درمان سنگ کیسه صفرا چیست؟

 • 1398-11-10
 • ۱۲۶۹۳۴ بازدید
 • 687
درمان سنگ کیسه صفرا چیست؟

درمان سنگ صفرا چیست؟ این  یکی از اولین سوالاتی است که برای کسانی که تشخیص سنگ صفرا در آنها داده می‌شود، پیش می‌آید . در این مقاله به این سوال پاسخ می‌دهیم.

سنگ صفرا چه خصوصیاتی دارد؟

سنگ صفرا ماده‌ای سفت و شبیه سنگ مرمر است که بیشتر از جنس کلسترول و بیلی‌روبین  تشکیل شده و در کیسه صفرا به وجود می آید.

 چنانچه سنگ صفرا علائم آشکاری نداشته باشد، نیازی به درمان ندارد. اما وقتی سنگ باعث مسدود شدن مجاری صفراوی شود، سبب به وجود آمدن درد ناگهانی در قسمت بالای سمت راست شکم می‌شود که «حمله کیسه صفرا» یا «حملات صفراوی» نام دارد. 

برای درمان سنگ صفرا باید به کدام تخصص پزشکی مراجعه کرد؟

کسانی که چنین حملاتی را تجربه می کنند ، بهتر است سریعا به پزشک مراجعه کنند. در همین حال، امکان دارد که علائم برطرف شده و دوباره برگردند که در این صورت باز هم نیاز به درمان است.  برای درمان سنگ کیسه صفرا باید به فوق تخصص دستگاه گوارش یا جراح عمومی مراجعه شود. 

برای درمان سنگ صفرا باید به کدام تخصص پزشکی مراجعه کرد؟

درمان سنگ کیسه صفرا چیست؟

درمان معمول این بیماری،  عمل جراحی است. اما در همین حال، در برخی موارد سنگ‌های کلسترولی بدون جراحی درمان می‌شوند. اما سنگ‌های رنگدانه‌ای نیاز به عمل جراحی دارند.  

درمان سنگ کیسه صفرا چیست؟

عمل جراحی برای برداشتن سنگ صفرا

به عمل جراحی برداشتن سنگ کیسه صفرا «کوله‌سیستکتومی (Cholecystectomy)» گفته می‌شود که از رایج‌ترین عمل‌های جراحی است.

 کیسه صفرا از اندام‌های حیاتی بدن نیست، به این جهت برداشتن آن تاثیر زیادی روی کیفیت زندگی ندارد. برای عمل برداشتن کیسه صفرا بیمار بیهوش می‌شود و با برداشتن آن ، مسیر صفرا از کبد به روده‌ کوچک تغییر می‌یابد.

عمل جراحی برای برداشتن سنگ صفرا

عمل جراحی کوله‌سیستکتومی چگونه انجام می‌شود؟

عمل جراحی کوله‌سیستکتومی به دو روش انجام می‌گیرد:

1- کوله‌سیستکتومی به روش لاپاراسکوپی: تقریبا تمام جراحان ، روش لاپاراسکوپی را به کار می‌برند. طی این روش بیمار با فاصله کوتاهی پس از عمل جراحی می‌تواند مرخص شود و به خانه برگردد. شخص بعد از این عمل معمولا تا یک هفته بعد می‌تواند فعالیت‌های عادی و روزمره خود را انجام دهد. 

عمل جراحی کوله‌سیستکتومی چگونه انجام می‌شود؟

2-کوله‌سیستکتومی باز: زمانی که کیسه صفراملتهب شود ، عفونت کند یا زخم شده باشد، از عمل کوله‌سیستکتومی باز استفاده می‌شود. این امکان وجود دارد که جراح پس از به وجود آمدن مشکلی در عمل کوله‌سیستکتومی به روش لاپاراسکوپی از روش کوله‌سیستکتومی باز استفاده کند.

بیمار پس از این عمل جراحی ممکن است به یک هفته بستری شدن در بیمارستان نیاز داشته باشد و احتمالا بعد از حدود یک ماه از عمل جراحی می‌تواند دوباره فعالیت‌های عادی و روزمره خود را از سر بگیرد.

عمل جراحی کوله‌سیستکتومی چگونه انجام می‌شود؟

بعد از برداشتن کیسه صفرا چه می‌شود؟

بعد از عمل کوله‌سیستکتومی تعداد کمی  از بیماران ممکن است مدفوع شل یا آبکی داشته باشند. چنانچه گفته شد، بعد از این عمل جراحی مسیر صفرا از کبد به روده کوچک منتقل می‌شود. از آنجایی که صفرا از کیسه صفرا عبور نمی‌کند، رقیق‌تر می‌شود. البته، تغییر در عادات روده‌ای موقتی است و پس از مدتی برطرف می‌شوند. با این حال، بهتر است در صورت بروز این مشکل به پزشک معالج خود مراجعه کنید.

بعد از برداشتن کیسه صفرا چه می‌شود؟

هر نوع عمل جراحی ،عوارض خاص خود را دارد. با این حال، عمل جراحی برداشتن کیسه صفرا، به ندرت عوارض خاصی دارد. عفونت از شایع‌ترین عوارض برداشتن کیسه صفرا است که در اثر آسیب به مجاری صفراوی به وجود می‌آید. به این دلیل، ممکن است فرد پس از عمل جراحی برداشتن کیسه صفرا به چند عمل جراحی دیگر برای ترمیم مجاری صفراوی نیاز داشته باشد.

درمان‌های غیر جراحی برای برداشتن سنگ کیسه صفرا

 به ندرت و در شرایط خاص از درمان‌های غیر جراحی برای برداشتن سنگ کیسه صفرا استفاده می‌شود. اما به عنوان مثال، هنگامی که سنگ کیسه صفرا از جنس کلسترول باشد و فرد به بیماری خاصی مبتلا باشد که امکان انجام عمل جراحی در او نباشد، استفاده از روش‌ غیر جراحی تنها راه‌حل باقیمانده است.

درمان‌های غیر جراحی برای برداشتن سنگ کیسه صفرا

با این حال، باید به یاد داشته باشید که حتی با درمان، سنگ کیسه صفرا ممکن است دوباره برگردد. بنابراین، این امکان وجود دارد که بیمار برای مدت طولانی و حتی در مواردی تا پایان عمر درمان سنگ کیسه صفرا را پیگیری کند. 

درمان‌های غیر جراحی برای برداشتن سنگ کیسه صفرا

پزشک ممکن است از انواع روش‌های غیر جراحی برای برداشتن یا شکستن سنگ‌های صفراوی کلسترولی بهره ببرد:

کلانژیوگرافی آندوسکوپیک عقب‌گرد(ERCP): پزشکان برخی اوقات از  ERCP برای برداشتن سنگ کیسه صفرا استفاده می‌کنند. 

درمان حل‌کننده از طریق دهان: داروهای اورسودوکسی کولیک حاوی اسیدهای صفراوی هستند که می‌توانند به تجزیه سنگ کیسه صفرا کمک کنند. این داروها برای شکستن سنگ‌های کلسترولی کوچک مفیدتر هستند. ولی این را بدانید که برای شکستن سنگ‌ها نیاز به چند ماه و حتی چند سال است. 

سنگ‌شکنی با موج ضربه‌ای: در این روش از موج ضربه‌ای برای شکستن سنگ کیسه صفرا بهره برده می‌شود. با این حال، پزشکان از این روش به ندرت و گاهی به همراه داروی اورسودوکسی کولیک استفاده می‌کنند.

چگونه می‌توان از شکل‌گیری سنگ‌ کیسه صفرا پیشگیری کرد؟

می‌توانید با پیروی از موارد زیر از تشکیل سنگ کیسه صفرا پیشگیری کنید:

 • یک برنامه غذایی مناسب در پیش بگیرید که حاوی غذاهایی با فیبر بالا و چربی‌های سالم و همین‌طور کربوهیدرات‌های تصفیه شده و قند کم‌تری باشد.
 • اگر اضافه وزن دارید یا اینکه چاق هستید، سعی کنید وزن خود را کم کنید.
 • از طریق تغذیه مناسب و ورزش منظم وزن مناسب و سالم را حفظ کنید.

چگونه می‌توان از شکل‌گیری سنگ‌ کیسه صفرا پیشگیری کرد؟

اگر درباره‌ی درمان سنگ صفرا سوالی دارید می‌توانید پرسش خود را خود را  در قسمت نظردهی که در پایین این صفحه است بگذارید تا پزشکان و کارشناسان دکتر دکتر در کمترین وقت ممکن به سوالات شما پاسخ دهند.

لیست پیشنهادی پزشکان متخصص گوارش و کبد

لیستی از پزشکان متخصص گوارش و کبد را آماده کرده‌ایم تا ادر صورت نیاز به معاینه یا مشاوره توسط پزشک، به راحتی بتوانید از پزشک موردنظر خود نوبت ویزیت حضوری یا غیرحضوری دریافت کنید. برای دریافت نوبت، روی تصویر پزشک کلیک کنید(یا لمس کنید)

[layerslider id=”8″]

منبع:

niddk.nih.gov

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «درمان سنگ کیسه صفرا چیست؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

687 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام خسته نباشید42سالمه دیروز سونوگرافی کردم نظریه کبد چرب گرید ای نوشته وسنگ صفرا به قطر 10 میلیمتر بعضی موقع صفرا دارم ویک ماه است سمت راست معده ام وقتی خم میشوم درد می گیرد لطفا راهنمایی کنید ممنون از لطف بی پایانسج

  • سلام
   اگر درد شما مکرر و شدید و همراه تهوع هست لازم جراحی شین
   جهت بررسی دقیق شرح حال و علایمتون و بررسی لزوم جراحی از تماس تلفنی با متخصص جراحی استفاده کنین

 2. درود بر شما . خسته نباشید. دستان توانای حق پیوسته سایه سار شما و خانواده های محترمتان…. مطالب فوق العاده گویا و مفید میباشد. سپاس. سپاس . سپاس

 3. سلام من قسمت راست شکم درد داشتم سنو گرافی انجام دادم گفتند سنک صفرا داری زیاد ولی یکی ۱۸ میلی است ششهای من زیاد درد میکند .من عید میخواهم برم شهرستان تا آن موقع چکار کنم اشکال ندارد بشینم با این دردا ی که دارم.ممنوع میشم راهنمای کنی

 4. سلام من ۲۰دارم بهم گفتن چند تا شن کوچیک توکیسه صفرات هس حالت تهوع و اب تو دهانم جمع میشع درد معده بعضی وقتا هست بایدچکارکنم؟

 5. پدرم سنگ صفرا داره میشه بگید عملش چجوریه ؟ عوارضی داره چقدر طول می کشه خوب شه اطلاعاتی ک مفید هست لطف می کنید بگید سپاسگزارم

  • سلام عملش معمولا با لاپاراسكوپي هست
   شكم كامل باز نميشه
   از سه نقطه با لاپاراسكوپ واز ميشن و كيسه صفرا را خارج ميكنند
   عملش راحته عوارض تقريبا نداره اگه جراحش خوب باشه
   اصلا جاي نگراني نيست

 6. سلام من خانمی 30ساله هستم که دو سنگ در صفرام دارم یکی 10mmیکی دیگه7mmهست چند سالی هست درد معد زیادی دارم که به پشتم میزنه ایا سنگ صفرام با دارو حل میشه

  • سلام اين دردتون بدليل سنگ كيسه صفراتون هست بايد جراحي شيد
   چون علائم داريد و دوتا سنگ داريد

 7. سلام من ۳۸سالمه سنگ صفرابه اندازه ۹میل و۱۰میل دارم گریدیک…خیلی هم درددارم چکارکنم درمانش فقط جراحی هست.بچه کوچک شیرخواره دارم

 8. سلام خسته نباشید و خداقوت به دکترهای عزیز که توی این روزهای سخت واقعا با جون و دل کار میکنن و مراقب ما هستن

  ببخشید من توی هفت ماه ۳۰ کیلو کاهش وزن داشتم وقتی رفتم سونو گرافی گفتن توی صفرام لجن هست الان تقریبا شش ماهه سونوگرافی نرفتم به خاطر شرایط کرونا
  چند وقته توی کمرم سمت راست تیر میکشه مثل اینکه سوزن تو کمرم میکنن و بعضی وقت ها دردش توی کمرم پخش میشه
  درد شکم و تهوع و این چیزا ندارم
  احتمال اینکه سنگ صفرا داشته باشم هست ؟
  واقعا توی این شرایط میترسم برم سونوگرافی

 9. سلام من ۲۷ سال دارم چند وقت بود دل درد شدید داشتم سونوگرافی انجام دادم تو جوابش ۵ تا سنگ ۹ میلی تا ۱۶ میلی مشاهده شد آیا باید عمل کنم یا راه درمان با دارو هست

 10. سلام ممنون از پاسخگویی شمابزرگوار

 11. سلام دوروز زیردنده سمت راستم دردبسیارشدیدهمراه باحالت تهوع دارم دسترسی به دکترندارم .توروخدامسکنی برام بگیدتاشنبه آرومم کنه بتونم برسم به دکتر

 12. سلام عصرتون بخیر. ببخشیدخانمی ۴۰ساله ام هرازدوهفته ای یکباردردبسیارشدیددرزیردنده سمت راست،حالت تهوع و…دارم دکتراحتمال داده سنگ صفراهست.ولی سونونرفتم دیروزتاحلادردم خیلی شدید شده آمپول مسکن زدم قرص هیوسین خوردم ولی آروم نمیشم .دسترسی به دکترندارم تا شنبه چکارکنم توروخداکمکم کنیدتالااقل تا شنبه دردم آروم بشه .ممنون که هستید

  • سلام
   با توجه به درد شما باید حتما سونوگرافی شوید و در صورت وجود سنگ جراحی شوید
   جز مسکن تزریقی که آن هم توصیه نمیشود مکرر استفاده شود راهی نیست

 13. سلام وقت بخیر
  به نظر شما سنگ صفرا با دارو قابل درمان هست؟؟

  • سلام
   بستگی به سایز سنگ دارد

   • سلام من قسمت راست شکم درد داشتم سنو گرافی انجام دادم گفتند سنک صفرا داری زیاد ولی یکی ۱۸ میلی است ششهای من زیاد درد میکند .من عید میخواهم برم شهرستان تا آن موقع چکار کنم اشکال ندارد بشینم با این دردا ی که دارم.ممنوع میشم راهنمای کنی

 14. با سلام ، در سونوگرافی تعدادی سنگ در کیسه صفرا مشاهده شده که جمعا ۳/2سانت بوده ، اما هیچ علامتی تا کنون نداشتم سنم ۶۸ سال و کمی قند بالا دارم برای اینکه دچار درد ناگهانی نشوم چکار کنم . ممنون از راهنمایی تون .

  • سلام بدليل ديابتتون بايد جراحي شويذ
   كساني كه ديابت دارند همواه با سنگ كيسه صفرا حتي اگر علامت هم نداشته باشند بايد جراحي شوند

 15. سلام در سونوگرافی که انجام دادم متوجه شدم یک سنگ 12 میلی در کیسه صفرا دارم احساس درد سنگینی در سمت راست دارم درحالت نشسته در سمت راست احساس فشار میکنم لطفا راهنمایی بفرمایید

  • سلام
   جهت بررسی لزوم انجام جراحی باید ویزیت شوید
   اگر درد شدید و مکرر است باید جراحی انجام شود

 16. سلام
  من ۴۰ سالمه و حدود ۱ ساله کاهس وزن زیادی داشتم
  توی سونو کیسه صفرایه دونه سنگ ۱۹ میل داشتم
  توی آزمایش خون بیلی روبین بالا بود ولی در ادرار نه
  خدا رو شکر درد و … ندارم
  لطف میکنید راهنمایی کنید
  سپاس

 17. سلام ،،، در سونوگرافی مادرم صفرا با سنگهای ریز متعدد تشخیص داده شده است،،، در ضمن دل درد در ناحیه راست شکم هم داشته اند ،،، چ پیشنهادی میدهید؟

  • سلام با توجه به متعدد بودن تعداد سنگهاشون و علامتدار بودنشون بايد جراحي شن

 18. سلام سنگ کیسه صفرا دارم که در یک سال گذشته تغییر ابعاد نداشته ولی جدیدا هر ۱۰ تا ۱۵ روز یک بار سر دلم به مدت سه ساعت درد میگیره
  ابعاد سنگ هم ۱۲ میلیمتر است. با توجه به اینکه قبلا انژیوپلاستی کردم نیازی به عمل هست؟

 19. سلام روزتون بخیر
  سنگ کیسه صفرا دارم ۱۹ میلیمتر
  یه دونه هست
  مشکلی ندارم فقط کاهش وزن زیادی حدود ۱ ساله دارم
  توی آزمایش بیلی روبین در خون زیاد بود ولی در ادرار نه
  لطف میکنید راهنماییم کنید
  با تشکر

 20. سلام خسته نباشید
  من سنگ کیسه صفرا به قطر ۲۴میلی متر در سونوگرافی که انجام دادم مشخص شده و دردهای مکرری در پشت دارم آیا بجز جراحی راه حل دیگه ای هست ویا عوارض بعداز عمل می‌تونه خطر ساز باشه ۴۰سال سن دارم

  • سلام
   با توجه به اندازه سنگ باید جراحی شوید
   عوارض بعد عمل اصولا میتواند اسهال گاه گاهی باشد

 21. سلام چهارماه باردارم وسنگ صفراء۳/۵میلیمتری دارم چکارکنم به نظرشما

 22. سونوگرفتم سنگ صفرا 14ميلي در گردن كيسه صفرا مشاهده شد. باروش دارو گياهي قابل درمان است يا خير؟

 23. اگه سنوگرافی سنگ کوچک ببینه توکیسه صفرا راه درمان اون چیه

 24. سلام ممنکنه پلیپ ۳mm کیسه صفرا
  با پرهیز غذایی و رعایت
  کوچیک یا از بین بره؟
  هر۳ ماه باید سونو داد یا ۶ ماه؟

  • سلام نه پوليپ كوچك نميشود هر ٦ ماه سونوكنيد
   از لخاظ تغذيه اي رعايت كنيد
   اگه سايزش افزايش يافت بايد جراحي كنيد

 25. سلام
  یک سنگ صفرا به ابعاد 1.6 در صفرا دیده شده آیا نیاز به عمل جراحی هست گاها بعد از پریود درد دارم و احساس سنگینی در این ناحیه .امکان دارد که با دارو سنگ از بین برود ؟ چه دارویی ؟

 26. سلام خسته نباشید
  پارسال سونوگرافی دادم کبد چرب گرید ۲ بودم
  امسال سنو دادم گریدم شد ۱
  ولی پولیپ کیسه صفرا به اندازه ۳mm دیده شده
  دکتر گفت جای نگرانی نیست۶ماه دیگه بیا سونو
  واقعا مشکلی نداره نظر شما؟
  درد و مشکلی ندارم

 27. سلام من ۴۶ سالمه ۹ماه قبل سوتگرافی شکمی کردم در کیسه صفرام اسلاج صفراوی همراه با یک عدد سنگ به قطر تقریبی ۳۱ میلی متر هست وغذای چرب میخورم معدم درد میگیره بعضی وقتها بالا میارم و دردش تا روی سینم میزنه وپشتم برای درمان چه کنم؟

  • سلام بهتره غذاي چرب و پر كربوهيدرات و حجيم نخوريد
   تنها درمان قطعي جراحي هست

 28. سلام من ۳۴ سالمه و سونوگرافی کردم و سنگ کیسه صفرا دارم ۵ میلی هست اما اغلب روزها دردهای شدید دارم در معده به پشتم میزنه و نمیزاره بخوابم و این مشکل اغلب یک هفته قبل پریوردی زیاد میشه و بعضی اوقات فکر میکنم که معدم رو تو مشت دارن فشار میدن میشه راهنمایی کنید چه کنم

 29. سلام یه خانم ۲۵ ساله هستم که ده عدد سنگ تقریبا ۱۰ میلی متری توصفرام دیده شده اصلا نمیخوام عنل بشم میتونم درمانش کنم؟

 30. سلام یه خانم ۲۵ ساله هستم که ده عدد سنگ تقریبا ۱۰ میلی متری توصفرام دیده شده اصلا نمیخوام عنل بشم میتونم درمانش کنم؟

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر