درد شکم در سمت چپ هشداری برای کدام بیماری‌ها است؟

 • 1397-03-27
 • ۸۱۳۸۸۰ بازدید
 • 839
درد شکم سمت چپ، نشانه کدام بیماری

درد شکمی از دلایل اصلی مراجعه به پزشک است. درد شکمی سمت چپ می‌تواند ناراحت‌کننده یا ناخوشایند باشد. در این مقاله از مجله دکتردکتر به بررسی کامل علل و عوامل درد شکم در سمت چپ می‌پردازیم.

اغلب دردهای شکمی در سمت چپ هیچ جای نگرانی ندارد و با مراقبت‌های ساده پزشکی به سادگی پیشگیری یا درمان می‌شوند.

درد شکم در سمت چپ دردی شایع بین افراد

درد شکم یک علامت رایج است که منجر به میلیون‌ها بازدید سرپایی می‌شود و در واقع یکی از رایج‌ترین علل مراجعه به پزشک است. درد شکم در سمت چپ بسیار شایع است. از آنجا که زنان به طور مشخص اندام‌های بیشتری نسبت به مردان در ناحیه شکمی دارند (رحم، لوله‌های فالوپ و تخمدان)، احتمال بیشتری دارد که از درد شکمی در این ناحیه نسبت به مردان رنج ببرند. همچنین با توجه به بیماری‌های که در زنان نسبت به مردان شایع‌تر است مانند کیست تخمدان یا سندرم روده تحریک پذیر احتمال درد شكم در سمت چپ را برای زنان بالا می‌برد.

هرگونه آسیب یا عفونت یا فشار روی هر یک از اعضای بدن در سمت چپ شکم ممکن است به درد شکمی سمت چپ منجر شود. گاهی ممکن است درد این قسمت شکم از اندام‌هایی که در این ناحیه مستقر نیستند، ایجاد شود مانند درد در بیضه چپ در مردان که می‌تواند به سمت چپ شکم منتقل شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر از بیماری‌های درد شکمی، «کتابچه بیماری‌های درد شکمی» با استفاده از فرم زیر دریافت کنید.

 

اندام‌های قسمت چپ شکم

برای درک بهتر مبدا و علل درد شکم در سمت چپ، مهم است که اندام‌های سمت چپ شکم را بشناسیم. اندام‌‌هایی که در این قسمت درد ایجاد می‌کنند؛ عبارتند از: بخش‌هایی از تخمدان، رحم، بخش‌هایی از روده کوچک، طحال، روده بزرگ، کولون سیگموئید و کولون نزولی، لوله فالوپ سمت چپ و حالب چپ هستند.

علائم درد شکم در سمت چپ

علائم درد شکم سمت چپ به انواع حاد و مزمن، مبهم و آشکار، مداوم و تناوبی تقسیم می‌شود. درد در این ناحیه امکان دارد با علائمی همچون: تهوع، استفراغ، تب و لرز، بی اشتهایی، حساس شدن به لمس و احساس سنگینی در این ناحیه همراه باشد.

لیستی از پزشکان متخصص گوارش و کبد را آماده کرده‌ایم تا در صورت نیاز به معاینه یا مشاوره، به راحتی بتوانید از پزشک موردنظر خود نوبت ویزیت حضوری یا ویزیت تلفنی دریافت کنید. برای دریافت نوبت، روی تصویر زیر کلیک(یا لمس) کنید.

علل اصلی ایجاد درد شکم در سمت چپ

درد در هر قسمتی از شکم نشانه‌ای دارد و نمایانگر یک بیماری متفاوت است. بیماری‌ها و دلایل اصلی ایجاد درد شکم در سمت چپ را با هم بررسی می‌کنیم.

دیورتیکولیت

به حالتی که در جداره داخلی روده بزرگ یا کولون کیسه‌های برآمده تشکیل می‌شود؛ دیورتیکولیت می‌گویند. به تدریج این کیسه‌ها دچار عفونت یا التهاب می‌شوند. شدیدترین علائم این مشکل با درد زیاد ناحیه پایین و سمت چپ شکم همراه است. دیورتیکولیت یکی از رایج‌ترین درد های سمت چپ شکم است و به طور کلاسیک همراه با تب، تغییر عادت‌های روده، گاهی اوقات خونریزی، لرز و علائم نسبتا موضعی است. در موارد جدی، دیورتیکولیت می‌تواند منجر به خونریزی، فتق یا انسداد روده شود. تشخیص بیماری نیاز به آزمایش‌های فیزیکی و تصویربرداری دارد.

کولیت

ورم یا آماس روده که به آن کولیت نیز می‌گویند، یک بیماری التهابی روده است که باعث التهاب طولانی‌مدت در بخشی از دستگاه گوارش می‌شود. معمولا داخلی‌ترین سطح روده بزرگ و راست روده تحت تاثیر قرار می‌‌گیرد. در حالی که درد شکمی مرتبط با دیورتیکولیت اغلب به طور ناگهانی رخ می‌دهد، علامت کولیت (التهاب روده بزرگ) به تدریج گسترش می‌یابد. همچنین کولیت با تغییرات در عملکرد روده (اسهال یا اسهال خونی) همراه است و معمولا دیورتیکولیت آن را نشان نمی‌دهد. کولیت اغلب به علت عفونت (از جمله مسمومیت غذایی)، کم خونی و واکنش‌های خودایمنی ایجاد می‌شود.

گاستریت

زمانی که معده دچار التهاب یا عفونت خفیف در لایه مخاطی می‌شود؛ به آن ورم معده یا گاستریت می‌گویند. بعضی مواقع بر اثر طولانی شدن التهاب، فرد مبتلا به زخم معده می‌شود. التهاب می‌تواند به علت عفونت، استفاده منظم از داروهای ضد درد یا الکل ایجاد شود. زخم معده و گاستریت از شایع‌ترین علل درد شکم در سمت چپ هستند و معمولا با یک درد عمیق همراه می‌شوند که ممکن است در شب بدتر شود. این دردها اغلب با حالت تهوع و استفراغ، کاهش وزن و مدفوع تیره همراه است.

کیست‌های تخمدان

تخمدان‌ها در شکم دو طرف رحم واقع شده‌اند. بعضی از زنان کیست تخمدان را در طول دوران زندگی خود تجربه می‌کنند؛ اما معمولا کیست‌ها بدون درد هستند و خود به خود از بین می‌روند. بسیاری از زنان حتی متوجه نمی‌شوند که کیست تخمدان داشته‌اند. با این حال، در بعضی موارد، کیست می‌تواند درد لگنی ایجاد کند. اگر درد شدید همراه با تب، سرگیجه یا تنفس سریع باشد، ممکن است یک کیست پاره شده یا پیچ خوردگی تخمدان باشد؛ هر دو به درمان فوری نیاز دارند. در حالی که هیچ راهی برای جلوگیری از کیست تخمدان وجود ندارد، می‌توان آن را در معاینه لگن معمول یا از طریق سونوگرافی تشخیص داد.

سنگ کلیه

سنگ کلیه چپ، عفونت یا تومور می‌تواند درد شکمی بالا و یا درد شکم در سمت چپ ایجاد کند. هر گونه رسوبات که درون کلیه‌ها ایجاد می‌شود و موجب بروز درد در ناحیه کمر و پهلو می‌شود سنگ کلیه می‌نامند. علاوه بر درد شکمی، احتمالا علائم ادراری مانند ناراحتی، تغییر رنگ، بوی ناپایدار یا نیاز مداوم به خالی شدن مثانه در فرد مبتلا به سنگ کلیه دیده شود. سنگ کلیه به دلایل مختلفی همچون سابقه خانوادگی و یا عادات نادرست تغذیه‌ای به وجود می‌آید. با توجه به نوع سنگ و شرایط بیمار درمان می‌شود.

بیماری التهابی لگن

بیماری التهاب لگن یکی از بیماری‌هاییست که برخی زنان به دلایل مختلف به آن مبتلا می‌شوند. عفونت مقاربتی و باکتری‌ها، عفونت لگنی زنان، آندومتریوز شدید، سرطان دهانه رحم و … از علل بیماری التهاب لگن است. بیماری التهابی لگن ممکن است نشانه‌ای ایجاد نکند؛ اما در موارد دیگر، می‌تواند باعث درد شکم یا لگن، تب، ادرار دردناک و یا دردناک بودن رابطه جنسی شود.

نفخ

نفخ معمولا دردناک نیست، اما می‌تواند آزاردهنده و شرم‌آور باشد. نفخ اغلب به وسیله بلع هوا (از آدامس جویدن یا خوردن یا نوشیدن بیش از حد سریع) ایجاد می‌شود. افرادی که شرایط خاصی مانند بیماری سلیاک، سندرم روده تحریک‌پذیر یا ناتوانی در تحمل لاکتوز یا فروکتوز دارند بیشتر احتمال دارد نفخ را تجربه کنند.

فتق

واضح‌ترین نشانه فتق بیرون‌زدگی یکی از اعضای داخلی بدن از نقطه ضعیف یا سوراخ‌شدگی در عضلات اطراف آن است. به زبان ساده بیرون‌زدگی غیر طبیعی اعضای بدن را فتق می‌گویند. انواع مختلف فتق وجود دارد. هنگامی که لایه‌های عضلانی شکم ضعیف می‌شوند فتق رخ می‌دهد.

انسداد روده

انسداد یا گرفتگی روده مشکلی است که در آن غذاها و مایعات به دلیل بسته بودن مسیر، نمی‌توانند از روده باریک (کوچک) یا روده بزرگ (کولون) عبور کنند. گرفتگی روده می‌تواند به دلیل چسبندگی روده که معمولا بعد از عمل جراحی اتفاق می‌افتد، وجود کیسه‌های برآمده ملتهب یا چرکی در دیواره روده‌ها (دیورتیکولیت)، فتق و یا تومورها ایجاد شود.
بدون درمان پزشکی، قسمت‌های مسدود روده می‌میرند و باعث بروز مشکلات جدی می‌شوند؛ اما با مراقبت دقیق پزشکی، گرفتگی روده اغلب به طور موفقیت‌آمیزی برطرف می‌شود.

علل رایج انسداد روده شامل بافت زخم ناشی از جراحی، فتق و تومورها است. علائم ممکن است شامل درد، نفخ و از دست دادن اشتها باشد. درمان بستگی به منبع و شدت انسداد دارد، اما انسداد می‌تواند به اندازه کافی شدید باشد تا نیاز به بستری در بیمارستان و حتی عمل جراحی داشته باشد.

هرکدام از عوامل گفته شده در بالا می‌تواند به تنهایی مشکلات زیادی را به همراه داشته باشد. برای اطمینان از نبود بیماری و مشکل می‌توانید با استفاده از سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر در سریع‌ترین زمان به پاسخ سوال خود دست یابید.

سایر عوامل ایجاد درد شکم در سمت چپ

علاوه بر موارد گفته شده احتمال دارد موارد زیر نیز باعث ایجاد درد شکم در سمت چپ شوند:

 • عفونت ریه سمت چپ: قسمت پایین ریه سمت چپ به پشت شکم فشار می‌آورد. عفونت ریه یا پنومونی که در قسمت پایین ریه سمت چپ تاثیر می‌گذارد، می‌تواند درد شکمی فوقانی شکم را ایجاد کند.
 • زونا: عفونت زونا بر روی پوست می‌تواند درد شدید و سوزش بر روی شکم سمت چپ را حتی قبل از اینکه بثورات ظاهر شود؛ ایجاد کند.
 • غده آدرنال در سمت چپ: در برابر بیماری‌هایی که غده فوق کلیه را تحت تاثیر قرار می‌دهند؛ درد شکمی بسیار ناچیز است. مگر اینکه تومور قابل توجهی در این غده تشکیل شده باشد.
 • پانکراس: انتهای پانکراس می‌تواند توسط کیست لوزالمعده یا تومور تحت تاثیر قرار گیرد و منجر به درد شکمی شود.
 • درد طحال: بزرگ شدن طحال می‌تواند از صدمه وآسیب‌های طحال یا عفونت‌هایی مانند مالاریا ایجاد شود.
 • سوء هاضمه: با توجه به اینکه سوء هاضمه یک بیماری نیست اما علائم اصلی آن شامل درد شکم و احساس سیری زودرس هنگام غذا خوردن است.
 • کشیدگی عضلات شکمی و پاره شدن آنها: در نتیجه فعایت‌های فیزیکی شدید یا ورزش امکان دارد که عضلات شکمی کشیده شده و تارهای ماهیچه‌ای پاره شوند. این اتفاق باعث ایجاد درد در ناحیه کشیدگی عضله می‌شود.
 • سرطان: با پیشرفت سرطان در اندا‌م‌های ناحیه شکمی و درگیر شدن سایر اندام‌ها به سرطان، درد در ناحیه شکم ایجاد می‌شود.

درد در هر قسمت‌ از شکم ممکن است دلایل متفاوتی داشته باشد. با توجه به محل درد و شدت آن پزشک می‌تواند نوع بیماری را تشخیص دهد. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید کتابچه راهنمای درمان شکم درد را نیز دانلود کنید.

تشخیص درد شکم در سمت چپ

علت درد شکمی بر اساس ویژگی‌های آن، معاینه فیزیکی و آزمایش تشخیص داده می‌شود. پزشک احتمالا از شما یک سری سوال از ویژگی‌های درد، الگوها و تداوم درد می‌پرسد. همچنین از شرایط فیزیکی یا روانی شما مطلع می‌شود.

راه‌های تشخیص نوع درد شکمی شما برای کنترل و درمان آن ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • معاینه فیزیکی
 • آزمایش‌های آزمایشگاهی؛ شمارش کامل خون (CBC)، آنزیم‌های کبدی، آنزیم‌های پانکراس (آمیلاز و لیپاز)، بارداری و آزمایش‌های ادرار
 • اشعه X ساده از شکم
 • مطالعات رادیوگرافی
 • سونوگرافی
 • توموگرافی کامپیوتری (CT) شکمی (شامل تمام اندام‌ها و روده‌ها)
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)
 • باریم اشعه ایکس
 • آندوسکوپی کپسول
 • روش‌های آندوسکوپی، از جمله esophagogastroduodenoscopy یا EGD
 • کولونوسکوپی یا سیگموئیدوسکوپی انعطاف‌پذیر
 • سونوگرافی آندوسکوپی (EUS)

درمان درد شکم در سمت چپ

درمان درد شکم در سمت چپ به علت آن و بیماری که سبب درد می‌شود؛ بستگی دارد.

از جمله درمان‌های رایج برای درد شکم سمت چپ:

 • داروهای ضد درد بدون عوارض
 • داروهای تجویزی برای التهاب، GERD، زخم و یا درد کلیه
 • آنتی‌بیوتیک‌ها
 • داروهای ضد افسردگی کم دوز
 • تغییرات در رفتار، از جمله حذف غذاهای خاص یا نوشیدنی‌هایی که ممکن است به درد شکمی کمک کنند
 • جراحی برای جلوگیری از انسداد روده، فتق و یا اندام‌های آلوده

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «درد شکم در سمت چپ هشداری برای کدام بیماری‌ها است؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

839 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام آقا ۴۵ساله دو ماهی هست نفخ شکم دارم سمت چپ کمرم بعضی وقتا درد دارم مخصوصا صبح که از خواب بلند میشم یکم خمیده خمیده راه میرم بدنم گرم میشه بهتره ولی نفخ شکم دارم بعضی موقع درد به رانم هم میزنه

  • سلام
   برای کاهش نفخ از قرص دومپریدون ظهر و شب یکی قبل از غذا
   قرص دایجستیو پس از غذا میل کنید
   برای کمر درد نیازه که جهت بررسی از نظر بیرون زدگی دیسک های بین مهره ای به جراح مغز و اعصاب مراجعه کنید

 2. سلام.من در هنگام دویدن سمت چپ شکمم به شدت درد میگیره.البته نه همیشه.فکر کنم دردم در کولون پایین رو هست.یبوست هم دارم.

  • سلام
   شربت لاکتولوز هر 8 ساعت یک قاشق بخورید
   درد هنگام دویدن به خاطر اسپاسم عضلات شکم می باشد

 3. سلام من اکثر اوقات درد سمت چپ شکم دارم و حس میکنم جداره شکمم میسوزه

  • سلام درد معدتونه
   هر ١٢ ساعت قرص پنتوپرازول ٤٠ ميلي گرم يمي بخوريد
   اگه بعد از يكماه بهتر نشديد بايد اندوسكوپي بديد

 4. سلام، مدتی است که در سمت چپ و در ناحیه پهلو احساس درد شدیدی دارم ودرد به صورتی هست که با سرفه بیشتر میشه در موقه کار دردش رو کمتر احساس میکنم ولی شب تشدید میشه من 47 سالمه وسیگاری هستم

  • سلام دردتون بيشتر به كمر درد ناشي از درگيري ديسك مهره ميخوره توصيه ميكنم ام ار اي كمر بديد

 5. سلام من دوماه پیش شکمم پهلوها م درد میکرد ب طوری تا بیضه ها و کشاله ران میزد و پشتم هم خشک شده بود .رفتم ازمایس دادم دکتر گفت معده و روده عفوتت داری میزان عفونت معده ۱.۳۲۰وروده ۱۵۲بود.دوماه دارو مصرف میکنم الان سمت راست خوب شده ولی سمت چپ هنوز اونارو بیشتر توپهلو و کشاله ران دارم. و فیله کمری هم حالت خشکی مانند هست.این در حالی هست ک تنگی کانال دارم .شبا هم وقتی میخوابم اصلا درد نداره فقط پا میشم شروع میش و درد تنگی کانال هم دارم میتونه از تنگی کانال باشه .؟سوزش ادرار ندارم رنگش زرده .و مدفوع هم نسبت زرد مانند .داردهارو سه روزه تموم کردم.در ضمن سی سالم هس.

  • سلام آيل بعد از اتمام دارو از نظر ريشه كن شدن عفونت بررسي شديد؟
   ممكنه عفونت معدتون كامل درمان شده
   تنگي كانال دردش به پشت پا يا روي ران منتشر ميشه اين درد درد تنگي كانال نيست

 6. سلام وقت بخیر .
  من دیروز پریود شدم امروز هم سمت چپ شکمم بعد جوری درد می‌کنه من قبلاً سونو رفتم گفتن سنگ کلیه داری .
  احتمال داره درد از اون باشه؟

  • سلام بيشتر به درد پريودتون ميخوره
   درد سنگ مليه نميتونيد نفس بكشيد انقد شديده

 7. سلام. وقتتون به خیر. امروز پایین شکمم سمت چپ درد گرفته که تا الان بی سابقه بوده، میخوام ببینم احتمال داره از چی باشه و آیا خطرناکه؟ (موردی هست که شاید مرتبط باشه، در ۳ ماه اخیر ۴-۵ دفعه، پایین چشم هام و کنی پشت پلکم، متورم و قرمز شده که امروز هم بعد از حدود یک ماه از آخرین دفعه، این اتفاق افتاده، آیا ربطی به هم دارن و نشونه چی هست؟)

  • سلام نه ربطي نداره
   ممكنه عفونت ادراري باشه
   بهتره آزمايش ادرار بديد و سونوگرافي مثانه و مجاري ادراري هم بديد

 8. سلام دختر هستم ۱۵ سالم هست
  چند ساعت هست که در سمت چپ ناحیه زیر شکم و کنار لگن درد دارم در یکسری حالت ها که میشینم و دراز میکشم در کمتر میشه وقتی اون ناحیه رو فشار میدهم درد میگیرد ولی درد بیشتر شبیه کشیدگی عضلات هست ولی از لحاظ ظاهری تغییری به وجود نیامده وقتی راه میرم درد بیشتر میشود
  آیا نیازی هست که به بیمارستان مراجعه کنم ؟؟

  • سلام اگه فقط اين دردو داريد همراهش تهوع استفراغ بي اشتهايي نداريد لازم به مراجعه نيست
   اما اگه درد شديد شد بايد سونوگرافي بديد

 9. سلام من ماه مرداد بیست ویکم از پریودی پاک شدم و اقدام به بارداری کردم یعنی از اون موقع تا الان که بیست ودوم ماه شهریور هست پریود نشدم تکرر ادرار و سوزش درادرار دارم و هیچ میلی به غذا هم ندارم امروز هم اول کمرم سمت چپ خیلی شدید درد میکرد و کمرم خوب شد اما الان به شدت شکمم سمت چپ درد میکنه اصلا نمیتونم بشینم یا سرپا وایستم به نظرتون باردارم؟یا عفونت دارم؟

 10. سلام وقت بخیر مدتیه زیر دندیه ی چپم ورم می‌کنه ودرد داره البته بیشتر شبا این اتفاق نیفته علتش ومیخوام بدونم دکتر هم نرفتم ممنون

 11. سلام من بعد از غذا خوردن دراز کشیدم بعد یهویی بلند شدم یکبار سمت چپ شکمم درد گرفت ایا این گرفتگی عصلات سکم است یا چیزی دیگه…

  • سلام گرفتگي عضلاني هست

  • سلام , چند ماهی در سمت چپ جلوی کلیه هنگامی که دراز میکشم و باد پنکه میخوره درد شدیدی میگیره و گاهی یه مسافت کوتاهی را میدوم یا گاهی ادرار فشار بیاره درد شدیدی فقط در همین قسمت ایجاد میکنه , حالا نمیدونم چیکار کنم؟ لطفا راهنمایی بفرمایید

   • سلام بايد سونوگرافي كليه و مجاري ادراري بديد و ازمايش ادار هم بدبد

 12. سلام دختر17سالم سمت چپ شکمم درد عجیبی داره جوری ک نمیتونم خم شم

 13. سلام وقت بخیر
  یکسالی هست که سوزش درسمت چپ شکمم دارم که بعضی مواقع بالا و پایین می شود و گه گاهی موقع غذا خوردن هم سوزش بیشتر می شود. سونوگرافی روده دادم گفتند خوبه و پیش فوق تخصص گوارش، اندوسکوپی از معده گرفتند و گفتند زخم معده دارم کمتر از یک ماهه دارو ها رو مصرف میکنم که تاثیر چندانی در بهبودی ام نداشته
  علت این سوزش چیه و به کجا مربوط میشه؟؟؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • سلام
   مصرف داروها را تا یک ماه ادامه دهید
   در صورت عدم بهبودی مجددا به پزشک خود مراجعه کنید

 14. سلام دختری هستم ۲۱ ساله ۲ روز پعلوی سمت چپم به شدت درد میکنه اشتهام تغییری نکرده اما درد شدید دارم

  • سلام
   آزمایش و کشت ادرار جهت بررسی عفونت ادراری
   و سونوگرافی از کلیه ها و مجاری ادرار جهت بررسی از نظر سنگ کلیه انجام دهید

 15. سلام دختره ۲۴سالمه زیر نافم سمت چپ درد می‌کنه حالت تهوع دارم بالا میارم ی تیکه درد می‌کنه لطفاً راهنمایی بفرمایید

  • سلام
   به متخصص داخلی جهت معاینه مراجعه کنید
   عفونت روده،مشکلات و کیست های تخمدانی،عفونت ادرار و … ممکن است مطرح باشند

 16. سلام چندماهیه معده ام دردمیکنه میزنه بهسمت چپ شکمم‌یه بعضی موقع ها کل شکمم درد میکنه

  • سلام
   قرص پنتوپرازول 20 صبح و شب یک عددقبل از غذا
   شربت آلومینیوم ام جی اس ظهر و شب یک قاشق پس از غذا میل کنید

 17. سلام پریودم سمت چپ شکمم سمت تخمدان تا پهلوی چپ وپشت کمرم دردمی کنه نگرانم

 18. سلام سه روزه سزارین کردم الان سمت چپ شکمم درد دارم …دردش طوریه که میگره و ول میکنه کم و زیاد میشه

  • سلام بايد از نظر عفونت محل زخم و تجمع مايع ويزيت شين و سونوگرافي هم بدين

 19. سلام ،وقت بخیر، من چند روزی هست سمت چپ پایین شکمم وقتی فشار میدم درد میکنه، و حس بدی بهم میده و تهوع ایجاد میکنه، سونوگرافی و آزمایش ادرار دادم، سونوگرافی خوب بود ولی عفونت ادراری دارم، دلیل این درد ناجور چیه؟

  • ميتونه بخاطر عفونت ادراريتون باشه بايد انتي بيوتيك بخوريد واسه عفونت ادراريتون

  • باسلام
   بنده چند وقتی است شکمم ورم دارد و سمت چپ شکمم باد میکند به طوری که سمت چپ بدنم درد میگیرد..بنظرتون شما علتش میتوانید چه چیزی باشد؟؟
   و باید چه اقدامی انجام بدهم؟؟

 20. سلام همسرم57 سالشه دیروز بیوبسی از کبد داشته توی کبدش یه توده هست از دیروز که نمونه برداری انجام شده سمت چپ شکمش زیر دنده ها درد گرفته واشتها نداره نمیدونم این از عوارض نمونه برداریه یا باید مجداداً بررسی دیگری بشه لطفاً راهنمایی کنید

  • سلام ممكنه از عوارض گذراي نمونه بوداري باشه اما ممكنم هست بخاطر ماهيت بيماريشون باشه

 21. سلام من 21سالمه و چند ماهه مشکل نفخ دارم احساس میکنم زیر نافم باد جمع شده طوری ک بعضی وقتا احساس میکنم نافم افتاده ب نظرتون مشکل از چی میتونه باشه

  • سلام همچين ترمي ما در پزشكي نداريم
   نفه بخاطر تغذيه نامناسبه
   تند تند غذا خوردن و خوردن غذاي چرب و نفاخ ميتونه دليلش باشه
   قرص دايمتيكون هر ١٢ ساعت در صورت نفخ مصرف كنيد

 22. سلام خسته نباشین من فرشته پیره هستم درسنندج سه روز دردشدیدی درسمت چپم یجاد شده به حدی که نمی تونم خموراست بشم اگرجواب بدین ممنون میشم

 23. سلام دختری هستم۲۰ساله حدود ۹سال پیش از پله ها افتادم زمین و از اون سال ب بعد کمر درد و پهلو چپم درد میگیره کمر دردم دائمی ولی پهلوم بعضی موقع درد میگیره بیشتر موقع راه رفتم و ورزش کردن سنوگرافی کردم گفت مشکلی نداری ممکن مهره کمرت ایراد داشته باشه ولی پهلوم هم میگیره دلیلش چیه

  • سلام درد پهلوتو عضلاني هستش بخاطر پوزيشن بد نشستن و ايستادن
   اما اگه كمرتونم درد ميكنه يه عكس ساده بگيرين

 24. سلام خسته نباشید
  ببخشید من سمت چپ شکمم درد می‌کنه ومدفوعم دو سه قطره خونی شده،سابقه شقاق مقعد هم دارم.باتوجه به تیر کشیدن شکم به نظر شما مشکوک به کدام بیماری هستم.

 25. سلام . پسرم و ۲۴ سالمه
  چند وقتی هستش که سمت چپ شکمم همراستای ناف درد خفیف و موزی ای دارم ! معمولا صبح ها که از خواب بیدار میشم بیشتره . وقتایی که یادم میره انگار درد ندارم هر وقت یادم میوفته دردشو حس میکنم !! معمولا هم مدفوعم خشک هستش یبوست ندارم اما خشک و تیره هستش .

  • سلام يك مدت مايعات زياد مصرف كنيد و هر١٢ ساعت شربت منيزيم هيدروكسايد ٥ سي سي بخوريد همراه با قرص هيوسين تگه بعد از ١٤ روز باز درد داشتيد بايد آزمايش مدفوع بديد

 26. سلام و عرض خسته نباشید
  من 27 ساله و متاهلم
  من بعد از تمام شدن پریودم، سمت چپ (حوالی تخمدان) درد میکنه، حدودا 10 روزی میشه
  اول احتمال دادم که برای آزاد شدن تخمک هست اما الان هم هنوز درد را داره
  آزمایشات مربوط به خون و تیروئید هم انجام دادم که نرمال بود البته فریتین خون من کم هست
  و اینکه زخم دهانه رحم داشتم که درمان شد
  همینطور در حال مصرف فلوکونازول هستم برای ادامه درمان عفونت به صورت هفته ای یکبار
  این درد ناشی از چی میتونه باشه؟

  • سلام ممكنه كيست تخمدان باشه
   سونوگرافي رحم و تخمدان بدين

 27. سلام اقایی هستم ۴۳ ساله سمت چپ همراستای ناف درد دارم شکمم کار نمی کند

 28. سلام پسر ۱۶ ساله
  بعضی وقتا سمت چپ قفسه سینه ام میگیره یه ۱۵ دیقه تقزیبا بعد کمکم خوب میشه
  علتش چیه؟

  • سلام ممكنه معدتون باشه يا قلب
   مدت زمانش به قلب ميخوره
   سابقه بيماري قلبي مادرزادي نداشتيد؟
   بهتره توسط متخصص قلب ويزيت شين اكو قلب و نوار قلب و تست ورزش بدين

   • سلام
    نه سابقه نیس
    ولی مثلا بعضی وقتا که صبح بیدار میشم و خیلی گشنمه و یا مثلا بعضی وقتا بیست دقیقه بعد از خوردن غذا شروع میشه و حدود ۱۰ الی ۲۰ دقیقه طول می کشه
    بیشتر هم وقتاییکه دراز کشیدم

    قلب که فک کنم مدت زمان درداش کمتر و ناگهانی باشه
    دردای من حدودا در محدوده ی سینه چپم هست
    ممنون

    • اين درد مربوط به معدتونهدو هفته قرص فاموتيدين ٤٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يك عدد بخوريد
     هر شب هم قرص كلينديوم سي
     اما اگه بعد از دو هفته بهتر نشدين توسط
     متخصص گوارش ويزيت شين

 29. سلام من یه ماهی میشه ناحیه لگنی سمت چپ دردای خفیفی دارم. خانم هستم22سالمه متاهلم

  • سلام لطفا سونوگرافي بدين همراه با آزمايش ادرار
   ميتونه عفونت ادرار باشه يا كيست تخمدان

 30. سلام من ۷ روزه گاهی پهلو سمت راست درد دارد گاهی سمت چپ شدت درد هم کم است ایا نیاز به دکتر است

  • سلام بايد جنسيت و سن و علائم همراه مثل سوزش و تمرر ادرار را هم ميگفتيد

   • سلام وقت تون بخیر.بنده آقای ۲۷ساله هستم وسمت چپم دردمیکنه وخیلی دستشویی میرم.اسهال دارم .زیرکولر بدون زیرپیراهنی میخوابم.کمی ادرار دارم انگار سنگین میشم بایدبرم دستشویی..

    • سلام آزمايش ادرار بديد و از نظر عقونت ادراري بررسي شيد تا اگه عفونت داشت انتي بيتويك مصرف كنيد

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه