سنگ کلیه چطور به وجود می‌آید و علایم بیماری سنگ کلیه چیست؟

 • 1398-10-29
 • ۸۷۲۱۴ بازدید
 • 214
علت تشکیل سنگ کلیه

یکی از سوالاتی که درباره‌ی بیماری سنگ کلیه برای مردم پیش می‌آید این است که سنگ کلیه چگونه در بدن ما به وجود می‌آید و آیا امکان دارد در خطر ابتلا به آن باشم؟ در  مقاله «سنگ کلیه چطور به وجود می‌آید و علایم بیماری سنگ کلیه چیست؟»به این پرسش‌ها و نگرانی‌های شما به طور کامل پاسخ دهیم.

علل به وجود آمدن سنگ کلیه در بدن انسان

گزینه‌های زیر عللی هستند است که احتمال تشکیل سنگ کلیه را افزایش می‌دهند. مروری بر هر کدام از آنها خواهیم داشت.

حجم ادرار پایین

یکی از عللی که احتمال تشکیل سنگ کلیه را افزایش می‌دهد، حجم پایین ادرار است.

حجم پایین ادرار ممکن است بر اثر کمبود آب بدن (از دست دادن مایعات بدن) به دلیل ورزش، فعالیت‌های بدنی یا زندگی در آب‌وهوایی گرم یا نوشیدن مایعات کم باشد. وقتی حجم ادرار کم باشد، ادرار غلیظ شده و به رنگ‌ تیره درمی‌آید.

علل به وجود آمدن سنگ کلیه در بدن انسان - حجم ادرار پایین

ادرار غلیظ در واقع بدین معناست که مایعات کمتری برای انحلال نمک موجود در ادرار وجود دارد.

اما در مقابل، با مصرف مایعات زیاد، نمک موجود در ادرار رقیق می‌شود. این کار می‌تواند احتمال تشکیل سنگ کلیه را کاهش دهد.

علل به وجود آمدن سنگ کلیه در بدن انسان

بزرگسالانی که سنگ کلیه دارند، باید مایعات کافی بنوشند تا حداقل ۲٫۵ لیتر (معادل نصف گالون) ادرار در شبانه‌روز داشته باشند.

برای داشتن این حجم از ادرار، فرد باید حدود ۳ لیتر آب بنوشد. با اینکه آب بهترین مایعی است که فرد می‌تواند بنوشد، اما لزومی ندارد و می‌توان از نوشیدنی‌های دیگر نیز بهره برد و مهم رساندن مایعات کافی به بدن است.  

رژیم غذایی یکی از علل به وجود آمدن سنگ کلیه

رژیم غذایی نیز می‌تواند روی احتمال تشکیل سنگ کلیه اثر بگذارد. یکی از دلایل شایع تشکیل سنگ کلیه از نوع کلسیمی، وجود مقادیر بالای کلسیم در ادرار است.

بالا بودن میزان کلسیم در ادرار ممکن است ناشی از نحوه‌ی کنترل و مدیریت کلسیم در بدن باشد. از این جهت، می‌تواند هیچ ارتباطی به میزان کلسیم دریافتی بدن نداشته باشد.

به همین دلیل، کاستن از میزان کلسیم مصرفی در رژیم غذایی به ندرت مانع از تشکیل سنگ کلیه می‌شود.

علل به وجود آمدن سنگ کلیه در بدن انسان

همین‌طور تحقیقات علمی نشان دادند که کاستن از کلسیم در رژیم غذایی می‌تواند برای سلامتی استخوان‌های بدن مضر باشد و احتمال تشکیل سنگ کلیه را نیز افزایش دهد.

پزشکان نیز عموما به بیماران خود توصیه نمی‌کنند به‌ منظور کاهش کلسیم ادرار از مصرف کلسیم خودداری کنند. با این حال، مصرف کلسیم نیز نباید زیاد از حد باشد.

پزشک معالج ممکن است در صورت صلاح‌دید در عوض کاستن از کلسیم در رژیم غذایی، با کاستن از میزان دریافت سدیم (نمک) کلسیم ادرار را کاهش دهد.

نمک زیاد در رژیم غذایی احتمال تشکیل سنگ کلیه از نوعی کلسیمی را افزایش می‌دهد. وقتی نمک زیادی به ادرار منتقل می‌شود، از بازجذب کلسیم در ادرار و انتقال به خون جلوگیری می‌کند.

علل به وجود آمدن سنگ کلیه در بدن انسان

کاهش مصرف نمک در رژیم غذایی، کلسیم ادرار را نیز کاهش می‌دهد و احتمال تشکیل سنگ‌های کلیه از نوع کلسیمی را کمتر می‌کند.

از آنجایی که اگزالات، ماده متشکله‌ی، متداول‌ترین نوع سنگ کلیه است، خوردن غذاهای سرشار از اگزالات می‌تواند احتمال تشکیل این نوع سنگ‌های کلیه را افزایش دهد.

رژیم غذایی سرشار از پروتئین حیوانی مانند گوشت گاو، ماهی، مرغ و غیره می‌تواند سطح اسید موجود در بدن و ادرار را بالا ببرد. مقادیر زیاد اسید نیز موجب می‌شود تشکیل سنگ‌های کلیه از نوع اگزالات کلسیمی و اسید اوریکی راحت‌تر شود.

علل به وجود آمدن سنگ کلیه در بدن انسان - مصرف گوشت

تجزیه گوشت در بدن به اسید اوریک نیز می‌تواند احتمال تشکیل سنگ‌های کلیه از نوع اگزالات کلسیمی و اسید اوریکی را افزایش دهد.

نقش مشکلات روده در ایجاد سنگ کلیه

برخی مشکلات روده که موجب اسهال (مانند بیماری کرون یا کولیت زخمی) یا جراحی (مانند عمل بای پس معده) می‌شوند می‌توانند خطر تشکیل سنگ کلیه از نوع اگزالات کلسیمی را بالا ببرند.

علل به وجود آمدن سنگ کلیه در بدن انسان

 اسهال باعث می‌شود که بدن حجم زیادی از مایعات بدن را از دست بدهد و در نتیجه حجم ادرار نیز کاهش یابد.

همین‌طور ممکن است که بدن اگزالات اضافی از روده جذب کرده و در نتیجه باعث بالا رفتن میزان اگزالات در ادرار شود. ادرار کم و مقدار زیاد اگزالات موجود در آن می‌تواند موجب تشکیل سنگ کلیه از نوع اگزالات کلسیمی شود. 

چاقی

چاقی نیز می‌تواند احتمال تشکیل سنگ کلیه را افزایش دهد. بدن افراد چاق ممکن است سطح اسید موجود در ادرار تغییر کرده و همین نیز (چنانچه در سطرهای قبل گفته شد) باعث تشکیل سنگ کلیه شود.

ابتلا به برخی بیماری‌ها

ابتلا به برخی بیماری‌ها احتمال تشکیل سنگ کلیه را افزایش می‌دهند. رشد غیرطبیعی یک یا چند غده پاراتیروئید که سطح سوخت و ساز کلسیم را کنترل می‌کنند، می‌تواند باعث بالا رفتن سطح کلسیم در خون و ادرار شده و همین نیز منجر به تشکیل سنگ کلیه شود.

بیماری دیگری مانند «اسیدوز توبولی کلیوی » که در آن اسید بدن افزایش می‌یابد، احتمال تشکیل سنگ کلیه از نوع فسفات کلسیمی را بالا می‌برد.

برخی از اختلالات نادر و ارثی نیز می‌تواند باعث تشکیل انواع خاصی از سنگ‌های کلیه شود. نمونه‌ی آن «بیماری سیستینوریا» است. در این بیماری بازجذب اسیدهای آمینه سیستین ادرار مختل شده و سطح این مواد در ادرار بالا می‌رود.

دیگر بیماری «هیپراگزالوری اولیه» است که در آن کبد اگزالات زیادی به‌وجود آورده و باعث افزایش غلظت اگزالات در ادرار می‌شود.

داروها

برخی داروها و مکمل‌های کلسیم و ویتامین ث ممکن است احتمال تشکیل سنگ کلیه را افزایش دهند. از این رو، توصیه می‌شود، تمام داروها و مکمل‌های غذایی که مصرف می‌کنید را به پزشک معالج خود اطلاع دهید، چرا که برخی از این داروها و مکمل‌ها می‌توانند احتمال تشکیل سنگ کلیه را بالا ببرند.

در همین حال، مصرف هیچکدام از داروها و مکمل‌های خود را مگر به دستور پزشک قطع نکنید. 

سابقه خانوادگی

در صورتی که فرد سابقه خانوادگی سنگ کلیه داشته باشد، به عنوان مثال یکی از بستگان درجه اول مانند والدین یا خواهر و برادر قبلا سنگ کلیه داشته‌اند، احتمال تشکیل سنگ کلیه در او نیز بسیار بیشتر است.

علایم و نشانه‌های بیماری سنگ کلیه

سنگ‌های کلیه عموما هیچ نشانه و علایم خاصی ندارند و به همین دلیل نیز به‌درستی تشخیص داده نمی‌شوند. وقتی سنگ از کلیه خارج می‌شود، از طریق مجرای ادراری به مثانه می‌رود.

در اغلب این موارد نیز سنگ کلیه در مجرای ادراری گیر می‌کند. وقتی که سنگ جریان ادرار از کلیه را قطع می‌کند، باعث وَرم کلیه شده و معمولا درد بسیار شدیدی را به وجود می‌آورد.

درد ناشی از سنگ کلیه

شایع‌ترین علایم سنگ کلیه

برخی از شایع‌ترین علایم و نشانه‌های سنگ کلیه عبارتند از:

 • درد شدید و گرفتگی در ناحیه پشت و پهلو که اغلب به سمت پایین شکم یا کشاله ران کشیده می‌شود. برخی از خانم‌ها گزارش دادند که این درد حتی از درد زایمان نیز شدیدتر است. درد در اغلب موارد به‌صورت ناگهانی شروع شده و اکثرا هم حالت موجی دارد. این درد با تلاش برای دفع سنگ، می‌گیرد و وِل می‌کند.

 • حسِ نیاز شدید به تخلیه ادرار
 • ادرار بیش از حد معمول و سوزش در هنگام ادرار
 • ادرار تیره یا قرمز رنگ به دلیل وجود خون. در برخی موارد مقادیر کمی گلبول قرمز در ادرار وجود دارد که با چشم غیر مسلح قابل دیدن نیست.

 • حالت تهوع یا استفراغ
 • آقایان ممکن است در نوک آلت تناسلی خود احساس درد داشته باشند.

اگر درباره علایم بیماری سنگ کلیه  سوالی دارید می‌توانید پرسش‌های خود را در قسمت نظردهی که در پایین همین صفحه قرار دارد بنویسید تا در کمترین زمان ممکن پزشکان و کارشناسان دکتر دکتر به سوالات شما پاسخ دهند.

منبع:

urologyhealth.org

راهنماي بیماری سنگ کلیه

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص ارولوژي روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص ارولوژي دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «سنگ کلیه چطور به وجود می‌آید و علایم بیماری سنگ کلیه چیست؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

214 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام خسته نباشید
  من چندشب قبل بدون پتو وتوی سرماخوابیدم ازاون شب کلیه هام دردمیکنه ممکنه کلیه هم سرمابخوره؟درمانش چیه؟

 2. سلام خسته نباشید من زیر شکمم درد میکنه
  و به معدم می زنه
  این ممکنه سنگ کلیه باشه؟؟؟

  • سلام نه بيشتر به عفونت ادراري ميخوره
   آزمايش ادرار بديد لطفا

 3. سلام من چهل و چهار سالم و سابقه سنگ. کلیه دارم شش ماه پیش جهت عمل جراحی روی شگستگی پاهام آزمایش دادم کلسیم و کراتین خونم پایین بود ولی الان آزمایش دادم یک مقدار جزئی هر دو بالا تر از حد مجاز رفته ودر آزمایش ادرار هم وجود کریستال از نوع اگزالات هستش ممکنه راهنمایی کنید؟

  • سلام
   بنظر بنده شما باید آزمایشات رو تکرار کنید
   Cbc, diff، fbs , bun, cr, ESR , crp, U/A , U/c
   و همچنین سونوگرافی جهت بررسی سنگ بدهید

 4. من سنگ کلیه دارم کلیه سمت چپ از امروز صبح بیضه سمت چپ ورم کرده و اینکه سفت هم شده بخاطر سنگ کلیه اینطوری شده؟؟

 5. سلام چند روزه که پهلوی چپم تیر میکشه و بعدش معده درد دارم سوزش و هیچ علائم دیگه ایی ندارم قبلا توی سونوگرافی ورم خفیف دیده شده بود اگه ممکنه راهنمایی کنید

 6. سلام من درد پهلو راست دارم آزمایش دادم خون تو ادرار بود بعد چند روز شروع درد دهانم تاولهای ریز زده زبان هم قسمتیش سفید شده میخواستم ببینم به هم ربط دارن یا نه . ممنون

 7. سلام وقت بخیر من پارسال کلیه راستم را سنگ شکن کردم امسال هم کلیه چپم را ولی کلیه چپم سنگ ها دفع نشده و دکترم دوباره گفته باید سنگ شکن کنم .ایا به کلیه ام اسیب نمیرسد با سنگ شکن؟

  • سلام
   سنگ شکن بی عارضه نیست اما خود سنگ عارضه اش بیشتر است
   اگه سنگ شکن در مرکز خوب و با دقت بالای تکنسین انجام شود موردی نیست

 8. سلام من حدوددوماه که دردخیلی شدیدی ازپهلودارم به دکترمراجعه کردم برام آزمایش وسونو نوشت وگفت که سنگ دارم اماازکلیم خارج شده وتوی حالب هستش هیچ دارویی هم ندادولی من همچنان شب وروزدرددارم مایعات زیادمصرف میکنم ودستشویی هم ده دقیقه یک بارمیرم بدون درد، ،ولی همیشه حالت دستشویی دارم لطفاراهنماییم کنیددیگه خسته شدم

  • سلام
   دوست عزیز شما باید با متخصص اورولوژی مشورت کنید شاید نیاز به سی تی اسکن باشه و اگه سنگ بزرگ باشه ممکن نیاز به مداخلات درمانی باشد

 9. سلام وقت بخیر من دیروز احساس سوزش داشتم ت ادارمم بعدشم ساعت۲:۳۰شب درد شدید گرفتم سمت راست بدنم صبح هم ت ادارمم سنگ بود بعدشم رنگ ادارمم امروز عادی شد و دیگ مشکلی نیس ب نظرتون سنگ دفع شده برای بار اول بود اینطور شدم

  • سلام بله اما ممكنه سنگ بازم داشته باشيد بايد ١- آزمايش ادرار بديد
   ٢- سونوگرافي كليه و مثانه انحام بديد

  • تیر کشیدن در سمت چپ شکم ممکنه علامتی از سنک کلیه باشه؟؟؟

   • سلام اگه به كشاله ران تير بكشد بله
    اگه نه درد معده هست

 10. سلام خسته نباشید. بنده 17 سالمه
  الان حدودا 2،3 هفته ای هست که یه دردی در دو طرف پهلو ها و کمرم دارم.بعضی اوقات هم سوزش ادرار دارم. این ها علائم چه بیماری؟؟
  یا این علائم توی این سن عادیه؟؟

  • سلام
   چون سوزش ادرار دارین جهت بررسی عفونت آرمایش ادرار و کشت ادرار بدهید

 11. سلام من اول تب بعددرد کل بدن بعدکلیه درد دوطرف وحالت تهوء واستفراغ دارم وغذاهای شرین خیلی شرین میشه دهنم ومعمولی هم شور لطفآ راهنمایی کنید

  • سلام
   با توجه به علایمتون از نظر کرونا باید بررسی شوید

 12. سلام خسته نباشید من در سمت چپ شکمم احساس میکنم که دار۶ تیر میکشه این درد هنگام بلند شدن از زمین بیشتره ممکنه علتش چی باشه گاهی سوزش ادرار هم دارم

  • سلام بايد اول آزمايش ادرار بديد تا از نظر عفونت ادراري بررسي شيد و سونوگرافي مثانه و كليه هم دهيد

 13. سلام من چند وقت پیش تب داشتم همراه با سوزش ادرار شدید یعنی هر پنج دقیقه میرفتم دستشویی رفتم آزمایش دادم دکتر قرص تجویز کردند تا ۱۰ روز خوردم خوب شدم ولی امروز صبح بیدار شدم احساس خشکی گلو داشتم بعد اظهر تب بعدش هم احساس سوزش ادرار ولی مثل دفعه پیش شدید نیست.راهنمای فرمائید لطفا

 14. سلام
  سنگ کلیه بی حالی و خستگی هم داره؟

 15. درود بر شما. من هر روز صبح که از خواب بلند میشم دو طرف شکمم درد میکنه یعنی هر وقت که از خواب میان روز هم بلند میشم همین اتفاق برام می افته. آیا سنگ کلیه دارم؟ اگر سیترات پتاسیم بخورم برام خوبه؟

  • سلام بطفا بدون معاينه و ازمايش دارويي نخوريذ
   سونوگرافي كليه ها انجام بديد آزمايش ادرار هم بديد

 16. ممکنه سنگ کلیه سبب کاهش حجم ادراراما افزایش دفعات ادرار بشه؟

 17. با سلام.من چند روز قبل به طور ناگهانی سوزش در مجاری ادرار و کلیه ام احساس کردم اول کم بود و بعد زیاد شد موقع ادرار به سختی کمی ادرار داشتم و درد شدید داشتم تا مسکن خوردم و الان دارم سنگ شکن گیاهی به صورت دمنوش استفاده میکنم و دو روزی هست تب دارم .تب من به خاطر سنگ کلیه هست یا سرماخوردگی؟

  • سلام
   علایم شما بیشتر مطرح کننده عفونت ادراری می باشد
   جهت آزمایش و کشت ادرار و مصرف دارو به پزشک مراجعه کنید

 18. سلام وقتتون بخیر من 33سالمه الان چند روزه بدجوری پهلو هام درد میکنه ادرارم هم کامل تخلیه نمیشه ی مقدارم سوزش دارم باید ی 5مین سرویس باشم تا ادرارم تخلیه شه هر چند ثانیه چند قطره میاد

  • سلام
   آزمایش و کشت ادرار
   سونوگرافی از کلیه ها و مجاری ادرار و پروستات انجام دهید

 19. سلام وقت بخیر احساس میکنم که سنگ کلیه دارم چه چیزی مصرف کنم که اگر سنگ داشت باشم از بین بره

 20. من یه چند وقتیه سوزش ادرار دارم اصلا تحمل ندارم ازمایشم دادم گفتن که عفونت شدید مثانه دکتر دارو نوشت اما خوب نشدم یعنی بدون قرصام نمیتونسم جایی برم همش باید دستشویی میرفتم امکانو ش هست سنگ کلیه باشه

  • سلام‌
   یک هفته پس از مصرف دارو جهت اطمینان از برطرف شدن عفونت مجدا آزمایش ادرار خود را تکرار کنید

 21. من یه چند وقتیه سوزش ادرار دارم اصلا تحمل ندارم ازمایشم دادم گفتن که عفونت شدید مثانه دکتر دارو نوشت اما خوب نشدم یعنی بدون قرصام نمیتونسم جایی برم همش باید دستشویی میرفتم

  • سلام كشت انتي بيوگرام بديد تا مشخص شه به كدوم آمتي بيوتيك حساس هستيد و مصرف كنيد تا عفونتتون ريشه كن شه

 22. سلام ببخشید مادر من ۵۲ سالشه و یک روزه درد زیر شکم داره و ادرارش خونیه مقدار زیادی آب خورده و رنگ ادرار از قرمز خونی صورتی خیلی کم رنگ شده
  ممکنه راهنمایی کنید

  • سلام
   آزمایش و کشت ادرار جهت بررسی عفونت انجام شود
   سونوگرافی از کلیه ها و مجاری ادرار جهت بررسی از نظر وجود سنگ انجام گردد

 23. سلام خانم دکتر وقتتون بخیر . مادر من 55 سالشه چند روزیه که به دشت در ناحیه شکم و کشاله ران و پهلو احساس درد میکنه به خصوص سمت چم و ادرارش هم رنگ زرده امکان داره سنگ کلیه باشه ؟؟

  • سلام درد ناشي از سنگ كليه خيلي شديده
   اين ممكنه عفونت ادراري بتشه
   بهتره آزمايش ادرار بدن و سونوگرافي كليه و مثانه هم انحام بدهند

 24. سلام خانم دکتر،وقتتون بخیر.مادر من ۵۲ ساله هست، مدتیه سمت چپ شکمش صدای آب میده و درد پهلو و شکم سمت چپ داره، روی ران چپ هم تیر میکشه و سست و بی حس میشه، ادرارش هم قطره قطره هست. اینا علائم سنگ کلیه هست؟ خیلی ممنونم

  • سلام. چن روزی هست پهلو های سمت چپ و راستم درد میکنه .سوزش ادرار هم ندارم

   • سلام بهتره بصورت حضوري معاينه ضوي تا مشخص ضه دردتون عضلاني هست يا مربوط به مهره هاي كمرتون

 25. سلام. وقت بخیر. من یه آقای ۳۳ ساله هستم چند شب پیش یهویی سمت چپ پایین شکمم خیلی خیلی درد گرفت همزمان ادرارم قهوه ای پررنگ شده گاهی هم تکه های سیاه رنگ داخل ادرارم دیده میشد. بعد از چند ساعت درد آروم گرفت و ادرارم به حالت عادی برگشت. لطفا راهنماییم کنید که مشکلم چی بوده. ممنونم

  • سلام ممكنه سنگ كليه بوده دفع كرديد
   بايد سونوگرافي كليه و مجاري ادراري بديد

 26. سلام
  من یک درد خطی از زیر ناف تا نوک الت تناسلی دارم بار دومم یک ماه قبل این دردو تجربه کردم یکی هم امروز لطفا میشه بگید چی هستش

 27. سلام من دو روزه درد شدید در ناحیه زیر شکمم دارم مثل حالت چسبندگیه و یهو میگیره حتی در حالت خوابیده هم یهو میگیره،امروز در مدفوعم خون هم دیدم،علائم دیگه ای ندهرم،تکرر ادرار هم شدید نیست و فکر میکنم بخاطر مصرف اب بیشترم باشه،این سنگ کلیه هست یا سنگ مثانه یا عفونته؟ممنون میشم راهنمایی کنید

 28. سلام.
  ببخشید من حدود ۹ ماه پیش یک سنگ کلیه ۱۰ میلی متری از جنس اگزالات ذاشتم و با سنگ شکن سیستوسکوپ عمل کردم.حالا کمی احساس درد خیلی خیلی کم در کلیه ام دارم و ادرارم هم کمی بد بو شده آیا ممکنه تکه های سنگ شکن هنوز توی کلیه ام باشه و بزرگ شده باشه خیلی نگرانم

  • سلام
   دوست گرامی ممکن است دچار عفونت ادرار شده باشید
   مایعات فراوان بنوشید
   جهت آزمایش و کشت ادرار اقدام کنید

 29. سلام من۲۶سالمه. ۱۰سال کلیه هام سنگ سازه هرسال عمل لیزر میشم هربارچند سنگ درست میشه به اندازه ۹میلی ۷میلی ۵میلی الانم۳ ماه سنگ کلیه دارم یک۷میلی و یک۶میلی یک۵میلی و۴میلی هرچه قدرم تاحالادارو خوردم سنگا ازجاشون تکون نخوردن حالا باید چه کارکنم همیشه سنگای ۵میل۶میل دفن میشدن ولی الان اصلا ازجاشون تکون نمیخورن

  • سلام بايد نوع سنگتون مشخص شه تا رژيم غذايي و داروييتون متناسب با اون باشه مثلا سنگ اسيد اوريكي باشه بايد پروتيئن كمتر بخوريد
   متفاوتن سنگها

 30. سلام خسته نباشید من شیش روزه سمت راستم دردی بین شکم پهلو و کمر میچرخه در حالت نشسته و خوابیده بیشتر حس میشه. غیر از این دیگه هیچ علامتی ندارم نه تهوع و نه سوزش ادرار. سونوگرافی کردم و مشخص شد کلیه چپم سنگ ریزه داره و هیدرونفروز گرید ‌1در سمت راستم رویت شده. میخواستم بدون آیا درد سمت راستم برای کلیه اس و سنگ داره؟ و یا ربطی نداره و باید کبد و صفرامو هم چک کنم؟

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر