علت درد قفسه سینه چیست و چه نشانه‌هایی دارد؟

 • 1398-08-22
 • ۳۳۶۷۹۲ بازدید
 • 1,650
علت درد قفسه سینه چیست؟

مشکلات مختلفی می‌توانند موجب درد قفسه سینه شوند. خطرناک‌ترین علل و علت درد قفسه سینه شامل مشکلات مرتبط با قلب یا ریه‌ها هستند. از آن جایی که اغلب، درد قفسه سینه نشان‌دهنده وجود یک مشکل جدی است، لازم است که سریعا کمک پزشکی دریافت شود.

درد قفسه  سینه به شکل‌های مختلفی ظاهر می‌شود و دارای طیفی از احساسات مختلف مانند احساس ضربه‌ای تیز (خنجر مانند) تا دردی مبهم است. گاهی نیز درد قفسه سینه به شکل فشردگی یا سوزش احساس می‌شود. در موارد خاصی، درد به گردن و فک نیز سرایت کرده و سپس به سوی کمر یا پایین یک یا هر دو بازو کشیده می‌شود.

علائم درد قفسه سینه

بسته به عامل آغازگر درد، درد قفسه سینه می‌تواند موجب ایجاد حس‌های مختلفی شود. اغلب، علت آن ارتباطی با قلب نداشته ولی بدون مراجعه به پزشک نمی‌توان علت را مشخص کرد.

درد قفسه سینه ناشی از مشکلات قلبی

اگرچه در اغلب بیماری‌های قلبی دردی در ناحیه قفسه سینه حس می‌شود، اما بسیاری از افرادی که دچار بیماری قلبی هستند، می‌گویند ناراحتی مبهمی را تجربه می‌کنند که لزوما به عنوان درد شناخته نمی‌شود. به طور کلی، ناراحتی قفسه سینه که با حمله قلبی یا دیگر مشکلات قلبی ارتباط دارد، ممکن است با یک یا چند مورد از نشانه‌های زیر همراه باشد:

 • احساس فشار، پر بودن، سوزش یا سفتی در ناحیه قفسه سینه
 • درد فشار آورنده یا سوزشی که به کمر، گردن، فک، شانه‌ها و یک یا هر دو بازو سرایت می‌کند.
 • دردی که بیش از چند دقیقه طول می‌کشد، با فعالیت تشدید می‌شود، می‌رود و می‌آید یا شدت آن تغییر می‌کند.
 • تنگی نفس
 • عرق سرد
 • سرگیجه یا ضعف
 • تهوع یا استفراغ

انواع دیگر درد قفسه سینه

تمایز بین درد قفسه سینه ناشی از مشکلات قلبی با دیگر انواع درد قفسه سینه دشوار است.

درد قفسه سینه که همراه با مشکلات زیر باشد، به نظر نمی‌رسد که به مشکلات قلبی ارتباطی داشته باشد:

 • احساس طعم ترش یا حس بازگشت غذا به دهان
 • مشکل بلع
 • دردی که با تغییر موقعیت بدن بهتر یا بدتر می‌شود
 • دردی که هنگام تنفس عمیق یا سرفه تشدید می‌شود
 • وجود حساسیت هنگام فشرده شدن قفسه سینه
 • دردی که ساعت‌ها و به طور پیوسته حضور دارد

علامت کلاسیک سوزش سر دل (حس دردناک و سوزشی در قسمت پشت استخوان سینه) می‌تواند مربوط به مشکلات قلبی یا معده باشد.

قلب یکی از مهمترین اعضای بدن است که مراقبت از آن بسیار مهم است. اگر علائم مشکلات قلبی دارید بهتر است که در اولین فرصت با پزشک متخصص موضوع را درمیان بگذارید. برای دریافت مشاوره از پزشک متخصص می‌توانید از طریق تماس تلفنی با پزشک اقدام کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر درد قفسه سینه ناشناخته یا جدیدی دارید یا گمان می‌کنید که دچار حمله قلبی شده‌اید، باید فورا کمک پزشکی بخواهید.

درد قفسه سینه مرتبط با قلب

مثال‌هایی از درد قفسه سینه که ناشی از مشکلات قلبی است، شامل موارد زیر می‌شود:

 • آنژین:  آنژین اصطلاحی است که برای نشان دادن درد قفسه سینه ناشی از ضعیف بودن جریان خونی که به سوی قلب می‌رود، استفاده می‌شود. این مشکل اغلب در اثر تجمع پلاک‌های ضخیم روی دیواره‌های درونی سرخرگ‌هایی که خون را به قلب می‌رسانند، رخ می‌دهد. این پلاک‌ها موجب تنگ شدن سرخرگ‌ها شده و خونرسانی به قلب را به خصوص در جریان فعالیت محدود می‌کنند.
 • دایسکشن آئورت (Aortic dissection): در این وضعیت مرگبار، سرخرگ اصلی که از قلب خارج می‌شود یعنی آئورت درگیر می‌شود. لایه‌های درونی این رگ خونی از هم جدا شده و خون بین لایه‌ها نفوذ کرده و می‌تواند موجب پارگی آئورت شود.
 • پریکاردیت (Pericarditis): این بیماری التهاب کیسه اطراف قلب است. این وضعیت معمولا موجب درد تیزی می‌شود که در هنگام نفس کشیدن یا در حالت دراز کشیدن تشدید می‌شود.

علل گوارشی درد قفسه سینه

درد قفسه سینه می‌تواند در اثر اختلالات دستگاه گوارش از جمله موارد زیر رخ دهد:

 • سوزش سر دل: این حس دردناک و سوزش‌دار در پشت استخوان سینه زمانی رخ می‌دهد که اسید معده از معده وارد مری می‌شود.
 • اختلالات بلع: اختلالات مری می‌تواند موجب دشواری بلع و حتی دردناک شدن عمل بلع شوند.
 • مشکلات کیسه صفرا یا لوزالمعده: سنگ کیسه صفرا و التهاب کیسه صفرا یا لوزالمعده می‌تواند موجب دردی در ناحیه شکم شده که به قفسه سینه سرایت می‌کند.

برای دریافت مشاوره از پزشک متخصص روی دکمه زیر کلیک کنید

درد قفسه سینه مرتبط با استخوان‌ها و عضلات

برخی از انواع دردهای قفسه سینه مربوط به استخوان‌ها و عضلاتی هستند که دیواره قفسه سینه را تشکیل می‌دهند. این موارد عبارتند از:

 • کوستوکندریت (Costochondritis): در این وضعیت، غضروف‌های قفسه سینه مخصوصا غضروفی که دنده‌ها را به استخوان سینه متصل می‌کند، ملتهب و دردناک می‌شود.
 • عضلات دردناک (Sore muscles): سندرم‌های درد مزمن مانند فیبرومیالژی (Fibromyalgia) می‌توانند باعث درد مداوم قفسه سینه شود که مرتبط با عضله است.
 • دنده‌های آسیب دیده: دنده ضربه خورده یا شکسته می‌تواند موجب درد قفسه سینه شود.

درد قفسه سینه بر اثر مشکلات ریه

بسیاری از اختلالات ریوی می‌توانند موجب درد قفسه سینه شوند مانند:

 • آمبولی ریه: این مشکل زمانی اتفاق می‌افتد که لخته خونی در یکی از سرخرگ‌های ریوی جای می‌گیرد و مانع از خون‌رسانی به بافت ریه می‌شود.
 • پلورزی (Pleurisy): اگر غشایی که ریه‌ها را می‌پوشاند، ملتهب شود، می‌تواند موجب درد قفسه سینه‌ای شود که در هنگام تنفس یا سرفه تشدید می‌شود.
 • روی هم افتادگی ریه (Collapsed lung): درد قفسه همراه با روی هم افتادگی ریه معمولا به طور ناگهانی شروع شده و تا ساعت‌ها ادامه دارد و معمولا با تنگی نفس همراه است. روی هم  افتادگی ریه زمانی رخ می‌دهد که هوا در فضای بین ریه‌ها و دنده‌ها نفوذ می‌کند.
 • فشار خون ریوی: این وضعیت زمانی رخ می‌دهد که فشار خون در سرخرگ‌هایی که خون را به ریه‌ها می‌برند، زیاد باشد. این امر موجب درد قفسه سینه می‌شود.

علل دیگر درد قفسه سینه

درد قفسه سینه می‌تواند ناشی از موارد زیر نیز باشد:

درد قفسه سینه به علت حمله پانیک یا وحشت‌زدگی

اگر فرد دارای دوره‌هایی از ترس شدید همراه با درد قفسه سینه، ضربان قلب بالا، تنفس سریع، تعریق فراوان، تنگی نفس، تهوع، سرگیجه و ترس از مردن باشد، ممکن است دچار حمله پانیک شده باشد.

زونا عاملی برای درد قفسه سینه

زونا ناشی از فعال شدن مجدد ویروس آبله مرغان است و می‌تواند موجب درد در ناحیه قفسه سینه و ظهور نواری از تاول در منطقه کمر تا نزدیکی دیواره قفسه سینه شود.

منبع:

mayoclinic

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «علت درد قفسه سینه چیست و چه نشانه‌هایی دارد؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

1,650 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام.۲۵سالمه چند روزیه سمت چپ قفسه سینه درد میگیره وقتی نفس عمیق میکشم یا میخندم.و حالا زده به پشت کمرم که درد تیرکشنده داره.درضمن گردنم ک زیر بازو دست راستمم درد گرفته. امکان داره از قلب یا کرونا باشه؟

  • سلام بيشتر بايد از نظر كرونا بررسي شويد
   تست covid بديد و سي تي تسكن ريه شويد

 2. از چند سال پیش هر از چندگاهی درد سینه سمت راست داشتم که دکتر رفتم و عکس از قفسه سینه و نوار قلب گرفتن و مشکلی دیده نشد

  • سلام دردتون اگه حالت سوزشي داره ناشي از دستگاه گوارشتونه، توصيه ميكنم متخصص داخلي معاينتون كنه و از نظر مسائل كيسه صفرا بررسي شويد.

 3. سلام مم۴۵ساامه حدود یکسال پیش قفسه سینم دردمیکردرفتم دکتر قلب نوار قلب واکوکردن حتی عکس هسته‌ای هم رفتم اما همه چیز طبیعی بوددوماه پیش دوباره درددرقفسه سینه دارم دوباره دکتر قلب رفتم چیزی نبود دکتر گوارش رفتم سونوگرافی رفتم گفت کمی کبدت چربه اما بازم دردمیکنه

 4. سلام حدود دو هفته هستش که احساس سنگینی در تنفس دارم و بعضی مواقع سرفه دارم البته این حالت ثابت نیست و در طی روز ‌بعضی ساعات به این شکل هستم الان هم هنگام بازدم سمت چپ قفسه سینه من درد میگیره اگر ‌ممکنه راهنمایی بفرمایید ممنون

  • سلام نیاز به معاینه می باشد لطفاً به متخصص داخلی مراجعه کنید

 5. سلام خسته نباشید درد در ناحیه قفسه ی سینه دارم و ناراحتی قلبی هم دارم اصلا نمیتوانم دراز بکشم مشکلات زیادی دارم میشه به من کمک کنید

 6. سلام، حدود بیست و پنج روز پیش دچار علایم بیماری مانند سر درد و لرز شدید و سرفه شدم، حدودا دوازده روز خودم رو در خانه قرنطینه کردم و در این مدت با داروهای گیاهی و قرص هایی مثل آزیترومایسین و آستامینوفن حالم بسیار خوب شده بود، دو روز بعد ناخواسته در معرض سرما و باران قرار گرفتم، و یک درد خفیف و سوزشی در سمت راست سینه ام شروع شد ، به پزشک مراجعه کردم و پس از گرفتن سی تی اسکن با تشخیص پنومی ویرال حاصل از کرونا برام قرص تاوانکس ۵۰۰ تجویز کرد، دوره اش رو تکمیل کردم اما خوب نشدم ، در مراجعه بعدی دارو رو عوض کرد و آزیترومایسین ۵۰۰ داد، اما ظاهرا این دارو هم جواب نمیده، چون درد سر جاش هست و حتی بیشتر هم احساس میکنم، الان واقعا نمیدونم به چه دکتری مراجعه کنم و چه دارویی بخورم؟ میشه لطفا منو راهنمایی کنید

 7. سلام خسته نباشید من گاهی اوقات خیلی کم شاید سالی دوبار درد پرپشت قفسه سینم میگیره نفسم هم سنگین میشه علتش چیه؟؟

  • سلام ميتونه عضبي باشه اما چون من اطلاعي از سن، جنس ، وزن، سابقه سيگار، فشار خون، چربي خون و سابقه بيماري ژنتيكي از شمارو نميدونم توصيه ميكنم كه بصورت حضوري ويزيت شيد

 8. 38سالمه یک هفته است سینه سمت چپم تر میکشه .
  دردش میزنه به دستم.
  دکتر نرفتم.
  علاعمش چیست؟

 9. سلام وقت بخیر
  من ۱۷ سالمه چن روزیه ک سر شانه دستام و قفسه سینم درد میکنه مشخص نیس ک درد تو چ ناحیه ایه درد تیزی هم نداره و زمان مشخصی هم نداره ولی تو این چن روز قطع هم مشده اما کم یا بیشتر میشه
  ممنون میشم راهنماییم کنید.ممنون

  • سلام دوست گرامی نیاز به معاینه میباشد لطفاً به پزشک مراجعه کنید

 10. سلام من دختر ۱۴ ساله هستم من بین سینه هام یعنی وسط قفسه سینم درد میکنه هرچند اینجوری میشم و دردش ۲ روز طول می کشه و بهدش کمر و کتفمم درد میگیره و نفس کم میارم دیگه نمی تونم نفس بکشم و باید هی نفس عمیق بکشم
  بعد بعضی وقتا که چیز ترش یا کم ترش میخورم معده ام حس می کنم یجور میسوزه
  به نظرتون چیکار کنم برم دکتر یانه ولی اینکه نفس نمی تونم بکشم خیلی نگرانم کرده

 11. سلام وقت بخير
  من ٤٢ سال دارم . شبها بعد از دوساعت خوابيدن ناگهان زير جناق درد ميگيره و حالت تهوع و نفخ دارم لطفا راهنمايي فرماييد

 12. سلام خانوم دکتر
  ببخشید وقتی تنهامیشم یا راه دوری پیاده میروم یا فوتبال بازی کنم درقفسه سینم دردی عجیب حس میکنم زیاد طول نمی کشه الان یک ماه هست

 13. سلام من دو روزی هس ک گلو درد دارم ب همراه تنگی نفس البته تنگی نفس هم قبل کرونا داشتم و دکتر رفتم گفتن هیچی نیس تازه اون ب همراه درد قفسه سینه بود حالا الانم قفسه سینم هنگام تنفس درد میگیره پشتم و چن وقت پیش هم تقریبا سه ماه پیش سمت چپ قفسه سینم پایینش سوزن سوزن میشد و وقتی نفس میکشیدم درد میگرف و خود ب خودم خوب میشد حالا الان من چکار کنم و ادم بسیار استرسی هستمو 17سالمه تشخیص شما چیه؟ کروناعه یا چی؟

  • سلام دوست گرامی بدون معاینه و اقدامات تشخیصی نمی توان نظر داد به متخصص داخلی مراجعه فرمایید

 14. سلام و عرض ادب.گاهی اوقات درد جناق سینه سمت راست دارم.البته هر سه ماه نیم ساعت اینطور میشه..لطفا راهنمایی بفرمایید.سابقه هیچ بیماری ندارم.تشکر فراوان

  • سلام بايد سونوگرافي كبد و كيسه صفرا بديد تا از نظر سنگ كيسه صفرا بررسي شويد
   در صورت منفي بودن احتمال زياد رفلاكس معده به مري هست

 15. سلام هر چند وقت یه بار قفسه سینه سمت چپ منو میگیره درد زیادی دارم موقعی که دراز میکشم

  • سلام اگه دردش تيزه ، درد عضلاني هست اما اگه مبهمه قلبي

 16. سلام من هرچند وقت یکبار وسط قفسه سینم بین سینه هام درد میگیره و خیلی شدید هم هس
  یحورده که میدوم و خیلی کم جنب و جوش دارم نفسم میگیره و نفس کم میارم و باید چند بار در طی چند دقیقه نفس عمیق بکشم ولی بازم کمی نفس کم میارم حتی وقتی نشستم هم نفس کم میارم و قفسه سینم دردشدید میگیره

  • سلام دوست گرامی باید توسط متخصص قلب و عروق ویزیت شوید

 17. سلام وقت بخیر من ۳۴ ساله هستم الان چند روزی که میشه درد در قفسه سینه دارم که از نواحی مختلف هست میزان درد هم از کم به سمت شدید میره گاهی اوقات حس میکنم درد عضلانی هست اما بیشنر اوقات مثل سوزش میمونه وقتی خوابم هیچ علامتی از درد ندارم اما فقط درزمان بیداری درد و سوزش حس میکنم تنگی نفس بهم دست نمیده و سابقه هیچ بیماری قلبی یا ریوی یا معده هم ندارم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • سلام
   نیاز به معاینه می باشد لطفاً به متخصص داخلی مراجعه کنید

 18. سلام من دو روزه قفسه سینمو فشار میدم درد میگیره و و موقع خواب میزنه به کول و پشتم دردش
  علتش چیه؟

  • سلام دوست گرامی توضیح شما در مورد مشکلتان بسیار مختصر است لطفاً از مشاوره تلفنی رایگان دکتردکتر استفاده کنید

 19. امروز صبح در خواب چند بار درد و سوزش شدید چند ثانیه ای در سینه سمت چپم احساس کردم آیا میتونه مربوط به قلبم باشه نگران کننده هست؟

 20. سلام من ۳۸ سالمه حدود ۵ ماه میشه درد قفسه سینه دارم دردش به کتف وگردنم هم میزنه و تو این مدت کرونا هم گرفتم و ریم ۳۰ درصد درگیر شد ولی خداشکر خوب شدم وای همچنان اون درد قفسه سینرو دارم باید چیکار کنم ممنون میشم راهنمایم کنید

  • سلام
   بهتره از نظر قلبی بررسی شین و نوارقلب و اکو و تست ورزش بدین

 21. سلام وقت بخیر هر از گاهی قفسه سینم سمت چپ درد دارم نفس کشیدنی دردش بیشتر میشه .دردش تا زیر بغلم هم میرسه علتش چیه؟

  • سلام
   نیاز به بررسی بیشتر و معاینه ریه می باشد
   به متخصص داخلی مراجعه کنید

 22. سلام من جوان 24 ساله هستم که سیگار هم میکشم .چند ماهی هست که قفسه سینه چپم حالت گرفتگی داره انگار قلنج داره و سنگینه .بعضی اوقات هم صدا میده .حالت صدای قلنج گرفتن استخوان.بعضی اوقات هم میسوزه .میشه راهنماییم کنید دلیلش چی میتونه باشه؟

  • سلام
   احتمالاً درد شما مربوط به ترشح بیش از حد اسید معده باشد با این حال ابتدا باید توسط متخصص قلب و عروق ویزیت شوید

 23. تقریبا یک هفته اس احساس سنگینی و درد در قفسه سینه و تنگی نفس دارم ک گردن درد هم بهش اضافه شده لطفا راهنمایی کنید

  • سلام بايد از نظر قلبي بررسي شيد ، نوار قلب ، اكو قلب و تست ورزش بديد

 24. سلام وقت بخیرببخشید مادرم وسط قفسه ی سینه ش درد داره و میزنه به پشتش ، ولی گاهی ترش میکنه
  معده شه یا قلبش؟؟

  • سلام بايد اول از نظر قلبي بررسي شن
   نوار قلب آنزيم هاي قلبي و تست وردش بايد بدهند

 25. سلام خانم دکتر من حدود2۶روزه پسرخالمو ازدست دادم و حدود 3روزاحساس دردوتنگی نفس دارم وبعضی شبهاسرفه هم میکنم بنظرتون علتش چیه؟؟؟؟

  • سلام تسليت ميگم
   ميتونه عصبي باشه اما بايد اول سي تي اسكن ريه بديد تا از نظر كرونا بررسي شويد

 26. سلام.۳۹سالمه.حدودا ۱۲آبان کرونا گرفتم تا روزه ۱۴هم که اوکی شدم.ولی دقیقا روز چهاردهم تنگی نفس شروع شد اسکن انجام دادم گفتن خیلی کم ریه هات درگید شده دارو دادن تا امروز که۲۱روز هست جناع سینه ی درده کمی داره که گاهی بر اثر قورت دادنه لقمه احساس مبکنم همون وسط گیر میکنه و با ی دردی میره پایین.در ضمن شبها که میخوام احساس میکنم قلبم به چپ و راست حرکت میکنه و کمی هم نفس تنگی دارم.این مربوط به کروناست؟یا معده یا قلب.

 27. سلام خانمی 32 هستم که سه هفته پیش قفسه سینه سمت چپم شدیدا دردمیکردبه طوری که نمیتوانستم بخوابم به تجویزپزشک داروی دیفن هیدرامین خوردم کمی خوب شدم ولی از دیروز تاحالا دوباره دردم تشدیدپیداکرده به طوری که تا زیر بغلم دردمیکنه خودم از قبل مشکل معده دارم مشکل چیه؟

  • سلام دوست گرامی نیاز به معاینه توسط پزشک می باشد لطفاً به متخصص داخلی مراجعه کنید

 28. سلام…مادر من ۵۲ سالشون هست حدود ۵-۶روز هست که میگن تقریبا زیر جناغ و معدشون درد داره…که وقتی فقط راه میرن یا خم میشن احساس درد رو دارن….بعضی وقتام‌میگن احساس میکنم به پشتم میزنه….پری روز هم گفتن درد بازوی چپ‌و شانه دارن که بردیم‌نوار قلبی گرفتیم دکتر عمومی گفت مشکلی تو نوار قلبی نیست احتمالا عصبیع…داروی آسنترا دادن …اینم بگم‌مادرم خودشون میگن احساس میکنم چند روز پیش فلفل‌خیلی تند ‌ خوردن که سوزش تندی فلفل رو تا معدش احساس کرده….

 29. سلام من خیلی جیغ زدم و استرس هم داشتم بد درد قفسه سینم شروع شد چن روز بد فهمیدم ک کرونا دارم نمیدونم ازون بود یا نه ولی زمانی ک کرونام خوب شد دردمم خوب شد ولی چن هفته بد ک دوباره صدام بلند شد و استرس گرفتم دردم شروع شد دردم پایدار نیس ولی وقتی دراز میکشم بیشتر حس میشه پشتمم حس درد دارم موقع کرونام حس میکردم یه چیزی تو گلوم گیر کرده ولی الان فقط درد 18 سالمه

 30. سلام چهل روز پیش کرونا گرفتم هیچ مشکل تنفسی نداشتم ولی الان احساس درد در قفسه سینه میکنم البته الانم تب یا احساس خستگی ندارم فقط احساس درد کمی در قفسه سینه دارم تو رو خدا راهنمایی کنید

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر