انواع رتینوپاتی دیابتی و عوارض آن چیست؟

 • 1398-10-15
 • 0
انواع رتینوپاتی دیابتی و عوارض آن چیست؟

در بیماری رتینوپاتی دیابتی شاهد آن هستیم که به مرور زمان مقدار زیاد قند خون  باعث مسدود کردن رگ‌های کوچک خونی خواهد شد که کار تغذیه‌ی بافت شبکیه را بر عهده دارند، در اثر مسدود شدن این رگ‌ها خون کافی به چشم‌ها نخواهد رسید. در نتیجه چشم تلاش می‌کند تا رگ‌های خونی جدیدی را ایجاد کند، ولی این رگ‌های خونی جدید به درستی رشد نمی‌کنند و می‌توانند به آسانی خون درون خود را به بیرون نشت دهند. در این مقاله به معرفی انواع رتینوپاتی دیابتی و عوارض رتینوپاتی دیابتی خواهیم پرداخت.

 

از دست ندهید:

معرفی کامل بیماری رتینوپاتی دیابتی + تشخیص و درمان

انواع رتینوپاتی دیابتی

دو نوع رتینوپاتی دیابتی وجود دارد: 

 • رتینوپاتی دیابتی اولیه (Early diabetic retinopathy): این نوع از بیماری رتینوپاتی دیابتی معمول‌تر بوده و رتینوپاتی دیابتی غیر تکثیری (nonproliferative diabetic retinopathy (NPDR)) هم خوانده می‌شود. در این نوع از بیماری رگ‌های خونی جدید گسترش و تکثیر نخواهند کرد. 

در رتینوپاتی غیر تکثیری دیواره‌ی رگ‌های خونی موجود در شبکیه ضعیف می‌شود. در این حالت برآمدگی‌های کوچکی در دیداره‌ی رگ‌های خونی کوچک شبکیه (میکروآنوریسم (microaneurysms) ) ایجاد خواهد شد و گاهی اوقات مایعات و خون از این رگ‌ها به درون شبکیه نشت خواهد کرد. رگ‌های بزرگ‌تر شبکیه در این نوع از بیماری می‌توانند شروع به بزرگ‌تر شدن کرده و یا قطر غیر طبیعی پیدا می‌کنند. هر چه‌قدر رگ‌های خونی بیش‌تری مسدود شوند، رتینوپاتی دیابتی غیر تکثیری از حالت خفیف به حالت وخیم و شدید تبدیل خواهد شد. 

رشته‌های عصبی موجود در شبکیه هم ممکن است شروع به بزرگ‌تر شدن کنند. بعضی اوقات  بخش مرکزی شبکیه موسوم به ماکولا یا لکه‌ی زرد (macula) شروع به بزرگ‌تر شدن و ورم کردن می‌کند (تورم لکه زرد شبکیه (macular edema)). این شرایط نیازمند رسیدگی‌های پزشکی و درمان است. 

انواع رتینوپاتی دیابتی و عوارض آن چیست؟

 • رتینوپاتی دیابتی پیشرفته (Advanced diabetic retinopathy): رتینوپاتی دیابتی می‌تواند منجر به این نوع شدید و وخیم بیماری شود که به آن رتینوپاتی دیابتی تکثیری (proliferative diabetic retinopathy) گفته می‌شود. در این شرایط رگ‌های خونی آسیب دیده به صورت کامل مسدود می‌شوند و همین انسداد باعث ایجاد رگ خونی غیرطبیعی جدیدی در شبکه خواهد شد. این رگ‌های خونی جدید نشتی داشته و مواد درون خود را به درون بافت شفاف و ژله مانند زجاجیه (vitreous) تراوش خواهند کرد. 

به تدریج بافت‌های آسیب دیده توسط رگ‌های خونی جدید تحریک شده و حتی گاهی امکان جدا شدن شبکیه از قسمت پشتی چشم وجود خواهد داشت. اگر رگ‌های جدید با رگ‌های طبیعی چشم تقابل پیدا کنند، فشار کره‌ی چشمی به وجود خواهد آمد. فشار درون چشم به رشته‌های عصبی که تصاویر را از چشم به مغز می‌برند، فشار وارد کرده و در نهایت باعث آب سیاه یا گلوکوم (glaucoma) خواهد شد. 

انواع رتینوپاتی دیابتی و عوارض آن چیست؟

عوارض بیماری رتینوپاتی دیابتی

بیماری رتینوپاتی دیابتی با رشد غیر طبیعی رگ‌های خونی در شبکیه‌ی چشم همراه است، این بیماری خود منجر به بروز مشکلاتی در دید شخص خواهد شد، در ادامه با عوارض رتینوپاتی دیابتی آشنا می‌شویم:

 • خونریزی زجاجیه (Vitreous hemorrhage

رگ‌های خونی جدید ممکن است درون مایع شفاف و ژله مانندی که مرکز چشم را پر کرده خونریزی کنند. اگر مقدار خونریزی کم باشد، فرد در دید خود تنها چند لکه‌ی تاریک موسوم به مَگَس‌پَران چشم را مشاهده خواهد کرد. در مواردی که بیماری وخیم‌تر باشد، خون می‌تواند به صورت کامل زجاجیه را پر کرده و مانع از دید کامل شود. 

خونریزی زجاجیه (Vitreous hemorrhage) 

خونریزی زجاجیه به خودی خود باعث از دست رفتن دید به صورت کامل نخواهد شد. خون بعد از چند هفته یا ماه از چشم خارج خواهد شد. اگر شبکیه آسیب ندیده باشد، دید فرد دوباره به حالت طبیعی خود بازخواهد گشت.

 

 • جدا شدگی شبکیه (Retinal detachment)

رگ‌های خونی غیر طبیعی ناشی از بیماری رتینوپاتی دیابتی باعث تحریک بافت‌های آسیب دیده شده و در نهایت همین مسئله باعث می‌شود که شبکیه از قسمت پشتی چشم به عقب‌تر رانده شود. در این حالت فرد لکه‌ها و یا فلش‌های نوری را در دید خود خواهد دید و در موارد شدیدتر حتی امکان از دست رفتن بینایی وجود دارد.

جدا شدگی شبکیه (Retinal detachment)

 • آب سیاه (Glaucoma)

رگ‌های خونی جدید ممکن است در قسمت جلویی چشم رشد کرده و در این قسمت با رگ‌های سالم‌ چشم تقابل پیدا کنند، این مسئله باعث افزایش فشار چشم و در نهایت بیماری آب سیاه خواهد شد. این فشار همچنین می‌تواند باعث وارد شدن آسیب به رشته‌های عصبی که تصاویر را از چشم به مغز می‌برند هم خواهد شد.

 • کوری (Blindness)

به تدریج رتینوپاتی دیابتی، آب سیاه یا هر دوی این‌ها می‌تواند منجر به از دست رفتن کامل بینایی فرد شود.

منبع:

mayoclinic

 

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «انواع رتینوپاتی دیابتی و عوارض آن چیست؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر