علت درد ساق پا چیست؟

 • 1398-08-15
 • ۲۶۰۵۳۷ بازدید
 • 214
علت درد ساق پا چیست؟

درد ساق پا در افراد مختلف متفاوت است، اما عموما فرد علائمی مانند خستگی، درد خفیف تا شدید، گاهی‌اوقات همراه با سفتی در قسمت تحتانی پشت پا را حس می‌کند.

در مقاله «علت درد ساق پا چیست؟» می‌خوانیم:


ساق پا از دو ماهیچه‌ی دوقلو (گاستروکنمیوس) و نعلی (سولئوس) تشکیل شده است. این عضلات در تاندون آشیل که به پاشنه پا چسبیده به هم می‌پیوندند.

علائمی که در این مورد ممکن است نشان از وخامت بیشتر وضعیت داشته باشند عبارتند از:

 • ورم
 • سردی غیر معمول یا رنگ‌پریدگی ساق
 • سوزن سوزن شدن یا بی‌حسی در قسمت ساق
 • ضعف پا
 • تجمع بیش از حد مایعات در بافت‌های بدن
 • قرمزی، داغی و التهاب ساق پا

اگر علاوه بر درد ساق پا، هر یک از این علائم را دارید، باید حتما برای درمان‌ به پزشک مراجعه کنید. درد ساق پا می‌تواند علل مختلفی داشته باشد. با اینکه بیشتر موارد درد ساق پا با درمان‌های خانگی قابل رفع هستند، اما علل دیگری نیز وجود دارند که نیاز به مراقبت‌های پزشکی دارند. برخی از علل عمده درد ساق پا شامل موارد زیر هستند که با هم مرور می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: علت درد زانو چیست؟

علت درد ساق پا

استخوان، مفاصل و عضلات

گرفتگی عضلات

گرفتگی عضلات، انقباض موقتی و ناگهانی است که می‌تواند هنگام خواب شبانه یا در میانه‌روز بروز پیدا کند. به این درد ناگهانی و شدید ساق پا «اسب چارلی» نیز گفته می‌شود. هنگامی که گرفتگی عضله آغاز می‌شود، می‌تواند به سرعت وخیم‌تر شود.

گرفتگی عضله عموما به دلیل خستگی یا کم‌آبی بافت‌های عضلانی به‌وجود می‌آید. به این جهت، به کسانی که مستعد گرفتگی عضلات هستند، توصیه می‌شود، به مقدار کافی آب بنوشند. ممکن است حرکات کششی یا ماساژ ناحیه‌ای که گرفتگی در آن رخ داده، به کاسته شدن از درد کمک کند.

شین اسپلینت

این درد درست جلوی ساق پا حس می‌شود. در این عارضه، ماهیچه‌ها و بافت‌هایی که در لبه‌ی استخوان تیبیا یا شین قرار دارند متورم می‌شوند و فرد در هنگام راه رفتن، دویدن یا پرش دچار درد می‌شود.

فعالیت‌های جسمی مکرر روی سطوح سفت می‌تواند باعث بروز شین اسپلینت (Shin splint) شود. همینطور احتمال بروز این عارضه در کسانی که کف پای صاف یا پاهایی دارای انحراف به بیرون دارند بیش از سایرین است. برای بهبود علایم درد ساق پا توصیه می‌شود که فرد استراحت کند. کمپرس یخ نیز می‌تواند از درد بکاهد.

در صورت صلاح‌دید پزشک می‌توان از داروهای ضد التهابی مانند آسپرین (Aspirin)، ایبوپروفن (Ibuprofen) و ناپروکسن (Naproxen) استفاده کرد.

تاندونیت آشیل یا التهاب تاندون آشیل

یکی از اولین علائم هشداردهنده‌ی التهاب تاندون آشیل، درد در ماهیچه ساق، در نزدیکی پشت پاشنه پا است. این جراحت که بسیار شایع است، باعث می‌شود تاندون متورم، کشیده و پاره شود. التهاب تاندون آشیل، می‌تواند در اثر فعالیت‌های بیش از حد ساق پا یا بالا رفتن از پله به وجود بیاید. این آسیب‌دیدگی ممکن است طولانی مدت باشد.

کمپرس یخ می‌تواند تا حدی درد را تسکین دهد. همین‌طور می‌توان به توصیه پزشک از داروهای ضد التهاب نیز بهره برد. اما توصیه می‌شود، فرد حتی‌الامکان از انجام فعالیت‌هایی که ممکن است موجب بروز درد شود پرهیز کند. در همین حال، بهتر است در هنگام افول درد، حرکات کششی انجام دهید.


اگر درد شدید باشد، احتمال پارگی تاندون آشیل وجود دارد. یکی دیگر از علایم پارگی تاندون، مشکل در پایین بردن انگشتان پا است. در این مورد، پزشک معالج ممکن است از داروهای تزریقی در ناحیه ملتهب استفاده کند. در همین حال، ممکن است برای ترمیم جراحت نیاز به عمل جراحی باشد.

کشیدگی رباط یا شکستگی استخوان

در این جراحت احتمال دارد که مچ پا پیچ خورده یا اینکه رباط دچار کشیدگی خفیفی شده باشد. توصیه می‌شود از روش درمانی RICE (استراحت، یخ، بانداژ-فشردن، و بالا نگه داشتن عضله) استفاده کنید.

برای کشیدگی رباط یا شکستگی شدیدتر استخوان، به ناحیه‌ی آسیب دیده یخ بمالید و در سریع‌ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کنید. احتمال دارد که به آتل و گچ احتیاج داشته باشید. این جراحت احتمالا به فیزیوتراپی نیز احتیاج دارد و دوره‌ی بهبودی آن هم نسبتا طولانی است.

علت درد ساق پا

سیاهرگ‌ها و لخته‌ها

لخته شدن خون

وقتی خون در سیاهرگ‌ها غلیظ شود و به هم بچسبد، می‌تواند به لخته بدل شود. لخته‌ای که در رگ‌های عمیق بروز پیدا می‌کند را ترومبوز سیاهرگی عمقی (DVT) می‌گویند.

بیشتر لخته‌های سیاهرگی عمیق در قسمت تحتانی پا به وجود می‌آیند. اگر فرد برای مدت طولانی فعالیت نداشته باشد، مانند نشستن طولانی مدت در هواپیما یا ماشین،‌ احتمال وقوع لختگی در او بیشتر است.

افرادی که اضافه وزن دارند یا دخانیات مصرف می‌کنند و یا اینکه داروهای خاصی مصرف می‌کنند نیز در معرض خطر لخته‌شدن خون هستند.


همین‌طور این احتمال وجود دارد که لخته‌ای وارد جریان خون شود و به شریان‌های ریوی برسد. در چنین صورت موجب انسداد جریان خون می‌شود. این بیماری که بسیار خطرناک است،‌ آمبولی ریه (Pulmonary embolism) نام دارد. توصیه می‌شود در صورتی که حس می‌کنید دچار لخته شدن خون شده‌اید، سریعا به پزشک مراجعه کنید. چرا که یک وضعیت اورژانسی است و نیاز به اقدامات و درمان سریع دارد.

بیشتر بخوانید: علت درد کف پا چیست؟


جهت جلوگیری از ایجاد لخته می توان از برخی داروها، جوراب واریس یا ساپورت و کاهش وزن کمک گرفت.

واریس سیاهرگ‌ها

احتمالا شناخت بهتری نسبت به این عارضه دارید. واریس سیاهرگ‌ها (Varicose veins) به صورت رگ‌های گشاد و پیچ‌در‌‌پیچ به رنگ آبی تیره یا بنفش در ساق پا قابل مشاهده است. همین عروق به خصوص موقع ایستادن درد زیادی پدید می‌آورند.

اگر دچار مشکل واریس سیاهرگ‌ها هستید، سعی کنید، در طول روز به تناوب بین ایستادن و نشستن جابه‌جا شوید. در صورتی که در رگ‌های واریسی درد زیادی دارید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

بیماری سرخرگ محیطی تحتانی اندام تحتانی

این عارضه می‌تواند زمانی اتفاق بیفتد که شریان‌های پا دچار آسیب‌دیدگی یا سفتی شوند. هنگامی که شریان‌ها تنگ یا مسدود می‌شوند،‌خون کافی به پاها نمی‌رسد. همین نرسیدن خون کافی به ماهیچه‌ها موجب می‌شود فرد در هنگام راه رفتن، بالا رفتن از پله‌ها یا انجام سایر فعالیت‌های ورزشی احساس گرفتگی و درد کند.


استراحت مطلق می‌تواند به کاهش درد کمک کند، اما اگر انسداد شریان‌ها شدید باشد، با استراحت از درد کاسته نمی‌شود. همچنین، احتمال دارد که جراحت به‌خوبی بهبود پیدا نکند. کسانی که به دیابت مبتلا هستند، فشار خون و کلسترول بالایی دارند، دخانیات مصرف می‌کنند یا چاق هستند به احتمال زیاد به بیماری سرخرگ محیطی تحتانی اندام تحتانی دچار می‌شوند.


توصیه می‌شود تغییراتی را در سبک زندگی خود به‌وجود بیاورید:

 • اگر سیگاری هستید بهتر است به فکر ترک آن باشید.
 • رژیم غذایی سالم‌تری را در پیش بگیرید.
 • وضعیت وزنی خود را کنترل کنید و جلوی افزایش وزن احتمالی را بگیرید.
 • همواره ورزش کنید

سایر درمان‌ها می‌تواند شامل داروهایی برای کنترل کلسترول، دیابت یا فشار خون بالا باشد. همین‌طور برای برخی بیماران ممکن است نیاز به عمل جراحی باشد.

درد ساق پا: اعصاب

ممکن است، ریشه درد ساق پا از عصب‌ها باشد.

باریک‌شدن کانال نخاعی و درد سیاتیک

ورم مفاصل ستون فقرات از علل شایع باریک‌شدن کانال نخاعی(Spinal Stenosis) است. گاهی‌اوقات لغزش دیسک کمر ( علائم دیسک کمر ) نیز می‌تواند به ریشه‌های عصبی نواحی مجاور فشار وارد کند که همین می‌تواند باعث بروز علایم درد سیاتیک شود. این علایم عبارتند از:

 • سوزش، گرفتگی و درد پا در هنگام نشستن یا ایستادن
 • بی‌حسی
 • گزگز یا سوزن‌سوزن شدن پا
 • خستگی
 • احساس ضعف


درد ممکن است از ناحیه کمر و باسن فرد آغاز شود و سپس به پاها برسد. عموما به کسانی که دچار درد پا می‌شوند توصیه می‌شود استراحت کنند، اما برای این وضعیت استراحت کمک زیادی نمی‌کند.

پزشک ممکن است برای بیمار داروهای ضد التهاب را تجویز کند. کمپرس سرد و گرم نیز می‌تواند برای رفع برخی علایم مفید باشد. فیزیوتراپی و تمرینات کششی نیز عموما مثمر ثمر هستند. ممکن است در صورت عدم بهبودی بیمار، پزشک از سایر روش‌های درمانی یا عمل جراحی برای درمان بهره ببرد.

نوروپاتی دیابتی

نوروپاتی دیابتی (Diabetic neuropathy) از عوارض شایع ابتلا به دیابت است. این عارضه زمانی بروز پیدا می‌کند که اعصاب فرد بر اثر افزایش سطح قند خون آسیب ببیند.

نوروپاتی دیابتی می‌تواند موجب درد در پاها به‌همراه بی‌حسی و کم‌حسی در ساق پا شود. برای کاستن از علایم عارضه و همینطور کنترل قند خون حتما به پزشک مراجعه کنید.


منبع:

webmd

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص ارتوپد روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص ارتوپد دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

214 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام
  من چندساله درد در قسمت ساق پا قسمت دوقلوهای ساف پا و همچنین ساق دستهام دارم که با کش آوردن دست و پا و مالش بهتر می شود
  ممنون میشم دلیل درد و درمانش رو بهم بگید؟؟؟؟؟؟

  • سلام
   دوست عزیز ابتدا باید ازمایش خون و بررسی کم خونی و کلسیم و ویتامین د۳ و منیزیوم و تیرویید انجام شود

 2. سلام وقتتون بخیر، ببخشید من یه چند ساله شدید ساق پای راستم درد میگیره البته موقعی عصبی میشم به قول معروف فکری میشم غم غصه قسط بدهی اینا…واقعن دردپام یه جوری زیاد میشه تا قرص دیکلوفناک نخورم، ماساژ ندم دردش آروم نمیشه…ممنون میشم راهنمایی کنین چه قرصی متناسب با این درد عصبی استفاده کنم: سنم ۲۸ سال، وزنم نرماله ۷۰‌، قد ۱۸۰…

  • لطف کردین، چشم، سپاس فراوان

   • ??

   • سلام
    وقتتون بخیر.چند وقتیه خواهر من وقتی ورزش میکنه در ساق پاش احساس درد داره و اندازه ساق پاش از ساق پای دیگش تفاوت زیادی کرده راستش بخاطر این بیماری نتونسته به پزشک مراجعه کنه و البته پاش به نظرم ورم یا التهابی نداره فقط انگار عضله پاش بزرگتر و سفت تر شده میخواستم بفهمم علتش چی میتونه باشه؟ و چرا همچین اتفاقی به ساق پای دیگش نیفتاده؟
    ممنون.

    • سلام
     دوست عزیز
     با توجه به علایم ایشان باید معاینه شوند و به متخصص ارتوپد مراجعه کنند
     همچنین باید عکس رادیولوژی از ساق پا و ازمایش خون و بررسی کم خونی و کلسیم و ویتامین د۳ و منیزیوم و تیرویید و ESR و crp انجام شود

 3. سلام و درود و خسته نباشید.بنده یک سوال دارم…مادر بنده متحمل درد شدیدی در ناحیه قسمت جلویی ساق پای راست هستن و هنگام نشستن و برخاستن و آویزان بودن پا درد بیشتر هستش…علت این درد چه چیزی می تواند باشد…حقیقت به علت وجود این ویروس منحوس کرونا ترجیح دادیم فعلا به بیمارستان و…نبریم…ممنون میشم پاسخگو باشید

  • سلام
   علت های متعددی ممکن است مطرح باشد
   جهت توضیح بیشتر از مشاوره رایگان دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک استفاده کنید

 4. سلام ببخشید من ۳ سال است که در ماه رمضان ساق پام شدید درد میکنه علائم چه میتواند باشد بیشتر هم پای چپ

  • سلام
   اگر فقط در هنگام روزه داری است میتواند بعلت ضعف باشد
   آزمایش کم خونی و تیرویید و کلسیم و ویتامین د۳ بدهید

  • باسلام خسته نباشید من یک دوره یک هفته فشورده برنامه دو داشتم با گرم کردن کم وقبل از ان هیچ سابقه دویی نداشتم این یک هفته باعث شد کنار دو ساق پای من البته سمت چپ بیشتر درد شدید بگیرد پیش دکتر ارتوپد رفتم عکس پا هم گرفتم گفت استخوان مشکلی ندارد تعدادی داروی تقویتی و شل کننده عضات نوشت الان به چهار ماه استراحت شروع به پیاده روی و دوی نرم کردم دوباره کنار ساق من درد گرفت لطفا منو راهنمایی کنید علت چیه فقط یه نقطه خاص همیشه درد میگیره و فقط هم هنگام دو زدن انگار که درد کنار لبه استخوان ساق است جلو ساق نیست

 5. سلام .من زیر شکم سمت چپم که درد میگیره ماهیچه های پای سمت چپم از بالا تا پایین درد میگیره در واقع درد میزنه به پای چپم

 6. سلام خدا قوت
  من حدود دو هفته س که بعد از حدود ۱۰۰ متر راه رفتن اول پشت زانوی راستم احساس گرفتگی و درد می کردم و حالا همینجور تا پشت ساق پام ادامه پیدا میکنه جوری که فقط باید بشینم
  دوباره بعد از ۵دقیقه نشستن پام عادی میشه و انگار هیچ مشکلی ندارم
  حالا هم دارم کم کم حس میکنم تو پای چپم همینطور شده

 7. سلام وقت بخیر
  من ۴۲ س المه مدتی هست احساس درد در ساق پای راست دارم گاعی احساس میکنم سایر استخوانهم و مفاصل هم درد خفیف داره لطفا راهنمایی کنید
  البته یکی از رگهای قلبم کمی گرفتگی داره که تحت درمان پزشک قلبم
  متشکرم

  • سلام
   جهت بررسی بیشتر به متخصص داخلی مراجعه شود

 8. سلام . من ۲۶سالمه بیشتر اوقات درد ساق پا دارم بویژه بالای مچ و نرسیده به گوشت ساق پا . اصلا نمیتونم بخوابم پرکاری تیرویید و صرع دارم نمیدونم علت درد پاهام چیه گاهی وقتا بی قراری پا هم پیدا میکنم ممنون میشم اگه کمکم کنید
  با تشکر

  • سلام
   آزمایش کم خونی و کمبود کلسیم و ویتامین د۳ انجام شود
   هورمون تیرویید باید در رنج نرمال تنظیم شود

 9. سلام. مادرم ۵۷ سالشه. و دوبار ساق پاش به صورت ناگهانی درد گرفته. سابقه پادرد داره ولی به این شکل نه.
  خودش میگه استخوان پام تیر میکشه و در حالت خوابیده هم دردش شدیدتر میشه. ممنون میشم اگر جواب بدید. تو این شرایط کرونا دکتر رفتن سخته.

 10. سلام من هر صبح درد شدید پاشنه پا دارم و اخیرا زانوی راستم هم بسیار درد می کند MRI کمر هم گرفتم و دکتر گفت چیز خاصی نیست پس علت چه می تواند باشد؟

  • سلام
   برای معاینه به متخصص ارتوپد مراجعه کنید

 11. با عرض سلام من امروز از خواب بیدار شدم و درد شدیدی پشت مچ پای راستم احساس میکنم در حدی که به سختی راه میرم و هیچ فعالیت خاصی نداشتم که به خاطر اون باشه و شب قبل هیچ‌دردی نداشتم و چون سیگار میکشم نگران لخته شدن خون هستم در ضمن ۳۱ سالم هست ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.

 12. سلام.مقاله مفیدی بود.سوال دارم، من 36ساله هستم و با قد172 و وزن 70 – قسمت زیر زانو تا مچ پا وقتی در معرض باد یا هوای خنک قرار میگیرد دردشدید ایجاد میشود و با گرم کردن به مرور از بین می رود.تیروئید وسابقه بیماری خاصی ندارم فقطگاه گاهی در قسمت کمک به علت اینکه کارمندم و پشت میز زیاد می شینم درد دارم که با استراحت از بین می رود

  • سلام
   دوست عزبز
   اگر هر دو ساق پا درد میگیرد آزمایش کلسیم و منیزیوم و ویتامین د۳ بدهید
   اگر فقط یک پا است ویزیت شوید

 13. سلام گاهی نقطه ایی مشخص از ساق پای راست ورم ریزی کرده و درد شدیدی دارد بطوریکه اگر در خواب باشم از خواب بیدار می شوم لطفا علت را بیان کنید

 14. سلام خسته نباشید من ۲۷ سالمه قدم ۱۶۵ و وزنم ۵۸ هستش و ۲سالی هست که مرتب ورزش بدنسازی رو دنبال میکنم. من چه زمانی که اصلا ورزش نمیکردم چه الانی که مرتب ورزش میکنم در زمان هایی که استرس و یا هیجان پیدا میکنم ویا عصبی میشم ویا حتی روز هایی که نسبت به روزهای عادی کار بیشتر میکنم ” نه کار سنگین ” دچار درد شدید در ساق پام میشوم میخواستم بدونم این درد عادیه؟ آیا نیازه به پزشک مراجعه کنم؟

  • سلام
   آزمایش تیرویید و کلسیم و ویتامین د۳ و کم خونی بدهید
   اگر فقط یک پا درد میگیرد معاینه و عکس رادیولوژی هم انجام شود

 15. سلام، سعید هستم وقت بخیر
  چند روز پیش از ارتفاع یک متری سقوط کردم و عضله پشت ساق پام با گوشه جدول برخورد کرد و درد شدیدی گرفت
  بعد از چند روز حالا درحالت عادی درد نداره اما وقتی عضله رو سفت میکنم یا زمان دو زانو نشستن شدیدا درد میگیره
  تو حالت ایستاده و حتی موقع خواب این درد بروز میکنه و از خواب بیدار میشم و تا انگشتان پا هم ادامه داره
  مشکل رو چطور میتونم برطرف کنم
  متشکرم

 16. سلام من سه ماه پیش زانوم ضربه دید و بعد از عکس برداری و mri گفتن مشکل خاصی نیست ‌. ولی هنوزم گاهی زانو درد دارم و به تازگی پشت ساق پام احساس ضعف و بی حسی و در انگشتام احساس سرما میکنم . میتونه مربوط به زانوم باشه ؟

 17. سلام. من ۳۲ سالمه. ۱۷۱ قد و ۶۳ وزنمه. چند وقتیه که با ورزش و حتی پیاده روی ساق پام درد میگیره و احساس ضعف میکنم. اگه درحال انجام حرکات ورزشی باشم تعادلمو از دست میدم. ممنون میشم راهنماییم کنید.در ضمن دیسک تو مهره پنجم کمری دارم که خیلی خفیفه

  • سلام
   دوست عزیز
   با توجه به از دست دادن تعادل لازم است معاینه انجام شود
   گاهی درد دیسک حتی اگر خفیف باشد میتواند به ساق پا منتقل شود
   به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید

 18. سلام دكتر من هنگام نشسن درد در پاي راستم بيشتر ميشود انگار حالت گرفتگي شديد بمن دست ميده ولي وقتي دراز ميكنم هيچ دردي ندارم.سن من 43ووزن 81كيكوگرم هستم

 19. سلام بهرام هستم ٣٧ساله حدودا دوسال هست که در وسط استخوان از کمر ولگن تا زانو احساس میکنم که بیشتر اوقات احساس سوزش و سوزن سوزنی شدن در قسمت کف پا و ساق میکنم بعضی وقت ها آنقدر شدید میشه که مجبور هستم مسکن مصرف کنم البته بیشتر توی هوای سرد سراغم می آمد و یه مدت شروع کردم به مصرف سیر و کاملا خوب شد ولی دوباره شروع شده وخیلی اذیت می‌کنه لطفاً راهنمایی کنید

  • سلام
   دوست عزیزم
   علایم شما با توجه به سابقه ۲ ساله نیاز به معاینه و عکس از مهره های کمر دارد
   درد کمری که به پاها تیر میکشد و حالت سوزن سوزن شدن دارد میتواند مطرح کننده دیسک باشد

  • سلام مادر من ۴۹ ساله هستند،ایشون از قبل زانو درد داشته اند مدتی هست که استخوان ساق پا هم درگیر شده و به پشت پا هم میرسه دردشون بحالت سیخ سیخ شدنه،وزن ایشون حدودا ۹۰ کیلو

 20. سلام ،خسته نباشید
  ۴۲ سالمه ،اضافه وزن دارم ،اکثر اوقات درد ساق پا دارم ، مدتی هست برای کاهش وزن شروع به پیاده روی کردم ،اما درد ساق پا و کف پای شدیدی دارم ،تا حدی که از درد خوابم نمیبره، به تازگی هم میخوام مشغول کاری بشم که باید روزی حداقل ده ساعت سرپا باشم ، به نظر شما چکار کنم ، این کار را انجام بدم ؟؟
  ممنون

 21. سلام
  بنده ۲۶سالمه درد شدید زانو و ساق پا دارم بخصوص بعد از راه رفتن و هنگام ایستادن به دکتر هم مراجعه کردم گفتن نرمی غضروف هست اما با دارو خوب نشد.درد بخاطر چی میتونه باشه

  • سلام خسته نباشید
   ببخشید من حدود دوساله که ورزش میکنم
   ولی موقع انجام حرکات پرشی مثل پرواته و طناب ساق پام به شدت درد میگیره که درد مربوط به استخوانه و تا چندین روز این درد خوب نمیشه
   به دکترمراجعه کردم وباتوجه به عکسی که تهیه کردم گفتن که استخوان های خیلی ضعیفی دارم و به هیچ وجه نباید ورزش کنم برای درمانش چکاری میتونم انجام بدم؟

 22. سلام من ۳۵ سالمه و۱۶۰قدو۵۸کیلو وزن.نزدیک ب یکساله ک درد شدیدی از ناحیه زانو تا ساق پا دارم فقط موقع خواب یا زمانی ک پاهامو دراز میکنم شدید میشه ودرحالت راه رفتن وایستاده دردی ندارم ب حدی ک این درد از خواب بیدارم میکنه و حس ضعف خیلی بدی همراه بادرد غیر قابل تحملی پیدا میکنم.تشکر از پاسخگویی

 23. سلام خسته نباشید.
  من ۲۶سالمه چند مدتیه که درد نسبتا شدیدی در ناحیه زانو و ساق پای سمت راست دارم زمانی که راه میرم یا حالت ایستاده چند دقیقه ای دارم درد شدید میشه به دکتر مراجعه کردم گفتن نرمی غضروف دارو هم دادن اما خوب نشد.

 24. سلام من چند وقته شبها موقع خواب درد و احساس ناخوشایندی تو ناحیه ساق پا دارم احساس میکنم استخوان ساق پام متورم میشه وقتی ب استخوان ساق پا فشار میارم یا دوزانو روی زمین میشینم بهتر میشه تو نت سرچ کردم ممکنه سندرم پای بیقرار داشته باشم ؟

  • سلام
   بله ممکن است
   ولی ابتدا ازمایشاتی نظیر خون،کلسیم،فسفر،منیزیوم ،ESR,CRP بدهید
   و نتیجه را اطلاع دهید

 25. با عرض سلام و خسته نباشید
  من چند وقته درد پای شدید دارم که از کف پام شروع شد و الان رسیده تا ران پام…دردش بیشتر عضلانیس.. قد من ۱۷۱ و وزنم ۶۸ میباشد. بیماری تیرویید کم کار دارم ، از قرص های لووتیروکسین، داستینکس ، گلوکوفاژ استفاده میکنم و مدتی است از ویتامین های مختلف (D3/E/منیزیم/زینک/ب کمپلکس) نیز استفاده میکنم
  ولی همچنان پا درد هستم
  که گهگاهی بهتر میشود
  دردم به صورتی است که کشیدگی عضلات با اینکه با درد همراه هست حس خوبی بهم میده و حس میکنم یکم بهتر میشم
  مثلا توی رکوع دوست دارم بیشتر خم شم تا ماهیچه های پشت ساق پام بیشتر کش بیان.
  دوست دارم پاهام رو مشت و مال و فشار بدهم
  کف پاهام،پشت ساق پام ، پشت رون پام و جلوی رون پام درد داره
  حالت سرد بودن و گزگز نداره
  بیشتر دردش شبیه این میمونه که دست توی یخ باشه و بد حالت کرختی و بی حسی داره اما درد هم داره! (شاید هم حالت غش رفتن دارد) دقیقا نمیتونم توضیح بدم
  ولی خیلی دارم اذیت میشم
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • سلام
   ازمایش خون،تیرویید،کلسیم،فسفر،منیزیوم بدهید و نتیجه را اطلاع دهید

 26. سلام.مدتی هست که ساق هردو پام درد میکنه و گاهی هم احساس ضعف میکنم.این مشکل بخاطر ورزش کردن هست یا علت دیگه ای داره؟

  • سلام
   سن خود را ذکر نکرده اید
   اگر احساس ضعف و بی حسی و کرختی دارید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید
   در غیر اینصورت آزمایش خون و کلسیم و ویتامین د و….بدهید

 27. با سلام و خسته نباشید خانمی هستم 40 ساله از قسمت زیر زانو در قسمت ساق هر دو پا تا کف پاها احساس درد و سفت شدن ماهیچه ها و سنگینی پاها میکنم مرتب پاهام خواب میره. مثل اینکه ورزش سنگین انجام داده باشم عضلات قفل میکنه. جوری که شب خوابم نمیره از درد

 28. من حدود یک سال پیش عمل جراحی تنگی کانال نخاعی گردن انجام داد م
  علت مراجعه به پزشک هم فقط درد در ناحیه ساق پا و کف پا بود که بعد از آزمایش های فراوان و ام ار ای به این نتیجه رسیدن که تنگی کانال نخاعی گردن دارم که تا حدی بود که خیلی از دکترهای جراح از انجام جراحی من باز زدند و انجام ندادن وگغتن که نخاع من نود در صد قطع شده
  ولی بعد از عمل جراحی هیچ فرقی در حالت درد و بی حسی و گزگز پاهام ایجاد نشد در ضمن من از ناحیه ساق دست نیز همچین مشکلی رو داشتم که الان بهبود پیدا کرده
  ولی در ساق پاها و کف پاهام هیچ تغییر ی انجام نشده
  ممنون میشم کمکم کنید خودم هم از نظر مالی زیاد در وضعیت خوبی نیستم
  ممنون از شما

 29. عالی

 30. سلام من۲۴سالمه،مدتی میشه پای راستم دقیقا ماهیچهاَش ورگ وریشه هاشو انگاریکی میکشه طوری که باباندواینا محکم میبندم تاارام بشه بعضی موقعها انقدبامشت میزنم بی حس شه بیشتروقتهااززانوبه پایین بعضی موقعها میزنش تو رانم تاپاینن رگهاش درد میکنه طوری که پاهام همیشه کش میدم تاارام شه..دلیلش چیه؟ممنون

  • سلام
   باید معاینه شوید
   درد با این شدت نیاز به معاینه از نظر دیسک و ….دارد.به متخصص ارتوپد مراجعه کنید

   • سلام من ۳۴سالمه بچه دومم به دنیا اومده ۶ماهه شیر میدم .چند وقتیس دوتا ساق پاهام گاهی ران هاضعف شدیدی دارن و کبودی هایی هم گاهی میبینم روی پاهام ..خیلی نگرانم کرده .در ضمن مشکل کمر درد هم دارم

    • سلام
     دوست عزیز باید معاینه شوید تا عللی همچون دیسک کمر که میتواند درد تیر کشنده به پا بدهد بررسی شود
     همچنین آزمایش کم خونی و تست انعقادی و کلسیم و ویتامین د۳ انجام شود

دیدگاه بسته شده اند

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر