بهترین ماسک تنفسی برای آلودگی هوا چه ویژگی‌هایی دارد؟

 • 1398-09-12
 • ۷۸۵۴ بازدید
 • 3
بهترین ماسک تنفسی برای آلودگی هوا

آلودگی هوا می‌تواند ضررهای جبران‌ناپذیر بسیاری بر سلامت ما داشته باشد. این روزها آلودگی هوا یکی از معضلات اصلی در بسیاری از شهرهای بزرگ و صنعتی کشورمان است. بنابراین در وهله‌ی اول باید سعی کنیم از سلامتی خود مراقبت کنیم. در این مقاله سعی کرده‌ایم انواع ماسک‌های تنفسی را معرفی کرده تا در نهایت بتوانیم بهترین ماسک تنفسی برای آلودگی هوا را انتخاب کنیم.

ذرات معلق، عامل اصلی آلودگی هوا

در حال حاضر ذرات معلق از مهم‌ترین آلاینده‌های شهرهای بزرگ هستند. این ذرات معلق به حدی ریز هستند که با چشم قابل دیدن نیستند و اغلب اندازه‌ای کمتر از 2.5 میکرون دارند. بنابراین برای انتخاب ماسک تنفسی باید توجه داشته باشیم که قابلیت فیلتر کردن این ذرات را نیز داشته باشد.

انواع ماسک‌های تنفسی

ماسک‌های تنفسی انواع مختلفی دارند. مثلا این را باید بدانید که ماسک‌های کاغذی یا به اصطلاح ماسک‌های جراحی یکبار مصرف نمی ‌توانند در برابر آلودگی هوا موثر واقع شوند. این ماسک‌ها تنها می‌توانند مانع ورود یک سری از ویروس‌ها و باکتری‌ها شود. در صورتی که بیشتر افراد هنگام آلودگی هوا از این ماسک‌های تنفسی استفاده می‌کنند.

براساس تحقیقات انجام شده، ماسک‌هایی که از ترکیبات سنتزی و طبیعی ساخته شده باشند می‌توانند مانع خوبی برای ورود آلاینده‌ها باشند. نانو فیبرهای چندلایه می‌توانند تا 80 درصد از ورود ‌آلاینده‌ها جلوگیری کنند.

برای جلوگیری از ورود گرد و غبار می‌توان از ماسک‌های تنفسی که دارای فیلتر کربن هستند، استفاده کرد. فیلترهای کربن باعث می‌شوند که تا 98 درصد ذرات گرد و غبار وارد ریه نشود. مسئله‌ی اساسی و مهم دیگری که باید به آن توجه داشت این است که ماسک‌های ضد گرد و غبار باید به درستی روی صورت افراد فیکس شود تا بتواند تاثیر مطلوب خود را بگذارد.

انواع ماسک‌های ضد آلودگی

انواع ماسک‌های ضد آلودگی هوا اغلب با حروف اختصاری مختص به خود طبقه بندی می‌شوند. هر کدام از این ماسک‌های تنفسی دارای فیلتر متفاوت و مشخص هستند. براساس استاندارد آمریکایی، ماسک‌های ضد آلودگی با حروف اختصاری N، R و P دسته بندی می‌شوند.

حرف P بر روی ماسک ضد آلودگی به این معناست که این ماسک تنفسی می‌تواند بیش از هشت ساعت در برابر ذراتی که پایه روغن و نفت دارند، مقاوم باشد. بنابراین اگر به دنبال ماسکی هستید که بتواند سلامت شما را بیشتر تضمین کند به دنبال ماسک تنفسی با علامت اختصاری P باشید.

به طور مثال، در شهر تهران که آلودگی هوا ناشی از سوختن مواد نفتی نظیر بنزین و گازوئیل است، استفاده از ماسک P95 توصیه می‌شود. این ماسک‌های تنفسی دارای یک لایه کربن فعال هستن که باعث جذب مواد شیمیایی موجود در هوا می‌شوند. بنابراین می‌توانند گزینه‌ی خوبی برای استفاده در کلان‌شهرها باشند.

حرف اختصاری R نشان می‌دهد که ماسک ضد آلودگی حداکثر تا 8 ساعت در برابر ذرات حاوی روغن مقاوم است و می‌توان در محیط‌های صنعتی و آلوده از آن‌ها بهره برد.

دیگر حرف اختصاری N است. این علامت به این معناست که ماسک تنفسی مذکور دربرابر آلاینده‌های برپایه‌ی روغن و نفت مقاوم نیستند و تنها باعث پیشگیری از یک سری عوامل بیماری‌زا می‌شود.

انواع ماسک تنفسی

ماسک‌های تنفسی سوپاپ دار

ماسک‌های سوپاپ دار نیز دیگر ماسک‌هایی هستند که برای استفاده در روزهای آلودگی هوا مناسبند. این ماسک‌های تنفسی دارای سوپاپ بازدمی یک طرفه هستند و تنها هوای بازدم را خارج می کنند و مانع ورود آلاینده‌ها به داخل ریه می‌شوند. این ماسک‌ها با توجه به فیلترهای مناسبی که دارند می‌توانند گزینه‌ی خوبی برای شهروندان شهرهای آلوده باشد.

آیا ماسک‌های ضد آلودگی می‌توانند صد‌در‌صد موثر باشند؟

این را در نظر داشته باشید که شما هر چقدر هم در خرید ماسک‌های تنفسی وسواس به خرج دهید و بهترین ماسک‌های فیلتردار را هم خریداری کنید، باز هم نباید انتظار معجزه داشته باشید.

ماسک‌های تنفسی فیلتردار تنها باعث می‌شوند که افراد کمتر در معرض این آلاینده‌ها قرار گیرند و نمی‎‌توانند کاملا خطراتی که آلودگی هوا بر انسان می‌گذارند را خنثی کنند.

اثرات مخرب آلودگی هوا بر بدن انسان

تحقیقات حاکی از آن است که آلودگی‌ می‌تواند تاثیرات زیان باری بر بدن انسان بر جای بگذارد. افرادی که در شهرهای آلوده زندگی می‌کنند بیشتر در معرض بیماری‌های ریوی هستند.

قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا می‌تواند اثرات جبران‌ناپذیری بر سیستم تنفسی، قلب و مغز داشته باشد. تنها راه مقابله، استفاده از بهترین ماسک‌های ضد آلودگی هوا است تا از این طریق بتوان حداقل کمی از شدت آسیب‌های مخرب آلودگی هوا کاست.

بنابراین در مواقع آلودگی هوا و در شرایطی که آلودگی به مرز هشدار می‌رسد، با مشاهده علائمی نظیر تنگی نفس و سرفه‌ی شدید بهتر است در مرحله‌ی اول برای معاینه به متخصص داخلی مراجعه نمایید تا در صورت تشخیص بیماری بتوانید نسبت به درمان به موقع آن اقدام کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «بهترین ماسک تنفسی برای آلودگی هوا چه ویژگی‌هایی دارد؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

3 دیدگاه در حال حاضر

 1. با سلام و خسته نباشید، فرهادی هستم از شرکت لاستیک خوزستان، آیا ماسک های با حرف اختصاری p سوپاپ دار هستند و برای کارگران صنعت تایر و تیوب سازی مناسب هستند. اگر مناسب نیستند چه ماسکی برای این صنعت مناسب می باشد.

  • سلام دوست عزیز،
   استفاده از ماسک تنفسی نانو الیاف برای جلوگیری از ورود آلاینده‌ها به داخل ریه، برای شغل شما بهترین گزینه است.

 2. این مقاله توی این آب و هوا لازم بود. مرسی از تیم فوق العاده نگارش

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر