مجله پزشکی دکتر دکتر

عادت ماهانه نامنظم؛ علت قاعدگی نامنظم و پریود نشدن طولانی

4 آبان 1398

1302

پیشگیری، مراقبت و درمان بیماری‌های زنان و زایمان
عادت ماهانه نامنظم؛ علت قاعدگی نامنظم و پریود نشدن طولانی

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

آیا می‌دانید آخرین عادت ماهانه‌ شما چه زمانی بوده و چند روز به طول انجامیده است؟ اگر نمی‌دانید، شاید زمان آن فرا رسیده که در این مورد دقت و توجه‌ بیش‌تری به خرج دهید و به دنبال راهی برای برطرف کردن نامنظم بودن چرخه‌ قاعدگی باشید. در ادامه با بررسی دلایل نامنظم بودن پریود با ما همراه باشید.

قاعدگی نامنظم می‌تواند نشانه‌ بیماری‌های مختلف در زنان باشد که خود را به ‌صورت اختلالات در این سیکل طبیعی جنسی نشان می‌دهد. قاعدگی ممکن است اختلالات زیادی را در بر بگیرد. بنابراین، توجه به این مسئله فیزیولوژیک از اهمیت بالایی برخوردار است.

چرخه‌ قاعدگی چیست؟

چرخه‌ قاعدگی مجموعه تغییراتی‌ را تشکیل می‌دهد که ماهانه در بدن زنان اتفاق می‌افتد و بدن را آماده‌ بارداری احتمالی خواهد کرد.

هر ماه یکی از تخمدان‌ها در جریان فرایندی که تخمک‌گذاری نام دارد، یک تخمک آزاد می‌کند. در همین زمان تغییرات هورمونی، رحم را برای بارداری احتمالی آماده می‌کند. اگر تخمک‌گذاری رخ دهد ولی تخمک بارور نشود، دیواره‌ رحم ضخیم شده، از بین رفته و از طریق واژن بقایای آن از بدن خارج می‌شود. این حالت عادت ماهانه یا پریود ماهانه (menstrual period) نام دارد.

چرخه‌ قاعدگی طبیعی و غیر طبیعی هر کدام چه ویژگی‌هایی دارند؟

چرخه‌ قاعدگی (menstrual cycle) در زنان بیانگر وضعیت سلامتی آن‌هاست. زنان باید بدانند که چگونه چرخه‌ قاعدگی خود را زیر نظر داشته و چه اقداماتی در صورت نامنظم بودن آن انجام دهند. 

زیر نظر داشتن دقیق چرخه‌ قاعدگی، به شناخت شرایط طبیعی بدن، زمان تخمک‌گذاری و تشخیص تغییرات بزرگی همچون رخ ندادن عادت ماهانه یا خونریزی‌های پیش‌بینی نشده‌ ماهانه کمک بسیار بزرگی می‌کند.

علت پریود نشدن طولانی چیست

گاهی نامنظم بودن چرخه‌ قاعدگی چندان موضوع مهم و نگران‌کننده‌ای نیست؛ ولی در صورت تکرار این حالت فرد باید بداند که احتمالاً عاملی سلامت او را تهدید می‌کند.

چرخه‌ قاعدگی طبیعی کدام است؟

اولین روز عادت ماهانه به عنوان اولین روز از چرخه‌ قاعدگی در نظر گرفته می‌شود، این چرخه تا عادت ماهانه بعدی ادامه دارد.

مدت زمان چرخه‌ قاعدگی در افراد مختلف با هم متفاوت است. خونریزی ماهانه هر 21 الی 32 روز یک بار رخ داده و 2 الی 7 روز به طول خواهد انجامید. در سال‌های ابتدایی که زنان عادت ماهانه را تجربه می‌کنند، چرخه‌ قاعدگی طولانی‌تر خواهد بود. هر چه‌قدر که سن فرد بالاتر رود چرخه‌های قاعدگی کوتاه‌تر و منظم‌تر خواهند شد.

میزان خونریزی در این دوران نباید از ۳۰ سی‌سی کمتر و یا از ۸۰ سی­‌سی بیشتر باشد. رنگ خون نباید خیلی بیش از حد تیره و یا بیش از حد روشن باشد. خونی که طی قاعدگی از بدن فرد خارج می‌­شود نباید حالت قیر مانند داشته باشد.

چرخه‌ قاعدگی فرد می‌تواند منظم باشد و هر ماه مقدار مشخصی طول بکشد. یا که نه می‌تواند نامنظم باشد و یا اینکه فرد خونریزی ماهانه‌ای سبک، سنگین، کوتاه، طولانی و یا حتی دردناک و یا بدون درد را تجربه کند. همه این موارد می‌توانند یک چرخه‌ قاعدگی طبیعی باشند. این تعریف برای هر فردی یک تعریف مشخص و منحصر به فرد است.

به یاد داشته باشید که مصرف قرص‌های ضد بارداری یا وسایل جلوگیری از بارداری مانند آی یو دی (IUD) می‌تواند چرخه‌ قاعدگی شما را تغییر دهد. اگر از این موارد استفاده می‌کنید، لازم است که با پزشک خود مشورت کنید.

زمانی که فرد به دوره‌ یائسگی (menopause) نزدیک می‌شود، فرد نامنظم بودن چرخه‌ قاعدگی را تجربه خواهد کرد. با افزایش سن شانس ابتلا به سرطان رحم در زنان افزایش می‌یابد؛ بنابراین در دوران یائسگی فرد در صورت مشاهده‌ هرگونه خونریزی غیر طبیعی باید با پزشک خود مشورت کند.

قاعدگی نامنظم به چه صورت است؟

قاعدگی نامنظم طیف وسیعی از مشکلات را در­بر­می­‌گیرد. برخی از این مشکلات ممکن است زمینه‌ساز و یا نشان‌­دهنده یک مشکل جدی باشند. سن شروع قاعدگی در کشور­ها و اقوام مختلف متفاوت است؛ اما به طور طبیعی سن شروع قاعدگی از ۱۲ تا ۱۳ سالگی است.

در ابتدا احتمال بروز اختلالات و بی‌­نظمی­‌ها در قاعدگی اعم از دقیق نبودن زمان پریودی و یا حتی فاصله­ زیاد بین قاعدگی‌­ها طبیعی است؛ مخصوصا اگر فرد زمینه ژنتیکی نیز برای این امر داشته باشد. به همین دلیل پیگیری کردن این قبیل اختلالات درسال­‌های آغازین شروع سیکل جنسی چندان ضروری به نظر نمی‌رسد.

اما درمورد بزرگسالان که چند سال از آغاز سیکل جنسی­شان می­‌گذرد؛ نامنظم شدن زمان قاعدگی (از شروع قاعدگی تا شروع قاعدگی بعدی باید حدودا ۲۸ روز فاصله باشد)، درد­های بسیار شدید در دوران پریودی، زیاد بودن حجم خون قاعدگی و یا غیر طبیعی بودن رنگ آن همگی از جمله اختلالات شایع درباره­ قاعدگی هستند که درصورت بروز، باید به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه شود.

چگونه چرخه‌ قاعدگی را می‌توان زیر نظر گرفت؟

به فرد توصیه می‌شود که در تقویم زمان شروع چرخه‌ قاعدگی را علامت‌گذاری کند، این کار به او کمک می‌کند تا فرایند طبیعی بدن خود را به راحتی زیر نظر بگیرد. اگر فرد هر ماه زمان شروع عادت ماهانه خود را یادداشت کند و این کار را چند ماه متوالی و پشت سر هم انجام دهد، می‌تواند منظم بودن یا نامنظم بودن چرخه‌ قاعدگی خود را به راحتی تشخیص دهد.

اگر نگران عادت ماهانه و خونریزی‌ ماهانه هستید، موارد زیر را هم زیر نظر بگیرید:

 • زمان پایان خونریزی ماهانه را یادداشت کنید، این مورد به شما کمک می‌کند تا مدت زمانی که خونریزی ماهانه طول می‌کشد را بررسی کنید و بدانید که نسبت به ماه قبل این مدت زمان کوتاه‌تر یا بلندتر بوده است.
 • جریان خونریزی ماهانه را به دقت ثبت کنید. شما می‌توانید میزان و حجم خونریزی ماهانه خود را به دقت بررسی کنید. خون خارج شده از بدن را برای وجود لخته خون احتمالی بررسی کرده و یادداشت کنید که چند وقت یکبار نیاز به تعویض پد بهداشتی وجود دارد.
 • خونریزی‌های غیرطبیعی را به دقت بررسی کنید. اگر در فاصله‌ زمانی دو عادت ماهانه دچار خونریزی شوید، باید به پزشک مراجعه کنید.
 • وجود درد در طی دوران ماهانه طبیعی است ولی با این حال میزان درد را هم باید به دقت زیر نظر داشت.
 • تغییرات خلق‌وخو و رفتاری خود را نیز زیر نظر بگیرید.
پریود بیشتر از ۳۵ روز

چه عواملی باعث نامنظم بودن چرخه عادت ماهانه خواهند شد؟

عوامل ایجاد بی‌نظمی در چرخه‌ قاعدگی عبارتند از:

 • بارداری یا شیردهی

یکی از اولین نشانه‌های بارداری پریود نشدن است. شیردهی بعد از زایمان هم می‌تواند چرخه‌ قاعدگی طبیعی را تا حدود زیادی مختل کند. 

 • مشکلات گوارشی، کاهش شدید وزن یا انجام حرکات ورزشی شدید

مشکلات گوارشی همچون بی اشتهایی عصبی (anorexia nervosa)، کاهش شدید وزن و افزایش فعالیت بدنی می‌تواند چرخه‌ی قاعدگی را مختل کند. 

 • سندروم تخمدان پلی کیستیک ( Polycystic ovary syndrome (PCOS) )

تشخیص سندروم تخمدان پلی‌کیستیک با انجام سونوگرافی ممکن است. این عارضه یک مشکل در سیستم غدد درون‌ریز است و در آن تخمدان‌ها بزرگ‌تر از حالت عادی بوده و در آنها اجزایی به نام فولیکول مشاهده می‌شود.

همین موضوع جلوی تخمک­‌گذاری و قاعدگی منظم را می‌­گیرد. نشانه‌­های این مشکل در اغلب افراد به صورت پرمویی (افزایش موهای زائد)، چاقی، آکنه و نازایی است. در این حالت ممکن است فاصله بین قاعدگی‌­ها تا ۳۵ روز و حتی بیشتر افزایش یابد.

 • یائسگی زودرس و پیش از موعد 

این عارضه قبل از 40 سالگی اتفاق می‌افتد و فرد در این سن دیگر قادر به تخمک‌گذاری نیست. زنان مبتلا به این عارضه هم بی‌نظمی چرخه قاعدگی را تجربه خواهند کرد.

سن طبیعی برای بروز یائسگی ۴۷ تا ۵۱ سالگی است. اگر خونریزی فرد خیلی زودتر از موعد قطع شود و این عدم قاعدگی بیش از ۶ ماه طول بکشد؛ فرد حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کند. یائسگی اگر در بازه سنی مناسب رخ دهد؛ اتفاقی کاملا طبیعی و فیزیولوژیک از بدن است که هیچ جای نگرانی ندارد و علت آن این است که تخمک‌­های فرد رو به اتمام است و درنتیجه به تدریج تخمک­‌گذاری در فرد متوقف می‌­شود و در نهایت جریان قاعدگی متوقف می‌شود.

 • بیماری التهاب لگن ( Pelvic inflammatory disease (PID) ) 

بیماری التهاب لگن در واقع نوعی عفونت است که باعث بی‌نظمی در چرخه قاعدگی می‌شود. 

 • فیبر رحمی (Uterine fibroids)

فیبرهای رحمی توده‌هایی غیر سرطانی هستند که در رحم رشد می‌کنند. این توده‌ها منجر به عادت‌های ماهانه شدید و طولانی خواهند شد.

انواع درد­های قاعدگی

دردهای دوران قاعدگی به دیسمنوره معروف هستند. این دردها به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم می­‌شوند. دردهای اولیه با شروع قاعدگی آغاز می­‌شوند و در نهایت تا دو یا سه روز اول قاعدگی ادامه و سپس تسکین پیدا می‌­کنند. این قبیل دردها، طبیعی هستند و افراد می‌­توانند از انواع مسکن­‌ها در این دوران استفاده کنند.

دردهای ثانویه از چند روز قبل پریود آغاز می‌شوند و در طول دوره و چند روز بعد از قاعدگی نیز ادامه می‌­یابد.

آندومتریوز چیست؟ چگونه آندومتریوز موجب اختلال قاعدگی می­‌شود؟

آندومتریوز به حالتی گفته می‌­شود که بافت رحم در جایی دیگر از بدن تشکیل می­‌شود. علت این موضوع به طور دقیق مشخص نشده است اما محققان احتمال داده‌­اند که این مشکل اغلب به علت پس زده شدن خون از لوله­‌های رحم به بالا، رخ می‌­دهد. این حالت اغلب در خانم­‌های جوان در سنین ۲۵ تا ۳۵ سالگی، که از روش­‌های جلوگیری از بارداری استفاده می­‌کنند بروز می‌کند.

آندومتریوز خود را با درد­های ثانویه قاعدگی و یا دردهای شدید بعد از نزدیکی نشان می‌­دهد. در صورت حاد و شدید بودن این مشکل، البته در حالتی که فرد تمایل به بارداری در آینده نداشته باشد؛ از طریق جراحی به طور کامل مشکل را برطرف می­‌کنند. در غیر این صورت با استفاده از داروهای مسکن و جلوگیری موقتی از بارداری به درمان بیمار اقدام می­‌کنند. یکی از نشانه­‌های این مشکل بروز لکه‌­بینی در فواصل بین قاعدگی‌­هاست.

اختلالات هورمونی چگونه موجب بروز نامنظمی‌­های قاعدگی می‌­شوند؟

برخی غدد بدن به طور غیر مستقیم در سیکل جنسی تاثیرگذار هستند؛ برای مثال کم‌کاری یا پرکاری تیروئید (غده‌ه­ای درون‌ریز در قسمت جلوی گردن) موجب بروز اختلالات شدیدی در قاعدگی‌­های فرد می‌­شود. همچنین اختلال ترشح پرولاکتین (هورمونی که از غده­ هیپوفیز ترشح شده و موجب تحریک ترشح شیر از غدد شیری می‌­شود) نیز می‌­تواند موجب بروز بی نظمی­‌هایی در سیکل پریود فرد شود.

پولیپ چیست؟ چگونه موجب بروز قاعدگی نامنظم می‌شود؟

پولیپ به بافت‌­های کوچک که مانند توده در برخی بافت‌های بدن تشکیل می‌شوند گفته می ­شود. پولیپ­‌ها ممکن است پایه‌دار یا بدون پایه باشند. در این بحث منظور ما از پولیپ، پولیپ‌های بافت رحم و گردن آن است که می­‌توانند اختلالات متعدد و متنوعی را در سیکل جنسی فرد از جمله نظم قاعدگی‌­ها ایجاد کنند.

چه اقداماتی برای جلوگیری از نامنظم بودن چرخه‌ قاعدگی می‌توان انجام داد؟

تجویز قرص‌های ضد بارداری به منظم شدن چرخه‌ قاعدگی برخی از زنان کمک می‌کند. درمان برخی مشکلات مانند مشکلات گوارشی هم به حل مشکل عادت ماهانه نامنظم کمک می‌کند. با این حال برخی بی‌نظمی‌ها در چرخه‌ قاعدگی اجتناب‌ناپذیر هستند. 

در صورت مشاهده‌ موارد زیر با پزشک خود مشورت کنید:

 • عادت ماهانه به یکباره و برای بیش از 90 روز متوقف شود و فرد باردار نباشد. 
 • بعد از چندین دوره چرخه‌ قاعدگی منظم به یکباره این چرخه دچار بی‌نظمی شود.
 • خونریزی بیش از 7 روز طول بکشد.
 • خونریزی شدید باشد و هر یک یا دو ساعت نیاز به تعویض تامپون و یا پد بهداشتی باشد.
 • فاصله‌ بین دو خونریزی ماهانه کمتر از 21 روز و بیشتر از 35 روز باشد. 
 • خونریزی‌های غیر طبیعی بین دو عادت ماهانه مشاهده شود. 
 • دردهای غیر طبیعی و شدید در هنگام عادت ماهانه
 • بعد از استفاده از تامپون فرد احساس ناخوشایندی داشته و یا حتی تب کند. 

سخن آخر

قاعدگی‌های نامنظم گاهی اوقات بسیار جدی هستند و ممکن است تابلوی یک بیماری، حتی سرطان دهانه رحم و دیگر انواع بدخیمی‌­های دستگاه جنسی باشد؛ بنابراین لازم است این قبیل اختلالات (مخصوصا اگر فرد در سنین باروری است و قصد حاملگی دارد) حتما پیگیری و درمان شوند.

اگر در مورد چرخه‌ قاعدگی سوالی دارید و یا متوجه تغییری در آن شده‌اید، بهتر است که با پزشک خود مشورت کنید و مشکل نامنظم بودن چرخه قاعدگی را برطرف کنید.

منابع:

mayoclinic

healthywomen

healthline

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص زنان و زایمان روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص زنان و زایمان دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «عادت ماهانه نامنظم؛ علت قاعدگی نامنظم و پریود نشدن طولانی»

1,302 پاسخ به “عادت ماهانه نامنظم؛ علت قاعدگی نامنظم و پریود نشدن طولانی”

 1. زهرا گفت:

  سلام من دخترم الان نزدیک پنج روز شایدم بیشتر پریود نشدم یعنی وقتش گذشته و دل ضعفه و حالت تهوع هم دارم بعضی موقع زیر شکمم درد میگیره ولی خب پریود نمیشم دلیلش چیه؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام اگه ازدواج كردين تست بتا خون بديد
   در غير اين صورت ممكنه كيست تخمدان باشه يا بدليل تغيير فصل باشه

 2. بیان گفت:

  سلام من 27 سالمه ازدواج کردم و دو فرزند دارم الان چند ماهی یک ماه قرص ال دی ویک ماه جطبیعی جلوگیری میکنم و قاعدگیم نامنظم شده علتش چیست

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   علتش همین مصرف یک ماه درمیان ld
   یا مرتب مصرف کنین یا اصلا مصرف نکنین

 3. Mina گفت:

  سلام خسته نباشید من تقریبا ۴ ساله که پریودیم شروع شده و خیلی منظم نیست دو سال پیش سونوگرافی کل شکم رفتم و مشکلی نداشتم الان تقریبا بیشتر از یک ماهه پریود نشدم ولی روزی ک باید میشدم دردش رو داشتم و اما خونریزی نداشتم ، با توجه به اینکه این چند وقت ورزش زیاد کردم و وزن از دست دادم وساعت خوابم بهم ریخته ممکنه مشکل جدی وجود داشته باشه؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اگه در سیکل های دیگه تکرار شد ازمایش هورمونی و تیرویید بدین
   و سونوگرافی رحم و تخمدان

 4. ریحان گفت:

  سلام .خسته نباشین.
  چهارده سالمه و سه ساله که پریود میشم.حدود هشت ماه هست که فاصله ی بین دو قاعدگی ثابت نیست و گاهی تا دوماه پریود نشدم.مادرم تیروئید پرکار داشته.
  لطفاراهنمایی کنید. ممنون.

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   سونوگرافی و ازمایش هورمونی باید بدین

 5. Mobina گفت:

  سلام من ۱۸سالمه مجردم هیچ رابطه ایی هم نداشتم از۱۲ سالگی پریودی های نامنظم دارم که ۲سال پیش ازمایش هورمون دادم که بهم قرص متفورمین گلوکوفاژ و دوفاستون دادن با مصرف دوفاستون هرماه دقیق اتفاق میوفتاد ولی دیگه نتونستم تهیه کنم و بازهم مشکل نامنظمی دارم اما الان گلوکوفاژمیخورم تقریبا هرماه میشم برای ایا مشکل من درمان میشه

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   احتمالا تخمدان پلی کیستیک
   با پیگیری و ویزیت منظم بله درمان میشه

 6. پگاه گفت:

  سلام. من ۱۶ سالمه. از دوازده سالگی هم پریود شدم. از همون اول اصلا پریود منظمی نداشتم. پنج ماه تا دو ماه یکبار پریود میشم. درد خاصی ندارم کم پیش میاد خیلی شدید باشه. بین دو دوره ترشحات قهوه ای دارم معمولا لخته خشک شده هستند انگار. این دفعه از دو هفته قبل تقریبا شکم و کمرم درد میکرد طوری که به سنگ کلیه مشکوک بودم. و الان هم بیشتر از هفت روز طول کشیده همیشه هفت روز بود ولی این دفعه توی روز هشتم درد و خونریزی دارم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   باید ازمایش هورمونی و سونو بدهید

 7. فرزانه گفت:

  سلام خانم دکتر من ۳۵ سالمه قبلا قرص ال دی مخوردم پریودم منظم بود ولی یک ساله کنار کذاشتم طبیعی جلوگیری میکنم اما هر دوسه ماه اونم با آمپول پریود میشم باید چکار کنم اگر میشه راهنمایی کنید ممنون

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   سونوگرافی و آزمایش هورمونی دادین؟

 8. فاطمه گفت:

  سلام من ۱۸سالمه واز۱۴سالگی پریو شدم از همون ابتدا هم پریودی نامنظمی داشتم ماه گذشته ۱۰ماه شدم والان ۲۰ماه جدید هستش ک از زمان پریودیم میگذرعه خیلز نگرانم وبارهاهم بخاطر سوزش های مکرر پیش پزشک رفتم وبحث قاعدگیم رو هم براشون مطرح کردم ک گفتن ایرادی ندارع
  ایا نگران کنندع هست باید ازمایشی بدم یانع ؟؟

 9. مریم گفت:

  سلام اگه میشه فقط زود جواب بدین.
  من ۱۲ سالگی پریود شدم.الانم ۱۵سالمه عمل کیست تخمدان کردم ولی بعد عمل بعد چند روز خیلی خیلی کم نا مناسب گاه کدایی پریود میشم وگاه کدایی نامنظم اونم خیلی کم.یه آمپول قوی هم زدم اما گفتن تا ۲۰روز صبر کن کردم ولی بازهم نامنظم خیلی خیلی کم شدم اونم فقط ۱روزه میشم گاه کدایی ۱روز.من الا چی کار کنم یعنی مشکل دارم؟
  چی کار کنم

 10. زینب گفت:

  سلام قبل از ازدواج تقریبا نامنظم وسه روز خونریزی وبعضی اوقات هم چندوماه عادت نمیشودم. الان ۴ ماه ازدواج کردم اول ۱۵ روز یک بار بود بعد شد۲۱ روز همون سه روز . لازم به ذکر قبل ازدواج خونریزیم کم بود.ولی الان زیاد شده

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   ازمایش tsh,fsh,prolactin,بدهید
   سونوگرافی از رحم و تخمدان انجام دهید

 11. سلما گفت:

  سلام
  ۲۲ سالم هست و ۲ دوره هست که خونریزیم کم شده و از همون موقع سردرد میگرنی مزمن دارم . آیا لازمه آزمایش هورمونی بدم و این آزمایش رو چه روزی باید انجام داد ؟

 12. زهرا گفت:

  سلام من از حدود دوسال پیش پریود میشم ولی توی یه سال سه یا چهار بار پریود میشم ،دو سه ماه دیگه ام ۱۷ سالم میشه،پیش دکتر هم رفتم ولی گفت طبیعیه تا ۲۰ سالگی هم نامنظم باشه شک داشتم یه موقع تنبلی تخمدان داشته باشم ولی از علائمش فقط نامنظمی پریودو داشتم ،هر دفعه هم عادت میشم ۱۰ روزه ولی خونریزی شدید ندارم به نظر شما طبیعیه یا حتما لازمه ازمایش برم؟!

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   ازمایش tsh,prolactin,fbs,fsh بدهید

 13. فاطی گفت:

  سلام من دختر ۱۷ ساله ام ک نامزد دارم ک دو روز پیش با نامزدم رابطه داشتیم ولی ب صورت لاپایی بود ولی انقد شدت داش رابطه ک ب جلو هم رسیده بود و سمت جلوی من درد گرفته بود زمانی ک برگشتم خونه تو نواری ک الکی ب خدم گذاشتم دو تا ترشح قهوه ای بود یادم نمیا زیاد چ اتفاقی افتاد
  رابطمه ع پشت بود ولی ب جلو هم رسید و خیلی محکم بود انقد ترسیده بودم ک ی روز بعد رابطه قرص ال دی خوردم ممکنه پردم زده شده باشه ؟؟

 14. اسما گفت:

  سلام من نزدیک ب پریودم دوروز لکه بینی قهوای رنگ داشتم ولی بعد از اون دیه پریودم نیومد و الان دو هفته گزشته خیلی استرس دارم نامزدی هستم و هنوز دخترم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اگه رابطه واژینال داشتین ازمایش بارداری بدین
   استرس چی دارین و از چه بابت نگرانین؟

 15. باران گفت:

  سلام من ۱۷ سالمه و تنبلی تخمدان دارم و حدودا یکماهه که متفورمین و پروژسترون مصرف میکنم ولی خونریزی پریودیم خیلی شدید شده چه کاری انجام بدم ؟لطفا راهنماییم کنید ….

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد پروژسترونتون عوض شه و يك داروي تركيبي بخوريد كه هم استروژن داشته باشه هم پروژسترون
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص زنان، زایمان و نازایی مراجعه کنید.

 16. سارا گفت:

  سلام من 16 سالمه تو پریودی ممکن سالی یکبار ی دوبار بشم همه جای بدنمم مو وجود داره چکار کنم

 17. بارا گفت:

  سلام ۱۷ سالمه و تنبلی تخمدان دارم و مدتی هست که متفورمین و پروژسترون میخورم اما خونریزیم خیلی شدید شده ممکنه به خاطر دارو ها باشه ؟ چی کار کنم ؟

 18. مهرسانا گفت:

  سلام.من16سالمه و همیشه قاعدگی نامرتبی دارم و بین دو قاعدگی خونریزی دارم البته به صورت کم و درد خاصی هم ندارم.این موضوع خیلی خیلی نگرانم کرده میشه بگید این طبیعیه یا ن و اینکه آیا مصرف دارو به من صدمه نمیزنه برای سالهای آینده که ازدواج کنم.

 19. پریسا گفت:

  سلام من 24 سالمه 9 ماهه ازدواج کردم تا قبل از ازدواجم اصلا نامنظمی قاعدگی نداشتم اما الان 6-7 ماه ک خیلی نامنظم شدن و فقط با آمپول پریود میشم مشکل من چی می‌تونه باشه

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اول از همه ازمایش هورمونی و سونوگرافی بدین

 20. سحر گفت:

  سلام دخترم12سالشه توی 11سالگی پریود شد .10روز قبل پریود بود الانن دوباره شد علتش چیه

 21. دنیز گفت:

  سلام خانم دکتر دختر ۲۷ اسفند پریود شدش الان ۱۵ بازم شدش آیا دلیل نگران کننده داره ۱۳ سالش هم هست

 22. سارینا گفت:

  سلام خسته نباشید ممنون از پیج خوبتون
  دخترم 12 سالشه و ماه گذشته برای اولین بار پریود شد .سوالم اینه که از سه ماه قبل از شروع عادت ماهیانش کمی پوست بدنش به سمت زرد شدن رفته و طحالش مختصر بزرگ شده ایا میتونه با توجه به ازمایش های نرمال دلیلش شروع اولین عادت و تغییرات هورمونیش باشه یا خیر .و اینکه این ماه برای دومین بار سر موقع نشد و کلا الان 3 روز گذشته از اولین تاریخش البته خونده بودم که نوشته بودید سال اول نامنظم بودن طبیعی هست

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   خیر ربطی نداره و این بی نظمی طبیعیه
   اگه بزرگی طحال دارن و میزان بیلی روبین بالاست یا کم خونی و…دارن

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به فوق تخصص خون مراجعه کنید.

 23. سارینا گفت:

  سلام ببخشید دخترم 12 سالشه و ماه گذشته پریود شد اولین بار ولی این ماه نشد ایا مشکلی هست یا طبیعی هست در سری اول نا منظم بودن

 24. نیکا گفت:

  سلام، من19ساله هستم، تا قبل از دوران کنکور پریودی نسبتا منظمی داشتم، اما بعد از کنکوری شدنم و بخاطر استرس همش پریودی نامنظم دارم و الان حدودا 3ماهه پریود نشدم، باید چیکار کنم؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   باید سونوگرافی و ازمایش هورمونی بدین

 25. لاله گفت:

  سلام .من ۲۱ سالمه و ازدواج کردم تا این سن .اصلا پریود نشدم .همش با قرص و دارو پریود میشم .نمیدونم چیکار کنم الان ۶ ماه هست که پریود نشدم اخه قرص نخوردم .نمیدونم چیکار کنم میشه راهنمایی کنین ممنون

 26. سلما گفت:

  سلام
  من دو دوره هست خونریزیم کم شده و از همون وقت سردرد های میگرنی مزمن دارم آیا لازمه آزمایش هورمونی بدم و این آزمایش رو چه روزی باید انجام داد ؟

 27. فاطمه گفت:

  سلام من ۱۷ سالمه و عز ۹ سالگی پریود شدم و از همون ۹ سالگی پریودم نامنظم بود رفتم پیش دکتران زنان و برام دارو نشست دارو هارو مصرف کردم ولی ن دقیق گاهی پش گوش مینداختم یا یادم میرفت و از وقتی دارو هارو خوردم هر ماه پریود میشم ماه اول ۱۳ ماه دوم ۸ ماه سوم ۶ و علان هم ۱ پریود شدم و اینکه پریودم تا روز ۷ خون ریزی بود و از روز ۷ ب بعد قهوه ای شد و تا همین دیروز ک میشه ۱۰ ادامه داشت میشه بپرسم مشکلی دارم؟؟؟ نگرانم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   بنظر خوب اوضاع و فعلا مشکلی نیست

 28. هانا گفت:

  سلام ببخشید من ۱۸ سالمه و از ۱۴ سالگی پریود شدم پریودام همیشه ۳ یا۴ روز و بعضی موقع (هشت ماه قبل و این ماه)۱۰ تا ۱۲ روز عقب میفته مصرف قرص ایزوترتینوئین دارم برای جوش صورت و وزنم کم هستش و بالا نمیره
  میشه راهنمایی کنید خیلی نگرانم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   سونوگرافی و ازمایش هورمونی و تیرویید بدین

 29. جانی گفت:

  سلام ببخشید من ۴روز تآخیر پریودی دارم ، آیا نگران کننده است ؟

 30. فاطمه گفت:

  سلام خانم دکتر من 14 سالم هست واز آبان سال 99
  پریود شدم از همون ماه، هر ماه پریود شدم و در زمان خودش بود. ولی این ماه که پریود شدم 7روز کامل شده ولی هنوز تموم نشده ولی زیاد نیست
  لطفا راهنمایی کنید نگرانم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام اگه رابطه جنسي داشتيد بايد آزمايش بتا خون بديد
   در صورتي كه منفي بود سونوگرافي از نظر كيست تخمدان بديد

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه حجم خونریزی زیاد و در سیکل های بعدیم طول کشید با توجه به موارد ...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه سایر علایم مثل رشد موهای زائد،جوش صورت،بزرگ شدن سینه ندارین با...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه بیش از یکسال که پریود میشین و بی نظمی دارین با توجه به موارد ذک...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام قد پدر و مادرتون؟ بله به فوق تخصص غدد اطفال باید مراجعه کنید...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام بله پریود هست...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه این لک ها ادامه دار باشه پریوده...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام میتونه علایمش باشه اما نمیشه تاریخ دقیقی تعیین کرد...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام این ترشحات اگه طی چند روز خاص مثلا ۵ روز ایجاد میشه و بعد خوب میشه پ...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام نمیشه فقط به پریود ارتباطش داد باید معاینه شین...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام بله پریود هست اگه وارد ۱۱ سال میشه موردی نیست...