علائم و عوارض دیسک کمر که باید همین امروز بدانید

 • 1397-10-17
 • 129
علائم دیسک کمر

فتق دیسک (herniated disk) که به صورت عمومی به آن بیماری دیسک کمر نیز گفته می‌شود، به معنای وجود مشکل در دیسک‌های بین مهره‌هایی است که با روی هم قرار گرفتن آن­ها ستون فقرات تشکیل می‌شود. در این مقاله به بررسی علایم دیسک کمر و عوارض آن می‌پردازیم.

ساختار دیسک ستون فقرات بدن انسان بدین صورت است که مرکز آن نرم و مشابه دونات ژله‌ای است؛ اما لایه بیرونی آن سفت و محکم است. بیماری دیسک کمر یا فتق دیسک زمانی رخ می­دهد که غشاء بیرونی دیسک ضعیف شده باشد یا آسیب ببیند و در اثر آن قسمت درونی که نرم و ژله‌ای است از قسمت پارگی بیرون بزند.

فتق دیسک، اعصاب مجاور خود را تحریک می­کند و باعث به وجود آمدن درد کمر، بی‌حسی و ضعف در بازوها و پاها می­شود. ممکن است بسیاری از افرادی که به این بیماری مبتلا می­‌شوند، علائم ذکر شده را مشاهده نکنند. همچنین بسیاری از افراد مبتلا هم نیاز به عمل جراحی نخواهند داشت.

علائم دیسک کمر چیست؟

اکثرا فتق دیسک کمر در قسمت پایینی رخ می­‌دهد؛ اما با این حال ممکن است در بخش ستون فقرات گردنی نیز ایجاد شوند. بیشترین علائم رایج فتق دیسک عبارتند از:

احساس درد در بازوها یا پاها

اگر فتق دیسک در کمر شما رخ بدهد، معمولا در قسمت باسن، ران و ماهیچه خود بیشترین درد را احساس می­کنید. همچنین ممکن است این درد در دیگر بخش‌های پا احساس شود. البته اگر فتق دیسک در گردن شما رخ بدهد، معمولا شدت درد را در بازوها و شانه‌های خود احساس خواهید کرد. حتی ممکن است در مواقعی که عطسه یا سرفه می­‌کنید یا زمانی که حالت ستون فقرات خود را تغییر می­‌دهید، این درد به قسمت‌های پایینی بازو و پای شما شلیک شود.

بی حسی یا مور مور شدن

افرادی که به فتق دیسک کمر مبتلا هستند معمولا بی حسی یا مور مور شدن را در بدن خود احساس می‌کنند.

ضعف عضلانی

عضلات قسمت آسیب دیده در اثر صدمه دیدن اعصاب، به مرور ضعیف خواهند شد. این موضوع باعث کاهش توانایی شما در جابجایی یا نگهداشتن وسایل می­شود. این یکی از رایج ترین مشکلاتی است که بیرون زدگی دیسک کمر ایجاد خواهد کرد.

ممکن است متوجه نشوید به فتق دیسک مبتلا شده‌اید. گاهی ممکن است بیماری فتق دیسک بدون آن که در تصویر­برداری نخاع نشانه‌ای از خود بروز دهد، در افراد مشاهده شود.

 

علایم دیسک کمر

چه زمانی باید به دکتر مراجعه کنیم؟

اگر درد گردن داریو یا در کمر خود دردی را احساس می­‌کنید که به سمت پایین و پاهای شما حرکت می­‌کند و این درد همراه با احساس ضعف، بی‌حسی و یا مور مور شدن باشد، حتما باید برای درمان به پزشک متخصص اورتوپد مراجعه کنید.

علت دیسک کمر فتق دیسک کمر

بیماری فتق دیسک کمر، اغلب در نتیجه فرسودگی دیسک‌ها در دوران پیری به وجود می‌آید که به اصطلاح به آن disk degeneration به معنی فاسد شدن دیسک می‌گویند.

با بالا رفتن سن، ستون فقرات شما مقداری از محتوای آب خود را از دست می‌­دهد. این موضوع باعث می‌شود انعطاف پذیری آن­ها کمتر شود و بیشتر در معرض پاره شدن یا پوسیدگی قرار بگیرند و پیچش و فشار کمتری را بتوانند تحمل کنند. در نتیجه، احتمال عارضه در دیسک کمر افزایش می یابد.

اکثر مردم نمی‌­توانند دقیق علت به وجود آمدن فتق دیسک کمر خود را پیدا کنند. گاهی اوقات، بلند کردن اجسام بزرگ و سنگین با استفاده از ماهیچه‌های پشت خود به جای عضلات ران و پاها، می­تواند سبب بروز فتق دیسک شود. با این حال به ندرت پیش می­آید که سقوط و ضربه به ستون فقرات باعث بروز فتق دیسک شود.

علت دیسک کمر

عواملی که ممکن است خطر مبتلا شدن به فتق دیسک کمر را افزایش دهد باید کنترل شود. برخی از این عوامل را در ادامه آورده‌ایم

وزن خود را مدیریت کنید

اضافه وزن بدن، باعث فشار بیشتر روی دیسک‌ها در کمرتان می‌شود.

شغل شما چیست؟

افرادی که دارای شغل فیزیکی هستند بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به فتق دیسک هستند. اعمالی مثل بلند کردن، هل دادن، خم شدن و پیچ خوردن، تا حد زیادی احتمال مبتلا شدنتان به فتق دیسک را افزایش می­دهد.

ژنتیک

ارثی بودن بیماری، یک از عوامل شایع در فتق دیسک کمر محسوب می‌شود.

عوارض جانبی دیسک کمر

طناب نخاعی شما تا بخش‌های پایینی کانال نخاعی ادامه پیدا نکرده است، بلکه در زیر کمر شما، طناب نخاعی به دسته‌ای از ریشه‌های عصبی بلند (cauda equina) متصل می­شود که شبیه به دم اسب است. فتق دیسک کمر گاهی ممکن است این ریشه‌های عصبی (cauda equina) را فشرده کند. در این مواقع باید جراحی اورژانسی برای جلوگیری از ضعف یا فلج شدن دائمی، صورت بگیرد.

چنانچه در اثر مشکل دیسک کمر به مشکلات زیر دچار شده‌اید، باید به اورژانس مراجعه کنید:

 • وخیم تر شدن علائم
  درد، بی حسی و ضعف ممکن است به قدری افزایش یابد که دیگر قادر به انجام فعالیت‌های روزمره خود نباشید.
 • اختلال در عملکرد روده‌ها و مثانه
  افرادی که سندرم Cauda Equina دارند ممکن است به بی‌اختیاری ادرار دچار شوند.
 • بی حسی پهلو‌ها
  این عارضه بی‌حسی می‌تواند به تدریج روی قسمت‌های پهلو‌ها، ران‌ها، کمر، پا‌ها و نواحی اطراف روده گسترش یابد و تاثیر بگذارد.

عوارض دیسک کمر

مراقبت و جلوگیری از بروز مشکل در دیسک کمر

برای جلوگیری از فتق دیسک کمر بهتر است کار‌های زیر را انجام دهید:

 • ورزش کنید!
  تقویت ماهیچه‌ها و عضلات بدن به تثبیت و حمایت از ستون فقرات کمک می­کند.
 • حفظ حالت بدنی خوب (نحوه نشستن و ایستادن)
  وضعیت بدنی خوب، فشار روی ستون فقرات و دیسک‌ها را کاهش می­دهد. زمانی که برای مدت طولانی می‌نشینید، کمر خود را صاف نگه دارید. اشیاء سنگین را به درستی بلند کنید. در هنگام کار کردن بگذارید فشار بر روی پاها باشد و نه کمر.
 • حفظ وزن مناسب
  وزن اضافی فشار زیادی بر روی ستون فقرات و دیسک‌ها وارد می­‌کند و آن‌ها را نسبت به فتق دیسک آسیب پذیر می­‌کند.

تشخیص دیسک کمر

در جریان معاینه، پزشک کمر را از نظر وجود درد احتمالی بررسی می‌کند. از بیمار خواسته می‌شود که دراز کشیده و پای خود را بلند کرده و در جهات مختلف حرکت دهد. این کار برای تشخیص دلیل درد انجام می‌شود. 

همچنین آزمایش‌های عصبی برای بررسی موارد زیر انجام می‌شود:

 • رفلکس‌ها 
 • قدرت عضلاتی 
 • توان راه رفتن 
 • توان احساس ضربات آهسته و لرزش 

در بیش‌تر موارد انجام معاینه‌ی فیزیکی و گرفتن سوابق پزشکی برای تشخیص دیسک کمر، کافی است. اگر پزشک به موارد دیگر مشکوک باشد و یا بخواهد عصب درگیر را شناسایی کند، آزمایش‌های زیر هم انجام خواهد شد.

تشخیص دیسک کمر

روش‌های تشخیصی عکسبرداری از دیسک کمر

 • رادیولوژی اشعه ایکس 

این روش به تشخیص دیسک کمر منجر نمی‌شود، ولی اگر علت بروز کمر درد، عفونت، تومور، اختلالات ستون فقرات و یا شکستگی استخوان باشد، با رادیولوژی تشخیص داده می‌شود. 

 • سی‌تی اسکن 

در این روش چندین تصویر رادیولوژی اشعه ایکس از چند جهت گرفته شده و بعد تصاویر با هم ترکیب می‌شوند. تصاویر به دست آمده از سی تی اسکن (CT scan) جزئیات ستون فقرات و بافت‌های اطراف آن را نشان خواهد داد. 

 • ام آر آی

در این روش با کمک امواج رادیویی و یک میدان مغناطیسی بسیار قوی، تصویری دقیق و پر از جزئیات از بافت‌ها و ساختارهای داخلی بدن گرفته می‌شود. در واقع تصاویر به دست آمده با ام آر آی (MRI) محل دقیق دیسک کمر و عصب درگیر را نشان خواهد داد. 

 • میلوگرام 

در روش میلوگرام (Myelogram) یک ماده‌ی رنگی به داخل مایع مغزی نخاعی تزریق شده و بعد از آن تصویر اشعه ایکس گرفته می‌شود. با این روش فشار وارد شده به طناب نخاعی و یا عصب به دلیل دیسک کمر و یا دیگر بیماری‌ها مشخص خواهد شد. 

تست عصب 

الکترومایوگرام و بررسی جریانات عصبی به خوبی نشان می‌دهند که پالس‌های الکتریکی چگونه در بافت عصبی حرکت می‌کنند. با این روش به صورت دقیق محل عصب آسیب دیده مشخص خواهد شد. 

 • بررسی جریان عصبی: 

در جریان این آزمایش الکترودهایی روی پوست قرار داده شده و پالس‌های الکتریکی عصبی و عملکرد عصب و عضله اندازه گیری خواهد شد. این روش پالس‌های الکتریکی عصب را با دقت اندازه گیری خواهد کرد. 

 • الکترومیوگرافی 

در جریان الکترو میوگرافی، پزشک سوزن‌های الکترود مخصوصی را به درون ماهیچه‌های مختلف فرو خواهد کرد. در این آزمایش فعالیت الکتریکی ماهیچه‌ها در هنگام انقباض و استراحت اندازه گیری خواهد شد.

روش تشخیص دیسک کمر

درمان دیسک کمر

درمان سنتی دیسک کمر شامل تغییر شدت فعالیت‌های روزانه و جلوگیری از انجام حرکات خاص ایجاد کننده‌ی درد و مصرف داروهای مسکن ضد درد است. این درمان‌ها علایم بیماری را در بیش‌تر بیماران ظرف چند روز تا چند هفته کاهش خواهند داد. 

داروهای دیسک کمر

 • داروهای مسکن 

اگر درد خفیف تا متوسط باشد، پزشک مصرف داروهای مسکنی همچون استامینوفن (acetaminophen)، ایبوپروفن (ibuprofen) و یا ناپروکسن سدیم (naproxen sodium) را پیشنهاد خواهد داد.

تزریق کورتون

اگر درد با مصرف داروهای خوراکی بهبود پیدا نکند، پزشک داروهای کورتیکواستروئیدی (corticosteroid) را به درون نواحی اطراف اعصاب نخاعی تزریق خواهد کرد. برای اینکه محل دقیق تزریق مشخص شود، تصویربرداری‌های نخاعی انجام خواهد شد. 

 • شل کننده‌های عضله 

اگر بیمار به اسپاسم یا گرفتگی عضلانی مبتلا باشد این داروها تجویز خواهد شد. سرگیجه و خواب آلودگی از جمله عوارض جانبی این داروهاست. 

 • مواد افیونی یا اُپیوئید:

 مواد افیونی دارای عوارض جانبی بوده و امکان دارد بیمار به مصرف آن‌ها معتاد شود. به همین دلیل پزشکان تجویز آن‌ها برای بیماران مبتلا به دیسک کمر را با تردید زیاد انجام می‌دهند. اگر دیگر داروها درد فرد را تسکین ندهد، در دوره‌های زمانی کوتاه این داروها تجویز خواهند شد. داروهایی همچون کدئین و استامینوفن کدئین از جمله این داروها هستند. خواب آلودگی، حالت تهوع، گیجی و یبوست از جمله عوارض جانبی این داروها به شمار می‌روند. 

درمان دیسک کمر چیست؟

فیزیوتراپی 

برای کم کردن شدت درد فیزیوتراپی هم توصیه می‌شود. در فیزیوتراپی با کمک حرکات و ورزش‌هایی خاص درد ناشی از دیسک کمر کاهش پیدا می‌کند. 

جراحی دیسک کمر

درصد کمی از بیماران مبتلا به دیسک کمر به جراحی نیاز دارند. در صورتی جراحی انجام می‌شود که درمان‌های معمول بعد از 6 هفته جواب ندهد و فرد دارای مشکلاتی همچون موارد زیر داشته باشد:

 • کنترل نداشتن روی درد 
 • بی حسی و ضعف 
 • مشکلاتی در راه رفتن و سرپا ایستادن 
 • کنترل نداشتن روی دفع ادرار و مدفوع 

در بیش‌تر موارد، پزشک قسمت برامده‌ی دیسک را خارج خواهد کرد. در موارد نادر اما کل دیسک به کمک جراحی خارج می‌شود. در این مورد مهره‌های ستون فقرات باید به کمک گرافت استخوانی به هم متصل شوند. 

فرایند جوش خوردن استخوان، گاهی ماه‌ها زمان می‌برد. برای حفظ ثبات ستون مهره‌ها از اجسام فلزی مخصوصی استفاده می‌شود. در موارد نادر پزشک جراح از دیسک‌های مصنوعی و پروتزی به جای دیسک آسیب دیده استفاده می‌کند. 

سبک زندگی و درمان‌های خانگی برای دیسک کمر

علاوه بر مصرف داروهای مسکن، پزشک انجام کارهای زیر را هم پیشنهاد می‌کند: 

 • استفاده از سرما یا گرما: در ابتدا کمپرس یخ برای بهبود درد و التهاب مورد استفاده قرار می‌گیرد، بعد از چند روز اما باید از حوله‌های داغ و یا تشکچه‌های برقی برای ایجاد حس خوشایند راحتی و آسایش استفاده کرد. 
 • پرهیز از دراز کشیدن و استراحت بیش از حد در تخت: دراز کشیدن بیش از اندازه در تخت باعث سختی مفاصل و ضعف عضلات شده و ممکن است فرایند درمان را طولانی‌تر کند. فرد می‌تواند 30 دقیقه در حالت دراز کش استراحت کرده و بعد از آن کمی قدم بزند و یا کار کوچکی را انجام دهد. از انجام کارهایی که درد را شدیدتر می‌کنند، باید خودداری کرد.
 • از سر گرفتن دوباره‌ی فعالیت‌های روزانه به آهستگی و به تدریج : از درد و شدت آن به عنوان یک راهنما برای از سر گرفتن فعالیت‌های روزانه استفاده کنید. مطمئن شوید که حرکات شما آهسته و کنترل شده است. در هنگام خم شدن و بلند کردن وسایل بسیار دقت کنید.

سبک زندگی برای دیسک کمر

درمان‌های جایگزین 

برخی درمان‌های جایگزین و درمان‌های دارویی تکمیلی ممکن است در بهبود درد کمر موثر باشند، برای مثال:

 • کایروپراکتیک (Chiropractic): در این روش درمانی جایگزین، پزشک با دست روی کمر فشار وارد می‌کند و گفته می‌شود که این روش تا حد خوبی بر روی دردهای کمر موثر است و اثرات آن حداکثر تا یک ماه پا برجاست. در موارد نادر اما انجام این روش روی ناحیه‌ی گردن باعث نوع خاصی از سکته می‌شود. 
 • طب سوزنی: با وجود اینکه اثرات این روش چندان زیاد نیست، با این همه برای رهایی از دردهای مزمن کمر و گردن مورد استفاده قرار می‌گیرد. 
 • ماساژ: در این روش درمانی که از دست استفاده می‌شود، در کوتاه مدت باعث بهبود نسبی درد می‌شود و در افرادی که دارای دردهای مزمن کمر هستند، بسیار موثر خواهد بود. 

آماده شدن برای ویزیت پزشک 

بیمار ابتدا باید به پزشک عمومی مراجعه کند، پزشک بعد از معاینه ممکن است فرد را به متخصص پزشکی ورزشی و یا توانبخشی و یا حتی به پزشک جراح ارتوپد یا اعصاب و با متخصص مغز و اعصاب ارجاع دهد. 

چه کاری باید انجام داد؟

پیش از ملاقات با پزشک خود را برای پاسخ دادن به این سوالات آماده کنید:

 • علایم بیماری چه زمانی شروع شده است؟
 • آیا اولین باری که علایم بیماری را احساس کردید، در حال بلند کردن، کشیدن و یا فشار دادن جسمی بودید؟ آیا کمر شما پیچ خورده است؟
 • آیا درد کمر شما را از انجام فعالیت‌هایی خاص باز داشته است؟
 • چه عوامل و کارهایی باعث شدت گرفتن علایم و یا بهبود آن‌ها می‌شود؟
 • چه داروها و یا مکمل‌های تغذیه‌ای مصرف می‌کنید؟

از پزشک چه انتظاری باید داشت؟

پزشک از بیمار سوالات زیر را خواهد پرسید 

 • آیا درد کمر به درون پاها و یا بازوها هم کشیده شده است؟
 • آیا در پاها و بازوها احساس ضعف و کرختی می‌کنید؟
 • آیا متوجه تغییری در عادات دفع ادرار و مدفوع شده اید؟
 • آیا سرفه کردن و یا عطسه کردن موجب بدتر شدن درد پاها خواهد شد؟
 • آیا درد فعالیت شغلی و یا ریتم خواب شما اختلال ایجاد کرده است؟
 • آیا کار شما مستلزم بلند کردن اجسام سنگین است؟
 • آیا سیگار و دیگر فراورده‌های تنباکویی مصرف می‌کنید؟
 • وزن شما به تازگی چه تغییراتی کرده است؟

منبع

mayoclinic

Webmd

 

این مقاله در پاسخ به سوال یکی از کاربران در بخش پرسش‌ و پاسخ، منتشر شده است. چنانچه سوال یا مشکلی در زمینه دیسک کمر دارید در قسمت نظرات پایین صفحه بپرسید. کارشناسان و متخصصان مجله دکتردکتر در کم‌ترین زمان پاسخ‌گوی شما خواهند بود.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «علائم و عوارض دیسک کمر که باید همین امروز بدانید»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

129 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام چهل و پنج سالمه حدود یه ماه هست پشت رون تا ساق پا راه میرم یه دفه قفل میکنه ول میکنه حین راه رفتن به پام یا پاشنه فشار میادو درد میگیره کف پام هم خواب میره

 2. سلام خسته نباشید 40سالمه تقریبا یه هفته است که کمر درد شدید دارم کارای روزمرمو نمیتونم انجام بدم روز اول اصلا نمیتونستم حرکت کنم ولی الان یه کم بهترم رفتم دکتر متوکاربامول تزریق کردند یه هفته است شیاف دیکلوفناک و قرص ناپروکسن و متوکاربامول مصرف میکنم ولی تغییر زیادی نداشته یکسال قبل هم برای دیسک خفیف گردن فیزیوتراپی شدم
  دوسال پشت سرهم عمل جراحی داشتم و بی‌حسی نخاعی داشتم.

 3. سلام من مدتی هست که کمر درد شدیدی دارم که این درد به گرفتگی عضلات پا و بی حس شدن پا من تاثیر گذاشته به پزشک متخصص اورتوپد مراجعه کردم که آزمایش ام آر آی برای من نوشت جواب آزمایش را بردم پیش پزشک متخصص گفت پارگی شدید دیسک کمر داری و هرچه زودتر باید عمل بشی من خواستم بدونم راهی به جز عمل باز برای پارگی دیسک کمر وجود نداره حتما باید عمل باز انجام بدم که خوب بشم

 4. با سلام من حدودا یک ماه میشه ک ی کم کمر درد دارم ولی چن روز پیش از یک اراتفاع 3متری پریدم پایین کمر دردم خیلی زیاد شده و باسن سمت چپم هم دچار درد شده خیلی موقع نماز نمیتونم خم بشم باید چیکار کنم.

  • سلام
   قرص دیکلوفناک ۵۰
   و قرص متوکاربامول هر ۱۲ ساعت یک عدد تا ۵ روز
   و استراحت و عدم کار سنگین انجام شود درصورت عدم بهبود
   جهت معاینه به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

 5. سلام .من یه دو روزی هست که قسمت پایین وراست کمرم درد میکند ولی پا درد و مور مور شدن و سرشدگی عظلات ندارم. و موقع نشستن و راه رفتن و خوابیدن اذیت میشوم.والبته اینم بگم که خوابیده بودم و یکدفعه اومدم کمرم را صدا بدهم یا همان قلنج ،مثل کسی که بخواهه برعکس شود و صدای خیلی بدی داد و،وقتی خوابیدم و بلند شدم کمرم درد میکرد. وخیلی میترسم که دیسک باشد.میشه راهنماییم کنید .خانم دکتر.

  • سلام
   قرص دیکلوفناک ۵۰ و قرص متوکاربامول هر ۱۲ ساعت یک عدد تا ۵ روز
   و استراحت و عدم کار سنگین انجام شود درصورت عدم بهبود
   جهت معاینه به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

 6. سلام من د وروز پیش درحال پوشیدن شلوارم بودم که یک دفعه درد شدیدی در ناحیه مهره وسط کمرم احساس کردم که این درد همزمان سوزشی در دو پا تا بالای زانو وپهلو هممنجر شد ودیگر نمیتوانم کمرم را صاف کنم آمپول شل کننده عضلات هم زدم هیچ تاثیری نداشت امروز هم یک آمپول مسکن زدم دکتر شیاف دیکلوفناک هم داده وقرص رباکسول ولی تاثیری نداشته ممکنه که دیسک کمر باشه باید چکار کنم

 7. با سلام،زنی ۳۳ ساله هستم که حدود ۵ ساله عمل سزارین انجام داده ام،از اون موقع به بعد به علت حجم کار زیاد و شیر دهی در حالت نشستن کمر درد گرفتم دردش در مواقع نشستن و ظرف شستن بسیار شدید است،ولی دردی در بازو و پا احساس نمیکنم‌ فقط از مهرهای پشت تا گودی کمر این درد رو احساس میکنم البته دردش واقعا اذیت کننده هست.

 8. سلام بیست ساله هستم سه روز پیش چندین وسیله سنگین بلند کردم و بعد از اون قسمت پایین کمرم درد میکنه مخصوصا وقتی که میخام خم بشم .ممکنه که مشکل از دیسک باشه؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید مرسی.

  • سلام
   سلام
   فعلا استراحت و قرص دیکلوفناک ۲۵ هر ۱۲ ساعت یک عدد
   در صورت عدم بهبود جهت بررسی دیسک احتمالی
   جهت معاینه به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

 9. سلا

  نج سالی هست که ناحیه راست کمرم دردمیکنه اوایل در موقع پیاده روی یا دویدن این اتفاق میفتاد
  اما به علت پشت میز نشینی این درد تداوم پیدا کرده حتی به قمت جوی ران راستم هم شروع به درد می کنه البته عذر می خوام بیضه ی راستم هم درد میکنه خو

 10. سلام خسته نباشید بنده تا یک سال کار نمیکردم بعد یه باره وسایل سنگین خانه رو جا به جا کردم در آخر مهره ها و پای راست درد خیلی شدید ایجاد شده چند بار به متخصص مراجعه کردم میگن دیسک داری تا زمانی که دارو مصرف میکنم خوبم به محض تمام شدن دوباره درد شدید میشه و از پا درمیام لطفا راهی درست برای درمان معرفی کنید ممنون از سایت خوبتان

  • سلام
   استفاده از مسکن،اب درمانی،پرهیز از انجام کارهای سنگین و بلند کردن اشیا با وزن زیاد تنها راه درمان است
   در موارد شدید می توان جهت جراحی به جراح مغز و اعصاب مراجعه کرد

 11. سلام و عرض ادب مدتی است در ناحیه باسن و درست دد دارم به گونه ای نمیتونم دو دقیقه سرما بایستم احساس میکنم در باسن شکستگی دارم یا عین درد آمپول پنی سیلین اینطور هست چکار باید کنم به نظر شما سیاتیک هست یا دیسک؟ اگر سیاتیک هست چرا به پاها و ران زده نمیشه

  • سلام
   میتواند درد ناشی از دیسک و تحت فشار گرفتن سیاتیک باشد و حتما نباید به ران تیر بکشد
   اما جهت تشخیص قطعی باید جهت معاینه به متخصص ارتوپد مراجعه کنید

  • با سلام من قسمت کمر پایین سمت راست و پای سمت راستم موقع راه رفتن یا ایستادن درد شدیدی دارم ولی موقع نشستن هیچ دردی حس نمیکنم ولی موقع خواب کمر درد دارم ولی بیشترین دردی ک دارم موقع ایستادن هست ک از ناحیه ی پای راست ک قبلا هم عرض کردم دارم لذا خواهش دارم ک تشخیص شما چی هست چون وقت ندارم ب پزشک مراجعه کنم ممنون از سایت خوب شما

 12. سلام من كارم ورزشي هست و سالها ورزش قدرتي انجام دادم گاهي در قسمت پاييني كمرم احساس درد دارم ولي مسئله اي كه نگرانم كرده احساس يكدفعه اي مدفوع است كه بايد به سرعت به سرويس برم احساس ميكنم يا عضلات لگنم ضيف شده يا شايد هم مشكل از كمر هست. ممنون ميشم راهنمايي كنيد

  • سلام
   شما باید جهت معاینه و بررسی های تکمیلی به جراح مغز و اعصاب مراجعه نمایید

 13. با عرض سلام چند ماهی هست که در قسمت پایینی کمرم احساس درد میکنم که با کار سنگین و پیاده روی بعد از ایستادن و حالت خوابیده با درد شدیدتری مواجعه میشم لطفا رهنمایی کنید ۳۰ سالمه

  • سلام
   جهت معاینه و اقدامات تشخیصی بیشتر نظیر ام آر آی به جراح مغز و اعصاب مراجعه کنید

 14. با سلام .
  من چند روز پیش وقتی از خواب پا شدم متوجه شدم به اگرسمت راست کمرم کش بیارم سمت چپ ستون فقرات دقیقا پایین دنده ها پشت درد می گیره الان سه روزه به هر سمت دراز می کشم درد اذیتم میکنه حالت کشیدگی پیش میاد
  نشسته بهترم ولی باز اذیت می شم
  ایستاده باز بهترم..

  • سلام
   محل درد را با ژل دیکلوفناک روزی دو بار ماساژ دهید
   قرص متوکاربامول هر ۸ ساعت یکی تا سه روز میل کنید

 15. رضا
  با سلام
  ۵۵ سالمه مدتی است که در ناحیه گودی کمر احساس درد می کنم این درد هنگام نشستن بر روی زمین ایجاد می شود و هنگام بلند شدن قدری زمان می برد تا به حالت عادی به ایستم البته لازم به ذکر است که در طول سال‌های گذشته به صورت دوره ای مفاصلم به درد آمده است مثلا برای مدت چند ماه مفصل زانو بعد خودبخود خوب شده بعد مفصل ران و به همین ترتیب دست و بازو خود بخود به شدت به درد آمده و سپس پس از یک مدت چند ماهه خوب شده الان هم کمردرد شدیدی هستم بدون درد در دیگر اندام لطفا راهنمایی بفرمایید

  • سلام
   به فوق تخصص روماتولوژی مراجعه فرمایید تا تحت معاینه و بررسی ازمایشگاهی قرار بگیرید

 16. سلام خانم دکتر بنده 6 ماه قبل ام ار ای دادم و دیسک نوع broad based protrusion تشخیص دادن حالا این چند روز درد کمر دارم ولی تفاوتش اینه که این بار درد به پاهام نزده ، البته من همیشه بی حسی و مور مور شدن رو دارم تو پاهام چون طبق نتیجه ام ار ای دیسک از وسط فشار اورده، حالا سوالم اینجاست که احتمال داره به همین سرعت دیسک کمرم به herniation یا extrusion تبدیل بشه؟
  در ضمن بنده 28 سالمه

  • سلام
   دوست عزیز اگر فعالیت سنگینی داشته اید ممکن است
   اما فعلا قرص دیکلوفناک ۵۰ و قرص متاکاربامول هر ۱۲ ساعت یک عدد
   و همچنین استراحت انجام شود
   اگر ظرف یک هفته بهبود نیافتید به متخصص مغز و اعصاب جهت بررسی مجدد وضعیت دیسک مراجعه کنید

 17. سلام من در حالت معمول کمر درد یا پادرد ندارم ولی وقتی بخوام بلند شم یا بعد از پیاده روی بخوام بشینم کمرم راحت دولا راست نمیشه با درد و گرفتگی همراهه جوری که چند قدم دولا دولا میرم تا کمرم راست بشه

  • سلام
   دوست عزیز
   به متخصص مغز و اعصاب جهت بررسی دیسک مراجعه کنید
   همچنین آزمایش کلسیم و منیزیوم و ویتامین د۳ و کم خونی و esr وcrp و Rf انجام دهید

 18. سلام
  من قسمت چپ كمرم درد دارم ، و از همون قسمت زده و كل پاي چپم درد ميكنه
  و درد هم مداوم هست
  حدود دو الي سه روزي هست كه اين جوري شدم
  البته الان سرما خوردم و از همون سرما خوردگي هم اين طوري شد
  قبلا ها وقتي از يه چيزي خيلي ميترسيدم و استرس زيادي ميگرفتم قسمت چپ كمرم درد ميگرفت و بعد انگار يه عصبي كه از كمرم شروع شده تا زانوم تير ميكشيد ولي اينقد طول نميكشيد كه الان طول كشيده
  ممنون ميشم بگين ربطي به ديسك كمر داره يا نه
  وزن هم متعادله
  بيماري ارثي ديسك كمر هم نداريم

  • سلام
   دوست عزیز
   فعلا قرص دیکلوفناک ۵۰ و قرص متاکاربامول هر ۱۲ ساعت یک عدد
   و همچنین استراحت انجام شود
   اگر ظرف یک هفته بهبود نیافتید به متخصص مغز و اعصاب جهت بررسی دیسک مراجعه کنید

 19. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما
  جوانی 33ساله هستم اهل شهرستان بم. در سن هفده سالگی عمل جراحی باز دیسک کمر مهره شیش و هفت اگه اشتباه نکنم انجام دادم. که خیلی شدید بود. و باعث کج شدن و قوز شدن کمر شده بودو اصلا قادر به راه رفتن و حتی پهلو به پهلو شدن نبودم.درد در هر دو پا تیر میکشید.و به سمت راست یه وری کج شده بودم و شونه راستم خیلی پایین افتاده بود از شدت درد. قدم 183 هست. هنوز هم بخاطر قد بلند و درد کمی قوز دارم . عمل جراحی فقط و فقط از اون حالات بد و درد و افتادگی نحاتم داد که تونستم دوباره راه برم . چندین ساله که هنوز درد شدید دارم. به نظر شما باید چه کار کنم؟؟؟
  دوباره عمل باز انجام بدم؟؟؟
  غیر از عمل باز راه بهتر و مطمئن تری وجود داره؟؟؟
  ترس خوب نشدن هم دارم.با این وضعیتی که دارم نه میتونم کار کنم و نه تشکیل زندگی بدم…
  از زمان زلزله بم تا حالا این درد گریبان گیرم شده. شما رو بخدا راهنمایی م کنید ثواب داره.زندگیم به این مهم بستگی داره.
  راستی داداش بزرگترم هم این مشکل رو یک سالی میشه پیدا کرده و ام آر آی گرفتیم و گفتند که باید عمل شه. که اونم میترسه بلای خوب نشدن و درد دوباره که سر من اومد سرش بیاد. 35سال سن داره. که همین مریضی زندگی ش رو از هم پاشوند و الان ناراحتی اعصاب هم پیدا کرده. ضمنا منم افسردگی شدید هم دارم و اکثر اهالی بم مشکل ناراحتی اعصاب و روان دارن. ممنون میشم اگه بزرگواری کنید و ما رو با تجربه و علم خودتون نجات بدید

  • سلام
   دوست عزیز
   با آرزوی سلامتی و بهبودی شما و هموطنانمان در شهر بم
   توصیه من این است ابتدا به یک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی مراجعه کنید زیرا اصولا سعی بر درمان بدون جراحی و با فیزیوتراپی و تزریق داخل مفصلی است مگر اینکه موارد حاد باشد و نیاز به عمل مجدد باشد

 20. سلام
  من دیروز میخواستم خم بشم جورابمو بردارم قسمت پایین کمرم از دو طرف ستون مهره هام دردی به سمت بالا ،تقریبا ده سانت حس کردم
  بعدش یه کم درد داشت ،ماساژ دادم رفتم سر کار
  یه کم دوندگی حین انجام کار داشتم.
  وقتی اومدم خونه
  درد شدید از کمرم ،باسن و عضلات جلوی ران حس کردم
  رفتم اورژانس ،امپول شل کنندگی عضلانی زدن
  حالم خوب شد ،درد رفع شد
  الان یه کم که فعالیت داشتم ،دوباره درد شروع شده
  پایین کمرم ،ماهیچه های باسن و هر دو ماهیچه های جلو ران
  موقع ایستادن ،انگار ماهیچه های جلو ران رو میکشن
  بی حسی یا گزگز شدن هیچ جای بدنم ندارم

  • سلام
   از پماد پیروکسیکام روزی دوبار موضعی استفاده کنید
   قرص دیکلوفناک ۵۰ هر ۱۲ ساعت یک عدد استفاده کنید
   استراحت کنید
   از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنید

 21. سلام.وقت بخیر.ببخشید آیا امکان درمان پرکازی تیروئید هست؟اگه کسی لاغره و اصلا با وجود افزایش وعده غذایی هم چاق نمیشه آیا با کم کار کردن تیرویید میتونه چاق بشه؟اصلا قابل درمان هست.این مسئلع خیلی برام مهمه قدو وزنم تناسب نداره ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام
   بله برای درمان پرکاری تیرویید دارو تجویز می شود
   و با نرمال شدن میزان هورمون تیرویید علایم کم کم برطرف می گردد

 22. سلام،من ۳۶ ساله هستم،و مدتیه که پایین ترین قسمت کمرم درد میکنه.اوایل فکر میکردم بخاطر بلند کردن جسم سنگینه و کم کم خوب میشه اما دردش خوب نشد و تقریبا هر روز درگیر این درد هستم.اما پاها و بازوهام درد نمیکنه و حتی ضعف نمیره .فقط همون قسمت گودی کمرم هست اما دردش واقعا بعضی اوقات بی اندازه اذیت میکنه و گاها ترق ترق میکنه توی کمرم.
  ممکنه از دیسک باشه ؟البته من گودی کمز هم دارم و وزنم متعادله
  لطفا راهنمایی بفرمایید

  • سلام
   استراحت کنید
   آب درمانی بروید
   از قرص دیکلوفناک ۵۰ هر ۱۲ ساعت یک عدد استفاده کنید
   در صورت عدم بهبود پس از ۲ هفته جهت ام آر آی از کمر اقدام کنید

 23. سلام وقت بخیر
  من 24سال سن دارم قسمت پایین کمرم حدود چند هفته ای هست درد میکنه هربار یه کار سنگین انجام میدم درد میگیره و نمیتونم زیاد بشینم چه روی زمین چه روی صندلی تنها راهی که دردم کمترمیشه دراز کشیدنه درد کمرمن جوریه که هربار با درد گرفتن میزنه به پاهام قسمت ران پاهام و خیلی ناجوره دردش ممنون میشم راهنماییی کنید

  • سلام
   از انجام کارهای سخت و بلند کردن اجسام سنگین بپرهیزید
   ام آر ای کمر جهت بررسی از نظر بیرون زدگی دیسک های بین مهره ای انجام دهید

 24. سلام.وقت بخیر.من حدودا ۲ یا ۳ ماهه که وسط کلیه هام و استخون کمرم دقیقا وسط بعضی اوقات درد میگیره طدری که اگه چیزی سنگین بلند کنم یا بعضی اوقات خم شم دیگ به سختی میتونم بلند شم البته یکبار رگ به رگ شده بود اما خب در کل سابقه کمردرد نداشتم درد وسط نشانه چیست البته خفیف

  • سلام
   دوست عزیز
   باید معاینه شوید میتواند به نفع دیسک کمر،لغزش مهره ها و…باشد

 25. سلام چند روزی است که قسمت پایین کمرم بدجوری درد میکند که البته با حرکات نرمشی که انجام میدادم تا حدودی بهتر شده بود اخیرا مجبور شدم جهت کندن جایی در حیاط کلنگ زنی بکنم که بعد از آن بر شدت درد کمرم خیلی بیشتر شده که لازم به توضیح است که این درد فقط در ناحیه کمر هست ودر هیچ کدوم ازپاهام هیچ گونه دردی احساس نمیکنم لطفا منو راهنمایی کنید که چکار کنم (البته سابقه کمر درد داشتم که سه چها روزه درست میشد سجاد هستم ۴۱ ساله

  • سلام
   فعلا
   استراحت و کمپرس گرم
   قرص دیکلوفناک ۵۰ میلی و قرص متوکاربامول هر ۱۲ ساعت یک عدد تا ۵ الی ۷ روز
   درصورت روزه داری هنگام سحر و افطار مصرف شود

 26. سلام من هرچند وقتی یه دردی از پای کمر میگیرد که احساس می کنم کمرم میشکنه آیا دیسک کمر دارم الان هم یک درد گرفته است ول کن نیست

  • سلام
   جهت شرح حال کامل و معاینه به جراح مغز و اعصاب مراجعه کنید

 27. من ۱۷ سالمه و از ۳ سال پیش هرسال به مدت دوماه چیزای سنگین بلند میکنم و جابه میکنم و حالابیست دقیقه که میشینم واسه جمع کردن وسایل یا بیست دقیقه کمرم رو خم میکنم بعدش احساس درد در نواحی پایینی کمرم احساس میکنم و پشت ران پای راستم زانوم درد میگیره و درضمن بعضی وقتا احساس بی حسی هم میکنم ایا ممکنه دیسک کمر داشته باشم؟

  • سلام
   ممکن است
   جهت بررسی بیشتر به جراح مغز و اعصاب مراجعه کنید

 28. با سلام در حدود دو ماه پیش موقع راه رفتن از یک جدول که ارتقا آن در حدود بیست سانت هم نمیشه یه وری زیر پام خالی شد و یک سوزش حس کردم در کمر خود ولی تا الان درد میکنه و سمت پایین باسنم‌ احساس درد میکنم دکتر نرفتم راهنمایی کنید لطفا

 29. با عرض سلام مدت یک ماهی هست درد خفیفی هنگام راه رفتن در قسمت جلو پا تقریبا نزدیک به انگشتان دارم خود انگشت ها وقتی خم و راست میکنم هیچ دردی ندارندخواهشمند است راهنمایی بفرمایید

  • سلام
   دوست عزیز
   فعلا به مدت یک هفته ای ۱۰ روز
   استراحت و عدم کار سنگین
   قرص دیکلوفناک ۵۰ هر شب یک عدد
   قرص متاکاربامول هر شب یک عدد
   ماساژ و کمپرس گرم انجام شود
   در صورت عدم بهبود به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید

 30. سلام من زنی ۳۳ ساله ام که نزدیک ۴ ساله که زانو هام درد شدیدی دارند و زانوی چپم بیشتر درد میکنه وقتی زیاد سر پا وایمیستم زیر زانو هام تورم میکنه و درد میکنه تازگیا کمرمم درد میکنه و زانو هام شدیدا سرما میکنه وکف پای چپم هم درد میکنه و دکتر میگه شاید دیسک کمر داری خیلی درد دارم میشه زودتر راهنماییم کنین خیلی ممنون میشم
  با تشکر

  • سلام
   دوست عزیز
   باید آزمایش کم خونی و تیرویید و کلسیم و ویتامین د ۳ و…انجام دهید
   همچنین عکس رادیولوژی از زانو و کمر انجام شود

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر