جوان سازی پوست چیست و چگونه انجام می‌شود؟

  • 1398-11-22
  • ۱۴۰۲ بازدید
  • 0
جوان سازی پوست چیست و چگونه انجام می‌شود؟

آیا جوان سازی پوست امکان پذیر است؟ چگونه پوست می‌تواند شادابی دوران جوانی را به دست بیاورد؟ چه روش‌هایی برای جوان سازی پوست وجود دارد؟ در این مقاله به این سوالات پاسخ می‌دهیم.

در این مقاله می‌خوانیم:

با افزایش سن، پوست شما شادابی سابق دوران جوانی را از دست خواهد داد.همه اتفاقات روزمره که در زندگی شما رخ می‌دهد مانند آفتاب گرفتن در تابستان و تغییرات دوران بلوغ و یا حتی خندیدن با همه‌ی وجود در پوست شما منعکس شده است.

حتی افزایش و یا کاهش قابل توجه وزن در پوست شما بازتاب خاص خودش را دارد. بدون شک پوست یک شاهد فیزیکی تمام عیار برای دوران زندگی شماست. 

جوان سازی پوست

اما این تغییرات پوست همیشه مطلوب نیستند. خوشبختانه ناهنجاری‌های بافت پوست، مانند چروک‌ها، جای جوش‌ها، کک و مک‌ها، جای آفتاب سوختگی‌ها و سلولیت‌ها همگی با کمک روش‌های جوان سازی پوست برطرف می‌شوند.

 این فرایندها که ظاهر پوست را به شکل خوبی بهبود می‌بخشند، شامل مواد و لوازم محافظت از پوست، درمان‌های مراقبتی و انجام کارهایی در مطب پزشک هستند. هدف از جوان سازی، داشتن پوستی شفاف‌تر، نرم‌تر و جوان‌تر است. 

ری سرفیسینگ چیست؟

یکی از مهم‌ترین مثال‌های جوان سازی پوست، ری سرفیسینگ (skin resurfacing) است. در این روش با استفاده از روش‌های درمانی گوناگون لایه‌ی بالایی پوست به صورت فیزیکی برداشته می‌شود، در واقع ری سرفیسینگ به معنی بازسازی یا ایجاد یک پوشش جدید است.

 ری سرفیسینگ چیست؟

هدف این روش برداشتن سلول‌های آسیب دیده و مرده از سطح پوست به کمک روش‌های مختلفی همچون لیزر، درمان‌های نوری و اسیدها است. این روش‌ها از نظر مقدار تهاجمی و پیش رونده بودن و مدت زمان مناسب استراحت برای ریکاوری پوست متفاوت هستند.

روش‌های ری سرفیسینگ

برخی نمونه‌های ری سرفیسینگ پوست عبارتند از:

لایه بردارهای شیمیایی (Chemical peels)

لایه بردارهای شیمیایی از انواع مختلفی فرمول‌های شیمیایی تهیه شده و برای کل پوست صورت و یا ناحیه‌ی مشخصی از پوست در مدت زمان مشخصی استفاده می‌شوند. محلول شیمیایی روی پوست صورت به تدریج باعث پوسته پوسته شدن و در نهایت لایه برداری پوست می‌شود. 

لایه بردارهای شیمیایی برای جوان سازی پوست

پوست جدید چروک کم‌تری داشته و نرم‌تر و صاف‌تر است. بر حسب اینکه از چه ماده‌ی شیمیایی برای لایه برداری استفاده شده، دوره‌ی ریکاوری پوست متفاوت خواهد بود. 

دِرم ابرِیژن (Dermabrasion)

این روش راه دیگری برای درمان پوست آسیب دیده بوده و برای انجام آن از یک وسیله‌ی ساینده‌ی فیزیکی و نه مواد شیمیایی استفاده می‌شود.

این وسیله دستگاهی کوچک با چرخ‌هایی ساینده است که به سرعت روی پوست حرکت کرده و لایه‌ی سطحی پوست را برمی‌دارد.

پوست آسیب دیده شروع به خونریزی می‌کند، ولی پوست تازه به سرعت رشد کرده و جایگزین آن خواهد شد. بر حسب اینکه چند لایه از پوست برداشته شده و یا چه عمقی از پوست درگیر شده است، زمان ریکاوری پوست متفاوت خواهد بود. 

لیزر ری سرفیسینگ (Laser resurfacing)

در این روش از نور و انرژی گرمایی برای از بین بردن قسمت نازکی از پوست استفاده می‌شود. لیزر بالاترین لایه و انرژی گرمایی لایه‌های پایین‌تر پوست را برخواهد داشت. این کار تولید فیبرهای کلاژن جدید در پوست را تحریک کرده و در نتیجه پوست جدیدی به مراتب نرم‌تر و صاف‌تر ایجاد خواهد شد. 

لیزر ری سرفیسینگ (Laser resurfacing) برای جوان سازی پوست

یکی از فواید این روش این است که آسیب بسیار کمی به پوست وارد کرده و به همین دلیل برای استفاده در مناطق حساس‌تر بدن هم بسیار مناسب است. بر حسب اینکه از کدام روش لیزر درمانی استفاده شده باشد، مدت زمان ریکاوری از چند روز تا چند هفته متفاوت خواهد بود. 

بیمارانی برای انجام روش‌های جوان سازی پوست مناسب هستند که در عین سالم بودن، دارای شخصیتی مثبت داشته و در مورد انتظارات خود از نتیجه‌ی درمان بسیار واقع گرا باشند. 

در این مقاله سعی کردیم به صورت کلی نگاهی به چند روش جوان سازی پوست داشته باشیم، آیا شما از تجربه‌ی استفاده روش‌های جوان سازی پوست را دارید؟ چه نظری درباره‌ی این روش‌ها دارید؟ اگر درباره‌ی موضوع این مقاله سوالی دارد از قسمت نظردهی در انتهای این مقاله پرسش خود را بنویسید تا پزشکان دکتر دکتر در کوتاه ترین زمان ممکن به سوالات شما پاسخ دهند.

منبع:

dermindy

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

  • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «جوان سازی پوست چیست و چگونه انجام می‌شود؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر