درمان سنگ کیسه صفرا چیست؟

 • 1398-11-10
 • ۱۲۵۵۱۱ بازدید
 • 555
درمان سنگ کیسه صفرا چیست؟

درمان سنگ صفرا چیست؟ این  یکی از اولین سوالاتی است که برای کسانی که تشخیص سنگ صفرا در آنها داده می‌شود، پیش می‌آید . در این مقاله به این سوال پاسخ می‌دهیم.

سنگ صفرا چه خصوصیاتی دارد؟

سنگ صفرا ماده‌ای سفت و شبیه سنگ مرمر است که بیشتر از جنس کلسترول و بیلی‌روبین  تشکیل شده و در کیسه صفرا به وجود می آید.

 چنانچه سنگ صفرا علائم آشکاری نداشته باشد، نیازی به درمان ندارد. اما وقتی سنگ باعث مسدود شدن مجاری صفراوی شود، سبب به وجود آمدن درد ناگهانی در قسمت بالای سمت راست شکم می‌شود که «حمله کیسه صفرا» یا «حملات صفراوی» نام دارد. 

برای درمان سنگ صفرا باید به کدام تخصص پزشکی مراجعه کرد؟

کسانی که چنین حملاتی را تجربه می کنند ، بهتر است سریعا به پزشک مراجعه کنند. در همین حال، امکان دارد که علائم برطرف شده و دوباره برگردند که در این صورت باز هم نیاز به درمان است.  برای درمان سنگ کیسه صفرا باید به فوق تخصص دستگاه گوارش یا جراح عمومی مراجعه شود. 

برای درمان سنگ صفرا باید به کدام تخصص پزشکی مراجعه کرد؟

درمان سنگ کیسه صفرا چیست؟

درمان معمول این بیماری،  عمل جراحی است. اما در همین حال، در برخی موارد سنگ‌های کلسترولی بدون جراحی درمان می‌شوند. اما سنگ‌های رنگدانه‌ای نیاز به عمل جراحی دارند.  

درمان سنگ کیسه صفرا چیست؟

عمل جراحی برای برداشتن سنگ صفرا

به عمل جراحی برداشتن سنگ کیسه صفرا «کوله‌سیستکتومی (Cholecystectomy)» گفته می‌شود که از رایج‌ترین عمل‌های جراحی است.

 کیسه صفرا از اندام‌های حیاتی بدن نیست، به این جهت برداشتن آن تاثیر زیادی روی کیفیت زندگی ندارد. برای عمل برداشتن کیسه صفرا بیمار بیهوش می‌شود و با برداشتن آن ، مسیر صفرا از کبد به روده‌ کوچک تغییر می‌یابد.

عمل جراحی برای برداشتن سنگ صفرا

عمل جراحی کوله‌سیستکتومی چگونه انجام می‌شود؟

عمل جراحی کوله‌سیستکتومی به دو روش انجام می‌گیرد:

1- کوله‌سیستکتومی به روش لاپاراسکوپی: تقریبا تمام جراحان ، روش لاپاراسکوپی را به کار می‌برند. طی این روش بیمار با فاصله کوتاهی پس از عمل جراحی می‌تواند مرخص شود و به خانه برگردد. شخص بعد از این عمل معمولا تا یک هفته بعد می‌تواند فعالیت‌های عادی و روزمره خود را انجام دهد. 

عمل جراحی کوله‌سیستکتومی چگونه انجام می‌شود؟

2-کوله‌سیستکتومی باز: زمانی که کیسه صفراملتهب شود ، عفونت کند یا زخم شده باشد، از عمل کوله‌سیستکتومی باز استفاده می‌شود. این امکان وجود دارد که جراح پس از به وجود آمدن مشکلی در عمل کوله‌سیستکتومی به روش لاپاراسکوپی از روش کوله‌سیستکتومی باز استفاده کند.

بیمار پس از این عمل جراحی ممکن است به یک هفته بستری شدن در بیمارستان نیاز داشته باشد و احتمالا بعد از حدود یک ماه از عمل جراحی می‌تواند دوباره فعالیت‌های عادی و روزمره خود را از سر بگیرد.

عمل جراحی کوله‌سیستکتومی چگونه انجام می‌شود؟

بعد از برداشتن کیسه صفرا چه می‌شود؟

بعد از عمل کوله‌سیستکتومی تعداد کمی  از بیماران ممکن است مدفوع شل یا آبکی داشته باشند. چنانچه گفته شد، بعد از این عمل جراحی مسیر صفرا از کبد به روده کوچک منتقل می‌شود. از آنجایی که صفرا از کیسه صفرا عبور نمی‌کند، رقیق‌تر می‌شود. البته، تغییر در عادات روده‌ای موقتی است و پس از مدتی برطرف می‌شوند. با این حال، بهتر است در صورت بروز این مشکل به پزشک معالج خود مراجعه کنید.

بعد از برداشتن کیسه صفرا چه می‌شود؟

هر نوع عمل جراحی ،عوارض خاص خود را دارد. با این حال، عمل جراحی برداشتن کیسه صفرا، به ندرت عوارض خاصی دارد. عفونت از شایع‌ترین عوارض برداشتن کیسه صفرا است که در اثر آسیب به مجاری صفراوی به وجود می‌آید. به این دلیل، ممکن است فرد پس از عمل جراحی برداشتن کیسه صفرا به چند عمل جراحی دیگر برای ترمیم مجاری صفراوی نیاز داشته باشد.

درمان‌های غیر جراحی برای برداشتن سنگ کیسه صفرا

 به ندرت و در شرایط خاص از درمان‌های غیر جراحی برای برداشتن سنگ کیسه صفرا استفاده می‌شود. اما به عنوان مثال، هنگامی که سنگ کیسه صفرا از جنس کلسترول باشد و فرد به بیماری خاصی مبتلا باشد که امکان انجام عمل جراحی در او نباشد، استفاده از روش‌ غیر جراحی تنها راه‌حل باقیمانده است.

درمان‌های غیر جراحی برای برداشتن سنگ کیسه صفرا

با این حال، باید به یاد داشته باشید که حتی با درمان، سنگ کیسه صفرا ممکن است دوباره برگردد. بنابراین، این امکان وجود دارد که بیمار برای مدت طولانی و حتی در مواردی تا پایان عمر درمان سنگ کیسه صفرا را پیگیری کند. 

درمان‌های غیر جراحی برای برداشتن سنگ کیسه صفرا

پزشک ممکن است از انواع روش‌های غیر جراحی برای برداشتن یا شکستن سنگ‌های صفراوی کلسترولی بهره ببرد:

کلانژیوگرافی آندوسکوپیک عقب‌گرد(ERCP): پزشکان برخی اوقات از  ERCP برای برداشتن سنگ کیسه صفرا استفاده می‌کنند. 

درمان حل‌کننده از طریق دهان: داروهای اورسودوکسی کولیک حاوی اسیدهای صفراوی هستند که می‌توانند به تجزیه سنگ کیسه صفرا کمک کنند. این داروها برای شکستن سنگ‌های کلسترولی کوچک مفیدتر هستند. ولی این را بدانید که برای شکستن سنگ‌ها نیاز به چند ماه و حتی چند سال است. 

سنگ‌شکنی با موج ضربه‌ای: در این روش از موج ضربه‌ای برای شکستن سنگ کیسه صفرا بهره برده می‌شود. با این حال، پزشکان از این روش به ندرت و گاهی به همراه داروی اورسودوکسی کولیک استفاده می‌کنند.

چگونه می‌توان از شکل‌گیری سنگ‌ کیسه صفرا پیشگیری کرد؟

می‌توانید با پیروی از موارد زیر از تشکیل سنگ کیسه صفرا پیشگیری کنید:

 • یک برنامه غذایی مناسب در پیش بگیرید که حاوی غذاهایی با فیبر بالا و چربی‌های سالم و همین‌طور کربوهیدرات‌های تصفیه شده و قند کم‌تری باشد.
 • اگر اضافه وزن دارید یا اینکه چاق هستید، سعی کنید وزن خود را کم کنید.
 • از طریق تغذیه مناسب و ورزش منظم وزن مناسب و سالم را حفظ کنید.

چگونه می‌توان از شکل‌گیری سنگ‌ کیسه صفرا پیشگیری کرد؟

اگر درباره‌ی درمان سنگ صفرا سوالی دارید می‌توانید پرسش خود را خود را  در قسمت نظردهی که در پایین این صفحه است بگذارید تا پزشکان و کارشناسان دکتر دکتر در کمترین وقت ممکن به سوالات شما پاسخ دهند.

لیست پیشنهادی پزشکان متخصص گوارش و کبد

لیستی از پزشکان متخصص گوارش و کبد را آماده کرده‌ایم تا ادر صورت نیاز به معاینه یا مشاوره توسط پزشک، به راحتی بتوانید از پزشک موردنظر خود نوبت ویزیت حضوری یا غیرحضوری دریافت کنید. برای دریافت نوبت، روی تصویر پزشک کلیک کنید(یا لمس کنید)

[layerslider id=”8″]

منبع:

niddk.nih.gov

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «درمان سنگ کیسه صفرا چیست؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

555 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام من سنگ صفرا۱۸میلی دارم ولی راضی به عمل نیستم چکارکنم وچه دارویی مصرف کنم

  • سلام
   اگر درد مکرر، و عفونت در سونوگرافی و ازمایش یا شواهد انسداد در سونو هست باید جراحی انجام شود

 2. سلام خسته نباشد خانم من سنگ صفرا داره به قطر 11 میلیمتر کیسه صفرا باید برداشته شه یا میشه سنگشکن کرد

  • سلام
   سنگ شکن سنگ صفرا نداریم
   اگر درد مکرر، و عفونت در سونوگرافی و ازمایش یا شواهد انسداد در سونو هست باید جراحی انجام شود در غیر اینصورت میتواند مدارا کند و غذای چرب نخورد

 3. سلام نامزده من سنگه کیسه صفراداره اندازشم ۳۵میلی متره آیانیازبه جراحی داره؟

 4. با سلام، من ٢ساله متوجه شدم سنگ صفرا دارم و پيش دكتو فوق تخصص رفتم داروي اورسوفار داد خوردم سنگم كم شده اما به مرور درد پهلو و پشتم بيشتر شده و تمام ساق پاهام هم جوش زده و متاسفانه موهايم هم داره ميريزه چه كنم ؟ادامه بدم قرص را؟

 5. سلام حدود چهار روزه که درد شدیدی توی شکمم شروع میشه و به سمت راست کشیده میشه با حالت تهوع که بیشتر عصرا میاد سراغم این اواخر کاهش وزن زیادی تو یک ماه داشتم بارژبم کتوژنیک ممکنه سنگ صفرا باشه

  • سلام بله بايد سونوگرافي كبد و كيسه صفرا بديد
   رژيم كتوژنبك استاندارد نيست

 6. سلام من سنگ کیسه صفرا دارم دالان اسهال و اشتها غذا و تب و لرز دارم آیا اینها علاعم چیست ؟

  • سلام
   علایمتان به نفع کروناست
   اگر دل درد هم دارین میتواند عفونت سنگ صفرا باشد

 7. سلام من الان سونوگرافی دادم دوتا سنگ 11و12mmدارم چیکار باید بکنم

  • سلام اگه علائم نداريد لازم نيست كه جراحي كنين
   اما اگه علامتدار هستيد بايد جراحي كنيد

 8. سلام ، من مدتی است از طریق سونوگرافی متوجه سنگ کیسه صفرا شده ام و الان به اندازه ۱۸ میلی رسیده ، و هیچ علائمی هم متوجه نمی شوم چکار باید انجام دهم

  • سلام اگه علائمي نداريد لازم نيست جراحي كنيد فقط از نظر تغذيه اي بايد رعايت كنيد و غذاهاي چرب و حجيم نخوريد

 9. سلام من دوتاسنگ درکیسه صفرادارم اندازه سنگها یکی ۲۶یکی ۲۱هست ولی هیچ دردی ندارم بادارورفع نمیشه نمیخوام جراحی کنم لطفابه من راهنمای کنیدمتشکرم

 10. سلام وقتتون بخیر پدرم چن روزه که درد شدیدی در ناحیه کلیه ها و بالا شکم دارد. سونو گرافی دادیم مشخص شد که کیسه صفراش سنگ داره و بزرگترین سنگش هم 10 میل است، به متخصص مراجعه کردیم و گفت ابتدا باید ازمایش دهد اول اینکه میخاستم بدونم ازمایشات برای چیست؟ و بعدش دکتر گفت ابتدا باید اندوسکوپی شود خاستم ببینم اندوسکوپی برای چیه؟ و سوال اخرم اینه که عمل لاپراسکوپی چقد زمان میبره و چون پدرم خیلی استرس داره خاستم ببینم زندگی بدون کیسه صفرا امکان پذیره؟؟
  ممنون

  • سلام
   ازمایش برای بررسی عفونت و زردی است
   اندوسکوپی برای بررسی معده و مری است
   جراحی نسبتا آسانی است و نبود کیسه صفرا عوارض خاصی ندارد

 11. سلام
  درکیسه صفراسنگهای متعددبه اندازه ۲۹ میلیمتر دارم.ولی مجاری داخل وخارج کبد طبیعیه.سه مرتبه دچار درد شدید شدم.به خاطر کرونا عملمو به تاخیر انداختم.بااین کار دچار مشکل میشم؟

 12. باسلام
  درد یا علایم خاصی در ناحیه شکم ندارم جز در ناحیه کلیه چپ قبلا یکبار عمل TUL انجام دادم بخاطر گیر کردن سنگ در حالب. فقط اینکه سونوگرافی کردم ایجاد رسوب در صفرا مشاهده شده که در بعضی از مواقع ادرار به رنگ شیری هست آیا می تونه تعقیر رنگ ادرار به صفرا ربط داشته باشه و اون رسوب ها دفع بشن؟؟؟ ممنونم از شما

  • سلام
   خیر ارتباطی به هم ندارد
   باید ازمایش ادرار و کشت ادرار بدهید

 13. با سلام آیا حرکت سنگ کیسه صفرا باعث تغییر رنگ ادار می‌شود؟ باسپاس فراوان

  • سلام خير انسداد مجاري ادراري باعث تغيير رنگ ادرار به رنگ كوكاكولايي ميشود

 14. سلام
  سه هفته پيش پسرم به كرونا مبتلا شد الان احساس درد در ناحيه سترن فقرات وپشت كمر داره دكتر ميگه از عوارض قرص داكسى ساكلين هست كه باعث سنگ كيسه صفرا شده خواستم ببينم واقعا يك انتى بيوتيك ميتونه باعث بوجود امدن سنگ بشه؟؟؟

 15. باسلام من در کیسه صفرام ی سنگ چهلو سه میلی دارم آیا درمانی جز عمل جراحی وجود دارد

  • سلام:سونوگرافی نشون داده ی سنگ ۷میلیمتری در دهانه صفرا دارم.اصلا درد هم ندارم.پزشک میگه نیاز به هیچ کاری نیست. هر وقت درد گرفت عمل میکنیم. نمیخوام کار به اونجا بکشه. چیکار کنم

   • سلام اگه علامت نداريد لازم ميست عمل كنيد
    اما اگه علامتزداريد بهتره جراحي شويد

 16. سلام.خسته نباشید.من ۳ تا سنگ صفرا دارم.۱۰ و ۱۲ و ۱۴ میلیمتر. ایا باید بلاخره عمل کنم؟ با توجه به تند و پر خوری و عدم پرهیز و استرس سالی چند بار درد میگیره شکمم.یبوست هم دچار میشم گاهی اوقات. کبدم چرب نیست با توجه به سونوگرافی.ولی آنزیمهای کبدیم بالا بود که با پرهیز از موارد بالا و ورزش پایین اومده.حالا باید بلاخره صفرا رو عمل کنن .اگر عمل نکنم به کبد و گوارشم لطمه نمیزنه؟ متشکر از پاسختون.

  • سلام
   اگر درد مکرر، و عفونت در سونوگرافی و ازمایش یا شواهد انسداد در سونو هست باید جراحی انجام شود
   همچنین بالابودن انزیم کبدی باید به دقت پیگیری شود و علت ان مشخص شود اگر بخاطر سنگ صفراست باید جراحی شوید
   اگر به سنگ مربوط نیست علل دیگر همچون کبد چرب و خودایمنی و هپاتیت بررسی شود

 17. باسلام درد شدید معده میشم ولی قسمت چپ شکم در سونوگرافی وجود سنگ صفرا به ابعاد7mmوسابقه زخم معده اثنلعشر رو هم دارم درد الانم از صفرا هست یا زخم معده ممنون از شما؟

  • سلام بدليل درد اثني عشرتون هست
   بايد سي تي اسكن شكم بديد همراه با سونوگرافي شكم

 18. سلام سنگ صفرا دارم به قطر 7 و 10 دردم دارم ایا حتما باید جراحی بشه.دارو مصرف میکنم .خواستم بدونم میشه چند ماه عقب بندازیم اگه عمل لازمه.

  • سلام بله با مصرف دارو ميتونيد درمانتونو به تاخير بندازيد اما بهتره اينكارو نكنيد و زودتر جراحي كنيد

 19. سلام.خسته نباشید. بعد از عمل سنگ صفرا ایا باید تا اخر عمر در مورد غذا پرهیز جدی داشته باشیم.متشکرم

  • سلام
   خیر

   • سلام خانم دکتر
    مادرم ۵۵ سالشه سنگ کیسه صفرا داشت لیزی عمل کرده چند روزه!!
    اما بازم درد داره و دردش تو بدنش راه میره!!
    یه وقت معده اش هستش یه وقت جای دیگه!
    از چیه؟؟
    قبل از عمل تو سونوگرافی من خوندم کبد چرب هم نوشته بود اما دکتر جراح چیزی نگفت!!
    آزماش خون قبل از عمل هم گرفته اما دکتر از کبد چرب چیزی نگفت!!خودمم نپرسیدم!!
    احتمالا کبد چرب داره یا نه؟؟
    مشکل کجاست؟؟

    • سلام
     کبد چرب اگه در سونوگرافی باشه میتونه افزایش انزیم کبدی بدهد (افرایش خفیف)
     درد بعد عمل تا مدتی طبیعی است اما اگر ادامه دار شد از نظر معده (التهاب، ورم، ریفلاکس)بررسی شن

 20. ممنون ازاطلاع رسانیتون سنگ صفرادارم وننیخام صفرام برداشته بشه نیازبه قاسمی راهنمایی دارم ممنون

 21. سلام سنگ ۲0mmتوکیسه صفرا مشاهده شده دوهفته پیش درد داشتم ولی الان درد ندارم فقط با اینکه غذام خیلی کم شده و شام هم سبک میخورم همیشه احساس میکنم ورم دارم و کمی دل درد با وضع کرونا الان به نظر شما چه باید کرد.ممنون

 22. سلام مرتضی هستم ۵۲ساله، چند سنگ با ابعادی بین۲۵_۲۰ میلی در داخل لومن کیسه صفرا و سنگ دیگر به قطر تقریبی ۱۸میلی در گردن کیسه صفرا دارم به جز جراحی راه دیگه ای دارم؟

  • سلام باتوجه به متعدد بودن سنگهاتون خير راهي بجز جراحي نيسب

 23. سلام ۳۳هستم سنگ صفرا دارم ب قطر۳میلی آیابادارودفع میشه یا جراحی بشه؟

 24. سلام برادرم در کیسه صفرا سنگ به ضخامت ۱۳ میلی دارند آیا بدون جراحی و با دارو میتوان درمان کرد

 25. سلام ایا کیسه صفرا م پر از سنگ است که بزرگترین ان۱۵میلی است با طب سنتی قابل درمان است یا باید جراحی شود ممنون راهنمای کنید

  • سلام خير با طب سنتي قابل درمان نيست بايد حراحي كنيد

 26. در مورد سنگ صفرا به قطر ۶ تا ۷ میلیمتر حتما نیاز به جراحی دارد

 27. با سلام ، آزمایش ALT من ۱۵۳ بوده و مقدار AST برابر ۴۹ است ،در سونوگرافی نیز مشکلی در کبد مشاهده نشده و فقط یک سنگ به اندازه ۵ میلیمتر در صفرا دیده شده . ضمنا هیچگونه درد و یا و علایمی ندارم . خواهشمندم برای تنظیم مقدار انزیم کبد و درمان سنگ صفرا چه توصیه ای دارید . با سپاس

  • سلام
   دوست عزیز
   افزایش انزیم کبدی مسیله خیلی مهمیه
   اگه سنگ انسدادو عفونت ایجاد نکرده باید از نظر التهاب کبد بررسی شین
   به فوق تخصص گوارش مراجعه کتید

 28. محمدی هستم. 44 ساله. سونوگرافی کردم سنگ صفرا 30 میلی و کبد گرید 2
  البته درد شدید ندارم
  چند ماه پیش درد داشتم که تازه متوجه سنگ صفرا شدم
  ممنون میشم راهنمایی فرمایید

 29. سلام وقت بخیر من مدتی هست بین قفسه سینه سنگینی شدید حس میکنم رفتم سونو گفتن کیسه صفرا سنگهای ریز دارم بنظر شما این درد از معده میتونه باشه یا صفرا

  • سلام
   اگه تیرکشنده به سمت راست هست میتونه مربوط باشه در غیر این صورت باید بررسی شین از نظر معده

 30. سلام .من ۶ ماه قبل سنگ کیسه صفرا داشتم عمل جراحی شدم .بعد ۶ماه بازم درد شدید قبل رو می کشم . آیا سنگ داخل کیسه صفرا بازم به وجود امده؟؟

  • سلام
   سنگ جدید که خیر
   باید mri جهت بررسی محل جراحی بدین

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر