سرطان خون چه علایمی دارد؟

علائم سرطان خون چیست؟ در این مقاله با نشانه‌ها و علایم انواع سرطان خون آشنا می‌شوید . اگر درباره هر کدام از این علایم سوالی دارید در پایان این مقاله می‌توانید از قسمت نظردهی جهت پرسیدن سوال اقدام کنید.

علائم سرطان خون چیست؟

چندین نوع سرطان به سلول‌های تشکیل دهنده خون حمله‌ور می‌شوند. علایم این نوع سلول‌های سرطانی اغلب به آرامی رخ می‌دهد، به همین جهت فرد ممکن است متوجه مشخصه‌های بیماری نشود.

در واقع، برخی افراد مبتلا به این نوع سرطان‌های خون هیچ مشخصه‌ی بارز یا نشانه‌ای ندارند. اما عوامل و علایم مشترکی وجود دارد که می‌توان در انواع شایع سرطان خون مشاهده کرد.

سرطان خون چه علایمی دارد؟

نشانه‌های  لوسمی

سلول‌های خونی از مغز استخوان نشأت می‌گیرند و در همین ‌جاست که سلول‌های سرطانی لوسمی نیز ایجاد می‌شوند. این سلول‌های سرطانی باعث شکل‌گیری گلبول‌های سفید غیرطبیعی می‌شوند که عمری بیش از حالت عادی دارند. این نوع گلبول‌های سفید غیرطبیعی برخلاف گلبول‌های سالم، توان مبارزه با عفونت‌ها و عوامل‌ بیماری‌زا را ندارند. 

انواع مختلفی سرطان خون وجود دارد. برخی از سرطان‌ها به سرعت رشد (حاد) می‌کنند. در این نوع سرطان‌های خون فرد درست مانند اینکه به آنفولانزا مبتلا شده باشد به صورت ناگهانی بیمار می‌شود.

اما انواع دیگر سرطان خون نیز وجود دارند که بروز علایم (مزمن) آن ممکن است سال‌ها طول بکشد. نخستین علایم این نوع سرطان‌های خون را باید در نتایج غیر معمول آزمایش خون جستجو کرد.

بیشتر علایم سرطان خون به این دلیل بروز پیدا می‌کنند که سلول‌های سرطانی سلول‌های خونی سالم را از رشد و کارکرد طبیعی خود باز می‌دارند. 

کم خونی

 اختلالی است که در آن بدن فرد به اندازه لازم گلبول‌های قرمز خون نمی‌سازد یا سلول‌های خونی ناسالمی را تولید می‌کند که کارکرد طبیعی ندارند. علایم کم‌خونی شامل موارد زیر است:

اختلال انعقاد خون

پلاکت‌ها یکی از اجزای اصلی سلول‌های خونی هستند که در هنگام بریدگی رگ‌ها به‌ هم می‌چسبند و موجب لخته شدن خون می‌شوند. اما هنگامی که لخته شدن خون به درستی انجام نگیرد، بریدگی‌های کوچک و جزئی نیز باعث خونریزی بیش از حد می‌شوند. در همین حال، فرد ممکن است غالبا از ناحیه‌ی بینی (خون‌دماغ) دچار خونریزی شود. علاوه بر این، علایم دیگری نیز در فرد مشاهده می‌شوند.

علایم دیگر اختلال انعقاد خون

علایم دیگر انعقاد خون  عبارتند از:

 • کبودی غیر معمول
 • خونریزی لثه‌ها
 • نقاط ریزِ قرمز رنگ که از رگ‌های خونی شکسته شده نشأت می‌گیرند.
 • در خانم‌ها، خونریزی غیرعادی زیاد و طولانی‌مدت در دوران قاعدگی
 • مدفوع تیره یا مشاهده‌ی لکه‌های خونی و قرمز رنگ در آن

سایر علایم و نشانه‌های لوسمی

 از آنجایی که گلبول‌های سفید بدن به خوبی قادر به مبارزه با عفونت‌ها و عوامل بیماری‌زا نیستند، فرد بیش‌ از حد معمول بیمار می‌شود و زمان بهبودی نیز عموما طولانی‌تر از حد عادی است.

ممکن است فرد تب زیاد یا تعریق شبانه نیز داشته باشد. تشکیل سلول‌های سرطانی در غدد لنفاوی، لوزه‌ها، کبد و طحال نیز موجب وَرم در این نواحی می‌شود.

علاوه بر این،خ فرد ممکن است توده‌ها یا غده‌هایی را در زیر گردن یا زیربغل مشاهده کند و یا امکان دارد که بعد از خوردن غذای کم حس سیری به او دست بدهد. همین‌طور فرد بدون دلیل وزن زیادی را از دست می‌دهد. رشد سلول‌های سرطانی در مغز استخوان نیز برخی اوقات موجب درد استخوان می‌شود.

 لنفوما

دستگاه لنفاوی بدن دارای نوعی از گلبول‌های سفید خون موسوم به لنفوسیت‌ها است که به بدن یاری می‌رساند در مقابل عفونت‌ها مبارزه کرده و مواد زائد را دفع کند.

سلول‌های سرطان لنفوئیدی باعث می‌شود بدن لنفوسیت‌های غیر طبیعی تولید کند که توان مبارزه با عفونت‌ها را ندارند. تورم غده‌های لنفاوی از علایم اصلی این نوع سلول‌های سرطانی است.

فرد ممکن است که متوجه غده‌ها یا توده هایی در زیر گردن، زیر بغل یا کشاله ران شود. تورم غده‌های لنفاوی همین‌طور باعث وارد شدن فشار به اعضای دیگر بدن شده و موجب می‌شود که فرد دچار سرفه، تنگی نفس یا درد در ناحیه‌ی قفسه سینه، شکم یا استخوان‌ها شود. امکان دارد که طحال فرد بزرگ‌تر شود یا حسِ سیری یا نفخ به او دست بدهد.

آماس غده‌های لنفاوی عموما دردناک نیستند، اما ممکن است فرد با مصرف نوشیدنی‌های الکلی دچار درد شود.

علایم و نشانه‌های سلول‌های سرطان لنفوئیدی

برخی از رایج‌ترین علایم و نشانه‌های سلول‌های سرطان لنفوئیدی عبارتند از:

 • تب
 • تعریق شبانه
 • احساس ضعف و خستگی
 • کاهش وزن بدون دلیل
 • خارش پوست

مولتیپل میلوما

سلول‌های پلاسما نوع دیگری از سلول‌های بدن هستند که به مبارزه علیه بیماری‌ها در دستگاه گردش خون یاری می‌رسانند. «مولتیپل میلوما (Multiple myeloma)» یا میلوم متعدد باعث می‌شود که مغز استخوان سلول‌های پلاسمایی غیر طبیعی بسازد که از کنترل خارج شده و بدن را از تولید سلول‌های خونی سالم بازدارند.

سلول‌های پلاسمای غیرطبیعی ممکن است که مواد شیمیایی را در خون آزاد کنند که موجب آسیب به اندام‌ها و بافت‌های بدن شود. برخی از انواع سلول‌های سرطانی سریع‌تر از سایرین رشد می‌کنند، اما معمولا علایم بیماری تا زمانی که فرد برای مدت طولانی به آن مبتلا نشده باشد بروز پیدا نمی‌کند. 

درد استخوان

 از شایع‌ترین علایم و نشانه‌های مولتیپل میلوما است. در این حالت فرد دردهای شدید و طولانی‌مدتی را در ناحیه‌ی کمر یا دنده‌های خود حس می‌کند. در همین حال، سلول‌های سرطانی مواد شیمیایی را ترشح می‌کنند که فرایند رشد و ترمیم طبیعی استخوان‌ها را قطع می‌کند.

در نتیجه، استخوان‌های فرد نازک و ضعیف شده و به‌ راحتی می‌شکنند. آسیب دیدگی استخوان‌های ستون فقرات می‌تواند روی اعصاب تأثیر گذاشته و موجب درد یا ضعف و خستگی پاها، گزگز یا سوزن سوزن شدن دست‌ها و عدم کنترل روده و مثانه شود. 

هایپرکلسمی یا سطح کلسیم بالا در خون

مولتیپل میلوما منجر به بالا رفتن سطح کلسیم در خون نیز می‌شود که می‌تواند علایمی شامل موارد زیر را در پی داشته باشد:

 • حالت تهوع و درد معده
 • تشنگی و ادرار بیش از حد
 • یبوست
 • از دست دادن اشتها
 • ضعف و خستگی
 • گیجی

سطح بالای کلسیم در خون می‌تواند به کلیه‌ها نیز آسیب وارد کند. پروتئین‌های خاصی که از سلول‌های سرطانی نشأت می‌گیرند، می‌توانند موجب بروز علایمی مانند وَرم و آماس پا، تنگی نفس و خارش پوست شوند.

سایر علایم مولتیپل میلوما

 پروتئین‌هایی که سلول‌های سرطانی ترشح می‌کنند به اعصاب آسیب رسانده و می‌توانند موجب ضعف و خستگی، بی‌حسی، درد دست و پا شوند. همچنین سلول‌های سرطانی جای سلول‌های سالم خونی را تنگ کرده و موجب اختلال در کارکرد این سلول‌ها می‌شوند. به این جهت، فرد ممکن است که دچار خونریزی شده یا اینکه بدن او مستعد کم‌خونی یا عفونت شود. 

 اگر درباره سرطان خون سوالی دارید می‌توانید سوالات خود را  در قسمت نظردهی که در قسمت پایین همین مقاله است بنویسید  تا در کمترین زمان ممکن پزشکان و کارشناسان دکتر دکتر به سوالات شما پاسخ دهند.

منبع:

webmd

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «سرطان خون چه علایمی دارد؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

140 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام میدونم این موضوع ربطی به سرطان خون نداره ولی راهنمایی میخواستم و دیدم فعال هستید و جواب اکثریت رو میدید
  من گاهی اوقات سرم نیمکره چپم یه نقطه بخصوصش تیر میکشه و یکم تا پایین میاد تا گوش مثلا و گاهی اوقات شبا سردرد های بدی دارم و بعضی نوقع ها موقع رفتن م گیج میره و همچی تار میشه سیاه نمیشه ها حالت های سفید و تار و باید حتما یه جا رو بگیرم وگرنه افتادم
  میخواستم بدونم باید پیش کدوم دکتر برم
  یا اصلا این مورد ها جدی هستن ؟

 2. سلام برادر من چند ماه پیش بیماریش با سرماخوردگی شروع شد به مرور همه جای بدنش درد گرفت ، درد داخل شکم ، سردرد، سر گیجه ، حالت تهوع ، کاهش وزن زیاد در زمان کم ، تاری دید و حتی مدفوعش سیاه شد خیلی پزشکان بررسی کردن اندوسکوپی و کرونوسکوپی ، سی تی با تزریق ، سونوگرافی داخل شکم ، ازمایش خون کامل همه چیش سالم فقط معده اش کمی عفونت داشت که دارو دادن اما برادر من همچنان عڋاب میکشه از این دردها و هیچ کس متوجه نمیشه چه مشکلی داره

  • سلام
   اگر از لحاظ جسمی سالم هستند و تمام ازمایشات نرمال می باشد
   گاهی مشکلات روحی می تواند سبب چنین علائمی شوند
   ویزیت توسط روانپزشک پیشنهاد می شود

 3. سلام من دختری 16 ساله هستم ی ندت طولانیه درددست شدید دارم و دستم کبود میشه سردردوسرگیجه هم دارم تب هم گاهی اوقات دارم زیر چشمام هم کبود شدن و حتی یه کاهش وزن شدیدهم داشتم یک غده ای هم رویه قفسه ی سینم بوجود اومده میشه بگید مشکلم چیه ؟ودلیلش چیه ؟

 4. من اکثرا حالت تهوع وشکم درد دارم وگهگاهی خون دماغ میشم آیا این علائم سرطان خون است واستخوانهایم بسیار درد میکنن

  • سلام
   با این توضیحات مختصر و بدون معاینه و بررسی های ازمایشگاهی نمیتوان تشخیص بیماری نظیر سرطان خون را گذاشت!!
   جهت معاینه شکم به متخصص داخلی مراجعه کنید

 5. سلام من الان حدود چند ماهی هست که بدنم در بازه زمانی مشخص دچار عفونت میشه واحساس سرماخوردگی دارم و دو روزه خوب میشه دستهام همیشه داغ هست و روی دست چپم جوش های قرمز رنگ هست بعضی وقتا هم پا و دست هام دچار گرفتی عضله شدید میشن که بعد چند ساعت خوب میشه احساس ضعف بی حالی ندارم ولی بعضی وقتا سرم گیج میره من مشکل کبدی دارم میتونه این علایم از کبد باشه و بدنم همه دماش بالاست انگاری که نب دارم.

 6. سلام من 24 سالمه و ازمایش خونم pt و ptt خونم گفتن خیلی بالا بوده و گفتن آزمایش های تخصصی باید شروع بشه و اصلا بهم نمیگن مشکلم چیه ، در مورد این دو آنزیمی که گفنم ممنون میشم اطلاعات بهم بدید. و علت انجام دادن این آزمایش کبودی های بدنم ، خون دماغ ، خونریزی های زیاد در زمان عادت ماهیانه.
  و اکثر علائمی که داخل مقاله شما خوندم رو دارم و سابقه سرطان در خانواده داشتیم
  ممنون از پاسخگویی

  • سلام
   شما از نظر انعقاد خون دچار مشکل هستید
   باید از نظر تعداد سلول های خونی مثل پلاکت و … بررسی شوید
   تا علت مشخص و درمان صورت گیرد

 7. باسلام ۳۰ساله هستم ۲فرزنددارم از۲۰سالگی کمردردشدیدداشتم ورفته رفته بادوفرزندسزارین کمردردم موقع کاربیش ازحد بالامیگیره وام ارآی رفتم ودیسگ گردن دارم ودیسگ کمرهم دارم بیش ازاندازه وسواس هستم وهمیشه کارمیکنم توخونه گاهی بازوهام وساق پاهام بی علت کبودمیشه وگردنم ناحیهوی دیسک همش میخواره درضمن پوکی استخوان وآرتروز هم دارم وهیچ دارویی مصرف نمیکنم

  • سلام
   دوست عزیز
   چند مسیله مختلف مطرح است
   جهت درمان دیسک باید فیزیوتراپی و تزریق داخل مهره ها و استراحت و بستن گردنبند طبی زیر نظر متخصص مغز و اعصاب انجام شود
   جهت پوکی استخوان و کبودی ها باید آزمایش cbc, diff ,pt, ptt, INR, pbc, Ast ,Alt, alk_p , tsh ,t4, ca, mg, vit d3
   انجام شود

 8. سلام..من 15سالمه…زیر چشمم الکی تیره شده طوری ک انگار کتک خوردم و بینیم چن هفته قبلش ورم داشت…بیشتر مواقع تی بک سال گذشته سرگیجه میگرم ک چن ثانیه هیچی نمیبینم3/2ثانیه مثلا…استخونام درد میگیر و اشتهاهم ندارم….خیلی زودم سیر میشم …دوران قاعدگیم اصلا منظم نیست طوری ک ی بار6ماه کلا مریض بودم البته نه پشت سر هم…و خون ریزی هم زیاد بود…رنگ پریدیگی هم دارم….میشه بفرمایید اینا عوامل چ بیماری هستن؟؟

  • سلام
   دوست عزیز جهت تشخیص ابتدا باید
   آزمایشات cbc, diff ,pt, ptt, INR, pbc, Ast ,Alt, alk_p , tsh ,t4, ca, mg, vit d3, ldh, Esr , crp, bun, cr,
   انجام شود
   سونوگرافی تخمدان و رحم هم انجام شود

 9. با سلام
  دخترم7سالشه ،یه مدتیه زیاد خون دماغ میشه وریزش موی سرش خیلی زیاد شده ،لطفا راهنمایی بفرمایید

  • سلام.باید بینی توسط متخصص اطفال ویزیت و
   آزمایشات cbc, diff ,pt, ptt, INR, pbc, Ast ,Alt, alk_p , tsh ,t4, ca, mg, vit d3 , bun, cr, billT انجام شود

 10. سلام
  مادر من یه مدت هست ک بدنش خود ب خود کبود میشه و در ناحیه زانو تا ساق پا درد دارن این نشانه میتونه علائم سرطان خون باشه؟

  • سلام
   این یک علامت کلی است که علل زیادی ممکن است مطرح باشد
   باید آزمایشات cbc, diff ,pt, ptt, INR, pbc, Ast ,Alt, alk_p , tsh ,t4, ca, mg, vit d3 , bun و cr انجام شود

 11. سلام ببخشید من تو ازمایش خونی که جدیدا دادم هردو ازمایش پلاکت خونم پایین بود و توی مدفوع هم خون پنهان دیده شده بود تقریبا یک ماهه که تنگی نفسم بیشتر شده چون اسم دارم و همچنین توش قلبم و سرگیجه های شدید دارم

 12. سلام‌‌‌من‌‌خانمی‌۴۴ساله‌هستم‌‌تقریبا‌مدت‌یک‌سال‌‌است‌‌در‌بدنم‌علائمی‌احساس‌میکنم‌که‌مرا‌نگران‌کرده‌‌‌‌‌مانند‌ضعف‌شدید‌وخستگی‌بیمورد،‌‌‌گیجی‌وعدم‌‌تمرکز،‌تاری‌دید‌،‌شکم‌درد‌نفخ‌شدید‌،بی‌اشتهایی‌،‌تب‌‌کم‌،‌یبوست،‌تازگیها‌‌لکه‌های‌قرمز‌بر‌روی‌مچ‌وقوزک‌پا‌،‌ایجاد‌،‌خواهش‌میکنم‌‌خیلی‌نگرانم

  • سلام
   دوست عزیز جهت تاری دید و عدم تمرکز به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید
   همچنین
   آزمایشات cbc, diff ,pt, ptt, INR, pbc, Ast ,Alt, alk_p , tsh ,t4, ca, mg, vit d3, ldh, Esr , crp, bun, cr,
   انجام شود

 13. سلام من چند وقته هم بدن درد دارم استخوان ی بدنم درد میکنه آروم وقرار ندارم .واینکه دوبار خیلی اتفاقی خون دماغ شدم وتازگیا بدنم جایی بخوره سریع کبود میشه واینکه خیلی بی حال وهمیشه دلم میخاد دراز بکشم خوابمم کم شده واینکه دور ناف هم خیلی خارش هست ولی قرمز نیس.میشه راهنماییم کنید

  • سلام
   دوست عزیز
   جهت چکاپ به متخصص داخلی مراجعه کنید

  • با سلام و خسته نباشید من چند وقتی که اشتهام کم شده و احساس تهوع دارم ودر نتیجه احساس خستگی وضعف دارم گاهی دست و پاهام و استخوان هام درد میگیره بدنم بی دلیل کبود میشه توی ببینیم لخته خون هست در ضمن ۴۸ سالمه

   • سلام
    دوست عزیز
    آزمایشات cbc, diff ,pt, ptt, INR, pbc, Ast ,Alt, alk_p , tsh ,t4, ca, mg, vit d3, ldh, Esr , crp, bun, cr,
    انجام شود

 14. سلام من مدتیع خیلی استخوان های یدنم درد میکنه وخیلی بی حال و اینکه همیشع خسته ام .دوبار خیلی غیر عادی خون دماغ شدم وبی دلیل وزن کم کردم .تازگیا هم بدنم ب جایی بخوره سریع کبود میشه و خیلی قسمت دور نافم هم خارش زیاد داره ولی قرمز نیس دورش میشه راهنمای م کنید ممنتون میشم

  • سلام
   دوست عزیز
   آزمایشات cbc, diff ,pt, ptt, INR, pbc, Ast ,Alt, alk_p , tsh ,t4, ca, mg, vit d3, ldh, Esr , crp, bun, cr,
   انجام شود

 15. سلام خسته نباشید ، من چند وقتی هست کتف چپم درد میگیره ، گاهی هم راستم درگیر میشه ، خستگی خیلی زیادی دارم طوری که حتی بعد از خواب هشت ساعتم احساس فردیو دارم که اصلا نخوابیده، معمولا بخاطر تعریق صبا پا میشم ، اشتهامم کم شده و وزن کم کردم ، دست و پاهامم عرق میکنه و سرده ، به دکتر قلب مراجعه کردم اما چیزی نبود نبود ، می خواستم ببینم مشکلی دارم؟

  • سلام
   شما باید آزمایش
   ESR ,crp wright , 2me, cbc, diff ,Bun, cr ,, Ast ,Alt, alk_p , tsh ,t4, ca, mg, vit d3
   انجام بدهید و عکس قفسه سینه انجام دهید
   به متخصص داخلی مراجعه کنید

 16. سلام اقا هستم سی سالمه تقریبا چندساله پادرد دارم رگهای پام دردمیکنه و جاهای از رگهام بادکرده هس و مشکل غلظت خون هم دارم چندروزی هس ک هردو پام از زانو ب پایین دردمیکنه و لنگ هم میزنم

  • سلام
   رگ های پا احتمالا واریس است که نیاز به معاینه دارد
   جهت درد پاها معاینه و عکس رادیولوژی و آزمایش کلسیم و ویتامین د۳ و ….باید انجام شود.به پزشک مراجعه کنید

 17. من حدود دو ماه اول بالای رونم بعد یکی دو هفته زیر بغلم و بعدشم روی دستم بالای انگشت شصتم لکه ی قرمز رنگ افتاد
  اونی که روی دستم گاهی اوقات میخواره ولی اون دوتای دیگه نه خارش ندارن فقط قرمز شده خواستم بدونم میتونه نشانه ی یه مریضی باشه یا نه؟

  • سلام
   دوست عزیز
   ضایعات باید معاینه شوند
   تا عللی همچون عفونت قارچی پوست یا خونمردگی و ….بررسی شود

 18. سلام من کم خونم و همیشه قند خونم پایین میاد بعضی واقع حالت سر گیجی دارم احتمال دار که من سرطان خون داشته باشم

 19. سلام من تو زمستون حالم بد شد و تب و لرز داشتم و گلوم چرک کرده بود رفتم دکتر گفت انفولانزاست و یه امپول ویتامین ب۱۲ زدم و یه هفته بعد خوب شدم ولی الان حالم خوبه اما یه سمت گردنم تا نواحی زیر گوشم گرفتگی داره و تیر میکشه ممنون میشم کمکم کنید

  • سلام
   از قرص ناپروکسن ۲۵۰ هر ۱۲ ساعت یک عدد استفاده کنید

 20. سلام…خسته نباشید…پتشی های بی دلیل در حد سه چهار تا که بی دلیل ایجاد میشن وبعد از چند روز ازبین میرن نیاز به بررسی پزشک داره؟

  • سلام
   دوست عزیز
   بهتر است آزمایش خون و بررسی انعقادی انجام شود
   جهت چکاپ و بررسی آزمایش به متخصص داخلی مراجعه کنید

 21. سلام خسته نباشید من ۱۹ ساله هستم و سه سال پیش سنگ کلیه کلسیمی داشتم که اخیرا با آزمایش متوجه شدم که از بین رفته و زمانی که ۴ سال داشتم به صورت مداوم خون دماغ میشدم روزی چند بار ولی بعد از ۳ سال دیگه خون دماغ نشدم ولی الان ۴ سالی میشه که سرگیجه های مدام و بی حس بودن خستگی بی حوصلگی و سوزن سوزن شدن دست و پا دارم و استخونای بدنم بیشتر تو ناحیه دست و پا درد میکنه و سردرد های همیشگی دارم و ۲ سال پیش یه دفعه ۱۰ کیلو وزن کم کردم بی دلیل شبها هم تب میکنم و به شدت گرمم میشه و دست و پام تقریبا همیشه سرده و با یه اتفاق کوچیک هم استخونام دچار آسیب دیدگی میشن یه بار دستم شکسته و پاهام چندین بار آسیب دیدن اونم با یه پیچ خوردگی ساده کم اشتها هم هستم و سریع سیر میشم البته نه همیشه میخواستم ببینم واقعا مشکلم جدی هست یا نه ؟

 22. سلام من 17سالمه خیلی اوقات دچار درد استخوان در ناحیه کمرم میشم خون دماغ همراه با سرگیجه و ضعف هم دارم دو روزی هم هست سردرد خیلی شدید همراه با تب دارم اشتهام هم کم شده آیا مشکلم جدی هست؟

 23. سلام دختری هستم ۲۴ ساله حدود یک ماهه ک طرف چپ بدنم سوزن سوزن میشه و احساس گز بودن میکنم مخصوصا وقتی با گوشی یا لپ تاپ کار میکنم شدتش بیشتر میشه و معمولا قسمت چپ سرمم درد میگیره،بعد از مدفوعمم خونریزی دارم کمی میخواستم ببینم مشکل جدی دارم یا نه؟

 24. باسلام خسته نباشید من ۳۰ سالمه و مدتی هست که به راحتی سرما میخورم حتی با اب زرن به صورت و صورت شستن معمولی هم یک ساعت بعد ابریزش ببینی و تب شدیدمیکنم و تقریبا دو هفته هست که تمام نواحی شکمم بخصوص سمت بالا و چپ درد شدیدداره جوری که از درد به خودم میپیچپ رگ پریدگی و سرگیجه و اینکه پشت سرم مدام مثل نبص میزنه و صداش آزار دهنده هست دارم اما به تازگی تمام دست هام تا بازو لک سیاه سیه به طوری که رنگش با پوست وسط دست کاملا متفاوته متوجه شدم درصمن یکی دو هفته هم خارش شدید بدنم داشت باتشکر

  • سلام
   با توجه به پراکنده بودن علایم جهت بررسی و معاینه به متخصص داخلی مراجعه کنید

 25. سلام خسته نباشید من یک نقطه قرمز رنگ نزدیک قوزک پام زده میشه بعد از ۳ روز میره و روی پای دیگر ب وجود میاد که کاملا صاف و بدون خارش به متخصص پوست هم مراجعه کردم گفت جوش مهمی نیستن و بیشتر بخاطر استرسی که دارم نظر شما چیه چون وقتی چشمم میوفته نگران میشم

  • سلام
   همانطور که پزشک شما فرموده اند بعید است دچار مشکل خاصی باشید

 26. باسلام.مادر من45سالشه.3ساله سرطان تیرویید داره که از همون سه سال پیش ما بعد متاستاز به استخوان متوجه بیماریش شدیم.لگن.8تا از مهره ها.دنده ها.ریه درگیره.الانم 8ماهه کامل زمینگیر شده.تو لومبوساکرال درگیری شدید داره.5ماهه یکسره تهوع و استفراغ داره.تحمل دارو و غذا نداره.از دوهفته پیش کل بدنش بخصوص پاهاش دون دونای ریزو قرمزی زده.انقد زیادن که پاش کلا قرمز دیده میشه.ممکنه متاستاز به خون داشته باشه?اصلا کموتراپی نشده.فقط3نوبت یدتراپی شده.و نواحی که درگیر بودن پرتو درمانی شده.با این اوضاع میشه شیمی درمانی کرد ?جواب میده?یا فقط عمرشو کمتر میکنه??

  • سلام
   دوست گرامی در این مورد بهتر است از پزشک خود بیمار که در جریان نوع کنسر تیرویید ،آزمایشات و سایر علایم بیمار هستند مشورت کنید

 27. سلام پسری ۲۱ ساله هستم چند ماه هست که متوجه توده ای در زیر گلو شدم به پزشک عمومی مراجعه کردم و بعد از معاینه گفتن که مربوط به لوزهامه،حالا وقتی به پهلوی چپ دراز میکشم احساس میکنم چیزی زیر بدنم هست(اطراف زیر بغل) که در حالت عادی احساس نمیشه و فقط زمان دراز کشیدن.لطفا راهنماییم کنید و بگین به چه متخصصی مراجعه کنم؟

 28. سلام
  وقت بخير
  مادر من ١٨ ماه پيش به علت بيماري بل زير دو طرف گوش زالو انداختن الان همون نواحي غده هاي چربي ايجاد شده ميخواستم بدونم ربطي به سرطان داره غده ها درد ندارن و تغيير نميكنه اندازه هاش

 29. سلام وقت بخیر
  من پلاکت های خونم من در چک آپ ها ما بین ۱۶۰ تا ۱۵۰ هزار میشد دو ماهه که کمتر میشه ی بار ۱۴۱ هزار و الان ۱۳۴ هزار هست
  لرز جزئی و کاهش وزن جزئی دارم آیا نیاز به پیگیری هست ؟
  با تشکر فراوان

  • سلام
   فعلا پلاکت در این حد مشکلی ایجاد نمی کند
   یک ماه دیگر جهت انجام ازمایش مجددا اقدام فرمایید

 30. سلام و خسته نباشی من توی افتاب و پیاده روی که میرم روس دستام دونه های قرمز میزنه و خیلی هم خارش داره علت چیه ؟

  • سلام
   احتمالا دچار کهیر می شوید
   از قرص لوراتادین صبح و شب یک عدد استفاده کنید
   از دستکش هنگام بیرون رفتن در روز استفاده کنید

آخرین آموزش‌های ویروس کرونا

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر