پژوهش‌هایی در مورد جلوگیری از پوکی استخوان در زنان

  • 1398-04-23
  • ۶۳۰ بازدید
  • 0

برخی از مواد شیمیایی رایج، ممکن است با پوکی استخوان در زنان ارتباط داشته باشند. تریکلوسان ماده شیمیایی است که در هزاران فرآورده از صابون و مواد آرایشی گرفته تا خمیردندان و اقلام رایج خانگی یافت می‌شود.

در حال حاضر استفاده از این ماده در دستگاه‌های ضدعفونی‌کننده دست و شوینده‌های بدن ممنوع شده است.

هنوز به طور کامل مشخص نشده است که چرا تریکلوسان ممکن است سلامت استخوان در زنان را تحت تاثیر قرار دهد، اما مطالعاتی در اینباره صورت گرفته که در زیر به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

۱. بر اساس یک مطالعه جدید که در مجله clinical endocrinology and metabolism صورت گرفته است؛ تریکلوسان یک ماده شیمیایی تخریب‌کننده غدد درون‌ریز است که به عنوان یک عامل ضد باکتری در محصولاتی مانند صابون و خمیر دندان استفاده می‌شود. اداره غذا و داروی آمریکا (FDA) استفاده از آن را در شوینده‌های بدن و صابون ممنوع کرده است.

بسیاری از مطالعه‌ها به ارتباط بین مواد شیمیایی که می‌توانند سبب نارسایی سیستم آندوکرین و پوکی استخوان شوند، پرداخته‌اند ولی تاکنون مطالعه‌ای در مورد تریکلوسان انجام نشده است.

۲. Yingjun li عضو هیئت علمی دانشکده بهداشت عمومی  Hangzhou ادعا می‌کند تیمش در بررسی ملی بهداشت  و تغذیه ۱۸۴۸ زن را مورد بررسی قرار داده و به این نتیجه رسیده‌اند که زنانی که سطوح بالاتری تریکلوسان در ادرار خود دارند احتمال اینکه مسائل مربوط به استخوان را داشته باشند در آنها بیشتر است.

Li اشاره کرد که تحقیقاتش مقدماتی است. او همچنین به این نکته اشاره کرده است که از یک طرح مقطعی استفاده کرده که برای ایجاد رابطه علت و معلول مناسب نبوده و در واقع با تحقیقات آنها نمی‌توان گفت قرار گرفتن در معرض تریکلوسان  باعث پوکی استخوان می‌شود.

او به این موضوع اشاره کرده است که قصد دارد در مورد این ارتباط مطالعه کند.

محققان متوجه شده‌اند که به طور قابل ملاحظه‌ای شیوع استئوپروزیس در اینترتروکانتر (قسمتی از استخوان ران) بیشتر است.

Li در اینباره می‌گوید: این حقیقت وجود دارد که حداکثر کاهش تراکم استخوان در اینترتروکانتر رخ داده است. در واقع قرار گرفتن در معرض تریکلوسان تأثیر بیشتری بر اینترتروکانتر نسبت به سایر مناطق در استخوان ران می‌گذارد با این حال هیچ مطالعه‌ای که از فرضیه ما حمایت کند در حال حاضر یافت نشده است.

چگونه تریکلوسان باعث ضعیف شدن استخوان می‌شود؟

هنوز مشخص نیست که چگونه تریکلوسان می‌تواند سبب پوکی استخوان شود.

۳. دکتر کریستوفیدیس آندوکرینولوژیست از نیویورک معتقد است که تریکلوسان با خروج کلسیم از بدن سبب پوکی استخوان می‌شود. وی معتقد است که موارد متعددی از ترکیبات شیمیایی وجود دارد که کلسیم را در کلیه یا سیستم گوارش انباشته می‌کنند.

۴. Andrea c.Gore استاد ورئیس فارماکولوژی و سم‌شناسی در دانشگاه تگزاس می‌گوید: تحقیقی در مورد تریکلوسان نشان می‌دهد این ماده از طریق چندین مکانیسم مانند گیرنده‌های هورمونی یا آنزیمی که در متابولیسم چربی نقش دارد عمل می‌کند و برای اینکه مشخص شود مکانیسم غالب کدام است به تحقیقات بیشتری نیاز است. Gore همچنین اظهار می‌کند که در مورد مواد شیمیایی تخریب‌کننده ساختار آندوکرینولوژی و تاثیر آنها بر سلامت استخوان اطلاعات اندکی وجود دارد.

او بیان می‌کند که پوکی استخوان یک اختلال پیچیده است که فاکتورهای متعددی در ایجاد آن دخیل هستند و یک نمونه از آنها مواد شیمیایی مخرب سیستم آندوکرین است. او می‌گوید افزایش مواجه انسان‌ها با این مواد در نیم قرن گذشته با افزایش بیماری‌های غدد درون‌ریز نظیر چاقی و دیابت نوع ۲ همراه بوده است. در حال حاضر احتمال دچار شدن به پوکی استخوان نیز مشابه آنها است.

ولی هم‌اکنون هیچ راهی وجود ندارد که بدانیم زنانی که مقدار بیشتری تریکلوسان  در ادرارشان وجود دارد در معرض خطر بالاتری برای پوکی استخوان هستند و برای صحت این موضوع نیاز به تحقیقات بیشتری است.

کریستوفیدیس می‌گوید: هیچ دلیل منطقی و خوبی برای استفاده از تریکلوسان وجود ندارد و هیچ مزیتی نسبت به روش‌های سنتی برای پاک کردن و تمیز کردن ندارد. او خاطرنشان کرد تریکلوسان در برخی محصولات مانند برخی خمیر دندان‌های موجود در بازار یافت می‌شود.

۵. رولف هالدن استاد و مدرس دانشگاه ایالتی آریزونا در مرکز تحقیقاتی محیط زیست که در مورد مواد شیمیایی مطالعه کرده است می‌گوید: طبق مطالعات باید احتیاط را در مورد مصرف تریکلوسان رعایت کرد. باید استفاده از خمیر دندان حاوی تریکلوسان، پارچه، وسایل آشپزخانه، لوازم اداری و مدرسه، فرش، کارگاه‌ها و … که در آنها مواد شیمیایی استفاده شده است، محدود شوند.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

  • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «پژوهش‌هایی در مورد جلوگیری از پوکی استخوان در زنان»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر