علت درد ساق پا چیست؟

علت درد ساق پا چیست؟

درد ساق پا در افراد مختلف متفاوت است، اما عموما فرد علائمی مانند خستگی، درد خفیف تا شدید، گاهی‌اوقات همراه با سفتی در قسمت تحتانی پشت پا را حس می‌کند.

در مقاله «علت درد ساق پا چیست؟» می‌خوانیم:


ساق پا از دو ماهیچه‌ی دوقلو (گاستروکنمیوس) و نعلی (سولئوس) تشکیل شده است. این عضلات در تاندون آشیل که به پاشنه پا چسبیده به هم می‌پیوندند.

علائمی که در این مورد ممکن است نشان از وخامت بیشتر وضعیت داشته باشند عبارتند از:

 • ورم
 • سردی غیر معمول یا رنگ‌پریدگی ساق
 • سوزن سوزن شدن یا بی‌حسی در قسمت ساق
 • ضعف پا
 • تجمع بیش از حد مایعات در بافت‌های بدن
 • قرمزی، داغی و التهاب ساق پا

اگر علاوه بر درد ساق پا، هر یک از این علائم را دارید، باید حتما برای درمان‌ به پزشک مراجعه کنید. درد ساق پا می‌تواند علل مختلفی داشته باشد. با اینکه بیشتر موارد درد ساق پا با درمان‌های خانگی قابل رفع هستند، اما علل دیگری نیز وجود دارند که نیاز به مراقبت‌های پزشکی دارند. برخی از علل عمده درد ساق پا شامل موارد زیر هستند که با هم مرور می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: علت درد زانو چیست؟

علت درد ساق پا

استخوان، مفاصل و عضلات

گرفتگی عضلات

گرفتگی عضلات، انقباض موقتی و ناگهانی است که می‌تواند هنگام خواب شبانه یا در میانه‌روز بروز پیدا کند. به این درد ناگهانی و شدید ساق پا «اسب چارلی» نیز گفته می‌شود. هنگامی که گرفتگی عضله آغاز می‌شود، می‌تواند به سرعت وخیم‌تر شود.

گرفتگی عضله عموما به دلیل خستگی یا کم‌آبی بافت‌های عضلانی به‌وجود می‌آید. به این جهت، به کسانی که مستعد گرفتگی عضلات هستند، توصیه می‌شود، به مقدار کافی آب بنوشند. ممکن است حرکات کششی یا ماساژ ناحیه‌ای که گرفتگی در آن رخ داده، به کاسته شدن از درد کمک کند.

شین اسپلینت

این درد درست جلوی ساق پا حس می‌شود. در این عارضه، ماهیچه‌ها و بافت‌هایی که در لبه‌ی استخوان تیبیا یا شین قرار دارند متورم می‌شوند و فرد در هنگام راه رفتن، دویدن یا پرش دچار درد می‌شود.

فعالیت‌های جسمی مکرر روی سطوح سفت می‌تواند باعث بروز شین اسپلینت (Shin splint) شود. همینطور احتمال بروز این عارضه در کسانی که کف پای صاف یا پاهایی دارای انحراف به بیرون دارند بیش از سایرین است. برای بهبود علایم درد ساق پا توصیه می‌شود که فرد استراحت کند. کمپرس یخ نیز می‌تواند از درد بکاهد.

در صورت صلاح‌دید پزشک می‌توان از داروهای ضد التهابی مانند آسپرین (Aspirin)، ایبوپروفن (Ibuprofen) و ناپروکسن (Naproxen) استفاده کرد.

تاندونیت آشیل یا التهاب تاندون آشیل

یکی از اولین علائم هشداردهنده‌ی التهاب تاندون آشیل، درد در ماهیچه ساق، در نزدیکی پشت پاشنه پا است. این جراحت که بسیار شایع است، باعث می‌شود تاندون متورم، کشیده و پاره شود. التهاب تاندون آشیل، می‌تواند در اثر فعالیت‌های بیش از حد ساق پا یا بالا رفتن از پله به وجود بیاید. این آسیب‌دیدگی ممکن است طولانی مدت باشد.

کمپرس یخ می‌تواند تا حدی درد را تسکین دهد. همین‌طور می‌توان به توصیه پزشک از داروهای ضد التهاب نیز بهره برد. اما توصیه می‌شود، فرد حتی‌الامکان از انجام فعالیت‌هایی که ممکن است موجب بروز درد شود پرهیز کند. در همین حال، بهتر است در هنگام افول درد، حرکات کششی انجام دهید.


اگر درد شدید باشد، احتمال پارگی تاندون آشیل وجود دارد. یکی دیگر از علایم پارگی تاندون، مشکل در پایین بردن انگشتان پا است. در این مورد، پزشک معالج ممکن است از داروهای تزریقی در ناحیه ملتهب استفاده کند. در همین حال، ممکن است برای ترمیم جراحت نیاز به عمل جراحی باشد.

کشیدگی رباط یا شکستگی استخوان

در این جراحت احتمال دارد که مچ پا پیچ خورده یا اینکه رباط دچار کشیدگی خفیفی شده باشد. توصیه می‌شود از روش درمانی RICE (استراحت، یخ، بانداژ-فشردن، و بالا نگه داشتن عضله) استفاده کنید.

برای کشیدگی رباط یا شکستگی شدیدتر استخوان، به ناحیه‌ی آسیب دیده یخ بمالید و در سریع‌ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کنید. احتمال دارد که به آتل و گچ احتیاج داشته باشید. این جراحت احتمالا به فیزیوتراپی نیز احتیاج دارد و دوره‌ی بهبودی آن هم نسبتا طولانی است.

علت درد ساق پا

سیاهرگ‌ها و لخته‌ها

لخته شدن خون

وقتی خون در سیاهرگ‌ها غلیظ شود و به هم بچسبد، می‌تواند به لخته بدل شود. لخته‌ای که در رگ‌های عمیق بروز پیدا می‌کند را ترومبوز سیاهرگی عمقی (DVT) می‌گویند.

بیشتر لخته‌های سیاهرگی عمیق در قسمت تحتانی پا به وجود می‌آیند. اگر فرد برای مدت طولانی فعالیت نداشته باشد، مانند نشستن طولانی مدت در هواپیما یا ماشین،‌ احتمال وقوع لختگی در او بیشتر است.

افرادی که اضافه وزن دارند یا دخانیات مصرف می‌کنند و یا اینکه داروهای خاصی مصرف می‌کنند نیز در معرض خطر لخته‌شدن خون هستند.


همین‌طور این احتمال وجود دارد که لخته‌ای وارد جریان خون شود و به شریان‌های ریوی برسد. در چنین صورت موجب انسداد جریان خون می‌شود. این بیماری که بسیار خطرناک است،‌ آمبولی ریه (Pulmonary embolism) نام دارد. توصیه می‌شود در صورتی که حس می‌کنید دچار لخته شدن خون شده‌اید، سریعا به پزشک مراجعه کنید. چرا که یک وضعیت اورژانسی است و نیاز به اقدامات و درمان سریع دارد.

بیشتر بخوانید: علت درد کف پا چیست؟


جهت جلوگیری از ایجاد لخته می توان از برخی داروها، جوراب واریس یا ساپورت و کاهش وزن کمک گرفت.

واریس سیاهرگ‌ها

احتمالا شناخت بهتری نسبت به این عارضه دارید. واریس سیاهرگ‌ها (Varicose veins) به صورت رگ‌های گشاد و پیچ‌در‌‌پیچ به رنگ آبی تیره یا بنفش در ساق پا قابل مشاهده است. همین عروق به خصوص موقع ایستادن درد زیادی پدید می‌آورند.

اگر دچار مشکل واریس سیاهرگ‌ها هستید، سعی کنید، در طول روز به تناوب بین ایستادن و نشستن جابه‌جا شوید. در صورتی که در رگ‌های واریسی درد زیادی دارید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

بیماری سرخرگ محیطی تحتانی اندام تحتانی

این عارضه می‌تواند زمانی اتفاق بیفتد که شریان‌های پا دچار آسیب‌دیدگی یا سفتی شوند. هنگامی که شریان‌ها تنگ یا مسدود می‌شوند،‌خون کافی به پاها نمی‌رسد. همین نرسیدن خون کافی به ماهیچه‌ها موجب می‌شود فرد در هنگام راه رفتن، بالا رفتن از پله‌ها یا انجام سایر فعالیت‌های ورزشی احساس گرفتگی و درد کند.


استراحت مطلق می‌تواند به کاهش درد کمک کند، اما اگر انسداد شریان‌ها شدید باشد، با استراحت از درد کاسته نمی‌شود. همچنین، احتمال دارد که جراحت به‌خوبی بهبود پیدا نکند. کسانی که به دیابت مبتلا هستند، فشار خون و کلسترول بالایی دارند، دخانیات مصرف می‌کنند یا چاق هستند به احتمال زیاد به بیماری سرخرگ محیطی تحتانی اندام تحتانی دچار می‌شوند.


توصیه می‌شود تغییراتی را در سبک زندگی خود به‌وجود بیاورید:

 • اگر سیگاری هستید بهتر است به فکر ترک آن باشید.
 • رژیم غذایی سالم‌تری را در پیش بگیرید.
 • وضعیت وزنی خود را کنترل کنید و جلوی افزایش وزن احتمالی را بگیرید.
 • همواره ورزش کنید

سایر درمان‌ها می‌تواند شامل داروهایی برای کنترل کلسترول، دیابت یا فشار خون بالا باشد. همین‌طور برای برخی بیماران ممکن است نیاز به عمل جراحی باشد.

درد ساق پا: اعصاب

ممکن است، ریشه درد ساق پا از عصب‌ها باشد.

باریک‌شدن کانال نخاعی و درد سیاتیک

ورم مفاصل ستون فقرات از علل شایع باریک‌شدن کانال نخاعی(Spinal Stenosis) است. گاهی‌اوقات لغزش دیسک کمر ( علائم دیسک کمر ) نیز می‌تواند به ریشه‌های عصبی نواحی مجاور فشار وارد کند که همین می‌تواند باعث بروز علایم درد سیاتیک شود. این علایم عبارتند از:

 • سوزش، گرفتگی و درد پا در هنگام نشستن یا ایستادن
 • بی‌حسی
 • گزگز یا سوزن‌سوزن شدن پا
 • خستگی
 • احساس ضعف


درد ممکن است از ناحیه کمر و باسن فرد آغاز شود و سپس به پاها برسد. عموما به کسانی که دچار درد پا می‌شوند توصیه می‌شود استراحت کنند، اما برای این وضعیت استراحت کمک زیادی نمی‌کند.

پزشک ممکن است برای بیمار داروهای ضد التهاب را تجویز کند. کمپرس سرد و گرم نیز می‌تواند برای رفع برخی علایم مفید باشد. فیزیوتراپی و تمرینات کششی نیز عموما مثمر ثمر هستند. ممکن است در صورت عدم بهبودی بیمار، پزشک از سایر روش‌های درمانی یا عمل جراحی برای درمان بهره ببرد.

نوروپاتی دیابتی

نوروپاتی دیابتی (Diabetic neuropathy) از عوارض شایع ابتلا به دیابت است. این عارضه زمانی بروز پیدا می‌کند که اعصاب فرد بر اثر افزایش سطح قند خون آسیب ببیند.

نوروپاتی دیابتی می‌تواند موجب درد در پاها به‌همراه بی‌حسی و کم‌حسی در ساق پا شود. برای کاستن از علایم عارضه و همینطور کنترل قند خون حتما به پزشک مراجعه کنید.


منبع:

webmd

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «علت درد ساق پا چیست؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

208 دیدگاه در حال حاضر

 1. باسلام خسته نباشید حدود۳هفته هست دردشدیدی جلوی ساق پادارم دکترسلکسیب وامپولدادن امااثری نداشت با راه رفتن ونشستن تشدید میشه بعصی مواقع استراحت هم درد دارم راهنماییم کنید لطفا

 2. سلام.دکتر جان من پای چپم زانو به پایین اکثرا درد میگیره قبلا که میرفتم سرکار فکر میکردم از خستگی.ولی الان که کلا تو خونه م بازم درد دارم اکثرا.قرص ویتامین دی مصرف میکنم ماه یبار ۵ ماه پیش آزمایش دادم کلسیم و ویتامین دی اوکی بود

 3. با سلام دختری ۱۳ ساله هستم.
  چند روزیه که کنار ساق پای راستم درد شدیدی احساس میکنم.تحرک زیادی هم نداشتم این چند روزه.معمولا هم در اواسط روز رخ میده.خواستم ببینم ایا مشکل جدی هست؟

 4. با عرض سلام و صبح بخیر مدتی است فقط شبها در حال نشسته یا درازکش از زانو به پایین هر دو پام احساس خستگی بطوری که تو خواب بیدار میشم با ماساژ بهتر میشم کارم اداری، قندم رو مرز باید پرهیز کنم چون پدر و مادرم دیابتی هستند عادت به مسکن هم ندارم

  • سلام
   قرص کاربامازپین ۲۰۰ هر شب نصف قرص مصرف نمایید
   پس از سه روز نتیجه را گزارش دهید

   • باسلام و احترام
    خانمی 52 ساله هستم. گاهی اوقات احساس سوزش بسیار شدیدی در مغز استخوان ساق پا دارم ک در ناحیه پهلو و کمر درد احساس میکنم. دلیل آن چیست؟ باتشکر

    • سلام
     دلایل متعددی ممکن است مطرح باشد
     نیاز به معاینه و بررسی می باشد
     یکی از دلایل می تواند بیرون زدگی دیسم های بین مهره های کمر باشد

    • با سلام و تشکر فراوان، 39 ساله هستم با وزن 84 کیلو و قد 170 مدت چهار سالی هست که بعضی اوقات و معمولا به مدت سه تا ده شب از ناحیه ساق پا تا نوک انگشتان هر دو پا احساس درد کوفتگی دارم طوری که مشخص نیست از درون استخوان هستش یا عضله، با ماساژ در لحظه خوب میشه و احساس خوبی داره ولی بلافاصله بعد ماساژ درد بیشتر میشه. فشار و ماساژ پشت قوزک پا هم اون رو خیلی تسکین میده. با مسکن هم آروم میشه و گاهی برای خوابیدن مجبورم استفاده کنم. ممنون میشم راهنمایی بفرمایین

     • سلام
      دوست عزیز
      نیاز به معاینه و بررسی آزمایش کلسیم و منیزیوم و تیرویید و‌…..است
      به پزشک عمومی یا متخصص ارتوپدی مراجعه کنید

 5. سلام من 3 ماه پیش کشکک پام شکست عمل کردم الان ک خیلی راه میرم پشت ساق پام احساس گرفتگی میکنم

  • سلام
   با نظر متخصص ارتوپد فیزیوتراپی بروید
   و مکمل تقویت عضلات و استخوان مصرف کنید

 6. سلام ، ببخشید خانم من در ناحیه زیر استخوان ساق پای راست احساس سوزش و حرارت میکنه و میگوید زیر ساق پام داغ است انگار آتیش گرفته ، خواهش علت این مشکل و راه درمان را بفرمائید، با تشکر

  • سلام
   مشکل ایشان از کی شروع شده؟ آیا همراه سوزش است؟
   گاهی سوزش و درد شدید ۳-۴ روزه و ناگهانی بدون سابقه ضربه میتواند علایم شروع زونا باشد که بثورات پوستی بعدا بروز میکند

 7. سلام وادب من پشت پاهام‌چندشبی هست خیلی درد داره به حدی که خوابم نمیبره هرچی بادکش و ماساژم دادم فایده نداره البته ورزش ندارم و چند روزه بخاطر طرح ترافیک با دوچرخه میرم سرکار چکار کنم ممنون

  • سلام
   قرص دیکلوفناک ۵۰ شبی یک عدد
   ژل دیکلوفناک هر شب به موضع زده شود

 8. سلام وقتتون بخیر..مدت زیادی هست که مغزاستخوان پاهام بیشتر ساق پا درد میکنه دردش درد بی حوصلگی دردی که روی اعصاب باشه هست ولی درد نیست انگار بی حسی بی قراری باشه اینجوری هست که حتی با مالش دادن و مسکن هم آروم نمیشه بیشتر موقع استراحت و خوابیدن اینجوری میشم قبلا هم ضربه نخورده..دیسک کمر و دیسک گردن هم دارم خانمی 35ساله هستم

  • سلام
   درد با توجه به اینکه مایل به بی حسی است میتواند ناشی از دیسک کمر باشد

 9. با سلام
  مدتی دردی رو در پشت زانو پا راستم دارم چند باری رفتم پیش دکتر امپول مولتی ویتامین زده یا پماد دادن استفاده کردم اما با ورزش دوباره بازم دردش شروع و بیشتر شده فقط پا راستم این مشکلو داره

 10. سلام وقت بخیر
  درود وسپاس فراوان
  34سالمه چند ساله که درد شدید هنگام خاب واحساس سردی در استخوان وماهیچهای هردوپام از زانو به پایین دارم به طوری که عرق سرد ولرز میگیرم قبلا کمتر بود ولی یک ساله که خیلی شدید ومداوم شده… دردش از بس شديده که اصلا نمیتونم بخابم واریس هم دارم وبا مسکن هم دردش آروم نمیشه… ممنون میشم کمکم کنید… با تشکر

 11. با سلام و سپاس ، ببخشید خانم من چند روزی است که احساس درد و گرمای شدیدی در ناحیه زیر استخوان ساق پای راست دارد و دائم نگوید زیر استخوان ساق پایم داغ میشود و می سوزد ، میخواستم علت آن را بپرسم و راه درمانش را ؟ با تشکر فراوان

  • سلام
   فعلا قرص دیکلوفناک ۲۵ میلی هر ۸ ساعت یک عدد و قرص کلسیم+د روزی یک عدد مصرف شود
   درصورت عدم بهبود ویزیت شوید یا جهت شرح حال بیشتراز مشاوره تلفنی رایگان مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک استفاده کنید

 12. سلام من 16سالمه و ساق پام خیلی درد میکنه حس میکنم استخون پام داره خورد میشه جوری که نمیتونم از درد بخوابم
  و مشکل تروئید کم کار دارم ایا ممکنه بخاطر تروئیدم باشه؟؟

  • سلام
   اگر فقط یک پا درگیر است و مدت طولانی درگیر هستید باید عکس رادیولوژی انجام شود
   اگر هر دو پا درد میکند باید آزمایش کلسیم و ویتامین د و منیزیوم و…..انجام شود

 13. سلام .دوسه هفته هست کمرم درد میکنه اول فک کردم مربوط به کلیه است ولی درد از قسمتهای وسط کمرم اومده پایین تر .کارمندم وکارم درحال نشستن هست. ولی الان همزمان با درد کمرکنار قوزک پای چپم هم تیرمیکشه. در حالت دراز کشیده به پشت دردم کمتر میشه. علت چی هست ؟؟؟

 14. سلام ممنون بابت سایت خوبتون .
  بنده درد ساق پا دارم مابین زانو تا قوزک البته در حالت عادی درد نمی کند اما اگر تحرکم زیاد باشد مثلا یک یا نیم ساعت فوتبال بازی کنم درد می کند و شب خواب ندارم ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • سلام
   اگر درد در حالت عادی وحود ندارد و فقط هنگام فعالیت شدید و در هر دوپا رخ میدهد میتواند طبیعی باشد
   اما جهت اطمینان آزمایش کلسیم و ویتامین د۳ انجام دهید

 15. درد عجیبی در لگن و کل پای چپ همرا با گزگز دارم

 16. با سلام خانمی ۳۷ ساله هستم حدود ۴۰ روزه درد شدید در هردو زانو داشتم دائمی در شبانه روز که کم و زیاد میشه و تق تق با درد داشتم الان چندروزه احساس درد در ساق پای سمت چپم اضافه شده که حالت سرما در ساق پا دارم مثل حالت سوختگی وقتی راه میروم احساس میکنم پای چپم کوتاه تر از پای دیگیریه لطفا راهنماییم کنید.باتشکر

  • سلام
   درد زانوش احتمالا به خاطر التهاب زانوست
   دیکلوفناک ۲۵ میلی هر ۸ ساعت یک عدد
   سلکوکسیب ۱۰۰ میلی شبی یک عدد
   استراحت
   بالا و پایین نکردن از پله
   در صورت عدم بهبود مراجعه به متخصص ارتوپد جهت معاینه

 17. سلام..وقت بخیر..
  ممنون بابت مطالب بسیار مفیدتون..
  سوالی داشتم از خدمتتون..
  من 27 سالمه و چند وقتی هست (حدودا یک سال) که مواقع دوییدن و ورزش هر دو پام قسمت داخلی که استخوان ساق به عضله دوقلو متصله خیلی شدید درد دارم..دقیقا مابین زانو و قوزک پا..تقریبا دو سالی هم هست که هردو زانوم acl و مینیسکشو عمل کردم..مینیسک خارج نشده و فقط ترمیم صورت گرفته و از عضله پشت ران هم برای رباط استفاده شده..حدسم روی تراکم پایین استخوان بود ولی گفتم مشاوره بگیرم بهتره..
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید..

 18. سلام وقتتون بخیر چند وقته موقع خواب عضلات پشت ساق پاهام و بیشتر ساق پاهام درد میکنه و استخوان ساق هر دو پا به شدت تیر میکشه پاهام سوزن سوزن میشن و گاهی بی حس میشن شب تاصبح از درد نمیتونم بخوابم و اصلا کار سنگین هم انجام نمیدم. ممکنه از ناراحتی اعصاب باشه؟ یا دیسک کمر هستش؟ علتش چیه؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام
   لازم است آزمایش جهت کم خونی و کمبود کلسیم و ویتامین د ۳ بدهید.

 19. سلام پشت ساق پام از قسمت بیرونی هفت هشت سال پیش وقتی داشتم ماشین هل میدادم آسیب دید . وقتی هوا گرمه چیزی احساس نمیکنم ولی وقتی هوا سرد میشه خیلی درد میکنه پماد اینا هم میزنم موقتی خوب میشه بعضی شبها از درد خوابم نمیبره لطفا راهنماییم کنید.ممنون

 20. با سلام و ‌درود و خسته نباشید
  مادرم ۸۰ سال سن دارد در حال حاضر درد ساق پا باعث زمینگیری شده ( در حال درازکش درد بعضی مواقع، حالت نشسته و کم ارتفاع درد احساس می‌شود و زمان ایستادن شدید و غیر تحمل می‌شود )
  از محضر مبارکتان راهنمایی میخواستم
  با شرایط زیر درد ساق پا به چه دلیل می‌تواند باشد و راه درمان چیست به کدام متخصص میبایست رجوع کرد
  قد ۱۶۰ وزن ۷۵
  قند ناشتا ۱۴۰ ، از داروی متفورمین (قرص)روزی یک عدد استفاده می‌کند
  تنگی کانال نخایی تا حدودی هست لیکن فقط درد در ناحیه ساق می‌باشد
  دکتر مغز و اعصاب یک دوره. یسنال و بعد از آن لوودوپا با دوز صعودی تجویز کرد که متاسفانه تغییری حاصل نشد
  ارتوپد پنج نوروبیون و‌سه پردنیزولون تجویز کرد که یک پردنیزولون استفاده شد
  D3 در حد ۹ بود که طی پنج هفته هر هفته یک تزریق d3 انجام شد ودر حال حاضر هر هفته یک ۵۰۰۰۰ استفاده می‌شود
  و در حال حاضر داروهای کنترل فشار خون مصرف می‌شود (کنکور،والزومیکس۸۰/۵و،asa۸۰،روپیکسون۵ هر کدام روزی یک‌عدد
  از بذل عنایتتان بسیار سپاسگذارم

 21. سلام وخسته نباشید…مادرم ۵۵سالش هستش حدود ۲هفته ای میشه که از درد خواب وآسایش نداره. زیرپوست ساق پاش درد می‌کنه احساس سوزش داره وروز به روزم دردش و ناحیه درد گسترش پیدا می‌کنه.برای درمانش چکار کنیم .

  • سلام
   باید ویزیت شود.اگر بثورات پوستی در پوست است ممکن است زونا باشد.یرص دیکلوفناک ۲۵ میلی هر ۸ ساعت یک عدد مصرف شود

 22. با سلام
  حدود یکماه قبل درد سیاتیک از ناحیه لگن و با شدت بیشتر در ناحیه ساق پا شروع شد. بتدریج کرختی و بیحسی در بخش بیرونی ساق پا و انگشتان پا بروز کرد. درد بسیار شدید و غیر قابل تحمل که امکان حرکتم را سلب کرد. با مشورت یک پزشک عمومی ناپروکسین و متاکاربامول مصرف کردم. حالا بعد از یک ماه درد سیاتیک در ناحیه باسن و ساق پا رفع شده ولی هنوز بیحسی انگشتان پا و کرم روی پا همراه با درد و گز گز باقی مانده. انگشتان پا رو به سمت پایین میتوانم حرکت دهم ولی به سمت بالا خیر.
  این علائم فقط در پای راست هستند.
  خواهشا راهنمایی کنید که در رفع مسئله کرونا میتونم با استراحت صبر کنم و پس از بهبود اوضاع مراحل ویزیت و آزمایشات رو پیگیری کنم.
  تشکر

 23. سلام من 16سالمه و ساق پام خیلی درد میکنه یجوری که بعضی وقتا حس میکنم دارم از دردش میمیرم حس میکنم استخون ساق پام درد میکنه بنظرتون بیماری ای چیزی دارم میشه لطفا راهنماییم کنید

 24. سلام وقتتون بخیر چند روزه هردو ساق پاهام از قسمت جلو درد میکنن همش انگار سردن انگار استخوان تیبیام تیر میکشه با ویکسم ماساژ دادم ولی خوب نشدن

  • سلام
   قرص استامینوفن ۵۰۰ هر ۸ ساعت مصرف شود
   آزمایش کلسیم و ویتامین د۳ انجام شود

   • سلام من ۲۸ سالمه.تقریبا ۱۵ روزه پشت ساق پام و روی ساق پام ورم دارن و دست میزنم و فشار میدم درد میکنه ،موقع راه رفتن هم تیر میکشه.فرزند شیرخوار هم دارم.بنظرتون علتش چی میتونه باشه؟

    • با سلام
     اگر تورم ففط در یک پا است جهت بررسی بیشتر علایم از مشاوره تلفنی رایگان مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با متخصص داخلی استفاده کنید یا حضورا به متخصص داخلی مراجعه کنید

 25. سلام وقت بخیر ..من سه روزی هست که دچار درد شدید در قسمت قلم پام شدم جوری که احساس میکنم پام از داخل داره خرد میشه..ممنون میشم راهنماییم کنید

  • سلام
   قرص استامینوفن ۵۰۰ هر ۸ ساعت مصرف کنید
   اگر برطرف نشد جهت معاینه و اقدامات بیشتر ویزیت شوید

 26. سلام وقتتون بخیر مادرم درد ساق پا داره و شب ها ازدرد پا خوابش نمی بره و مجبورم تانزدیکی ها صبح پا هاشو بمالم تا خوابش ببره 5ماه بیشتره این طوری شده و متاسفانه هم سکته مغزی کرده هم دو ماه پیش عمل قلب باز کردن سنش هم 45 ممنون میشم اگه کمکم کنید با سپاس

  • سلام
   آزمایش کلسیم و ویتامین د و کم خونی و‌‌‌‌..لازم است
   با توجه به بیماری های زمینه ای به متخصص داخلی مراجعه کنید

 27. سلام چندوقتی زانو راستم درد میکردتا یک ماه پیش خیلی زیاد شد رفتم دکتر قرصهای داد بهم.قرص فلکس اویت آپوویتال و رانیتیدین150 وناپروکسن و قطره سی ام باریج و نرمش داد که هر روز انجام بدم قرارشد20روز دیگه بروم که دکترم نیست فعلا.زانوم بهتر شده ولی پشت ساق جفت پاهام درد میکنه علتش چی میتونه باشه چه باید کرد.قرصارو هم هر12ساعت باید میخوردم.

  • سلام
   ممکن است جهت انجام نرمش ها فشار به پشت ساق پا وارد کرده باشید
   ماساژ و استراحت و قرص ناپروکسن شبی یکی مصرف شود

 28. سلام
  ۱۷ سالم بود که وزنه سنگین بلند میکردم و با وزنه میدویدم
  تا اینکه بدون مقدمه یک صبح از درد ساق پا و زانو بیدار شدم چند روزی طول کشید بتونم با یخورده درد روی پاهام بایستم ولی الان ۵ سالی میگذره و من هنوز نمیتونم ورزش کنم و از پاهام فعالیتی بیشتر از راه رفتن انتظار داشته باشم جلوی ساق پام رو به داخل .. خیلی اذیتم میکنه

  • سلام
   لازم است معاینه و mri از عضلات پا انجام شود.به ارتوپد مراجعه کنید

   • سلام
    وقتی پیاده روی ویاکوه میرم پشت ساق پاهام دردشدیدی داره به همراه خستگی‌درصورتی که فبلاًبا فعالیت خیلی بیشتر ازاین مقدارهیچ دردی نداشتم ممنون میشم راهنمایی کنید?

  • سلام خسته نباشید خانوم من ۴ انگشت زیر زان وش قسمت جلوی پاش کمی متورم شده و چند روز پیش با درد شروع شد علتش چی میتونه باشه

   • سلام
    لازم است ویزیت شود
    ممکن است عفونت بافت یا مفصل و یا گزش حشرات مطرح باشد

 29. سلام.خسته نباشید.
  چند روزی هست که کمردرد شدید دارم؛گاها پهلوهام هم درد میگیرد.اما بیشترین درد در ساق پا و کف پاهامه.ضمن اینکه احساس سوزن سوزن در پاهام دارم.البته بیشتر در شبها اتفاق میافته

 30. قبلا کمر درد زیاد داشتم دیسک کمر دارم الان چند مدتی هست پای راستم دچار درد شدیدی از زیر زانو تا قوزک سمت بیرونی پام هستم و ناحیه ای به اندازه ده سانت بالای قوزک کمی ورم دارد هنگام بلند شدن از جام درد شدیترمیشودبعدچندقدم برداشتن درد کمتر میشود لطفاًراهنمایی کنید .زیاد هزینه کرده ام ولی فرقه چندانی نکرده
  ممنونم منتظر پاسخ شما هستم

  • با سلام
   دوست گرامی با توجه به تورم موضعی لازم است معاینه انجام شود.ممکن است بورسیت و یا التهاب موضعی مطرح باشد

  • سلام پادرد شدید دارم از کف پا تا ساق پا جوری هستش که از خواب بیدار میشم پادرد شدید به سختی ودرد راه میرم بازمانی ۱۰بعد کم کم دردش کمتر میشه..

   • میزان کلسیم چک شود
    از دمپایی طبی روفرشی استفاده شود
    اصلا کف پا درتماس مستقیم با زمین قرار نگیرد و از جوراب کلفت یا دمپایی روفرشی استفادع شود

   • باسلام خداقوت بنده سرنشین موتور بودن وماشین به من زد بهرحال ساق پان پارگی شدید وزانوم هردو ورم دارد. پزشک محترم اورژانس دستور عکس رادیولوژی داد و گفت شکستگی نداره لطفاً در این موضوع راهنماییم بفرمایین.باتشکر یاعلی مدد منتظر پاسخ بزرگوار هستم

    • سلام
     دوست عزیز
     لازم است پا‌معاینه شود
     حتی اگر عکس رادیولوژی شکستگی نباشد
     در صورت تورم شدید و درد شدید باید توسط متخصص ارتوپدی معاینه شوید همچنین میتوانید از مشاوره تلفنی مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با متخصص ارتوپدی استفاده کنید

آخرین آموزش‌های ویروس کرونا

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر