علت درد قفسه سینه چیست و چه نشانه‌هایی دارد؟

 • 1398-08-22
 • ۳۳۴۰۴۴ بازدید
 • 1,554
علت درد قفسه سینه چیست؟

مشکلات مختلفی می‌توانند موجب درد قفسه سینه شوند. خطرناک‌ترین علل و علت درد قفسه سینه شامل مشکلات مرتبط با قلب یا ریه‌ها هستند. از آن جایی که اغلب، درد قفسه سینه نشان‌دهنده وجود یک مشکل جدی است، لازم است که سریعا کمک پزشکی دریافت شود.

درد قفسه  سینه به شکل‌های مختلفی ظاهر می‌شود و دارای طیفی از احساسات مختلف مانند احساس ضربه‌ای تیز (خنجر مانند) تا دردی مبهم است. گاهی نیز درد قفسه سینه به شکل فشردگی یا سوزش احساس می‌شود. در موارد خاصی، درد به گردن و فک نیز سرایت کرده و سپس به سوی کمر یا پایین یک یا هر دو بازو کشیده می‌شود.

علائم درد قفسه سینه

بسته به عامل آغازگر درد، درد قفسه سینه می‌تواند موجب ایجاد حس‌های مختلفی شود. اغلب، علت آن ارتباطی با قلب نداشته ولی بدون مراجعه به پزشک نمی‌توان علت را مشخص کرد.

درد قفسه سینه ناشی از مشکلات قلبی

اگرچه در اغلب بیماری‌های قلبی دردی در ناحیه قفسه سینه حس می‌شود، اما بسیاری از افرادی که دچار بیماری قلبی هستند، می‌گویند ناراحتی مبهمی را تجربه می‌کنند که لزوما به عنوان درد شناخته نمی‌شود. به طور کلی، ناراحتی قفسه سینه که با حمله قلبی یا دیگر مشکلات قلبی ارتباط دارد، ممکن است با یک یا چند مورد از نشانه‌های زیر همراه باشد:

 • احساس فشار، پر بودن، سوزش یا سفتی در ناحیه قفسه سینه
 • درد فشار آورنده یا سوزشی که به کمر، گردن، فک، شانه‌ها و یک یا هر دو بازو سرایت می‌کند.
 • دردی که بیش از چند دقیقه طول می‌کشد، با فعالیت تشدید می‌شود، می‌رود و می‌آید یا شدت آن تغییر می‌کند.
 • تنگی نفس
 • عرق سرد
 • سرگیجه یا ضعف
 • تهوع یا استفراغ

انواع دیگر درد قفسه سینه

تمایز بین درد قفسه سینه ناشی از مشکلات قلبی با دیگر انواع درد قفسه سینه دشوار است.

درد قفسه سینه که همراه با مشکلات زیر باشد، به نظر نمی‌رسد که به مشکلات قلبی ارتباطی داشته باشد:

 • احساس طعم ترش یا حس بازگشت غذا به دهان
 • مشکل بلع
 • دردی که با تغییر موقعیت بدن بهتر یا بدتر می‌شود
 • دردی که هنگام تنفس عمیق یا سرفه تشدید می‌شود
 • وجود حساسیت هنگام فشرده شدن قفسه سینه
 • دردی که ساعت‌ها و به طور پیوسته حضور دارد

علامت کلاسیک سوزش سر دل (حس دردناک و سوزشی در قسمت پشت استخوان سینه) می‌تواند مربوط به مشکلات قلبی یا معده باشد.

قلب یکی از مهمترین اعضای بدن است که مراقبت از آن بسیار مهم است. اگر علائم مشکلات قلبی دارید بهتر است که در اولین فرصت با پزشک متخصص موضوع را درمیان بگذارید. برای دریافت مشاوره از پزشک متخصص می‌توانید از طریق تماس تلفنی با پزشک اقدام کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر درد قفسه سینه ناشناخته یا جدیدی دارید یا گمان می‌کنید که دچار حمله قلبی شده‌اید، باید فورا کمک پزشکی بخواهید.

درد قفسه سینه مرتبط با قلب

مثال‌هایی از درد قفسه سینه که ناشی از مشکلات قلبی است، شامل موارد زیر می‌شود:

 • آنژین:  آنژین اصطلاحی است که برای نشان دادن درد قفسه سینه ناشی از ضعیف بودن جریان خونی که به سوی قلب می‌رود، استفاده می‌شود. این مشکل اغلب در اثر تجمع پلاک‌های ضخیم روی دیواره‌های درونی سرخرگ‌هایی که خون را به قلب می‌رسانند، رخ می‌دهد. این پلاک‌ها موجب تنگ شدن سرخرگ‌ها شده و خونرسانی به قلب را به خصوص در جریان فعالیت محدود می‌کنند.
 • دایسکشن آئورت (Aortic dissection): در این وضعیت مرگبار، سرخرگ اصلی که از قلب خارج می‌شود یعنی آئورت درگیر می‌شود. لایه‌های درونی این رگ خونی از هم جدا شده و خون بین لایه‌ها نفوذ کرده و می‌تواند موجب پارگی آئورت شود.
 • پریکاردیت (Pericarditis): این بیماری التهاب کیسه اطراف قلب است. این وضعیت معمولا موجب درد تیزی می‌شود که در هنگام نفس کشیدن یا در حالت دراز کشیدن تشدید می‌شود.

علل گوارشی درد قفسه سینه

درد قفسه سینه می‌تواند در اثر اختلالات دستگاه گوارش از جمله موارد زیر رخ دهد:

 • سوزش سر دل: این حس دردناک و سوزش‌دار در پشت استخوان سینه زمانی رخ می‌دهد که اسید معده از معده وارد مری می‌شود.
 • اختلالات بلع: اختلالات مری می‌تواند موجب دشواری بلع و حتی دردناک شدن عمل بلع شوند.
 • مشکلات کیسه صفرا یا لوزالمعده: سنگ کیسه صفرا و التهاب کیسه صفرا یا لوزالمعده می‌تواند موجب دردی در ناحیه شکم شده که به قفسه سینه سرایت می‌کند.

برای دریافت مشاوره از پزشک متخصص روی دکمه زیر کلیک کنید

درد قفسه سینه مرتبط با استخوان‌ها و عضلات

برخی از انواع دردهای قفسه سینه مربوط به استخوان‌ها و عضلاتی هستند که دیواره قفسه سینه را تشکیل می‌دهند. این موارد عبارتند از:

 • کوستوکندریت (Costochondritis): در این وضعیت، غضروف‌های قفسه سینه مخصوصا غضروفی که دنده‌ها را به استخوان سینه متصل می‌کند، ملتهب و دردناک می‌شود.
 • عضلات دردناک (Sore muscles): سندرم‌های درد مزمن مانند فیبرومیالژی (Fibromyalgia) می‌توانند باعث درد مداوم قفسه سینه شود که مرتبط با عضله است.
 • دنده‌های آسیب دیده: دنده ضربه خورده یا شکسته می‌تواند موجب درد قفسه سینه شود.

درد قفسه سینه بر اثر مشکلات ریه

بسیاری از اختلالات ریوی می‌توانند موجب درد قفسه سینه شوند مانند:

 • آمبولی ریه: این مشکل زمانی اتفاق می‌افتد که لخته خونی در یکی از سرخرگ‌های ریوی جای می‌گیرد و مانع از خون‌رسانی به بافت ریه می‌شود.
 • پلورزی (Pleurisy): اگر غشایی که ریه‌ها را می‌پوشاند، ملتهب شود، می‌تواند موجب درد قفسه سینه‌ای شود که در هنگام تنفس یا سرفه تشدید می‌شود.
 • روی هم افتادگی ریه (Collapsed lung): درد قفسه همراه با روی هم افتادگی ریه معمولا به طور ناگهانی شروع شده و تا ساعت‌ها ادامه دارد و معمولا با تنگی نفس همراه است. روی هم  افتادگی ریه زمانی رخ می‌دهد که هوا در فضای بین ریه‌ها و دنده‌ها نفوذ می‌کند.
 • فشار خون ریوی: این وضعیت زمانی رخ می‌دهد که فشار خون در سرخرگ‌هایی که خون را به ریه‌ها می‌برند، زیاد باشد. این امر موجب درد قفسه سینه می‌شود.

علل دیگر درد قفسه سینه

درد قفسه سینه می‌تواند ناشی از موارد زیر نیز باشد:

درد قفسه سینه به علت حمله پانیک یا وحشت‌زدگی

اگر فرد دارای دوره‌هایی از ترس شدید همراه با درد قفسه سینه، ضربان قلب بالا، تنفس سریع، تعریق فراوان، تنگی نفس، تهوع، سرگیجه و ترس از مردن باشد، ممکن است دچار حمله پانیک شده باشد.

زونا عاملی برای درد قفسه سینه

زونا ناشی از فعال شدن مجدد ویروس آبله مرغان است و می‌تواند موجب درد در ناحیه قفسه سینه و ظهور نواری از تاول در منطقه کمر تا نزدیکی دیواره قفسه سینه شود.

منبع:

mayoclinic

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «علت درد قفسه سینه چیست و چه نشانه‌هایی دارد؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

1,554 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام ۲۱ سالمه درد قفسه سینه دارم همراه با کمی خس خس سینه
  و وسط سینه احساس درد دارم

 2. سلام من بعد طهر خیلی عصبی شدم بعد الان سه چهار ساعت احساس سنگینی روی قفسه سینم میکنم

  • سلام ماهیت و کیفیت درد اهمیت دارد و باید دقیق شکل درد بررسی شود تا بتوان علل قلبی از اضطراب را جدا کرد
   جهت بررسی بیشتر از مشاوره تلفنی رایگان مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک استفاده کنید

 3. سلام. چند روز پیش توسط یکی از اقوام مثلا ماساژ گرفتم. با وزنی حدود ۹۰ کیلو آمد بالای پشتم و یک احساس درد شدید بر روی قفسه سینه ام بوجود آمد. رفتم دکتر که نکند دنده ها شکسته باشد . سی تی اسکن گفت نه دنده ها سالمه. ولی بعد از آن ماجرا ضعف عمومی دارم که حتی توان راه رفتن ندارم. نفسهایم کوتاه شده و موقع نفس کشیدن زیر دنده هام کمی میسوزد. مزه دهنم تلخه. اشتهام کم شده.
  راهنمایی لطفا

 4. سلام من هریکی دوماهی مرکز قفسه سینه ام یه درد چند دقیقه‌ای میکنه .باز ول می‌کنه میخام ببینم از چی می‌تونه باشه ممنون

  • سلام
   اگر احساس درد همراه با احساس فشار روی قفسه سینه و سختی نفس کشیدن است یا احساس فرو رفتن خنجر در قفسه سینه بروز می دهد یا اینکه درد با استراحت بهتر میشود مشکلات قلبی محتمل است
   در هر صورت با توجه به اهمیت درد قفسه سینه آن هم در حد چند دقیقه و به شکل دوره ای بهتر است به متخصص قلب مراجعه کنید

 5. سلام دکتر جان وقت بخیر…..27 سالمه …..هرساله تابستون حساسیت میگیرم طوریکه عطسه های زیاد و آبریزش بینی مدام دارم که با مصرف سیتریزین کنترلش میکنم…ی روز واسه حساسیتم آمپول بتامتازون LA زدم از فرداش حساسیتم واسه مدتی (دو هفته) خوب شد اما فردای تزریق امپول جناغ سینه ام درد گرفت…..به مدت 2 هفته دردشو تحمل کردم…البته دردخفیف نه دردی که باعث تنگی و مشکلاتی بشه….خلاصه فکر کردم شاید از قلبمه آزمایش خون دادم که همه چی نرمال بود حتی اکو و نوار قلب هزینه کردم که کامل عالی و خوب بود نفس عمیق هم راحت میکشم و هیچ مشکل دگ ایی ندارم……سوال من اینه که این جناغ سینه از چیه؟ آیا گاز معدست ک به جناغ سینه میرسه و باید پیگیر بشه؟ آیا درد استخونشه؟ آیا مربوط به حساسیت فصلی که دارم؟ از چیه

  البته اینم بگم که 1 هفته اخیر کاملا دردش رفت…..و ذوباره این درد خفیف امروز اومد…….الانم هست

 6. سلام . من برای ریزش مو قرص زینک خوردم .اما احساس حالت تهوع بهم دست میده . چیکار کنم‌

 7. من ۴_۵روزه دردی تو قفسه سینه حس میکنم که وقتی می خوابم به هر سمتی درد دارم..ولی تو حالت نشسته و ایستاده خیلی کمتره در واقع بیشتر شبا که میرم بخوابم یادم میاد که این درد رو دارم هیچ علائم دیگه ای هم ندارم..ممنون میشم جواب بدین

  • سلام سن شما و سابقه بیماری های قلبی و فشار خون در تشخیص مهم است
   اما با توجه به اینکه درد قفسه سینه شما با حرکت کردن و فعالیت کم و زیاد میشود میتواند گرفتگی عضلانی مطرح باشد

 8. سلام. من ۳۶ سالمه. سال گذشته اوایل بهمن سرمای بدی خوردم و طبق عارت همیشگی یه بسته آزیترومایسین خریدم خوردم. تقریبا همون موقع بود که گفتن کرونا اومده و همه ما رو از دکتر رفتن و کرونا گرفتن تو مطب دکتر ترسوندن. منم دکتر نرفتم به این امید که سرماخوردگیم خوب بشه. ولی الان ۸ ماهه احساس خفگی میکنم و ریه هام خس خس میکنه بعضی وقتا هم قفسه سینم درد میگیره. اخیرا هم دوتا بسته سفکسیم خوردم ولی فایده نداشته. الان باید چیکار کنم؟!! ریه هام داره کم کم نارسایی پیدا میکنه؟!!!!

  • سلام دوست عزیز با توجه به احساس ناراحتی در ریه ها که چند ماه است طول کشیده و بهبودی نداشته باید معاینه ریه و در صورت نیاز عکس قفسه سینه یا سی تی اسکن انجام شود

 9. با سلام
  وقتی غذا خورده ام و یا سیر شده باشم دردی مثل تیر کشیدن در قسمت چپ بدن روی سینه دارم راهنمایی بفرمایید ممنونم

  • سلام
   سن خود را ذکر کنید
   آیا این در فقط هنگام غذا خوردن ایجاد میشود ؟درد با فعالیت تشدید نمی شود؟ سابقه بیماری قلبی و فشارخون ندارید؟ احساس ترش کردن و سوزش سر دل یا آروغ زدن هم دارید؟

 10. سلام. خانمی 39ساله هستم. یکی دو ماهه که بعد از غذا خوردن دچار احساس تنگی نفس خفیف و سوزش در ناحیه قفسه سینه میشم، بعد از چند تا آروغ زدن بهتر میشم. ولی این حالت اغلب بعد از غذا خوردن اتفاق میوفته… لطفا راهنمایی کنید. ممنون

 11. سلام. خانمی 39ساله هستم. یکی دو ماهه که بعد از غذا خوردن دچار احساس تنگی نفس خفیف و سوزش در ناحیه قفسه سینه میشم، بعد از چند تا آروغ زدن بهتر میشم. ولی این حالت اغلب بعد از غذا خوردن اتفاق میوفته… لطفا راهنمایی کنید. ممنون

 12. با سلام . چند وقتی هست که به طور مداوم جناب سینه ام سنگینی می‌کنه . انگار کوفته و زخم شده . یه درد دائمی و خسته کننده . و انگار دارم روی یخ ها نفس میکشم . لطفاً راهنمایی بفرمایید .

 13. سلام من یک ماه سیگار رو ترک کردم و ۲نخ کشیدم دیروز نمیدونم ی دردی در سمت قفسه سینه دارم که جا به جا میشه از سمت راست به وسط و به سمت چپ و پایین میره .درد از چیه

  • سلام جهت معاینه به متخصص قلب و عروق مراجعه فرمایید

 14. درد درناحیه قفسه سینه احساس تنگی نفس سوزش پشت شانه حالت تهوع علاءم چی؟

 15. درود ،مم 30 ساله هستم از سال گذشته درد در وسط جناغ سینه متمایل به سمت چپ رو تجربه کردم تقریبا تو این 1 سال همیشه درد همراهم بوده ولی بعضی روزها انقدر شدیده که حتی نمیتونم تکون بخورم و وقتی عطسه یا سرفه بکنم انگار یه نفر به وسط سینه ام تیر شلیک کرده درد غیرقابل تحملیه انگار تمام استخوان هام همزمان درحال شکستن باشن. پارسال به دکتر قلب مراجعه کردم برام اکو نوشتن که دیگه به خاطر کرونا نتونستم برم

 16. سلام الان تقریبا ۴ روز هستش که احساس درد و سوزش تو عضلات اطرف قفسه سینم دارم بعضی مواقع هم تب خفیف دارم با کوچکترین فعالیت هم عرق میکنم و زود خسته میشم و ضربان قلبم بالا میره خستگی و کوفتگی رو تو عضلات پشت بازوم هم حس میکنم، در کل عضلات اطراف قفسه سینم مثل اینه که تو ورزش کردن و فشار آوردن به عضلاتم زیاده روی کردم ،خواهشا بگین چیکار کنم

 17. سلام
  وقت بخیر
  بنده حدود ۵ روزه درد نسبتا شدیدی ؛ در وسط قفسه ی سینه دارم که با لمس کردن بیشتر دردشو حس میکنم : توصیفه دردی که دارم سخته ؛ ولی مثل شکستگی استخوان میمونه ؛ ماه پیش متخصص معده تشخیص داد که التهاب مری دارم ؛ ولی این درد بد جور امونمو بریده؛ انگار یکی با چوب دنده هامو شکونده ؛ ممنون میشم راهنمایی کنید 🤚🤚🤚🤚🤚🤚

  • سلام ابتدا باید از نظر قلبی بررسی شوید لطفاً ابتدا به متخصص قلب و عروق جهت معاینه و بررسی بیشتر مراجعه فرمایید

 18. سلام وقت بخیر چند روزیه وسط قفه سینم درد میکنه و حالت سوزن سوز شدن داره و امروز از صبح یکم درد به سمت روی سینه چپ رفته که البته با نفس کشیدن و از حالت خوابیده بلند شدن درد میگیره.دردش دائمی نیست.
  و اینکه پشت همون قسمت روی شونه ها و گردن و بازوهای هر دو دستمم حالت ضعف رفتن داره.
  تو گلوم هم انگار یه چیزی گیر کرده
  دکتر رفتم پنتو پرازول و پرانول و کلردیازپوکساید دادن بهم

 19. وسط قفسه سینم درد میکنه و احساس میکنم‌غذایی ک خوردم تو دهنمه و در حالت دراز کش درد نداره ولی حالت چپ و راست درد میکنه

 20. سلام من چند روز نفق کردم کردم نمی تونم بیرون برم شکم در پهلو هام در می کنه رفتم دکتر برای این شربتو دادولی خوب نشدم اسم شربت منیزیم هیدروکساید ۸ درصد نوشته برام کمکم کنید چی کار باید کرد

 21. سلام قفسه سینم درد میکنه سردر هم دارم گلوم درد‌ می کنه سی تی اسکنه ریه هم انجام دادم گوفته ۹۰ درصد ریت سالم میشه از باشه یانه

 22. سلام‌من چند وقتی قفسه سینم در می کنه در قفسه سینم همیشگی نیست چند روز در میکن خوب میشه گلوم در وسردر هم دارم رفتم سی تی اسکن ریه انجام دادم گوفتن ۹۰ درصد ریه سالم میگن از معدته وقتی قفسه سینم در می کنه همیشه اروق میزنم سردرم بیشتر میشود به نظر شما چی کار کنم مرس از جوابتون

 23. سلام درد ناگهانی قفسه سینه دارم و حسی مثل دلهره هم دارم
  قسمت پشتی قفسه سینم هم درد دارم میشه کمک کنید؟

 24. سلام من چند وقته احساس میکنم یچی قلبم و فشار میده تپش قلب میگیرم انگار چند ساعت دویدم به نفس نفس میفتم گاهی میزنه به پشتم تا ۵..۶ساعت این مشکل باهامه مشکلم چیه یعنی؟😣

  • سلام بايد به متخصص قلب مراجعه كنيد و نوار قلب بديد تا از نظر آريتمي قلبي بررسي شويد
   البته اضطراب هم ميتونه اين تظاهرات را داشته باشد

 25. سلام.
  من در سمت راست سینه ام دردی حس میکنم و این درد سمت چپ بدن جابجا میشه . مشکل چیه

 26. سلام بنده ۴۰ سالم هست چند روزی درد قفسه سینه دارم بیشتر وسط جناغ سینه هست احساس خفگی دارم حس می کنم دو تا چیز این طرف اونطرف گلوم رو گرفته پشت کتف چپم درد میکنه درد به جلو سینم منتشر میشه دکتر قلب رفتم اکو و نوار گرفت گفت مشکلی نداری نمیدونم چه کار کنم

  • سلام
   سوزش سر دل و ترش کردن دارین؟سابقه مشکل تیروییدی چطور؟
   باید از نظر اضطراب، ریفلاکس، و مشکلات تیروییدی بررسی شوید

 27. سلام چند ساعت هست دردی رو در وسط قفسه سینم احساس میکنم مثل اینکه چیزی گیر کرده باشه.. درد خفیفی هم در حنجرم احساس میکنم.درد قفسه سینه ام هنگام بلع بیشتر میشه.
  این درد به صورت نا گهانی ایجاد شده.

 28. سلام من وقتی غذا میخورم بین ریه هام احساس درد میکن دلیلش چیه؟

 29. سلام خسته نباشید ببخشید من سه ماه هست که درد قفسه سینه دارم فشار به هردو بازو و قولنج دارم گردنم هم رگها خشک میشه سرفه و حالت تهوع هم دارم وقتی عصبانی بشم یا از چیزی هم ناراحت بشم بیشتر میشه رفتم دکتر گفت رفلکس معده داری قرص هم خوردم خوب نمیشه ببخشید راهنمایی کنید ممنون

 30. سلام ب مدت دو هفتس ک درد پشت قفسه سینه سمت چپ دارم ک اوایل دست چپمو هم درگیر کرده بود ولی وقتی استراحت میکنم این درد کاهش پیدا میکنه یا اصلا دیگ حسش نمیکنه اما موقعه فعالیت درد شدیدی دوباره سراغم میاد الانم باز شدید درد میکنه همراه با دستم و حس گرفتگی دارم رو رگای سینه سمت چپ نزدیک به زیر بغل علت چی میتونه باشه؟

  • سلام ابتدا باید به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید و از نظر قلبی بررسی شوید

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر