مجله پزشکی دکتر دکتر

بعد از 40 سالگی به چه نکاتی در مورد سلامتی باید بیش‌تر توجه کرد؟

20 آبان 1398

1

دانستنی‌‌های سلامت و پزشکی
بعد از 40 سالگی به چه نکاتی در مورد سلامتی باید بیش‌تر توجه کرد؟

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

برنامه‌ی روتین زندگی بسیار فشرده، داشتن مشغله‌ی کاری زیاد، رسیدگی و مراقبت از سلامتی به صورت نامنظم و داشتن عادت‌های ناسالم منجر به بروز مشکلاتی در افراد از سن ۴۰ سالگی به بعد خواهد شد. در این مقاله به صورت خلاصه به این بیماری‌ها و مشکلات که سلامت افراد ۴۰ سال به بالا را تحت تاثیر قرار خواهد داد می‌پردازیم.

در مقاله «بعد از 40 سالگی به چه نکاتی در مورد سلامتی باید بیش‌تر توجه کرد؟» می‌خوانیم:


ضرب المثلی وجود دارد که می‌گوید: زندگی در ۴۰ سالگی آغاز می‌شود. با این همه این سن زمانی است که بدن فرد خسته شده و بیماری‌های مختلف اولین نشانه‌های خود را نشان می‌دهند. در حقیقت داشتن برنامه‌ی روتین زندگی شلوغ و نامنظم، رسیدگی نکردن به سلامت شخصی و داشتن عادت‌های ناسالم به آهستگی باعث بروز مشکلاتی همچون دیابت (diabetes)٬ بیماری‌های قلبی (heart disease) و فشار خون بالا (hypertension) در افراد خواهد شد.

دکتر رامادا سیرکانتیاه نادیگ (Dr Ramananda Srikantiah Nadig) سرپرست بخش بالینی یکی از مراکز درمانی هند معتقد است:

در سن ۴۰ سالگی داشتن برنامه‌ی منظم برای چک کردن فاکتورهای سلامتی و داشتن یک سبک زندگی فعال و سالم بسیار حائز اهمیت است.

قرار دادن چک آپ سالیانه‌ی قلب به عنوان یک روش پیشگیرانه بسیار مهم است و باید از دهه‌ی ۳۰ زندگی فرد در برنامه‌ی سلامتی او قرار داشته باشد. با این همه این چک آپ های سالیانه در دهه‌ی بعدی زندگی افراد اهمیت بیش‌تری پیدا می‌کنند و تضمین کننده‌ی سلامت افراد ۴۰ سال به بالا خواهد بود.

بعد از 40 سالگی به چه نکاتی در مورد سلامتی باید بیش‌ترتوجه کرد؟

 بررسی عوامل و پارامترهای بسیار معمولی در سلامت افراد ۴۰ سال به بالا نقش تعیین کننده‌ای ایفا می‌کنند. این پارامترهای ساده اما اگر بررسی نشوند و تغییرات آن‌ها بررسی نشود، تنها در مراحل پیشرفته نقص‌های خود را نشان خواهند داد.

بهتر است که فرد در هنگام مراجعه به پزشک، علاوه بر اعلام شرایط و وضعیت کلی سلامت خود، پیشینه و سابقه‌ی خانوادگی خود را هم بیان کند. این پارامترها به پزشک کمک خواهد کرد تا شرایطی که می‌توانند برای سلامت فرد خطرآفرین باشند را به خوبی شناسایی کنند. پزشک بعد از دریافت اطلاعات کافی برای درک بهتر شرایط فرد، آزمایش‌های لازم را تجویز خواهد کرد‌.

در ادامه‌ی این مقاله با برخی بیماری‌ها و مشکلات معمولی که فرد در سن ۴۰ سالگی و بالاتر با آن‌ها مواجه خواهد شد را مرور می‌کنیم:

دردهای مزمن

درد مزمن زانو در نتیجه‌ی آرتروز، کمر درد و روماتیسم ستون فقرات (spondylitis) ناشی از حالت نشستن و ایستادن نادرست در ساعات کاری، می‌توانند زندگی فرد را تا حدود زیادی مختل کنند. اگر شخص به صورت مرتب ورزش کند و یا رژیم غذایی کامل و سالمی داشته باشد، این مشکلات به آسانی قابل مدیریت خواهند بود.


استرس

نگرانی‌های شخصی، خانوادگی و مالی استرس زیادی را به فرد وارد می‌کنند و در نهایت عوارض و مشکلات بیش‌تری را برای فرد به همراه خواهند داشت.

در این مواقع شخص باید با صرف زمان کافی ذهن و جسم خود را آماده نگه دارد. به افراد توصیه می‌شود که فعالیت‌هایی همچون دوچرخه سواری، دویدن و شناکردن را در برنامه‌ی روتین زندگی خود قرار دهند‌. شخص می‌تواند به کمک تنظیم الگوی خواب و انجام حرکات یوگا و مدیتیشن  تا حد زیادی سلامت روانی خود را بازیابد.

فشار خون بالا و بالا بودن کلسترول

این دو بیماری، دو بیماری شایع در میان افراد هستند که اغلب به شکل نهفته و پنهان در بدن افراد وجود دارند و سلامت افراد ۴۰ سال به بالا را تحت شعاع قرار خواهند داد.

اگر این دو عارضه درمان نشوند در نهایت منجر به مشکلات بزرگ‌تری همچون بیماری‌های قلبی عروقی خواهند شد و در نهایت فرد را در معرض حمله‌ی قلبی و سکته قرار خواهند داد.

اگر در خانواده‌ی فرد سابقه‌ای ابتلا به بیماری‌های عروق کرونری قلب و سکته‌ی قلبی وجود داشته باشد، چک آپ منظم سالیانه و بررسی مداوم فشار خون و سطح کلسترول خون بسیار کمک کننده خواهد بود. بعد از ۴۰ سالگی توصیه می‌شود که هر ۵ سال یکبار سطح کلسترول خون اندازه گیری شود.

پوکی استخوان

حجم استخوان به آرامی در دهه‌ی چهلم زندگی فرد کاهش می‌یابد و کاهش قدرت و توان استخوانی فرد را در معرض ابتلا به پوکی استخوان (osteoporosis) قرار خواهد داد.

پوکی استخوان

با وجود اینکه پوکی استخوان بیش‌تر در زنان یائسه دیده می‌شود ولی مردانی که از کمبود مقدار کافی ویتامین D و کلسیم رنج می‌برند هم مستعد ابتلا به این بیماری هستند.  به افراد توصیه می‌شود که روزانه دست‌کم نیم ساعت در معرض تابش مستقیم خورشید قرار بگیرند.

دیابت

امروزه چاقی، استرس و عادت‌های غذایی ناسالم به معضلی بزرگ برای جوامع انسانی تبدیل شده است. دیابت نوع دو در میان افراد ۴۵ تا ۶۵ ساله بسیار رواج دارد.

برای جلوگیری از ابتلا به دیابت به افراد توصیه شده که ضمن تغییر سبک زندگی خود و مصرف غذای سالم،  میزان قند خون خود را هم بعد از سن ۴۵ سالگی هر ۳ سال یکبار اندازه‌گیری کنند.

این آزمایش به پزشک کمک می‌کند تا در معرض خطر بودن احتمالی افراد را به خوبی و دقت بررسی کرده و در نهایت سلامت افراد ۴۰ سال به بالا را تضمین کند.

منبع: 

hindustantimes

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «بعد از 40 سالگی به چه نکاتی در مورد سلامتی باید بیش‌تر توجه کرد؟»

یک پاسخ به “بعد از 40 سالگی به چه نکاتی در مورد سلامتی باید بیش‌تر توجه کرد؟”

  1. سید محمد مصطفوی گفت:

    عالی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام خیر موردی نیست مایعات زیاد بخورین و cbc رو ۳ هفته دیگه تکرار کنید...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام موردی نداره با پزشک‌ محل واکسیناسیون مشورت کنبد تا اگه لازم و سنتو...

معصومه:

سلام من آزمایش cbc دادم و پلاکتم 550 و لنفوسیتم 51 هست. بقیه موارد تو رنج نرم...

معصومه:

سلام خسته نباشید من ۲۸ سالمه و آزمایش cbc دادم و پلاکتم 550 و لنفوستیم 51 هس...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام ممکن لیپوما (چربی) باشه معاینه لازمه...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام میتونه لیپوما (چربی ) باشه معاینه لازمه...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه ک...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام با توجه به شرح حال آندوسکوپی لازمه با توجه به موارد ذکر شده، بهتر ا...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص داخلی مرا...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه اکو و تست ورزش و نوار قلب انجام شده و موردی نبوده، باید به با تو...