مهم‌ترین دلایل حساسیت های فصلی؛ علائم و درمان ها

مهم‌ترین دلایل حساسیت های فصلی؛ علائم و درمان ها

آلرژی (حساسیت فصلی) که در یک فصل خاص رخ می دهد، بیشتر به عنوان تب یونجه شناخته می شود. تب یونجه یا رینیت آلرژیک زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن نسبت به یک آلرژن در فضای باز، مانند گرده، بیش از حد واکنش نشان می دهد. آلرژن چیزی است که باعث واکنش آلرژیک می شود.

رایج ترین آلرژن ها گرده های گیاهان گرده افشانی شده با باد، مانند درختان، چمن ها و علف های هرز هستند. گرده‌های گیاهانی که توسط حشرات گرده افشانی می شوند آن قدرسنگین هستند که نمی‌توانند برای مدت طولانی در هوا باقی بمانند، و کمتر احتمال دارد که واکنش آلرژیک ایجاد کنند.

تب یونجه نام خود را از فصل یونجه گرفته است. از نظر تاریخی، این وضعیت در ماه‌های تابستان اتفاق می‌افتد، تقریباً در همان زمان بسیاری از افراد علائم آلرژی را تجربه می‌کردند. آلرژی های فصلی در طول زمستان کمتر رایج اند، اما ممکن است در تمام طول سال آلرژی فصلی را تجربه کنید.

گیاهان مختلف گرده های مربوطه خود را در زمان های مختلف سال منتشر می کنند. بسته به محرک های آلرژی و محل زندگی شما، ممکن است در بیش از یک فصل این حساسیت ها را تجربه کنید. همچنین ممکن است به مواد آلرژی زا مانند کپک یا شوره حیوانات خانگی  نیز واکنش نشان دهید.

علائم حساسیت فصلی

علائم حساسیت فصلی از خفیف تا شدید متغیر است. رایج ترین علائم عبارتند از:

 • عطسه کردن
 • آبریزش یا گرفتگی بینی
 • چشم های اشک دار و خارش دار
 • خارش سینوس ها، گلو یا کانال های گوش
 • گرفتگی گوش
 • ترشح پشت بینی و حلق

علائمی که کمتر رایجند عبارتند از:

بسیاری از افراد مبتلا به تب یونجه به آسم نیز مبتلا هستند. اگر هم تب یونجه و هم آسم دارید، آلرژن های فصلی ممکن است باعث حمله آسم شوند.

علل حساسیت فصلی

تب یونجه زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن شما یک ماده معلق در هوا را که معمولاً بی ضرر است به عنوان یک ماده خطرناک تشخیص می دهد. سیستم ایمنی با ترشح هیستامین و سایر مواد شیمیایی در جریان خون به آن ماده یا آلرژن پاسخ می دهد. این مواد شیمیایی علائم یک واکنش آلرژیک را ایجاد می کنند. محرک های رایج تب یونجه از فصلی به فصل دیگر متفاوت است.

بهار

درختان مسئول اکثر آلرژی های فصلی در فصل بهار هستند. توس یکی از رایج ترین درختان در عرض های جغرافیایی شمالی است که بسیاری از افراد مبتلا به تب یونجه به گرده آن واکنش نشان می دهند. سایر درختان آلرژی زا عبارت از سدر، توسکا، شاه بلوط اسب، بید و صنوبر هستند.

تابستان

تب یونجه نام خود را از فصل یونجه که به طور سنتی در ماه های تابستان است، گرفته است. اما مقصر واقعی آلرژی‌های فصلی تابستان، علف‌هایی مانند چچم و علف تیموتی و همچنین علف‌های هرز خاص هستند. به گفته بنیاد آسم و آلرژی آمریکا، علف‌ها شایع‌ترین محرک برای افراد مبتلا به تب یونجه هستند.

پاییز

پاییز فصل گیاه راگوید یا پیرگیاه است. نام دسته ای از راگوید امبروسیا است و شامل بیش از ۴۰ گونه در سراسر جهان است. بیشتر آنها در مناطق معتدل آمریکای شمالی و جنوبی رشد می کنند. آنها گیاهان مهاجمی هستند که کنترلشان دشوار است. گرده این گیاهان یک آلرژن بسیار شایع است و به ویژه علائم آلرژی به امبروسیا می تواند شدید باشد.

سایر گیاهانی که گرده خود را در پاییز می ریزند عبارتند از: گزنه، ماگورت، ترشک و چنار.

زمستان

در زمستان، بیشتر آلرژن‌های بیرون از خانه خفته هستند. در نتیجه، هوای سرد برای بسیاری از افراد مبتلا به تب یونجه تسکین دهنده است. اما این بدان معناست که افراد بیشتری در داخل خانه وقت می گذرانند. اگر مستعد ابتلا به آلرژی های فصلی هستید، ممکن است به آلرژن های داخلی مانند کپک، شوره حیوانات خانگی، گرد و غبار یا سوسک ها نیز واکنش نشان دهید. حذف آلرژن‌های داخلی اغلب راحت‌تر از گرده‌های بیرون است. در زیر چند نکته برای خلاص شدن از شر آلرژن های رایج در خانه آورده شده است:

 • ملافه های خود را حداقل هفته ای یک بار در آب بسیار داغ بشویید.
 • ملافه و بالش خود را با روکش های ضد حساسیت بپوشانید.
 • از شر فرش و اثاثیه داخلی خلاص شوید.
 • عروسک های پر شده را از اتاق خواب فرزندانتان بردارید.
 • نشتی آب را برطرف کنید و آب نشت شده را که می تواند به رشد کپک ها و آفات کمک کند، تمیز کنید.
 • سطوح کپک زده و هر مکانی که می تواند دچار کپک شود، از جمله رطوبت سازها، خنک کننده های باتلاقی، تهویه مطبوع و یخچال ها را تمیز کنید.
 • برای کاهش رطوبت اضافی از یک رطوبت گیر استفاده کنید.

مهم‌ترین دلایل حساسیت های فصلی

تشخیص حساسیت فصلی

تشخیص تب یونجه معمولا راحت تر از سایر آلرژی ها است. اگر علائم آلرژیک دارید که فقط در زمان های خاصی از سال رخ می دهد، نشانه آن است که به حساسیت فصلی مبتلا هستید. پزشک ممکن است گوش، بینی و گلو شما را نیز برای تشخیص بررسی کند. آزمایش آلرژی معمولاً ضروری نیست. صرف نظر از اینکه به چه نوع آلرژنی واکنش نشان می دهید، درمان برای حساسیت های فصلی یکسان خواهد بود.

درمان حساسیت فصلی

بهترین دارو برای حساسیت فصلی در تمام طول سال، اجتناب از مواد آلرژی‌زایی است که علائم را ایجاد می‌کنند. داروهایی نیز برای درمان علائم حساسیت در دسترس هستند. برخی از افراد نیز درمان های جایگزین را امتحان می کنند.

دارو

هنگامی که نمی توانید از آلرژن ها در امان بمانید ، درمان های دیگری نیز از جمله موارد زیر در دسترس هستند،:

 • داروهای ضداحتقان و آنتی هیستامین های بدون نسخه مانند ستیریزین و داروهای ترکیبی حاوی استامینوفن، دیفن هیدرامین و فنیل افرین
 • داروهای تجویزی، مانند اسپری های بینی استروئیدی

در موارد شدید، پزشک ممکن است واکسن های آلرژی را توصیه کند. این واکسن ها نوعی ایمونوتراپی هستند که می توانند به حساسیت زدایی سیستم ایمنی بدن نسبت به آلرژن ها کمک کنند. برخی از داروهای آلرژی ممکن است عوارض جانبی ناخواسته ای مانند خواب آلودگی، سرگیجه و گیجی داشته باشند.

درمان های جایگزین

مطالعات کمی در مورد درمان های جایگزین برای تب یونجه انجام شده است. برخی افراد بر این باورند که درمان‌های جایگزین زیر ممکن است تسکین دهنده باشند:

 • کوئرستین، فلاونوئیدی که به میوه ها و سبزیجات رنگ می دهد
 • لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس، باکتری خوب موجود در ماست
 • اسپیرولینا، نوعی جلبک سبز آبی
 • ویتامین C که دارای برخی خواص آنتی هیستامینی است

تحقیقات بیشتری لازم است تا بفهمیم آیا این درمان های جایگزین موثر هستند یا خیر.

پیشگیری از حساسیت های فصلی

اقدامات لازم را برای جلوگیری از آلرژن های فصلی انجام دهید. به عنوان مثال، برای خنک کردن داخل خانه خود در تابستان به جای پنکه های سقفی، از یک تهویه مطبوع با فیلتر HEPA استفاده کنید. شبکه آب و هوای محلی خود را برای پیش بینی گرده ها بررسی کنید و سعی کنید زمانی که مقدار گرده ها زیاد است در داخل خانه بمانید.

در مواقعی از سال که دچار حساسیت می شوید:

 • پنجره های خود را بسته نگه دارید
 • زمان خود را در خارج از منزل محدود کنید
 • استفاده از ماسک ضد گرد و غبار را زمانی که بیرون هستید، مخصوصاً در روزهای بادی در نظر بگیرید
 • همچنین اجتناب از دود سیگار که می تواند علائم تب یونجه را تشدید کند، مهم است.

نتیجه گیری

علائم آلرژی فصلی می تواند ناراحت کننده باشد. اگر مشکوک به آلرژی فصلی هستید، با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند به تشخیص علت علائم شما و تجویز یک برنامه درمانی کمک کنند. پزشکان به شما توصیه می کنند تا اقداماتی را برای جلوگیری از محرک های آلرژی خود انجام دهید. همچنین ممکن است برای درمان داروهای بدون نسخه یا نسخه ای را توصیه یا تجویز کنند.

منبع : healthline

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
در همین خصوص بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

گفتگو
جدیدترین‌ها
تبخال چشمی؛ انواع، علائم، علل و درمان ها
تبخال چشمی؛ انواع، علائم، علل و درمان ها
ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) یک ویروس رایج است که بسیاری از افراد...
بهترین نوشیدنی و غذا برای گلو درد
بهترین نوشیدنی و غذا برای گلو درد
وقتی گلودرد دارید، سوزش و احساس ناراحتی ناشی از آن می تواند...
روش های طبیعی افزایش استروژن در بدن + راهکارها
روش های طبیعی افزایش استروژن در بدن + راهکارها
در این مقاله ۱۲ روش طبیعی برای افزایش استروژن در بدن و...
تزریق عضلانی چیست؛ کاربرد، محل های تزریق و نکات
تزریق عضلانی چیست؛ کاربرد، محل های تزریق و نکات
تزریق عضلانی تکنیکی است که برای رساندن دارو به عمق ماهیچه ها...
کلاستروفوبیا چیست؛ علائم،علل و چگونه درمان می‌شود؟
کلاستروفوبیا چیست؛ علائم،علل و چگونه درمان می‌شود؟
کلاستروفوبیا یک فوبیا موقعیتی است که ناشی از ترس غیرمنطقی و شدید...