكم من ٢روزه كم كاركرد شده و شربتlactulex تجويز كردن كه خوردم ولي فايده نداره،از ديروز حالت تهوع و درد بگير نگير در اين ناحيه ،ولي امروز ديگه اوج گرفته و الان دست سمت چپم درد ميكنه همزمان

 4. سلام من دو روز بعد اتمام دوره ماهیانه زیر شکمم سمت چپ درد خیلی شدید دارم که با بیرون روی هم همراه بوده درد به پهلو سمت چپمم میزنه ممنون میشم راهنماییم کنید

  • سلام قرص مترويدازول ٥٠٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يك عدد مصرف كنيد تا ٧ روز همراه با پماد كليندامايسين هر شب يك اپليكاتور تا ٧ شب
   تا ١٠ شب هم نزديكي نداشته باشيد

 5. سلام من یه ده روزی میشه زیر دنده چپ موقع حرکت، این پهلو اون پهلو کردن درد داره ایا ربطی به گوارش دارد

  • سلام بله بخاطر معدتونه
   هر ١٢ ساعت بك عدد قرص فاموتيدين ٤٠ ميلي گرم مصرف كنيد

 6. سلام من چند ماهه موقع پریود دردخیلی شدید سمت چپ دارم سونو دادم کیست ریز داشتم که دکتر گبف با ورزش برطرف میشه الان دوروز قبل پریود دردم شروع میشه تا ده روز بعد پربود جوری که نمیتونم تکون بخورم یه وقتایی با اجابت مزاج دردم کمتر میشه علتش چیه

  • سلام
   قرص مفنامیک اسید هر ۸ ساعت
   کلیدینیوم سی هر ۱۲ ساعت از ۴ روز قبل از شروع پریودی مصرف شود و تا یک هفته ادامه یابد

 7. سلام من ۲۳ سالمه و بیست روزی میشه که شبها تب خفیف میکنم و روز سه چهار دفعه سرفه با خلط کم دارم .و یک روز گلودرد و گوش درد داشتم با دو طرف پهلوم درد میکرد که کپسول۵۰۰ خوردم و خوب شدم ولی هنوز تب و سرفه دارم و گاهی هم اسهال.میخوام بدونم آیا روده یا کلیه ام عفونتی شده؟

 8. سلام من 50 سالمە در کمر سمت چپ دردی احساس میکنم تا بیضە سمت چپ وباسنم .کولونسکوپی واندوسکوپی و سینوگرافی مجاری ادراری هم دادم چیزی معلوم نشد غیراز بواسیر مقعد .البتە صدای غور غور شکم سمت چپ دارم.جوش سخت سفیدی کنار مقعدم بیرون آمدە بعضی اوقات هنگام دفع درد مقعد دارم لطف کنید راهنمایی فرمایید درد کمر از بواسیر یا چە بیماری دیگری باید باشە وچە داروی را باید مصرف کنم ممنون ازراهنمایی

 9. سلام من چهل هفت سالمه چن روزیه که سمت چپ بالای ناف درد دارم صبح که از خواب بیدار میشم حالت تهوع درد دارم البته وقتایی درهمه جای شکمم درد داره شبیه درد معده میخواستم راهنمایی کنید متشکرم

  • سلام شما چون سنتون بالاي ٤٠ ساله درد سمت چپ هم داريد قدم اول بررسي بيماري قلبي هست
   بايد توسط متخصص قلب ويريت شويد
   اكو و تست ورزش بدين

 10. سلام وقت بخیر
  من حدود یک هفتس که چندسانت زیر دنده هام سمت چپ درد می‌کنه و همچنین این یک هفته به شدت ادرارم زیاد شده سمت کلیه ی سمت چپمم درد دارم
  چه آزمایشهایی در درجه اول انجام بدم؟

 11. سلام اولا تشکر ازراهنمایهای شما. دومامن ازدیشب سمت چپ شکمم مقابل ناف زیر دنده دردمختصری دارم وهیچ علامت دیگه ای هم ندارم ودربلند شدن وخوابیدن وفعالیت هیچ فرقی نمیکندهمه چیز عادی است وسابقه شن درکلیه هم داشته ام (حدود10سال
  پیش) وسنم هم 57سال میباشد

  • سلام
   میتواند ناشی از سنگیریزه باشد
   اگر ادامه دار شد سونوگرافی بدهید

 12. سلام من۳۰ سالمه و خانم هستم. زیر دلم سمت چپ درد میکنه و تا توی پهلوم دردش میکشه.راه که میرم بدتر میشم .کمی هم حالت تهوع دارم.ممنون میشم راهنمائیم کنید

  • سلام اگر باردار نيستيد قرص سيپروفلوكساسين ٢٥٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يك عدد تا ٦ روز و اگر بارداريد قرص سفكسيم ٤٠٠ ميلي گرم هر شب يك عدد مصرف كنيد

  • سلام اگر باردار نيستيد قرص سيپروفلوكساسين ٢٥٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يك عدد تا ٦ روز و اگر بارداريد قرص سفكسيم ٤٠٠ ميلي گرم هر شب يك عدد تا ٧ شب مصرف كنيد

 13. سلام وقتتون بخیر
  حدود دوهفته قبل زیرناف تا پشت پهلوی چپم هم درد و هم سوزن سوزن میشه و چند روزیه که کمرم گرفته و مراجعه کردم گفت دیسک داری از وقتی کمرم بهتر شده(باقرص دیکلوفناک هر وعده غذایی و ورزش )کمرم بهتر شده از وقتی قرصو گذاشتم کنار زیر دلم سوزن سوزن میشه و درد دارم و اسهالم شدم .لطفا جواب بدین علت درد من چیه

  • سلام اين قرصها واسه معدتون خطرناكه بايد همراه با قرص پنتوپرازول ٤٠ ميلي گرم مصرفش كنيد

 14. سلام من آقایی ۴۱ ساله هستم حدودا یکماه پبش خون در مایع منی دیدم با یه دردهایی بین بیضه ها.کشاله ران.احساس سردی در بدن ووو داشتم که رفتم دکتر گفت ازمابش گفتم بخاطر این وضعیت کرونا نمیرم.تامسلوسین.و دیکنوفلاک۱۰۰ بهم داد بهر حال خون ناپدید شد ولی اثار دردهاش هنوز هس.. یه دردی پایین شکمم سمت چپ دارم که ول بکن نیست البته نه شدید ولی وجود داده بعد اون پاهام خصوصا کف پاهام به رنگ زرد شدن.مثلا امروز سرم به گیجی میرفت.پشت سرم تیر میکشه.خلاصه درد زیر شکمی چپ و کم خونی بنظر خودم.میخواستم شما راهنمایی کنید.ممنونم

 15. سلام من درد زیر شکمی سمت چپ درناحییه تخمدان دارم ممنون میشم علتش را بگید

 16. سلام خانم دکتر من ۳۰ سالمه تقریبا چند ماه پیش معده درد شدید و روده درد همراه با نفخ داشتم ولی به پزشک مراجعه کردم خوب شدم اما باز هم ورم و نفخ شدید دارم و گاهی هم سوزش در سمت چپ زیر ناف و درد خیلی کم در مقعد و همچنین چند وقتی هست یبوست دارم

  • سلام
   دوست گرامی داروهای زیر را به مدت یک ماه مصرف کنید:
   قرص دومپریدون ظهر و شب یک عدد یک ساعت قبل از غذا
   قرص دایجستیو ظهر و شب یک عدد پس از غذا

 17. سلام وقتتون بخیر،من قسمت چپ معده ام دردمیکنه وخیلی بی اشتها شدم ،لطف میکنین راه درمان بگین

  • سلام
   قرص فاموتیدین ۲۰ هر شب یک عدد
   قرص پنتوپرازول ۲۰ هر صبح ناشتا یک عدد
   تا دو هفته میل کنید

 18. سلام وقتتون بخیر من ی خانم۴۵ ساله هستم از دیشب بعد شام سمت چپ بالای شکمم درد میکنه امروز بعد صبحانه ام دوباره دردش شدید شد لطفا راهنمایی کنین

  • سلام
   قرص فاموتیدین ۲۰ هر ۱۲ ساعت یک عدد میل کنید

 19. سلام من 34سالمه چندین وقته پهلوی چپم خیلی درد میکنه .حالا این درد به کمرمم زده..طوری که نمیتونم تکان بخورم..همه جور ازمایشو سونو هم رفتم ولی دکترا میگن چیزی نیست…علتش چیه..خیلی اذیتم..

  • سلام
   از مشاوره تلفنی رایگان دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک استفاده کنید

 20. سلام خانم دکتر…روز چهارم پریودیمه..امروز بادرد پهلوی چپ بیدارشدم…همزمان درد مبهمی هم ناحیه شکم یا زیر دلم دارم…حالت تهوع هم دارم…درد پهلوم گاهی شدید میشه.میشه راهنماییم کنین

  • سلام قرص سيپروفلوكساسين ٢٥٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يك عدد تا ٦ روز مصرف كنيد همراه با قرص فنازوپريدين هر ٨ ساعت يك عدد تا ٦ روز
   اين قرص ادرارتونو قهوه اي ميكند

 21. سلام،من بعد از یک دوره عفونت قارچی واژینال،حالا سمت چپ ،زیر دلم درد میکنه ،سمت چپ واژنم هم درد میکنه،احساس فشار تو اون ناحیه دارم،گاهی درد به کمر و لگن هم میزنه،سابقه فیبروم هم دارم،ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام بهتره سونوگرافي بدين و توسط متخصص زنان ويزيت شيد امكان داره عفونت باشه اما اين حالت بايد حتما تحت ويزيت قرار بگيريد

  • سلام خسته نباشید ۲۷ سالمه چندین وقته درد قسمت چپ دارم بعضی وقتا خیلی اذیت میکنه دقیقا نزدیک معده م و گاهی درد می پیچه به کل قسمتا و شکمم ورم میکنه حالت تهوع و اسهال دارم بعضی وقتا

   • سلام قرص مترونيدازول ٢٥٠ ميلي گرم هر ٨ ساعت يك عدد تا ٧ روز همراه با قرص پنتوپرازول ٤٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يك عدد مصرف كنيد
    اگر بهتر نشديد توسط متخصص گوارش ويزيت شويد.

 22. سلام خسته نباشید
  سمت چپ شکم یهو شروع به لرزش کرده و تا پنج دقیقه ادامه داشت
  میشه لطفا بگید علتش چی میتونه باشه؟
  ممنون میشم

  • سلام علت خاصي ندارد گاهي كم خوابي يا كمبود ويتامين دي يا كمبود كلسيم و منيزيم اين حالتو ميده

 23. با سلام و خسته نباشید، من خانوم ۳۰ ساله هستم ۵روز است که سمت چپ زیر شکمم درد خفیف و متداوم دارد. چون باشگاه میرم فکر کردم درد عضله هست ولی فرق داره و مربی گفت که اصلا ربطی‌ ندارد، در ضمن من بعد از ۶ سال این ماه اقدام به بارداری کردم، و مطمعن نیستم که برای بار اول باردار بشم یا نه اگه بارور شده باشه الان اوایل هفته ۴ میشه، اگه امکان دارد به خاطر باردار شدن باشد صبر کنم اما اگر از علایم بارداری نیست و نیاز به پزشک هست لطفا بگید

  • سلام بايد تست بتا بدين مشخص ميكنه

  • سلام وقت بخیر بنده رفتم سونوگرافی نوشته کلیه سمت چپ ورم داره. و روی شکم پایین سمت چپ ام درد میکنه باید چکار کنم

   • سلام
    دوست عزیز علایم و شرح حال شما کامل نیست
    جهت بررسی بیشتر از مشاوره تلفنی مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک متخصص اورولوژی استفاده کنید

 24. سلام خانم دکتر من ۴..۵ ساعته که زیر دلم تخمدان سمت چپ درد میکنه ولی قابله کنم به….تخمگذاری ..یا عفونت دارم یا به نظرتون چیه؟

  • سلام گاهي موقع تخمك گذاري درد زير دل ايحاد ميشه كه خطرناك نيست مايعات كمتر بخوريد غذاي شورم كمتر بخوريد بعد از ٢ روز برطرف ميشود

 25. سلام من دوروزه ک سمت چپ شکمم خیلی درد میکنه و ب خودم میپیچم خیلی درد دارم دکتر هم رفتم چیزای مربوط ب معده داد خوردم ولی اصلاا خوب نشدم چکار کنم؟

  • سلام
   قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت
   قرص پنتوپرازول ۲۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل از شام
   قرص دی سیکلومین هر ۸ ساعت به مدت ۵ روز
   اگه با مصرف داروها علایم بهتر نشد باید آزمایش cbc,diff, Esr, crp, S/Eانجام بشود

 26. سلام من 45سالمه حدود10سالی دردتوپهلوسمت چپم داشتم وخیلی شدیدنبوداین اواخرمتوجه شدم سمت راستم سنگ دارم ولی اصلاسمت راستم اذیتم نمیکنه سمت چپ کلیم خیلی درددارم این دردبه کمرمم میزنه البته سیاتیکم دارم واین دردبه باسنم میریزه

 27. سلام من یه خانم ۳۸ ساله هستم هر از گاهی سمت چپ زیر ناف به اندازه یک گردی درد زیادی دارم همراه با نفخ و این نقطه رو فشار می دم بیشتر می شه و مشکل در دفع مدفوع هم دارم و برا خم شدن هم اذیت می شم ممکنه منو راهنمایی کنین ممنونم

  • سلام
   با توجه ب اینکه درد در یک نقطه خاص
   باید معاینه و درصورت نیاز سونوگرافی جدار شکم برای بررسی فتق انجام شود

 28. سلام من 30ساله و زن هستم..حدود 20روزه پهلو چپم درد میکنه و با فشار دست یا برداشتن یه جسم سنگین دردش بیشتر میشه..چند روز هم هست که هضم غذا برام دشوار شده و احساس سنگینی میکنم و گاها معده درد هم دارم.لطفا راهنمایی بفرمایید

  • سلام
   درد پهلو چون با تغییر وضعیت بدن افزایش میابد میتواند عضلانی باشد
   برای درد معده قرص پنتوپرازول ۴۰ و قرص کلیدینیوم سی صبح ناشتا و نیم ساعت قبل شام

 29. سلام من سمت چپ شکمم احساس برآمدگی میکنم البته وقتی که فشارش میدم حس میکنم یه چیزی حرکت میکنه.خیلی نگرانم تروخدا بگید ،احساس سنگینی هم دارم.
  ممنون

 30. سلام من ۲۰ سالمه که نفخ و عفونت ادرار دارم که نزدیک به سه هفته هستش کلیه ها شکم و زیر شکم وپهلوهام و زیر کمرم درد میکنه دوبارم خون در ادرار دیدم من یبوست داشتم ولی از وقتی که این دردا اومدن سراغم مدفوع یا شله یا اسهال دارم کمکم کنید

  • سلام قوص سيپروفلوكستسين ٢٥٠ ميلي گرم هر١٢ ساعت يك عدد تا ٥ روز مصرف كنيد

  • سلام دکتر
   من ۲۷ سالمه پسرهستم خیلی وقته سمت چپ شکمم دردمیکنه
   شبابایک چیزی بایدببندم ازدردخوابم نمیبره میشه راهنمایم کنیدچکارکنم ممنون

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه