عادت ماهانه نامنظم؛ علت قاعدگی نامنظم و پریود نشدن طولانی

 • 1398-08-04
 • ۱۳۵۲۲۸ بازدید
 • 1,001
علت نامنظم بودن چرخه‌ی قاعدگی چیست؟

آیا می‌دانید آخرین عادت ماهانه‌ شما چه زمانی بوده و چند روز به طول انجامیده است؟ اگر نمی‌دانید، شاید زمان آن فرا رسیده که در این مورد دقت و توجه‌ بیش‌تری به خرج دهید و به دنبال راهی برای برطرف کردن نامنظم بودن چرخه‌ قاعدگی باشید. در ادامه با بررسی دلایل نامنظم بودن پریود با ما همراه باشید.

قاعدگی نامنظم می‌تواند نشانه‌ بیماری‌های مختلف در زنان باشد که خود را به ‌صورت اختلالات در این سیکل طبیعی جنسی نشان می‌دهد. قاعدگی ممکن است اختلالات زیادی را در بر بگیرد. بنابراین، توجه به این مسئله فیزیولوژیک از اهمیت بالایی برخوردار است.

چرخه‌ قاعدگی چیست؟

چرخه‌ قاعدگی مجموعه تغییراتی‌ را تشکیل می‌دهد که ماهانه در بدن زنان اتفاق می‌افتد و بدن را آماده‌ بارداری احتمالی خواهد کرد.

هر ماه یکی از تخمدان‌ها در جریان فرایندی که تخمک‌گذاری نام دارد، یک تخمک آزاد می‌کند. در همین زمان تغییرات هورمونی، رحم را برای بارداری احتمالی آماده می‌کند. اگر تخمک‌گذاری رخ دهد ولی تخمک بارور نشود، دیواره‌ رحم ضخیم شده، از بین رفته و از طریق واژن بقایای آن از بدن خارج می‌شود. این حالت عادت ماهانه یا پریود ماهانه (menstrual period) نام دارد.

چرخه‌ قاعدگی طبیعی و غیر طبیعی هر کدام چه ویژگی‌هایی دارند؟

چرخه‌ قاعدگی (menstrual cycle) در زنان بیانگر وضعیت سلامتی آن‌هاست. زنان باید بدانند که چگونه چرخه‌ قاعدگی خود را زیر نظر داشته و چه اقداماتی در صورت نامنظم بودن آن انجام دهند. 

زیر نظر داشتن دقیق چرخه‌ قاعدگی، به شناخت شرایط طبیعی بدن، زمان تخمک‌گذاری و تشخیص تغییرات بزرگی همچون رخ ندادن عادت ماهانه یا خونریزی‌های پیش‌بینی نشده‌ ماهانه کمک بسیار بزرگی می‌کند.

علت پریود نشدن طولانی چیست

گاهی نامنظم بودن چرخه‌ قاعدگی چندان موضوع مهم و نگران‌کننده‌ای نیست؛ ولی در صورت تکرار این حالت فرد باید بداند که احتمالاً عاملی سلامت او را تهدید می‌کند.

چرخه‌ قاعدگی طبیعی کدام است؟

اولین روز عادت ماهانه به عنوان اولین روز از چرخه‌ قاعدگی در نظر گرفته می‌شود، این چرخه تا عادت ماهانه بعدی ادامه دارد.

مدت زمان چرخه‌ قاعدگی در افراد مختلف با هم متفاوت است. خونریزی ماهانه هر 21 الی 32 روز یک بار رخ داده و 2 الی 7 روز به طول خواهد انجامید. در سال‌های ابتدایی که زنان عادت ماهانه را تجربه می‌کنند، چرخه‌ قاعدگی طولانی‌تر خواهد بود. هر چه‌قدر که سن فرد بالاتر رود چرخه‌های قاعدگی کوتاه‌تر و منظم‌تر خواهند شد.

میزان خونریزی در این دوران نباید از ۳۰ سی‌سی کمتر و یا از ۸۰ سی­‌سی بیشتر باشد. رنگ خون نباید خیلی بیش از حد تیره و یا بیش از حد روشن باشد. خونی که طی قاعدگی از بدن فرد خارج می‌­شود نباید حالت قیر مانند داشته باشد.

چرخه‌ قاعدگی فرد می‌تواند منظم باشد و هر ماه مقدار مشخصی طول بکشد. یا که نه می‌تواند نامنظم باشد و یا اینکه فرد خونریزی ماهانه‌ای سبک، سنگین، کوتاه، طولانی و یا حتی دردناک و یا بدون درد را تجربه کند. همه این موارد می‌توانند یک چرخه‌ قاعدگی طبیعی باشند. این تعریف برای هر فردی یک تعریف مشخص و منحصر به فرد است.

به یاد داشته باشید که مصرف قرص‌های ضد بارداری یا وسایل جلوگیری از بارداری مانند آی یو دی (IUD) می‌تواند چرخه‌ قاعدگی شما را تغییر دهد. اگر از این موارد استفاده می‌کنید، لازم است که با پزشک خود مشورت کنید.

زمانی که فرد به دوره‌ یائسگی (menopause) نزدیک می‌شود، فرد نامنظم بودن چرخه‌ قاعدگی را تجربه خواهد کرد. با افزایش سن شانس ابتلا به سرطان رحم در زنان افزایش می‌یابد؛ بنابراین در دوران یائسگی فرد در صورت مشاهده‌ هرگونه خونریزی غیر طبیعی باید با پزشک خود مشورت کند.

قاعدگی نامنظم به چه صورت است؟

قاعدگی نامنظم طیف وسیعی از مشکلات را در­بر­می­‌گیرد. برخی از این مشکلات ممکن است زمینه‌ساز و یا نشان‌­دهنده یک مشکل جدی باشند. سن شروع قاعدگی در کشور­ها و اقوام مختلف متفاوت است؛ اما به طور طبیعی سن شروع قاعدگی از ۱۲ تا ۱۳ سالگی است.

در ابتدا احتمال بروز اختلالات و بی‌­نظمی­‌ها در قاعدگی اعم از دقیق نبودن زمان پریودی و یا حتی فاصله­ زیاد بین قاعدگی‌­ها طبیعی است؛ مخصوصا اگر فرد زمینه ژنتیکی نیز برای این امر داشته باشد. به همین دلیل پیگیری کردن این قبیل اختلالات درسال­‌های آغازین شروع سیکل جنسی چندان ضروری به نظر نمی‌رسد.

اما درمورد بزرگسالان که چند سال از آغاز سیکل جنسی­شان می­‌گذرد؛ نامنظم شدن زمان قاعدگی (از شروع قاعدگی تا شروع قاعدگی بعدی باید حدودا ۲۸ روز فاصله باشد)، درد­های بسیار شدید در دوران پریودی، زیاد بودن حجم خون قاعدگی و یا غیر طبیعی بودن رنگ آن همگی از جمله اختلالات شایع درباره­ قاعدگی هستند که درصورت بروز، باید به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه شود.

چگونه چرخه‌ قاعدگی را می‌توان زیر نظر گرفت؟

به فرد توصیه می‌شود که در تقویم زمان شروع چرخه‌ قاعدگی را علامت‌گذاری کند، این کار به او کمک می‌کند تا فرایند طبیعی بدن خود را به راحتی زیر نظر بگیرد. اگر فرد هر ماه زمان شروع عادت ماهانه خود را یادداشت کند و این کار را چند ماه متوالی و پشت سر هم انجام دهد، می‌تواند منظم بودن یا نامنظم بودن چرخه‌ قاعدگی خود را به راحتی تشخیص دهد.

اگر نگران عادت ماهانه و خونریزی‌ ماهانه هستید، موارد زیر را هم زیر نظر بگیرید:

 • زمان پایان خونریزی ماهانه را یادداشت کنید، این مورد به شما کمک می‌کند تا مدت زمانی که خونریزی ماهانه طول می‌کشد را بررسی کنید و بدانید که نسبت به ماه قبل این مدت زمان کوتاه‌تر یا بلندتر بوده است.
 • جریان خونریزی ماهانه را به دقت ثبت کنید. شما می‌توانید میزان و حجم خونریزی ماهانه خود را به دقت بررسی کنید. خون خارج شده از بدن را برای وجود لخته خون احتمالی بررسی کرده و یادداشت کنید که چند وقت یکبار نیاز به تعویض پد بهداشتی وجود دارد.
 • خونریزی‌های غیرطبیعی را به دقت بررسی کنید. اگر در فاصله‌ زمانی دو عادت ماهانه دچار خونریزی شوید، باید به پزشک مراجعه کنید.
 • وجود درد در طی دوران ماهانه طبیعی است ولی با این حال میزان درد را هم باید به دقت زیر نظر داشت.
 • تغییرات خلق‌وخو و رفتاری خود را نیز زیر نظر بگیرید.
پریود بیشتر از ۳۵ روز

چه عواملی باعث نامنظم بودن چرخه عادت ماهانه خواهند شد؟

عوامل ایجاد بی‌نظمی در چرخه‌ قاعدگی عبارتند از:

 • بارداری یا شیردهی

یکی از اولین نشانه‌های بارداری پریود نشدن است. شیردهی بعد از زایمان هم می‌تواند چرخه‌ قاعدگی طبیعی را تا حدود زیادی مختل کند. 

 • مشکلات گوارشی، کاهش شدید وزن یا انجام حرکات ورزشی شدید

مشکلات گوارشی همچون بی اشتهایی عصبی (anorexia nervosa)، کاهش شدید وزن و افزایش فعالیت بدنی می‌تواند چرخه‌ی قاعدگی را مختل کند. 

 • سندروم تخمدان پلی کیستیک ( Polycystic ovary syndrome (PCOS) )

تشخیص سندروم تخمدان پلی‌کیستیک با انجام سونوگرافی ممکن است. این عارضه یک مشکل در سیستم غدد درون‌ریز است و در آن تخمدان‌ها بزرگ‌تر از حالت عادی بوده و در آنها اجزایی به نام فولیکول مشاهده می‌شود.

همین موضوع جلوی تخمک­‌گذاری و قاعدگی منظم را می‌­گیرد. نشانه‌­های این مشکل در اغلب افراد به صورت پرمویی (افزایش موهای زائد)، چاقی، آکنه و نازایی است. در این حالت ممکن است فاصله بین قاعدگی‌­ها تا ۳۵ روز و حتی بیشتر افزایش یابد.

 • یائسگی زودرس و پیش از موعد 

این عارضه قبل از 40 سالگی اتفاق می‌افتد و فرد در این سن دیگر قادر به تخمک‌گذاری نیست. زنان مبتلا به این عارضه هم بی‌نظمی چرخه قاعدگی را تجربه خواهند کرد.

سن طبیعی برای بروز یائسگی ۴۷ تا ۵۱ سالگی است. اگر خونریزی فرد خیلی زودتر از موعد قطع شود و این عدم قاعدگی بیش از ۶ ماه طول بکشد؛ فرد حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کند. یائسگی اگر در بازه سنی مناسب رخ دهد؛ اتفاقی کاملا طبیعی و فیزیولوژیک از بدن است که هیچ جای نگرانی ندارد و علت آن این است که تخمک‌­های فرد رو به اتمام است و درنتیجه به تدریج تخمک­‌گذاری در فرد متوقف می‌­شود و در نهایت جریان قاعدگی متوقف می‌شود.

 • بیماری التهاب لگن ( Pelvic inflammatory disease (PID) ) 

بیماری التهاب لگن در واقع نوعی عفونت است که باعث بی‌نظمی در چرخه قاعدگی می‌شود. 

 • فیبر رحمی (Uterine fibroids)

فیبرهای رحمی توده‌هایی غیر سرطانی هستند که در رحم رشد می‌کنند. این توده‌ها منجر به عادت‌های ماهانه شدید و طولانی خواهند شد.

انواع درد­های قاعدگی

دردهای دوران قاعدگی به دیسمنوره معروف هستند. این دردها به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم می­‌شوند. دردهای اولیه با شروع قاعدگی آغاز می­‌شوند و در نهایت تا دو یا سه روز اول قاعدگی ادامه و سپس تسکین پیدا می‌­کنند. این قبیل دردها، طبیعی هستند و افراد می‌­توانند از انواع مسکن­‌ها در این دوران استفاده کنند.

دردهای ثانویه از چند روز قبل پریود آغاز می‌شوند و در طول دوره و چند روز بعد از قاعدگی نیز ادامه می‌­یابد.

آندومتریوز چیست؟ چگونه آندومتریوز موجب اختلال قاعدگی می­‌شود؟

آندومتریوز به حالتی گفته می‌­شود که بافت رحم در جایی دیگر از بدن تشکیل می­‌شود. علت این موضوع به طور دقیق مشخص نشده است اما محققان احتمال داده‌­اند که این مشکل اغلب به علت پس زده شدن خون از لوله­‌های رحم به بالا، رخ می‌­دهد. این حالت اغلب در خانم­‌های جوان در سنین ۲۵ تا ۳۵ سالگی، که از روش­‌های جلوگیری از بارداری استفاده می­‌کنند بروز می‌کند.

آندومتریوز خود را با درد­های ثانویه قاعدگی و یا دردهای شدید بعد از نزدیکی نشان می‌­دهد. در صورت حاد و شدید بودن این مشکل، البته در حالتی که فرد تمایل به بارداری در آینده نداشته باشد؛ از طریق جراحی به طور کامل مشکل را برطرف می­‌کنند. در غیر این صورت با استفاده از داروهای مسکن و جلوگیری موقتی از بارداری به درمان بیمار اقدام می­‌کنند. یکی از نشانه­‌های این مشکل بروز لکه‌­بینی در فواصل بین قاعدگی‌­هاست.

اختلالات هورمونی چگونه موجب بروز نامنظمی‌­های قاعدگی می‌­شوند؟

برخی غدد بدن به طور غیر مستقیم در سیکل جنسی تاثیرگذار هستند؛ برای مثال کم‌کاری یا پرکاری تیروئید (غده‌ه­ای درون‌ریز در قسمت جلوی گردن) موجب بروز اختلالات شدیدی در قاعدگی‌­های فرد می‌­شود. همچنین اختلال ترشح پرولاکتین (هورمونی که از غده­ هیپوفیز ترشح شده و موجب تحریک ترشح شیر از غدد شیری می‌­شود) نیز می‌­تواند موجب بروز بی نظمی­‌هایی در سیکل پریود فرد شود.

پولیپ چیست؟ چگونه موجب بروز قاعدگی نامنظم می‌شود؟

پولیپ به بافت‌­های کوچک که مانند توده در برخی بافت‌های بدن تشکیل می‌شوند گفته می ­شود. پولیپ­‌ها ممکن است پایه‌دار یا بدون پایه باشند. در این بحث منظور ما از پولیپ، پولیپ‌های بافت رحم و گردن آن است که می­‌توانند اختلالات متعدد و متنوعی را در سیکل جنسی فرد از جمله نظم قاعدگی‌­ها ایجاد کنند.

چه اقداماتی برای جلوگیری از نامنظم بودن چرخه‌ قاعدگی می‌توان انجام داد؟

تجویز قرص‌های ضد بارداری به منظم شدن چرخه‌ قاعدگی برخی از زنان کمک می‌کند. درمان برخی مشکلات مانند مشکلات گوارشی هم به حل مشکل عادت ماهانه نامنظم کمک می‌کند. با این حال برخی بی‌نظمی‌ها در چرخه‌ قاعدگی اجتناب‌ناپذیر هستند. 

در صورت مشاهده‌ موارد زیر با پزشک خود مشورت کنید:

 • عادت ماهانه به یکباره و برای بیش از 90 روز متوقف شود و فرد باردار نباشد. 
 • بعد از چندین دوره چرخه‌ قاعدگی منظم به یکباره این چرخه دچار بی‌نظمی شود.
 • خونریزی بیش از 7 روز طول بکشد.
 • خونریزی شدید باشد و هر یک یا دو ساعت نیاز به تعویض تامپون و یا پد بهداشتی باشد.
 • فاصله‌ بین دو خونریزی ماهانه کمتر از 21 روز و بیشتر از 35 روز باشد. 
 • خونریزی‌های غیر طبیعی بین دو عادت ماهانه مشاهده شود. 
 • دردهای غیر طبیعی و شدید در هنگام عادت ماهانه
 • بعد از استفاده از تامپون فرد احساس ناخوشایندی داشته و یا حتی تب کند. 

سخن آخر

قاعدگی‌های نامنظم گاهی اوقات بسیار جدی هستند و ممکن است تابلوی یک بیماری، حتی سرطان دهانه رحم و دیگر انواع بدخیمی‌­های دستگاه جنسی باشد؛ بنابراین لازم است این قبیل اختلالات (مخصوصا اگر فرد در سنین باروری است و قصد حاملگی دارد) حتما پیگیری و درمان شوند.

اگر در مورد چرخه‌ قاعدگی سوالی دارید و یا متوجه تغییری در آن شده‌اید، بهتر است که با پزشک خود مشورت کنید و مشکل نامنظم بودن چرخه قاعدگی را برطرف کنید.

منابع:

mayoclinic

healthywomen

healthline

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص زنان و زایمان روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص زنان و زایمان دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «عادت ماهانه نامنظم؛ علت قاعدگی نامنظم و پریود نشدن طولانی»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

1,001 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام من 17سالمه الا نزدیک یک ساله ک پریودیم نا منظمه و دکتر هم رفتم سونوگرافی و ازمایش هورمونی گفتن ک کیست دارم و گفتن یکماه از دارو استفاده کنم بعدش دیگه نیازی نیست من استفاده کردم اوایل خوب بود یک یا دو بارپریودیم اوکی بود و بعدش الا نزدیک سه ماهه ک پریود نشدم باید چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید!

  • سلام
   با یک ماه دارو اصولا کیست برطرف نمیشه و نیاز به سونو مجدد هم هست
   جهت بررسی سونو و تجویز دارو

   اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با متخصص زنان، زایمان و نازایی استفاده کنید.

 2. سلام خسته نباشین …. ۲۸ ساله ام مجردم حدود یک سال نیم که عادت نمیشم اصلا قبل هم که میشدم یه بار میشدم بعدش یک ساله میشدم چند بار اونم کم الان دیگه اصلا نشدم مراجعه هم نکردم تا الان لطفا کمکم کنین ممنون

 3. سلام من ۱۶سالمه الان ۱۴ روزه که پریودم . و خوب نمیشم دکتر هم رفتم قرص داد میخورم ولی اثری نداره باید چکار کنم؟

 4. سلام ماه قبل۱۸آذ پریود شدم ولی این ماهی پریود نشدم نمیدونم چرا با وجود اینکه کمردرد دارم ولی پریود نمیشم

  • سلام اگه متاهليد تست بتا خون بديد
   اگرم مجرديد از نظر كيست تخمدان بايد بررسي شيد

 5. سلام من دختری ۱۵ ساله ام تازه مهر ماه پریود شدم سه ما نامرتب پریود شدم الانم که دی ماه هست نشدم خیلی نگرانم هیچ دارویی هم مصرف نمیکنم ترخدا راهنماییم کنین منتظرم ممنون

  • سلام
   این بی نظمی ها در سال اول پیش میاد و موردی نداره

 6. سلام من تازگی پریود شدم همین چند هفته پیش،، از پریود قبلی تا الان ۱۰ روز گذشته
  الان ممکنه مشکلی باشه یا نه طبیعی؟

  • سلام من اطلاعي از سن شما ندارم اما بايد سونوگرافي ( اگر متاهليد واژينال و اگر مجرديد معمولي از روي شكم) انجام بديد

 7. سلام روز تون بخیر من تو ۱۶ سالمه تو ۱۱ سالگی پریود شدم تو۶ماه پریودم منظم بود بعد ماه بعدش خیلی پریودم کم شد ماه بعدم کلا قطع شد تا الان که ۱۶سالمه هیچ پریود نشدم بعد رفتم دکتر با قرص های زد بارداری پریود میشدم اگه قرص ها رو نمی خوردم دوباره قطعه میشد سونوگرافی و آزمایش ژنتیک کلی آزمایش انجام دادم تیروئید هم دارم الان باید چیکار کنم میشه راهنمایی کنید🙏

 8. سلام خدمت شما من ماه پیش زودتر از وقت تایین شده پرید شدم الان یکماهه پرید نشدم 16 سالمه دردای پریدی میگیرم هرروز حدود چندساعت ولی پرید نمیشم.

  • سلام پياده روي كنين دكنوش زعفراني بخوريد
   تا پريود شين
   اگه ماه بعد باز تكرار شد بايد سونوگرافي رحم و تخمدان بديد

 9. سلام خدمت شما من ماه پیش زودتر از وقت تایین شده پرید شدم الان یکماهه پرید نشدم 16 سالمه دردای پریدی میگیرم هرروز حدود چندساعت ولی پرید نمیشم.

 10. سلام خدمت شما من یکماه پیش رابطه داشتم الان یکماه هست ک دردای پریدی میگیرم چندساعت ولی پرید نمیشم چندروز پیشم رابطه داشتم وبعدش ازقرص اضطراری استفاده کردم حدود نیم ساعت بعدش ایا احتمال بارداریم هست

  • سلام احتمالش كمه
   احتمال تاخير پريودتونم ميتونه خوردن لونورژسترول باشه
   اما بهتره تست بتا خون هم بديد

 11. سلام من ۱۴ سالمه و ۱۳سالگی پریود شد میشه نزدیک دو سال از پریدیم.میگذره اشکالی داره

 12. سلام من 18سالمه و بعضی وقت هاپریود نامنظم داشتم ،آخرین باری که پریود شدم آبان امسال بود و با تاخیر بود ولی خون ریزی خیلی کم بود و ازاون موقع پریود نشدم ولی امروز در حد چند قطره خون ریزی بود ،من کنکور دارم و استرس زیادی هم دارم ،علتش ممکنه از استرس باشه؟

 13. سلام من ۲۰ سالمه از ۱۲ سالگی پریود میشدم ولی از همون اول نامرتب بود ینی فقط گاهی مرتب میشد مثلا هر سه چهار ماه مرتب بود و گاهی هم سه چهار ماه پریود نمیشدم و گاهی هم خونریزیم خیلی طولانی میشد یبار ۴۵ روز طول کشید …رفتم متخصص ازمایش هورمون نوشت انجام دادم گفت فقط یکم تنبلی تخمدان داری مشکل دیگه ای نداری سونو هم نوشت اما نشد اون روز انجام بدم ….همیشه کمردرد و پادرد هم دارم اینا میتونه ب هم مرتبت باشه …..متاهلم و میخوام بدونم برا بارداریم مشکل سازه یا نه

 14. سلام خسته نباشید من دختر 19 ساله هستم که طی دوسال دردشدیدی در ناحیه زیرشکم رو تجربه کردم که کلا 4 بار اتفاق افتاد و پریود نامنظمی داشتم که با یک قرص گیاهی که پزشک داد پریود میشدم ولی نامنظم و الان حدود دو ماه هست که این قرص اثر نمیکنه و پریود نمیشم فکر میکنم این درد و پریود نشدن با هم در ارتباط هستش من باید الان چکار کنم؟

 15. سلام خسته نباشید من ۱۸ سالمه دوره های پریودی نامنظم دارم .یک ما نهم شدم ماه بعدش سیزدهم این ما بیستو چهارم مامانم میگه وقتی ک خودش دختر بوده دوره های پریودیش نا منظم بوده امکان داره که من کیست داشته باشم یا مشکل خاصی ؟؟؟

  • سلام بايد متخصص زنان معاينتون كنن مككنه كيست تخمدان باشه
   بايد سونوگرافي رحم و تخمدان بديد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص زنان، زایمان و نازایی مراجعه کنید.

 16. سلام خوبین من یکسال و نیم پیش رفتم سونوگرافی گفت نه کیست دارم نه تنبلی قرص جلوگیری داد تا پریودی من منظم بشه بعداز وقت مصرف پریودی ها منظم شده الان 3یا 4 ماهی هس عقب میندازم درحد 5 روز اینا 19سالمه متاهل هستم

  • سلام ٥ روز موردي نداره نگران نباشيد
   اما اگه بيشتره بايد مجددا بررسي شين

 17. سلام من 21 سالمه مجردم الان به مدت چهار ماهه پريود نشدم سونوگرافي تخمدان و رحم انجام دادم مشکلي نبوده حالا بايد چيکار کنم؟

 18. سلام من ۱۷ سال دارم و از ۱۴ سالگی پریود شدم که دو سال اول هر ۶ ماه یکبار پریود میشدم که درد زیادی هم نداشتم و این سال آخر رو هر ماه فقط به صورت لخته خون داشتم و این که ترشحم هم زیاد هست و دو ماه گذشته رو منظم پریود شدم ولی این ماه باز هم نشد…نگران هستم لطفا راهنمایی کنید

 19. سلام خسته نباشید من می خواستم ببینم از مرداد تاهالا شدم لعد دوماه به دوماه پریود میشم می خواستم ببینم العان این ماه تمام شه سه ماه نشدم دوازده سالمه بعد لاعر هم هستم دللیش چیه ممنون مچمیشم بگید

 20. سلام خسته نباشید من 33 سالم 3تا فرزند دارم 4ساله ایودی دارم حدود 2سال که 17روز یکبار پریود میشم با خونریزی شدیددارم کیست سینه وکلیسیفته هم دارم البته خوش خیم من ایودی دربیارم مشکلم حل میشه

 21. سلام من بیست سالمه و حدود یک سال هست پریود نشدم از حدودا دوازده سیزده سالگی هم پریود میشدم اما حدودا شانزده سالم بود پریودهای طولانی داشتم و خون زیاد میرفت ازم که رفتم دکتر یه سری قرص داده بود (اسمشون یادم نیس متاسفانه) بعد سه ماه خوب شدم و تا هجده سالگی خوب بود اما بعدش تا نوزده سالگی فاصله میفتاد بین پریودام آمپول پروژسترون زدم تا پریود شم و نوزده سالگی بعد این آمپول شدم و از اون موقع تا حالا یه ساله دیگه آمپول نزدم و پریود نشدم به خاطر چاقی که دارم معمولا روزی یکی قرص متفورمین مصرف میکنم میخواستم بپرسم چیکار کنم به نظرتون تا دوباره پریود شم؟ موهای زاید هم دارم مخصوصا زیرگلو و لیزر ماهانه میرم که زیاد موثر نبوده

  • سلام
   دوست عزیز با توجه به مشکلاتتون و سیر طولانی اون ها شما باید دایما تحت نظر متخصص زنان باشین و زیر نظر متخصص زنان ازمایش دوره ای بدین و دارو مصرف کنید

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص زنان، زایمان و نازایی مراجعه کنید.

 22. سلام من 16سالمه یکبار14سالگی پریود شدم و ازاون موقع هیچ وقت منظم نبوده یعنی گاهی 1ماه یکبار بعضی وقتا 2یا 3 یا اصلا معلوم نیست که کی پریود میشم باید چیکار کنم

  • سلام براي تنظيم پريودتون بايد سونوگرافي رحم و تخمدان بديد
   ممكنه تخمدان شما كيست داشته باشه

 23. سلام من ۱۶ سالمه حدود ۴ ساله پریود شدم ولی زمانش هی جلو عقب میشه و اینکه بعضی وقتا تو یک ماه دو بار میشم و در زمان پریودیم دل دردای شدیدی دارم خیلی نگرانم

  • سلام بهتره سونوگرافي رحم و تخمدان بديد و از نظر كيست تخمدان بررسي شويد

 24. سلام من 18 سالمه و مجردم 3 ماهی میشه پریود نشدم البته بعضی وقتا 2 ماهم طول میکشه که نشدم ولی حالا بیشتر شده خیلی ممنون میشم جوابمو بدین

  • سلام بايد سونوگرافي رحم و تخمذان بديد و از نظر كيست تخمدان بررسي شويد

 25. سلام من فیبرم دارم و اعات ام نا نظم هست چه باید کرد؟؟

 26. سلام من ۲۶سالمه پرید های نامنظمی دارم از دوران مجردی دوماه یکبار میشدم بازم اینطوری نامنظمم خیلی استرس دارم واسه این موضوع چیکار باید کنم وقتی پرید میشم درد شدیدی دارم خونریزی قیر مانندی دارم ۲بچه هم دارم.

 27. سلام امن 14سالمه و مجرد هستم امروز هفت روزه که پریودم ولی از صبح هیچ خونی نداشتم شب دوباره خون داشتم آیا هیچ خطری داره؟؟
  ممنون میشم جوابمو بدین

  • سلام اگه رقيق بوده مشكلي نداره اما اگه غليظ بوده بايد بررسي شيد

 28. سلام
  من 17سالمه، از یازده سالگی پریود شدم
  الان 21 روزه ک پریودیم قطع نشده، قرص مفنامیک خوردم ولی فایده نداشت، چکار کنم؟
  سونوگرافی هم دادم گفتن ک مشکلی نداری

 29. سلام من ۲۰ سالمه هنوز پریود نشدم
  حتی لکه پریودی هم تا حالا ندیدم
  تورو خدا بگین چیکار کنم
  قابل درمان هستش؟!!😔

 30. سلام 21سالم هست ازدواج کردم اما 1سال پریودیم نامنظم میخوام اقدام ب بارداری کنم باید چکارکنم؟؟3سال ازدواج کردم ماه پیش 8پریودشد 15پاک شدم اماالان دوباره عقب انداختم چندروزی

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر