حملات پانیک چیست ؛ از نشانه‌ ها تا درمان

علایم اختلال پانیک

آیا تاکنون هجوم ناگهانی ترس، وحشت و اضطراب بیش از حد را تجربه کرده‌اید؟ این روزها احتمالا نام حمله پانیک یا پانیک اتک بسیار به گوش شما خورده است. در این مطلب به معرفی کامل حمله پانیک (panic attack) پرداخته‌ایم با ما همراه باشید.

پانیک چیست؟

بیماری یا حمله پانیک هجوم ناگهانی وحشت زیاد است که باعث بروز واکنش‌های فیزیکی در بدن می‌شود. با این همه، این نوع حملات معمولاً خطر جدی به حساب نیامده و علت مشخصی هم ندارند. این نوع حملات می‌توانند بسیار ترسناک بوده و فرد احساس می‌کند که کنترل خود را از دست داده، دچار حمله‌ی قلبی شده و یا حتی دارد می‌میرد. 

حمله پانیک ناتوان‌کننده بوده و منجر به بی‌حرکتی فرد خواهد شد. در هنگام حمله، ضربان قلب سریع و محکم خواهد شد، فرد قادر به تنفس نیست و احساس می‌کند دارد می‌میرد یا دیوانه می‌شود. 

حمله پانیک غالباً ناگهانی، بدون هشدار قبلی و بعضی اوقات حتی بدون وجود عاملی تحریک‌کننده رخ می‌دهد.حتی ممکن است فرد در هنگام خواب و استراحت دچار وحشت‌زدگی شود‌.

بسیاری از مردم یک یا دو حمله‌ پانیک را در طول زندگی تجربه می‌کنند و بعد از آن و زمانی که شرایط استرس‌زا رفع شد، مشکل آن‌ها به خودی خود برطرف می‌شود. اما اگر حملات ادامه‌دار، غیر منتظره و طولانی باشد، احتمالاً شخص به اختلال پانیک (panic disorder) مبتلا شده است. 

حملات پانیک به خودی خود کشنده نیستند؛ ولی می‌توانند ترسناک بوده و کیفیت زندگی را تحت تاثیر خود قرار دهند. از طرفی درمان اختلال پانیک بسیار کارگشا خواهد بود.

پانیک اتک

علت حملات پانیک چیست؟

به درستی مشخص نیست که چه عواملی باعث بروز وحشت زدگی و اختلال پانیک می‌شوند، ولی این فاکتورها ممکن است در بروز آن نقش داشته باشند:

 • ژنتیک
 • استرس زیاد 
 • تمایل زیاد به احساسات منفی و حساسیت زیاد در برابر موقعیت‌ها و رویدادهای استرس‌زا
 • تغییراتی در عملکرد برخی قسمت‌های مغز 

حمله پانیک در ابتدا به یکباره و بدون هشدار قبلی رخ می‌دهد؛ ولی به مرور زمان بودن در شرایط و موقعیت‌هایی خاص آن را تحریک خواهد کرد. 

رهایی از پانیک اتک

برخی از پژوهش‌ها ثابت کرده است که پاسخ جنگ و گریز که یکی از عملکردهای طبیعی بدن انسان در هنگام برخورد با خطر است، در بروز حمله پانیک نقش دارد. برای مثال اگر یک خرس شما را دنبال کند، بدن به صورت غریزی واکنش نشان می‌دهد. 

در شرایط خطر ضربان قلب بالاتر رفته تا بدن برای مقابله با شرایط مرگبار آماده شود. بسیاری از این واکنش‌ها در وحشت‌زدگی هم رخ می‌دهد. با این همه به درستی مشخص نیست که چرا زمانی که هیچ خطر مشخصی وجود ندارد، فرد وحشت‌زده می‌شود. 

علائم حمله پانیک

حمله پانیک یا همان وحشت‌زدگی معمولاً ناگهانی و بدون هشدار قبلی آغاز می‌شود. امکان بروز این حملات هر زمانی وجود دارد. در حال رانندگی، در حال خرید در یک مرکز تجاری، در هنگام خواب و یا در میانه‌ یک جلسه‌ مهم کاری، فرد ممکن است آنها را تجربه کند. گاه به گاه و یا مکرراً فرد می‌تواند دچار حمله شود. 

حملات پانیک با هم متفاوت هستند، اما نشانه‌های آن تا چند دقیقه ادامه خواهند داشت. بعد از بروز حمله، فرد احساس خستگی بسیار زیادی خواهد کرد.

برخی از علائم وحشت‌زدگی و اختلال پانیک عبارت‌اند از:

 • احساس مرگ یا خطر قریب‌الوقوع 
 • ترس از دست دادن کنترل و مرگ 
 • ضربان قلب سریع و شدید 
 • تعریق
 • لرزش شدید 
 • تنگی نفس و احساس فشار بر گلو 
 • لرز 
 • تهوع 
 • درد شکمی 
 • درد سینه 
 • سر درد 
 • سرگیجه و غش 
 • بی حسی و کرختی بدن 
 • احساس گرمای زیاد 
 • داشتن احساسات غیر واقعی و کناره‌گیری از جمع 

چگونگی تشخیص اختلال پانیک

پزشک با مشاهده‌ علائم فرد تشخیص می‌دهد که او به حمله‌ی پانیک یا دیگر بیماری‌ها مانند بیماری قلبی یا تیروئید مبتلا است.

برای یک تشخیص دقیق باید این موارد انجام شود:

 • معاینه‌ کامل بالینی و فیزیکی 
 • آزمایش خون برای بررسی عملکرد تیروئید و انجام نوار قلب و الکتروکاردیوگرام (ECG  یا EKG) برای بررسی عملکرد قلب 

گاهی هنگام مراجعه فرد به مطب پزشک از او خواسته می‌‌شود که پرسشنامه‌ مخصوصی را پر کند و اگر الکل یا هر نوع ماده‌ مخدر دیگری را مصرف می‌کند پزشک خود را در جریان بگذارد.

روش تشخیص اختلال پانیک

ضوابط تشخیص اختلال پانیک 

لزوماً همه‌ افرادی که وحشت‌زدگی را تجربه می‌کنند به اختلال پانیک مبتلا نیستند. برای تشخیص اختلال پانیک باید به این عوامل توجه کرد:

 • شما مرتب به حمله‌های وحشت‌زدگی غیر منتظره دچار می‌شوید.
 • فاصله بین دو حمله یک ماه باشد و به دلیل نگرانی از تکرار دوباره‌، حمله ایجاد شده باشد. فرد مدام هراس داشته باشد که حمله دوباره تکرار شود و به همین دلیل کنترل خود را از دست داده، حالت جنون پیدا کرده و یا احساس کند قرار است دچار حمله قلبی شود. از طرفی تغییرات عمده در رفتار فرد، مانند دوری کردن از موقعیت‌های تحریک‌کننده‌ حمله پانیک هم باید مورد توجه قرار گیرند.
 • حمله‌ی پانیک در نتیجه مصرف دارو، بیماری یا دیگر مشکلات روانی مانند هراس اجتماعی (social phobia) یا اختلال وسواس فکری یا عملی  (obsessive-compulsive disorder) ایجاد نشده است.
تشخیص اختلال پانیک از سایر بیماری‌ ها

درمان اختلال پانیک

درمان کمک بسیار زیادی در راستای کاهش شدت و تعداد حملات و بهبود عملکرد در زندگی روزانه انسان دارد. اصلی‌ترین روش‌های درمانی شامل روان‌درمانی و استفاده از دارو است. بستگی به درجه و شدت، سابقه‌ فرد و در دسترس بودن روان‌درمانگر متخصص در زمینه‌ی اختلال پانیک، هر دو روش برای درمان ممکن است به کار گرفته شوند. 

روان درمانی برای حمله پانیک

روان‌درمانی موثرترین شیوه درمانی برای وحشت‌زدگی و اختلال پانیک است. روان‌درمانی به فرد کمک می‌کند که علاوه بر شناخت بهتر اختلال پانیک، راه‌های مبارزه با آن را هم بیاموزد.

نوعی از روان‌درمانی درمان رفتاری-شناختی (cognitive behavioral therapy) است.  در این روش  بیش‌تر در مورد وحشت‌زدگی و اختلال پانیک خواهید آموخت و متوجه می‌شوید که این حملات خطرناک نیستند. روان‌درمانگر به فرد کمک می‌کند که در محیطی ایمن علائم حمله پانیک را بازسازی کرده و واکنش مناسب را در برابر آن اعمال کند.

روان‌ درمانی برای حملات پانیک

به مرور که شخص متوجه می‌شود حس فیزیکی حمله پانیک خطرناک نیست، وحشت‌زدگی برطرف خواهد شد. درمان موفق کمک می‌کند تا فرد بر ترس قرار گرفتن در موقعیت‌هایی که احتمال بروز وحشت‌زدگی در آن‌ها وجود دارد غلبه کند.

مشاهده‌ نتایج درمانی زمان‌بر است و نیاز به تلاش زیادی دارد. بعد از چند هفته ممکن است علائم این عارضه کاهش پیدا کنند و بعد از گذشت چند ماه، با کاهش شدید علائم، این حملات تا حدود زیادی برطرف شوند. برای اینکه مطمئن شوید روند درمان تحت کنترل است باید به صورت مرتب با روان‌درمانگر در ارتباط باشید.

دارو هایی که برای درمان حمله پانیک موثر هستند

داروها تا حدود زیادی به بهبود علائم همراه وحشت‌زدگی مانند افسردگی کمک خواهند کرد.

⚠️ هشدار: لطفا از مصرف خودسرانه‌ هرگونه دارو برای درمان اختلال پانیک بپرهیزید و هیچ دارویی بدون تجویز پزشک مصرف نکنید. ⚠️

انواع مختلفی از داروها برای کنترل علائم حمله‌های پانیک موثر هستند، این داروها عبارت‌اند از:

مهارکننده‌های بازجذب سروتونین با نام مخفف اس‌.اس‌.آر.آی‌  (Selective serotonin reuptake inhibitors (SSRIs)

SsRI‌ها بی‌خطر بوده و عوارض جانبی کمی دارند. داروهای ضد افسردگی اولین گزینه‌ها برای درمان پانیک هستند. داروهایی همچون فلوکستین (fluoxetine)٬ پاروکستین (paroxetine) و سرترالین (sertraline) از سوی سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) برای درمان اختلال پانیک تایید شده‌اند.

داروی پانیک چیست؟

مهارکننده‌های بازجذب سروتونین و نوراپی فرین (Serotonin and norepinephrine reuptake inhibitors (SNRIs))

این دسته از داروها گروه دیگری از داروهای ضد افسردگی هستند. ونلافاکسین (SNRI venlafaxine) از جمله داروهای این گروه است که برای درمان اختلال پانیک مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا قرار دارد.

بنزودیازپین (Benzodiazepines)

این دسته از داروها از جمله داروهای سرکوب کننده‌ی سیستم عصبی مرکزی (central nervous system) است. داروهایی همچون زاناکس (Xanax) و کلونازپام (clonazepam) جز این گروه دارویی بوده و طبق تایید سازمان غذا و داروی آمریکا برای درمان اختلال پانیک استفاده می‌شوند.

موثرترین دارو برای پانیک

از آنجایی که این داروها وابستگی فیزیکی زیادی به دنبال دارند، معمولا در دوره‌های زمانی کوتاهی باید مصرف شوند. 

اگر فرد مشکل سو مصرف الکل یا مواد مخدر داشته باشد این گروه از داروها برای او مناسب نخواهند بود. از طرفی این داروها ممکن است با داروهای دیگر تداخل داشته و عوارض جانبی خطرناکی را به دنبال داشته باشند.

اگر یک نوع دارو برای شما اثربخشی چندانی نداشته باشد، پزشک توصیه می‌کند تا برای زیاد کردن شانس موثر بودن درمان از داروهای ترکیبی استفاده شود.

توجه داشته باشید که بعد از استفاده از یک دارو، چندین هفته طول می‌کشد که روند بهبودی علائم بیماری دیده شود.

همه‌ی داروها خطر بروز عوارض جانبی را با خود دارند و برخی از داروهای خاص را نباید در موقعیت‌هایی همچون بارداری مصرف کرد. با پزشک خود در مورد خطرات احتمالی و عوارض جانبی داروها مشورت کنید.

چه کسانی بیشتر در معرض اختلال پانیک قرار دارند؟

نشانه‌های وحشت‌زدگی معمولاً در سال‌های آخر نوجوانی و یا در اوایل بزرگسالی بروز پیدا کرده و هم در زنان و هم در مردان دیده می‌شود.

برخی فاکتورهایی که خطر ابتلا به وحشت‌زدگی یا اختلال پانیک را افزایش می‌دهند:

 • داشتن پیشینه خانوادگی 
 • تحمل استرس زیاد در زندگی، مانند مرگ یا بیماری سخت یکی از دوستان یا اعضای خانواده 
 • تجربه ضربه‌ شدید عاطفی و جسمی، مانند تجربه‌ تجاوز جنسی یا بودن در یک تصادف شدید 
 • تغییرات گسترده در زندگی، مانند طلاق یا بچه‌دار شدن 
 • سیگار کشیدن یا مصرف بیش از اندازه‌ کافئین
 • تجربه‌ی تجاوز جنسی در کودکی 
چه افرادی در معرض پانیک اتک قرار دارند

عوارض جانبی اختلال پانیک

یکی از بدترین چیزها در مورد وحشت‌زدگی این است که شخص از تکرار دوباره‌ آن هراس بسیار زیادی خواهد داشت و همین ترس مانع از حضور فرد در موقعیت‌هایی خواهد شد که امکان بروز دوباره‌ حمله وجود دارد.

اگر حمله پانیک و اختلال پانیک درمان نشوند بر همه‌ی جنبه‌های زندگی انسان اثر خواهند گذاشت. دچار شدن به این گونه حملات به صورت مکرر باعث می‌شود که انسان به صورت مداوم در معرض حجم زیادی از ترس بوده و کیفیت زندگی به شکل زیادی پایین خواهد آمد. 

عوارض جانبی اختلال پانیک

پانیک اتک می‌تواند منجر به برخی مشکلات شود و یا به آن‌ها مربوط باشد؛ از جمله:

 • ایجاد فوبیاهای خاص، مانند ترس از رانندگی یا خروج از خانه 
 • نیاز به مراقبت پزشکی مداوم برای سایر مشکلات و عوامل تاثیرگذار بر سلامت فردی 
 • دوری کردن از بودن در میان جمع 
 • مشکلات در مدرسه یا محیط کار 
 • افسردگی، اضطراب و دیگر اختلالات روانی 
 • افزایش خطر خودکشی و افکار منفی اقدام به خودکشی 
 • سو مصرف الکل و دیگر مواد مخدر 
 • مشکلات مالی 

اختلال پانیک در برخی افراد  شامل هراس از مکان باز (agoraphobia) هم می‌شود. در این عارضه فرد از بودن و قرار گرفتن در موقعیت‌های ایجادکننده اضطراب پرهیز می‌کند. چرا که فرد می‌ترسد که امکان فرار نداشته باشد، یا در صورت بروز حمله وحشت‌زدگی نتواند درخواست کمک کند. برخی افراد هم برای خروج از خانه به دیگران وابسته شده و بدون حضور دیگری از خانه خارج نمی‌شوند.

پیشگیری از اختلال پانیک

راهکاری قطعی برای پیشگیری از وحشت‌زدگی یا اختلال پانیک وجود ندارد. با این همه این راهکارهای پیشنهادی ممکن است کمک‌کننده باشند:

 • اگر هر چه سریع‌تر حملات پانیک درمان شوند، از بدتر شدن آن‌ها و تکرار دوباره و مکرر آن‌ها جلوگیری خواهد شد.
 • دنبال کردن صحیح برنامه‌ی درمانی از بدتر شدن یا عود کردن علائم وحشت‌زدگی پیشگیری می‌کند.
 • انجام فعالیت‌های بدنی و ورزشی به صورت مرتب نقش مهمی در مبارزه با اضطراب دارد. 

چه زمانی باید برای پانیک به پزشک مراجعه کرد؟

اگر نشانه‌های حمله‌ی پانیک را دارید، هر چه سریع‌تر برای درمان اقدام کنید. این دسته از حمله‌ها آن‌قدر که ناخوشایند و آزاردهنده هستند، خطرناک نیستند. از طرفی امکان کنترل این حملات بدون درمان ممکن نیست و اگر درمان مناسب اعمال نشود، حملات پانیک بدتر خواهند شد.

درمان سریع پانیک

علائم حمله پانیک بعضی اوقات به نشانه‌های دیگر بیماری‌های جدی مانند حمله قلبی شبیه هستند. اگر فرد دلیل ایجاد این نشانه‌ها را نمی‌داند باید با مراجعه به پزشک به ارزیابی دقیقی از شرایط بیماری خود برسد.

اگر در این باره سوالی دارید می‌توانید با نوشتن پرسش خود در قسمت پرسش و پاسخ انتهای همین مطلب از پزشکان مجله دکتردکتر پاسخ خود را دریافت کنید. 

چگونگی تغییر سبک زندگی برای درمان اختلال پانیک

در حالی که با بهره‌گیری از کمک‌های حرفه‌ای تا حدود زیادی می‌توان وحشت‌زدگی و اختلال پانیک را درمان کرد، با انجام یک سری مراقبت‌ها تا حد زیادی می‌توان علائم این اختلال را کنترل و مدیریت کرد.

 • پایبندی به برنامه‌ درمانی: رو به رو شدن با ترس‌ها می‌تواند دشوار باشد، ولی درمان کمک می‌کند تا شما احساس نکنید در خانه زندانی هستید.
 • ملحق شدن به گروه‌های حمایتی: شرکت در گروه‌های حمایتی به فرد این فرصت را می‌دهد که با افراد دیگری که مشکل مشابه‌ای دارند در ارتباط باشد و از تجربه جمعی بهره ببرد.
تاثیر گروه‌ درمانی بر حملات پانیک
 • پرهیز از مصرف الکل، کافئین و مواد مخدر توهم‌زا: همه‌ی این مواد باعث تحریک حملات و بدتر شدن آن‌ها می‌شوند.
 • انجام تمرینات مدیریت استرس و روش‌های مدیتیشن: انجام یوگا، مدیتیشن، نفس عمیق کشیدن و انجام حرکات کششی تا حد زیادی کمک‌کننده است.
 • انجام فعالیت‌های بدنی: انجام حرکات ورزشی ایروبیک تا حدود زیادی در بهبود خلق و خو موثر خواهد بود.
 • داشتن خواب کافی: خواب کافی در طول شب از خستگی مداوم در طول روز جلوگیری خواهد کرد. 

درمان‌ های جایگزین یا آلترناتیو برای درمان اختلال پانیک

پژوهش‌ها نشان می‌دهد که مصرف برخی مکمل‌های غذایی در درمان اختلال پانیک موثر است، اما با این همه برای شناخت بهتر خطرها و فواید مصرف این مکمل‌ها باید تحقیقات بیش‌تری انجام شود. فراورده‌های گیاهی و مکمل‌های رژیم غذایی به مانند داروها توسط سازمان غذا و داروی آمریکا  کنترل نمی‌شوند. بنابراین همیشه با اطمینان نمی‌توان آن‌ها را مصرف کرد.

چگونه حمله‌ پانیک را متوقف کنیم؟

وحشت زدگی یا اختلال پانیک هجوم ناگهانی حجم زیادی از ترس، وحشت، استرس و اضطراب است. این حملات نگران کننده بوده و علاوه بر داشتن اثرات جسمی بر روان فرد هم تاثیر خواهند گذاشت. 

بسیاری از افراد در زمان حمله تنفس دشوار، تعریق زیاد، لرز و ضربان قلب شدید را تجربه خواهند کرد. بسیاری دچار درد قفسه سینه شده و احساس می‌کنند که روحشان از بدن خارج شده است، گاهی شدت حمله آن‌قدر زیاد است که فرد گمان می‌کند که دچار حمله‌ یا سکته‌ی قلبی شده است. 

اختلال پانیک برای فرد تجربه  ترسناکی  تلقی میشود .گاهی  ممکن است به سرعت اتفاق بیفتد.

 یازده راه برای توقف آن وجود دارد که با هم مرور می‌کنیم:

نفس عمیق کشیدن 

از آن‌جایی که تند تند نفس کشیدن  یکی از نشانه‌های حمله‌ی وحشت زدگی است و باعث افزایش ترس فرد می‌شود، نفس عمیق به کاهش علایم در طول حمله کمک خواهد کرد. 

اگر فرد قادر به کنترل نفس کشیدن خود باشد، کم‌تر دچار حالت تند تند نفس کشیدن خواهد شد که به نوبه‌ی خود سایر علایم اختلال پانیک را بدتر خواهد کرد. 

به افراد توصیه می‌شود که روش صحیح نفس عمیق را با تمرین بسیار بیاموزند. در طی فرایند دم باید هوا به آرامی وارد ریه‌ی فرد شده و بعد از شمارش تا عدد ۴ در یک بازدم عمیق خارج شود. 

تشخیص بروز اختلال پانیک 

اگر شخص تشخیص دهد که به حمله‌ی وحشت زدگی دچار شده و خبری از حمله‌ی قلبی نیست، می‌تواند به خود اطمینان دهد که این شرایط موقتی است و به زودی برطرف خواهد شد. 

فرد باید بتواند بر ترس خود غلبه کند و این موضوع را بپذیرد که این حمله باعث مرگ او نخواهد شد. غلبه بر این عوامل به فرد اجازه می‌دهد تا بر روی دیگر روش‌های موجود برای کاهش شدت علایم تمرکز کند.

بستن چشم‌ها 

برخی از حمله‌ها ناشی از عوامل تحریک کننده‌ای هستند که باعث نگرانی و هیجان بیش‌ از حد فرد شده‌اند. اگر فرد در محیط شلوغ و پر رفت و آمدی با عوامل تحریک کننده‌ی زیاد باشد، این ممکن است باعث ایجاد حمله در فرد شود. 

برای کاستن اثر عوامل تحریک کننده ، بهتر است که چشم‌ها در طول حمله بسته باشند. این کار به فرد کمک می‌کند تا با تمرکز بیش‌تری نفس بکشد. 

چگونه حمله‌ پانیک عصبی را مهار کنیم؟

تمرین ذهن آگاهی 

ذهن آگاهی (Mindfulness) به فرد کمک می‌کند تا روی واقعیت اطرافش بیش‌تر تمرکز کند. از آن‌جایی که در طول حمله فرد احساس می‌کند که از فضای واقعی فاصله گرفته، ذهن آگاهی به فرد کمک خواهد کرد که با شرایط آزاردهنده‌ی موجود مبارزه کند. 

فرد با زدن پای خود روی زمین، یا دست کشیدن به بافت لباس خود در طول حمله روی حس فیزیکی خود تمرکز کرده و این حس به او کمک خواهد کرد تا بهتر به واقعیت محیط اطراف خود تسلط داشته باشد. 

متمرکز شدن روی یک شی 

تمرکز کردن روی یک شی به خصوص در طول بروز حمله به برخی افراد کمک می‌کند. جسمی را انتخاب کنید که به خوبی قابل مشاهده بوده و همه‌ی جزئیات آن به درستی قابل رویت باشد. برای مثال می‌توان به عقربه‌های ساعت توجه کرد. در طی توجه و تمرکز به آن جسم خاص توصیف دقیق ظاهر، رنگ، شکل و اندازه‌ی آن به فرد کمک می‌کند تا از شدت علایم حمله کم کند. 

تفاوت حمله‌ پانیک و حمله عصبی

استفاده از تکنیک شل کردن عضلات 

شل کردن عضلات هم به توقف حمله وحشت زدگی کمک می‌کند. برای شل کردن عضلات بدن از عضله‌های ساده‌ای مانند انگشتان دست استفاده کنید. اگر این روش را به صورت مداوم تمرین کرده باشد در هنگام بروز حمله بسیار کارآمدتر از آن استفاده خواهید کرد. 

تصور کردن یک موقعیت خاطره انگیز یا یک مکان شادی آور 

بهترین مکانی که شما در آن احساس آرامش و شادی دارید، کجاست؟ یک ساحل آفتابی با دریایی مواج؟ یا یک کلبه‌ی چوبی در دل کوهستان؟

خود را درون آن مکان تصور کنید و تلاش کنید تا تمام جزئیات آن مکان را در ذهن خود بازسازی کنید. تصور کنید که پای خود را درون شن‌های گرم ساحل فرو کرده‌اید یا بوی خوش درختان کاج را استشمام می‌کنید. 

مکانی که در ذهن خود تصور می‌کنید، باید در محیط طبیعی و پر از عوامل آرامش بخش باشد. تصور کردن محیط‌های شهری شلوغ انتخاب مناسبی برای توقف حمله نیست. 

انجام ورزش سبک 

زمانی که فرد در موقعیت‌های استرس زا حرکات ورزشی سبک انجام دهد، اندورفین ترشح شده در بدن به بهبود روحیه‌ی فرد کمک بسیار زیادی خواهد کرد. فعالیت‌هایی مانند شنا کردن و پیاده‌روی در این شرایط توصیه می‌شود.

رهایی از پانیک

نگه داشتن گیاه اسطوخودوس در دست 

اسطوخودوس گیاهی آرامش بخش بوده و به از بین بردن استرس فرد کمک می‌کند. به افراد توصیه می‌شود که همیشه عصار‌ه‌ی اسطوخودوس به همراه داشته و در مواقع ضروری مقداری از آن را روی ساعد دست خود مالیده و آن را بو کنند.

نوشیدن چای بابونه یا اسطوخودوس هم به آرامش فرد کمک می‌کند. اسطوخودوس نباید به همراه بنزودیازپین مصرف شود، چرا که باعث کسالت و خواب آلودگی شدید می‌شود.

تکرار کردن ذکرهایی خاص برای آرامش 

تکرار ذکرهای خاص علاوه بر آرامش بخش بودن باعث پرت شدن حواس فرد در هنگام بروز اختلال پانیک می‌شود.گفتن جمله‌ی این نیز بگذرد، یا به زودی تمام می‌شود و تکرار چندباره‌ی آن بسیار کمک کننده خواهد بود.

مصرف بنزودیازپین‌ها

اگر فرد به محض اینکه احساس کند حمله در راه است بنزودیازپین (Benzodiazepines) مصرف کند، ممکن است از بروز آن جلوگیری کند‌.

در حالی که سایر روش‌ها برای جلوگیری از حمله کارآمد هستند، از نظر روانشناسی برخی از افراد به آن‌ها پاسخ نداده و باید درمان‌های دارویی برای این افراد استفاده شود.

بنزودیازپین‌ها که زاناکس هم جزئی از آن‌هاست داروهای تایید شده‌ای هستند که برای اختلال پانیک از آن‌ها استفاده می‌شود. این دارو در صورت تشخیص پزشک برای فرد تجویز شده و فرد با داشتن نسخه می‌تواند آن را دریافت کند.

این نوع از داروها به شدت اعتیاد آور بوده و بدن با گذشت زمان به آن‌ها عادت خواهد کرد. بنابراین تنها در موارد حاد باید از آن‌ها استفاده کرد.

تفاوت بین حمله‌ پانیک و حمله اضطرابی

از آنجایی که علایم این دو بسیار با هم مشابه است به سختی می‌توان تفاوت‌های بین این دو را برشمرد.

 • حمله‌ی وحشت‌زدگی معمولاً بدون وجود عامل تحریک کننده رخ می‌دهد، ولی حمله‌ی اضطرابی در پاسخ به یک تهدید یا شرایط استرس‌زا ایجاد خواهد شد.
 • علایم حمله‌ی وحشت‌زدگی شدید بوده و با حس عدم واقعیت و جداشدگی از محیط واقعی همراه هستند. در حالیکه علایم اضطراب از نظر شدت بین خفیف تا شدید متغیر هستند.
 • اختلال پانیک به‌یک‌باره و ناگهانی رخ می‌دهد. در حالیکه شدت علایم حمله اضطرابی به تدریج در طول دقیقه‌ها، ساعت‌ها و حتی روزها زیادتر می‌شود.
 • حمله‌ی وحشت‌زدگی بعد از چند دقیقه فروکش می‌کند، در حالیکه علایم اضطراب ممکن است تا ماه‌ها و برای مدت زیادی باقی بماند.
درمان قطعی پانیک

آماده شدن برای ویزیت پزشک

اگر علائم و نشانه‌های وحشت‌زدگی و حمله پانیک را داشته باشید، باید پزشک عمومی را ملاقات کنید. بعد از ارزیابی اولیه پزشک برای درمان‌های تخصصی‌تر ممکن است شما را به متخصص ارجاع دهد.

قبل از ملاقات با پزشک لیستی از موارد زیر تهیه کنید:

 • علائم: اینکه چه زمانی برای اولین بار آن‌ها را تجربه کرده و اینکه چند وقت یکبار پدیدار می‌شوند.
 • اطلاعات شخصی اصلی و مهم: اینکه آیا پیش از اولین حمله اتفاق بزرگ تراژیک یا استرس‌زایی در زندگی شما رخ داده است یا خیر؟
 • اطلاعات پزشکی: شامل هر گونه سابقه‌ بیماری فیزیکی و روانی 
 • داروهای مصرفی: شامل ویتامین‌ها، فراورده‌های گیاهی و دیگر مکمل‌های دارویی و مقدار مصرف آن‌ها 
 • سوال‌ها: اگر سوالاتی از پزشک خود دارید می‌توانید قبل از ملاقات با پزشک آن را بر روی برگه‌ای بنویسید.
اختلال پانیک

پیشنهاد: از یکی از اعضای خانواده و یا دوستان نزدیک خود بخواهید که در ملاقات با پزشک شما را همراهی کند. همراهی شخصی دیگر در هنگام ویزیت پزشک به شما کمک می‌کند تا گفته‌های پزشک را به خوبی به یاد بیاورید.

سوال‌هایی که باید در اولین ملاقات با پزشک مطرح کرد:

 • فکر می‌کنید چه عواملی باعث بروز نشانه‌های بیماری در من شده است؟
 • آیا امکان دارد که سایر مشکلات پزشکی باعث بروز نشانه‌های بیماری شده باشد؟
 • آیا نیازی به انجام آزمایش‌های تشخیصی هست؟
 • آیا باید توسط یک روان‌پزشک معاینه شوم؟
 • آیا راهکاری برای مدیریت نشانه‌ها و علائم وجود دارد؟

در صورت داشتن هرگونه سوالی آن را با پزشک خود مطرح کنید.

سوال‌ هایی که باید در ملاقات با روانپزشک مطرح کرد

 • آیا من به وحشت‌زدگی مبتلا هستم یا اختلال پانیک؟
 • کدام روش درمانی را پیشنهاد می‌کنید؟
 • اگر شما شرکت در جلسات تراپی را پیشنهاد می‌کنید، هر چند وقت یکبار باید در این جلسات حضور داشته باشم؟
 • آیا در مورد بیماری من گروه درمانی موثر است؟
 • در صورت تجویز و مصرف دارو، آیا این داروها عوارض جانبی به همراه دارند؟
 • برای چه مدت من باید دارو مصرف کنم؟
 • چگونه شما روند پیشرفت درمان را بررسی می‌کنید؟
 • الان چه کاری باید انجام داد که خطر تکرار دوباره‌ این حملات کم شود؟
 • آیا روش‌هایی برای مدیریت وضعیت وجود دارد که من قادر به انجام آن باشم؟
 • آیا بروشورها و کتابچه‌های حاوی اطلاعات ضروری در این باره وجود دارد؟
 • چه وب‌سایتی را برای دریافت اطلاعات درست پیشنهاد می‌کنید؟
درمان گیاهی پانیک

احتمال دارد که پزشک چه سوالاتی بپرسد؟

 • علائم شما چیست و چه زمانی برای اولین بار آن‌ها را تجربه کردید؟
 • چند وقت یکبار دچار حمله می‌شوید و چه زمانی اولین بار حمله به شما دست داد؟
 • آیا عامل تحریک‌کننده‌ی مشخصی وجود دارد؟
 • چند وقت یکبار احساس ترس تکرار دوباره‌ حمله به شما دست می‌دهد؟
 • آیا شما از مکان‌ها و موقعیت‌هایی که تحریک‌کننده‌ی حمله هستند، دوری می‌کنید؟
 • علائم تا چه حدی و چطور جنبه‌های مختلف زندگی، مانند مدرسه، کار و روابط شخصی شما را تحت تاثیر قرار می‌دهند؟
 • آیا زمان کمی پیش از بروز وحشت‌زدگی حجم زیادی از استرس یا یک رویداد تراژیک را تجربه کرده‌اید؟
 • دوران کودکی و به خصوص رابطه‌ خود با والدین را چگونه توصیف می‌کنید؟
 • آیا شما یا بستگان نزدیک شما به هر گونه بیماری روانی مبتلا هستید؟
 • آیا به بیماری دیگری مبتلا هستید؟
 • آیا کافئین، الکل و داروهای توهم‌زا و اکستازی مصرف می‌کنید؟ هر چند وقت یکبار؟
 • آیا ورزش و فعالیت بدنی جز برنامه روزانه شما هست؟
تست تشخیص پانیک

پزشک با توجه به علائم فرد می‌تواند سوالات بیش‌تری طرح کند. اگر پیش از ملاقات با پزشک سوالات احتمالی را بدانید بهتر می‌توانید از وقت معاینه استفاده کنید.

داستان پائولا: یکی از اشخاصی که تجربه‌ی حمله‌ی پانیک را داشته است 

پائولا برای اولین بار زمانی وحشت‌زدگی را تجربه کرد که در دفترش مشغول آماده‌سازی یک ارائه‌ی مهم کاری بود؛ به یکباره احساس کرد حجم زیادی ترس و وحشت به او هجوم می‌آورد. سپس اتاق دور سرش می‌چرخید و او احساس کرد که دارد بالا می‌آورد. تمام بدن پائولا شروع به لرزیدن کرده و او قادر به درست نفس کشیدن نبود. قلب او چندان سریع و محکم می‌زد که انگار می‌خواست از سینه خارج شود. او تا زمانی که حمله به پایان برسد، میز کار خود را محکم گرفته بود، ولی با این همه هنوز از درون می‌لرزید.

سه هفته بعد پائولا دومین حمله پانیک خود را تجربه کرد و بعد از آن تعداد دفعاتی که دچار این مشکل می‌شود افزایش پیدا کرده است. او نمی‌داند که کجا و چه زمانی دچار وحشت‌زدگی خواهد شد و بیش از هر چیز می‌ترسد که در فضاهای عمومی دچار حمله شود. 

در نتیجه، او به جای وقت گذرانی با دوستانش بعد از اتمام ساعت کاری بلافاصله به خانه برمی‌گردد. دفتر کار او در اداره، در طبقه‌ی دوازدهم قرار دارد و او از ترس دچار حمله شدن در آسانسور از سوار شدن به آن خودداری می‌کند. 

ترس از تکرار حملات پانیک

سخن آخر:

پانیک اتک ممکن است تنها یکبار اتفاق بیفتد، با این همه برخی چندین بار آن را تجربه می‌کنند. حمله مکرر پانیک غالباً به خاطر قرار گرفتن در موقعیت‌های خاص همچون صحبت کردن در جمع و نگرانی بی دلیل در مورد مسائل تحریک می‌شود، خصوصاً اگر این موضوع پیش‌تر هم باعث بروز حمله شده باشد. 

موقعیت‌های تحریک‌کننده، آن مواقعی هستند که فرد احساس خطر کرده، امکان فرار ندارد و پاسخ جنگ و گریز در بدن ایجاد می‌شود. 

شما ممکن است یک یا دو بار دچار حمله پانیک شوید و جدا از آن یک زندگی شاد و سالم داشته باشید. یا اینکه شاید در خلال اختلالات دیگری همچون افسردگی، اختلال اضطرابی و غیره اختلال پانیک یا همان وحشت‌زدگی را تجربه کنید. 

صرف نظر از علت، وحشت‌زدگی قابل درمان است. راهکارهایی برای کاهش یا محدود کردن علائم این اختلال، دوباره به دست آوردن اعتماد به نفس و به دست گرفتن کنترل زندگی وجود دارد که فرد می‌تواند از آن کمک بگیرد.

اگر درباره‌ی حمله پانیک سوالی دارید، پرسش خود را  در بخش پرسش و پاسخ که در انتهای این مقاله قرار دارد،با ما در میان بگذارید. پزشکان و کارشناسان مجله دکتر دکتر آماده پاسخ‌گویی به سوالات شما عزیزان هستند.

منابع:

mayoclinic

medicalnewstoday

healthline

helpguide.org

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
در همین خصوص بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

452 دیدگاه در “حملات پانیک چیست ؛ از نشانه‌ ها تا درمان

 • سلام برای مشکل af دکتر قرص آسنترا ۵۰ و آلپرازولام هم در کنار داروهای قلبی تجویز کرده بود۲۵ روز بعد مصرف آسنترا و آلپرازولام را یدفعه قطع کرد چند روز بعد یه حالتی دست داد که پناه میبرم به خدا احساس گرما در درون و تپش قلب فورا فشارم را گرفتم شد۱۶ دوباره شد ۱۸ دیگه ضمنا فشار قبلا نداشتم دیگه شک نشدم دارم میمیرم از خانواده حلالیت خواسته و اشهدم را خواندم و به اوراژانس زنگ زدن ولی اون لحظه یکم تعجب ام از این بود نه سردرد داشتم نه تنگی نفس ونه حتی درد سینه با قرص فشار کنترل و نوار قلب طبیعی و تلاش ما نصف شب بر احضار پزشک متخصص قلب بی فایده و گفتند شما هیچی تون نیست فشار تون بالا رفته و قضیه قطع دارو نه به فکر ما رسید نه اونا پرسیدن شب دوباره اون حالت وحشتناک اومد رفتم پزشک و ماجرای قطع دارو پیش کشیده شد گفت از قطع آسنترا هست طبق دستور شب خوردم ولی صبح ضعیف تر از قبل پیدا شد نصف هم خورم الان۱۰ ساعت هست خبری نیست… سوالم این به نظر شما هم مربوط به قطع آسنترا هست یا هم آسنترا و هم آلپرازولام… آیا اینهم جز پانیک هستـ.. با شروع دارو از شب گذشته بازم حمله میکنه یا نه معمولا چند روز بعد شروع عوارض قطع ناگهانی از بین میره… خیلی ممنونم

  پاسخ
  • سلام
   بعلت قطع ناگهانی دارو است
   داروها نباید ناگهان قطع شود
   برای قطع دارو باید ابتدا دوز داروها برای یک هفته سه چهارم
   سپس برای یک هفته یک دوم
   و برای یک هفته دیگر یک چهارم
   و سپس قطع شود

   پاسخ
 • سلام من به پانیک مبتلا شدم
  شبها در خواب به صورت وحشت زده از خواب میپرم و در طول روز هم دچار اظطراب میشم
  جواب تست خواب من به خاطر مشکوک بودن آپنه انجام شد و منفی بود شکر خدا
  خیلی دکتر ها متخصص مغز و اعصاب بهم معرفی شدن و پزشک متخصص خواب بهم توصیه کرد که به روانکاو برای درمان مراجعه کنم
  متاسفانه من هیچ روانشناس خوب و با تجربه در امر پانیک نمیشناسم
  خواهش میکنم روانشناس برای درمان بهم معرفی کنید

  پاسخ
  • سلام
   میتوانید از مشاوران مرکز ارگانیک مایندد استفاده کنید
   همچنین از مشاوره تلفنی رایگان مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با روانشناس استفاده کنید

   پاسخ
 • سلام دکتر الپرازدلام نقشی در از بین بردن حمله پانیک در همان لحظه را دارد ممنون

  پاسخ
  • سلام
   بله

   پاسخ
 • با عرض سلام.واقعا عالیه عالیییییی این مطالبی که توی این صفحه زحمت کشیدن و گزاشتن.مطالب بسیار اموزنده و جالبی هست.تمام دوستان استفاده کنن.

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   ممنونیم از شما?

   پاسخ
 • با سلام
  بنده٣٦ سالمه و مدتي به پانيك دچار شدم
  و از قرص اسنترا و التنزاپين استفاده ميكنم
  خواستم ببينم از مشروبات ميتونم در حد كم استفاده كنم بعد ٤ ماه

  پاسخ
  • سلام
   خیر مصرف نشود

   پاسخ
 • سلام
  من تو سن ۲۲ سالگی تصادف شدید داشتم،بخاطر دردم مجبور به خوردن ترامادول شدم،بعد مصرف دوماه ترامادول حمله پانیک به من دست داد،ترامادولو کنار گذاشتم، ولی بعد چند ماه دوباره بخاطر مصرف قلیان و سیگار چندین بار حمله پانیک به من دست داد، هربار هم راهی بیمارستان میشدم و به من آمپول آرام بخش میزدن، که در نهایت من دچار بیماری حملات اضطرابی شدم،اون سالا کسی نمیدونست که اسم این بیماری حمله پانیکه، پیش چند تا دکتر روانپزشکم رفتم و چندین بار داروهامو عوض کردم و تو کل این سال ها داروی ضد افسردگی و دیازپامهارو مصرف کردم، الان ۲۹ سالمه و تازه فهمیدم اسم اون حملات پانیک بوده،الان دچار حملات اضطرابی و استرس و وحشت زدم.مشکل گوارشم پیدا کردم،خلق و خومم عوض شده.سر کارمم به سختی میرم.همش ترس
  راستی من از شهرستان بهتون پیام میدم
  یعنی راهی برای رهایی از این بیماری هست؟!

  پاسخ
  • سلام
   دوست عزیز بله درمان دارد
   از مشاوره تلفنی رایگان مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با متخصص روانپزشک استفاده کنید

   پاسخ
 • سلام ببخشید من ۱۵ سالمه و همیشه آدم استرسی ای بودم و لرزش دست و تپش قلب میگرفتم زمان استرس تا اینکه پدر بزرگم سه هفته پیش فوت کرد زندگی بهم جهنم شده همش فکر میکنم الانه که بمیرم یا دو روز دیگه سر درد دارم عرق میکنم و با کوچک ترین تنشی تپش قلب شدید میگیرم و افکار منفی و مرگ همش استرس و بیقراری دارم که گاهی حسابی شدید میشه به حدی که فکر میکنم الان مردم و روحم هستم کاهش وزن هم داشتم لطفا راهنماییم کنید

  پاسخ
  • سلام
   دوست عزیز
   جهت درمان دارویی از مشاوره تلفنی مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با متخصص روانپزشک استفاده کنید

   پاسخ
 • سلام من دحترم ۱۰ سال است که اختلال پانیک دارد و با سرترالین و کلونازپام و تریمنتل و پروپرانول کنترل شده بود گاهی در بین این سالها بسته به شرایط یکماه دوباره درگیر میشد سال گذشته به توصیه یکی از دوستانم به اقتی دکتر محمد مجد مراجعه کردیم که ایشون کلا این داروها را تغییر داد و ونلافلاکسین ۷۵ و زاناکس و‌ریسپریدون دادند از اونموقع دخترم بشدت حالش خراب شد بتدریج دیگه ترس از حمام رفتن ترس از بیرون رفتن از خانه شروع شد و کرونا هم مزید بر علت شد الان مرتب حمله پانیک دست میدهد فریاد می کشد حتی به پزشک مراجعه نمی کند با تلفن از یک پزشک دیگه کمک خواستیم و ایشون داروهای قبلی را برگرداندند با دوز بالاتر
  ولی دیگه اصلا دارو کاریاز نیست قبلا کلونازپام مثل اب روی اتش اثر می کرد الان اصلا
  خواهش می کنم من را راهنمایی بفرمایید شرایط سختی.دارد دیگه اعتماد به دکتر ندارد و‌اینکه ایا حمله دست می دهد من می تونم کلونازپام خارج از دوز داده سده از سوی پزشک مصرف کنم ممنونم‌

  پاسخ
  • سلام
   دوست گرامی فرزند شما باید تحت نظر روانپزشک باشد
   علاوه بر دارودرمانی نیاز به روان درمانی نیز می باشد
   دوز کلونازپام باید به میزان دستور پزشک باشد

   پاسخ
 • سلام این بیماری درمان بشه امکان برگشتش هست یا نه؟؟
  و با دارو روان درمانی کاملا ازبین میره؟؟

  پاسخ
  • سلام
   در صورت مصرف منظم دارو زیر نظر متخصص روانپزشک امکان رفع کامل ان وجود دارد

   پاسخ
 • سلام من نزدیک ب س ماهه ک احساس تنگیه نفس دارم دکتر هم رفتم همه ی ازمایشات رو انجام دادم گف از عصابته و کاره دیگ ای برام نکرد همیش نفس تنگی دارم شبا سخت میخوابم رو ب بالا نمیتونم بخوابم احساس میکنم دارم خفه میشم تو جمع دوسندارم زیاد باشم اخه خسته میشم شبا دیگ خیلی بهم فشار میاره احساس پوچی میکنم ناامید میشم از هرچی زندگیه اولاش ک با درد قفسه سینه کتف بود بعضی اوقات سر میشد بدترینش شبی بود ک با همسرم رفته بودم مسافرت تو جاده هراز تنگیه نفس و خشک شدن دهانو سر شدن بدن بود همون ترس برام هس الان دوس ندارم برم مسافرت جاهای دورو دوسندارم الان فق ی چیزی انگار سنگینی میکنه رو سینم ک دمو بازدمم ب مشکل بر میخوره

  پاسخ
  • سلام
   دوست گرامی شما باید با مراجعه به روانپزشک از دارو استفاده کنید
   علایم شما علاوه بر پانیک نشان دهنده افسردگی نیز می باشد
   با درمان می توانید زندگی شاد و لذت بخشی داشته باشید

   پاسخ
  • دقیقا من هم همین علائم رو دارم ممنون میشم تجربیات خودتونو به منم بگین

   پاسخ
 • عالی بود.. من این علائم رو دارم و با خوندن مقاله مفصل شما کمی آروم شدم.چون فکر می کردم بیماری های دیگه ای دارم. فقط یه سوال!؟ چه رژیم غذایی باید گرفته بشه؟ ممنون

  پاسخ
  • سلام
   تشکر
   رژیم غذایی خاصی مطرح نیست مگر اینکه غذایی همچون کافئین ها و سردیجات سبب تحریک علایم در شما شوند

   پاسخ
 • با سلام و احترام؛
  من ۳۰ ساله هستم و بعد از یک دیستونی(اختلال دارویی)که خیلی ترسناک بود و شبیه سکته و تشنج بود دچار حمله های پانیک شدم.من دو روزه بعد از یکسال دچار حمله شدید پانیک شدم.با اینکه خودم فوق لیسانس روانشناسی هستم اما نتواستم کنترلی روی هیجانات خودم داشته باشم.و الان هم تحت نظر استاد روانپزشکم تحت درمان حمله پانیک هستم.خیلی از وقوع مجدد آن میترسم.احساس میکنم دیگه آمادگی بدنی و ذهنی مواجه شدن با آن را ندارم.چه راهکاری وجود داره که دیگه دچار نشوم؟!

  پاسخ
  • سلام
   دوست عزیز
   اگر زیر نظر روانپزشک هستید نگران نباشید
   اصلا به حمله پانیک فکر نکنید
   ورزش کنید و تغذیه مناسب داشته باشید
   به تفریحات و علایق خود همچون کارهای هنری بپردازید

   پاسخ
 • سلام .خانوم دکتر من دو سال پیش وقتی سرما خورده بودم دچار حمله پانیک شدم و بی هوش شدم رفتم دکتر فشارم افتاده بود و بعد از اون انواع ازمایشا رو دادم گفتن سالمم تا اینکه ی دکتر گفت حمله پانیک شدی و الان درگیرشی .دارو نوشت ی کم بهتر شدم چون داروهااذیتم میکرد قطع کردم تا پارسال هنوز اومد سراغم و تقریبا چند روز ی بار اون حالو دارم البته خیلی ضعیفتراز چند باراول .ولی بازم فک میکنم قراره بمیرم و … باید چیکار کنم ؟اصلا این پانیکه یا اضطراب یا … ممنون

  پاسخ
  • سلام
   دوست گرامی شما باید زیر نظر روانپزشک باشید و مصرف دارو را ادامه دهید تا علایم شما برطرف شود و سپس به تدریج دوز داروها کم و سپس قطع شود

   پاسخ
   • سلام خانوم دکتر بنده چند سالی این علائم پانیک دارم به چند روانپزشک هم مراجعه کردم ولی هیچ نتیجه ای نگرفتم فقط می خوام من و کمک کنین از این پانیک لعنتی خلاص شم عاجزانه خواهش می کنم ی راهکار بدین ۳۲ سالمه واقعأن نمی دونم چکار ی انجام بدم به همه چیز زندگیم لطمه زده میزنه التماس کمک دارم

   • سلام
    دوست گرامی چه دارویی و چه مدت مصرف کردین؟؟
    لطفا راجع به علایم خود توضیح دهید

 • سلام خانم دکتر بنده پسر هستم با ۱۷ سال سن
  من الان حدود یکماه هست بعد فوت پدربزرگم دچار حمله پانیک شدم ، در اوایل طول درمان رفتم پیش متخصص قلب و یک اکو کوچکی گرفتن گفتن هیچی نیست همینطور نوار
  و احساس قلب دردو سرگیجم تا یمدت با قرص سرترالین و مراپرانونول کنترل میشد تا اینکه حس خفگی بهم دست داد و برای درمانش رفتم اندوسکومی ک گفتن اسید معدت بالاس و معدت هم خراش داره و برای اونم دارو مصرف میکنم
  و پیش روانپزشک هم رفتم ک ارپلازولام رو تجویز کردن بمدت ی هفته و نیم مصرف کردم ولی خودسر قطش کردم
  بطور ناگهانی از پریشب کتف و دست سمت چپم بهمراه قلب و قفسع سینم بدجور درد میگیره گز گز انگشتا اینا کاملا بی حس میشم و هی عرق میریزم رفتم نوار قلب دوباره گرفتن گفتن خوبه خوبی فقط ضربانت بالاس احساس خفگی هم که ول نمیکنه فعالیتی هم انجام میدم بدتر میشه
  میخام بدونم این مشکلات میتونه قلبی باشه ک من بازم دنبالش برم یا از معده و پانیکه؟

  پاسخ
  • سلام
   مجددا به روانپزشک مراجعه نمایید تا با تنظیم دوز و نوع دارو علایم کنترل شود

   پاسخ
 • سلام روزتون بخیر ۳۵ سالمه و متاهل هستم من حدود ده روز پیش دچار حمله پانیک شدم با تپش قلب شدید و احساس خفگی شروع شد نفس کشیدن برام سخت بود دکتر رفتم و ایشون تشیخص دادن پانیک‌ شدم دارو بهم دادن اون حالت ها کمتر شده و کاملا از بین نرفته
  ترس از خفگی دارم احساس میکنم هرچیزی که بخورم ممکنه باعث خفگیم بشه خوردن قرص هم برام مشکل شده حتی گاهی اوقات قورت دادن آب گلو هم برام سخت میشه و احساس کنم چیزی راه گلوم رو بسته از بچگی ترس از خفگی رو داشتم اینقدر برام آزاردهنده نبوده چندتا دکتر رفتم و بهم گفتن عصبیه
  البته مشکل کم کاری تیروئیدم دارم که تحت نظر دکتر هستم

  پاسخ
  • سلام
   زیر نظر روانپزشک به مصرف دارو ادامه دهید
   یک ماه پس از مصرف دارو کم کم علایم شما بهبود می یابد

   پاسخ
 • سلام
  ببخشید آیا افسردگی ولذت نبردن هم میتواند با درمان پانیک درمان شود
  چون من بعد از حملات پانیک دچار افسردگی میشم

  پاسخ
  • سلام
   باید به روانپزشک مراجعه فرمایید
   ممکن است همراه با پانیک دچار افسردگی نیز باشید

   پاسخ
 • سلام و وقت بخیر خدمت شما عزیزان
  من حدود ده روزه راه تنفسیم تو قفسه سینه ام درد میکنه و دردش به دندونام و فک پایینم هم میرسه گاهی وقتا احساس میکنم مثلا لقمه ای تو گلوم گیر کرده و داره خفه ام میکنه(دردش شبیه دردیه که مثلا یه مسافت طولانی رو بدون آمادگی جسمانی قبلی با دهن باز دویدم) و گاها گوشام هم درد میگیره و حساس میشم به صدای زیاد
  تب و سرفه وبدن درد و مشکل گوارشی هم ندارم
  اینا از علایم چی میتونه باشه
  ممنون میشم از پاسخگوییتون

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  من در اواخر اسفند ۹۹ یعنی زمان اوج کرونا دچار حمله شدم البته بعد از شنیدن ابتلای برادرم به کرونا. بعد از آن تقریبن هرروز حمله رو تجربه کردم. کمی که بهتر میشدم باشنیدن یک خبر بد مجددا دچار اضطراب می شدم. الان بعد از گذشت حدود ۵۰ روز از علائم تنگ نفس خبری نیست و در طی روز دچار افسردگی و ناتوانی می شوم. آیا رو به بهبود هستم؟ چه باید بکنم؟

  پاسخ
  • سلام
   مراجعه به روانپزشک و روان درمانی به همراه دارو نیاز می باشد

   پاسخ
   • باسلام.من اولین بار توی کلاس درسم دچار حالت تهوع و تپش قلب شدید و ضعف و سبکی سر شدم.آزمایش خون دادم موردی نبود.پیش دکتر قلب رفتم مشکلی نداشتم.فقط مشکلم رفلاکس بود.ولی بعد از اون بازم استرسی میشم در صورتی که اصلا دلیلی برای استرسی شدن نمیبینم ولی علائمش خیلی ضعیف تره و میدونم اتفاقی نمیفته ولی اینکه چرا اینجوری میشم فکرمو درگیر کرده.دو روز پیش داشتم با شخصی صحبت میکردم که یهو دچار سبکی سر شدم و هر چه زود تر میخواستم صحبتمو تمام کنم ولی در کل ترسی از حظور تو اجتماع ندارم.هنوز پیش دکتر مغز نرفتم تا چک بشم.علائمش همیشه متفاوته.خلاصه اینکه ممنون میشم راهنماییم کنید .و اینکه این روزا یکم کم خواب هم هستم.و پس از غذا خوردن احتمال حمله شدید تر میشه و اشتهامم گاهی اوقات کم میشه و گاهی اوقات طبیعه.

   • سلام
    اینکه قبلا در طول زندگی خود استرس و اضطراب داشته اید یا خیر مهم است
    بهتر است جهت بررسی بیشتر به روانپزشک مراجعه کنید

 • سلام وعرض ادب،خانم دکتر من نمیدونم مشکلم پنیکه یاآسم چون آسم هم دارم وقتی به شدت عصبی میشم برای چن دیقهبه زورنفس میکشم کل بدنم میلرزه و نمیتونم تکون بخورم وحس میکنم روی زمین نیستم ناخوداگاه گریم میگیره و صدام بعضی جاهاش به شدت بالا میره و چشمامونمیتونم بازکنم چنددقیقه ک میگذره به حالت عادی برمیگردم ولی ازین ک این حالت بهم دست داده ازخودم متنفرمیشم برای مدتهاومیترسم تومکانای عمومی برام اتفاق بیوفته و ناشی ازخجالت زیادی ک بابت این حالم دارست،یه مدت دولوکستین وسرترالین مصرف کردم حس میکردم بهترم ولی توخاب و خوراکم تاثیرگذاشته بودوهمیشه دستام میلرزید ک دیگ نخوردم حالی ک اون لحظه دارم فقط قسمتی ک حس میکنم روی زمین نیستمودوسدارم و نمیخام این مشکلم حل بشه ک گاهی تجربش کنم ولی خجالتوشرمندگیواحساس ضعفی ک ازبالانیومدن نفسمو لرزش بدنم دارم ترغیبم میکنه ک براش دنبال راه حل باشم و همه اینابازباعث نمیشه به دکترمراجعه کنم ممنون میشم بهم بگین مشکلم پانیکه یاآسم وحمله عصبی،سابقه سه بارخودکشی دارم و خیلی وقتها بازبه سرم میزنه ۲۱سالمه و مجردم چندسال پیش به مدت ۶ ماه هرروزترامادول مصرف میکردم و وقتی متوجه شدم ک دارم اعتیادپیدامیکنم بهش بخاطر علاقه ای ک به پدرم دارم دیگ نخوردم چندبارگل مصرف کردم ولی محدودو فقط بخاطر خندهایی ک اون موقع سراغم میاد ۴سال هم هست ک سیگارمصرف میکنم و ازبچگی پدرومادرم باهم مشکل داشتنوپدرمومادرموکتک میزد حتی قصدجونشم میکردومن باجسه نحیفم وگریه هام میخاستم جلوشونوبگیزم مامانم جلوی چشم من امپول هوامیخاست ب خودش تزریق کنه الان تویه رابطه احساسیم ولی هرروزدعواوبحث داریم بااین حال هردوخیلی عاشق همیم ولی ترس ازبحث کردن منوتوهفت ماه پنج بارترغیب ب رفتن کرده و خدافظی کردم بااینکه باتموم وجودم دوسشدارم این مرد رو ایشون هم بنظرم مشکل اعصاب دارن و کوچکترین مشکلاتوبه یه بحث بزرگ میکشونن

  پاسخ
  • سلام
   دوست گرامی شما باید با مراجعه به روانپزشک ،مرتب تحت نظر ایشون باشید
   تا با گذر زمان و استفاده از دارو به مرور مشکل شما حل شود
   به نظر علاوه بر حملات پانیک دچار افسردگی نیز می باشید

   پاسخ
 • سلام وعرض ادب،خانم دکتر من نمیدونم مشکلم پنیکه یاآسم چون آسم هم دارم وقتی به شدت عصبی میشم برای چن دیقهبه زورنفس میکشم کل بدنم میلرزه و نمیتونم تکون بخورم وحس میکنم روی زمین نیستم ناخوداگاه گریم میگیره و صدام بعضی جاهاش به شدت بالا میره و چشمامونمیتونم بازکنم چنددقیقه ک میگذره به حالت عادی برمیگردم ولی ازین ک این حالت بهم دست داده ازخودم متنفرمیشم برای مدتهاومیترسم تومکانای عمومی برام اتفاق بیوفته و ناشی ازخجالت زیادی ک بابت این حالم دارست،یه مدت دولوکستین وسرترالین مصرف کردم حس میکردم بهترم ولی توخاب و خوراکم تاثیرگذاشته بودوهمیشه دستام میلرزید ک دیگ نخوردم حالی ک اون لحظه دارم فقط قسمتی ک حس میکنم روی زمین نیستمودوسدارم و نمیخام این مشکلم حل بشه ک گاهی تجربش کنم ولی خجالتوشرمندگیواحساس ضعفی ک ازبالانیومدن نفسمو لرزش بدنم دارم ترغیبم میکنه ک براش دنبال راه حل باشم و همه اینابازباعث نمیشه به دکترمراجعه کنم ممنون میشم بهم بگین مشکلم پانیکه یاآسم وحمله عصبی،سابقه سه بارخودکشی دارم و خیلی وقتها بازبه سرم میزنه ۲۱سالمه و مجردم چندسال پیش به مدت ۶ ماه هرروزترامادول مصرف میکردم و وقتی متوجه شدم ک دارم اعتیادپیدامیکنم بهش بخاطر علاقه ای ک به پدرم دارم دیگ نخوردم چندبارگل مصرف کردم ولی محدودو فقط بخاطر خندهایی ک اون موقع سراغم میاد ۴سال هم هست ک سیگارمصرف میکنم

  پاسخ
  • سلام
   دوست عزیز شرح حال و علایم شما به دقت بررسی شد
   شما باید به متخصص روانپزشک مراجعه کنید یا از تماس تلفنی مجموعه دکتر دکتر جهت مشاوره تلفنی با متخصص روانپزشک استفاده کنید
   با مصرف دارو به طور منظم مشکل شما رفع خواهد شد

   پاسخ
   • تشکر

 • سلام خانم دکتر خسته نباشید
  بنده ۲۶ساله و مجرد هستم یه شب وقتی با دوستام رفته بودیم شهر بازی سوار یکی از وسایل هیجان انگیز پارک شدیم و اولین بار اونجا حمله پانیک بهم دست داد خیلی شدید بود یه حسی مثل سکته قلبی داشتم ناگفته نماند که قبلش ماریجوانا مصرف کرده بودم(فکر میکنم اگه اون شب ماریجونا مصرف نکرده بودم تا اینکه بعد مصرف سوار اون وسیله نمیشدم هیچوقت با این اخلال اشنا نمیشدم)غرورم اجازه نمیداد به اپراتور بگم وسیله رو نگه داره چون همه منو به عنوان یه فرد نترس میشناسن خلاصه اون شب گذشت و من فکر میکردم اون اتفاق یا حمله بخاطر تاثیر ماریجوانا و همراه شدنش با هیجان زیاد بوده دفه بعدی حدود ۳یا۲ماه بعد اتفاق افتاد دوتایی با دوستم میرفتیم مسافرت و اون پشت فرمون بود بازم قبلش ماریجونا مصرف کرده بودم حالم بشدت بد شد نمیدونستم چیکار کنم تمام سعیم این بود که دوستم متوجه این موضوع نشه.مجموعا ۳بار این حمله موقع مصرف ماریجونا بهم دست داد بعدش دیگه مصرف نمیکنم فکر میکردم بخاطر اونه ولی بازم بعد قطع مصرف حمله داشتم البته با شدت کمتری ۳بار بعد قط مصرف اینجوری شدم از همه عذاب اورتر اینه که اخرین بار تو خونه اینجوری شدم قبل خواب و صبحشم معده درد داشتم
  خودم حس میکنم دلیل این اختلال رو میدونم دلیلش ناتوانی بعد از تلاش زیاد برای تغییر شرایط شغلی و مالی بوده چون اولین بار روی اون وسیله پارک به این موضوع فکر میکردم که اینجوری شدم چیز دیگه ای که اذیتم میکنه که موقع حمله دلم سریعا باید از محل که هستم دور بشم و تنها باشم.همش میترسم موقعی که جایی هستم که نمیشه محل رو ترک کرد حالم بد بشه مثلا موقعی که ارایشگاه هستم یا امثال این
  من دلم نمیخاد به پزشک مراجعه کنم یا دارو مصرف کنیم خودمم حس میکنم میتونم خود درمانی از پسش بربیام
  بنظر شما میتونم با قطع سیگار و ورزش و مراقبه درمان بشم؟عذر خاهی که مطلبم طولانی شد من نمیتونم با هیچکس راجب این موضوع صحبت کنم ممنون میشم اگه راهنمایید کنید

  پاسخ
  • سلام
   دوست عزیز
   شما قدم اول درمان یعنی شناخت مشکل خود را برداشته اید
   اما جهت تکمیل روند درمان باید هم از نظر روحی و برخورد با مشکلات و حل مساله مشاوره و آموزش ببینید و هم درمان دارویی انجام شود
   با توجه به عدم تمایل مراجعه حضوری از مشاوره تلفنی مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با متخصص روانپزشک استفاده کنید

   پاسخ
 • باسلام. من اولین حمله که دقیقا نمیدونم پانیکه یاحمله اظطراب هستش رو۱۵خرداد۹۴ بهم دست داد.که با مراجعه به دکتراعصاب و روان بهم گفت ازافسردگیه. از اون موقع به بعد به وسیله دارورفع شد تادوسال. بعد از دوسال باکوچکترین ترس یااظطراب حمله بهم دست میده. دارویکشیشون سیتالوپرامه ۲۰ورهاکین۲۰۰.الان نزدیک به ۵ساله حالم یه جوریه .اگر راهی بهترهست که من از این بیماری رها یی پیدا کنم ممنون میشم. حالم یه جوریه همش فکر میکنم منگم. راهنمای کنید سپاسگذار ی میکنم

  پاسخ
  • سلام
   دوست عزیز
   نوع و دوز داروها باید زیر نظر متخصص روانپزشک تغییر کند و داروی موثرتری جایگزین شود

   پاسخ
  • سلام بجای رهاکین ۲۰۰ قرص دپاکین ۲۰۰ مصرف شود و سیتالوپرام هم به بعضی ها نمیسازد.

   پاسخ
 • سلام دکتر من از سن ۱۶‌سالگی احساس میکنم به این بیماری دچار شدم و الان ۴ ساله به صورت نا مرتب درگیرشم که‌ علائم شدید در من استرس واظطراب و دوری از مکان های جمعی است باعث شده خیلی از موفقیت هام در‌این سن از دست بدم با‌ خانوادم مشورتی‌نکردم‌ ،از یک شوک فک کنم سر زده
  خیلی میخوام که این ترس و خوف از خودم دور‌کنم خیلی باعث پیشرفتم در‌زندگیم میشه لطفا کمک کنید تا بتونم دوباره عادی زندگی‌کنم

  پاسخ
  • سلام
   دوست عزیز
   با توجه به سابقه ۴ ساله علایم و ایجاد اختلال در زندگی جهت درمان دارویی موثر باید حضوری به متخصص روانپزشک مراجعه کنید

   پاسخ
  • سلام من هم از بچگی با استرس و اضطراب شدیدی رو برو هستم و اصلا روحیه خوبی ندارم چندین بارم پانیک داشتم و پانیک های طولانی مدت

   پاسخ
   • سلام
    دوست گرامی مراجعه به روانپزشک و بررسی علایم و به دنبال ان روان درمانی و دارودرمانی ضروری می باشد

 • با سلام و احترام
  از دوران کودکی همیشه با ترس روبرو بودم و علتش دعوای خانوادگی بود، پدرم عصبانی بود و اکثر اوقات مادرم و کتک میزد و ما بچه ها با وحشت با این صحنه های دردناک مواجه بودیم با این بدبختی بزرگ شدیم تا اینکه من به خدمت سربازی رفتم و سه ماه از این خانواده شوم فاصله گرفتم از اضطراب و خواب های پریشان رهایی یافتم تا اینکه‌ به نزد خانواده برگشتم پدر تقریبا پیر شده بود و یه مقدار از ما که بزرگ شده بودیم کمتر مادرمو کتک میزد ناگفته نماند مادرم هم زن عصبانی و سیگاری بود.
  وقتی بیست ساله بودم پدر مرد و من تحت تاثیرات تعصبی در فکر از دست دادن پدر به افسرده‌ی دچار شدم و از اون موقع بود که با دوا دکتر روزگار میگذراندم.
  ۳۵ ساله بودم مادر مرد حاصل این خانواده خشن ۲ برادر و ۲ خواهر هست خواهرم بزرگم سال قبل بعد از گذراندن ۳ سال از سرطان مرد خواهر کوچکم مشکل روده داره و از اون کوچیکتر برادرم آدم پرخاشگریست که تعادل ذهنی نداره و من که همکنون ۴۱ ساله هستم متاهل دارای دو دختر آدم آروم و کتاب خوان تا به امروز بیشتر با مشکلات معده مواجه بودم از زمان پاندمی کروناویروس مشکلات معدم بیشتر شده و از عید به این طرف بیشتر از ۸ مورد اورژانسی نیمه شب با اضطراب و ترس و با معده درد به درمانگاه محلی محلی رفتم و با تزریق سرم و قرص برگشتم و هر دفعه دو روز در حال سموم بسر بردم بیشتر متخصصین بهم گفتند حملات پانیک هست و گفتند باید به روانشناس مراجعه کنی ضمنا تمام مراحل اندوسکپی سوناگرافی عکس رنگی و آزمایش ها مربوط به گوراشم سالم بود. از اینک مطلب زیاد شد پوزش میخوام.
  لطفا اگه مقدور باشه راهنمایی کنید. با سپاس

  پاسخ
  • سلام
   دوست عزیز همانطور که سایر پزشکان گفته اند علایم شما به نفع پانیک است و با توجه به سابقه طولانی عدم آرامشی که در زندگی تجربه داشته اید جهت درمان دارویی موثر باید به متخصص روانپزشک مراجعه کنید

   پاسخ
 • سلام خدا قوت
  من در همین دوره کرونا دچار اضطراب شدید شدم همش گر گرفتگی داشتم و احساس میکردم تب دارم و دارم کرونا میگیرم رفتم دکتر بهم آسنترا ۵۰ داد که از یکچهرام تا یکی کم کم اضافه کنم و الازین دوونیم که نصفش رو هر روز میخورم قرار بود الازین رو بیست روز بخورم و قطع کنم که بعد از بیست روز اولین شبی که نخوردم صبحش دچار حمله پانیک شدم و دوبار دیگه هم با فاصله چند روز تکرار شد شدید عرق میکنم و بعضی صبحا صورتم کمی ورم داره ولی دکترم گفته ادامه بده عادی میشه کی میتونم الازین رو بذارم کنار فکر می کنم تمام مشکلات مال همین الازینه

  پاسخ
 • سلام من ترس از مرگ دارم و از شنیدن خبر مرگ فامیل دچار پانیک میشم و همش افکاری مثل خودکشی دارم میشه منو راهنمایی کنین

  پاسخ
  • سلام
   دوست عزیز
   شما جهت درمان دارویی باید به متخصص روانپزشک مراجعه کنید

   پاسخ
 • سلام و خسته نباشید
  دوماهی هست که کتف و بازوی چپم گهگداری سِر میشه و به نوعی میگیره و همچنین تک سرفه هم دارم ،متخصص قلب ۳ تا ازمایش ازم گرفت نوار و اکو و ورزش.گفت که از لحاظ قلبی مشکلی نداری،بعدش رفتم پیش متخصص اعصاب و گفت احتمالا پانیک هستش،سوالم اینکه که این سه آزمایش قلب برای سلامتی قلب و عروق بسنده میکنه یا بازم آزمایش دیگه ای هم هست واسه قلب،حالا موندم حرف کدوم دکترو گوش کنم،قلب یا اعصاب،ناگفته نماند که تو این چن وقته مشکلات گوارشی هم داشتم

  پاسخ
  • سلام
   لطفا به پزشک خود اعتماد کنید
   احتمالا از نظر قلبی مشکلی وجود ندارد
   به روانپزشک مراجعه فرمایید

   پاسخ
 • سلام خسته نباشین چندین مقاله راجب پانیک خوندم و شک دارم که دچار همین حملات هستم یا نه لطفا راهنمایی بفرمایین بیماری پوستی پسوریازیس و افتادگی دریچه میترال قلب و سندروم روده تحریک پذیر دارم و با کوچکترین فشار عصبی تپش قلب میگیرم اولین بار ده سال پیش بعد از یک مشکل استرس زا درد در قفسه سینه و دست ها تپش قلب شدید سردرد و تهوع و لرز شدید و عدم توانایی در تکان دادن پاها و دست ها و حتی لحظه ای عدم توانایی در صحبت کردن رو تجربه کردم که اوج این حمله نزدیک به ده دقیقه طول میکشه اما درد در قفسه سینه تا چند روز بعد هم هست و این حملات تا کنون سه بار دیگه برام پیش اومده و همیشه در خانه و بعد از یک فشار روحی و شرایط استرس زا برام پیش اومده راهنمایی میفرمایید که مراجعه به متخصص قلب کنم یا روانپزشک؟! ممنونم

  پاسخ
  • سلام
   دوست عزیز علایم ذکر شده بیشتر مطرح کننده حملات پانیک هستند
   جهت اطمینان و درمان به روانپزشک مراجعه فرمایید

   پاسخ
   • با سلام و وقت بخیر
    من حدود ۳ سال پیش دچار حملات پانیک و اضطراب شدم.که تحت درمان قرار گرفتم.الان شبی یک عدد آسنترا ۵۰ مصرف میکنم.با این حال بعضی اوقات دچار حمله ولی بصورت خیلی خفیف میشم.دچار بی حالی و لرزش خفیف گاهی تهوع میشم.من ۵۰ سال سن دارم.مصرف دارو تا کی باید باشه؟ آخه گفته بودند طول درمانش ۲ سال هست.باید چکار کنم؟ از خوردن دارو خسته شدم.وآیا مصرف این دارو عوارض داره؟

 • سلام دکتر من حدود ۵ ساله که دچار پانیک میشم ولی اوایل تشخیص درستی داده نشد تا اینکه یه پزشکی تشخیص پانیک دادن و آلپرازولام نیم رو تجویز کردن حدود ۳ ساله آلپرازولام رو می خورم به این صورت که هربار دچار حمله میشوم یه دوره مثلا یک ماهه می خورم و بعد قطع میکنم و خیلی هم آروم میشم اما الان حدود ۳ ماهه که دائم دارم آلپرازولام رو می خورم فقط تونستم از روزی یک عدد به روزی نصف قرص کاهش بدم ولی اینبار نتونستم قطعش کنم از طرفی می خوام قرص رو قطع کنم از طرف دیگه شبها توی خواب پانیک میشم و خیلی هم در طول روز استرس دارم لطفا راهنمایی کنید چه کار کنم از قرص خوردن خسته شدم

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید من یک ساله استرس دارم واین استرسم هر دفعه به یک مدلی هست یک دفعه مغز سرم تیر میکشه یک دفعه استرس فقط به قلب درد وضربان بالا ختم میشه ووسواس فکری هم داشتم همش فکر میکردم بلایی سرخودم یا خانواده ام میاد یا ریزش مو وپوست صورتم داغون شد ولی بیشترین استرسی وکه تو این یک سال تجربه کردم به صورت حمله بوده وهیچ مشگلی نداشتم ویک هو عرض نیم ساعت جوری استرسی میشدم که اصلا نفسم بالا نمیومد وقلب درد وطپش قلب شدید میسدم که دوبارم به متخصق قلب رجوع کردم این حملات گاهی طولانی وشدیده گاهی کوتاه وشدید نیست وهمراه با این ترس واسترس پوست لبمو هم میکنم وانگار کمک میکنه استرم کمتر بشه گاهی فایده نداره پوست لبمو که میکنم استرسمو تشدید میکنه حتی ممکنه دوماه اروم باشم ویک هو این استرس بهم دست بده خواستم بدونم من مشگلم چیه خیلی ممنونم

  پاسخ
  • سلام واحترام وقت بخیر من ۴۲ سالمه، پنج سال پیش حمله عصبی بواسطه کارم بهم دست داد،دکتر کلونازپام ۱تجویز کرد وگفت باید تعداد دفعات مصرف کم کنی، منم اینکارو کردم الان دوساله نصف صبح ونصف موقع خواب مصرف میکنم مصرفم تایمی نداشت راحت بودم.ولی دوماهی هست که صبحها بدنم میلرزه حتما باید همون لحظه مصرف کنم با پروپرانول چون همراه تپش قلب هستش،ورزش میرفتم الان حتی دوکیلو هم نمیتونم بلند کنم چون سرگیجه میگیرم.اهل هیچگونه الکل یا مخدر هم نیستم. فقط احساس میکنم کلونازپام منو داره از زندگی عادی روزمره دور میکنه وچالش درست میکنه.حتی نمیتونم مسواک بزنم چون بدنم لرزش میگیره.با تشکر

   پاسخ
   • سلام
    دوست گرامی زیر نظر روانپزشک کم کم کلونازپام را قطع کرده و پزشک داروهای جایگزین برای شما تجویز خواهد کرد

گفتگو
جدیدترین‌ها
آزمایش pet یا پت اسکن چیست؛ آمادگی ها و خطرات
آزمایش pet یا پت اسکن چیست؛ آمادگی ها و خطرات
اسکن توموگرافی با گسیل پوزیترون (PET) یک آزمایش تصویربرداری است که به...
کلانژیت صفراوی اولیه (PBC)؛ دلایل ابتلاء، علائم و درمان
کلانژیت صفراوی اولیه (PBC)؛ دلایل ابتلاء، علائم و درمان
با این وجود که درمانی برای کلانژیت صفراوی اولیه (pbc) وجود ندارد،...
افت دمای بدن (هیپوترمی )؛ علائم، علل، خطر ها و پیشگیری
افت دمای بدن (هیپوترمی )؛ علائم، علل، خطر ها و پیشگیری
هیپوترمی یا افت دمای بدن نوعی بیماری است که به رسیدگی سریع...
کپک در خانه؛ علل، بیماری های مرتبط و روش های رفع آن
کپک در خانه؛ علل، بیماری های مرتبط و روش های رفع آن
به احتمال زیاد در تاریک ترین و مرطوب ترین فضاها، کپک در...
راش پوشک چیست؛ انواع، علائم، علل و درمان ها
راش پوشک چیست؛ انواع، علائم، علل و درمان ها
بثورات پوشک یک بیماری شایع و تحریک کننده پوست است. این وضعیت...