مجله پزشکی دکتر دکتر

عادت ماهانه نامنظم؛ علت قاعدگی نامنظم و پریود نشدن طولانی

4 آبان 1398

1268

پیشگیری، مراقبت و درمان بیماری‌های زنان و زایمان
عادت ماهانه نامنظم؛ علت قاعدگی نامنظم و پریود نشدن طولانی

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

آیا می‌دانید آخرین عادت ماهانه‌ شما چه زمانی بوده و چند روز به طول انجامیده است؟ اگر نمی‌دانید، شاید زمان آن فرا رسیده که در این مورد دقت و توجه‌ بیش‌تری به خرج دهید و به دنبال راهی برای برطرف کردن نامنظم بودن چرخه‌ قاعدگی باشید. در ادامه با بررسی دلایل نامنظم بودن پریود با ما همراه باشید.

قاعدگی نامنظم می‌تواند نشانه‌ بیماری‌های مختلف در زنان باشد که خود را به ‌صورت اختلالات در این سیکل طبیعی جنسی نشان می‌دهد. قاعدگی ممکن است اختلالات زیادی را در بر بگیرد. بنابراین، توجه به این مسئله فیزیولوژیک از اهمیت بالایی برخوردار است.

چرخه‌ قاعدگی چیست؟

چرخه‌ قاعدگی مجموعه تغییراتی‌ را تشکیل می‌دهد که ماهانه در بدن زنان اتفاق می‌افتد و بدن را آماده‌ بارداری احتمالی خواهد کرد.

هر ماه یکی از تخمدان‌ها در جریان فرایندی که تخمک‌گذاری نام دارد، یک تخمک آزاد می‌کند. در همین زمان تغییرات هورمونی، رحم را برای بارداری احتمالی آماده می‌کند. اگر تخمک‌گذاری رخ دهد ولی تخمک بارور نشود، دیواره‌ رحم ضخیم شده، از بین رفته و از طریق واژن بقایای آن از بدن خارج می‌شود. این حالت عادت ماهانه یا پریود ماهانه (menstrual period) نام دارد.

چرخه‌ قاعدگی طبیعی و غیر طبیعی هر کدام چه ویژگی‌هایی دارند؟

چرخه‌ قاعدگی (menstrual cycle) در زنان بیانگر وضعیت سلامتی آن‌هاست. زنان باید بدانند که چگونه چرخه‌ قاعدگی خود را زیر نظر داشته و چه اقداماتی در صورت نامنظم بودن آن انجام دهند. 

زیر نظر داشتن دقیق چرخه‌ قاعدگی، به شناخت شرایط طبیعی بدن، زمان تخمک‌گذاری و تشخیص تغییرات بزرگی همچون رخ ندادن عادت ماهانه یا خونریزی‌های پیش‌بینی نشده‌ ماهانه کمک بسیار بزرگی می‌کند.

علت پریود نشدن طولانی چیست

گاهی نامنظم بودن چرخه‌ قاعدگی چندان موضوع مهم و نگران‌کننده‌ای نیست؛ ولی در صورت تکرار این حالت فرد باید بداند که احتمالاً عاملی سلامت او را تهدید می‌کند.

چرخه‌ قاعدگی طبیعی کدام است؟

اولین روز عادت ماهانه به عنوان اولین روز از چرخه‌ قاعدگی در نظر گرفته می‌شود، این چرخه تا عادت ماهانه بعدی ادامه دارد.

مدت زمان چرخه‌ قاعدگی در افراد مختلف با هم متفاوت است. خونریزی ماهانه هر 21 الی 32 روز یک بار رخ داده و 2 الی 7 روز به طول خواهد انجامید. در سال‌های ابتدایی که زنان عادت ماهانه را تجربه می‌کنند، چرخه‌ قاعدگی طولانی‌تر خواهد بود. هر چه‌قدر که سن فرد بالاتر رود چرخه‌های قاعدگی کوتاه‌تر و منظم‌تر خواهند شد.

میزان خونریزی در این دوران نباید از ۳۰ سی‌سی کمتر و یا از ۸۰ سی­‌سی بیشتر باشد. رنگ خون نباید خیلی بیش از حد تیره و یا بیش از حد روشن باشد. خونی که طی قاعدگی از بدن فرد خارج می‌­شود نباید حالت قیر مانند داشته باشد.

چرخه‌ قاعدگی فرد می‌تواند منظم باشد و هر ماه مقدار مشخصی طول بکشد. یا که نه می‌تواند نامنظم باشد و یا اینکه فرد خونریزی ماهانه‌ای سبک، سنگین، کوتاه، طولانی و یا حتی دردناک و یا بدون درد را تجربه کند. همه این موارد می‌توانند یک چرخه‌ قاعدگی طبیعی باشند. این تعریف برای هر فردی یک تعریف مشخص و منحصر به فرد است.

به یاد داشته باشید که مصرف قرص‌های ضد بارداری یا وسایل جلوگیری از بارداری مانند آی یو دی (IUD) می‌تواند چرخه‌ قاعدگی شما را تغییر دهد. اگر از این موارد استفاده می‌کنید، لازم است که با پزشک خود مشورت کنید.

زمانی که فرد به دوره‌ یائسگی (menopause) نزدیک می‌شود، فرد نامنظم بودن چرخه‌ قاعدگی را تجربه خواهد کرد. با افزایش سن شانس ابتلا به سرطان رحم در زنان افزایش می‌یابد؛ بنابراین در دوران یائسگی فرد در صورت مشاهده‌ هرگونه خونریزی غیر طبیعی باید با پزشک خود مشورت کند.

قاعدگی نامنظم به چه صورت است؟

قاعدگی نامنظم طیف وسیعی از مشکلات را در­بر­می­‌گیرد. برخی از این مشکلات ممکن است زمینه‌ساز و یا نشان‌­دهنده یک مشکل جدی باشند. سن شروع قاعدگی در کشور­ها و اقوام مختلف متفاوت است؛ اما به طور طبیعی سن شروع قاعدگی از ۱۲ تا ۱۳ سالگی است.

در ابتدا احتمال بروز اختلالات و بی‌­نظمی­‌ها در قاعدگی اعم از دقیق نبودن زمان پریودی و یا حتی فاصله­ زیاد بین قاعدگی‌­ها طبیعی است؛ مخصوصا اگر فرد زمینه ژنتیکی نیز برای این امر داشته باشد. به همین دلیل پیگیری کردن این قبیل اختلالات درسال­‌های آغازین شروع سیکل جنسی چندان ضروری به نظر نمی‌رسد.

اما درمورد بزرگسالان که چند سال از آغاز سیکل جنسی­شان می­‌گذرد؛ نامنظم شدن زمان قاعدگی (از شروع قاعدگی تا شروع قاعدگی بعدی باید حدودا ۲۸ روز فاصله باشد)، درد­های بسیار شدید در دوران پریودی، زیاد بودن حجم خون قاعدگی و یا غیر طبیعی بودن رنگ آن همگی از جمله اختلالات شایع درباره­ قاعدگی هستند که درصورت بروز، باید به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه شود.

چگونه چرخه‌ قاعدگی را می‌توان زیر نظر گرفت؟

به فرد توصیه می‌شود که در تقویم زمان شروع چرخه‌ قاعدگی را علامت‌گذاری کند، این کار به او کمک می‌کند تا فرایند طبیعی بدن خود را به راحتی زیر نظر بگیرد. اگر فرد هر ماه زمان شروع عادت ماهانه خود را یادداشت کند و این کار را چند ماه متوالی و پشت سر هم انجام دهد، می‌تواند منظم بودن یا نامنظم بودن چرخه‌ قاعدگی خود را به راحتی تشخیص دهد.

اگر نگران عادت ماهانه و خونریزی‌ ماهانه هستید، موارد زیر را هم زیر نظر بگیرید:

 • زمان پایان خونریزی ماهانه را یادداشت کنید، این مورد به شما کمک می‌کند تا مدت زمانی که خونریزی ماهانه طول می‌کشد را بررسی کنید و بدانید که نسبت به ماه قبل این مدت زمان کوتاه‌تر یا بلندتر بوده است.
 • جریان خونریزی ماهانه را به دقت ثبت کنید. شما می‌توانید میزان و حجم خونریزی ماهانه خود را به دقت بررسی کنید. خون خارج شده از بدن را برای وجود لخته خون احتمالی بررسی کرده و یادداشت کنید که چند وقت یکبار نیاز به تعویض پد بهداشتی وجود دارد.
 • خونریزی‌های غیرطبیعی را به دقت بررسی کنید. اگر در فاصله‌ زمانی دو عادت ماهانه دچار خونریزی شوید، باید به پزشک مراجعه کنید.
 • وجود درد در طی دوران ماهانه طبیعی است ولی با این حال میزان درد را هم باید به دقت زیر نظر داشت.
 • تغییرات خلق‌وخو و رفتاری خود را نیز زیر نظر بگیرید.
پریود بیشتر از ۳۵ روز

چه عواملی باعث نامنظم بودن چرخه عادت ماهانه خواهند شد؟

عوامل ایجاد بی‌نظمی در چرخه‌ قاعدگی عبارتند از:

 • بارداری یا شیردهی

یکی از اولین نشانه‌های بارداری پریود نشدن است. شیردهی بعد از زایمان هم می‌تواند چرخه‌ قاعدگی طبیعی را تا حدود زیادی مختل کند. 

 • مشکلات گوارشی، کاهش شدید وزن یا انجام حرکات ورزشی شدید

مشکلات گوارشی همچون بی اشتهایی عصبی (anorexia nervosa)، کاهش شدید وزن و افزایش فعالیت بدنی می‌تواند چرخه‌ی قاعدگی را مختل کند. 

 • سندروم تخمدان پلی کیستیک ( Polycystic ovary syndrome (PCOS) )

تشخیص سندروم تخمدان پلی‌کیستیک با انجام سونوگرافی ممکن است. این عارضه یک مشکل در سیستم غدد درون‌ریز است و در آن تخمدان‌ها بزرگ‌تر از حالت عادی بوده و در آنها اجزایی به نام فولیکول مشاهده می‌شود.

همین موضوع جلوی تخمک­‌گذاری و قاعدگی منظم را می‌­گیرد. نشانه‌­های این مشکل در اغلب افراد به صورت پرمویی (افزایش موهای زائد)، چاقی، آکنه و نازایی است. در این حالت ممکن است فاصله بین قاعدگی‌­ها تا ۳۵ روز و حتی بیشتر افزایش یابد.

 • یائسگی زودرس و پیش از موعد 

این عارضه قبل از 40 سالگی اتفاق می‌افتد و فرد در این سن دیگر قادر به تخمک‌گذاری نیست. زنان مبتلا به این عارضه هم بی‌نظمی چرخه قاعدگی را تجربه خواهند کرد.

سن طبیعی برای بروز یائسگی ۴۷ تا ۵۱ سالگی است. اگر خونریزی فرد خیلی زودتر از موعد قطع شود و این عدم قاعدگی بیش از ۶ ماه طول بکشد؛ فرد حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کند. یائسگی اگر در بازه سنی مناسب رخ دهد؛ اتفاقی کاملا طبیعی و فیزیولوژیک از بدن است که هیچ جای نگرانی ندارد و علت آن این است که تخمک‌­های فرد رو به اتمام است و درنتیجه به تدریج تخمک­‌گذاری در فرد متوقف می‌­شود و در نهایت جریان قاعدگی متوقف می‌شود.

 • بیماری التهاب لگن ( Pelvic inflammatory disease (PID) ) 

بیماری التهاب لگن در واقع نوعی عفونت است که باعث بی‌نظمی در چرخه قاعدگی می‌شود. 

 • فیبر رحمی (Uterine fibroids)

فیبرهای رحمی توده‌هایی غیر سرطانی هستند که در رحم رشد می‌کنند. این توده‌ها منجر به عادت‌های ماهانه شدید و طولانی خواهند شد.

انواع درد­های قاعدگی

دردهای دوران قاعدگی به دیسمنوره معروف هستند. این دردها به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم می­‌شوند. دردهای اولیه با شروع قاعدگی آغاز می­‌شوند و در نهایت تا دو یا سه روز اول قاعدگی ادامه و سپس تسکین پیدا می‌­کنند. این قبیل دردها، طبیعی هستند و افراد می‌­توانند از انواع مسکن­‌ها در این دوران استفاده کنند.

دردهای ثانویه از چند روز قبل پریود آغاز می‌شوند و در طول دوره و چند روز بعد از قاعدگی نیز ادامه می‌­یابد.

آندومتریوز چیست؟ چگونه آندومتریوز موجب اختلال قاعدگی می­‌شود؟

آندومتریوز به حالتی گفته می‌­شود که بافت رحم در جایی دیگر از بدن تشکیل می­‌شود. علت این موضوع به طور دقیق مشخص نشده است اما محققان احتمال داده‌­اند که این مشکل اغلب به علت پس زده شدن خون از لوله­‌های رحم به بالا، رخ می‌­دهد. این حالت اغلب در خانم­‌های جوان در سنین ۲۵ تا ۳۵ سالگی، که از روش­‌های جلوگیری از بارداری استفاده می­‌کنند بروز می‌کند.

آندومتریوز خود را با درد­های ثانویه قاعدگی و یا دردهای شدید بعد از نزدیکی نشان می‌­دهد. در صورت حاد و شدید بودن این مشکل، البته در حالتی که فرد تمایل به بارداری در آینده نداشته باشد؛ از طریق جراحی به طور کامل مشکل را برطرف می­‌کنند. در غیر این صورت با استفاده از داروهای مسکن و جلوگیری موقتی از بارداری به درمان بیمار اقدام می­‌کنند. یکی از نشانه­‌های این مشکل بروز لکه‌­بینی در فواصل بین قاعدگی‌­هاست.

اختلالات هورمونی چگونه موجب بروز نامنظمی‌­های قاعدگی می‌­شوند؟

برخی غدد بدن به طور غیر مستقیم در سیکل جنسی تاثیرگذار هستند؛ برای مثال کم‌کاری یا پرکاری تیروئید (غده‌ه­ای درون‌ریز در قسمت جلوی گردن) موجب بروز اختلالات شدیدی در قاعدگی‌­های فرد می‌­شود. همچنین اختلال ترشح پرولاکتین (هورمونی که از غده­ هیپوفیز ترشح شده و موجب تحریک ترشح شیر از غدد شیری می‌­شود) نیز می‌­تواند موجب بروز بی نظمی­‌هایی در سیکل پریود فرد شود.

پولیپ چیست؟ چگونه موجب بروز قاعدگی نامنظم می‌شود؟

پولیپ به بافت‌­های کوچک که مانند توده در برخی بافت‌های بدن تشکیل می‌شوند گفته می ­شود. پولیپ­‌ها ممکن است پایه‌دار یا بدون پایه باشند. در این بحث منظور ما از پولیپ، پولیپ‌های بافت رحم و گردن آن است که می­‌توانند اختلالات متعدد و متنوعی را در سیکل جنسی فرد از جمله نظم قاعدگی‌­ها ایجاد کنند.

چه اقداماتی برای جلوگیری از نامنظم بودن چرخه‌ قاعدگی می‌توان انجام داد؟

تجویز قرص‌های ضد بارداری به منظم شدن چرخه‌ قاعدگی برخی از زنان کمک می‌کند. درمان برخی مشکلات مانند مشکلات گوارشی هم به حل مشکل عادت ماهانه نامنظم کمک می‌کند. با این حال برخی بی‌نظمی‌ها در چرخه‌ قاعدگی اجتناب‌ناپذیر هستند. 

در صورت مشاهده‌ موارد زیر با پزشک خود مشورت کنید:

 • عادت ماهانه به یکباره و برای بیش از 90 روز متوقف شود و فرد باردار نباشد. 
 • بعد از چندین دوره چرخه‌ قاعدگی منظم به یکباره این چرخه دچار بی‌نظمی شود.
 • خونریزی بیش از 7 روز طول بکشد.
 • خونریزی شدید باشد و هر یک یا دو ساعت نیاز به تعویض تامپون و یا پد بهداشتی باشد.
 • فاصله‌ بین دو خونریزی ماهانه کمتر از 21 روز و بیشتر از 35 روز باشد. 
 • خونریزی‌های غیر طبیعی بین دو عادت ماهانه مشاهده شود. 
 • دردهای غیر طبیعی و شدید در هنگام عادت ماهانه
 • بعد از استفاده از تامپون فرد احساس ناخوشایندی داشته و یا حتی تب کند. 

سخن آخر

قاعدگی‌های نامنظم گاهی اوقات بسیار جدی هستند و ممکن است تابلوی یک بیماری، حتی سرطان دهانه رحم و دیگر انواع بدخیمی‌­های دستگاه جنسی باشد؛ بنابراین لازم است این قبیل اختلالات (مخصوصا اگر فرد در سنین باروری است و قصد حاملگی دارد) حتما پیگیری و درمان شوند.

اگر در مورد چرخه‌ قاعدگی سوالی دارید و یا متوجه تغییری در آن شده‌اید، بهتر است که با پزشک خود مشورت کنید و مشکل نامنظم بودن چرخه قاعدگی را برطرف کنید.

منابع:

mayoclinic

healthywomen

healthline

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص زنان و زایمان روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص زنان و زایمان دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «عادت ماهانه نامنظم؛ علت قاعدگی نامنظم و پریود نشدن طولانی»

1,268 پاسخ به “عادت ماهانه نامنظم؛ علت قاعدگی نامنظم و پریود نشدن طولانی”

 1. فرزانه مراد گفت:

  سلام
  فرزانه هستم
  ۱۸ سالمه .دوران پريود را از سن ۱۴ ساله گی آغاز کردم
  طی سال ها خوب بود
  اما دوسال است که کاملا نامنظم است
  فاصله بین دوران حدود ۲ ماه یا دونیم ماه میشه
  و حدود ۱۰ یا ۸ روز دوام می‌خورد
  و رنگ خون هم گاهی روشن و گاهی بیش از حد تیره
  نمیدونم..کدام مشکل جدی خو ندارم
  میشه به من نظر بدید
  آیا این همه طبیعی است یا کدام مشکل دارم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   حتما سونوگرافی و ازمایش هورمونی بدین

 2. فاطمه گفت:

  به نام خدا
  باسلام ووقت بخیر، خانم دکتر نازلی اتش زر، سوالاتی دارا بودم بااجازه می پرسم
  دختری ۱۳ ساله هستم که ابان سال ۱۴٠٠ در ۱۴ سالگی می روم واز ۱۲ سالگی شروع قاعدگی بوده ، واز همان موقع نامنظم هست شاید فقط ۳ الی ۴ بار کمی متظم بوده گاهی مواقع هم انقدر مقدار ان کم هست که فقط تا ۴ روز ادامه داره، وهربارتا ۷ الی ۸ روز ادامه نداشته، بیشتر اوقات تا ۶ روز بوده، اما نمیدونم این برای یک دختر طبیعی هست؟
  واینکه برای قاعدگی نامنظم چه توصیه هایی وجود داره چون همیشه نامنظم بوده و هست

 3. مینا گفت:

  سلام خانم دکتر من پریود نمیشدم رفتم دکتر و سونو گرافی بهم قرص دوفاستون داد اما الان با توجه به قیمت بالای قرص و اینکه هر کارتون رو دو ماه باید استفاده کنم بنظرتون چه قرصی رو مصرف کنم ارزون تر باشه

 4. فاطمه گفت:

  سلام من دختری ۱۳ ساله هستم که ۳۰ اسفند اولین پریودم بود الانه که ۳ ماه هست پریود نامنظم دارم برای دومین پریود یک هفته زود شدم و الان که سومین پریودم هست ۱۰ روز زود پریود شدم یه کم نگران شدم

 5. زهرا گفت:

  سلام دختر ۱۶ ساله هستم من ۹ فروردین پریود شدم الان که اردیبهشت هستیم پریود نشدم تنبلی تخمدان دارم خیلی میترسم پریودیم بعضی وقتا منظم میشه بعضی وقتا نامنظم

 6. ناشناس گفت:

  سلام خانم دکتر من ۱۵ سالمه ببخشید من الان تقریبا یه ۸یا ۹ روزی میشه که پریودم البته در هفتمین روز دیگه تقریبا قطع شد و حالا که تموم شدم بعضی وقتا میاد و بسیار کم رنگ هست
  میخواستم ببینم نگرانی وجود داره البته من کلا پریود هام بی نظم هستن

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اگه کلا بی نظم ازمایش هورمونی و سونوگرافی لارمه

 7. لیان گفت:

  سلام
  من 17 سالمه اسفند ماه که پریود شدم وقتی تموم شد دوباره یک هفته بعد پریود شدم بعد فروردین هم که پریود شدم تا الان 35 رو گذشته ولی هنوز پریود نشدم
  یبار بعد یه هفته میشم یبار اینقدر طول کشیده و هنوز نشدم
  دلیل اینهمه نامنظمی چیه ممکنه بیماریی چیزی باشه؟؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   ازمایش هورمونی و سونوگرافی بدین

 8. ر. ب هستم گفت:

  سلام من حدود چهار ماه از پریودم میگذرد و حامله نیستم ۴۱ سالم هست لطفا راهنماییم کنین خیلی نگرانم .ممنونم .

 9. فاطمه گفت:

  سلام من هفت هشت ماهی هست ک از شوهرم دورم و الان دوماهه ک پریود نشدم امروزم زیر شکمم همش تیر می کشید طوری ک نمیتونستم از جام بلند بشم چیکار کنم خیلی نگرانم

 10. درسا گفت:

  سلام خانمی 43 ساله هستم
  ا یو دی دارم

  15 روز از پریودم میگذرد ولی هنوز پریود نشدم آزمایش هم دادم منفی بود

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام هفته بعد هم تست بتا خون بديد در صورت منفي بودن و پريود نشدن تا يك هفته آزمايش fsh بديد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص زنان، زایمان و نازایی مراجعه کنید.

 11. پری گفت:

  سلام خانم دکتر من یک ماهه دیگه میشه چهارده سالم فقط دوماهه اوله ۱۳۹۸ پریود شدم دیگه اصلا نشدم میشه بدونم امکانه اینکه دوباره پریود بشم چقدره ؟؟

 12. بهار گفت:

  سلام من ۱۹ سالمه مجردم مشکل پرولاکتین دارم هورمونم بالاست ولی داروکابرگولین مصرف میکنم ۲۰ اسفند پریود شدم دیگه تو فروردین نشدم تاالانم نشدم ۲۰ روزعقب افتاده کنکوریم استرسم دارم ولی الان زیاد سردرد میشم بنظرتون چیکار کنم لازم هست به متخصص زنان مراجعه کنم ؟؟؟

 13. ملینا گفت:

  سلام خانم خانم دکتر نازلی آتش زر شما گفتین یک هفته برای پریود نامنظم وایسم و بعد به به دکتر بروم چون من میخواستم دکتر بروم ولی الان بدون دکتر و آمپول پریود شدم خیلی خیلی ممنون 😘😘😘🌹🌹🌹
  ولی الان نگرانیم اینه که دوباره نامنظم شه نگران نباشم آیا؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام تاريخشو يادداشت كنيد
   ماه بعد اگر نامنظم بود به پزشك مراجعه كنيد

 14. 🌼 گفت:

  سلام وقت بخیر من از سن 13 سالگی پریود میشم ولی الان نزدیک یک سال و خرده ای هسته ک نامنظم شده دکتر هم رفتم آزمایش تیروعید و سنوگرافی ازم گرفت ولی مشگلی نداشتم به مدت دوماه هم بهمدارو آمپول پروژسترون داد زدم یک ماه بدون دارو پریود شدم ولی دوباره نامنظم شد بعد چند وقت پریود شدم یه بار هم آمپول زدم ولی نشدم الانم نزدیک سه ماه هسته ک پریود نشدم دوباره آمپول هم زدم ولی می‌بایست ک الان پریود شم نشدم ممنون میشم جواب بدین سن الانم هم18 هسته

 15. پروین مهدیزاده گفت:

  سلام من ماهی یک بار پریود میشوم ولی در یک هفته ۲ روز میشوم علت چیست وقتی پریود می شوم از اول تا اخر یک هفته سر درد شدیدی دارم می خواستم بگم من باید چکار کنم سن ۳۹

 16. ملینا گفت:

  سلام من 12سال دارم از دی ماه اولین بار پریود شدم و تو اسفند هر ۲۸ روز ادامه داشت در فروردین دیگر پریود نشدم تا حالا همین امروز هم نشدم آیا باید به دکتر بروم؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام اگه تا هفته بعد پريود نشديد به متخصص زنان مراجعه كنيد

 17. الناز گفت:

  سلام من الان یک سال که پریود نمیشم ، خیلی زود پریود شدم از سن 10 سالگی، الان 15 سالمع ،ولی الان یک ساله که پریود نمیشم ،خیلی نگرانم ،تا پارسال هم میشدم کم بود نامنظم .

 18. نیکی گفت:

  سلام،من۱۹سالمه،پریودم م قبلا یه مقدار نامنظم بود اما بعد از اینکه قرص ایزوترتینوئین رو واسه جوش های صورتم مصرف کردم بیش از۳ماه هست که پریود نشدم،حالا باید چیکار کنم؟میتونه بخاطر قرص باشه؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بله بدليل روآكواتان هست آنزيم هاي كبديتونو چك كنيد و بهتره قرصتونو قطع كنيد

 19. باران گفت:

  سلام ایا قرص پروژسترون یا متفورمین میتونه باعث تپش قلب بشه ؟و یا عوارض پوستی داره ؟ و یا تاثیر بر قد ؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام خير از عوارضشون نيست

 20. فاطمه بانو گفت:

  سلام خانم دکتر خوبین؟
  پیام دادم جواب ندادین
  من بعد مصرف دارو پریودم تقریبا خوب شد ی ماه ۱۳ بعد ۸ بعد ۶ ماه پیش هم شب ۳۰ ک میشه ۱ شرو شد ولی علان ۸ روزه دل درد دارم ولی پریود نمیشم ترشح سفید دارم خیلی نگرانم ممکنه حامله باشم؟؟؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام ممكنه
   بايد تست بتا خون بديد

 21. .. گفت:

  سلام.
  ۱۵سالمه و یه ماه بعد ۱۱سالگی پریود شدم.
  دوماهه که پریود نشدم و قبلترش که میشدم بعضی وقتا روز اول کم و به بعدش زیاد میشد ، و بعضی اوقات روز اول و دوم زیاد و بعدش کم.
  هیچ دردیم ندارم معمولا
  مشکلی دارم؟!

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   چون دوماهه پریود نشدین باید داروپروژسترون مصرف کنین زیر نظر پزشک
   و همچنین سونو و ازمایش هورمونی بدین

 22. لیندا گفت:

  سلام ببخشید مزاحم اوقاتتون شدم .17سالمه از 13 سالگی پریود شدم .ولی زمان پریودیم نامنظمه بعضی از وقتا فاصله بین عادت ماهیانم 2ماه ست و بعضی موقع سه ماه و چهار ماه ست و زمان مشخصی نداره و بعضی موقع که می خوام پریود بشم دل درد و سر درد دارم ولی بعضی از موقع هیچ علائمی ندارم آیا این مشکل جدی هستش؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد سونوگرافي رحم و تخمدان بديد و از نظر كيست تخمدان بررسي شيد

 23. مریم گفت:

  تشکر از لطفتون

 24. مرضیع گفت:

  سلام من ی دختر 15 سالع مجردم من هر ماه پریود میشم اما با تاخیر این ما 10 روز تاخیر داشتم هنوزم پریود نشدم میشه کمکم کنید دوسالع پریود شدم اما همیشه با تاخیرع

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   فاصله بین پریوداتون حدودا چند روزه؟و این فاصله بین پریودها یکی نیست؟

 25. ملیکا گفت:

  سلام ١٢ ساله هستم دستتون رو میبوسم اگه به این سوال من جواب بدید من در فروردین ٢٨ روزم گذشت و تا حالا پریود نشدم فصل امتحانات هم هست بنظرتون بخاطر استرس هست نمیدونم چرا اینجوری شده چون ماه های قبل منظم بود حالا اینطوری شده فقط یکم حالا ترشحات سفید چسب ناک دارم یعنی پریود خواهم شد لطفا جواب بدید

 26. بدون نام گفت:

  سلام من 16سالمه چندین سال پیش (حدود 14 سالگی) یکبار پریود شدم دیگه نشدم تا چندین ما تا الان هم همینطوره بعد از چندین ماه پریود میشم لطفا بگین باید چیکار کنم

 27. مریم ...نادریان گفت:

  سلام ۴۶ ساله هستم پریودم منظم بود .اول فروردین پریود شدم تا ۷ فروردین … ولی از ۱۵ فروردین .لکه داشتم .کمر دردهای شدید .دوباره ار ۲۰ فروردین .پریود شدم با کمر دردهای شدید …و خونریزی زیاد .و همراه با لخته های بزرگ …و تا امرو ۲۸ م ادامه داره ..در صورتی که قبلا ۵ یا ۶ روزه دوره من بیشتر طول نمیکشید …به نظرتون چکار کنم ؟؟؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   سونوگرافی و ازمایش هورمونی باید بدین

 28. زینب گفت:

  سلام من ۳۷ ساله هستم هفت سال جلو گیری داشتم یک سال و سه ماه ایت اقدام به بار داری کردم بار دتر نمیشم تیروئید کم کار هم دارم که کنترل شده و از این بابت دکتر گفته مشکلی ندارم ده دوز قبل از پریود حالت تهوع شدید و دردهای زیر شکمی و کمر درد شدید میگیرم علت چیست آیا با این وجود امکان بار داری است ؟؟متشکرم اگر راهنمایی فرمایید

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   با توجه به دردها و کمردرد بهتره سونوگرافی بدین
   برای بارداری ازمایش ذخیره تخمدان بدین تا بررسی شه تخمک فعال دارین یا خیر

 29. M.gh گفت:

  سلام
  من ۱۴ سالمه و دو بار تاحالا کمر درد شدید هنگام پریود داشتم، دلیلش چیه؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   دل درد و کمردرد هنگام پریود طبیعیه

 30. آدينا گفت:

  سلام من ٢٢سالم شش ماه يك بار پريود ميشم ايا امكان نازايي در ازدواجم وجود دارد

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   درصورت عدم پیگیری و درمان بله

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه tsh نرمال فعلا خیر...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام باید عکس مچ دست بگیرین برای بررسی صفحه رشد...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام باید فشارخونتون بررسی شه عدد hb, plt هم درآزمایش مشخص شه...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه ۸ سالته باید از نظر بلوغ زودرس و رشد قد بررسی شین...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

خواهش میکنم🌸🌸...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام باید بررسی شین...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام نه موردی نیست...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص مغز و اعص...