عوارض و مشکلات احتمالی بعد از جراحی تعویض مفصل ران

  • 1398-10-16
  • 0
عوارض و مشکلات احتمالی بعد از جراحی تعویض مفصل ران

درصد رخ دادن عوارض جانبی ناشی از عمل جراحی تعویض مفصل ران بسیار پایین است. عوارض جانبی جدی مانند عفونت در کم‌تر از ۲ درصد بیماران رخ می‌دهد. مشکلات جدی‌تر همچون حمله قلبی و سکته بسیار کم رخ می‌دهد. با این همه بیماری‌های مزمن ممکن است احتمال بروز عوارض جانبی عمل جراحی تعویض مفصل ران را افزایش دهند. با این همه اگر این عوارض جانبی رخ دهند ممکن است روند ریکاوری کامل را کندتر کند.

عوارض و مشکلات احتمالی بعد از جراحی تعویض مفصل ران 

عفونت

احتمال بروز عفونت در محل جراحی و یا در اطراف پروتز کار گذاری شده وجود دارد. این مشکل زمانی که فرد در بیمارستان است و یا حتی زمانی که به خانه مراجعه می‌کند بروز پیدا می‌کند. عفونت حتی ممکن است چندین سال بعد ایجاد شود.

عوارض و مشکلات احتمالی بعد از جراحی تعویض مفصل ران

عفونت‌های جزئی اطراف زخم به راحتی با آنتی بیوتیک درمان خواهند شد. اما عفونت‌های عمقی که در اطراف پروتز کار گذاری شده ایجاد می‌شوند تنها با جراحی و خارج کردن پروتز برطرف خواهند شد. هر عفونتی در بدن امکان انتشار به اطراف مفصل ران جدید را خواهد داشت.

 

لخته‌های خون 

یکی از شایع‌ترین عوارض جانبی عمل جراحی تعویض مفصل ران ، ایجاد لخته های خونی در سیاهرگ‌های پا و لگن است. اگر این لخته‌های خون به کمک جریان خون به سمت ریه‌ها حرکت کنند ممکن است زندگی فرد به خطر بیفتد. به همین منظور پزشک جراح اقدامات پیشگیرانه انجام خواهد داد و برای بیمار داروهای رقیق کننده‌ی خون تجویز خواهد کرد. علاوه بر این داروها پزشک توصیه می‌کند تا بیمار جوراب‌های مخصوص واریس به پا کرده و برخی ورزش‌های مخصوص پا را انجام دهد.

 

لخته‌های خونی ممکن است در یکی از سیاهرگ‌های عمقی بدن در قسمت ران، زانو یا لگن تشکیل شوند.

لخته‌های خونی ممکن است در یکی از سیاهرگ‌های عمقی بدن در قسمت ران، زانو یا لگن تشکیل شوند.

 

 

نامساوی شدن طول پاها

گاهی بعد از انجام عمل جراحی تعویض مفصل ران یکی از پاها ممکن از آن دیگری بلندتر و یا کوتاه‌تر باشد. پزشک جراح همه‌ی تلاش خود را می‌کند که طول پاها مساوی باشد، ولی گاهی لازم است برای افزایش ثبات و مکانیک زیستی مفصل ران کمی پا کوتاه‌تر یا بلندتر از حد معمول باشد. در این موارد به بیمار توصیه می‌شود از کفش‌های مخصوص دارای کفی بالاتر از حد معمول استفاده شود.

در رفتگی 

در چند ماه اول بعد از جراحی تعویض مفصل ران که بافت در حال بهبود است، امکان دررفتگی مفصل تعویضی وجود دارد. اگر قسمت کروی از حفره جدا شده باشد، جا انداختن استخوان به صورت بسته (closed reduction) مشکل را برطرف می‌کند و دیگر نیازی به جراحی باز وجود ندارد. ولی بعد از آن اگر بازهم در رفتگی رخ دهد باید جراحی انجام شود.

 

دررفتگی پروتز مفصل ران 

دررفتگی پروتز مفصل ران

 

 

شل شدن پروتز

با گذشت زمان و به دلیل انجام فعالیت‌های روزانه مفصل تعویض شده ممکن است شل شده و از جای خود حرکت کند. این عارضه حتی ممکن از بر اثر پوکی استخوان رخ دهد. اگر شل شدن مفصل دردناک باشد، گاهی نیاز به جراحی دوم وجود خواهد داشت.

 

دیگر عوارض جانبی

آسیب رگ‌های خونی و رشته‌های عصبی، خونریزی، شکستگی و سفتی عضله از دیگر مشکلات بعد از عمل جراحی هستند. برخی از بیماران از درد شدید بعد از جایگزینی مفصل تازه هم شکایت دارند.

 

 

مفصل ران جدید تا چه حد متفاوت است؟

شما ممکن است در پوست اطراف محل جراحی گاهی احساس بی‌حسی داشته باشید. گاهی به خصوص زمانی که بیش از حد خم می‌شوید هم احتمال دارد که احساس سختی و گرفتی در عضلات را داشته باشید. این عارضه‌ها معمولاً به مرور زمان کم‌ و کم‌تر خواهند شد و بسیاری از بیماران معتقدند که این عوارض در مقایسه با درد و محدودیت حرکتی که پیش از عمل تجربه کرده‌اند، چندان موضوع قابل توجهی نیست. 

عوارض و مشکلات احتمالی بعد از جراحی تعویض مفصل ران

در فرودگاه‌ها یا مراکز خرید غالباً دستگاه‌هایی برای تشخیص فلزات و بارکد محصولات وجود دارد، مفصل ران جدید به دلیل اینکه از فلز ساخته شده، این دستگاه‌ها را فعال می‌کند. اگر زنگ این دستگاه‌ها در هنگام عبور شما از میان آن‌ها به صدا درآمد، لازم است که به مامور حراست مجموعه اطلاع دهید که عمل جراحی تعویض مفصل ران داشته‌اید. می‌توانید از پزشک جراح خود بخواهید که برای شما تاییدیه‌ی انجام عمل جراحی مفصل ران را تنظیم کرده تا همیشه به همراه داشته باشید. 

 

منبع:

orthoinfo.aaos.org

 

 

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

  • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «عوارض و مشکلات احتمالی بعد از جراحی تعویض مفصل ران»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر