مجله پزشکی دکتر دکتر

عادت ماهانه نامنظم؛ علت قاعدگی نامنظم و پریود نشدن طولانی

4 آبان 1398

1302

پیشگیری، مراقبت و درمان بیماری‌های زنان و زایمان
عادت ماهانه نامنظم؛ علت قاعدگی نامنظم و پریود نشدن طولانی

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

آیا می‌دانید آخرین عادت ماهانه‌ شما چه زمانی بوده و چند روز به طول انجامیده است؟ اگر نمی‌دانید، شاید زمان آن فرا رسیده که در این مورد دقت و توجه‌ بیش‌تری به خرج دهید و به دنبال راهی برای برطرف کردن نامنظم بودن چرخه‌ قاعدگی باشید. در ادامه با بررسی دلایل نامنظم بودن پریود با ما همراه باشید.

قاعدگی نامنظم می‌تواند نشانه‌ بیماری‌های مختلف در زنان باشد که خود را به ‌صورت اختلالات در این سیکل طبیعی جنسی نشان می‌دهد. قاعدگی ممکن است اختلالات زیادی را در بر بگیرد. بنابراین، توجه به این مسئله فیزیولوژیک از اهمیت بالایی برخوردار است.

چرخه‌ قاعدگی چیست؟

چرخه‌ قاعدگی مجموعه تغییراتی‌ را تشکیل می‌دهد که ماهانه در بدن زنان اتفاق می‌افتد و بدن را آماده‌ بارداری احتمالی خواهد کرد.

هر ماه یکی از تخمدان‌ها در جریان فرایندی که تخمک‌گذاری نام دارد، یک تخمک آزاد می‌کند. در همین زمان تغییرات هورمونی، رحم را برای بارداری احتمالی آماده می‌کند. اگر تخمک‌گذاری رخ دهد ولی تخمک بارور نشود، دیواره‌ رحم ضخیم شده، از بین رفته و از طریق واژن بقایای آن از بدن خارج می‌شود. این حالت عادت ماهانه یا پریود ماهانه (menstrual period) نام دارد.

چرخه‌ قاعدگی طبیعی و غیر طبیعی هر کدام چه ویژگی‌هایی دارند؟

چرخه‌ قاعدگی (menstrual cycle) در زنان بیانگر وضعیت سلامتی آن‌هاست. زنان باید بدانند که چگونه چرخه‌ قاعدگی خود را زیر نظر داشته و چه اقداماتی در صورت نامنظم بودن آن انجام دهند. 

زیر نظر داشتن دقیق چرخه‌ قاعدگی، به شناخت شرایط طبیعی بدن، زمان تخمک‌گذاری و تشخیص تغییرات بزرگی همچون رخ ندادن عادت ماهانه یا خونریزی‌های پیش‌بینی نشده‌ ماهانه کمک بسیار بزرگی می‌کند.

علت پریود نشدن طولانی چیست

گاهی نامنظم بودن چرخه‌ قاعدگی چندان موضوع مهم و نگران‌کننده‌ای نیست؛ ولی در صورت تکرار این حالت فرد باید بداند که احتمالاً عاملی سلامت او را تهدید می‌کند.

چرخه‌ قاعدگی طبیعی کدام است؟

اولین روز عادت ماهانه به عنوان اولین روز از چرخه‌ قاعدگی در نظر گرفته می‌شود، این چرخه تا عادت ماهانه بعدی ادامه دارد.

مدت زمان چرخه‌ قاعدگی در افراد مختلف با هم متفاوت است. خونریزی ماهانه هر 21 الی 32 روز یک بار رخ داده و 2 الی 7 روز به طول خواهد انجامید. در سال‌های ابتدایی که زنان عادت ماهانه را تجربه می‌کنند، چرخه‌ قاعدگی طولانی‌تر خواهد بود. هر چه‌قدر که سن فرد بالاتر رود چرخه‌های قاعدگی کوتاه‌تر و منظم‌تر خواهند شد.

میزان خونریزی در این دوران نباید از ۳۰ سی‌سی کمتر و یا از ۸۰ سی­‌سی بیشتر باشد. رنگ خون نباید خیلی بیش از حد تیره و یا بیش از حد روشن باشد. خونی که طی قاعدگی از بدن فرد خارج می‌­شود نباید حالت قیر مانند داشته باشد.

چرخه‌ قاعدگی فرد می‌تواند منظم باشد و هر ماه مقدار مشخصی طول بکشد. یا که نه می‌تواند نامنظم باشد و یا اینکه فرد خونریزی ماهانه‌ای سبک، سنگین، کوتاه، طولانی و یا حتی دردناک و یا بدون درد را تجربه کند. همه این موارد می‌توانند یک چرخه‌ قاعدگی طبیعی باشند. این تعریف برای هر فردی یک تعریف مشخص و منحصر به فرد است.

به یاد داشته باشید که مصرف قرص‌های ضد بارداری یا وسایل جلوگیری از بارداری مانند آی یو دی (IUD) می‌تواند چرخه‌ قاعدگی شما را تغییر دهد. اگر از این موارد استفاده می‌کنید، لازم است که با پزشک خود مشورت کنید.

زمانی که فرد به دوره‌ یائسگی (menopause) نزدیک می‌شود، فرد نامنظم بودن چرخه‌ قاعدگی را تجربه خواهد کرد. با افزایش سن شانس ابتلا به سرطان رحم در زنان افزایش می‌یابد؛ بنابراین در دوران یائسگی فرد در صورت مشاهده‌ هرگونه خونریزی غیر طبیعی باید با پزشک خود مشورت کند.

قاعدگی نامنظم به چه صورت است؟

قاعدگی نامنظم طیف وسیعی از مشکلات را در­بر­می­‌گیرد. برخی از این مشکلات ممکن است زمینه‌ساز و یا نشان‌­دهنده یک مشکل جدی باشند. سن شروع قاعدگی در کشور­ها و اقوام مختلف متفاوت است؛ اما به طور طبیعی سن شروع قاعدگی از ۱۲ تا ۱۳ سالگی است.

در ابتدا احتمال بروز اختلالات و بی‌­نظمی­‌ها در قاعدگی اعم از دقیق نبودن زمان پریودی و یا حتی فاصله­ زیاد بین قاعدگی‌­ها طبیعی است؛ مخصوصا اگر فرد زمینه ژنتیکی نیز برای این امر داشته باشد. به همین دلیل پیگیری کردن این قبیل اختلالات درسال­‌های آغازین شروع سیکل جنسی چندان ضروری به نظر نمی‌رسد.

اما درمورد بزرگسالان که چند سال از آغاز سیکل جنسی­شان می­‌گذرد؛ نامنظم شدن زمان قاعدگی (از شروع قاعدگی تا شروع قاعدگی بعدی باید حدودا ۲۸ روز فاصله باشد)، درد­های بسیار شدید در دوران پریودی، زیاد بودن حجم خون قاعدگی و یا غیر طبیعی بودن رنگ آن همگی از جمله اختلالات شایع درباره­ قاعدگی هستند که درصورت بروز، باید به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه شود.

چگونه چرخه‌ قاعدگی را می‌توان زیر نظر گرفت؟

به فرد توصیه می‌شود که در تقویم زمان شروع چرخه‌ قاعدگی را علامت‌گذاری کند، این کار به او کمک می‌کند تا فرایند طبیعی بدن خود را به راحتی زیر نظر بگیرد. اگر فرد هر ماه زمان شروع عادت ماهانه خود را یادداشت کند و این کار را چند ماه متوالی و پشت سر هم انجام دهد، می‌تواند منظم بودن یا نامنظم بودن چرخه‌ قاعدگی خود را به راحتی تشخیص دهد.

اگر نگران عادت ماهانه و خونریزی‌ ماهانه هستید، موارد زیر را هم زیر نظر بگیرید:

 • زمان پایان خونریزی ماهانه را یادداشت کنید، این مورد به شما کمک می‌کند تا مدت زمانی که خونریزی ماهانه طول می‌کشد را بررسی کنید و بدانید که نسبت به ماه قبل این مدت زمان کوتاه‌تر یا بلندتر بوده است.
 • جریان خونریزی ماهانه را به دقت ثبت کنید. شما می‌توانید میزان و حجم خونریزی ماهانه خود را به دقت بررسی کنید. خون خارج شده از بدن را برای وجود لخته خون احتمالی بررسی کرده و یادداشت کنید که چند وقت یکبار نیاز به تعویض پد بهداشتی وجود دارد.
 • خونریزی‌های غیرطبیعی را به دقت بررسی کنید. اگر در فاصله‌ زمانی دو عادت ماهانه دچار خونریزی شوید، باید به پزشک مراجعه کنید.
 • وجود درد در طی دوران ماهانه طبیعی است ولی با این حال میزان درد را هم باید به دقت زیر نظر داشت.
 • تغییرات خلق‌وخو و رفتاری خود را نیز زیر نظر بگیرید.
پریود بیشتر از ۳۵ روز

چه عواملی باعث نامنظم بودن چرخه عادت ماهانه خواهند شد؟

عوامل ایجاد بی‌نظمی در چرخه‌ قاعدگی عبارتند از:

 • بارداری یا شیردهی

یکی از اولین نشانه‌های بارداری پریود نشدن است. شیردهی بعد از زایمان هم می‌تواند چرخه‌ قاعدگی طبیعی را تا حدود زیادی مختل کند. 

 • مشکلات گوارشی، کاهش شدید وزن یا انجام حرکات ورزشی شدید

مشکلات گوارشی همچون بی اشتهایی عصبی (anorexia nervosa)، کاهش شدید وزن و افزایش فعالیت بدنی می‌تواند چرخه‌ی قاعدگی را مختل کند. 

 • سندروم تخمدان پلی کیستیک ( Polycystic ovary syndrome (PCOS) )

تشخیص سندروم تخمدان پلی‌کیستیک با انجام سونوگرافی ممکن است. این عارضه یک مشکل در سیستم غدد درون‌ریز است و در آن تخمدان‌ها بزرگ‌تر از حالت عادی بوده و در آنها اجزایی به نام فولیکول مشاهده می‌شود.

همین موضوع جلوی تخمک­‌گذاری و قاعدگی منظم را می‌­گیرد. نشانه‌­های این مشکل در اغلب افراد به صورت پرمویی (افزایش موهای زائد)، چاقی، آکنه و نازایی است. در این حالت ممکن است فاصله بین قاعدگی‌­ها تا ۳۵ روز و حتی بیشتر افزایش یابد.

 • یائسگی زودرس و پیش از موعد 

این عارضه قبل از 40 سالگی اتفاق می‌افتد و فرد در این سن دیگر قادر به تخمک‌گذاری نیست. زنان مبتلا به این عارضه هم بی‌نظمی چرخه قاعدگی را تجربه خواهند کرد.

سن طبیعی برای بروز یائسگی ۴۷ تا ۵۱ سالگی است. اگر خونریزی فرد خیلی زودتر از موعد قطع شود و این عدم قاعدگی بیش از ۶ ماه طول بکشد؛ فرد حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کند. یائسگی اگر در بازه سنی مناسب رخ دهد؛ اتفاقی کاملا طبیعی و فیزیولوژیک از بدن است که هیچ جای نگرانی ندارد و علت آن این است که تخمک‌­های فرد رو به اتمام است و درنتیجه به تدریج تخمک­‌گذاری در فرد متوقف می‌­شود و در نهایت جریان قاعدگی متوقف می‌شود.

 • بیماری التهاب لگن ( Pelvic inflammatory disease (PID) ) 

بیماری التهاب لگن در واقع نوعی عفونت است که باعث بی‌نظمی در چرخه قاعدگی می‌شود. 

 • فیبر رحمی (Uterine fibroids)

فیبرهای رحمی توده‌هایی غیر سرطانی هستند که در رحم رشد می‌کنند. این توده‌ها منجر به عادت‌های ماهانه شدید و طولانی خواهند شد.

انواع درد­های قاعدگی

دردهای دوران قاعدگی به دیسمنوره معروف هستند. این دردها به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم می­‌شوند. دردهای اولیه با شروع قاعدگی آغاز می­‌شوند و در نهایت تا دو یا سه روز اول قاعدگی ادامه و سپس تسکین پیدا می‌­کنند. این قبیل دردها، طبیعی هستند و افراد می‌­توانند از انواع مسکن­‌ها در این دوران استفاده کنند.

دردهای ثانویه از چند روز قبل پریود آغاز می‌شوند و در طول دوره و چند روز بعد از قاعدگی نیز ادامه می‌­یابد.

آندومتریوز چیست؟ چگونه آندومتریوز موجب اختلال قاعدگی می­‌شود؟

آندومتریوز به حالتی گفته می‌­شود که بافت رحم در جایی دیگر از بدن تشکیل می­‌شود. علت این موضوع به طور دقیق مشخص نشده است اما محققان احتمال داده‌­اند که این مشکل اغلب به علت پس زده شدن خون از لوله­‌های رحم به بالا، رخ می‌­دهد. این حالت اغلب در خانم­‌های جوان در سنین ۲۵ تا ۳۵ سالگی، که از روش­‌های جلوگیری از بارداری استفاده می­‌کنند بروز می‌کند.

آندومتریوز خود را با درد­های ثانویه قاعدگی و یا دردهای شدید بعد از نزدیکی نشان می‌­دهد. در صورت حاد و شدید بودن این مشکل، البته در حالتی که فرد تمایل به بارداری در آینده نداشته باشد؛ از طریق جراحی به طور کامل مشکل را برطرف می­‌کنند. در غیر این صورت با استفاده از داروهای مسکن و جلوگیری موقتی از بارداری به درمان بیمار اقدام می­‌کنند. یکی از نشانه­‌های این مشکل بروز لکه‌­بینی در فواصل بین قاعدگی‌­هاست.

اختلالات هورمونی چگونه موجب بروز نامنظمی‌­های قاعدگی می‌­شوند؟

برخی غدد بدن به طور غیر مستقیم در سیکل جنسی تاثیرگذار هستند؛ برای مثال کم‌کاری یا پرکاری تیروئید (غده‌ه­ای درون‌ریز در قسمت جلوی گردن) موجب بروز اختلالات شدیدی در قاعدگی‌­های فرد می‌­شود. همچنین اختلال ترشح پرولاکتین (هورمونی که از غده­ هیپوفیز ترشح شده و موجب تحریک ترشح شیر از غدد شیری می‌­شود) نیز می‌­تواند موجب بروز بی نظمی­‌هایی در سیکل پریود فرد شود.

پولیپ چیست؟ چگونه موجب بروز قاعدگی نامنظم می‌شود؟

پولیپ به بافت‌­های کوچک که مانند توده در برخی بافت‌های بدن تشکیل می‌شوند گفته می ­شود. پولیپ­‌ها ممکن است پایه‌دار یا بدون پایه باشند. در این بحث منظور ما از پولیپ، پولیپ‌های بافت رحم و گردن آن است که می­‌توانند اختلالات متعدد و متنوعی را در سیکل جنسی فرد از جمله نظم قاعدگی‌­ها ایجاد کنند.

چه اقداماتی برای جلوگیری از نامنظم بودن چرخه‌ قاعدگی می‌توان انجام داد؟

تجویز قرص‌های ضد بارداری به منظم شدن چرخه‌ قاعدگی برخی از زنان کمک می‌کند. درمان برخی مشکلات مانند مشکلات گوارشی هم به حل مشکل عادت ماهانه نامنظم کمک می‌کند. با این حال برخی بی‌نظمی‌ها در چرخه‌ قاعدگی اجتناب‌ناپذیر هستند. 

در صورت مشاهده‌ موارد زیر با پزشک خود مشورت کنید:

 • عادت ماهانه به یکباره و برای بیش از 90 روز متوقف شود و فرد باردار نباشد. 
 • بعد از چندین دوره چرخه‌ قاعدگی منظم به یکباره این چرخه دچار بی‌نظمی شود.
 • خونریزی بیش از 7 روز طول بکشد.
 • خونریزی شدید باشد و هر یک یا دو ساعت نیاز به تعویض تامپون و یا پد بهداشتی باشد.
 • فاصله‌ بین دو خونریزی ماهانه کمتر از 21 روز و بیشتر از 35 روز باشد. 
 • خونریزی‌های غیر طبیعی بین دو عادت ماهانه مشاهده شود. 
 • دردهای غیر طبیعی و شدید در هنگام عادت ماهانه
 • بعد از استفاده از تامپون فرد احساس ناخوشایندی داشته و یا حتی تب کند. 

سخن آخر

قاعدگی‌های نامنظم گاهی اوقات بسیار جدی هستند و ممکن است تابلوی یک بیماری، حتی سرطان دهانه رحم و دیگر انواع بدخیمی‌­های دستگاه جنسی باشد؛ بنابراین لازم است این قبیل اختلالات (مخصوصا اگر فرد در سنین باروری است و قصد حاملگی دارد) حتما پیگیری و درمان شوند.

اگر در مورد چرخه‌ قاعدگی سوالی دارید و یا متوجه تغییری در آن شده‌اید، بهتر است که با پزشک خود مشورت کنید و مشکل نامنظم بودن چرخه قاعدگی را برطرف کنید.

منابع:

mayoclinic

healthywomen

healthline

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص زنان و زایمان روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص زنان و زایمان دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «عادت ماهانه نامنظم؛ علت قاعدگی نامنظم و پریود نشدن طولانی»

1,302 پاسخ به “عادت ماهانه نامنظم؛ علت قاعدگی نامنظم و پریود نشدن طولانی”

 1. یاس گفت:

  سلام خدمت خانم دکتر من الان چندماهی میشه عادت ماهانه نامنظمی دارم. واحساس درد شدید از ناحیه رحم دارم ۳۸ساله هستم گاهی تو یک ماه دوبار خونریزی شدید وبا درد رحم دارم دکتر چند بار رفتم فقط مقداری دارو تجویز کردن تشکر راهنمایی کنید..

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام، شما بايد سونوگرافي شويد احتمالا كيست تخمدان داريد كه خونيريزتون نامتظم هست

 2. Ali گفت:

  سلام .
  پریودی نا منظم دیده شده
  برایه بارداری اقدام شده ولی یه دوره تقریبا 1 ساله از قرص های اظطراری استفاده شده
  امکانش هست مشکل رحمی داشته باشه همسرم؟

 3. فاطمه گفت:

  سلام خوبید.من ۴۲سالمه حدود ۱۱سال پیش دچار سرطان سینه شدم.جراحی و شیمی درمان شدم.الان سالی یکبار وضعیت پریودی من بهم میریزه.حدود یازده روزه که عقب انداختم وسخت نگرانم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام ، لطفا تست beta hcg خون بدهيد

   • Fatemeh گفت:

    سلام خسته نباشید اون ماه ۱۴پریود شدم الان ی هفته از پریودم میگذره پریود نشدم ولی حالت پریود شدن دارم دل درد نهانی وقط شدن ان قبل موعد پریود بتا انجام دادم منفی بود و شب بیبی چک استفاده کردم منفی زد ایا باردارم چرا پریود نمیشوم

    • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

     سلام احتمالش كمه
     بعضي وقتا بدليل استرس يا تغيير فصل بدن به هم ميريزه
     اگه يك هفته ديگه پريود نشديد باز بتا بديد و به متخصص زنان مراجعه كنيد

     • Zehra گفت:

      سلام..
      دختری 15 ساله هستم پریودم هیچ مرتب نیس
      چیکار کنم…
      رنگ خون پریود باید چه رنگی باشع؟

     • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

      سلام
      عزیزم چند وقته پریود میشین؟ فاصله پریوداتون چند روز؟ دوره پریود چند روزس؟
      خون پریود قرمز تیره و گاهی خیلی تیره و همراه مخاط

 4. زهره گفت:

  باسلام خدمت خانم دکتر 31سالمه دو فرزند دارم ودو سقط هم قبل ازبچه هام داشتم همیشه پرویدی هام جلو می افتاد ولی مدتیه هردو هفته پروید میشم ده روز هم طول میکشه

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اولین قدم در بررسی خونریزی های نامنظم قاعدگی انجام سونوگرافی رحم و تخمدان است.همچنین پاپ اسمیر باید انجام شود

 5. بهار گفت:

  سلام، من ۲۹ سالمه ، ده سال تحت درمان pco بودم خوب نشدم ولی چون دچار ادنوم‌کبد شدم مجبور شدم قطع کنم قرص ها و ( یاسمین و اسپیرونولاکتون ) بعد قطع چندماه پریود نشدم ولی بعدش پریود شدم و از ۳۱ روز شروع شد و هردو ماه سه روز بیشتر شد طول دوره، الان ۳۷ روزه شده. سونو انجام داده بودم بهمن ماه دکتر گفت فولیکول ازاد داری و انگار خبری نیست از کیستهات، ازمایش هامم نرمال بودن. ولی تو این چند ماه کرونا بسیار پنیک میکردم و مشروبات الکلی خیلی مصرف کردم، میتونه علت تاخیر باشن؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام، بله پنيك ميتونه تاخير در پويود بده، بهتره مرتب ورزش كنيد وزنتون كنترل باشه و از نظر روحي يه حالت بدون استرس رو داشته باشيد حتي اگه لازمه به روان پزشك مراجعه كنيد.

 6. علیزاده گفت:

  سلام من ۲۵ سالمه متاهلم و یه بچه دارم همیشه پریودم منظم بوده فقط یکی دو روز جلو میفتاده ولی الان نزدیک به ۴ ماهی میشه نامنظم شده این ماه بعداز ۱۵ روز دوباره پریود شدم میشه راهنماییم کنید خیلی ممنون

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   باید سونوگرافی انجام شود

   • نیلو گفت:

    وقت بخیر
    من عادت ماهیانه منظمی داشتم خیلی منظم
    چند ماه هست در حد سه چهار روز زودتر میشه بعد مثلا دو ماه سر تاریخ جدید پریود میشم بعد باز دو سه روز زودتر میشه ، نه دردی دارم که متوجه بشم نه چیزی ، چرخه هم شدید طولانی نیست ، نسبت به قبل که ده روزه بود به هفت روزه رسیده ، یک بچه هم دارم و قصد بارداری مجدد دارم اما این شرایط نگرانم کرده .

    • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

     سلام
     نگران نباشید
     اما چون قصد بارداری مجدد دارید
     باید سونوگرافی جهت بررسی کیست انجام شود
     همچنین پاپ‌اسمیر انجام شود

 7. انا گفت:

  من 4ساله اذدواج کردم وتاریخ ماهیانه ثابت ندارم وداری بیماری خاص میباشم ولی دارو مصرف نمیکنم جزامپول سینوویکس ایا میتونه علت همین تزریق امپول باشه ممنون میشم جواب بدید

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   ابتدا باید علل دیگر شایع از جمله اختلالات هورمونی و کیست و…بررسی شوند .آزمایش هورمونی انجام دهید و سونوگرافی کنید

 8. پریا گفت:

  سلام ببخشید من ۲۸ سالمه متاهل هستم من هر بار ک پریود میشم ۵ تا ۶ روز جلو میزنم.یعنی زودتر از تاریخی ک باید پریود میشدم، پریود میشم میخاستم بدونم آیا مشکلی دارم یا نه…

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اگر همیشه به همین منوال است و بی نظمی ایجاد نمیشود مشکلی ندارد

 9. المیرا گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید من ۱۹ سالمه مجردم حدود ۵سال هس ک پریود شدنم اغاز شده ولی خیلی نامنظم یعنی هر ۳ماه ی بار پریود میشم هیچ دردی هم احساس نمیکنم الان حدود ۳ماه هس ک پریود نمیشم دکتر هم رفتم قرص داد قرص ک مصرف میکردم در حین پریودیم بد تموم شدن پریودم ۳ روز بدش دوباره خونریزی داشتم ایا این مشکلم باعث ناباروری میشه؟!

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   دوست گرامی باید علت نامنظمی پریودی مشخص شود
   بیماری های تیرویید ،تخمدان پلی کیستیک و … ممکن است از علل مشکل سما باشند
   جهت بررسی به متخصص زنان مراجعه کنید

 10. ❤️مینا❤️ گفت:

  سلام ببخشید من 14 سالمه و 11ماه هست که پریود میشم ولی این ماه الان یک هفته از وقت پریود شدنم میگذره ولی هنوز پریود نشدم یعنی مشکلی دارم باید برم دکتر

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   در صورت مجرد بودن و اطمینان از عدم بارداری یک هفته دیگر صبر کنید
   در صورت عدم پریودی جهت تجویز دارو برای پریود شدن به متخصص زنان مراجعه کنید

   • ❤️مینا❤️ گفت:

    سلام من 14 سالمه و مجرد هستم تقریبا 11ماه است که پریود میشم البته توی این 11ماه تقریبا نامنظم بوده الان یک هفته از پریودیم میگذره ولی هنوز پریود نشدم بعضی ها میگن توی 2سال اول بی نظمی طبیعی آیا به نظر شما این طبیعی یا نه

    • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

     سلام
     فعلا میتواند نامنظمی طبیعی باشد
     استرس نیز آن را تشدید میکند
     اگر به مرور زمان بهبود نیافت سونوگرافی انجام شود

 11. صدیقه گفت:

  سلام ۲۵ سالمه یکساله ازدواج کردم شیش ماه پیش قرص بارداری اورژانسی مصرف کردم یکدونه بعداز اون چرخه ی قاعدگیم نامنظم شده.سه ماه پیش سونوگرافی رحم و تخمدان انجام دادم مشکلی نبود اما هنوز هر ۴۸-۵۰ روز فاصله داره برای پریود شدنم
  چیکار باید بکنم؟
  سپاس

 12. نازنین گفت:

  سلام خسته نباشید..من۲۰سالمه و مجرد هستم من حدود یک ساله دوره پریودیم نامنظم شده و تقریبا چهل روزی یک بار پریود میشم ینی همیشه ده روز بعد از موعد سی روزم پریود میشم و من خیلی نگرانم که مشکل دارم یا نه؟؟! و موقع پریود شدن هم دردم خیلی شدید نیس ک نتونم تحمل کنم و با یه چایی نبات حل میشه تقریبا..و پریودیم هم بیشترش به صورت لخته ایی هست و اضافه وزن هم ندارم و لاغرم و اینم بگم ادم استرسی هستم و بیشتر اوقات فکرم درگیره ممنون میشم اگ راهنماییم کنید

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   دوست گرامی استرس و اضطراب خود عاملی هست که سبب به تاخیر افتادن قاعدگی می شوند
   با این حال باید از نظر بیماری های تیرویید،FSH و پرولاکتین و سندروم تخمدان پلی کیستیک بررسی شوید

 13. زهرا گفت:

  سلام من ۱۷ سالمه ،چرخه پریودی یه بار ۲۴ روزس یکبار ۳۵ ،۳۶ روزه ،درسم می خونم می تونه برای اضطراب و اینا باشه ?یا چیز دا
  مرسی از شما

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   در سال اول شروع پریودی نامنظمی طبیعی می باشد
   اگر بیشتر از یک سال است که پریودی شما اغاز شده است و همچنان چرخه پریودی شما نامرتب است جهت بررسی بیشتر به متخصص زنان مراجعه کنید

 14. زرین گفت:

  سلام من ٢٥ ساله و مجرد هستم و این بار اول است که یک هفته از پریودم ګذشته بازم پرید شدم خونریزی اش مثلی پریود های قبلی ام هست، درضمن مدت چند سال میشود فاصله بین خونریزی ام در یک ماه بین ٣٥ تا ٤٥ روز است .لطف کنید معلومات بدهید که ایا این خطر جدی هست یاخیر؟
  تشکر

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   باید آزمایش تیرویید و هورمونی و
   سونوگرافی رحم و تخمدان جهت بررسی کیست انجام شود

  • امنه فتحی گفت:

   سلام من ۴۷سالمه حدود یک سال است قاعده نامنظمی دارم فاصله پرویدم ۴۵روز است و الان هم نزدیک پنج ماه است پروید نشدم و سوزش وخارش شدیدی دارم ممنون می شوم اگر راهنمایی کنید

   • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

    سلام بايد به متخصص زنان مراجعه كنيد تا تست پاپ اسكير ازتون بگيرن و از نظر عفونت واژينال بررسي شيد
    لطفا

    برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص زنان، زایمان و نازایی مراجعه کنید.

 15. یونیک گفت:

  سلام خسته نباشین.
  من ۲۴ ساله هستم .سیکل پریود ام تقریبا منظم و ۳۱_۳۳ روزه است .
  ولی تایم خونریزی توی هر دوره متفاوته
  بعضی وقت ها ۷ روزه و بعضی وقت ها ۱۰ روزه.
  آیا مشکلی داره ؟
  باید چی کار کنم ؟
  زمان هایی که ۱۰ روزه میشه کمر درد بیشتری دارم.

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   آزمایش تیرویید و هورمونی و
   سونوگرافی رحم و تخمدان جهت بررسی کیست انجام شود

 16. رویا گفت:

  سلام.من چند ماهی دچار قاعدگی نامنظم گاهی زودتر از موعد با درد و لخته خون شدید هستم.خودم احتمال سقط میدم.اگر اینطور باشه علائم سقط درست است؟دو ماهیه دچار پلاکت پایینم شدن

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   دوست عزیز علایم و شرح حال شما کامل نیست
   جهت بررسی بیشتر از مشاوره تلفنی رایگان مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک استفاده کنید

 17. فاطمه گفت:

  سلام
  من ۲۶سالمه و مجرد هستم. حدود ۶ ماه میشه که پریودام بی نظم شده و ۱هفته تا ۱۰روز عقب میفته. اما قبلا منظم بود. لطفا راهنمایی بفرمایید که باید چه کاری کنم؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   سونوگرافی رحم و تخمدان جهت بررسی کیست انجام شود

 18. زهرا گفت:

  سلام
  زهرا هستم 26 ساله هستم
  زمان عادت ماهانه ام منظم است
  اما در هر دوره دو روز طول میکشد در مدت ۲۴ ساعت من ۲تا نوار بهداشتی استفاده میکنم یعنی خون ریزی من خیلی کم است اشکال که ندارد؟

  پیشاپیش ممنون بابت جواب تان

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اگر در همه دوره ها اینگونه است و از ابتدا اینگونه بوده خیر

  • حدیث شریفیر گفت:

   سلام من 20سالمه و نامزد هستم با همسرم رابطه از پشت داشتم الان من 27فروردین پریود شدم و دیگه اردیبهشت پریود نشدم تا الان یکم نگرانم احتمال بارداری هست ولی منی با واژن هیچ برخوردی نشد و ریخته نشد تو این مدت هم بختطر شرایطی استرس شدید داشتم و اینکه اضافه وزن
   خیلی نگرانم ممنون اگر فوری راهنمایی کنید

 19. ... گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید. دختری ۱۶ ساله هستم حدود ۳ ساله که پریود شدم ولی سال اول پریودوم خیلی خوب بود یعنی همه دوره هاش منظم بود و هیچ دردی هم نداشتم ولی بعد یه روز هنگام پریودم درد زیر شکمم شروع شد البته به غیر از این درد زیر شکم سرگیجه حالت تهوع و لخته شدن خون رو هم دارم و البته دوره های قاعدگی هم بین ۲۱ تا ۲۵ روز تغییر میکنه آیا این یک مشکل جدی هست درد های زیر شکمم روز اول آنقدر زیاده که حتی نمیتونم از جام بلند شم ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   با توجه به نظم تقریبی پریود بعید است مشکل جدی باشد
   جهت اطمینان خاطر سونوگرافی رحم و تخمدان انجام شود

 20. مطهره گفت:

  سلام من 23 سالمه و متاهل هستم
  ماه پیش پریود شدم دو هفته ادامه داشت .الان تقریبا 12-13روزه میگذره مجددا پریود شدم .دوماه پیش فقط یک قرص اورژانسی مصرف کردم .می‌تونه ب اون دلیل باشه این بی نظمی ؟اخه قبلا هم بی نظمی خیلی داشتم .ی هفته دیرتر یا دو هفته دیرتر مثلا پریود شم .ی بارم چندسال پیش یک ماه کامل مریضیم طول کشید که بعد قرص ال دی مصرف کردم بعد دوماه پریود نشدم و بعدش منظم شد

 21. نیلوفر مسیبی گفت:

  سلام.من فاصله بین پریودام۱۸روزه و۲۰روزه شده میخواستم ببینم ایا خطرناک است و باید به دکتر مراجعه کنم؟

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   یکی از دلایل می تواند کاهش پروژسترون باشد که با مصرف دارو می تواند مشکل برطرف شود
   به متخصص زنان مراجعه فرمایید

 22. زهرا گفت:

  سلام من ۲۶سالمه یک ساله پسرمو از شیر گرفتم عادت ماهیانم شدا ۱۵روزه ینی هفت روز لک بینی قهوه ای بعد خون ریزی همراه با درد کمر وسینه وشکم احتمال داره از کیست باشه ؟؟؟

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   جهت اقدامات تشخیصی بیشتر به متخصص زنان مراجعه فرمایید

 23. زهرا گفت:

  سلام خسته نباشید.من ۲۳ سالمه.تقریبا همیشه عادت ماهانه ام نامرتبه ینی همیشه دیر پریود میشم و موقع پریودی خیلی درد دارم اونقدر ک از درد زیاد گریم میگیره.متاهلم و هنوزم باردار نشدم.راهنماییم کنین لطفا

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   جهت سونوگرافی رحم و تخمدان اقدام نمایید

 24. رباب کعب گفت:

  من هر سه چها ماه یلا پرید میشم اون هم با امیول میزنم یلا میشم اگه نزنم باز نمیشم مخوام باردار بشم من بعد نه سال بچه دار شدم ولی سابقه سقط هم دارم الا ن مخوام باردار بشم نمیشم

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   جهت انجام ازمایش های هورمونی و سونوگرافی به متخصص زنان مراجعه فرمایید

 25. گلجمین گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید.بنده خانمی هستم 45ساله
  که مدت پریدم نزدیک چند ماهه که 15روز یه بار شده و هنگام پریود احساس درد زیادی میکنم به نظر شما این عادیه؟

  • مهناز یاوری گفت:

   سلام دختر من حدود چهار سال است که ازدواج کرده بعد ازدواجش دوسقط به همراه داشت بعدازپیگیریهای مداوم وعملهای داخل که گفته اند رحمش ضخیم است ولی الان توی این سالها دیگر پریودنشدولی با کوچکتری حرص وعصبانی شدن به خونریزی دچار میشه شایدیکروز یاشاید یکساعت بکشه ولی هیچ اثاری از پریود شدن نیست لطفا راهنمای کنید ایا احتمال کیست است متشکرم

   • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

    سلام
    از مشاوره تلفنی دکتر دکتر جهت ارتباط با متخصص زنان استفاده کنید

 26. هلیا گفت:

  سلام .خسته نباشید ممنون از مطالب خوب و آموزنده تون.من پارسال طی ی چکاپ عمومی متوجه شدم فیبروم رحمی دارم ولی دکترم گفتن چون هیچ گونه خطری نداره وتو هم هیچ علائمی نداری نیاز به دارو نداره.اما الان تقریبا دو سه ماهی شده که کمردرد زیاد دارم مخصوص موقع عادت ماهیانه واینکه طی این دوسه ماه هم پریودم نامنظم شده ویا مدت زمان خونریزی که قبلا شش یا هفت روز بود ی سری تا 14روز هم طول کشید .می خواستم بدونم این علائم میتونه مربوط به فیبروم باشه یا نه میتونی علت دیگه ای داشته باشه.ممنون میشم اگه من و راهنمایی کنین .
  با تشکر

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   بله میتواند مربوط به فیبروم باشد اما باید علل دیگر رد شود.توصیه میشود سونوگرافی مجدد بدهید

 27. Toktam گفت:

  سلام خسته نباشید ۱۸ سالمه
  ۵سال میشه پریود میشم خیلی نامنظمه
  درد هم خیلی دارم گاهی اوقات خیلی خونریزی دارم همراه لخته خون …
  می خواستم بدونم مشکلی ایجاد می کنه برام در آینده…

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   دوست عزیز باید سونوگرافی و آزمایش هورمونی انجام بدهید

   • ناهید گفت:

    سلام. بعد2 هفته مجدد پریود دم. 42 سال دارم. همیشه قاعدگی منظمی دارم

    • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

     سلام
     سونوگرافی جهت بررسی وضعیت تخمدان و کیست انجام شود

 28. ستاره گفت:

  سلام دختری ۲۵ ساله هستم .و دو سال پیش هند معاینه سونو گرافی کدم گفتن بسیار کیست های خرد در رحمت داری .و یک دارو بنام GLYCOMET-500 تجویز کردن گفتن تا وقت عروسی ظهر و شب استفاده کنم .به نظر شما آیا مصرف این دارو خطر ندارهه و البته من به طور منظم از این دارو استفاده نکردم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   دارو ضرری ندارد
   منتها باید مجددا سونوگرافی انجام شود تا اگر کیست ها از بین نرفته داروهای دیگری اضافه شود

  • سارا گفت:

   سلام.من پریود هام خیلی خیلی نامنظمه.22سالم هست و ازمایش هورمونها و تیرویید هم دادم نرمال بود حتی بین دوره هام 6 ماه هم فاصله افتاده!باید چه اقدامی بکنم؟!سپاس از شما

   • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

    سلام
    سونوگرافی رحم و تخمدان جهت بررسی کیست انجام شود

 29. مری گفت:

  باسلام.من عموما دوره ی قاعدگیم بیست و هفت روزه بود و نهایتا تا سی روز طول میکشید
  این دفعه بعد 30 روز من به مدت یک هفته کامل لکه بینی داشتم و بعد از اون یک هفته که انتظار داشتم پاک بشم تازه انگاری پریود اصلیم شروع شد و بمدت یک هفته زمان برد.خیلی نگرانم اما در این ایام کرونا میترسم برم دکتر.البته این اولین بار هست که این اتفاق افتاده.
  اضافه وزن ندارم.
  سن25سال
  مجرد هم هستم
  ممنون بابت پاسخگویی شما

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   نگران نباشید
   اگر در سیکل بعدی مجددا تکرار شد به پزشک مراجعه کنید

 30. نیک بخش گفت:

  سلام وقتتون بخیر دختر 16 ساله ام دو سال است که پریود شده ولی زمان پریودش بسیار نامنظم است سال پیش 4 ماه پشت سر هم پریود نشد ولی بعد از این نامنظمی هر ماه پریود شد امسال هم مجددا ماه پیش نشد خیلی هم کمر و شکمش درد میکنه میترسم کیست تخمدان داشته باشه لطفا راهنماییم کنید متشکرم.

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   دوست عزیز
   در ۲ سال اول پریود این بی نظمی ها میتواند رخ دهد
   منتها جهت اطمینان خاطر یک سونوگرافی رحم و تخمدان و ضمایم انجام شود

   • باران گفت:

    سلام من نزدیک ۱ سالو نیم پروید شودم ولی فقط دو بار اونم ۲۰ تا ۲۵ روز طول کشید ترشح هم دارم

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه حجم خونریزی زیاد و در سیکل های بعدیم طول کشید با توجه به موارد ...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه سایر علایم مثل رشد موهای زائد،جوش صورت،بزرگ شدن سینه ندارین با...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه بیش از یکسال که پریود میشین و بی نظمی دارین با توجه به موارد ذک...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام قد پدر و مادرتون؟ بله به فوق تخصص غدد اطفال باید مراجعه کنید...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام بله پریود هست...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه این لک ها ادامه دار باشه پریوده...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام میتونه علایمش باشه اما نمیشه تاریخ دقیقی تعیین کرد...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام این ترشحات اگه طی چند روز خاص مثلا ۵ روز ایجاد میشه و بعد خوب میشه پ...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام نمیشه فقط به پریود ارتباطش داد باید معاینه شین...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام بله پریود هست اگه وارد ۱۱ سال میشه موردی نیست...