مجله پزشکی دکتر دکتر

سنگ کلیه چطور به وجود می‌آید و علایم بیماری سنگ کلیه چیست؟

29 دی 1398

214

پیشگیری، مراقبت و درمان اورولوژی
سنگ کلیه چطور به وجود می‌آید و علایم بیماری سنگ کلیه چیست؟

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

یکی از سوالاتی که درباره‌ی بیماری سنگ کلیه برای مردم پیش می‌آید این است که سنگ کلیه چگونه در بدن ما به وجود می‌آید و آیا امکان دارد در خطر ابتلا به آن باشم؟ در  مقاله «سنگ کلیه چطور به وجود می‌آید و علایم بیماری سنگ کلیه چیست؟»به این پرسش‌ها و نگرانی‌های شما به طور کامل پاسخ دهیم.

علل به وجود آمدن سنگ کلیه در بدن انسان

گزینه‌های زیر عللی هستند است که احتمال تشکیل سنگ کلیه را افزایش می‌دهند. مروری بر هر کدام از آنها خواهیم داشت.

حجم ادرار پایین

یکی از عللی که احتمال تشکیل سنگ کلیه را افزایش می‌دهد، حجم پایین ادرار است.

حجم پایین ادرار ممکن است بر اثر کمبود آب بدن (از دست دادن مایعات بدن) به دلیل ورزش، فعالیت‌های بدنی یا زندگی در آب‌وهوایی گرم یا نوشیدن مایعات کم باشد. وقتی حجم ادرار کم باشد، ادرار غلیظ شده و به رنگ‌ تیره درمی‌آید.

علل به وجود آمدن سنگ کلیه در بدن انسان - حجم ادرار پایین

ادرار غلیظ در واقع بدین معناست که مایعات کمتری برای انحلال نمک موجود در ادرار وجود دارد.

اما در مقابل، با مصرف مایعات زیاد، نمک موجود در ادرار رقیق می‌شود. این کار می‌تواند احتمال تشکیل سنگ کلیه را کاهش دهد.

علل به وجود آمدن سنگ کلیه در بدن انسان

بزرگسالانی که سنگ کلیه دارند، باید مایعات کافی بنوشند تا حداقل ۲٫۵ لیتر (معادل نصف گالون) ادرار در شبانه‌روز داشته باشند.

برای داشتن این حجم از ادرار، فرد باید حدود ۳ لیتر آب بنوشد. با اینکه آب بهترین مایعی است که فرد می‌تواند بنوشد، اما لزومی ندارد و می‌توان از نوشیدنی‌های دیگر نیز بهره برد و مهم رساندن مایعات کافی به بدن است.  

رژیم غذایی یکی از علل به وجود آمدن سنگ کلیه

رژیم غذایی نیز می‌تواند روی احتمال تشکیل سنگ کلیه اثر بگذارد. یکی از دلایل شایع تشکیل سنگ کلیه از نوع کلسیمی، وجود مقادیر بالای کلسیم در ادرار است.

بالا بودن میزان کلسیم در ادرار ممکن است ناشی از نحوه‌ی کنترل و مدیریت کلسیم در بدن باشد. از این جهت، می‌تواند هیچ ارتباطی به میزان کلسیم دریافتی بدن نداشته باشد.

به همین دلیل، کاستن از میزان کلسیم مصرفی در رژیم غذایی به ندرت مانع از تشکیل سنگ کلیه می‌شود.

علل به وجود آمدن سنگ کلیه در بدن انسان

همین‌طور تحقیقات علمی نشان دادند که کاستن از کلسیم در رژیم غذایی می‌تواند برای سلامتی استخوان‌های بدن مضر باشد و احتمال تشکیل سنگ کلیه را نیز افزایش دهد.

پزشکان نیز عموما به بیماران خود توصیه نمی‌کنند به‌ منظور کاهش کلسیم ادرار از مصرف کلسیم خودداری کنند. با این حال، مصرف کلسیم نیز نباید زیاد از حد باشد.

پزشک معالج ممکن است در صورت صلاح‌دید در عوض کاستن از کلسیم در رژیم غذایی، با کاستن از میزان دریافت سدیم (نمک) کلسیم ادرار را کاهش دهد.

نمک زیاد در رژیم غذایی احتمال تشکیل سنگ کلیه از نوعی کلسیمی را افزایش می‌دهد. وقتی نمک زیادی به ادرار منتقل می‌شود، از بازجذب کلسیم در ادرار و انتقال به خون جلوگیری می‌کند.

علل به وجود آمدن سنگ کلیه در بدن انسان

کاهش مصرف نمک در رژیم غذایی، کلسیم ادرار را نیز کاهش می‌دهد و احتمال تشکیل سنگ‌های کلیه از نوع کلسیمی را کمتر می‌کند.

از آنجایی که اگزالات، ماده متشکله‌ی، متداول‌ترین نوع سنگ کلیه است، خوردن غذاهای سرشار از اگزالات می‌تواند احتمال تشکیل این نوع سنگ‌های کلیه را افزایش دهد.

رژیم غذایی سرشار از پروتئین حیوانی مانند گوشت گاو، ماهی، مرغ و غیره می‌تواند سطح اسید موجود در بدن و ادرار را بالا ببرد. مقادیر زیاد اسید نیز موجب می‌شود تشکیل سنگ‌های کلیه از نوع اگزالات کلسیمی و اسید اوریکی راحت‌تر شود.

علل به وجود آمدن سنگ کلیه در بدن انسان - مصرف گوشت

تجزیه گوشت در بدن به اسید اوریک نیز می‌تواند احتمال تشکیل سنگ‌های کلیه از نوع اگزالات کلسیمی و اسید اوریکی را افزایش دهد.

نقش مشکلات روده در ایجاد سنگ کلیه

برخی مشکلات روده که موجب اسهال (مانند بیماری کرون یا کولیت زخمی) یا جراحی (مانند عمل بای پس معده) می‌شوند می‌توانند خطر تشکیل سنگ کلیه از نوع اگزالات کلسیمی را بالا ببرند.

علل به وجود آمدن سنگ کلیه در بدن انسان

 اسهال باعث می‌شود که بدن حجم زیادی از مایعات بدن را از دست بدهد و در نتیجه حجم ادرار نیز کاهش یابد.

همین‌طور ممکن است که بدن اگزالات اضافی از روده جذب کرده و در نتیجه باعث بالا رفتن میزان اگزالات در ادرار شود. ادرار کم و مقدار زیاد اگزالات موجود در آن می‌تواند موجب تشکیل سنگ کلیه از نوع اگزالات کلسیمی شود. 

چاقی

چاقی نیز می‌تواند احتمال تشکیل سنگ کلیه را افزایش دهد. بدن افراد چاق ممکن است سطح اسید موجود در ادرار تغییر کرده و همین نیز (چنانچه در سطرهای قبل گفته شد) باعث تشکیل سنگ کلیه شود.

ابتلا به برخی بیماری‌ها

ابتلا به برخی بیماری‌ها احتمال تشکیل سنگ کلیه را افزایش می‌دهند. رشد غیرطبیعی یک یا چند غده پاراتیروئید که سطح سوخت و ساز کلسیم را کنترل می‌کنند، می‌تواند باعث بالا رفتن سطح کلسیم در خون و ادرار شده و همین نیز منجر به تشکیل سنگ کلیه شود.

بیماری دیگری مانند «اسیدوز توبولی کلیوی » که در آن اسید بدن افزایش می‌یابد، احتمال تشکیل سنگ کلیه از نوع فسفات کلسیمی را بالا می‌برد.

برخی از اختلالات نادر و ارثی نیز می‌تواند باعث تشکیل انواع خاصی از سنگ‌های کلیه شود. نمونه‌ی آن «بیماری سیستینوریا» است. در این بیماری بازجذب اسیدهای آمینه سیستین ادرار مختل شده و سطح این مواد در ادرار بالا می‌رود.

دیگر بیماری «هیپراگزالوری اولیه» است که در آن کبد اگزالات زیادی به‌وجود آورده و باعث افزایش غلظت اگزالات در ادرار می‌شود.

داروها

برخی داروها و مکمل‌های کلسیم و ویتامین ث ممکن است احتمال تشکیل سنگ کلیه را افزایش دهند. از این رو، توصیه می‌شود، تمام داروها و مکمل‌های غذایی که مصرف می‌کنید را به پزشک معالج خود اطلاع دهید، چرا که برخی از این داروها و مکمل‌ها می‌توانند احتمال تشکیل سنگ کلیه را بالا ببرند.

در همین حال، مصرف هیچکدام از داروها و مکمل‌های خود را مگر به دستور پزشک قطع نکنید. 

سابقه خانوادگی

در صورتی که فرد سابقه خانوادگی سنگ کلیه داشته باشد، به عنوان مثال یکی از بستگان درجه اول مانند والدین یا خواهر و برادر قبلا سنگ کلیه داشته‌اند، احتمال تشکیل سنگ کلیه در او نیز بسیار بیشتر است.

علایم و نشانه‌های بیماری سنگ کلیه

سنگ‌های کلیه عموما هیچ نشانه و علایم خاصی ندارند و به همین دلیل نیز به‌درستی تشخیص داده نمی‌شوند. وقتی سنگ از کلیه خارج می‌شود، از طریق مجرای ادراری به مثانه می‌رود.

در اغلب این موارد نیز سنگ کلیه در مجرای ادراری گیر می‌کند. وقتی که سنگ جریان ادرار از کلیه را قطع می‌کند، باعث وَرم کلیه شده و معمولا درد بسیار شدیدی را به وجود می‌آورد.

درد ناشی از سنگ کلیه

شایع‌ترین علایم سنگ کلیه

برخی از شایع‌ترین علایم و نشانه‌های سنگ کلیه عبارتند از:

 • درد شدید و گرفتگی در ناحیه پشت و پهلو که اغلب به سمت پایین شکم یا کشاله ران کشیده می‌شود. برخی از خانم‌ها گزارش دادند که این درد حتی از درد زایمان نیز شدیدتر است. درد در اغلب موارد به‌صورت ناگهانی شروع شده و اکثرا هم حالت موجی دارد. این درد با تلاش برای دفع سنگ، می‌گیرد و وِل می‌کند.

 • حسِ نیاز شدید به تخلیه ادرار
 • ادرار بیش از حد معمول و سوزش در هنگام ادرار
 • ادرار تیره یا قرمز رنگ به دلیل وجود خون. در برخی موارد مقادیر کمی گلبول قرمز در ادرار وجود دارد که با چشم غیر مسلح قابل دیدن نیست.

 • حالت تهوع یا استفراغ
 • آقایان ممکن است در نوک آلت تناسلی خود احساس درد داشته باشند.

اگر درباره علایم بیماری سنگ کلیه  سوالی دارید می‌توانید پرسش‌های خود را در قسمت نظردهی که در پایین همین صفحه قرار دارد بنویسید تا در کمترین زمان ممکن پزشکان و کارشناسان دکتر دکتر به سوالات شما پاسخ دهند.

منبع:

urologyhealth.org

[display-posts tag=”symptoms-kidney-stone” excerpt_length=”25″ title=”راهنماي بیماری سنگ کلیه ” wrapper_class=”rd-dp-tags” posts_per_page=”1000″ order=”ASC”]

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص ارولوژي روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص ارولوژي دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «سنگ کلیه چطور به وجود می‌آید و علایم بیماری سنگ کلیه چیست؟»

214 پاسخ به “سنگ کلیه چطور به وجود می‌آید و علایم بیماری سنگ کلیه چیست؟”

 1. دكتر علی دوستی گفت:

  سلام تشکرخیلی عالی بود

 2. حسین گفت:

  با سلام, آیا سفت شدن و کار نکردن شکم باعث تشکیل سنگ کلیه می شود؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام خير، كم آب خوردن باعث سنگ كليه ميشه اونم نه در همه، در افرادي كه چاقن و سابقه ژنتيكي دارن

 3. سمیه گفت:

  سلام خانمی ۲۲ساله هستم من درحاملگی پهلودرد میشدم والان هم ک فارغ شدم گاهی اوقات پهلو سمت چپم دردمیکنه میگیره و ول میده ولی شدیدنیست بنظرتون سنگ کلیه هستش

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بيشتر به درد عضلاني شبيه هستش
   سنگ كليه دردش خيلي شديده اينطوري نيست

 4. Hami گفت:

  سلام من چند روز پیش دوروز حدود ده دقیقه سمت چپ کلیم درد گرفت و خوب شد دردش اون ادارم غلیظ بود و دیگه با خوردن مایعات فراوان تقریبا بی رنگ شد به نظرتو سنگه؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   علامتتون واضح به نفع سنگ نیست
   اگر تکرار شد باید بررسی بشین

 5. خدیجه گفت:

  ببخشبد من حدود ی هفته است که هم سمت راست و هم سمت چپ بالای شکمم درد میکند نمیدونم به چه دکتری مراجعه کنم میشه لطفا راهنمایم کنید با تشکر

 6. سایناز گفت:

  سلام من خانمی ۳۰ساله متاهل هستم و
  حدودا چندماهی با همسرم پیاده روی داشتم که دو هفته اخررو خودم تنهایی هرروز یک ساعت با سرعت پیاده روی کردم و بعد اومدن داخل خانه نیم ساعت حرکات ورزشی هم انجام دادم که اون هفته پریودم بودم…
  بعد اون الان یه ماه و ده روزه که کمرم ابتدا در قسمت وسط و سپس سمت چپ و داخل کشاله های رانم درد میکنه
  و موقع خواب بیشتر احساس میکنم و البته یه مدتم هست که به صورت نشسته درس میخونم که از اونموقع کمرم به سمت چپ درد میکنه و
  تو این مدت یکی دوبار فقط پیاده روی رفتم دیگه نرفتم
  علتش چیه ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   باید معاینه شین
   اما اگه درد از وسط کمر تا ران تیر میکشه معاینه از نظر دیسک کمر باید انجام شه

 7. الهام گفت:

  سلام
  ببخشید درد سنگ کلیه کدوم قسمت از شکمه ؟ من در ناحیه شکمم زیر قفسه سینه درد زیادی داشتم اما سمت پهلو نبود ولی وسط هم نبود ، امکان داره برای کلیه باشه ؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   درد پهلو هست که به سمت پایین شکم تیر میکشه
   دردی که ذکر کردین نزدیک قفسه سینس و بعید سنگ باشه

 8. جلال گفت:

  سلام وعرض ادب من حدودیهفته هستش که سمت راست مثانه ام ورم کرده بیضه سمت راستم درد نسبتا شدیدی دارد که تا کشاله ران احساس میشود بعضا به پشتم میزنه و الان چند روز هم که دچار یبوست شدم لطفا راهنمای کنیدبا تشکر

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   باید حتما معاینه شین و بررسی از نظر فتق و عفونت انجام شه
   به متخصص اورولوژی مراجعه کنید

 9. Zahra گفت:

  با سلام من یه سالی هست که زیر شکمم درد میکرد انگار که مثانم پر شده ولی ادراری ازم نمیومد.
  دیشب به طور خیلی خیلی شدیدی پهلو ک زیر شکمم درد گرفت واقعا وحشتناک بود ساعت ها درد کشیدم حتی با شیاف و ژلوفن.

  بنظرتون سنگ کلیه هستش؟؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام بله میتونه باشه باید هم سونوگرافی بدین هم ازمایش ادرار و کشت ادرار

 10. امیری گفت:

  سلام چند روز کمرم درد میکرد میزد به بیضه هام بعد دوروز فقط سمت راست کمرم دردش میزد به بیضه همون سمت الان چند روزه درد دیگه ندارم اما رنگ ادرارم تیره شده. و بعد اینکه میرم سرویس اما بازم حس اینکه ادرار دارم باید برم سرویس احتمال سنگ کلیه هست یا چیز دبگه؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بله احتمال سنگ كليه هست
   بايد سونوگرافي كليه ها و مجاري ادراري بديد

 11. Fatemeh گفت:

  سلام من به مدت ۴ ماهه از وقتی لابیا سمت راستیم باد کرده دچار کم اداری شدم البته اب هم کم میخورم چون مبتلا به سینوز کبدی ام و میترسم شکمم اب توش جمع بشه هیچ درد و سوزشی تو کلیه هام ندارم پهلوهامم تیر نمیکشه اما ادارم کم شده به طوری که یکبار در روز اونم صبح ها با قرص فورمازید ادرار دارم گاهی شده اب بخورم یه لیتر اما بازم حجم ادارم در طول روز در حد ۵۰ میلی لیتره میخواستم بدونم مشکل سنگ کلیه پیدا کردم یا مجاری ادارم دچار مشکل شده ؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   سنگ که بعید عزیزم
   ازمایش bun, cr ,albumin, U/A,U/C بدین

 12. Iman گفت:

  سلام وقت بخیر،ببخشید من الان به مدت ۱ ماه میشه که پهلوی سمت راستم یه دردی داخلش هست و حالت مور مور و سوزنی داره،بعضی وقتا هم دردش به کمرم میزنهبه پهلوی سمت راست که میخوابم احساس میکنم ورم داره ایا احتمال سنگ هست؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   بله ممکن سنگ ریزه باشه

  • مریم گفت:

   سلام خسته نباشد من مریم هستم 24سالمه ازمشهد ببخشید من روز جمعه طرقبه بودم هواهم سرد بودفردا روز که رفتم سرکار پهلوهام درد شدید گرفتن حالتهوع و استفراغ ندارم با امروز دوروز شده امکانش هست از سرما باشه یا سنگ کلیه

 13. مریم گفت:

  سلام من 2هفته هست که کمرم درد میکنه در ازمایش ادرارم گلبول سفید دیده شده 4 الی 5 کمی هم تهوع دارم درد کمرم دو طرفه وبیشتر به سمت پایین هست هنوز سونو نرفتم لطفا راهنمایی کنید ممکنه سنگ کلیه باشه؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   سنگ کلیه ۲ طرفه بعید هست، کشت ادرار بدین ممکن عفونت ادراری باشه، همچنین اگه پریودیتون تاخیر داره ازمایش bhcg بدهید

 14. محمد گفت:

  سلام خانم دکتر وقتتون بخیر
  بنده 3 خرداد کرونا گرفتم(34 سالمه) البته اوایل نفهمیدم کروناست و بعد از مدتی سرفه هام شروع شد و تقریبا تا 10 مرداد سرفه داشتم بعدش با شربت برونکوباریج و دمنوش ریحانه سرفه م خوب شد.البته مدتی هم کلیه هام درد داشت ولی به توصیه یکی از پزشکای سنتی آب جوشیده میوه گل نسترن را خوردم و خیلی تاثیر داشت خوب شدم.کار بنده جوریه که در شبانه روز 12 ساعت میشینم و پشت لپ تاپ هستم.مدتیه پهلوهام و کمرم مورمور میشه، پاهام هم گاهی درد میکنه(فکر کنم از زیاد نشستن و عدم تحرکه) ولی بعضی وقتا هم پهلوهام تیر میکشه به نظرتون سنگ کلیه دارم؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام ،خیر علایمتون به سنگ کلیه نمیخوره
   بیشتر نشستن غیر صحیح مطرحه

 15. بهار گفت:

  سلام
  من هفته گذشته درد شدید در قسمت زیر شکم در هر دوطرف داشتم که این درد به پهلوها و پشت هم میزد… آب زیاد خوردم و ادرار زیاد مشکل ظاهرا رفع شد، اما همچنان یه درد خفیفی داشتم.. تا اینکه دیشب مجددا همون دردها شروع شد و شدتش خیلی بیشتر بود.. درد زبر شکمم طوری هست که با فشار دادن با دست لحظه‌ای کم میشه اما درد پهلوها وپشت شدید هست و این درد از زیر شکم به رانها هم کشیده میشه… به نظرتون مشکل کلیه هست یا مثانه؟
  این بگم که حدود 3 ماه پیش هم همین دردهای زیر شکم وجود داشت و به توصیه ی یکی از اقوام که پزشک هستن 10 عدد قرص سیپرو فلوکساسین مصرف کردم و خوب شد..
  ممنون میشم جواب بدین
  به خاطر کرونا شدیدا میترسم از دکتر و بیمارستان و….

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   عفونت ادراری بیشتر مطرحه، باید ازمایش ادرار و کشت ادرار و انتی بیوگرام بدین

 16. Mahdi گفت:

  سلام خانم دکتر پدر من از دیشب احساس درد در پهلوی سمت چپشان میکنند و این درد امروز ظهر خیلی شدید شد و همچنین ایشون اصلا آروم و قرار ندارند و احساس استفراغ دارند ممکنه سنگ کلیه باشه؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بله ممكنه سنگ كليه باشه بايد سونوگرافي بدن و مسكن دريافت كنند

   • Iman گفت:

    سلام وقت بخیر،ببخشید من الان به مدت ۱ ماه میشه که پهلوی سمت راستم یه دردی داخلش هست و حالت مور مور و سوزنی داره،بعضی وقتا هم دردش به کمرم میزنهبه پهلوی سمت راست که میخوابم احساس میکنم ورم داره ایا احتمال سنگ هست؟

    • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

     سلام بيشتر به درد عضلاني ميخوره
     اما بهتره سونوگرافي هم بديد

 17. مرتضی گفت:

  سلام خسته نباشید خانم دکتر من سمت پهلوی راست چپ درد میکنه وکشاله ران سمت چپ ورم کرده نشانه سنگ هست یانه ممنون

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد سونوگرافي بديد ممكنه سنگ باشه

 18. اسماعیل گفت:

  سلام من ۴۳ساله هستم وسابقه بیماری درخانواده ندااریم مدتیه که روزی چند مرتبه دو طرف کمرم حالت مور مور شدن دست میده و بعد ااز چند دقیقه رفع میشه ممکنه مربوط به کلیه ها باشه

 19. رضایی گفت:

  سلام من امروز صبح با درد کلیه سمت چپ از خواب بیدار شدم بعدش درد ب پشت و شکمم و حتی واژنم سرایت کرد همراه با استفراغ بنظرتون چی میتونه باشه؟احتمال سنگ کلیه هست؟دردم گاهی شدید و گاهی کمه باید چیکار کنم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بله احتمال سنگ كليه هست بايد سونوگرافي كليه و مجاري ادراري بديد

   • رضایی گفت:

    بله سنگ کلیه بود یکیشو دفع کردم ولی بازم درد دارم مخصوصا موقع ادرار یعنی باز سنگ دارم؟

    • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

     سلام ممكنه سنگ بازم داشته باشيد
     لطفا سونوگرافي كليه و مثانه و مجاري ادراري بديد

   • راد گفت:

    سلام ببخشید من چند وقتی میشه که سوزش ادرار دارم اوباش خیلی کم برام پیش می روند ولی این دو روزه خیلی بیشتر شده عوامل سنگ کلیه رو خواندم ولی من فقط سوزش ادرار دارم به نظرتون سنگ کلیه است ؟!
    بعد یه سوال دیگه سنگ کلیه در نوجوان ها هم پدیدار میشه ؟!

    • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

     سلام، سوزش ادرار به تنهایی بیشتر نشونه عفونت هست و سنگ کلیه بعید
     بله تو نوجوان ها هم ممکن

    • عباس گفت:

     سلام من مدتیه هردوسمت بالای شکمم تیرمیکشه امادرحدیکی دوثانیه بعدقطع میشه احتمال میده سنگ کلیه باشه

     • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

      سلام درد سنگ كليه شديده ، گاهي اسپاسم روده باعث درد شكم ميشه
      اگه دردتون شديده بايد سونوگرافي شيد تا از نظر سنگ كليه بررسي شويد

 20. ناشناس گفت:

  سلام میشه بگید درد سنگ کلیه دقیقا کدوم قسمتا ارجاع میشه؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام پهلو كه به كشاله ران بزند

 21. علی رودابه گفت:

  سلام.چند روزه پهلودرد شدید همراه با تهوع دارم.به پزشک مراجعه کردم در سونو چیزی معلوم نبود ولی ایشون تشخیص سنگ دادن.خواستم بدونم کی دفع میشه و این درد و حالت تهوع دایمی طبیعیه.داروهم هیوسین .ودیورزید۵۰ دادن

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام اگه مايعات و دلستر زياد بخوريد فعاليتتون زياد باشه ( طناب زدن و دويدن) طي يك هفته دفع ميشه

   • مریم فرجی گفت:

    سلام.نزدیک دوهفته س دل درد دارم تاجایی که کمردرد هم گرفتم سونو دادم جوابش یکم شن ریزه درکلیه هام هست .دل دردم هرشب است ایانیازبه اندوسکوپی هست؟؟؟ درضمن ادرارم مشکلی نداره .ممنون میشم مراراهنمایی کنید یا

    • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

     سلام درد شكمتون ميتونه بدليل زخم دئودنوم باشه كه به كمرتونم ميزنه
     بله بايد اندوسكوپي انجام بديد

    • ارد گفت:

     سلام ممنون از وقتی که اختصاص می دید
     چند روزی هست در قسمت زیر سینه چپ تقریبا دو تا دنده پایین تر احساس درد شدید می کنم ،بعضی وقت ها از ببن می ره ولی بعضی زمانها خیلی زیاد می شه که مجبورم مسکن بخورم،میشه راهنمایی کنید

 22. دانیال گفت:

  سلام. چه اندازه سنگ هایی با خوردن اب و بدون درد دفع میشوند؟

 23. مهدیس گفت:

  من چند روزیه به شدت کلیه هام درد می‌کنه و حالت تهوع دارم امکانش هست سنگ کلیه باشه؟؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام اگر هر دو کلیه همزمان درد میکنند احتمال سنگ کلیه اندک است و باید علل دیگر همچون عفونت و بارداری بررسی شود

 24. زهرا گفت:

  دخترم درد پهلو و درد در کشاله ران و درد هنگام ادرار دارد اینها علایم سنگ کلیهباید چه کار کنم است

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام اگر درد هنگام ادرار کردن دارد بیشتر نشانه عفونت ادراری است تا سنگ کلیه به نظر بنده باید آزمایش ادرار و کشت ادرار بدهد

  • Ahmad گفت:

   سلام خسته نباشید یکی از اعضای خانواده سنگ کلیه داره دکتر بهش گفته مایعات اینا بخور خودش دفع میشه ولی اصلا میل به هیچی نداره.حالت تهوع واستفراغ داره .چه چیزی باید بخوره استفراغ کمتر بشه یا قطع بشه

 25. مریم گفت:

  سلام من مدتیه چندماه یکبار سوزش ادرار ناگهانی میگیرم بهمراه عرق سرد و کمی تهوع دکترم رفتم دارو دادن خوب شده اما بعد مدتی باز میگیره که با خوردن نبات داغ بهتر میشم بنظرشما چه دکتری باید برم یا اینکه چه آزمایشی نیاز دارم از چی می تونه باشه

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   جهت بررسی عفونت ادراری و نوع باکتری ایجاد کننده آن
   آزمایش ادرار و کشت ادرار و آنتی بیوگرام بدهید

 26. محبوب گفت:

  سلام.من صبح ها که از خواب بیدار میشم یه درد مبهمی توی پهلوهام دارم.بعد از تخبیه ادرارم این درد به شدت زیاد میشه.(برای تخلیه ادرار هیچی مشکلی ندارم)اینقدر این درد زیاده که از بالا تا شونه هام و از پایین تا ران هام میپیچه.حدود یه ربع تا نیم ساعت هست و خوب میشه.در طول روز هم هیچ مشکلی ندارم.ممکنه این علائم سنگ باشه ؟
  میشه راهنماییم کنین؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام علایمی که گفتید به سنگ کلیه نمی خورد
   آزمایش ادرار و کشت ادرار بدهید جهت بررسی عفونت ادراری

 27. زهرا گفت:

  سلام من دکتر رفتم گفتن سنگ داری ولی درخارج شده از کلیه حالا دوسه روز تب ولرز دارم وبی حال هستم ایا از سنگ هستش؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   یکی از علل میتونه عفونت ناشی از سنگ کلیه کلیه باشد
   اما با توجه به شیوع کرونا، ابتلا به کرونا نیز باید مد نظر باشد

 28. ناشناس گفت:

  سلام.من تقریباازهفت هشت ماه پیش تاحالادوسه بار تکررادرار ،ادارخونی همراه بادرد وسوزش دارم بار اول حتی لخته خون هم داشتم ولی دوسه روزه تموم شد ولی الان چندروزه بازم اینجوریم وبازم خون تو ادرارم هست درد کلیه ندارم رفتم پیش پزشک گفتن شن کلیه داری ونیازی به سونو و ازمایش نیست یه بسته قرص وکپسول وقطره سنکل بهم دادن استفاده میکنم سوزشم قطع شده ولی مشکلی که الان دارم اینه که واس ادرار خیلی بهم فشار میاد ادرارم کم کم میریزه انگار چیزی جلوشو گرفته نظرتون راجب وضع من چیه ؟ممنون میشم راهنماییم کنید

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   بنظر بنده شما باید حتما آرمایش U/A, U/c بدهید
   همچنین اول سونوگرافی کلیه و مجاری ادراری بدهید اگه سنگ رویت نشد یا علایم به نفع گیر افتادن سنگ در مجرای ادراری بود باید سی تی شوید و در مواردی با میل زدن سنگ خارج میشود
   حتما رسیدگی شود زیرا عدم درمان میتواند سبب اسیب ب کلیه شود

 29. زری گفت:

  سلام خانم دکتر من دوسه روزه ناحیه چپ پهلوم درد میکنه هفته پیش رفتم دکتر گفتن سنگ داری ولی کنار کلیه هستش و مشکلی نداره ولی این هفته از روز جمعه همینجور پهلوم درد داره ایا ممکنه سنگ حرکت کرده باشه و بخواد دفع بشه سنگمم ۳ میل هستش

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام احتمالش هست بهتره سونوگرافي مليه و مجاري ادراري بديذ

 30. کاربر گفت:

  سلام ببخشید من یک هفته هست سمت راستم خیلی درد میکنه گاهی اوقات بعضی موقع ها پهلو ایا اپاندیس یا سنگ هست؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   بیشتر میتواند سنگ کلیه ریز یا اسپاسم عضلانی باشد
   درد اپاندیس شدیدتر و اغلب همراه تب و بی اشتهایی است

   • زارعی گفت:

    سلام خانم دکتر دوروزه پهلوی راستم دردمیکنه روز دوم بیشترشد دردم میشه راهنمای بکنیین ممنون میشم

    • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

     سلام
     برای تشخیص باید مشخص شود درد دائم است یا هنگام حرکت به وجود می آید ؟و همچنین محل دقیق درد مشخص شود پهلو و به سمت کمر است یا به سمت شکم؟
     سوزش ادرار و تهوع و یا سوزش در محل درد هم دارید؟

   • حبیب مرادی گفت:

    سلام خانم دکتر من هردوکلیه م درد داره ولی چپ خیلی زیاد وقتی ورزش میکنم یا راه میرم اصلا درد ندار پلی وقتی درد دارم آلت تناسلی هم درد داره

    • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

     سلام
     باید معاینه شین ، سنگ کلیه درد شدید ناگهانی تیرکشنده به ران یا بیضه همراه با تهوع ایجاد میکنه، علایم شما خیلی دقیق به نفع سنگ نیست

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد تست كرونا بديد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و ا...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد از نظر رفلاكس معده به مري و هليكوباكتر معده بررسي شيد لطفا بر...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بله بزودي پريود ميشيد تا ٦ ماه ديگه...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام اول سونوگرافي بديد تا از نظر سنگ كيسه صفرا بررسي شيد و برای معاینه ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام منفي هست...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد رژيم غذايي رعايت كنيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دارو، به ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام ممكنه اما بايد اول نوار قلب بديد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دار...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام محلول كليندامايسين موضعي بزنيد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام از نظر رفلاكس معده به مري بررسي شيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز ...