درمان سنگ کیسه صفرا چیست؟

 • 1398-11-10
 • ۱۲۷۱۸۹ بازدید
 • 709
درمان سنگ کیسه صفرا چیست؟

درمان سنگ صفرا چیست؟ این  یکی از اولین سوالاتی است که برای کسانی که تشخیص سنگ صفرا در آنها داده می‌شود، پیش می‌آید . در این مقاله به این سوال پاسخ می‌دهیم.

سنگ صفرا چه خصوصیاتی دارد؟

سنگ صفرا ماده‌ای سفت و شبیه سنگ مرمر است که بیشتر از جنس کلسترول و بیلی‌روبین  تشکیل شده و در کیسه صفرا به وجود می آید.

 چنانچه سنگ صفرا علائم آشکاری نداشته باشد، نیازی به درمان ندارد. اما وقتی سنگ باعث مسدود شدن مجاری صفراوی شود، سبب به وجود آمدن درد ناگهانی در قسمت بالای سمت راست شکم می‌شود که «حمله کیسه صفرا» یا «حملات صفراوی» نام دارد. 

برای درمان سنگ صفرا باید به کدام تخصص پزشکی مراجعه کرد؟

کسانی که چنین حملاتی را تجربه می کنند ، بهتر است سریعا به پزشک مراجعه کنند. در همین حال، امکان دارد که علائم برطرف شده و دوباره برگردند که در این صورت باز هم نیاز به درمان است.  برای درمان سنگ کیسه صفرا باید به فوق تخصص دستگاه گوارش یا جراح عمومی مراجعه شود. 

برای درمان سنگ صفرا باید به کدام تخصص پزشکی مراجعه کرد؟

درمان سنگ کیسه صفرا چیست؟

درمان معمول این بیماری،  عمل جراحی است. اما در همین حال، در برخی موارد سنگ‌های کلسترولی بدون جراحی درمان می‌شوند. اما سنگ‌های رنگدانه‌ای نیاز به عمل جراحی دارند.  

درمان سنگ کیسه صفرا چیست؟

عمل جراحی برای برداشتن سنگ صفرا

به عمل جراحی برداشتن سنگ کیسه صفرا «کوله‌سیستکتومی (Cholecystectomy)» گفته می‌شود که از رایج‌ترین عمل‌های جراحی است.

 کیسه صفرا از اندام‌های حیاتی بدن نیست، به این جهت برداشتن آن تاثیر زیادی روی کیفیت زندگی ندارد. برای عمل برداشتن کیسه صفرا بیمار بیهوش می‌شود و با برداشتن آن ، مسیر صفرا از کبد به روده‌ کوچک تغییر می‌یابد.

عمل جراحی برای برداشتن سنگ صفرا

عمل جراحی کوله‌سیستکتومی چگونه انجام می‌شود؟

عمل جراحی کوله‌سیستکتومی به دو روش انجام می‌گیرد:

1- کوله‌سیستکتومی به روش لاپاراسکوپی: تقریبا تمام جراحان ، روش لاپاراسکوپی را به کار می‌برند. طی این روش بیمار با فاصله کوتاهی پس از عمل جراحی می‌تواند مرخص شود و به خانه برگردد. شخص بعد از این عمل معمولا تا یک هفته بعد می‌تواند فعالیت‌های عادی و روزمره خود را انجام دهد. 

عمل جراحی کوله‌سیستکتومی چگونه انجام می‌شود؟

2-کوله‌سیستکتومی باز: زمانی که کیسه صفراملتهب شود ، عفونت کند یا زخم شده باشد، از عمل کوله‌سیستکتومی باز استفاده می‌شود. این امکان وجود دارد که جراح پس از به وجود آمدن مشکلی در عمل کوله‌سیستکتومی به روش لاپاراسکوپی از روش کوله‌سیستکتومی باز استفاده کند.

بیمار پس از این عمل جراحی ممکن است به یک هفته بستری شدن در بیمارستان نیاز داشته باشد و احتمالا بعد از حدود یک ماه از عمل جراحی می‌تواند دوباره فعالیت‌های عادی و روزمره خود را از سر بگیرد.

عمل جراحی کوله‌سیستکتومی چگونه انجام می‌شود؟

بعد از برداشتن کیسه صفرا چه می‌شود؟

بعد از عمل کوله‌سیستکتومی تعداد کمی  از بیماران ممکن است مدفوع شل یا آبکی داشته باشند. چنانچه گفته شد، بعد از این عمل جراحی مسیر صفرا از کبد به روده کوچک منتقل می‌شود. از آنجایی که صفرا از کیسه صفرا عبور نمی‌کند، رقیق‌تر می‌شود. البته، تغییر در عادات روده‌ای موقتی است و پس از مدتی برطرف می‌شوند. با این حال، بهتر است در صورت بروز این مشکل به پزشک معالج خود مراجعه کنید.

بعد از برداشتن کیسه صفرا چه می‌شود؟

هر نوع عمل جراحی ،عوارض خاص خود را دارد. با این حال، عمل جراحی برداشتن کیسه صفرا، به ندرت عوارض خاصی دارد. عفونت از شایع‌ترین عوارض برداشتن کیسه صفرا است که در اثر آسیب به مجاری صفراوی به وجود می‌آید. به این دلیل، ممکن است فرد پس از عمل جراحی برداشتن کیسه صفرا به چند عمل جراحی دیگر برای ترمیم مجاری صفراوی نیاز داشته باشد.

درمان‌های غیر جراحی برای برداشتن سنگ کیسه صفرا

 به ندرت و در شرایط خاص از درمان‌های غیر جراحی برای برداشتن سنگ کیسه صفرا استفاده می‌شود. اما به عنوان مثال، هنگامی که سنگ کیسه صفرا از جنس کلسترول باشد و فرد به بیماری خاصی مبتلا باشد که امکان انجام عمل جراحی در او نباشد، استفاده از روش‌ غیر جراحی تنها راه‌حل باقیمانده است.

درمان‌های غیر جراحی برای برداشتن سنگ کیسه صفرا

با این حال، باید به یاد داشته باشید که حتی با درمان، سنگ کیسه صفرا ممکن است دوباره برگردد. بنابراین، این امکان وجود دارد که بیمار برای مدت طولانی و حتی در مواردی تا پایان عمر درمان سنگ کیسه صفرا را پیگیری کند. 

درمان‌های غیر جراحی برای برداشتن سنگ کیسه صفرا

پزشک ممکن است از انواع روش‌های غیر جراحی برای برداشتن یا شکستن سنگ‌های صفراوی کلسترولی بهره ببرد:

کلانژیوگرافی آندوسکوپیک عقب‌گرد(ERCP): پزشکان برخی اوقات از  ERCP برای برداشتن سنگ کیسه صفرا استفاده می‌کنند. 

درمان حل‌کننده از طریق دهان: داروهای اورسودوکسی کولیک حاوی اسیدهای صفراوی هستند که می‌توانند به تجزیه سنگ کیسه صفرا کمک کنند. این داروها برای شکستن سنگ‌های کلسترولی کوچک مفیدتر هستند. ولی این را بدانید که برای شکستن سنگ‌ها نیاز به چند ماه و حتی چند سال است. 

سنگ‌شکنی با موج ضربه‌ای: در این روش از موج ضربه‌ای برای شکستن سنگ کیسه صفرا بهره برده می‌شود. با این حال، پزشکان از این روش به ندرت و گاهی به همراه داروی اورسودوکسی کولیک استفاده می‌کنند.

چگونه می‌توان از شکل‌گیری سنگ‌ کیسه صفرا پیشگیری کرد؟

می‌توانید با پیروی از موارد زیر از تشکیل سنگ کیسه صفرا پیشگیری کنید:

 • یک برنامه غذایی مناسب در پیش بگیرید که حاوی غذاهایی با فیبر بالا و چربی‌های سالم و همین‌طور کربوهیدرات‌های تصفیه شده و قند کم‌تری باشد.
 • اگر اضافه وزن دارید یا اینکه چاق هستید، سعی کنید وزن خود را کم کنید.
 • از طریق تغذیه مناسب و ورزش منظم وزن مناسب و سالم را حفظ کنید.

چگونه می‌توان از شکل‌گیری سنگ‌ کیسه صفرا پیشگیری کرد؟

اگر درباره‌ی درمان سنگ صفرا سوالی دارید می‌توانید پرسش خود را خود را  در قسمت نظردهی که در پایین این صفحه است بگذارید تا پزشکان و کارشناسان دکتر دکتر در کمترین وقت ممکن به سوالات شما پاسخ دهند.

لیست پیشنهادی پزشکان متخصص گوارش و کبد

لیستی از پزشکان متخصص گوارش و کبد را آماده کرده‌ایم تا ادر صورت نیاز به معاینه یا مشاوره توسط پزشک، به راحتی بتوانید از پزشک موردنظر خود نوبت ویزیت حضوری یا غیرحضوری دریافت کنید. برای دریافت نوبت، روی تصویر پزشک کلیک کنید(یا لمس کنید)

[layerslider id=”8″]

منبع:

niddk.nih.gov

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «درمان سنگ کیسه صفرا چیست؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

709 دیدگاه در حال حاضر

 1. باسلام واحترام خدمت پزشکان عزیز، بیماری هست باسن 82 سال که از نظر جسمی نسبتا ضعیف بوده وطبق تشخیص پزشک دارای سنگ کیسه صفرا بالای 16 میلی هست راه حلی بجز بیهوشی هست یانه لطفا راهنمایی کنید متشکرم

  • سلام
   اگر دردها شدید و مکرر نیست میتواند فعلا جراحی نکند
   به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید تا درمورد امکان عدم انجام جراحی بررسی شود

 2. سلام خانمی هستم ۳۵ ساله که بعد از درد های طولانی و بد در سمت راست و بالای معده و انجام سونو در صفرا سنگ به اندازه ۱۱ و ۸ میلیمتر دارم بت مراجعه به متخصص داخلی کپسول کولیکری ۳۰۰ رو هرروز قبل از نهار میخورم ولی هنوز با اینکه خیلی رعایت میکنم ولی درد دارم البته نه به اون شدت آیا نیاز به تخلیه کیسه صفرا هست یا نه چون دردش واقعا کلافه کننده است .
  متشکر

 3. سلام
  دو بار به فاصله دو سال درد شدید در معده داشتم که اورژانس مراجعه کردم که با سرم و آمپول درد برطرف میشد. سری آخر 28 بهمن ماه 98 با دردشدیدمعده به اورژانس مراجعه کردم که بعد از سونوگرافی مشخص شد سنگ صفرا 24 میلی، کبد چرب گرید 1 و تک کلیه هستم. بخاطر شرایط کرونا نتونستم پزشک متخصص گوارش مراجعه کنم متأسفانه هر از گاهی درد شدید در ناحیه شکم و معده اذیت می‌کند در این فرصت سرکه سیب و آب سیب بیشتر استفاده کردم.

 4. سلام پدرم دیشب حالش بهم خورد وبیمارستان سینا بردیم دکتر تشخیص داد سنگ صفرا دارد وگفتند ما برای جراحی صفرا نداریم وراهنمایی کردند بیمارستان امام خمینی برویم با توجه به سال پدرم که83سال میباشد ایا جراحی خطرناک نیست؟

  • سلام
   بستگی به سابقه بیماری های زمینه ای و مصرف داروهای بیمار دارد
   با جراح عمومی مشورت‌کنید

 5. باسلام.من حدود۳هفته هست که دمای بدنم به اندازه ۳درجه گرم شده.درحالت عادی خودم چیزی متوجه نمیشم ولی اطرافیانم خیلی گوشزدمیکنندکه تب زیادی دارم.تااینکه ۲روزپیش باوجودگرم بودن بدنم احساس داغی (باعرض پوزش)درزیرآلت تناسلیم احساس کردم که خیلی اذیتم کرد.میخواستم ببینم امکلن داردسنگ کیسه صفراداشته باشم؟البته این راهم خاطرنشان میکنم کهبه مدت ۲سال هست که شبهادردشدیدمعده دارم وبعضی وقتها دچاریبوست میشوم که خودبخوددرست میشود

  • سلام
   جهت معاینه و در صورت لزوم اقدامات تشخیصی بیشتر به متخصص داخلی مراجعه کنید

 6. سلام نزدیک یک سال است که هر از گاهی همسرم با درد شدید معده همراه است دیشب به اورژانس مراجعه کرد و بعد از انجام سونوگرافی گفتن سنگ کیسه صفرا ۸ میلی دارد و باید عمل بشه ایا واقعا باید عمل بشه یا راه درمان دیگری دارد به علت کرونا میترسیم چون من هم تازه زایمان کردم و نوزاد دارم

 7. سلام و عرض ادب
  من۳۲ سالمه و یک سنگ ۲۰میلیمتری در کیسه صفرا دارم،گهگاهی زیر قفسه سینه سمت راست کمی درد احساس میکنم،یک ماه ارسودوکسی استفاده کردم،میتونم باز هم از قرص استفاده کنم یا حتما باید عمل کنم؟

  • سلام
   اگر درد شدید ندارید میتوانید تا ۳ هفته دیگر مصرف کنیدو سونوگرافی مجدد انجام دهید

 8. عالی

 9. سلام خسته نباشید ۴ ساله درد شدید شکم و دور ناف دارم آیا امکان دارد سنگ صفرا داشته باشم ؟ دو بار هم به دکتر گوارش مراجعه کردم و چیزی نفهمیدن لطفا راهنمایی کنید

 10. سلام
  من چند سال مشكل معده دارم و قرص پنتاپرازول ٤٠ و دمپريدون ١٠ ميخورم
  هميشه درد قفسه سينه دارم دكتر قلب مراجعه كردم مشكلي نبود
  الان سونو كردم سنك كيسه صفرا دارم دوعدد ٤ و ٥ ميلي متري بنظر شما به چه دكتري مراجعه كنم ؟ و ايا عمل جراحي لازمه ؟؟

 11. با سلام.
  بنده 36 سال سن دارم و لاغر اندام.
  10 سال پیش سونوگرافی کیسه صفرا گفتن که پولیپ 5میل داری از بیرون و مهم نیست.
  پارسال دوباره گرفتم که گفتن شده 8 میل.
  اما امروز گفتن پولیپ نداری اما بی شمار و نامحدود سنگ کیسه صفرا داری و باید عمل کنی درش بیاریم.
  خیلی ناراحتم
  جسارتا خواستم بپرسم مگه میشه همچین چیزی که پولیپ غیب بشه اما به جاش در عرض یکسال اینهمه سنگ پیدا شه؟ باید عمل کنم؟
  ممنونم 🙁

 12. سلام وفتتون بخیر ببخشید من سنگ صفرا داشتم ده سال پیش عمل کردم لاپراسکوپی الان دوباره همون درد داره دیده میشه امکان داره دوباره سنگ گرفته کیسه صفرام

  • سلام
   جهت معاینه به متخصص داخلی مراجعه کنید

 13. سلام خانمی ۳۶ ساله هستم که یک سنگ ۱۵میلی متری در کیسه صفرا دارم .البته علامتی جز خارش بدن نداشتم .بنده قصد دارم باردارشوم اما نمیدونم این سنگ دربارداری مشکل ایجاد میکنه یانه ؟.دربارداری اولم هم دچار کلستاز شدید باردازی بودم با خارشهای خیلی شدید .الان باید چیکارکنم تا این سنگ دفع بشه؟ودربارداری دیابت بارداری هم داشتم .

  • سلام
   باید قبل از بارداری کیسه صفرا خارج شود
   به متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید

 14. عواقب بعدی عدم کیسه صفرا در بدن چیه؟

 15. سلام وعرض ادب. مادرم دوسال دردشدید داخل شکمش داشت و دکترا دوسال داروی معده بهش میدادن که دیروز با یه سونو ساده فهمیدیم سنگ صفرا داره ۳ عدد به قطر ۳۸میلی متر . دکتر میگه لاپاروسکوپی انجام میدم ۱۴ میلیون . بیمارستان های دولتی هم لاپاروسکوپی ندارن. مجبوریم باز عمل کنیم آیا خیلی تاثیر عمل باعم فرق داره که ۱۴ میلیون بدیم ؟

 16. سلام
  همسرم سنگ كيسه صفرا داره، ٢-٣ روزه بعد از غذا درد بسيار شديدي بين دو قفسه سينه ش ايجاد ميشه.
  ميتونه ناشي از همين سنگه باشه؟
  فعلا با اين اوضاع كرونا راهي هست بشه تو خونه درمان كرد؟

 17. سلام خسته نباشید من پارسال معده دردهای بسیار شدید داشتم البته هم معده درد هم زیر قفسه سینه سمت راستم به شدت معمولا شبها تو خواب از شدت درد بیدار می شدم حدود دو سه ساعت درد غیر قابل تحمل دکتر کبد رفتم سونو دادن مشکلی نبود دکتر فوق تخصص گوارش رفتم هم سونو از صفرا و کبد داد و هم آندوسکپی در صفرا تعدای سنگ وجود داشت ولی گفتا معده ام باکتری و التهاب داره مقدار زیادی دارو دادن یه مدت خوب شدم الان مجدد همون دردها و همون شب نخوابیها تکرار شده … واقعا نمیدونم از سنگ صفراست یا معده

 18. سلام خسته نباشید من پارسال معده دردهای بسیار شدید داشتم البته هم معده درد هم زیر قفسه سینه سمت راستم به شدت معمولا شبها تو خواب از شدت درد بیدار می شدم حدود دو سه ساعت درد غیر قابل تحمل دکتر کبد رفتم سونو دادن مشکلی نبود دکتر فوق تخصص گوارش رفتم هم سونو از صفرا و کبد داد و هم آندوسکپی در صفرا تعدای سنگ وجود داشت ولی گفتا معده ام باکتری و التهاب داره مقدار زیادی دارو دادن یه مدت خوب شدم الان مجدد همون دردها و همون شب نخوابیها تکرار شده … واقعا نمیدونم از سنگ صفراست یا معده

 19. سلام بنده چهل وشش سال سن دارم سنو دادم دوعدد که شبیه سنگ هستند در صفرام هستند البته دکترگفت سنگ نیستند شبیه سنگند ایا مشکل خاصی دارند

 20. سلام مامانم ۶۹ سالشه قد ۱/۵۰ وزن ۸۵ چاقه سونوگرافی داده سنگ کیسه صفرا داره که ۴ تا سنگ داره که بزرگترینش قطر ۲۰ میلیمتره پوستش بعضی وقتا زرد میشه بعضی وقتا درد داره میگن فعلا عمل نکن بخاطره کرونا به نظرتون میشه با دارو گیاهی دفعش کرد یا چیکار میشه کرد که دفع بشه؟

  • سلام
   خیر تنها راه حل جراحی است
   با متخصص جراحی مشورت کنید

  • باسلام همسربنده بعد از زایمان دچار سنگ کیسه صفراشدن ودر سونوگرافی عنوان شد حجم سنگ ها تقریبا زیاده
   امکانش هست با داروی خوراکی درمان بشه یااحتیاج به جراحی دلره

   • سلام
    اندازه سنگ ها مهم می باشد
    به متخصص جراحی عمومی مراجعه شود

 21. سلام
  من یک سنگ 8 میلی متری در کیسه صفرا دارم. آیا بدون جراحی قابل درمان هست؟ ضمنا رفلکس معده هم دارم و داروی اعصاب هم مصرف می کنم.
  با تشکر.

 22. سلام من سنگ کیسه صفرا دارم به اندازه ۱۶ میلیمتربه نظرتون عمل بکنم یا با دارو برطرف میشه در ضمن فعلا هیچ دردی ندارم فقط بعضی مواقع بین دو تا کتفم درد میکنه اونم خیلی به ندرت ممنون میشم راهنماییم بکنید

 23. با سلام..میخواستم بدونم برداشتن کیسه صفرا ممکن هست باعث سرطان در بدن بشه..چون خیلی ها میگن با برداشتن این عضو خطر ابتلا به سرطان وجود داره..ممنون

 24. سلام من بعد غذا به مدت ۲_۳ساعت درد بین دو کتف دارم و علایم دیگ ندارم و وقتی زیر کتفموهم فشارمیدم درد میکنه مراجعه کردم به فوق تخصص گوارش اولش به سنگ صفرا شک کرد وقتی من گفتم دی ماه برلی چکاب کبد وصفرا رفنه بودم سونوگرافی نرمال نشون داده بود بیخیال شد وفقط لنزوپرازول نوشت ممکنه بعد دی ماه سنگ بوجود امده باشه؟ اینوهم بگم دی ماه که سونو رفته بودم هیچ دردی نداشتم

  • سلام
   بهتر لست طبق دستور پزشک یک ماه از دارو استفاده کنید و در صورت عدم بهبود جهت بررسی مجدد به پزسک خود مراجعه کنید

 25. سلام
  هر چند ماه یکبار دردی توی شکمم بوجود میامد که بعد از بررسی های متعدد تازه توی سونوگرافی جدیدم مشخص شد سنگ ۷ میلی متری توی کیسه صفرا دارم
  Alt 83
  Alkaline 350
  زردی چشم و صورت ندارم
  تب و لرز و علائمی که گفته شده را ندارم
  میخواستم بپرسم آیا با دارو میشه این سنگ را دفع کرد یا باید جراحی بشه
  مخصوصا توی این کرونا کمی ریسک جراحی بالا هست

  • سلام
   دوست عزیز
   آنزیم کبدی کمی بالاست
   باید با فوق تخصص گوارش مشورت کنید
   میتوانید جهت بررسی بیشتر از مشاوره تلفنی رایگان مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با فوق تخصص گوارش استفاده کنید

 26. سلام من یه مدت طولانیه که در سمت راست سینه ام درد احساس میکنم خودشم انگار میگیره ول میکنه هر بارکه دکتر رفتم بدون هیچ سوال ومعاینه ای فقط گفته گرفتگی عضله است ممکنه سنگ صفرا باشه؟

  • سلام
   اگر مدت طولانی در یک محل (سمت راست و بالای شکم) درد وجود دارد بهتر است سونوگرافی از نظر سنگ صفرا انجام شود

 27. با سلام خدمت شما وهمکارانتون
  من داخل کیسه صفرا ۳ تا سنگ دارم-
  ۶-۷ و۹ میل-
  فعلا که دارم داروهای گیاهی مصرف میکنم-به نظر شما نیاز به جراحی هست-
  با تشکر

 28. سلام وقت بخیر ممنون از مطلب خوب شما
  من سنگهای متعدد در کیسه صفرا دارم که گاها دچار سوزش و درد هستم و به شدت خارش پوست نیز دارم سوالم اینه که ایا مشکل صفرا میتونه باعث خارش و سفید شدن پوست بشه ؟

  • سلام
   بله میتواند
   باید آنزیم های کبدی از جمله Ast و Alt و Alk-p و همچنین بیلی روبین خون اندازه گیری شود

 29. سلام من سنگهاي متعدد صفراوي دارم الان ٤روز هست كه درد و مشكل هضم غذا وتهوع دارم با جراح صحبت كردم نظر به برداشتن صفرا داشتند.
  در اين شرايط چون دكتر ديگري پيدا نكردم خواستم از شما بپرسم با توجه به اينكه دارو براي صفرا ميخورم ايا تن به جراحي بدهم يا خير؟

  • سلام
   اگر درد شدید است و برطرف نشده و یا سابقه بیماری از جمله دیابت دارید بله

 30. سلام وقت بخیر بنده یه سنگ 28میلی میتری در گردن صفرا دارم تو این شرایط کرونایی میخوام عملم عقب بندازم چه مدت میتونم عقب بندازم

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر