علائم و عوارض دیسک کمر که باید همین امروز بدانید

 • 1397-10-17
 • ۱۳۲۳۴۷ بازدید
 • 203
علائم دیسک کمر

فتق دیسک (herniated disk) که به صورت عمومی به آن بیماری دیسک کمر نیز گفته می‌شود، به معنای وجود مشکل در دیسک‌های بین مهره‌هایی است که با روی هم قرار گرفتن آن­ها ستون فقرات تشکیل می‌شود. در این مقاله به بررسی علایم دیسک کمر و عوارض آن می‌پردازیم.

ساختار دیسک ستون فقرات بدن انسان بدین صورت است که مرکز آن نرم و مشابه دونات ژله‌ای است؛ اما لایه بیرونی آن سفت و محکم است. بیماری دیسک کمر یا فتق دیسک زمانی رخ می­دهد که غشاء بیرونی دیسک ضعیف شده باشد یا آسیب ببیند و در اثر آن قسمت درونی که نرم و ژله‌ای است از قسمت پارگی بیرون بزند.

فتق دیسک، اعصاب مجاور خود را تحریک می­کند و باعث به وجود آمدن درد کمر، بی‌حسی و ضعف در بازوها و پاها می­شود. ممکن است بسیاری از افرادی که به این بیماری مبتلا می­‌شوند، علائم ذکر شده را مشاهده نکنند. همچنین بسیاری از افراد مبتلا هم نیاز به عمل جراحی نخواهند داشت.

علائم دیسک کمر چیست؟

اکثرا فتق دیسک کمر در قسمت پایینی رخ می­‌دهد؛ اما با این حال ممکن است در بخش ستون فقرات گردنی نیز ایجاد شوند. بیشترین علائم رایج فتق دیسک عبارتند از:

احساس درد در بازوها یا پاها

اگر فتق دیسک در کمر شما رخ بدهد، معمولا در قسمت باسن، ران و ماهیچه خود بیشترین درد را احساس می­کنید. همچنین ممکن است این درد در دیگر بخش‌های پا احساس شود. البته اگر فتق دیسک در گردن شما رخ بدهد، معمولا شدت درد را در بازوها و شانه‌های خود احساس خواهید کرد. حتی ممکن است در مواقعی که عطسه یا سرفه می­‌کنید یا زمانی که حالت ستون فقرات خود را تغییر می­‌دهید، این درد به قسمت‌های پایینی بازو و پای شما شلیک شود.

بی حسی یا مور مور شدن

افرادی که به فتق دیسک کمر مبتلا هستند معمولا بی حسی یا مور مور شدن را در بدن خود احساس می‌کنند.

ضعف عضلانی

عضلات قسمت آسیب دیده در اثر صدمه دیدن اعصاب، به مرور ضعیف خواهند شد. این موضوع باعث کاهش توانایی شما در جابجایی یا نگهداشتن وسایل می­شود. این یکی از رایج ترین مشکلاتی است که بیرون زدگی دیسک کمر ایجاد خواهد کرد.

ممکن است متوجه نشوید به فتق دیسک مبتلا شده‌اید. گاهی ممکن است بیماری فتق دیسک بدون آن که در تصویر­برداری نخاع نشانه‌ای از خود بروز دهد، در افراد مشاهده شود.

علایم دیسک کمر

چه زمانی باید به دکتر مراجعه کنیم؟

اگر درد گردن داریو یا در کمر خود دردی را احساس می­‌کنید که به سمت پایین و پاهای شما حرکت می­‌کند و این درد همراه با احساس ضعف، بی‌حسی و یا مور مور شدن باشد، حتما باید برای درمان به پزشک متخصص اورتوپد مراجعه کنید.

علت دیسک کمر فتق دیسک کمر

بیماری فتق دیسک کمر، اغلب در نتیجه فرسودگی دیسک‌ها در دوران پیری به وجود می‌آید که به اصطلاح به آن disk degeneration به معنی فاسد شدن دیسک می‌گویند.

با بالا رفتن سن، ستون فقرات شما مقداری از محتوای آب خود را از دست می‌­دهد. این موضوع باعث می‌شود انعطاف پذیری آن­ها کمتر شود و بیشتر در معرض پاره شدن یا پوسیدگی قرار بگیرند و پیچش و فشار کمتری را بتوانند تحمل کنند. در نتیجه، احتمال عارضه در دیسک کمر افزایش می یابد.

اکثر مردم نمی‌­توانند دقیق علت به وجود آمدن فتق دیسک کمر خود را پیدا کنند. گاهی اوقات، بلند کردن اجسام بزرگ و سنگین با استفاده از ماهیچه‌های پشت خود به جای عضلات ران و پاها، می­تواند سبب بروز فتق دیسک شود. با این حال به ندرت پیش می­آید که سقوط و ضربه به ستون فقرات باعث بروز فتق دیسک شود.

علت دیسک کمر

عواملی که ممکن است خطر مبتلا شدن به فتق دیسک کمر را افزایش دهد باید کنترل شود. برخی از این عوامل را در ادامه آورده‌ایم

وزن خود را مدیریت کنید

اضافه وزن بدن، باعث فشار بیشتر روی دیسک‌ها در کمرتان می‌شود.

شغل شما چیست؟

افرادی که دارای شغل فیزیکی هستند بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به فتق دیسک هستند. اعمالی مثل بلند کردن، هل دادن، خم شدن و پیچ خوردن، تا حد زیادی احتمال مبتلا شدنتان به فتق دیسک را افزایش می­دهد.

ژنتیک

ارثی بودن بیماری، یک از عوامل شایع در فتق دیسک کمر محسوب می‌شود.

عوارض جانبی دیسک کمر

طناب نخاعی شما تا بخش‌های پایینی کانال نخاعی ادامه پیدا نکرده است، بلکه در زیر کمر شما، طناب نخاعی به دسته‌ای از ریشه‌های عصبی بلند (cauda equina) متصل می­شود که شبیه به دم اسب است. فتق دیسک کمر گاهی ممکن است این ریشه‌های عصبی (cauda equina) را فشرده کند. در این مواقع باید جراحی اورژانسی برای جلوگیری از ضعف یا فلج شدن دائمی، صورت بگیرد.

چنانچه در اثر مشکل دیسک کمر به مشکلات زیر دچار شده‌اید، باید به اورژانس مراجعه کنید:

 • وخیم تر شدن علائم
  درد، بی حسی و ضعف ممکن است به قدری افزایش یابد که دیگر قادر به انجام فعالیت‌های روزمره خود نباشید.
 • اختلال در عملکرد روده‌ها و مثانه
  افرادی که سندرم Cauda Equina دارند ممکن است به بی‌اختیاری ادرار دچار شوند.
 • بی حسی پهلو‌ها
  این عارضه بی‌حسی می‌تواند به تدریج روی قسمت‌های پهلو‌ها، ران‌ها، کمر، پا‌ها و نواحی اطراف روده گسترش یابد و تاثیر بگذارد.

عوارض دیسک کمر

مراقبت و جلوگیری از بروز مشکل در دیسک کمر

برای جلوگیری از فتق دیسک کمر بهتر است کار‌های زیر را انجام دهید:

 • ورزش کنید!
  تقویت ماهیچه‌ها و عضلات بدن به تثبیت و حمایت از ستون فقرات کمک می­کند.
 • حفظ حالت بدنی خوب (نحوه نشستن و ایستادن)
  وضعیت بدنی خوب، فشار روی ستون فقرات و دیسک‌ها را کاهش می­دهد. زمانی که برای مدت طولانی می‌نشینید، کمر خود را صاف نگه دارید. اشیاء سنگین را به درستی بلند کنید. در هنگام کار کردن بگذارید فشار بر روی پاها باشد و نه کمر.
 • حفظ وزن مناسب
  وزن اضافی فشار زیادی بر روی ستون فقرات و دیسک‌ها وارد می­‌کند و آن‌ها را نسبت به فتق دیسک آسیب پذیر می­‌کند.

تشخیص دیسک کمر

در جریان معاینه، پزشک کمر را از نظر وجود درد احتمالی بررسی می‌کند. از بیمار خواسته می‌شود که دراز کشیده و پای خود را بلند کرده و در جهات مختلف حرکت دهد. این کار برای تشخیص دلیل درد انجام می‌شود. 

همچنین آزمایش‌های عصبی برای بررسی موارد زیر انجام می‌شود:

 • رفلکس‌ها 
 • قدرت عضلاتی 
 • توان راه رفتن 
 • توان احساس ضربات آهسته و لرزش 

در بیش‌تر موارد انجام معاینه‌ی فیزیکی و گرفتن سوابق پزشکی برای تشخیص دیسک کمر، کافی است. اگر پزشک به موارد دیگر مشکوک باشد و یا بخواهد عصب درگیر را شناسایی کند، آزمایش‌های زیر هم انجام خواهد شد.

تشخیص دیسک کمر

روش‌های تشخیصی عکسبرداری از دیسک کمر

 • رادیولوژی اشعه ایکس 

این روش به تشخیص دیسک کمر منجر نمی‌شود، ولی اگر علت بروز کمر درد، عفونت، تومور، اختلالات ستون فقرات و یا شکستگی استخوان باشد، با رادیولوژی تشخیص داده می‌شود. 

 • سی‌تی اسکن 

در این روش چندین تصویر رادیولوژی اشعه ایکس از چند جهت گرفته شده و بعد تصاویر با هم ترکیب می‌شوند. تصاویر به دست آمده از سی تی اسکن (CT scan) جزئیات ستون فقرات و بافت‌های اطراف آن را نشان خواهد داد. 

 • ام آر آی

در این روش با کمک امواج رادیویی و یک میدان مغناطیسی بسیار قوی، تصویری دقیق و پر از جزئیات از بافت‌ها و ساختارهای داخلی بدن گرفته می‌شود. در واقع تصاویر به دست آمده با ام آر آی (MRI) محل دقیق دیسک کمر و عصب درگیر را نشان خواهد داد. 

 • میلوگرام 

در روش میلوگرام (Myelogram) یک ماده‌ی رنگی به داخل مایع مغزی نخاعی تزریق شده و بعد از آن تصویر اشعه ایکس گرفته می‌شود. با این روش فشار وارد شده به طناب نخاعی و یا عصب به دلیل دیسک کمر و یا دیگر بیماری‌ها مشخص خواهد شد. 

تست عصب 

الکترومایوگرام و بررسی جریانات عصبی به خوبی نشان می‌دهند که پالس‌های الکتریکی چگونه در بافت عصبی حرکت می‌کنند. با این روش به صورت دقیق محل عصب آسیب دیده مشخص خواهد شد. 

 • بررسی جریان عصبی: 

در جریان این آزمایش الکترودهایی روی پوست قرار داده شده و پالس‌های الکتریکی عصبی و عملکرد عصب و عضله اندازه گیری خواهد شد. این روش پالس‌های الکتریکی عصب را با دقت اندازه گیری خواهد کرد. 

 • الکترومیوگرافی 

در جریان الکترو میوگرافی، پزشک سوزن‌های الکترود مخصوصی را به درون ماهیچه‌های مختلف فرو خواهد کرد. در این آزمایش فعالیت الکتریکی ماهیچه‌ها در هنگام انقباض و استراحت اندازه گیری خواهد شد.

روش تشخیص دیسک کمر

درمان دیسک کمر

درمان سنتی دیسک کمر شامل تغییر شدت فعالیت‌های روزانه و جلوگیری از انجام حرکات خاص ایجاد کننده‌ی درد و مصرف داروهای مسکن ضد درد است. این درمان‌ها علایم بیماری را در بیش‌تر بیماران ظرف چند روز تا چند هفته کاهش خواهند داد. 

داروهای دیسک کمر

 • داروهای مسکن 

اگر درد خفیف تا متوسط باشد، پزشک مصرف داروهای مسکنی همچون استامینوفن (acetaminophen)، ایبوپروفن (ibuprofen) و یا ناپروکسن سدیم (naproxen sodium) را پیشنهاد خواهد داد.

تزریق کورتون

اگر درد با مصرف داروهای خوراکی بهبود پیدا نکند، پزشک داروهای کورتیکواستروئیدی (corticosteroid) را به درون نواحی اطراف اعصاب نخاعی تزریق خواهد کرد. برای اینکه محل دقیق تزریق مشخص شود، تصویربرداری‌های نخاعی انجام خواهد شد. 

 • شل کننده‌های عضله 

اگر بیمار به اسپاسم یا گرفتگی عضلانی مبتلا باشد این داروها تجویز خواهد شد. سرگیجه و خواب آلودگی از جمله عوارض جانبی این داروهاست. 

 • مواد افیونی یا اُپیوئید:

 مواد افیونی دارای عوارض جانبی بوده و امکان دارد بیمار به مصرف آن‌ها معتاد شود. به همین دلیل پزشکان تجویز آن‌ها برای بیماران مبتلا به دیسک کمر را با تردید زیاد انجام می‌دهند. اگر دیگر داروها درد فرد را تسکین ندهد، در دوره‌های زمانی کوتاه این داروها تجویز خواهند شد. داروهایی همچون کدئین و استامینوفن کدئین از جمله این داروها هستند. خواب آلودگی، حالت تهوع، گیجی و یبوست از جمله عوارض جانبی این داروها به شمار می‌روند. 

درمان دیسک کمر چیست؟

فیزیوتراپی 

برای کم کردن شدت درد فیزیوتراپی هم توصیه می‌شود. در فیزیوتراپی با کمک حرکات و ورزش‌هایی خاص درد ناشی از دیسک کمر کاهش پیدا می‌کند. 

جراحی دیسک کمر

درصد کمی از بیماران مبتلا به دیسک کمر به جراحی نیاز دارند. در صورتی جراحی انجام می‌شود که درمان‌های معمول بعد از 6 هفته جواب ندهد و فرد دارای مشکلاتی همچون موارد زیر داشته باشد:

 • کنترل نداشتن روی درد 
 • بی حسی و ضعف 
 • مشکلاتی در راه رفتن و سرپا ایستادن 
 • کنترل نداشتن روی دفع ادرار و مدفوع 

در بیش‌تر موارد، پزشک قسمت برامده‌ی دیسک را خارج خواهد کرد. در موارد نادر اما کل دیسک به کمک جراحی خارج می‌شود. در این مورد مهره‌های ستون فقرات باید به کمک گرافت استخوانی به هم متصل شوند. 

فرایند جوش خوردن استخوان، گاهی ماه‌ها زمان می‌برد. برای حفظ ثبات ستون مهره‌ها از اجسام فلزی مخصوصی استفاده می‌شود. در موارد نادر پزشک جراح از دیسک‌های مصنوعی و پروتزی به جای دیسک آسیب دیده استفاده می‌کند. 

سبک زندگی و درمان‌های خانگی برای دیسک کمر

علاوه بر مصرف داروهای مسکن، پزشک انجام کارهای زیر را هم پیشنهاد می‌کند: 

 • استفاده از سرما یا گرما: در ابتدا کمپرس یخ برای بهبود درد و التهاب مورد استفاده قرار می‌گیرد، بعد از چند روز اما باید از حوله‌های داغ و یا تشکچه‌های برقی برای ایجاد حس خوشایند راحتی و آسایش استفاده کرد. 
 • پرهیز از دراز کشیدن و استراحت بیش از حد در تخت: دراز کشیدن بیش از اندازه در تخت باعث سختی مفاصل و ضعف عضلات شده و ممکن است فرایند درمان را طولانی‌تر کند. فرد می‌تواند 30 دقیقه در حالت دراز کش استراحت کرده و بعد از آن کمی قدم بزند و یا کار کوچکی را انجام دهد. از انجام کارهایی که درد را شدیدتر می‌کنند، باید خودداری کرد.
 • از سر گرفتن دوباره‌ی فعالیت‌های روزانه به آهستگی و به تدریج : از درد و شدت آن به عنوان یک راهنما برای از سر گرفتن فعالیت‌های روزانه استفاده کنید. مطمئن شوید که حرکات شما آهسته و کنترل شده است. در هنگام خم شدن و بلند کردن وسایل بسیار دقت کنید.

سبک زندگی برای دیسک کمر

درمان‌های جایگزین 

برخی درمان‌های جایگزین و درمان‌های دارویی تکمیلی ممکن است در بهبود درد کمر موثر باشند، برای مثال:

 • کایروپراکتیک (Chiropractic): در این روش درمانی جایگزین، پزشک با دست روی کمر فشار وارد می‌کند و گفته می‌شود که این روش تا حد خوبی بر روی دردهای کمر موثر است و اثرات آن حداکثر تا یک ماه پا برجاست. در موارد نادر اما انجام این روش روی ناحیه‌ی گردن باعث نوع خاصی از سکته می‌شود. 
 • طب سوزنی: با وجود اینکه اثرات این روش چندان زیاد نیست، با این همه برای رهایی از دردهای مزمن کمر و گردن مورد استفاده قرار می‌گیرد. 
 • ماساژ: در این روش درمانی که از دست استفاده می‌شود، در کوتاه مدت باعث بهبود نسبی درد می‌شود و در افرادی که دارای دردهای مزمن کمر هستند، بسیار موثر خواهد بود. 

آماده شدن برای ویزیت پزشک 

بیمار ابتدا باید به پزشک عمومی مراجعه کند، پزشک بعد از معاینه ممکن است فرد را به متخصص پزشکی ورزشی و یا توانبخشی و یا حتی به پزشک جراح ارتوپد یا اعصاب و با متخصص مغز و اعصاب ارجاع دهد. 

چه کاری باید انجام داد؟

پیش از ملاقات با پزشک خود را برای پاسخ دادن به این سوالات آماده کنید:

 • علایم بیماری چه زمانی شروع شده است؟
 • آیا اولین باری که علایم بیماری را احساس کردید، در حال بلند کردن، کشیدن و یا فشار دادن جسمی بودید؟ آیا کمر شما پیچ خورده است؟
 • آیا درد کمر شما را از انجام فعالیت‌هایی خاص باز داشته است؟
 • چه عوامل و کارهایی باعث شدت گرفتن علایم و یا بهبود آن‌ها می‌شود؟
 • چه داروها و یا مکمل‌های تغذیه‌ای مصرف می‌کنید؟

از پزشک چه انتظاری باید داشت؟

پزشک از بیمار سوالات زیر را خواهد پرسید 

 • آیا درد کمر به درون پاها و یا بازوها هم کشیده شده است؟
 • آیا در پاها و بازوها احساس ضعف و کرختی می‌کنید؟
 • آیا متوجه تغییری در عادات دفع ادرار و مدفوع شده اید؟
 • آیا سرفه کردن و یا عطسه کردن موجب بدتر شدن درد پاها خواهد شد؟
 • آیا درد فعالیت شغلی و یا ریتم خواب شما اختلال ایجاد کرده است؟
 • آیا کار شما مستلزم بلند کردن اجسام سنگین است؟
 • آیا سیگار و دیگر فراورده‌های تنباکویی مصرف می‌کنید؟
 • وزن شما به تازگی چه تغییراتی کرده است؟

این مقاله در پاسخ به سوال یکی از کاربران در بخش پرسش‌ و پاسخ، منتشر شده است. چنانچه سوال یا مشکلی در زمینه دیسک کمر دارید در قسمت نظرات پایین صفحه بپرسید. کارشناسان و متخصصان مجله دکتردکتر در کم‌ترین زمان پاسخ‌گوی شما خواهند بود.

منبع

mayoclinic

Webmd

 

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص ارتوپد روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص ارتوپد دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «علائم و عوارض دیسک کمر که باید همین امروز بدانید»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

203 دیدگاه در حال حاضر

 1. با سلام و عرض خسته نباشی
  خانم دکتر عزیز مدت 2 سال از ناحیه پائین کمر درد دارم ضمن اینکه راه رفتن زیاد یا ایستادن در حد پنج دقیقه از ناحیه کمر و پا دردی در حد 1 ساعت حس میکنم
  لطفا راهنمایی بفرمایید.

  • سلام دوست گرامی با توجه به علایم تان باید حتما معاینه و ام آر آی از مهره ها انجام شود احتمال دیسک بالاست

 2. سلام مادرم ۵۵ سالشه تو mri و تست عصبیش دیسک کمر مزمن دیده شده و با وجود مصرف آمپول ویتامین هایی که دکتر تجویز کرده موقع راه رفتن احساس سنگینی در کمر میکنه و دست و پاهاش خواب رفته . در ضمن آرتروز پای چپ هم دارن . به نظرتون چیکار باید بکنیم ؟؟؟؟ با تشکر

 3. سلام ۳۲سالمه چند سالی به طور مقطعی درد کمر داشتم.اما الان چند ماهه که دایم درد کمر دارم.طوری که برای انجام کارام باید بشینم یا دراز بکشم درد به باسن ورانم هم نفوز میکنه.چه کار باید بکنم؟

  • سلام با توجه به نوع کمر درد تیر کشنده ای به باسن و ران دیسک مطرح است باید حتماً ام‌آر‌آی دهید تا محل دیسک مشخص شود اگر متوسط و خفیف باشد فیزیوتراپی و گاهی تزریق داخل مفصل کارساز است

 4. سلام من ۲۸سالمه هفته قبل بار سنگین بلند کردم چندروز دردمتوسطی سمت چپ کمرم داشتم ولی طوری نبود که جلوی فعالیت روزانمو بگیره ولی بعد از ۳روز دردردم بیشتر شد و حالت راه رفتن ونشستن احساس سوزش سمت چپ کمرم داشتم از کیسه ابگرم برقی استفاده کردم خیلی بهتر شدم ولی الان یه برآمدگی به اندازه نخو قسمت پایین کمرم درومده امکانش هست فتق دیسک ازبیرونم مشخص بشه؟

  • سلام بهتره توسط متخصص ارتوپد معاينه شيد
   ممكنه فتق ديسك كمر باشه اما معمولا از زير پوست مشخص نميشه من فك ميكنم اون زائده خاري مهرتونه كه بطور طبيعي واسه همه هست
   اگه دردتون يك نقطه هست و به پشت ران تير نميكشه فتق ديسك نيست
   اما اگه به پشت ران تير ميكشه ميتونه باشه

   • سلام من ۲۵ سالمه بذار سنگین بلند کردم در قسمت پایینی کمرم بالای باسن احساس درد دارم تو نشستن کمی مشکل دارم به نظرتون دیسکه ؟هنوز دکتر نرفتم و فعلا ویتامین ب ۳۰۰ وناپروکسن۲۵۰ وتیزانیدین استفاده میکنم دردم کم شده ولی کمی سوزش دارم؟

    • سلام بله می تواند دیسک باشد همین داروها را تا ۱۰ روز مصرف کنید و استراحت نمایید اگر بهبود نیافتید جهت معاینه و انجام ام آر آی
     به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

 5. سلام خسته نباشید
  دکتر بنده در بعضی از مواقع دچار کمر درد میشوم وگاهی اوقات پشت ماهیچه های پام تیر میکشه ولی یکسال پیش ام ار ای گرفتم گفت مشکلی نداری میشه لطف کنید و راهنمایی کنید باید چه کار کنم
  بنده در شرف استخدام درنظام هستم ایا این موصوع مشکلی برام به وجود میاره

  • سلام اگر کمر درد در ناحیه ستون مهره ها باشد و همزمان با درد کمر به شکل تیر کشنده در باسن و پشت عضلات پا درد از کمر تیر بکشد باید از نظر دیسک بررسی شوید
   اما اگر درد ها پراکنده و جدا از هم هستند ممکن است کمبود منیزیم و کلسیم و ویتامین d۳ مطرح باشد چکاب دهید و موارد فوق را چک کنید

 6. با سلام و خسته نباشید خدمت شما
  من چند سال پیش ام ار ای دادم و دکتر تشخیص به دیسک خفیف داد و‌چند جلسه فیزیوتراپی رفتم و گفت چیز خاصی نیست
  این چند ماه اخیر شدت این درد ها تو‌بدنم بیشتر شده
  کف پام میسوزه و پای راستم قسمت ساق و انگشتام احساس بی حسی دارم و استخونای ساق پام خیلی درد میکنن حتی بعد از یک دور دوویدن . ده روزی هم میشه قسمت ران ها هم احساس بیحسی میکنم و‌مچ پاهام و احساس ضعف
  ممنونم که پاسخ میدیدن با تشکر

  • سلام با توجه به علایم تان دیسک احتمالاً تشدید شده است
   باید ام‌ ار‌ ای مجدد دهید
   و همچنین برای درمان استراحت، فیزیوتراپی ،آب درمانی و گاهی تزریق در محل درد انجام شود

 7. باسلام خدمت دکتر من خانمی هستم ۳۵ساله مدت یک سال میسه کارای روزمره خونه انجام میدادم کمردرد کوچیک داشتم بعد استراحت خوب میشدم الان نزدیک به ۵روز میشه کمردرد شدید گرفتم منضورم اون استخوان چسبیده به لگنم ازپشت هستصبح که بیدار میشم کمردردشدید میگیرم نمیتونم ازجام بلند شم کمرم خشک میشه مدته ۴روز میشه از مسکن کپسول دیکلوفناک استفاده میکنم اروم نمیشم الان هم دوروز میشه لگن ران پای چپم تیر میکشه ودرد داره باوجود شرایط سخت اقتصادی نمیتونم دکتر برم بنظرتون چکارکنم چی مص رف کنم که اروم شم ممنون میشم اگه راهنمایی کنی

 8. با سلام. مدت ده روز هست که شب ها موقع خواب سمت چپ بدن کمی پایین تر از گودی کمر درد دارم. در قسمت ساق پا و کف پای چپ حالت خستگی و کوفتگی دارم. انگشت شست پای چپم هم خواب رفته. آیا این علائمی از دیسک هست؟ یا درد سیاتیک؟ برای مزمن نشدن درد چه روش درمانی مناسبه؟ چه ورزشی انجام بدم. ممنون میشم جواب بدین.

 9. سلام خسته نباشید ، مامانم مدتی کمردرد شدید داشت وسیله سنگین بلند کردن بعد پادرد شدید ، رفتیم دکتر دیسک کمر دارن ام آر ای دادن ، چون قند دارن داروی مسکن قوی ندادن چند روز استراحت مطلق بعدش ۱۰ جلسه فیزیوتراپی ، دردش خیلی زیاده نمیتونه تکون بخوره ، نظر شما چیه

 10. ۴۲ سال سن دارم چند سالی هست که در حین کار احساس خستگی شدید در کمر دارم که باید بشنیم یا دراز بکشم تا کمرم از درد و خستگی برای ادامه کار انجام بدم

  • سلام ضمن اينكه عضلات كمرتونو بايد تقويت كنيد
   از نظر كمبود ويتامين دي و كلسيم هم بررسي شويد

 11. سلام.همسر من حدود ده روز است که کمر درد شدید دارند،دارو هم استفاده کردن کمی خوب میشه ولی موقع بلند شدن یا نشستن خیلی درد دارن به سختی بلند میشه یا میشینه،هنگام رانندگی میگه استخوان باسن هر دو طرف کمرش به شدت درد داره وله پاهاش میزنم این علائم چیه ممنون میشم بگید

  • سلام با توجه به اینکه درد به پای ایشان هم تیر میکشد دیسک کمر یکی از محتمل ترین گزینه هاست
   باید معاینه شوند و در صورت لزوم ام آر آی انجام شود

 12. سلام من چند روز پیش رفتم رادیولوژی برای استخدامی بهم گفتن ک دیسک کمر داری بعد رفتم پیش یکی از معلم هام ک مطب داره منو خوابوند روی تخت و گفت پاتو بیار بالا ۳بار این کارو انجام دادیم گفت فکر نکنم دیسک باشه باید mriبگیری

  • سلام گاهي نظاهرات باليني و راديوگرافي باهم تطابق ندارن ممكنه در گرافي ديسك باشه اما علامتدار نشده
   اما مستعد هستيد بايد كار سنگين نكنيد فعاليت ورزشي شديد هم نكنيد

 13. سلام خسته نباشید من وزنه بردار هستم رفتم رادیولوژی بهم گفتن دیسک بین مهره ۴و ۵داری ولی احساس میکنم اشتباه متوجه شدن چون من هیچ دردی ندارم و اینکه امکانش هست تشخیص پزشک اشتباه باشه؟

  • سلام
   دیسک ممکن وجود داشته باشه اما علایمی نداشته باشه
   ام آر آی ارزش بالایی در تشخیص دارد

 14. باسلام۳۰ سالمه مدتی میشه خاستم سریع بلندشم کمرم گرفته شد.حالاروی باسنم و ران سمت راستم دردمیکنه درحدی کا پیاده روی زیاداذیتم میکنه و وقتی میخام بدوم کنترل پای راستم دست خودم نیست

 15. سلام من اقایی37 ساله هستم باراه رفتن یاایستادن زیاد کمردرد شدیدمیگیرم ودرضمن مدتی هست کمردرد گرفتمونمیتونم درست بشینم وبلند شم ویه وری راه میرم مشکل چیه

  • سلام كمردردتون به تنگي كانال نخاعي ميخوره بايد ام ار اي كمر بديد حتما

 16. سلام من ۱۴ سالمه درد لگن دارم به کمر هم کشیده میشه لطفا راهنمایی کنید

  • سلام بايد آزمايش ادرار بديد ممكنه عفونت ادراري باشه

 17. سلام من ۳۱ سالمه .تو گودی .کمرم به اندازه درد داره که نمی تونم راه برم .نشستن وبرخواستن برام خیلی مشکل .علت از چی می تونه باشه .ممنون میشم..

 18. سلام من37سالمه وچند ماهی هست درد کمر ودرد پا راست تیر مکشه ومیخوره به دوزانو پاها خواهشن راهنمای کنید

 19. سلام خسته نباشید من ۱۶ سالمه و حدودا از ۱۰ سالگی گهگاهی کمرم درد میگرفت اما چند وقته که کمر دردم بیشتر شده مخصوصا دو سه روزه که نه میتونم بشینم و نه بخوابم گاهی اوقات کمی راه می رم موقتا خوب میشه اما خیلی زود برمیگرده بنظرتون امکان داره که از دیسک کمر یا هر اسیب جدی دیگه ای باشه ؟

 20. باسلام خدمت شما.حدودسه هفته پیش قسمت گودی کمر درد گرفت اونقد زیاد نیست ولی اون دردو دارم در ضمن راننده لیفتراک هم هستم که صندلیش اصلا استاندارد نیست

  • سلام خدمت شما بنده ۲۴ سال دارم و کارم بار خالی کردن و بار زدن هست.
   درحال برداشتن شئ‌ی بودم ک یهویی کمرم تیر کشید و الان کمرم از قسمت پایین نزدیک لگن شدیدن درد میکنه نمیتونم بلند شم و حتی وزنه ای ۲ کیلویی هم برمیدارم کمرم درد میگیره!
   لطفن راهنماییم کینن

   • سلام دکترصاحب میشه به من آدرس شخصی خودتان روبدهیدتادراین جهت به من همکاری خوبی بوده باشیدمن ازاین مشکلات هادارم

 21. سلام درمن درحین لباس پوشیدن بودم که در کمر دچار جرقه درکمر شدم ودیگر نتونستم کمرم را بالا بگیرم الان نزدیک یه هفته شده از درد پا نمیتونم پام را راست کنمبه چند دکتر عمومی مراجعه کردم ولی کمر راست شده ولی پام هنوز درد مکنه

  • سلام رگ به رگ شده كمرتون سه وز استراحت كنيد و قوص استامينوفن ٥٠٠ ميلي گرم هر ٨ ساعت يكي بخوريد
   پمتد پيروكسيكام هم بزنيد

 22. سلام
  وقت عالی بخیر
  جسارتا من از بچکی دچار کمر درد بودم و نمیتوانستم زیاد روی زمین بنشینم باید دراز میکشیدم
  و العان بعد از گذشت 35 سال و ازدواج
  شبها پاهایم گرم میشود و باید با آب سرد بشویم
  و بعد از نزدیکی کمر درد میگیرم
  و اواخر میگرنم ( سردرد ) بعد از نزدیکی زیاد شده
  و ارثی غلظت خون هم دارم
  امکان داره همگی علائم از کمرم باشه
  چون یکی از فامیلهامون عمل دیسک کرده به دکتر گفته میگرن شدید دارم دکتر گفته بعد عمل جراحی درست میشه چون علت سردرد شما از دیسک کمر میباشد

  • سلام دکتر
   من نزدیک به 10ساله موقع راه رفتن کمرم زود خسته میشه و احساس درد در ناحیه کمرم اذیتم میکنه و به همراهش همزمان درد شدید پشت گردن و سردرد شدید.الان نزدیک به یک هفت ست که اصلا دردش خوب نشده و پشت گردنم ورم کرده
   ممنون میشم راهنمایی کنید

 23. سلام خانم 32ساله هستم گودی کمرم خیلی درد میکنه بیشتر طرف راست کمرم سوزن سوزن میشه وقتی بیشتر خم ور است میشم مورمور میشه .زیر زانوی راستم چند روزه درد گرفته یعنی میگیره
  لطفاراهنمای کنید

  • سلام توصيه ميكنم به متخصص طب فيزيك مراجعه كنيد و كار درماني را آغاز كنيد

 24. سلام،زنی ۳۵ ساله هستم. همیشه درد گردن و کمر دارم و هر دو زانو و مچ پا ها و هر دو آرنج دست هام سوزش داره، کل مفصل های بدن هم سوزن سوزن میشود،و ورم و قرمزی در مفاصل نیست. لطفا راهنمایی ام کنید خانم دکتر

  • سلام اين آزمايشات را بدهيد و به روماتولوژييت مراجعه كنيد
   Cbc.difesr crp
   Ldh
   Ana
   Anca
   Anti ccp
   Rf
   Bun
   Cr
   U/A
   U/C

  • سلام
   ۲۷ ساله هستم
   هنگام بلند کردن جسم سنگین احساس درد در کمرم کردم و چند روزی درد کرد . حالا بعد از گذشت ۳ هفته هنوز درد در قسمت پایینی کمرم دارم . همش فکر میکنم دیسک گرفتم

 25. با سلام و احترام . من یک ماه ی است که از شدد گرما کنار پنکه می خوابم . و الان سه روزی است که کمر درد شدید دارم . و الان هم به پاهایم زده . و احساس ضعف در پا می کنم . امپول بتامتازون هم زدم . قرص شل کننده عضلات و ضد التهاب هم خوردم ولی درد اش اصلا کم نشده میشه منو راهنمایی کنید . خیلی درد دارم . به نظر شما باید به پزشک متخصص مغز اعصاب و ستون فقرات مراجعه کنم .

  • سلام اگر درد فقط محدود به كمرتونه نيازي نيست اسپاسم عضلاني است
   اما اگر به ران يا باسنتون تير ميكشه بله

 26. سلام خسته نباشید. من دو سه ماه آخر حاملگیم دچار پادرد شدم که بیشتر از چند دقیقه نمی تونستم بایستم یا راه برم پشت ساق پای چپ و لگن درد شدید می گرفت.بعد از زایمان طبیعی که الان یک ماه از زایمانم میگذره درد خیلی بدتر شده و پای چپم وقتی ایستاده هستم یا راه میرم میخوابه درد خیلی کم در کمرم هم دارم وقتی به پشت میخوابم کمرم درد میگیره.تقریبا ۲۰روز پیش دکتر ارتوپد رفتم قرص ناپروکسن داد ولی وقتی میخورم سوزش معده میگیرم دیگه نخوردم.الان دردم بدترشده.دیروز رفتم پیش یه رگ گیر که فک میکنم دکتر هستن گفتن دیسک خفیف دارم و گفتن موقع نشستن باید یه بالشت بزارم روی پام و خم بشم و دستام رو بزارم رو بالشت وتمام وزنم رو روی دستام باشه آیا اینطور نشستن درسته؟چون همه جا میگن باید راست بشینی.و یه سری کارهای دیگه هم گفتن انجام بدم مث ماساژ و چرب کردن و گذاشتن پاهام توی آب و…ایا این کارها رو انجام بدم کافیه یا باید دوباره دکتر برم؟قرص استامینوفن میشه استفاده کنم؟بچه هم شیر میدم

 27. سلام
  تقریباً سه هفته قبل حین بلند کردن جسمی عضلات کمرم دچار گرفتگی شد و بدون توجه به گرفتگی عضلات کمرم به کارم ادامه دادم متاسفانه شدت درد افزایش پیدا کرد مجبور به استراحت کردن شدم. در دو هفته اول پای چپم به شدت درد میکرد و الان یه هفته میشه شدت درد پام خیلی کاهش یافته ولی هنوزم بالای باسنم و همچنین کمرم و ران پای چپم درد می‌کنه و اگه پیاده روی کنم درد افزایش می یابد لطفاً منو راهنمایی کنید من در روستا هستم و به پزشک دسترسی ندارم

 28. سلام من مردی ۴۸ ساله هستم حدود ۲۵ روزه کمر درد گرفتم به گونه ای که برای انجام دادن کارهای روزانه با مشکل مواجه می‌شوم و به سختی رانندگی و روی صندلی میشینم مهره های ۴ و ۵ من قبلا کمی مشکل داشتند و با دارو خوب شد فکر کنم مجددا اون کرده تند بایدچکار کنم اینبار خیلی طول کشید

  • سلام شما بايد توسط متخصص ارتوپد يا مغز و اعصاب معاينه شيد و ام ار اي كمر بدهيد

 29. سلام من زنی ۴۳ ساله هستم حدود چند ماه است که سوزش ودرد کف وساق پا دارم یعنی مشکل از کمر است .لطفا راهنماییم کنید خانم دکتر

  • سلام
   به طور قطعی نمی توان نظر داد
   ابتدا با مراجعه به متخصص داخلی ازمایش CBC _diff,FBs,tg,chol بدهید و از نظر سندروم پای بی قرار هم بررسی شوید

   • سلام عزیزم
    من دختری 20ساله هستم از سن 17سالگي دچار دیسک کمر مهر4و5شدم از 17سالگي تا الان همش از مسکن استفاده کردم الان هیچ مسکنی دیگه روی بدنم جواب نمیده و خیلی دردم در ناحیه لگن و پشت کلیه هام و پای چپ یشتر شده و کنترلم روی ادرارم خیلی کم شده و همش غضلات پا و کمرم یهو میگیره نمیتونم تکون بخورم از درد تا نیم ساعت .
    میخواستم ببینم ممکنه به عمل نیاز داشته باشم ?

    • سلام
     بله ؛ممکن است نیاز به جراحی باشد
     ام آر ای جدید داده و به جراح مغز و اعصاب مراجعه کنید

    • سلام
     بنده ۵۶ ساله هستم
     از ۱۷ روز پیش درد در پای راستم شروع شد از باسن به ران و ساق پا و در نهایت بی حسی شست پای راستم ،که هنوزم ادامه داره یه دکتر میگه فورا باید عمل بشی
     و یه دکتر دیگه میگه فعلا صبر کن و دارو تجویز کرده از روز اول تا به امروز نه درد پام و نه بی حسی شست پام خوب نشده
     لطفاً راهنماییم کنید
     ممنون و سپاس

     • سلام
      دوست گرامی تشخیص در این مورد بستگی به ام ار ای انجام شده کمر دارد
      لطفا با جراح مغز و اعصاب مسورت کنید

    • سلام خانم دکترمن دیسک کمردارم دوسالی هست ولی هرزگاهی باسنم‌ مثل‌وقتی امپول‌ میزنم درد داره و بعضی وقتایک پام و گاهی وقتادوتاپام درد میکنه و نمی تونم از جام بلندشم درد به زانونمیندازه فقط جلو ران پادردمیکنه ۳۲ساله هستم

 30. سلام برادرم ۲۸سالش هست یک هفته قبل با توجه به دردی که در ناحیه کمر و پای چپ احساس میکرد ام ار ای انجام داد و مشخص شد که در مهره ۴و۵دیسک داره متخصص مغزو اعصاب احتمال دادن که با مصرف دارو و استراحت خوب بشه و نیاز به جراحی نباشه الان یک هفته هست که استراحت میکنه و دردش نسبت به یک هفته پیش بسیار کاهش پیدا کرده و احساس بی حسی یا گزگز شدن در کمر یا پاهاش نداره میخاستم ببینم ممکن هست که با ادامه استراحت و عدم انجام فعالیت سنگین خوب بشه و نیاز به جراحی نباشه؟
  و اینکه اگر خوب شد مثل حالت اولش میشه یا ممکن است بعضی از مواقع این درد دوباره اتفاق بیفته ؟

  • سلام
   برادر شما باید یک سری از مسائل را رعایت کرده تا دچار بیرون زدگی بیشتر دیسک و فشار بر روی نخاع نشوند
   در صورت افزایش وزن رژیم بگیرند و وزن خودرا کاهش دهند
   از بلند کردن وسایل سنگین بپرهیزند
   آب درمانی به کاهش درد کمک شایانی می کند

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر