سرطان خون چه علایمی دارد؟

علائم سرطان خون چیست؟ در این مقاله با نشانه‌ها و علایم انواع سرطان خون آشنا می‌شوید . اگر درباره هر کدام از این علایم سوالی دارید در پایان این مقاله می‌توانید از قسمت نظردهی جهت پرسیدن سوال اقدام کنید.

علائم سرطان خون چیست؟

چندین نوع سرطان به سلول‌های تشکیل دهنده خون حمله‌ور می‌شوند. علایم این نوع سلول‌های سرطانی اغلب به آرامی رخ می‌دهد، به همین جهت فرد ممکن است متوجه مشخصه‌های بیماری نشود.

در واقع، برخی افراد مبتلا به این نوع سرطان‌های خون هیچ مشخصه‌ی بارز یا نشانه‌ای ندارند. اما عوامل و علایم مشترکی وجود دارد که می‌توان در انواع شایع سرطان خون مشاهده کرد.

سرطان خون چه علایمی دارد؟

نشانه‌های  لوسمی

سلول‌های خونی از مغز استخوان نشأت می‌گیرند و در همین ‌جاست که سلول‌های سرطانی لوسمی نیز ایجاد می‌شوند. این سلول‌های سرطانی باعث شکل‌گیری گلبول‌های سفید غیرطبیعی می‌شوند که عمری بیش از حالت عادی دارند. این نوع گلبول‌های سفید غیرطبیعی برخلاف گلبول‌های سالم، توان مبارزه با عفونت‌ها و عوامل‌ بیماری‌زا را ندارند. 

انواع مختلفی سرطان خون وجود دارد. برخی از سرطان‌ها به سرعت رشد (حاد) می‌کنند. در این نوع سرطان‌های خون فرد درست مانند اینکه به آنفولانزا مبتلا شده باشد به صورت ناگهانی بیمار می‌شود.

اما انواع دیگر سرطان خون نیز وجود دارند که بروز علایم (مزمن) آن ممکن است سال‌ها طول بکشد. نخستین علایم این نوع سرطان‌های خون را باید در نتایج غیر معمول آزمایش خون جستجو کرد.

بیشتر علایم سرطان خون به این دلیل بروز پیدا می‌کنند که سلول‌های سرطانی سلول‌های خونی سالم را از رشد و کارکرد طبیعی خود باز می‌دارند. 

کم خونی

 اختلالی است که در آن بدن فرد به اندازه لازم گلبول‌های قرمز خون نمی‌سازد یا سلول‌های خونی ناسالمی را تولید می‌کند که کارکرد طبیعی ندارند. علایم کم‌خونی شامل موارد زیر است:

اختلال انعقاد خون

پلاکت‌ها یکی از اجزای اصلی سلول‌های خونی هستند که در هنگام بریدگی رگ‌ها به‌ هم می‌چسبند و موجب لخته شدن خون می‌شوند. اما هنگامی که لخته شدن خون به درستی انجام نگیرد، بریدگی‌های کوچک و جزئی نیز باعث خونریزی بیش از حد می‌شوند. در همین حال، فرد ممکن است غالبا از ناحیه‌ی بینی (خون‌دماغ) دچار خونریزی شود. علاوه بر این، علایم دیگری نیز در فرد مشاهده می‌شوند.

علایم دیگر اختلال انعقاد خون

علایم دیگر انعقاد خون  عبارتند از:

 • کبودی غیر معمول
 • خونریزی لثه‌ها
 • نقاط ریزِ قرمز رنگ که از رگ‌های خونی شکسته شده نشأت می‌گیرند.
 • در خانم‌ها، خونریزی غیرعادی زیاد و طولانی‌مدت در دوران قاعدگی
 • مدفوع تیره یا مشاهده‌ی لکه‌های خونی و قرمز رنگ در آن

سایر علایم و نشانه‌های لوسمی

 از آنجایی که گلبول‌های سفید بدن به خوبی قادر به مبارزه با عفونت‌ها و عوامل بیماری‌زا نیستند، فرد بیش‌ از حد معمول بیمار می‌شود و زمان بهبودی نیز عموما طولانی‌تر از حد عادی است.

ممکن است فرد تب زیاد یا تعریق شبانه نیز داشته باشد. تشکیل سلول‌های سرطانی در غدد لنفاوی، لوزه‌ها، کبد و طحال نیز موجب وَرم در این نواحی می‌شود.

علاوه بر این،خ فرد ممکن است توده‌ها یا غده‌هایی را در زیر گردن یا زیربغل مشاهده کند و یا امکان دارد که بعد از خوردن غذای کم حس سیری به او دست بدهد. همین‌طور فرد بدون دلیل وزن زیادی را از دست می‌دهد. رشد سلول‌های سرطانی در مغز استخوان نیز برخی اوقات موجب درد استخوان می‌شود.

 لنفوما

دستگاه لنفاوی بدن دارای نوعی از گلبول‌های سفید خون موسوم به لنفوسیت‌ها است که به بدن یاری می‌رساند در مقابل عفونت‌ها مبارزه کرده و مواد زائد را دفع کند.

سلول‌های سرطان لنفوئیدی باعث می‌شود بدن لنفوسیت‌های غیر طبیعی تولید کند که توان مبارزه با عفونت‌ها را ندارند. تورم غده‌های لنفاوی از علایم اصلی این نوع سلول‌های سرطانی است.

فرد ممکن است که متوجه غده‌ها یا توده هایی در زیر گردن، زیر بغل یا کشاله ران شود. تورم غده‌های لنفاوی همین‌طور باعث وارد شدن فشار به اعضای دیگر بدن شده و موجب می‌شود که فرد دچار سرفه، تنگی نفس یا درد در ناحیه‌ی قفسه سینه، شکم یا استخوان‌ها شود. امکان دارد که طحال فرد بزرگ‌تر شود یا حسِ سیری یا نفخ به او دست بدهد.

آماس غده‌های لنفاوی عموما دردناک نیستند، اما ممکن است فرد با مصرف نوشیدنی‌های الکلی دچار درد شود.

علایم و نشانه‌های سلول‌های سرطان لنفوئیدی

برخی از رایج‌ترین علایم و نشانه‌های سلول‌های سرطان لنفوئیدی عبارتند از:

 • تب
 • تعریق شبانه
 • احساس ضعف و خستگی
 • کاهش وزن بدون دلیل
 • خارش پوست

مولتیپل میلوما

سلول‌های پلاسما نوع دیگری از سلول‌های بدن هستند که به مبارزه علیه بیماری‌ها در دستگاه گردش خون یاری می‌رسانند. «مولتیپل میلوما (Multiple myeloma)» یا میلوم متعدد باعث می‌شود که مغز استخوان سلول‌های پلاسمایی غیر طبیعی بسازد که از کنترل خارج شده و بدن را از تولید سلول‌های خونی سالم بازدارند.

سلول‌های پلاسمای غیرطبیعی ممکن است که مواد شیمیایی را در خون آزاد کنند که موجب آسیب به اندام‌ها و بافت‌های بدن شود. برخی از انواع سلول‌های سرطانی سریع‌تر از سایرین رشد می‌کنند، اما معمولا علایم بیماری تا زمانی که فرد برای مدت طولانی به آن مبتلا نشده باشد بروز پیدا نمی‌کند. 

درد استخوان

 از شایع‌ترین علایم و نشانه‌های مولتیپل میلوما است. در این حالت فرد دردهای شدید و طولانی‌مدتی را در ناحیه‌ی کمر یا دنده‌های خود حس می‌کند. در همین حال، سلول‌های سرطانی مواد شیمیایی را ترشح می‌کنند که فرایند رشد و ترمیم طبیعی استخوان‌ها را قطع می‌کند.

در نتیجه، استخوان‌های فرد نازک و ضعیف شده و به‌ راحتی می‌شکنند. آسیب دیدگی استخوان‌های ستون فقرات می‌تواند روی اعصاب تأثیر گذاشته و موجب درد یا ضعف و خستگی پاها، گزگز یا سوزن سوزن شدن دست‌ها و عدم کنترل روده و مثانه شود. 

هایپرکلسمی یا سطح کلسیم بالا در خون

مولتیپل میلوما منجر به بالا رفتن سطح کلسیم در خون نیز می‌شود که می‌تواند علایمی شامل موارد زیر را در پی داشته باشد:

 • حالت تهوع و درد معده
 • تشنگی و ادرار بیش از حد
 • یبوست
 • از دست دادن اشتها
 • ضعف و خستگی
 • گیجی

سطح بالای کلسیم در خون می‌تواند به کلیه‌ها نیز آسیب وارد کند. پروتئین‌های خاصی که از سلول‌های سرطانی نشأت می‌گیرند، می‌توانند موجب بروز علایمی مانند وَرم و آماس پا، تنگی نفس و خارش پوست شوند.

سایر علایم مولتیپل میلوما

 پروتئین‌هایی که سلول‌های سرطانی ترشح می‌کنند به اعصاب آسیب رسانده و می‌توانند موجب ضعف و خستگی، بی‌حسی، درد دست و پا شوند. همچنین سلول‌های سرطانی جای سلول‌های سالم خونی را تنگ کرده و موجب اختلال در کارکرد این سلول‌ها می‌شوند. به این جهت، فرد ممکن است که دچار خونریزی شده یا اینکه بدن او مستعد کم‌خونی یا عفونت شود. 

 اگر درباره سرطان خون سوالی دارید می‌توانید سوالات خود را  در قسمت نظردهی که در قسمت پایین همین مقاله است بنویسید  تا در کمترین زمان ممکن پزشکان و کارشناسان دکتر دکتر به سوالات شما پاسخ دهند.

منبع:

webmd

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «سرطان خون چه علایمی دارد؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

140 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام
  من ۱۸ سالمه
  احساس خستگی می کنم، بعد ۱۰ ساعت خواب فک می کنم اصلا خواب نکردم درد در ناحیه پشت و ارنج دست هام دارم تپش قلبم خیلی شدید شده خیلی استرس دارم حالت تهوع دارم هنگام استرس زیاد
  هنگام برخاستن سرگیچه دارم یک هفته قبل دو نقطه سرخ روی کف دستم ایجاد شده اما نه بزرگ شده نه درد داره
  ضعف عضلانی دارم
  هنگام خشک شدن دماغ خون دماغ شدید دارم
  لطفا بگید ربطی به سرطان خون دارد؟

  • سلام
   علایم شما بیشتر به نظر می رسد مربوط به استرس و اضطراب باشد
   به روانپزشک مراجعه کنید

 2. سلام خسته نباشیدبنده 16سالمه واحساس خستگی وضعف دارم دورچشم هایم هم تیره هس ورنگ پوست صورتم هم بسیارتیره شده واون لکه های ریز خونی که اشاره شده بودهرباردریک نقطه ازبدنم مشاهده میشه اکثرادماغم خون میادوبنداومدنش کارخداس چشمانم هم چندوقت است که به صورت نصفه قرمز شده می خواستم ببینم علاعم چیه وبایدچیکارکنم

  • سلام
   جهت انجام ازمایش های انعقادی به متخصص داخلی مراجعه کنید

 3. سلام من ۲۰‌سالمه چند وقتیه ساق و ساعدام درد میکنند و سوزن سوزن میشن و با گرم گرفتن بهتر میشن زیر چشمام یروز بطور عجیب و ترسناکی بی دلیل کبود شده بود.جدیدا چند مرتبه هم بینیم ترشحات خونی داره و تنگی نفس شدید که فکر میکردم بخاطر استرسه .عرق شدید موقع خواب کم خواب و کم اشتها و گیج هم شدم و چشم درد و سردرد شدید و احساس تپش قلب همیشه هم‌ خستم و ضعف دارم خارش کم دارم و اینکه تو بینیم از کورتون استفاده میکنم بخاطر آلرژی. اکثر اوقاتم معده درد و حالت تهوع دارم که البته چیز جدیدی نیست کل عمرم بخاطر ورم معده خفیف اینطوری بودم و یهو تو بدنم بی حس و خالی میشه انگار قلقلک بدن. خیلی نگرانم لطفا راهنمایی بفرمایید راستی نمیدونم ربطی داره یا نه ولی بویاییمم یکم از دست دادم ممنون

  • سلام
   به متخصص داخلی مراجعه تا تحت چکاپ کامل و معاینه قرار بگیرید
   در صورت سالم بودن و نرمال بودن ازمایشات به روانپزشک مراجعه فرمایید

آخرین آموزش‌های ویروس کرونا

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر